Postduivenvlucht uit Barcelona een drama Schilderen metfineer Nog ander gif in de Rijn Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Dr. W. J. H. M. Möller gewoon Leids lector r~- Duizenden vogels omgekomen In Leiden inenten kinderverlamming Geen Leidse duiven Maandienst in Hoogl. Kerk Bezoek De Waard J. van Staaden maakt „legpuzzels'* Kerkelijk leven Het L.D. naar vakantie-adres bij Hartevelt Postduivennieuws OPRUIMING BULTHUIS Leidse Spaarbank DE WAARD GOUDEN ARMBAND OF COLLIER v. d. WATER DE BRIEF AAN Z0ETERW01JDE ^0ENSOA« 16 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 VOERENDAAL (GPD) De verontrusting in het wereldje van de duivenliefhebbers is groot. De schrik zit er goed in. Ook gisteren hebben tientallen Limburgse eigenaars van post duiven tevergeefs staan wachten bij hun hokken in de tuin op de terugkeer van hun gevederde lievelingen. Het noodlot heeft ;l5j bard toegeslagen. Niet veel meer dan het schamele aantal van |50 van de ruim 8.000 duiven is teruggekeerd in de ouderlijke 'woning, na vrijdag te zijn gelost in Limoges en Barcelona. De mistral in Zuid-Frankrijk die De mistral in Zuid-Frankrijk die ook de Tour de France heeft ge- heeft duizenden vogel- iluchtoffers geëist. Volgens Sjef G. de Groot uit Voerendaal, voorzit ter van de centrale bond van post- nTi duivenhouders, kan met recht wor den gesproken van een postduiven- drama. Als binnen een week niet al- t- duiven op de basis terug zijn, zul- iT> fcn de duivensportliefhebbers uit zes Europese landen, die aan de Barce- i-vlucht hebben deelgenomen, een verlies van miljoenen guldens te incasseren krijgen. De schuldige aan dit drama is niet illeen de slechte weersgesteld heid in Zuid-Frankrijk. Volgens 5jef de Groot mag 'een groot deel de schuld op rekening worden pschoven van de organisatie in Barcelona. Hy zegt: „De duiven hadden in Barcelona nooit losgelaten mogen lorden. Men had van tevoren kun- ttn weten dat het weer in Frank rijk zeer slecht was voor een dui kvlucht. Natuurlijk begrijp ik ook Tel dat een organisatie niet alles in de hand kan hebben en niet voor bereid kan zijn op onverwachte ge beurtenissen. zeker niet een mistral, maar dit had nooit mogen gebeu- Fout „Normaliter kan de hele vlucht route, die de duiven moeten ma- LEIDEN Van de vermiste postduiven zijn naar verluidt grote zwermen in het Rhónedal neergestreken, vermoedelijk om nieuwe krachten te verzamelen voor de reis naar huis. De Fran se autoriteiten hebben beloofd de dieren te vangen en naar het land van herkomst te sturen. Van de vogels, die een gemid delde waarde van ruim 250 gul den hebben, waren er 3.038 af komstig uit België. 2906 uit West-Duitsland, 1846 uit Neder land, 177 uit Engeland, 159 uit Frankrijk en 93 uit Luxemburg. Van de zijde van de Leidse postduivenknngen verzekerde men ons dat bij de vlucht van uit Barcelona geen Leidse dui ven zijn betrokken. Over het al gemeen is de animo in Leiden niet zo groot om mee te doen aan wedvluchten die voeren over grote afstanden als Barce lonaLeiden. Wel zijn een aan tal vogels van Leidse eigenaars zondag losgelaten in de Franse plaats Limoges. Ook in deze wedvlucht zouden de vogels door het slechte weer in moeilijkhe den zijn geraakt ken. worden afgechecked. Tegen woordig kan dit vrij gemakkelijk dank zy de uitstekende weerberich ten van de vliegvelden. Een ramp met duiven van een dergelijke om vang moet in deze tijd uitgesloten worden geacht. Als er toch een ca tastrofe gebeurd, is er een fout in de organisatie geslopen. Het is ver domd jammer van die