Zonnig begin Vierdaagse Knappe triomf van sterke Ron Bakker Friezen gaven Holland dit keer goed partij Paul van Min stuitte op heftig verweer Op eerste dag 224 uitvallers Sportsplinters Tennistoernooi Noordwijk Negenen veertigste Kaagweek Grote velden „Geen geheimen van befaamde Suzuki verkocht" Cricket Honkbal RONDE VAN LEIMUIDEN CRACK - sportstrip door Dick Bruynestein WOENSDAG 16 JULI 1969 PAGINA IS LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEI DSC H DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD NIJMEGEN (GPD) Vorige week nog scheen de 53-ste Nijmeegse Vierdaagse in het water te zullen vallen. Maar een (Jniendelijk hogedrukgebied zorgde voor een stralende eerste «andeldag tussen de Betuwse landerijen. De Vierdaagse is «eer begonnen. Het grote jaarlijkse feest dat Nijmegen geheel |n zijn ban heeft, waarvoor duizenden mensen hun vakantie piemen en hun twee weekjes met de bus naar het Gardameer jtstellen. Vele uren vroeger dan normaal lom de Karelstad gisternacht tot leven. Rond drie uur, half vier lie pen de wekkers in menige Ntfmeeg- se slaapkamer af. Na een stevig ont- bilt koersten de eerste enthousiaste lingen met een paar extra-boterham men in een broodzakje aan de riem Mi met rinkelende medailles op de «rst in de richting van de start- mi plaatsen: de Wedren en de Vereeni- jbK De groepen formeerden zich rond '9 kwart voor vijf en begaven zich op wg. De individuele wandelaars ston den toen nog dioht opeengepakt bij de Vereeniging. Naarmate het ech ts1 lichter werd en warmer in de na tuur. konden de omwonenden genie ten van fors klinkende samenzang, die abrupt overging in gejuich toen eindelijk de gelegenheid kwam voor de wandelaars om zich op de eerste blometers te storten. Echte sfeer De Betuwe met zijn talrijke boom- dijkhellingen, kronkelweg- Ij jetjes is een wandelterrein bij uit- P Kek. Het is dan ook geen wonder dat hier pas de echte sfeer ontstaat die vierdaagse nu eenmaal kenmerkt. De fanfares, het vlagvertoon in de öoffert eergisteravond, het wachten bj) het ochtendbreken voor de start - bureaus, dat alles is slechts voor- ipel. Eist is reeds lang de onbetwiste D hoofdplaats van het wandelgebied u op de eerste dag geworden. Op weg naar het Betuwse centrum troffen de Mfnndelaars ook gistermorgen weer i trouwe bewonderende supporters, zich gemakkelijk hadden ge kt in het gras langs de wegkant. De toesohouwens zagen ze passeren de enkele snelwandelaars van de Arn hemse lange afstandstippelaars en de vooiihoede al voor achten. Ze wor den gevolgd door de militairen ,die 'lingend onder de al hete zon met de ruggen nat van het zweet arriveer den. Dan waren er de Israëlische meisjes met de zwarte rokken, bonte blouses en rode hoedjes. Een groep je Zwitserse soldaten ging voorbij, een man gaf met ritmische klarinet- klanken het tempo aan. Hier ook verden de eerste uitvallers genoteerd. Ben paar Nederlandse militairen die hun makkers een prettige wandeling toewensten en het zich gemakkelijk maakten op een terrasje. Gezeur met voeten en spieren was op 't traject tot Eist vrijwel niet. De massaurs maakten het zich ge makkelijk op de brancards en proef den kritisch keurend de eerste kof fie. De jodium en het smetteloze verband bleven voorlopig opgebor gen. Toch eiste de fel brandende zon op de eerste dag 224 uitvallers van de gestarte 15.901 deelnemers. De vierdaagse is begonnen. Wan delaars uit een verscheidenheid van landen hebben elkaar weer gevon den in die gezellige Babylonische misverstanden. Dat de handicap van een houten heen iemand niet hoeft te verhinderen de Nij meegse Vierdaagse mee te lopen, bewijst de 73-jarige Zwitser Samuel Burnand. Opgewekt wandelt hij da gelijks zijn 30 km, daarbij