Sombere Dinant rouwstoet Eindhoven Tweetal tuigt automobilist af Uw Leidsch Dagblad Erkenning rijscholen nu in wetsontwerp Motivering ontslag prof. v. Binsbergen was ongelukkig mee op vakantie Eervolle nederlaag van pittig Noordwijk Eerste resultaten gunstig Overvallers vluchten met lege kluis Cl-bestuur in Utrecht Holland Sport te sterk: 0-3 2 Malaria is in West-Irian sterk toegenomen.... Lijk vermiste Nederlander gevonden KAPPER WORDT 5 PCT. DUURDER Visserij-experiment buiten Noordzee in volle gang Vrijdag premiere Sweet Charity DONDERDAG 17 JULI 1969 LEID8CH DAGBLAD PAGINA 7 DINANT/EINDHOVEN (GPD) De 21 slachtoffers van de busramp in Dinant zijn gisteren om half vier 's middags in Eindhoven aangekomen. Tussen Dinant en Eindhoven hebben vele tienduizenden mensen de stoet van tien vrachtwagens van de Belgische dienst voor civiele bescherming begeleid door autoriteiten, familie en politie-escorte zwijgend nagekeken. Langs de gehele route Dinant—Namen—Luik—Hasselt—Eind hoven hingen de vlaggen halfstok. De stoffelijke overschotten liggen gen halfstok. In de stad Eindhoven opgebaard in de aula van de alge- ook, maai' de mensen langs de stra- jnene begraafplaats „De Oude To' ren" in Eindhoven. De slachtoffers sullen aan het einde van deze week •lien apart worden begraven. De rampbus is in de nacht na het ongeluk na uren zwoegen op het droge gehesen. Pas vanmiddag zul len experts van het parket in Na men de bus aan een grondig onder zoek onderwerpen. Tot zolang mag ook de expert van de verzekerings maatschappij General Accident in Amsterdam niet vorsen naar een oorzaak van de ramp. Over die oorzaak viel daarom gis teren nog niets met zekerheid te zeggen. De ry vrachtauto's voor het vervoer van de slachtoffers werd dinsdagnacht al gereedgezet bij de gemeentelijke school van Di nant waar de slachtoffers voor een nacht in een haastig ingerichte maar stemmige rouwkapel lagen opgebaard in zwarte plastic kisten van de Belgische BB. Ijlings opgeroepen afdelingen van het Rode Kruis o.a. uit Antwer pen om de tweetaligheid te verze keren leverden in die school voor treffelijk werk door het inrichten van een ontvangstcentrum voor de familie van de slachtoffers een In formatiecentrum en een kantine. Intussen bereikten vertegenwoor digers van het gemeentebestuur van Eindhoven, van het Eindhoven- se vakantie-comité en de families van de slachtoffers, met de Belgische autoriteiten overeenstem ming over een snelle afvoer van de slachtoffers naar Nederland. In tegenstelling tot de voorschrif ten stonden die autoriteiten toe dat de officiële lijkschouwing en de voor verlof tot begraving noodzakelijke identificatie in Nederland zou den plaatsvinden. Vier mannen en drie vrouwen werden dan ook naar Nederland gebracht zonder dat was komen vast te staan wie ze waren. De anderen waren door naar Dinant gekomen verwanten voor het vertrek daar toch al geïdentifi ceerd. Om kwart voor drie arriveerde de êtoet bij de Bergeykse barrière, de grenspost tussen Lommei en Val- kenswaard. Daar nam de gemeen tepolitie en de rijkspolitie het escor te van de Belgen over. Eindhovens wethouders drs. G. Van der Kruys en mr. Van Elk wachtten de stoet ook aan die grens post op. Van de grenspost tot aan de rand van Eindhoven omzoomden vele duizenden mensen de weg. In Val- kenswaard zweeg het kermisrumoer al lang voor de stoet daar doorreed. Overal langs de weg hingen de vlag- ten ontbraken daar. Burgemeester ir. H. Witte van Eindhoven wachtte de dodenkara- vaan bij de begraaf plaats „De Oude Toren" op. Hjj begeleidde de slacht offers mede tot aan het Eindhoven- se kerkhof. De kosten van de overbrenging neemt de Belgische staat voor haar rekening. De verzekering heeft de organisatoren van de reis gemach tigd alle uitgaven te doen die on middellijk nodig zijn. De totale kos ten voor de