duiven. Ge loof maar. dat er bijzonder waarde volle beestjes tussen zyn ge weest. Niemand zal dat vergoeden, dat is de ptfn". Toch kunnen veel duiven dezer dagen plotseling komen opdagen, dat weten de duivenhouders ook wel. Maar de meeste vogels zullen wel licht voorgoed wegblijven. Zij heb ben een massagraf gevonden in de Middellandse Zee. Sittardenaar Le Haan. een oude rot in het vak genoemd door dui venhouders. zegt: „Zo'n duif vliegt niet effe van Barcelona naar Heer len of Maastricht. Elke duif raakt vermoeid en zal zeker afmoeten, naar beneden dus en in de Pyre neeën is dat voor een duif uiterst gevaarlijk, want overal loeren de roofvogels, met name de aren den. die in deze tijd van het jaar jongen hebben. En een aantal dui ven zullen ze graag lusten. Een duif, die vermoeid is en etend uitrust, in het vizier van een arend, is voor honderd procent de klos". Roof Naast de roofvogels, die per slot van rekening ook hun dage lijks kostje moeten verzamelen, zijn er ook de mensen die de duiven ro ven. Volgens Le Haan uit Sit- tard komt dit met name de laatste Jaren veel voor. Overal zijn er men sen, die van de vermoeidheid van de wedstrijdduiven profiteren. Le Haan: „Vooral in Frankrijk. Daar strijken de duiven nogal graag neer, omdat daar het gerst het eer ste rijp is. Uitgehongerd vallen ze daar op aan, niets vermoedend en opeens zitten de diertjes in de net ten. Kijk, dit heeft niets meer met de sport en sportiviteit te maken Dit is roof. Veel duivenhouders wor den op deze manier gedupeerd. Een duif jatten is natuurlijk een koud kunstje. Och. en nu draai je voor een gewone duif die vijftig gulden waard is ook nog niet je hand om. maar er zijn ook duiven, die per stuk duizenden guldens waard zijn. Ik heb zelf eens duiven 'gezien, waarvoor een bedrag van f 10.000 moest worden neergelegd. Dit lijkt inderdaad op keiharde business. Ondanks alles moeten we toch hoop hebben dat er veel duiven zullen te rugkeren, ook al vallen die dan bui ten de prijzen. Stel dat er duizen den gewoon de richting kwijt zijn en op dit moment te moe zijn om de reis voort te zetten. Theoretisch is dat mogelijk, het is bekend dat er duiven zijn geweest die pas zee weken na de lossing binnenkwamen. En dan geldt nog altijd: beter een levende duif zonder prijs dan hele maal geen duif". er bij mij niet zo gemakkelijk in. Een duif verdrinkt niet zo gauw. Dat gebeurt als ze door een wer velstorm tegen het water wor den gekwakt. Maar een duif, die met de wind. ook de hardste wind, mee kan spelen, redt het wel. Enkele ja ren geleden heb ik ook zo moeten wachten op mijn duiven. Ze waren gelost in Pau. Na een week streken ze ineens allemaal neer op hun hok ken. Wat bleek? Ze hadden achter een regengordijn gezeten en de beestjes waren zo slim geweest om erachter te blijven, tot het gordijn was opgetrokken. We moeten ons niet te gauw bezorgd maken. Die van mij komen wel binnen", denkt de heer Kraut. ADVERTENTIE LEIDEN Velen kunnen de ruim- tevluchten niet rijmen met hun voor- stellingen en geloof over de hemel. Vooral de vraag of het aan mensen is toegestaan in de wereld buiten onze aarde door te dringen brengt velen in verwarring. Dr. H. van der Laan. radio-astro- noom aan de Leidse Sterrewacht en dr. P. L. Schoonheim. predikant Ex- 1 perimenteel kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente, zullen zondag in de Hooglandse Kerk hun visie op deze belangrijke vragen trachten te j geven. Na afloop van de dienst kunnen de bezoekers in het koor van de kerk enkele kaarten en foto's i.v.m. de j maanvlucht bekijken en dr. H. van der Laan en dr P L. Schoonheim nadere toelichting vragen. De dienst begint om 10 uur. LEIDEN In tegenstelling tot wat wij gisteren meldden, zal bur gemeester G. C. van der Willigen I niet morgen, maar volgende week donderdag een bezoek brengen aan schappelijk hoofdmedewerker bij dc de saneringsbuurt De Waard. afdeling fysiologische scheikunde van Vier middelen in één tablet - waaronder bet betrouwbara maagmiddel Chefarox helpen sad en.