Confectionairs klaar voor grote slag Echtscheidingsrecht wordt gewijzigd nidb anilm ivv mhmJan öem-Up frfant Nieuwe wintermode )ME EN PARIJS MOETEN UITKOMST BRENGEN Iczeem van umpconfectie Aanklacht tegen politie-optreden in Maagdenhuis Treinverkeer eist 3 doden in Den Bosch Rembrandt-ets in Australië? Extra-uitkering Rijksstudietoelage Rpy t IRf^FR DE JL\ JKUlK EIDSCH DAGBLAD Poliogeval in Nieuwlekkerland Prins Claus naar Kaap Kennedy Verpleegster(25) verdacht van moord op baby pAG 15 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T (Van onze moderedactrice Jos Hagers) jjHAAG (GPD) Over een week staan in de Romeinse huizen de gouden stoeltjes weer klaar, het startsein voor enadeloze concurrentieslag, die mode-ontwerpers en con- nairs ieder half jaar weer opnieuw om de gunst van mil- n vrouwen leveren. Vondst moet uitkomst brengen Het dragen van deze nylon- dumpconfectie is aldus vooraan staande Nederlandse huidartsen, voor vrouwen met een gevoelige huid niet zonder gevaar. Ze kunnen er een hardnekkig eczeem van krijgen, dat nogal moeilijk te genezen is. De artsen raden vrouwen, die toch voor een fel gekleurd nylon jurkje zwich ten aan, de japonnen voor het eerst flink uit te spoelen en te wassen. Het i6 geen wonder, dat door de malaise in de Europese, Amerikaan se en Aziatische confectie-indus- trie, iedereen met spanning op een vondst van Rome of Parijs wacht Wanneer de couturiers er de ko mende weken in slagen een totaal nieuwe mode voor de komende win ter te lanceren, dan is de boterham van duizenden confectionairs gered en kunnen de winkels van nog veel meer kledingmagazijnen geopend blijven. Het ziet er echter niet naar uit, dat het de Romeinse en Parijse mo- jrijs wordt de modemarathon 4 later met nog meer elan Kt, maar dit keer zullen de de nieuwe najaars- en «llecties meer dan ooit in het ran de commercie staan. Een pi nieuwe mode, die bij het aanslaat, is, nu in heel dt klad in de confectie zit, ik van leven op dood. is het nog maar de d het publiek, dat nu nog in warenhuizen met zeer ie dumpconfectie van een ar geleden wordt overstelpt, ember plotseling zo modebe- j zijn, dat het bereid is aan meer geld uit te geven voor kje geïnspireerd op de aller- creaties van Rome en Parijs. K afgelopen jaar moesten er and 15 confectie- en stoffen- n en 400 textielwinkels slui- als een van de oorzaken een afzet van him sterk ver- collecties. terwijl nog enkele tientallen Bi en een paar honderd win- misère van een opheffing iet hoofd hangt, brengen wij iders zuinig als we zijn wel partijen tomaten, die tuin- diskrediet zouden brengen mestvaalt, maai* schrikt nog altijd voor terug om j urraden jurken, pakjes, man- herenkostuums rechtstreeks fabriek naar de lompenhan- te sturen. de vrees om een keer schoon maken, raken vooral de e-fabriëken steeds verder i endens, die echter ook wel in dwordt gewerkt door het er de laatóte jaren in de weinig is veranderd. Het rerschil is zelfs zo gering, erote publiek het ontgaat of iel nu nieuwe jurken of ponnen van een paar jaar rerkoopt. leidene winkelbedrijven zijn rstandig om van de onwe- van hun klanten misbruik en spuien al maanden- Wde fabrieksvoorraden met nlair trekkertje zom er japon- taf f27.50. Maar aangezien srobe van een vrouw eens raakt bewijzen zij er zich hun klanten geen dienst mee. «n paar maanden raken zij ingekochte kleding niet ontstaat er weer een voor- ining, waarmee de consument niet gediend is. Zo kunnen in de mondaine vakantie fan Europa zich nu al niet Itonen in jurken van fel ge ide stoffen. Creaties waar- Nederland de winkels nog vol u in de rekken van uw fa- modezaak een fel gebloemd foor nog geen twee drie tien- enkomen laat het dan rus sen, vooral als het een crea- een