verzekering die uit de ramp zullen voortvloeien worden op ongeveer 3 tot 5 ton geraamd. Eén voor één droegen Belgische en Nederlandse Rode-Kruishelpers de zwarte kisten woensdagmiddag de aula van het kerhof binnen. Er waren bloemenkransen van de Ne derlandse ambassade in Brussel. Van minister Nameche van Volks gezondheid in Brussel, van de pro vincie Namen, de stad Dinant, het generaal-commissiariaat voor toe risme in Brussel en het Belgische Rode-Kruis. Achter gesloten deuren vond daarna de droeve confrontatie van verwanten met de overledenen plaats. Veel van die verwanten moesten op vakantieadressen worden opge spoord. Immers. Eindhoven begon deze week in een uitbundige vakan tiestemming. DEN HAAG (ANP) Twee in zwarte regenjassen gestoken en met nylonkousen gemaskerde jongemannen hebben gistermid dag een overval gepleegd op het kantoor van „Service Typing Office" aan de Lange Poten in Den Haag. Een van de overvallers be- i dreigde de twee aanwezige da- mes met een op een pistool ge- i; lijkend voorwerp. De mannen dreven de beide dames in een j hoek en eisten geld. Een van de dames gaf de over- vallers daarop een bankkluisje, j1 waarvan zij wist dat er geen geld in zat. Toen de mannen het kluisje hadden aangepakt, riep de andere dame: „Geld terug, geeft het geld terug". De over vallers, die volgens de beide da mes eigenlyk een enigszins bange indruk maakten, gingen daarop met medeneming van het lege bankkluisje haastig heen. Daarna belde één van de dames van het uitzendbureau de politie. Deze was snel ter plaat se, maar slaagde er niet in bij het uitkammen van de buurt rond de Lange Poten ook maar een spoor van de daders te vin den. DEN HAAG (ANP) Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren een wetsontwerp ge publiceerd dat een kwaliteitsverbe tering bij de rijscholen in ons land moet bewerkstelligen. De minister ziet die mogelijkheden door de eis te stellen, dat zowel de rijschool houder als de rij-instructeur moeten voldoen aan de eisen van vakbe kwaamheid. De gedachten gaan voorlopig uit naar het niveau van het VAMOR-di- ploma aangevuld met eisen van on derwijskundige aard. Zij moeten daarom een door de overheid aange wezen diploma A of getuigschrift be halen dan wel met gunstig resultaat een staatsexamen afleggen. Bij een erkende rijschool zullen in de toekomst slechts ry instructeurs mogen werken die een bewijs van vakbekwaamheid op zak hebben. Het wetsontwerp voorziet verder in de instelling van een adviescommissie waarin ook organisaties die iets te maken hebben met autorijlessen. Om de kosten die uit het wetsontwerp voortvloeien te dek ken zal van de erkende rijscholen vermoedelijk een bijdrage van hon derd gulden worden gevraagd. De erkenning van een rijschool kan weer worden ingetrokken wan neer blykt dat niet langer aan de ei sen wordt voldaan. De organisaties die zich bezighou den met rijlessen zoals de ANWB, FNOP, ABAN en VAMOR zien In de voorgestelde maatregelen niet direct een nekslag voor de honderden beunhazen. „De autorijscholen blij ven trekken omdat ze kunnen lesge ven tegen een tarief waar geen en kele bonafide rijschoolhouder te genop kan", aldus een ANWTB-woord voerder. De stoffelijke overschotten van de bicsramp bij Dinant zijn I opgebaard in de aula van De Ou de Toren, de algemene begraaf plaats van Eindhoven. UTRECHT (GPD) Het dage-1 Instituut, dat het profa Van Bins- lüks bestuur van het Criminologisch bergen natuurlijk vrij staat om zyn Instituut van de Rylsunivcrsiteit in j mening te geven, maar dat zijn toe- Utrecht verwijt prof. mr. W. C. van lichting op de ontslagaanvrag niet Binsbergen een ongelukkige motive- moet worden gezien als een analyse j ring van zijn ontslagaanvrage. Prof. van de universitaire problematiek, I Van Binsbergen nam vorige week i maar als een verantwoording van ontslag