steunend op een rood-wit- gestreepte staf, ivaaraan de vlaggen van zijn land en Nederland wapperen. Bur nand, die van de toeschou wers veel applaus krijgt, deelt onderweg ansichtkaar ten uit met zijn beeltenis er op. Hij noemt zichzelf een in carnatie van de legendari sche „messager Boiteux"een koerier met een houten been die vele jaren geleden post stukken door heel Zwitser land bezorgde. Voetbal De 25-jarige Jan Rab heeft een contract getekend bij Tel star om deze club in het komende seizoen te trainen. Rab was het afge lopen jaar oefenmeester van NOAD. Zijn opvolger bij de Tilburgse club wordt Joop de Busser (53), die laatstelijk AGOVV onder zijn hoede had. Zeilen De 28-jarige Nieuwzee- lander Chris Bouzaid heeft met zijn vijfkoppige bemanning op het schip „Rainbow II" opnieuw een overwin ning behaald in de strijd om de One-ton Cup. Hij eindigde in de tweede race met twee minuten voor sprong op de Italiaan Straulino. Be kerhouder Belken met „Optimist" ging als derde door de finish. Sharon en Belita (beide Ned.) werden resp negende en tiende. Voetbal Ajax zal in de benefiet wedstrijd voor Willy Dullens op dinsdagavond 5 augustus in hel Olympisch Stadion in Amsterdam uitkomen tegen de Westduit.se Bun- desligaclub Alemannia Aken. De aan vang is te 20.15 uur. NOORDWIJK Paul van Mine de jonge Haagse speler van wie o.a Tom Okker heeft gezegd dat hu voor de toekomst mogelijkheden heeft, aail gisteren na zijn partij te gen de sterke tegenstand biedende Max Lauitensohlager ongetwijfeld een zucht van verlichting hebben geslaakt. Hij was, volgens de ver wachting meester van het terrein gebleven, maar Lautenschlager dwong hem diep. 'heel diep in zijn tennisbagage te tasten: 36, 12—10 63. En toch. ondanks het verre van overtuigende optreden van, als we de experts mogen geloven, de comingman in het Nederlandse ten nis, waren er momenten dat hij zich op kenmerkende wijze uit de perikelen redde. Het is te hopen dat er by hem uit komt. wat er in zit. Hoeveel talentvolle spelers en speel sters zijn de afgelopen jaren in Ne derland niet geruisloos verdwenen? WARMOND (GPD) Het Friese Regenboog-team heeft in de Kaagweek revanche genomen. Voor het eerst werd er écht teamgevaren en kregen de Hollanders enkele tikken te incas seren. De aanvalsspitsen waren: De Wilde en De Vries. Ulrik Jager uit Lemmer zwoegde over de plassen en vertraagde de Kaag-aanvallen, die door Hofland en Van Wijk werden ingezet. De Wilde ging er in volle galop vandoor. De Vries werd door de Goederen en Hofland in de klem genomen, doch ontsnapte op de meet aan De Goederen. Hofland werd tweede, enige centimeters voor De Vries. De Friese kolonie was dolgelukkig met de winst. De totaalstand (4534 voor De Kaag tegen 6l]/2 voor de Friezen) werd er niet veel door beïnvloed. Waar ontbreekt het de Friezen 'och aan? Het is beslist niet het en thousiasme. Wèl de spullen en de loutine. In het westen zeilt men veel meer wedstrijden met grote velden, he Friezen hebben een training op- Kezet, doch het is by één bijeen komst gebleven. De 2-1/4 punt die de Friezen minder scoorden dan de Hollanders bewijst dat zij in een teamstrijd de Kaagzeilers beslist een Wet dwars kunnen zetten. Even enerverend als de teamstrüd de individuele race. Na de drijf- partijen van maandag een welkome verademing Helaas waren de eer- *te twee plaatsen snel verdeeld. Van Wijks Spinaker vloog iedere keer het eerst in top en daarna volg de die van Van der Hulst. Van Wtfks (12-1-1) zwaarste concurrent John Hofland werd bij de start door zijn Wringende collega's te vroeg over de lijn gedrongen, evenals De Goe deren. Beiden liepen een fikse ach terstand op. Laveren Keiharde laveerduels en vooral Broots spinakerwerk