'Ik ben zelden thuis' eer zorgen om toeloop eer ste j aarsstudenten Gezellig Katwijkse druk aan strand Tegemoetkoming aanschaf spoel-sorteerapparaat Amerikaanse organist bespeelt orgel in de Grote Kerk Noord wijk Honger op Soemba iFFROUW MIER (SIKKING) Bakoven WAAROM GEEN BESCHAAFDE DANCING? HEYERDAHL VERLAA T RA Geen uitvallers 1 in Sassenheimse T ivondvierdaagse Kunstenaars vragen ontslag van wethouder METSELAAR ZAKT DOOR STEIGER Gezellige middag voor bejaarden Strijd tegen vernietiging ondermaatse garnaal en vis fpBRDAÖ rT JULI im mm tEfOSCH DAGBLAD PAGINA 9 WARMOND Fabeltjeskrant herleefde gistermiddag in War mond. Een aantal kinderen, die onder leiding van mejuffrouw Clara Sikking (28) werken, ga ten gistermiddag in „Ut Sloe- pie" een opvoering met zelfge maakte dieren uit de bekende televisie-serie. Ook de teksten waren door de kinderen 7.elf ge- ichreven. De poppen, die een jrote gelijkenis vertonen met de televisie-dieren. zijn vooreen jroot gedeelte gemaakt door de twaalfjarige Jan Vollaart. De romp van de dieren is ver vaardigd van vla-bekertjes en daar omheen heeft men ge kleurde papiersnippers geplakt. Het idee om met de Fabel tjeskrant figuren een voorstel ling te geven is van Clara Sik king. Clara is een vrouw die alles voor de kinderen over heeft. Niets is haar teveel. In dien we haar bij de dieren van df Fabeltjeskrant zouden kun nen indelen, dan zouden we haar de taak van mejuffrouw Mier geven. Ze wil graag iets over haar werk vertellen maar ze loopt ondertussen op en neer met tak- kebossen voor het grote dieren bos of om links en rechts aan- Iwijzingen te geven. Want de voorstelling begint over een uur. Vijf of zes jaar geleden, het juiste aantal jaren weet zeniet meer precies, begon ze met haar creatieve jeugdwerk. Aanvan kelijk op een zoldertje met be- ogheden voor de oudere jeugd. Dit breidde zich in korte tijd gnel uit. Zo zelfs dat ze moest gaan uitzien naar een grotere luim te. Die vond ze in het vereni gingsgebouw („liever vermake lijkheidscentrum want dat klinkt beter") De Burcht in Warmond. Hier breidde haar werk zich uit tot clubjes voor volwassenen terwijl het aantal kinderen, dat zich hier aan meldde. tot over de 100 opliep. Door de gemeente wordt dit werk gesubsidieerd met vijf gul den per kind per jaar. Dit geld is erg welkom maar niet toerei kend daarom verzint ze zelf al lerlei dingen die extra geld in het laadje moeten brengen. Zo verkocht zy in 't begin van dit jaar door de kinderen geschil derde kalenders, die enkele hon derden guldens opleverden. Pas geleden kreeg ze zo maar van een dame uit Warmond honderd gulden. Met deze gift was zij erg blij. „Ik vind het heel belangrijk dat er méér voor vrijetijdsbeste ding wordt gedaan". Ze laat geen kans onbenut om mensen op het hart te drukken hoe be langrijk dat wel is. Op een bij eenkomst. waarbij ook enkele gemeenteraadsleden aanwezig waren, heeft ze op een gegeven ogenblik zelf de microfoon ge grepen en haar nood geklaagd. Dit resulteerde in een subsidie voor een bakoven, voor de boet- seerclub die ze maar vast op voorhand had besteld. Maar ze heeft nog meer no ten op haar zang. .Misschien ben ik er niet erg handig in om geld los te krijgen. Maar daar heb ik ook niet zo heel erg veel ervaring mee". Ze blijft er hard voor werken, ontziet zich zelf evenmin als de dames en he ren die haar van tijt tot tyd as sisteren. „Diploma's heb ik ei genlijk helemaal niet", bekent zij met een lachje. Alles wat zy kent heeft zij uit de praktijk. Even voor de voorstelling van ..De Fabeltjeskrant" begon, po seerden de „actrices" voor onze fotograaf. In het midden mejuf frouw „Mier" Sikking, achter één van de gebroeders Bever. (Foto LD/Holvast) Om toch een papiertje te kun nen tonen heeft zij een cursus voor jeugdleidster gevolgd. Ook volgt zij een cursus tekenen. Ondanks het vele werk dat zij