aad Alkemade fel tegen lektriciteitscentrale Benthuizer wenst zijn nachtrust Treinramp in India 3 Verrukkelijk spel jan Henk Walvaart Amerikaans-Russisch gesprek in Moskou over Midden-Oosten Kabinetsberaad over de b.t.w. S. Beugelsdijk toonde zich een „meester op de fiets Voorschotense kunstkring exposeert in Ambachthuis [DAG 15 JULI 1969 LEIDSCU DAGBLAD PAGÏWA V LKEMADE De raad van Alkemade zal geen enkele ewerking verlenen aan de uitvoering van de door de ge- nte Leiden ontworpen plannen voor de bouw van een ive elektriciteitscentrale. Men zal alles in het werk stellen vestiging te voorkomen, iennee maakte de raad haar standpunt bekend op een ijven dat men van de Leidse Biologen Club had ontvangen, rin wordt gevraagd hoe zij tegenover de bouw van een we elektriciteitscentrale staat in de naaste omgeving van :eineente. -Als circuit wil men, om het nodige koelwater in jeratuur te laten dalen, het water van de Kagerplassen uiken. De reden van dit schrijven was dat de Leidse Bio- Club in augustus een informatieplan wil beleggen. dergelijk project (oprichting van een elektriciteitscentrale) in het onder havige open landelijk poldergebied ernstige bezwaren. Daarin is stellig geen plaats voor een object als de onderwerpelijke oentrale. die een lengte van 110 m, een breedte van 50 m en een hoogte van plm. 40 m zal verkrijgen en waarvan derhalve een sterk detonerende invloed op dit landschap zal uitgaan. Het plan druist bovendien volko men in tegen de bij het provinciaal bestuur van Zuid-Holland bestaande in de van december 1967 date rende nota over de openluchtrecrea tie buiten de bebouwde kom ont vouwde gedachten omtrent de in richting en vormgeving van recreatie landschappen als hoedanig de Ka- gerzoom is aangewezen. Tot de ele mentaire onderdelen van deze aoge- P. M. F. Smolders een en ander nog van na- toelichting. Hieruit bleek dat nu het plan voor Zoeter- niet bleef gehandhaafd, haar op Alkemade had laten vallen Leiderdorp komt hiervoor in Ifflang. Hij noemde de planner voor het landschap. Wij zul- onze kanonnen in stelling o brengen om de Leidse plan- te houden. Een ernstL? u achtte de raad bovendien van het koelwater in het Hgêbied. Dit kan van zeer na- invloed zijn voor de veehou- tn de kwekersbedrij ven. De ■Épg akkoord met het volgende ren aan de Leidse Biologen landschappelijke overwegingen tegen de vestiging van een iCHOTEN De gemeente choten Wedt vijf maandagen itlkens een tussenruimte van weken de burgerij een orgel- ït ln de Herv. Kerk aan, ge door een beiaardbespeling. He' concert In deze reeks w i voor wat het orgel bet Henk Walvaart verzorgd het carillon door Addie e het programma op de nd concertaanvang keke we ogen uit, toen we da; cus- rerk van Bach en Bir nude midden van koraalbe erkin- f -fantasieën twee Poolse or- kken aantroffen uit 1520: een a 4 van Andrzej Rohaczef- een Fuga in d van Diomedes ïelfs de gelauwerde universi- irlandse musicoloog weet van, terwijl hij wel ver- xal van de Spanjaard de Ca- hetzelfde jaar. had evengoed kerken en or- organisten en kerkcomponis- blen was destijds zelfs tegen- sland en Turkije de grootste i Oost-Europa. Hier is een meer en minder ambitie in 'orsen van het verleden. Po- Wjnt op weg z'n schade in te De gespeelde stukken ontving lit van een Voorschotense die ze zag en kocht op een or dat land. is de tijd van de roem van Udnederlander Josquin des staat in een glansperiode