van Holland, dte hiervoor zelfs het helmhout aan bemanning overgaf, brachten veel winst. Ook De Goederen rukte op doch beging daarbij, toen hij al derde lag een overtreding enverliet sportief de strijd. Hofland kwam op de vierde plaats achter De Vries te liggen. Maar op De Kaag zeilt men niet alleen tegen een hand vol concur renten, maar ook tegen vele andere fanatieke wedstrijdzeilers. Dit speel de Hofland wel ernstig parten. Na een fel duel met De Vries moest Hofland enkele malen uitwijken en verloor zo zijn greep op De Vries. Ook de Wilde prikte zijn schip nog voor Hofland die nu de hoofdprijs wel vaarwel kan zeggen. Voor Rolf von der Baumen heeft deze Kaagweek een ontgoochelend verloop. Hij had geen schijn van kans tegen Piet van buren die op het startschot het veld de weg wees. Rolf von der Baumen volgde trouw op een tweede plaats en op de to taallijst loop hij nu in op Both (2 53) doch voor van Buren ligt zo ongeveer de hoofdprijs al klaar. Ook Kees Nater kan zijn bla zer al klaar leggen om de solohoofd- prijs vanavond in ontvangst te ne men. Tegenvoeter Koster (32) liet een flinke veer (13de) waardoor Bart de Vries (458) en Rob van Hel- vert (6—3—9) hem in totaal nu dicht op de hielen zitten. Vinnig was de strijd in de vrij heidsklasse waai- Theo Stas tot in de laatste ronde, er werden er drie ge zeild, telkens alle zeilen moest bij zetten om een tweede zegen te ver dienen. Van Woerkom verdween spoedig van de leiding, maar Ladru (66) en Slijper <24) weerden zich dapper. Staf bleef doorvechten en won. Ladru bleef de snelle Slijper de baas. Met vandaag het zelfde weerbeeld gaat Stas hier de hoofdprijs verdie nen. Voor Frits Wessel was Rino Tet- teroo een doorn in het oog. Tetteroo maakte een onzekere indruk. Wessel kreeg zijn derde dagzege. Uitslagen Teamwedstrijd HollandFriesland Regenbogen: 1. De Wilde, 2. Hof land, 3. de Vries. 4. de Goederen, 5. Röfekamp, 6. Van Wijk, 7. Metze- laar, 8. Jager. Regenboogklasse: 1. van Wijk. 2. van der Hulst, 3. de Vries. Valken: 1. van Buren, 2. Rolf van den Baumen. 3. Buth. Soloklas se: 1. Nater, 2. de Jonge van Elle- meet, 3. Wilton. Finn jollen: 1. de Vries, 2. de Ruyter, 3. Seret. Olym- piajollen: 1. Loogman. 2. Zwetsloot, 3. Beekhof. Flying juniorklasse: 1. Zuidema. 2. de Wit. 3. Hoekstra. Schakelklasse: 1. Wessel. 2. Tetteroo, 3. Overtoom. Pampusklasse: 1. Yde- ma. 2. Hofkes, 3. Greevelink. Moth Europe-klasse: 1. Meyboom, 2. An- con, 3. Lodewijks. Vaurienklasse: 1. de Voogt, 2. Meier, 3. van Ingen Schenau. 12-voets jollenklasse: 1. ten Berg, 2. Kroon, 3. Lips. Jeugd- klasse: 1. Van Goeverden, 2. Bakker, 3. De Vlaming. hSpankerklasse: 1. Hiemstra. 2. Rietdijk. 3. Borsboom. 16 m2 klasse: 1. Van de Kooy. 2. De Ruijter, 3. Könst. OK jollenklasse: 1. Pieterman. 2. R. Rutgers, 3. Möl- lers. Sterrenklasse: 1. mej. A. Jesse, 2. Van Ginderen, 3. Kalkoen. Davis-Cup-speler Jan Hordijk be hoefde in zijn eerste partij tegen Van Beek de mouwen niet op te stropen. Van Beek, kennelijk ge ïmponeerd door het robuuste slag werk van zijn Rotterdamse oppo nent. kon geen bal goed op zijn racket krijgen en dat resulteerde in een kansloze nederlaag: 61. 60 voor Hordijk. Dick Stradimeijer, de ervaren DDV'er, de speler met wèl de echte wedstrijdmentaliteit, maai- met een voor de internationale klasse te be perkt slagenarsenaal, is voor de na tionale top een struikelblok van be tekenis. Dat ondervond in de tweede ronde van het herenenkelspel A de jeugdkampioen van Nederland, Fried Schmitz. Stradmeijer was zijn jongc- tegenstander duidelijk de baas in manoeuvreren. Omdat Schmitz, even als Stradmeijer, een vechtjas is, die van geen opgeven weet. ontwikkelde zich voor de kijkers een boeiend duel, dat pas diep in de derde set in het voordeel van Stralmeijer werd beslist: 6—3, 4—6, 63. Jan de Groot stapte via Scholtens de twee de ronde van het hoofdnummer, her herenenkelspel A. binnen. De score was 7—5, 6—2. Dat verder Vaarties en Sanders winst boekten op resp Slavenburg (6—3, 6—2) en De Rooy (60. 