-, doen wonderend De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. LEIDEN' Bij K B. is dr. W. J. I. M. Möller, tot dusverre weten- Voorbarig Een van de Limburgers, die met veel duiven aan de Barcelona- vlucht heeft deelgenomen, en thans noodgedwongen een afwachtende houding moet aannemen, is de heer M. E. H. Kraut uit Meerssen. Hij is zeer optimistisch gestemd over de afloop. Nu al praten over postdui- venramp vindt hij zeer voorbarig Hij zegt: „Ik heb er al drie terug. En ik heb er acht ingezet flit jaar Ik mag niet mopperen. Ze komen terug, daar ben ik zeker van. Dat je er eentje verspeelt, is een doodnor male zaak. Waarom maakt men zich nu al zo druk. Hier is sprake van een Barcelonavlucht, die nog de hele week openstaat. Vorig jaar heb ik er negen van de tien gedraaid. Ik hou het erop. dat de vogels op gehouden zijn door de mistral. Wachten gewoon een gunstig windje af. De mogelijkheid zit er natuurlijk altijd :n dat de duiven afgedreven zijn. Maar dat ze allemaal verzo pen zijn in de Middellandse Zee kan de Leidse Universiteit, benoemd tot gewoon lector in de moleculaire bio logie aan deze universiteit. Dr. Möller, die in 1930 in Utrecht werd geboren, behaalde in zijn ge boorteplaats het diploma gymna- j sium-B en studeerde daarna wis- en natuurkunde aan de Utrechtse Uni versiteit, waar hij in 1954 het doc- I toraal examen scheikunde aflegde. Na als officier bij de geneeskundige I troepen zijn militaire dienstplicht te hebben vervuld, was dr. Möller van- I af 1956 werkzaam op de afdeling j fysische chemie van de Katholieke Universiteit te Nijmegen. In 1959 promoveerde hij bij prof. dr. J. Th. 1 G. Ovetrbeek te Utrecht tot doctor in de wis- en natuurkunde op een j proefsohrift. getiteld „.Electrical i transport properties of alkallalbu- mlnates". In 1960 vertrok dr. Möller me* een Fulbright fellowship naar de Verenigde Staten, waar hij als re search fellow werkzaam was aan de Harvard University. Twee jaar latei- werd hij aangesteld ais research associate op de biofysische afdeling van de School of Medicine van de John Hopkins University in Balti more. In 1962 werd hij aan dezelfde universiteit benoemd tot assistent professor. In 1967 keerde dr. Möller naai- Nederland terug, waar hij op de afdeling fysiologische scheikunde van de Leidse Universiteit werd be noemd tot wetenschappelijk hoofd medewerker. Hij heeft, al dan niet in samen werking met anderen, verscheidene artikelen in de binnen- en buiten landse vakbladen gepubliceerd. ned. hf.rv. kerk "zeró ócltrijven Met mij ervaart menig abonnee, de prettige zijde van een stipte toezen ding van het zich „de grootste en snelst groeiende krant te Leiden" noemende dagblad naar onze vakan tie-adressen. Maar afgevraagd dient te worden, waarom op maandagoch tend ons bij het G.P.D. aangesloten dagblad op de vakantie-adressen moet ontbreken, terwijl alle landelij ke en plaatselijke dagbladen hun de zaterdag tevoren verschenen num mers op maandag aan hun abonnees doen toekomen. Reeds enige jaren achtereen werd ik op dinsdag door het Leidsch Dag- Mad