van de a cappela zang. Van Jos quin gingen kopieën van hand tot hand door heel Europa. Geen won der dat in die Poolse stukken al zo'n knap contrapunt en zulke verkwik kende versieringen worden toe gepast, al zal voor de organist van nu het afwegen van de vier regis- terkleuren en gedachtig aan de toonkleuren van de primitievere or gels van destijds, wel een berede neerd registreren eisen. Het was overduidelijk dat Wal vaart hier alle liefde en geestdrift gegeven had. eigenschappen die zijn spel in het hele programma sierden, niet het minst in de verrukkelijke en heel helder vertolkte 1ste Trioso nate van Bach met een echt fijne verhouding tussen de twee boven stemmen en de pedaalstem. Van Bach was er verder een Alla- breve, voorbeeld (met een moderne term) van diens consequente con structivisme. Dat consequente was bepaald niet te vinden in Buxtehu- de's Praeludium en Fuga in D. Hier meldde zich na een korte inleiding al dadelijk het fuga-theam, naar zijn karakter fris en feestelijk geïn strumenteerd. Eigenlijk was hier meer een toccata met ingebouwde fuga aan de beurt. De koralen waren van Buxtehu- de. Karg Elert en Reger. Addie de Jong schetsten we verle den jaar als een fantastische bei aardier, die zich in de handen wrijft, in Voorschoten zo'n kostelij ke, uitgebreide, genuanceerde mo derne beiaard te temmen te hebben ontvangen. Melodieën komen hier uit als cantus firmi op een orgel, terwijl daar boven een loofwerk van de fijnste stemmetjes kringelt en bastonen dit dragen, alles in een be nijdenswaardige doorzichtigheid naamde groene stergebieden behoort namelijk onder meer een verzorgd agrarisch landschap, waarvan bij vestiging van deze centrale, die als onaangenaam te ervaren blikvanger voor de wijde omgeving zal gaan functioneren, geen sprake meer zaJ zijn. Ook de lozing van grote hoeveel heden koelwater, via een circuit in het plassengebied in deze omgeving kan niet de instemming van de raac verwerven nu het nog te enenmale ontbreekt aan de noodzakelijke in formatie door onafhankelijke des kundigen over de consequenties daarvan voor het biologe.i uiuieu en de waterkwaliteit in het meren gebied. Nog afgezien van de omstan digheid, dat de verhoging van de temperatuur van het water het hou den van grote schaakevenementen als molen- en merentochten in de toekomst in dit gebied naar alle waarschijnlijkheid volkomen illusoir aal maken, meent de raad, dat ook uit landschappelijk oogpunt, hei' I graven van een stelsel van kanalen (100 m breedte) in de prachtige pol diers ten noord-oosten van Leiden in hoge mate ongewenst is. Wat voorts de plannen aangaat om al dan niet in combinatie met een koelcircuit, koeltorens te bou wen, bestaan bij de raad naast bezwaren van landschappelijke aard ernstige bedenkingen nu bekend is, dat van dergelijke torens eer sterke mistvarmende werking uit gaat met als nevengevolg het in de omgeving neerslaan van de in de buitenlucht aanwezige verontrei nigende stoffen. LEIDEN ln deze zomerse dagen oefent het water tweeërlei aantrekkingskracht uit. Voor de zwemmer, die afkoeling zoekt na een veelal afmattende dag. Voor de sportvisserdie inspanning aan ontspanning paart. In beide ge vallen speelt dan de leeftijd geen rol, zoals op de foto, waarbij dan voor het jongetje nog het spreek woord geldtjong geleerd, oud gedaan. (Foto LD/Holvast) (GPD) Het kabinet beraadt zich over een verhoging van de btw