62) baarde geen opzien maai- dat Robbers P. Ehrlioh moest feliciteren, mag, en zo werd het ook door iedere insider gevoeld, een ver- rasing worden genoemd. Met 6il 8—6 verdween Robbers naar de ge lederen van de verslagenen. Er was nog iemand die gisteren met een somber gezicht de kleed kamer opzocht. Dat was de winnaar van de B-categorie van vorig jaar en het jaar daarvoor, Niek Kuypers Tegen de jeugdige Indiër M. Amri- tharay kon hij geen moment gevaar lijk worden. Soepeitjes dirigeerde deze hem naar een 26, 06 ne der laag. In de B-afdeling vielen geen schokkende uitslagen te noteren Niek Kuypers bereikte hier zonder al te veel inspanning de derde ron de. Hij versloeg C. Asseibergs met 64, 6—1. Lodewijk Kallenberg (Unicum) kwam tegen A. Koppelle In de eerste set snel op 03. Toen schakelde hij echter over op zijn vertrouwde spel van halfhoge top spin drives en daar was Koppelle helemaal niet tegen opgewassen, 64, 63 voor Kallenberg. LEIDSCHENDAM (ANP) Mo torcoureur K. P. uit Rijswijk heeft tegenover de politie van Leidschen- dam bekend uit het automuseum in Leidschendam het racewonder te hebben weggenomen, waarmee de Nieuwzeelander Hugh Anderson in 1964 en 1965 het wereldkampioen schap in de 125-cc klasse bemachtig de. Volgens de politie wijst niets er op dat gegevens aan de motor wer den ontleend of dat geheimen wer den verkocht. „Er blijft voor ons al leen maai- een gewone diefstal over. waarvan proces verbaal wordt opge maakt" aldus de politie. K. P., die voorheen contact had met de Kreidlerstal van Van Veen Import in Amsterdam, was met het motorblok van het racewonder een tweecilinder watergekoelde Suzuki- motor met twaalf versnellingen naar Amsterdam gegaan. Teamleider Le- verink van de Kreidler-racestal zag. dat het het blok van de gestolen mo tor was. P. gaf dit toe. Hij zorgde er voor, dat de motor, zij het in onder- N ederlandDenemarken Eerste klasse B: Quick H IISSCC Tweede klasse A: Rood en WitII VUC (zat). VUC—HBS 21, HCC III—R. en W. II. VOC II—Union. Tweede klasse D-I: Ajax nAlk maar-. HCC IVHercules n. Derde klasse A: Bloemendaal III —SSCC III, Ajax III—ACC IV. —SSCC III, Ajax ni—ACC IV. delen, terug kwam bij het automo bielmuseum. Naar het oordeel van de politie is het nagenoeg onmogelijk, dat gege vens aan de gestolen Suzuki werden ontleend in de betrekkelijk korte tijd, dat het racewonder in handen was van K. P. Zeker kunnen deze gege vens nog niet zijn toegepast op bij voorbeeld de Derbimotoren, meent de politie, omdat de tijd van ontwik keling en toepassing op tenminste een jaar moet worden gesteld. De politie in Leidschendam heb ben voorts geen klachten van de Su zuki-fabrieken bereikt. Bovendien zijn er volgens haar nog verschillen de Suzuki-racemachines bij particu lieren terecht gekomen, nadat de fa briek haar activiteiten voor races be ëindigde. Hoofdklasse: HCAW—HCK (zat), OVVO—Sparta. Feijenoord—ABO, Haarlem Nico IsStorks. Tweede klasse C: Euro Stars—» Watergraafsmeer, SECBlauw Wit, Schiedam—Jeka, Donax—Wassenaar. Tafeltennis Het Nederlands® meisjesteam heeft bij de Europese tafeltenniskampioenschappen, die in het Oostenrijkse Obertraun worden gehouden, twee overwinningen be haald en twee nederlagen geleden. De jeugdploeg, die bestaat uit Vero- nique van der Laan, Ellen Klatt en Sonja Heltzel, verloor van Tsjecho- Slowakije (1—3) en West-Duitsland (23). maar versloeg daarna Dene marken (31) en