reeds doet, zit zij toch nog boordevol plannen voor de ko mende tijd. Zo wil zij zich bij voorbeeld gaan bekwamen in het prutsen met oude lapjes. Op de vraag „Bent u thuis ook altijd nog bezig met dit werk", antwoordt zij: „Ik heb het al- tyd zo verschrikkelijk druk dat ik haast nooit thuis ben". Contract Filmster Elizabeth Taylor heeft contracten lopen tot 1973 en zij wei gert deze overeenkomsten te annu leren. Ondanks het feit dat (volgens Marie Franceartsen haai- hebben geadviseurd gedurende een vol jaar met werken te stoppen omdat de ac trice aan een aandoening van het beenderstelsel en de rugwervels zou lijden. De enige concessie die de filmster wil doen is, dat zij haar toekomstige rollen zoveel mogelijk zittend wil spelen. Inmiddels heeft zij wel een testament gemaakt op dat haar (volgens M. F „onmete lijk") fortuin zo eerlijk mogelijk tussen haar kinderen zal worden verdeeld. Dat fortuin omvat onder meer een keten van winkels en was serijen in Amerika, juwelen waar van de waarde op vier miljoen dol- lat wordt geschat en een collectie beroemde schilderijen. Machientjes In Amerika is een mini-naaima- ohientje op de markt gekomen dat snel allerlei kleine reparatiekar weitjes opknapt. Het wordt met één hand gehanteerd en na het indruk ken van een knop „geleid" langs la kens, slopen en andere zaken die moeten worden gezoomd. Het appa raatje zet zelfs knopen aan. Een an der huishoudelijk nieuwtje voor de Amerikaanse huisvrouw is de „net te notenkraker" die (zo garandeert de fabrikant) noten kraakt zonder ze te vergruizelen. Madras s Madras, het kleurrijke ruitje dat enkele seizoenen geleden zo hoogr mode was, is blijkbaar niet weg te branden uit de zomermode Het duikt nu weer op in zeer korte polo jurkjes met lange mouwen, versierd met witte knopen. Materiaal: het al tijd koele katoen. NOORDWIJK De Amerikaanse organist D. UIbrich, zal 28 juli 'n con cert geven op het fraa;e barokor- gel in de Grote Kerk in Noordwijk. De heer D. UIbrich organist van de Chruch of the New Jerusalem in Philadelphia (Swedenborgian)ge niet in zijn vaderland bekendheid als concert-organist. In Nederland bespeelde hij reeds het orgel van de Eusebius in Arn hem en van de Grote Kerk in Dor drecht. De concerten in de Grote Kerk warden georganiseerd door de Stich ting Orgelcentrum in samenwerking met de Evenementencommissie. Piet van Egmond concerteert 21 juli. Een speciaal Bach programma wordt 4 augustus door Feike Asma gebracht en 15 augustus wordt een populair concert uitgevoerd. In de monumentale, in romaans- gotische stijl opgetrokken. Grote Kerk bezit Noordwijk een uitnemen de cultuurschat. Volgens deskundi gen dateert het indrukwekkende be dehuis uit de 13e en 14e eeuw. Nauw is het verbonden met de historie van het oude Dorp. Tal van sierlijk bewerkte grafstenen in het sfeervol le kerkgebouw geven de laatste rust plaats aan van verschillende am bachtsheren van Noordwijk en an dere prominente figuren uit een ver verleden. Een bijzonder fraaie tombe is ge- wijd aan Janus Dousa, de dappere bevelhebber van het belegerde Lei- der. in 1574i£. Sinds 8 november 1940 bezit de kerk met haar machtige gewelven en vrijwel volmaakte akoesiek een orgel, dat uitmunt in klankrijkdom en slechts zelden voorkomende mooie stemmen. Experts noemen het een der fraaiste instrumenten in dit ge west. Het is een geschenk van ds. Gerrit Kuiper, die als emeritus in Noordwijk woonde, en van zijn vrouw Anna Cornelia Pennewart. Bij de schenking stichtten zij te vens een fonds voor het jaarlijks on derhoud van het orgel en het ho norarium van de organist. De orgel maker H. Knipscheer uit Amster dam bouwde het Instrument in neo- empire-stijl, omhuld met wit en goud, op vier witte zuilen. De organist Jan Zwart ontdekte de schoonheid van het orgel in de Gro te Kerk in de zomer van 1937, toen hij ln de badplaats