^Sanering is moeizame zaak Burgemeester gaat saneringsbuurt in Geld voor hoge rekeningen? Geld voor een kostbare studie? Geld voor de verhuizing? Geld voor een grote uitgave? Geld voor u: SWFHIIim Leidse slungels'' speelden de held GEMEENTEBESTUUR DEELT VERLANGENS WAARDGRACHT Klacht GOUDEN RING Juwelier v. d. Water W Kerkelijk leven Ernstig ongeval in metaalbedrijf Officiële publikatie PostHuivennieuws Pleidooi subsidiëring r.k. universiteiten AMRO-Lening (voorbeeld: f3500.- lost u af in 18 x f213.67 of 24xf 165.71) AMRO-Lening (voorbeeld: f1500.- lost u af in 18 x f92.33 of 24 x f71.83) AMRO-Lening (voorbeeld: f4000.- lost u af in 18 x f24420 of 24xf189.39) AMRO-Lening (voorbeeld: f6000.- tost u af in 18 x f363.30 of 24 x f280.89) AMRO-Lening Elk bedrag tussen f700.- en f10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK UW WIJNHANDEL NIEPOTH'S WIJNKELDER DE WIJNKELDER Ds. G. C. Post koml kennismaken ULI Spin BTNSDAG 15 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Die situatie is. dat Leiden zit opge scheept met een historische erfenis Chrj van een bedroevend slecht woning bestand. Voor de mensen uit de sane- nngsgebieden komt slechts spora disch vervangende woonruimte vrij. Verhuizing naar nieuwbouwwijken is voor hen op financiële gronden in de meeste gevallen uitgesloten. De door stroming in Leiden blyft zo niet veel Sc4 meei' dan een woord, temeer daar de woningbouw vrijwel stilstaat. Het vaststellen van een streefda tum voor de sanering van met name de Waard, heeft dan ook weinig zin, Het tempo van de sanering is van te veel factoren afhankelijk. Men heeft niet te doen met een verhuur der, maar met een legertje van eige naren. Elke sloop draait om een in dividueel geval. De huidige kostbare en trage manier van werken is mede daardoor het gevolg. De gemeente kan pas aan het bouwrijpmaken van de grond denken, als er een flink stuk terrein is open gekomen. Opgemerkt werd, dat door illegale bezetting van leegstaande krotten het tempo waarin de sanering zich vol trekt. niet wordt bespoedigd. De door het wijkcomité De Waard ingediende eis tot de verstrekking van hogere verhuispremies, zal, aldus de gedach te van het gemeentebestuur, hoe goed bedoeld ook uiteindelijk weinig soelaas bieden. Bij verhuizing naar een woning die een veel hogere huur moet opbrengen, is men met dit lapmiddel op de duur toch weinig ge baat. Flor (Van één onzer redacteuren) LEIDEN De deur, waartegen het wijkcomité De Waard met een lijst van eisen voor betere huisvesting in de hand nu !0 heftig staat te schoppen, is allang open, meent men op het Leidse stadhuis. Een woordvoerder van de gemeente zei ons, dat het college van B. en W. door de bank genomen alleen maar begrijpend en instemmend kan knikken bij het lezen van de nu op tafel gelegde verlangens. Het gemeentebestuur is bezield van dezelfde verlangens en heeft die ook al jaren uitgesproken. Het staat echter vaak onmachtig tegenover de situatie. Wat betreft de klacht, dat de amb tenaren van huisvesting en bouw en woningtoezicht zich soms een discri minerende houding aanmeten te genover bewoners van De Waard, wordt gewezen op de moeilijke taak die deze ambtenaren hebben. Men moet volgens de gemeente in aan merking nemen dat de ambtenaren van de woningstichting vertegen woordigers zijn van een huisbaas van eetn slecht en tijdelijk woningbe stand. Vaak hebben zij niet meer te verkopen dan „ellende en een troos tend woord". Veelal doen zij hun uiterste best om via drie- of vier- hoeksruilen tot doorstroming te ra ken. om dan van de huurder voor wie al het werk is verzet, dan „nee' te moeten ontvangen, want lang niet altijd werd vervangende woonruimte geaccepteerd. Globaal genomen deelt het ge meentebestuur de verlangens van de bwoners van De Waard. Men vindt het nuttig dat deze nood met wat tam-tam in het daglicht is gesteld. Dit kan de onlangs aan de regering gestuurde nota „Leiden