kunstvezel is', lat er op kunstvezel wat aan en valt, maar speciaal voor stoop haalden heel wat kle inen Italiaanse dumpcon- huis, die men zelfs in de dingslanden niet meer wil De creaties werden gemaakt srikaanse nylonlompen Om tint en de slechte kwaliteit materiaal te maskeren, verf- Miaanse confectionairs ze in felle signaal kleuren. it ensemble in zwart en mé en zwart minkbont zal gepresenteerd door Tizia- ie Italiaanse wintermode- Rome. die donderdag zal gehouden. devorsten zal gelukken de confec tie-industrie een idee aan de hand te doen, waarop men de komende maanden met succes de massapro- duktie zal kunnen richten. Alleen al door een blik achter de schermen bij de bekende Parijse cou turier Pierre Balmain is het duide lijk dat er de komende maanden weinig zal veranderen. Het algemene beeld wat uit zijn boutique-collecties naar voren komt is dat de rokken er de komende winter iets korter op zullen worden, de mantels iets meer aangesloten zullen zijn, de mantel pakjes plaats zullen maken voor combinaties van rok. coltrui en mouwloos jasje, en er bij de avond creaties de keus uit lange japon nen en broekpakken zal blijven be staan. (Vervolg van pagina 1). De Pierre Balmain-blazer met drie opgestikte zakken en brede revers in de 1940-snit. ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) Een ver zoek tot echtscheiding kan zowel door een als door beide partners worden ingediend. Een eenzijdig 1 verzoek hetzelfde geldt voor de scheiding van tafel en bed wordt afgewezen, wanneer de andere echtgenoot de ontwrich ting ontkent en de verzoeker er niet in slaagt die te bewijzen. Dit geldt ook wanneer de duurzame ontwrichting overwegend aan de verzoeker te wijten is en de ande re echtgenoot zich daarom niet bij de echtscheiding neerlegt. Dit verweer kan niet worden op geworpen tegen een verzoek om scheiding van tafel en bed. Na schei ding van tafel en bed kan een huwelük worden ontbonden op geza menlijk verzoek na een jaar. Op eenzijdig verzoek pas na vijf jaar. Alimentatie Ingrijpend is in het wetsontwerp het alimentatierecht gewijzigd. Het wordt ontkoppeld van de formele procespositie van beide partijen en er ts meer ruimte voor de rechter om naar billijkheid te beslissen als par tijen niet in onderling overleg een regeling treffen. Kortweg gezegd: het is niet langer een uitgemaakte zaak dat aan de eiser of eiseres elimen- tatie wordt toegekend. Het wetsontwerp schept de moge lijkheid van verzet tegen de ontbin ding van het huwelijk ten behoeve van de echtgenoot die tengevolge ernstig zou worden benadeeld en die zelf niet overwegend schuldig is aan het duurzaam ontwricht zijn van het huwelijk, resp. Het wangedrag. Dit sluit niet uit dat de rechter bij de vaststelling van het recht op levens onderhoud rekening kan houden met de gebleken gedragingen van de echtgenoten. Bij de vaststelling van duurzame ontwrichting oordeelt de rechter over de bestaande toestand, waarvan hij in de regel niet verplicht is de oor zaak te onderzoeken. Die oorzaak kan, aldus minister Polak, pas in ge ding komen bij een eenzijdig verzoek tot echtscheiding, wanneer de an dere echtgenoot zich niet daarbij neerlegt maar de ontwrichting ont kent of stelt dat de veroorzaker de ontwrichting in overwegende mate heeft veroorzaakt. Het nieuwe wetsontwerp kent, even min als de huidige wetgeving op dit punt, een bijzondere regeling voor echtscheiding bij geestesstoornis van een van de echtgenoten. Ook in dat geval geldt de nieuwe algemene re gel. die echtscheiding in geval van AMSTERDAM (ANP) Een van de Maagdenhuisbezetters, de 40-ja- rige tweedejaars student medicijnen N. A. Zwart, heeft bij de officier van Justitie van de Amsterdamse rechtbank een officiële klacht