vakantie hield. Op 9 juli van dat jaar, enkele dagen voor zijn dood. speelde hy op dit or gel zijn laatste concert. In 1957, twintig jaar na het overlijden van Zwart, werd dit 'laatste optreden van de organist in de Grote Kerk offici eel herdacht. Sindsdien organiseert Orgelcentrum hier iedere zomer en kele concerten. Zondags kan men het instument beluisteren onder de vaardige hand van de vaste organist, de heer Jo- han Admiraal. Onder zyn leiding wordt traditiegetrouw in de paas week een uitvoering van de Lucas- Passion gegeven. ECHT (ANP) De plaat- nmissie voor de eerste- udenten-biologie maakt Jnu al ernstige zorgen over eloop van de studenten, die iember met hun studie een willen maken. Bij de ng van deze eerstejaars is 1 nog niet eens het hoogst omdat de mogelijkheid llinschrijving nog steeds open dit moment overschrijdt het de opleidingscapaciteit met M procent. Aan de universitei- lin Amsterdam, Nijmegen, Utrecht en Groningen kunnen onder omstandigheden niet meer aspirant biologen worden fjebracht. Het aantal nieuwe ddingen bij de plaatsingscom- ie bedraagt op dit ogenblik al terwijl wordt verwacht dat het >1 nog verder zal stijgen. Op 15 mei. de officiële sluitingsdag voor de aanmelding bedroeg het aan tal eerst ej aarsstudenten - biologie 533. zodat men nog enige hoop had de gegadigden te kunnen plaatsen. Wel iswaar beschikken de subfaculteiten Ken- erw' «56 t nil- dans choll) Mep (ho»i rdfi BH )elrrt C> eldtt, ISSENHEIM De kans, dat al- ;o« deelnemers aan de vierde wan- stnheinise avondvierdaagse vrij- Wond ook de streep zullen ha- bijzonder groot. Na twee in tippelen is er nog geen en- uitvaller te noteren geweest. Al- klnemers aan de 5 en 10 kilo- n: kwamen na de tweede tocht, richting Lisse voerde, over de m*? ^T' Van der Wees. een van de ■nisatrices en tevens bestuurs- ran de Stichting Jeugdrecreatie Knheim: .Het weer werkt na- li töjk wel mee. Ideaal. Vorig jaar oud» i heej wat anders". Het opmerkelijke was gisteravond 1 ook nog de .judo-demonstra- die na de finish van de vierdaag- opers werd gegeven. Een demon- *üe verzorgd door sportschool i,rüi fa. die anderhalve week geleden spa»- lens de slechte weersomstandig- k°".pn moest worden uitgesteld. OSLO (AP) Thor He.verdahl en zün zes bemanningsleden hebben in verband met het slechte weer hun papyrusboot „Ra" verlaten, zo meldt een Noorse radioamateur. He.v erdahl, die zich aan boord bevindt van het visservaartuig „Shenandoa dat sinds gisteren de Ra vergezelt, heeft in een radiorapport gezegd, dat hjj op beter weer wacht om te zien of de zwaar beschadigde rieten boot kan worden hersteld. Hij voegde hier- aan toe dat hy en zijn bemanning nog steeds van plan zijn hun reis met de „Ra" naar Barbados in West-Indië voort te zetten indien dit geen levensgevaar oplevert. over enige elasticiteit maar het on verklaarbaar grote aantal eerstejaars dat zich nu heeft opgegeven stelt de plaatsingscommissie voor welhaast onoverkomenlyke moeilijkheden. Vorig jaar werden 595 eerstejaars geplaatst zij het met behulp van de uiterste middelen. Waar in het ko mend studiejaar misschien nog iets zou kunnen worden geregeld met be trekking tot de hoorcolleges, zullen de praktica de flessehals gaan vor men. De plaatsingscommissie voor de eerstejaarsstudenten-geneeskunde verwacht dat in september alle eer stejaars voor deze studierichting kunnen worden geplaatst. Onder nor male omstandigheden is de maxi mumopleidingscapaciteit in Utrecht 250 eerstejaars. Nijmegen 200. Leiden 200, Groningen 200. Amsterdam GU 225, Amsterdam VU 200. Aan al deze faculteiten is de capaciteit met 30 plaatsen opgeschroefd. ARNHEM iGPD) In een brief, die de Arnhemse werkgroep van beel dende kunstenaars gistel-morgen aan burgemeester, wethouders en raads leden van Arnhem stuurden, doen de kunstenaars een dringend beroep op de raad om wethouder