tarieven van 12 tot 15 en van 4 tot 6 procent. Daardoor zou het moge lijk worden de belasting op toege voegde waarde voor gas, water en elektriciteit te laten vervallen Wel ke artikelen onder welke verhogin gen zouden moeten vallen is thans nog punt van overleg. De werkgeversvertegenwoordigers hadden in de Sociaal-Economische Raad eerder een tegemoetkoming in de ko6ten van levensonderhoud d.m.v. deze nultarieven voor water en energie aangeraden. Het ging toen om een besomming van de 140 miljoen, die door de volledige schorsing van de investeringsaftrek beschikbaar zouden komen. De regering gaf er, de voorkeur aan met dit geld de suiker goedko per te maken. Terwijl Prins Claus in Ame-1 rika verblijft om de lancering van de Apoüo-Xl op Kaap Ken nedy bij te wonen, houdt Prinses 1 Beatrix met haar prinselijkê kroost vakantie op de „Piet Hein". Op de foto: de Prinses met Prins Johan-Friso. Dit is het nieuwe entrepot British Petroleum Maat- Nederland N.V. Het en- gelegen op het terrein van P-raffinaderij in Europoort Jat een oppervlakte van 35 Men ga maandag 28 juli maar eens let complex bestaat momen- luisteren. Tegelijk naar de bewer- 9i zeven opslagtanks, waar- kingskunst en -lust van Addie. Gis- Md vijf elk met een inhoud van teren waren er ook een Sonatine )0 m3. Deze opslagtanks be- van Pleyel en de Hemony Suite tot de grootste ter wereld, van Albert de Klerk. totale bouwkosten van dit Kees Verhoef uit ct bedragen f 45 miljoen. 1 WARMOND Maandag werden, met een poppenkastvoorstelling op het plein van de St. Nicolaasschool, de feesten in Warmond voortgezet. In de middaguren opende de kinder speelplaats in de Burcht om drie uur haar poorten voor de kleintjes. Reeds lange tijd van te voren stonden zij te trappelen van ongeduld om aan het feest te kunnen deelnemen. Ook de oudere jeugd kwam giste ren aan haar trekken. In de Dorps straat werden allerlei wedstrijden ge organiseerd. Zo werd het ringsteken, bij de jongens en meisjes van 12 tot en met 14 jaar, op de fiets gewonnen door Piet Weijers. De tweede prijs was voor P. van Leeuwen en A. v. d. Water werd derde. Op het plein van de St. Nicolaas school werd voor meisjes en jongens COETTACK (Reuter) Een treinramp in de Indiase staat Oris- sa heeft vannacht aan meer dan honderd personen het leven gekost In onofficiële berichten wordt zelfs van tweehonderd doden gesproken Ten noorden van Coettack reed een goederentrein van achteren in op een volgepakte personentrein waar van vier rijtuigen totaal werden ver nield. Coettack ligt ongeveer 320 km ten zuidwesten van Calcutta. van 15 en 16 Jaar een behendig heidswedstrijd op de fiets gehouden. Hiér ging S. Beugelsdi/k met de hoogste eer strijken. Goede tweede werd A. Meskers terwijl J. Vrede- borg derde werd. De kunstexpositie van Pieter Geraedts sr. in 'De Pomp' trekt dagelijks veel belangstelling. De jeugd van zes tot en met twaalf jaar vermaakte zich uitstekend op de speelweide met het sleutelen aan oude auto's. Ook kon men hier hut ten bouwen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Jeanine. d v. R. Landheer en W. M. Kluit; Jacob, z. v. M. van Lullk en K. Loef; Frank Willem, z. v. A A. F v. d. Mee ren en W. M. Hoeboer Yvonne Louise, d. v. j. m. Vermond en G. C. Wisse: Robert Jan, z v F D. Dubbelaar en J. H. Faas; Rober- tus Franclscus. z. v. G. C. M. v. d M en A. M. G. Meijer; Ingrid Angela, a. v. A G. Humine en A Oudshoorn