als hoogleraar in het straf- een eenmaal genomen besluit. den terug near het café waar ach re<.ht en hel rtrafprTCes«cht. Het bestuur is van menlnj GELEEN (GPD) Op verdenking van poging tot zware mishandeling heeft de Geleense politie een 19-ja- rige bromfietsberijder uit deze plaats gearresteerd en opgesloten in een der cellen van het politiebureau. Samen met een 18-jarige jonge man, die op de duo van de brom mer zat, heeft hjj dinsdag rond het middernachtelijk uur een automo bilist uit Geleen afgetuigd. De man werd uit zijn auto gehaald en alge- rost omdat hjj de bromfietser erop wees dat deze geen voorrang had. Drie op een terrasje zittende Rot terdammers, die dit brute optreden van de bromfietser en diens duorij der zagen, schoten de automobilist onmiddellijk te hulp. Een poging van het drietal om de gemoederen tot ADVERTENTIE Üw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, doow gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier. dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wjj niet aannemen. kalmeren te brengen mocht geen succes hebben. Het hardhandige duo ging zelfs èn met de automobilist èn met de Rotterdammers op de vuist. Omwo nenden waarschuwden de politie. De vechtpartij scheen toen ten einde en de vechtersbazen verdwenen. Nauwelijks echter was de politie van het toneel verdwenen of de bromfietser en diens duorijder keer- positie van de hoogleraar niet zo zeer de Rotterdammers bevonden. Gewa- pend met een uzeren alsluitdeksel I HU gaf als voornaamste reden van «antrekkelilk wordt als wel .gewicht: 7 kilo, lx>mi men opnieuw'aUnoms^ op. het datode ^.i™nan onderhevig is. de stryd aan. het universitaire onderwys. Dit zou tpx o\r ir, Ue enniia omdat het toenemende aantal stu- Eén van de Jongens wierp deze ziin oorzaak vinden m de snelle toe- universiteit noodzaakt om deksel in de richting van de drie neming van het aantal studenten en .ortro-.niu.ron het minder worden van de kwaliteit I haar ""derwUs te reorganiseren, van de stafleden, van wie de besten na enkele jaren zouden verdwijnen, zodat het onderwtijs te veel door „minder goeden" zou worden ver zorgd. In zijn verklaring zegt het dage lijks bestuur van het Criminologisch Rotterdammers. Een van hen kon het vliegend gevaarte ontwijken, doch een andere Rotterdammer kreeg het deksel tegen een van zijn armen. Hjj liep hierbij een ge kneusde elleboog en een flinke wond aan het been op. De jongens werden kort daarop gearresteerd. NOORD WIJK Noordwijk en zijn collega Martin van Vianen, een Als brief verzenden en frankeren met 36 Ons HUISADRES te Straat: Woonplaats |Wy hebben een Maand Postabonnement no. doorhalen wat niet van toepassing eredivisie-vereniging Holland Sport hebben gisteravond op het terrein aan de Van Panhuysstraiat een ple zierige en goede oefenwedstrijd ge speeld. Onder welhaast ideale weersomstandigheden en voor een behoorlijk aantal toeschouwers moesten de Noordwijkers tenslotte met O3 de eer aan de blauwwitte Hagenaars laten. Het was een eer volle nederlaag van de Noordwijkers want Holland Sport was bepaald niet met een tweederangs elftal ver schenen. Spelers als een Van Via nen, Dorjé, Boskamp (van Feye- noord gekomen) en Roggeveen heb ben reeds hun voetbalsporen ver diend. Bovendien ontbraken bij Noordwijk door blessures en vakan tie Anton Marijt, Ger Duyndam en de nieuwe aanwinst Lumondingo. Het was de verdienste van Noord wijk de tegenstander met aantrek kelijk spel tegemoet te treden en spelend zoals gisteravond kunnen de roodwitten in de komende competi tie een belangrijke rol gaan spelen. Het spel in de eerste helft stond op een wat hoger peil dan na de hervatting. Holland Sport had het beste van het spel zonder dat het de Noordwijkers stevig in zijn greep kon krijgen. Doelman Van der Niet demonstreerde, evenals trouwens One VAKANTIE-ADRES te plaatsnaam («By tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maai wel datum le en laatste dag van inhouding) OPZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. 