mr. H. H. J Bisterbosch van zijn functie, voor zover deze betrekking heeft op de beeldende kunst, te ontheffen. Zij doen dit beroep op de raad. om dat de wethouder, onder wie het be leid to.v. de beeldende kunst resor teert, volgens de kunstenaars geen standpunten heeft met betrekking tot de beeldende kunst. Ze concluderen dit uit het feit dat een brief aan B en W. onbeantwoord is gebleven, ter wijl zij binnen tien dagen om ant woord hadden gevraagd. DJAKARTA (Reuter) Op het Indonesische eiland Soemba worden 60.000 mensen met voedselgebrek be dreigd als gevolg van langdurige droogte gevolgd door overstromingen Er heerst bovendien pest aldus het persbureau Antara. LEIDERDORP Op het bouw werk van Panagro in Leiderdorp zakte gistermiddag een ongeveer dertigjarige metselaar uit Gouda door een steiger. De man, die van ongeveer acht meter naar beneden stortte, kreeg de naast hem staande metselstenen op zich. Bij dit ongeval liep hy enkele vleeswonden op en brak vermoede lijk een arm en een been. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den overgebracht. WARMOND De organisatoren van de Warmondse feesten hebben de bejaarden, gistermiddag in vere- nigingsgebouw .,'t Trefpunt" een ge- i zellige middag bezorgd. Met biljar- j ten, kaarten en verscheidene gezel- schapspelen hebben de bejaarden j zich uitstekend geamuseerd. De uitslagen waren: Kruisjassen: le pr. Mevr. de Feijter. 2e pr. A. Heemskerk. 3e pr. Mevr. Onderwa ter. 4e pr. Mevr. v. Dam. 5e pr. J. Heemskerk, 6e pr. G. Spiering, 7e pr. Mevr. Zevenhoven. Biljarten, le pr. J. Heemskerk. 2e pr. S. Hogenboom. Dominospel: le pr. Mevr Mesker. Gezelschapspelle pr. Mevr. De Bruin, 2e pr. Mevr. Mulder. Ondertussen vermaakten de jeug dige leden van de „Hobbyclub" zich in De Burcht met De Fabeltjeskrant. Een geweldig tuinfeest in „Meer- rust" sloot de bijzonder geslaagde Kaagweek en de evenementen rond dit sportgebeuren af. KATWIJK AAN ZEE Het heerlijke zonnige weer van de laatste dagen heeft weer vele zand-, zee- en zonaanbidders naar onze onvolprezen stranden gelokt. In een badplaats is men gewend aan eb en vloed, ook in het zakenleven. Het voorseizoen zette verwachtingsvol in met opkomend tij, maar daarna kwam de terugloop. Er werd zachtjes gemopperd over „minder verhuur" en „minder omzet". Men vergeet daar bij echter wel eens, dat Nederland bepaald geen goedkoopte- eiland meer is en dat, speciaal voor Katwijk, de uitbreidingen van de laatste jaren toeneming en grotere spreiding van zaken en logiespl'aatsen tot gevolg heeft gehad. De toestand is daar door in z'n geheel wat minder overzichtelijk geworden, zodat het best eens zou kunnen zijn, dat de absolute cijfers, die men nu midden in de drukte nog niet in enig overzicht heeft kunnen verwerken, een geheel ander beeld te zien zullen geven dan de incidentele indrukken van het ogenblik. Een enigszins verantwoorde ous- senbalans over „het seizoen '69" is op dit moment dan ook niet te ge ven. Te meer. daar met de komst van het fraaie zomerweer ook de toevloed van badgasten kwam opzet ten. .Ikei De Postduivenvereniging „War- W hield een wedvlucht vanaf |9 ""ges afstand 740 km. De uitsla- yj luiden: J. C de Koekkoek 1-2, 9B Smeets 3. Ook werd er een vlucht "Wden voor jonge duiven vanaf ujj üstricht afstand 174 km. De uit- ?en luidenA. v. d. Drift 1-3-4-8 J. Venker 2-9-10, G. Zandbergen U Diemei IJMUIDEN (GPD) Het tech nisch visseryonderzoek in IJmuiden heeft deskundigen uitgestuurd naar diverse vissershavens in een poging de vissers te overtuigen dat zij een kans die voor het grijpen ligt laten liggen. Een kans die een belangrijk beter resultaat met veel minder moeite inhoudt. Van de 250 eenheden sterke Neder landse garnalenvissersvloot heeft slechts een dozijn een spoel en sor- teerapparaat aan boord en dit is te leurstellend. Want met deze machi ne zou de massale