Marjolein Monique, d. v. B P de Flsser en H. F. M. de Beer; Annette d. v. m. Steenhoek en A. Kwakemaak; Marco Johannes Jacobus, z. v. J. C Verplancke en E. M. Neutebooin; Jo hanna Maria, d. v. D. Fakkel en C. M. t. Pierlot; Frédérique Dorothée. d v. A. J. F. Gogeleln en B. M. Autsema; Eduard, z. v. B. Vergunst en W. C. Vroegop; Sophia Wilhelmlna Pauline, d. v. P. Uljee en A. Mulder; Jan, z. v. P. J. ten Hagen en A. H. Gruter; Ma ria Allda Elizabeth, d. v. M. J. H van 't Wout en M. T. Hofland; Birte. d. v. G. K W. Korfmann en R. E. Kel- llng; Olaf, z. v. T. van den Berge en A. Verheij; Denise Selfesterlna Hele na. d v. J. H. C. A. F, v d. Pool en M. Waasdorp; Mlche, Pieter Anthonlus. z. v. M. J. B. H. N. Peetere en H. C. Kasteel. OVERLEDEN C. J. Heueen. 81 Jr.. e. v. W. A Ver plancke; A. A. S. Lockefeer. 56 Jr.. man; J. Blansjaar. 88 Jr.. man; F de Wolf, 3 dagen, zin.; J. G. C. den Hol lander, 3 Jr., zn.; j. Onoe, 24 Jr.. e. v. G. H. Kramer; L. van der Vaart, 1 Jr., dochter. GETROUWD W Verhoog en L. L. J. L. Schip horst; D. Plug en I, A. Janssens; R. W. J Visser en W. J van Houten; K Zeegers en E. van Duuren; W. Bo- dry en A. Warners. MOSKOU, NEW YORK TEL AVIV (AP, AFP) De Ameri kaanse onderminister voor Bui tenlandse Zaken, Sisco, heeft gis teren in Moskou tweeëneenhalf uur geconfereerd met de Sowjet- russische minister van Buiten landse Zaken Gromiko over de toestand in het Midden-Oosten. De besprekingen vormen een voortzetting van het tweezijdige overleg tussen Amerika en de Sowjet-Unie, dat in Washington ls begonnen. Vandaag zou een tweede gesprek worden gehouden. Tegelijk met het Amerikaans-Rus sische gesprek werd in Moskou over leg gepleegd tussen de Russische par tijleider Brezjnew en Ali Sabrl, lid VOORSCHOTEN In het Am bachtshuis aan de Voorstr. in Voor schoten zal de Voorschotense kunst kring van 19 tot en met 28 juli, in verband met de jaarlijkse paarden markt een tentoonstelling van schil deryen, plastieken, aquarellen, li tho's, gouaches, penningen en foto's over het onderwerp het paard hou den. Kunstenaars uit het gehele land hebben werken ingestuurd. o.a. Kees Andrea. Berserik. Paul Citroen en Aat Verhoog. De opening zal zater dag om half negen worden verricht door de bekende sportverslaggever Aat van Leeuwen. Ds. J. van Drie, gereformeerd predikant in Leiderdorp heeft een beroep ontvangen naar Delft als studentenpredikant. Ds. van Drie staat in Leiderdorp sinds april 1964. van 't hoofdbestuur van de regeren de party ln Egypte.de Arabische So cialistische Unie. Volgens Tass ver liep 't gesprek in „een vrijmoedige en vriendschappelijke atmosfeer". Vol gens het Franse persbureau AFP be helst het jongste plan van de Sow- Jet-Unie voor een regeling van het conflict in het Midden-Oosten om. de legering gedurende vyf Jaar van VN-'troepen aan de grenzen van Is raël en de Arabische landen, zo ver nam AFP uit welingelichte bron in New York. Het plan is voorgelegd aan de Ver. Staten. Engeland en Frankrijk nadat president Nasser de Amerikaanse voorstellen had ver worpen. Het Russische plan. volgens Washington een tegenvoorstel, bevat twaalf punten. Behalve de legering van VN-contingenten voorziet het in het zenden van VN-waarnemers die toezioht zouden moeten houden op de terugtrekking van Israëlische troepen uit de bezette Arabische ge bieden. Deze terugtrekking moet in het Russische plan het gehele tijdens de juni-oorlog