geïnformeerd omtrent de ge beurtenissen van de zaterdag tevo ren. Deze ervaring, naar informatie door velen met mij opgedaan, noopt ®ij de vraag te stellen het op zater dag verschijnende nummer óók op saterdag naar de vakantieadressen te versturen, zodat eveneens het Leidsch Dagblad in dit opzicht zich „grootste en snelst groeiende krant" mag blij ven noemen. Hoogachtend, C. Zirkzee. Churchilllaan 55, Leiden. Helaas is het ons niet mogelijk om aan uw (en veler) verzoek te vol doen. Wij worden hierin geremd door een maatregel van de P.T.T., die op saterdag ons blad na 12 uur niet meer in de postbestelling kan opne men. Om technische redenen is het voor ons uitgesloten ons blad reeds °P dat tijdstip bij de P.T.T. bezorgd te hebben. (Red.) BONN (GPD) Het onderzoek naar de geheimzinnige vergiftiging in de Ryn is in een nieuw stadium ge treden. Het openbaar ministerie in Koblenz liet gisteren namelijk weten dat hoogst waarschijnlijk-niet alleen het beruchte endosulfaan de hoofd oorzaak van de massale sterfte onder de vissen is geweest. Een staf van experts onder leiding van de 46-jarige dr. Klotter is in Mainz, de hoofdstad van de deelstaat Rijnland-Palts, tot die conclusie ge komen. Zy beschikken voor het on derzoek over het aan de deelstaat be horende laboratorium-schip „Oscar", j waarmee zy als ambtenaren van deze I 1/ LI y/Q II ll'HII deelstaat doorgaans de routine-on- JJ-V* ll* Vet II bJCllll derzoekingen naar de zuiverheid van de wateren in hun rayon doen. TA Volgens dr. Klotter en zijn mede- D" Icictl LEIDEN Het is op 1 augustus vyftig jaar geleden, dat de directeur van de N. V. Distilleerderij „De Fran- sche Kroon" v/h. Hartevelt en Zn., de heer J. K. H. van Dam, by deze vennootschap In dienst trad. Oj 1 september zal de heer Van Dam met pensioen gaan. In verband met dit jubileum en na derend afscheid wordt op donderdag 31 juli van 3.30 tot 6 uur in Holiday Inn een receptie gehouden. LEIDEN Postduivenvereniging De Blauwkras hield twee wedvluch ten. Uitslag van de vlucht Roosen daal met in concours 275 vogels: 1 Met voorbedachten rade. door Lau- J-6,H K°P„ 3. f Vin" kenstem; 5. P. Sloos; 7. H. Moenen; I teur- of zondagsschilders. Creatieve- I lingen op doek, hout of papier, die niet anders dan een ontspannende werkers kan endosulfaan onmogelijk tijdsl,est4;ding zoeken. Eén van hen alleen de oorzaak van de ramp zijn js de heer j ïan staaden. Bronck- geweest. omdat dan minstens 500 tot horststraat 9 Hy onderscheidt zich 1000 kilogram van dit gif ergens overboord had moeten worden gezet, j Zoals bekend berekende men het in de Rijn gevloeide endosulfaan op 100 kilogram. Niet alleen is nergens van een ge- i mis aan enodsulfaan uit scheepspa- pieren gebleken, maar bovendien wij- 1 zen de chemische proeven in een an dere richting. 140 x 180 van 135,— voor 170 x 240 van 195,voor 200 x 300 van 285,— voor 230 x 315 van 375,— voor Leiden telt vele ama- van zijn talloze anonieme medeschil ders door zijn nogal ongebruikelijke techniek. Een techniek, die fraaie stukjes oplevert, maar ook een jobs geduld vereist. Voor zyn „fineerwerk" maakt de heer Van Star.den om te beginnen van het gekozen onderwerp een te kening op papier, in spiegelbeeld. Bij de heer Van Staaden genieten landschappen en Leidse hofjes de voorkeur. Daarna snijdt hy heel mi nutieus passende stukjes fineer uit, die hy vervolgens met een beetje lym op het papier plakt. Nadat de „legpuzzel" is voltooid, wordt het geheel omgedraaid en op een stuk triplex bijvoorbeeld, definitief vast gelijmd. Het oppervlak wordt ten slotte spiegelglad geschuurd. ADVERTENTIE SMYRNA KARPETTEN 149,- 209.