in gediend over het optreden van de politie tydens de bezetting van het Maagdenhuis, nu bijna twee maan den geleden. De heer Zwart, die zegt namens alle bezetters te spreken, is van me ning dat de politie zich aan openba re geweldpleging en mishandeling heeft schuldig gemaakt door het on nodig gebruik van traangas, waar door enkele bezetters lichamelijke schade zouden hebben opgelopen. Volgens de bestaande instructies voor de politie hadden de granaten slechts in de open lucht gebruikt mo gen worden. Voorts zou de politie hebben verhinderd een ambulance toe te laten om de gewonden af te voeren. DEN BOSCH (GPD» Het trein verkeer rond Brabants hoofdstad heeft gisteren wel een bijzonder zware tol geëist. Drie dodelijke onge vallen, allen vrouwen, vielen er aan ten offer. Om kwart voor drie gistermiddag werd mevr. Hendrica v. d. Boogaart, 31 jaar en afkomstig uit Den Bosch met haar bromfiets gegrepen op een onbewaakte overweg. Zij en haar achterop zittend 16-jarige nichtje Maria Damen uit Waalwijk wer den aangereden door de uit Nijme gen komende trein. Beiden waren op slag dood. Op het station van de N.S. in Den Bosch probeerde gistermiddag om 4 uur de 16-jarige Anthonia van Leeuwen op de reeds rijdende trein naar Oss te springen. Zij kwam tus sen de trein en het perron terecht en werd eveneens op slag gedood. Het meisje kwam uit Oijen, gemeen te Lith. duurzame ontwrichting mogelijk maakt. In de Memorie van Toelichting gaat minister Polak uitvoerig in op de mogelijkheid tot echtscheiding op gemeenschappelijk verzoek. Hi1 meent dat veel bezwaren daartegen op misverstand berusten- Partijen kunnen voortaan gezamenlijk stellen wat naar hun overtuiging de volle waarheid is, nl. dat naar hun oordeel hun huwelijk duurzaam ontwricht is. aldus de bewindsman Kinderen Minister Polak vindt het niet juist dat bij echtscheiding en scheiding van tafel en bed verschil gemaakt wordt tussen gezinnen met en zonder kinderen. Het staat lang niet altijd vast dat. bezien vanuit het gezichts punt van de minderjarige kinderen, voortduring van het huwelijk te ver kiezen is boven scheiding. Er is wel een bepaling opgenomen dat beslissingen over de kinderen al bij het uitspreken van de scheiding kunnen worden genomen en niet pas na het vonnis zoals thans In de wettelijke regeling van ge volgen van de scheiding voor de kin deren brengt het wetsontwerp geen verandering. De vraag in hoeverre het geldende kinderrecht herziening behoeft, wordt bestudeerd door een commissie onder voorzitterschap van prof. Wiarda. Minister Polak denkt niet aan dwingende maatregelen om echt scheidingen te beperken. Op een persconferentie zei de bewindsman te vinden dat de overheid niet zo diep mag ingrijpen in het persoonlijk le ven van burgers. In andere landen zijn hiermee o.a. door moeilijke pro cedures slechte ervaringen geboekt. De bewijsgronden voor ontwrichting van het huwelijk wilde minister Po lak uitdrukkelijk voorbehouden aan de onafhankelijke rechter. Minister Polak noemde de Memo rie van Toelichting „een overzicht van vry droeve pogingen van mijn voorgangers'. Herziening van het echtscheidingsrecht is in ons land al byna 80 jaar een heet hangijzer ge weest. De nieuwe wintermode staat voor de deur. Van links naar rechts: ■tr Tuniekbroekpakken met wijde pijpen blijven de komende maanden ook voor cocktailparties populair bij Pierre Bal- main. ■tr Bij de mantels geeft Pierre Balmain de voorkeur aan nauwsluitende modellen. •tr Mantelpakjes waarvan de jasjes met omboorde zakken zijn gegarneerd, staan voor deze winter het hoogst genoteerd bij Pierre Balmain. ■tr Balmain prolongeert voor de komende maanden het suc ces van de kostschool-japonnen, zoals blijkt uit deze japon met ingezette