in 1927 bezette gebied omvatten en zich in etappen vol trekken binnen een duur van twee maanden na een tevoren vastgestel de datum. De terugtrekking zou kun nen beginnen nadat Israël en de Arabische landen bij de Veiligheids raad een verklaring hebben gedepo neerd dat zij akkoord gaan met een gezamenlijk tot stand gebrachte re geling waarbij VN-onderhandelaar Jarring zijn goede diensten kan ver lenen. Daarna moeten partijen zirh ertoe verbinden een strikt staakt het vuren ln acht te nemen. In de stad Nabloes op de door Is raël bezette westelijke Jordaan-oe ver zijn gisteren talrijke arrestaties verricht, zo is in Tel Aviv vernomen. Er was de hele dag een uitgaans verbod van kracht. Alle inwoners van de Kasba van Nabloes werden op sommige plaatsen samengebracht voor indentiteitscontrole. Eenzelfde onderzoek ls verricht in het vluchte lingenkamp „Balata". De Israëlische minister van Defensie, generaal Da- jan, woonde de zuiveringsactie by, 'die volgde op een reeks aanslagen en andere incidenten in en rond de stad. DEN HAAG-BENTHUIZEN (GPD) Een inwoner van Bent huizen. die elke zomer gedurende de erwtenoogst vyf weken lang 's nachts geen oog dicht doet door het heiden se lawaai van acht dorsmachines naast zijn woning, heeft gisteren In kort geding zyn rust geelst. Bij monde van zyn advocaat, mr. W. M. A. Kalkman, eiste de slape loze man dat de n.v. conservenfa- briek L. E. NieuwenhuLzen in Lei den zal worden veroordeeld tot het treffen van zodanige voorzieningen aan het „dorsstation" ln Benthuizen dat hy geen overlast meer ondervindt gedurende de voor de nachtrust be stemde tyd. Voor de president van de Haagse rechtbank zette mr. Kalkman uit een dat sinds 1967 de machines van de conservenfabriek elke zomer ge durende vyf zes weken dag en nacht continu doorwerken in een open loods naast eisers huis. Acht erwtendorsmaohines en vier wasma chines maken samen een voor de ei ser en diens gezin ondragelij k la waai. Mr. Kalkman betoogde dat de con servenfabriek onrechtmatig handelt door na te laten voorzieningen te treffen, zulks te meer zo, omdat in de vergunning van de gemeente Benthuizen nadrukkeiyk de voor waarde is opgenomen dat tussen 7 uur 's avonds en 7 uur 's morgens geen „voor de omgeving hinderiyk geraas" mag worden gemaakt. Namens de conservenfabriek zei de heer mr. E. D. Wiersma dat de rechter hier de belangen moet afwe gen van beide partyen. De conserven fabriek moet bydens de piek van de erwtencampagne wel continu laten doorwerken, omdat de erwten binnen acht uur na het oogsten al moeten zyn ingeblikt. Overigens wordt niet meer dan 15 nachten per seizoen continu ge werkt, zei pleiter, en bovendien is een deel van het lawaai waarschyn- hjk afkomstig van een grasdroogin stallatie een eindje verder. Daarmee heeft de conservenfabriek niets te maken. En eiser heeft zelf op zyn achtererf een graandroogmachine, die ook lawaai maakt. Tegenover eisers 15 nachten onge rief per jaar staat voor de gedaag de een bedrag van f 25.000,- op het spel, de som die gemoeid zal zyn met het treffen van de geëiste voor zieningen. Primair meende mr. Wiersma dat gedaagdes gedrag geen onrechtmatige daad oplevert. Subsi diair vroeg hy een eventuele veroor deling pas tegen het erwtenseizoen van volgend Jaar effectief te doen zyn, omdat de oogst van dit jaar al begonnen is. Uitspraak 18 Juli.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9