- 269,- Nieuwe uitgaven Een koning voor de Dalrladen, door Rosemary Sutcliff. Uitg. Leopold, Den Haag. Wittebroodsweken met mama, door Johan Fabricius. (Leopold). Neem het maar gerust in, door Magister X. Uitg Wereldbibliotheek, Amsterdam. De lof der zotheid, door Erasmus. 193 druk. (Wereldbibliotheek) Het kweken van een blauweregen en andere liefdesverhalen, door Ed na O'Brien. Uitg.: De Arbeiderspers, Amsterdam. Operatie Rock Baby, door Martin Woodhouse. Spionage-roman. Uitg.: A. W. Sythoff, Leiden. EXTRA GROTE MATEN HOOGPOOL Karpetten 250 x 350 van 690,— voor 489 ENORME KOOPJES IN KLASSE-MEUBELEN. Prachtige 2-ZITS BANK van 1275,voor 895, VELOURS FAUTEUIL van 875,voor 669, Botermarkt 23 LEIDEN In de maand juni werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 6.919.710.63 en f. 6.865.496.32 terug betaald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 443 en het aantal afbetaalde boekjes 390. Op 4492 rekeningen van deelne mers aan de afhaaldienst werd f. 163.785 bijgeschreven. Er werden 1259 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f 55.313.48 Het tegoed der 66253 inleggers be droeg aan het einde van de maand f. 97.361.184.09, rence Henderson. (Sijthoff) Goedemorgen, middernacht, door Jean Rhys Uitg.: A. W. Bruna Zoon. Utrecht/Antwerpen. 1 Van oude mensen de dingen die voorbij gaan, door Louis Couperus. 10e druk. Uitg.: L. J. Veen. Amster dam. De stille kracht, door Louis Cou perus. Ee druk. (Veen). Don Quichotte, door M. de Cer vantes Saavedra. Deel 1 en 2. 5e druk. (Veen). Aanvulling bü de Nieuwe Kate- chismus. 2e druk. Op last van de kardinalencommissie samengesteld door Ed. Dhanis s.j. en J. Visser c.ss.r. Uitg: Paul Brand- Romen en Zonen. Maaseik. Land in zicht. Gedichten van Jaaj Zylstra. Uitg. J. H. Kok N.V., Kam pen. LEIDEN/DEN HAAG Het ministerie van Sociale Zaken 8. w. Siera; 9. w. Gysman; 10. H Flippo. Uitslag van de vlucht van- vogels^i— jTh Flippo- 2—7°a SLee en Volksgezondheid deelt mee. dat in de laatste weken in enke 3—5 w d. Roode; 4—io Haas Nieu le plaatsen van ons land gevallen van kinderverlamming zijn wendyk; 6. w. Siers; 8. a. Houwe- voorgekomen. Er zijn twaalf gevallen aangegeven, waarvan in lin*. tien gevallen de diagnose met zekerheid vaststaat. Geen van deze patiënten bleek ooit volledig tegen kinderverlamming te zijn ingeënt. LEIDEN Het raadslid, de heer H. Amptmeyer <PSP> heeft zich met de volgende vragen tot het College van B. en w. gewend: I. Heeft het college kennis genomen van de zes eisen van het wykcomité „De Waardper petitie op maandag 14 juli aan de burgemeester overhan digd; 2. Vindt het college deze eisen gerechtvaardigd? 3. Wil het college deze eisen inwilligen en bo ja, bin nen welke termijn? Het is daarom aan te raden dat ieder, tot en met de leeftyd van 19 jaar, die niet of onvolledig tegen kinderverlamming is ingeënt, dit alsnog laat doen. In aansluiting op dit bericht, maakt de G.G. en G.D. in Leiden het vol gende bekend. Voor Leiden zal gelegenheid tot in enting of herinenting worden gebo den voor kinderen tot en met de leeftyd van 19 jaar in het gebouw van de G.G. en G.D., Roodenburge»- straat morgen en vrijdag van 25 uur Zo nodig wordt deze inenting op volgende dagen nog voortgezet. Het is van groot belang dat alle inentingsbewyzen worden meege bracht. Voor kinderen tot 6 jaar kan men zich ook wenden tot de huisarts, wat van belang is wanneer men reeds lopende afspraken heeft. In alle andere gevallen kan men thans ook