pas in een contrasterende kleur. •tr Combinaties van rok, coltrui en mouwloos jasje beloven, aldus Pierre Balmain, de komende maanden bestsellers te worden. ■tr De avondjurken van Balmain zijn stijlvol door hun een voud. BRISBANE (ANP) In Toowoom- ba in Queensland is een ets ontdekt die mogelijk afkomstig is van Rem brandt en die in dit geval een waar de van 100.000 dollar oftewel 400.000 gulden zou vertegenwoordigen. Leo Verwater, een zakenman in Toowoomba, is de gelukkige eigenaar van de ets die hij 19 jaar geleden van een vriend in Nederland heeft gekregen. Directeur J. Wieneke van het museum van Queensland heeft de ets onderzocht. Hij verklaarde dat deze echt schijnt te zijn. Het zou een van de eerste afdrukken zijn die van de etsplaat zijn gekomen. De ets is thans naar Melbourne ge stuurd om door deskundigen van het museum aldaar te worden onder zocht. DEN HAAG (ANP) Alle uitwo nende studenten bij het wetenschap pelijk onderwijs en bij het hoger be roepsonderwijs zullen, voor zover zij dit studiejaar een rijksstudietoelage ontvingen een eextra uitkering krij gen van f 140. Aan de thuiswonende studenten wordt een extra uitkering van f 100 verstrekt. Deze extra bedragen worden in de loop van augustus uitgekeerd. Zij dragen het karakter van een beurs en behoeven daarom niet te worden terugbetaald. Tot deze verhogingen is besloten teneinde het bedrag van de studietoelage in overeenstemming te brengen met de stijging van de kosten van levensonderhoud. ADVERTENTIE Voor ons krantenbedrijf zoeken wij een van minstens 15 jaar. WIJ BIEDEN een goed loon. WIJ VRAGEN verantwoordelijk heidsgevoel, accuratesse en het bezit van een fiets. U kunt zich persoonlijk aanmelden op werkdagen van 8.30-17.30 uur by de heer J. Breedeveld. WITTE SINGEL 1 LEIDEN NIEUWLEKKERLAND (ANP) Te Nieuwlekkerland Is polio gecon stateerd bij een jongen van 9 jaar. Het kind ls in een ziekenhuis ln Rotterdam opgenomen. De bevolking zal ln de gelegen heid worden gesteld op advies van de geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid vaccin tegen be strijding der ziekte in te nemen. Dat zal gebeuren vrijdag, zaterdag en maandag a s. DE NHAAG 'ANP) Prins Claus ls gistermiddag van Schiphol naar de Ver. Staten vertrokken waar hij op uitnodiging van de National Ae ronautic and Space Administration (NASA) op Kaap Kennedy de lan cering van de Apollo-XI zal bijwo nen. De prins werd gistermiddag «aar het vliegveld gebracht door de pas benoemde Amerikaanse ambassadeur in ons land, J. William Middendorf, die 's ochtends in paleis Hins ten Bosch zijn geloofsbrieven aan Ko ningin Juliana had overhandigd. Na de lancering zal Prins Claus ln Amerika een vakantie van ruim een week gaan doorbrengen bij vrienden. Daarna zal hy op 26 juli a. s. in Paramaribo de jaarlijkse rijksspelen openen. Hy is naar bekend ere-voorzitter van de Ko ninkrijk* Sportliga, die deze spelen organiseert. Ook in de beide vorige jaren heeft Prins Claus deze spelen geopend. Hij zal in Suriname een deel van de spelen, die een week in beslag ne men, bywonen voor hy op 31 juli a. s. op Schiphol terugkeert. AMSTERDAM (GPD) De Am sterdamse politie heeft een 25-jarige verpleegster aangehouden. Zy wordt verdacht van moord of doodslag op een kind dat zy korte tyd geleden ter wereld heeft gebracht. Het stoffelijk overschot van het kind een jongetje is ongeveer twee weken geleden gevonden in het water van de Boerenwetering in Amsterdam-zuid. Volgens de politie heeft de vrouw, die ongehuwd ls, een bekentenis afgelegd, zy heeft zich dit weekeinde by de politie gemeld. By sectie op het stoffeiyk over schot van het kind is de doodsoor zaak niet vast komen te staan.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7