vernietiging van ondermaatse garnalen en vis kunnen worden teruggebracht tot aanvaard bare proporties terwijl met minder mensenarbeid meer kan worden ver diend. Het spoel- en sorteermachine uit Colijnsplaat waar het uitgevon den is en verder ontwikkeld met dankbaar aanvaarde adviezen van biologen, technologen en technici uit IJmuiden —kost 6.200 gulden. Dat Is duurder dan de zogenoemde schud- zeef waarmee het overgrote deel van de garnalenvloot is uitgerust. Om dit prijsverschil te overbruggen verleent het rijk een tegemoetkoming van 30 pet. tot een maximum van 3.500 gulden. Het technisch visserijonderzoek blijft ook streven naar verbetering van het garnalennet en .de juiste toe passing daarvan. Dezer dagen is dankbaar gebruik gemaakt om met Franse en Belgische collega's het gedrag van het net onder water te bestuderen in een vernuftig proef ba- sin van de visseryschool in Boulog ne Het Franse basin biedt voor de ze studie op schaal grotere mogelijk heden de werkelijkheid kan hier dichter benaderd worden dan de stromingstank van de technische hogeschool in Delft. Enkelen hunner hebben wy letter lijk en figuurlijk uit de tent gelokt met de vraag wat hun speciaal in Katwijk aantrok of wat huns inziens nog voor verbetering in aanmerking zou komen. Hierby een beknopte bloemlezing van de antwoorden Een gezellig, ordelyk strand, vooral de vele strandpaviljoens ma ken een verblijf hier aantrekkelijk. Er moest eens wat gedaan wor den aan de rommel op het strand. Bijvoorbeeld door het instellen van een strandbrigade van jeugdige strandbrigadiertjes. Net zo iets als de klaar-overs in het "erkeer. Men zou dan prijsjes kunnen uitloven, Iets aardigs voor de jongelui kunnen organiseren. Ze zouden dan tevens gezond bezig en in positieve zin ac tief zyn. Dat zou ook op de volwas senen een opvoedende invloed heb ben voorwaar, een waardevolle suggestie! Men moet wel oppassen de prij zen in de restaurants en op de ter rassen niet te gaan overdrijven. Daardoor gaat men op den duur nir meer maai juist minder verdienen Strand fijn, maar 's avonds en by minder stralend weer onvoldoende vertier in het dorp. Waarom geen beschaafde dancing, of een ontmoe tingscentrum, of ook wat opwinden- De kalme zee bood velen de gelegenheid zand en zonnebrand olie even af te spoelen, der evenementen dan orgelconcer ten en carillonbespelingen. De afdaling via de trap aan het einde van de Zuid-Boulevard met z'n vooroverhellende treden ternau wernood overleefd, maar overigenst voortreffelijk hier. Op enkele plaatsen op het strand zou een eenvoudige speeltuin moe ten komen voor de kleintjes. Men zou daar dan tevens de zoekgeraakte kindert jes naar toe kunnen brengen. Een onbedorven badplaats. Hou den zo. Alleen die keihard spelende portables op het strand moesten ver boden worden. Ei- zouden wat meer openbare toi letten moeten komen onder de bou levard en de enkele die er zyn, mo gen wel wat beter onderhouden wor den. Dat nieuwe restaurant op de hoek van de Zuid-Boulevard en de Sport- laan is wel een grote aanwinst voor Katwijk. Deze laatste opmerking voerde ons can daar eens poolshoogte te nemen naai- het splinternieuwe restaurant Triton, met aangebouw de verzorgingsflats. De charmante gastvrouw, mevr. H. A. Gunters. toonde met gerechtvaardigde trots het zeer smaakvol ingerichte ruime etablissement, dat vele mogelijkhe den biedt. Zo komt er een counter voor vlugge en voordelige „lekke re hapjens". Er is een aparte zaal voor beslo ten bijeenkomsten, gezien de zalen- nood in Katwijk zeer welkom. Hefc fraaie gebouw geeft inderdaad het aparte cachet, waar deze punt van de Zuid-Boulevard, al zo lang om vroeg. Triton zal ongetwijfeld vele „culinaire ontdekkingsreizigers" die tevens een steeds wisselend uitzicht op zee weten te waarderen, naar Katwyk lokken.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9