by de G.G. en G.D. te recht. Beroepen te Méteren en Est P. Vroeg in de Wey. kandidaat te Delft. Aangenomen naar Doesburg-Vliet G. C. Kunz, kandidaat te Delft, die bedankte voor Aalburg. Andel Eem- nes-Buiten, Haaf ten, Kamerik, Mas- tenbroek. Nederlangbroek, Nieuw- Het is makkelyk genoeg verteld. Beijertand. Oud-Alblas, Schoonra- r.iaar met een kompleet „doek" is woerd Tho]e„ m Zegveld de heer Van Staaden vele lange win- Bedankt voor Musselkanaal H. teravonden aoat. Voor het hier alge- Dukmetjer te Kolluin bee 1de werk, moesten alle steentjes r uLKbr. Kr.Kht.N van het huisje en de pomp. evenals de dakpannen, stuk voor stuk wor- Beroepen te DeLft als studenten den uitgesneden uit 'n groot vel fi- predikant J. van Drie te Leiderdorp, neer. Wie wel eens met dit materiaal te Drachten P. J. Westerheng t« heeft gewerkt, zal wel weten hoe snel j Barneveld. dit breekt by het uitkervén. j GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Het resultaat is vaak zeer de moei- B, t. NiJkerl[ B Rte, te waard. Door de stukjes [meer met slikkerveer-Bolnes de houtnerf tegen elkaar in te leg gen. worden soms fascinerende op- CHR. GEREF. KERKEN tische effecten verkregen. Het is dan Beroepen te Stadskanaal A. Bak- net, alsof het schildery „leeft". ker, kandidaat te Broek op Lange- Mevrouw Van Staaden wil haai- l dijk. man, die zelf huiverig is van enige publiciteit, best een keertje in de hoogte steken. Hy heeft het hele huis opgeknapt, daarnaast een tweetal gi taren (met een mooi vol geluid) in elkaar geknutseld en bovendien twee violen, waarvan er één in de Haar lemmertrekvaart droef, gerestau reerd. Van dat violen bouwen had de heer Van Staaden zyn beroep willen maken, maar bytyds zag hy in. dat dit geen brood op de plank zou bren gen. Hij is nu best tevreden met zijn baan van voorman-timmerman. En wat zijn fineerwerken betreft: „ik ben allang blij, als iemand ze leuk vindt". (Foto L.D./Holvast) ADVERTENTIE Zoekt U een voor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f800,-. JUWELIER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw-Beijerlend H. Ligtenberg te Genemuiden. LEIDEN In verband met de mededeling van de voorzitter in de raadsvergadering van 30 juni jj. by de interpellatie van de heer M. van Aken „dat de brief naar de raad van Zoeterwoude, voor zover hem bekend, was verstuurd" en het hierop ge volgde schrijven „dat dit een vergis sing bleek te zijn", heeft het raads lid. de heer H. Amptmeyer (PSP) het college enkele vragen gesteld. 1. Was de eerstverantwoordelijke wethouder, de heer Harmsen, wél op de hoogte van het niet-versturen van deze brief? 2. Zo ja. waarom heeft hij daar de raad dan geen mededeling van ge daan? 8. Zo nee. was dan een ander Md van het college op de hoogte of een van de bij deze zaak betrokken aan wezige ambtenaren? 4. Indien U vraag 3. bevestigend beantwoordt, waarom werd de raad dan niet op de hoogte gesteld in de betreffende vergadering? 5. Indien U vraag 1. of 3. bevesti gend beantwoordt "welke consequen ties denkt u dan daaraan te verbin den? 6. Indien niemand op de hoogte bleek te zyn, gezien het grote belang van deze brief gezien de ruime voor bereidingstijd. die het college had voor de beantwoording van de inter pellatie. vindt u het dan niet merk waardig, dat er zo'n massaal ool- lectief geheugenverlies plaats vond? 7. Gezien het voorgaande, gelooft u niet, dat het wenselijk is in de toe komst een interpellatieverzoek van de zyde van het college beter voor te bereiden?

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3