Polen (30). Ne derland moet nu tegen Oostenrijk spelen voor de bezetting van de ne gende en tiende plaats. Tennis Evenals by de kampioen* schappen van Wimbledon gaat de fi* nale van de Amerikaanse proftennis* kampioenschappen tussen de Austra liërs Rod Lav er en John Newcombe. Laver won in Longwood van Ken Rosewall met 63, 57, 62, 63, terwyl Newcombe Fred Stolle met 63, 64, 64 de baas bleef. LEIMUIDEN Aan stryd, span ning en belangstelling heeft het niet ontbroken in de ronde van Leimui- den, die gisteravond voor het eerst door de „Swift-combinatie" in sa menwerking met het plaatseiyk Oranjecomité als een open interna tionale koers werd verreden. Doorlo pend hebben de renners slag geleverd en daarby vestigden Ron Bakker, Ton v. d. Valk. Peter Pennekamp en streekfavoriet Gerard Wesselius met een vroegtydige ontsnapping, waar aan zy een ronde voorsprong over hielden, de aandacht op zich. In de slotfase van de strijd moesten de vier koplopers nog het gezelschap dulden van Jan Buis, Wil Liebrechts. Henk Jacobs en Bert van Dorth. De sterk fietsende Ron Bakker liet het niet op een eindsprint aankomen, maar demarreerde twee ronden voor het einde en hield zyn kleine voor sprong vast. Zeventig man Aan deze eerste open Ronde van Leimuiden namen zeventig amateurs deel. Onder hen bevonden zich ook vyf gasten van de Oxford City Road Club, twee andere Engelsen en een Amerikaan. Voor deze buitenlanders viel er vrywel geen eer te behalen: de meesten moesten al vry snel van de hoofdmacht afhaken. Alvorens de renners van start gingen werden Joop Zoetemelk als triomfator van de Ronde van Zuid-Slavië en Noord hollands kampioen Marcel Pennings door voorzitter Dolf Wallet van ..Swift" gehuldigd. De amateurs waren nog maar am per goed en wel aan het karwei zeventig rondes begonnen of Bak ker, Van der Valk, Wesselius en Pen nekamp vormden reeds een kop groep je en dat bracht het gezwind tot een halve minuut voorsprong. Kanshebbers als Trynco Buur- meyer, Cor Leunis, Melle v. d. Meu- len. Piet Koeleman, Cees Schyff. Ed Kroon en Arie Koster hadden toen al door een valparty of anderszins het veld geruimd. Hans Solleveld en de luid toegejuichte Joop Zoetemelk begonnen incidenteel nog aan een achtervolging op de vier koplopers, doch zy slaagden niet in hun opzet. Gedubbeld Het kopgroepje „dubbelde" ver schillende renners. Ook het inmid dels sterk geslonken peloton ont kwam niet aan 'n ronde achterstand. Alleen Buis, Wil Liebrechts, Jacobs en Van Dorth wisten daaraan te ont komen. Zy waren net op tyd ont snapt en wisten het zes ronden voor het einde zelfs tot rondewinst te brengen op het peloton, waarin zich de vier mannen van het eerste uur bevonden. Door deze verwikkeling kwamen er acht renners met een ronde voorsprong op kop. Vooral de 18-jarige Ron Bakker bleek fel op winst belust en hy verschalkte zyn vluchtmakkers twee ronden voor het einrie met een felle demarrage. Zyn daatmee verkregen winst bleek net voldoende voor de triomf. Ton v. d Valk trok zich met een tweede prys als eerste „Swift"-ryder heel goed uit de slag. Bakker kreeg de zege- bloemen uit handen van mr. G. C. v. d. Willigen, burgemeester van Lei den, die de stryd vanaf het jurypo dium volgde. De uitslag: 1. R. Bakker, Haarlem, de 84 km in 2.03.27; 2. T. v. d. Valk, Zandvoort; 3. J. Buis Bzn., Zwanen burg; 4. P. Pennekamp. Blokker; 5. De Ronde van Leimuiden in volle gang. In vierde positie Joop Zoetemelk. (Foto Leidsch Dagblad) W. Liebrechts, Vlaardingen; 8. G. Wesselius, Oude Wetering; 10. J. Zoetemelk, Rypwetering. De „Swift"- ryders Hans Solleveld (Voorschoten) en Piet Bregman (Benthuizen) slo ten als 22ste en 23ste de ry.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13