3 laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen fcelauretefling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg, f 1,36 per vakantieperiode. Buiten de Beneluxlanden f 0,40 per dag. Luchtpost f 0,60 per dag. Voor tijdelijk in te houden kranten wordt by restitutie van het teveel be- laaide abonnementsgeld f 0,60 in mindering gebracht voor administratie- PORT MORESBY (Nieuw-Gui- nea) (AP) Volgens een Indonesi sche dokter is de malaria in West- Irian zeer sterk toegenomen sinds dc Nederlandse artsen in 1962 dat land hebben verlaten. Dr. Roeslan I. Soeromo, die een bezoek heeft gebracht aan het Au stralische deel van Nieuw-Guinea om een anti-malaria conferentie bij te wonen, verklaarde in Port Moresby, dat meer dan 75 procent van de op ongeveer 800.000 personen geschatte dorpsbevolking van Wet-Irian nu aan malaria lijdt. Gebrek aan geld, uitrustingstukken en medicijnen. het tekort aan personeel en de moeilij ke terreincondities zijn hiervan de oorzaak. uitstekende vorm. Toch moest hij voor het mstsignaal tweemaal de bal uit het net halen. Eerst was het Jac Roggeveen die hem ver schalkte terwyl vlak voor de rust Paul Roodnat, verleden jaar spelend in amateur-eersteklasser De Mus- schen, er 02 van maakte. Na de hervatting kreeg Noordwijk zeker enkele goede kansen de ach terstand te verkleinen. Half spelers Karsten en Heemskerk bleven on vermoeibaar munitie aandragen maar de Noordwijkse voorwaartsen schoten niet met scherp. Een uitste kende scoringskans kreeg Kees Ma- rijt. Hij hoefde een van de paal te rugspringend schot van broer Map maar in het doel te schieten. Dat lukte hem niet. Er kwamen nog meer kansen terwyl Kees Marijt de bal nog eens tegen de staander schoot. Toen de roodwitten verzuim den de kansen te benutten ging Holland Sport zich weer wat meer roeren. Uit één van de Haagse aan vallen schoot killer Roggeveen ver rassend de derde treffer achter Van der Niet. In die stand kwam geen verandering meer. In Carré is gisteren de lang speelplaat van de musical Sweet Charity gepresenteerd. Op de fo to v.l.n.rJasperina de Jong, Jacco van Renesse, Milly Scott, Wim Hodgers en Ronnie Bier man. LOCARNO (Reuter) De Zwit serse politie heeft woensdag het lijk van de 24-jarige Nederlander Jako bus van der Griend uit Vlaardin- gen. die dinsdagmiddag in het Ver- zasca-dal bij het Lago Maggiore in een rivier viel en sindsdien werd ver mist, uit het water gehaald. De uit Vlaai-dingen afkomstige Ne derlandse toerist viel in de sneltro- mende rivier toen hij van een rots blok gleed. Hij was met zyn ouders en zes broers op vakantie in Zwit serland. Een broer ligt in een ziekenhuis. Deze sprong de in nood verkerende Jakob na, doch geraakte zelf in moeilijkheden. Hy werd op een plek waar de stroom kalmer was gered. DEN HAAG (GPD) Minister De Block (Economische Zaken) heeft ingestemd met een verhoging van de kapperstarieven met 5 pet. De verhoging, waarover geruime tijd besprekingen zijn gevoerd, mag vol gende maandag worden doorgevoerd. Tot nu toe geldt voor de kap- persbedrijven een prijzen beschik king, die begin maart werd afgekon digd. Daarin wordt bepaald dat de kapperstarieven niet meer dan 8 pet boven het niveau van 1 oktober van het afgelopen jaar mogen liggen. Het niet toestaan van een verhoging bU het afsluiten van de nieuwe kap- pers-c.a.o. heeft er enige tijd gele den toe geleid dat het akkoord over de nieuwe cao in deze branche niet werd nageleefd. Minister De Block is akkoord ge gaan met een stijging van 5 pet op grond van het feit dat het kappers- bedryf zeer loonintensief is en deze branche het als gevolg hiervan niet gemakkelijk heeft. Verder heeft de bewindsman aan de producenten van ijzergietwerk toestemming verleend tot een zekere aanpassing van de pryzen te komen met het oog op de sterke stijging van de grondstoffenprijzen. De omvang van deze stijging is nog niet bekend, sie plaatst, zodat zijn ontslagaan- Het betreft hier een ontheffing van vrage de juiste oplossing is. de algemene prysstop. mening dat de waarbij studenten en staf inspraak eisen. Daarbij zal de hoogleraar be reid moeten zyn zijn traditionele autonomie prijs te geven. Uit de verklaring van prof. Van Binsbergen maakt het dagelijks be stuur van het instituut op dat hij zich van deze ontwikkeling distan tieert en degenen die haar voorstaat tot tegenstanders van het algemeen belang verklaart. Dat betekent, al dus het bestuur, dat prof. Van Bins bergen zich buiten de lopende discus- IJMUIDEN (GPD) In het kader van de zogenoemde „experimentele zeevisserij" loopt thans een buiten- Noordzeeproject. De goede resulta ten waren gistermorgen in Scheve- nlngen en IJmuiden waarneembaar door de gunstige besommingen van drie vissersschepen. De Nederlandse haringvloot moet, wegens de slechte vangsten op de Noordzee, steeds verder van huis. Om te voorkomen dat in het wilde weg wordt gevaren is een walcom- missie in het leven geroepen samen gesteld uit vertegenwoordigers van de deelnemende reders van het mi nisterie van Landbouw en Visserij en een deskundig adviseur van 't Rijks instituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden. Vier vissersvaartuigen met een be geleider aan boord zyn aangewezen als zoek-schepen. Deze schepen, die In voortdurend contact staan met de walcommissie in Den Haag. mel den zo spoedig mogelyk het resultaat van hun speurtocht. Zij waarschuwen ook direct., via de radio, de zich el ders bevindende concentraties van haringschepen als zy op plaatsen stoten waar de haring zit. Aan de schippers van die schepen wordt zo veel mogelyk informatie verschaft, maar de schippers moeten tenslotte zelf beoordelen of zy wel of geen ge bruik maken van deze inlichtingen. Eerste „zoekreis" De eerste zoekreis van de vier zoekschepen is achter de rug. Drie van de vier hebben een mooie be somming gemaakt, de vangst van de vierde is ietwat tegengevallen. De zoekschepen hebben, zoals hun taak luidde, onmiddellijk hun waarschu wingen uit laten gaan. Dit gebeurde via het hospitaalkerkschip De Hoop. De weersomstandigheden maakten echter dat de berichtgeving niet al te best is doorgekomen en hieraan moet het worden toegeschreven dat de bulk van de vloot er niet voldoende op heeft gereageerd. De zoekschepen opereren ten noor den van de Hebriden. Ze zakten af naar de visgronden bij Sint Kilda. ten westen van de Hebriden en ver der naar de Stanton Bank. waar met succes door drie schepen werd ge vist. Vandaag is de Scheveningen 123 opnieuw uitgevaren voor de twee de zoekreis. donderdag volgen de IJmuiden 57 en de KW 13. AMSTERDAM (GPD) In het theater Carré vindt vrijdagavond de Amsterdamse première plaats van de musical „Sweet Charity". Hoogte punten uit deze musical zijn in middels op de plaat vastgelegd door Phonogram. Producer G. den Bra- ber overhandigde gisteren in Carré het eerste exemplaar aan Jasperina de Jong, die in de musical de hoofd rol speelt. „Sweet Charty" heeft reeds een succesvolle tournee door het land achter de rug. Sinds de première in Eindhoven zyn in vijftien steden ruim 150 voorstellingen gegeven. „De musical is zeer goed ontvan gen. Het bezoek was zeer bevredi gend. Hier in Amsterdam beginnen wy met groot optimisme, afgelopen maandag waren al 11.800 kaarten verkocht", zei Hans Sleeswijk, die met vader René Sleeswyk. Willy Hoffman en Piet Meerburg samen- werke in de „Theaterproduktie com binatie" die Sweet Charity uitbrengt.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7