in last", waarin B en W om grotere financiële steun van het Rijk vragen, alleen maar kracht bij zetten. Overigens vragen B. en W. bij hun politieke vrienden in de volksvertegenwoordi ging wel degelijk om aandacht voor de Leidse problematiek. Maar men moet zich hiervan geen gouden ber gen voorstellen. Voor het vorderen van woonruim te voelt het gemeentebestuur niets. Wel zullen de bestaande woning voorschriften zo krachtig mogelijk worden uitgevoerd, waarbij er op wordt toegezien dat huizen met lage huren en fikse ruimte vooral voor grote gezinnen worden gebruikt. Wat betreft willekeurige huurverho gingen: dit is geen zaak die in de eerste plaats de gemeente aangaat. Als bewoners van de buurt van de Waardgracht vinden dat hun huren onredelijk worden verhoogd, kunnen zi? zich wenden tot de huuradvies commissie en 't moet dan heel raar lopen willen zij geen verhaal krij gen. Voor één ding is d^ gemeente Leide advertentie Zoekt U een voor dame of heer Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook met briljant. Altijd voordelig. 's Maandags gesloten. bijzonder huiverig. Dat is voor het streven bij sommige rijksinstanties om de krotten weer „leefbaar" te maken. Daarmee schuift men het probleem namelijk in feite op de lange baan, want op die manier komt er van sanering minder terecht. Maar de belangrijkste vraag blyft tenslotte de kwestie van het geld. De gemeente krijgt van het rijk 80% van de verwevingskosten van een krotwo ning terug. Het lijkt heel wat. maar het is slechts een druppel op een gloeiende plaat. Wat het is duidelijk dat men er nog lang niet is, als men het krot in eigendom heeft verwor ven. Daarna moet het grote werk van afbraak, opnieuw bouwrijp ma ken en dus werkelijke sanering be ginnen. De oplossing die de gemeente voor ogen zweeft bij het oplossen van het vraagstuk van de woningnood van de minder gesitueerden? Op het Leidse stadhuis maakt men er geen geheim van dat men veel ziet in minister Schuts plannen voor een individuele huursubsidie. Dat wil zeggen dat be woners van een pand subsidie voor de huur kunnnen krijgen, waarvan de hoogte afhankelijk is van hun in komen. In Engeland bestaat dit sys teem en voor zover bekend, werkt het. Op die manier kan men wellicht een werkelijke doorstroming berei ken. :v 9M MmHHHi De betogers uit De Waard naderen het huis van de burgemees ter op de Witte Singel. (Foto LD /Holvast NED. HERV. KERK Beroepen te Anna Paulowna: P. Pannekoek, kandidaat te Aalsmeer; te Emmen: B. C. Juckema te Mark nesse; te Utrecht: G. Pettinga te Wageningen. Aangenomen naar Vollenhove: P. C. Snoep te Wagenborgen; naai Windesheim: B. F. C. de Groot ce| Kortenhoef; naai- Gendt: M. T. Germs te Alsdorf West-Duitsland» Bedankt voor Nieifw Vennep-Ab- benes: N. Kooreman te Rhenen. voor Groningen; H. G. Oostinga te Lis6e. GEREF. KERKEN Beroepen te Baarland-'s-Graven- polder: J. G. J. van Echten, kandi daat te Eestrum; te Vrijhoeve-Ka - pelle: A. Vreugdenhil. kandidaat te Zwartewaal; te Zuid-Beijerland- A. van Vliet, kandidaat te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Aangenomen naai* Bergentheim L. Moes te Abbatsford. Brits-Colum- bia, Canada (Canadian Reformed Ohuroh) CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede: H. Last, kandidaat te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Sioux-Center (Ver. I Staten)J. C. Weststraten te Me-1 liskerke. EVANG. LUTHERSE KERK Aangenomen naai- de streekge- meente Zeeland: A. Nierop, vloot- predikant te Den Helder. LEIDEN In één van de lood sen van de Rijnlandse Metaalbe- schermingsmaatschappy aan de Vijf Meilaan heeft zich gistermiddag een ernstig bedrijfsongeval voorgedaan. Twee jonge arbeiders uit Leiden werden daarbij zeer ernstig aan de rechtervoet verminkt. Het ongeluk ge beurde, toen een aan takels vervoer de stalen plaat losschoot, doordat de klem van de takel brak. De ruim 4000 kg zware plaat kwam terecht op de rechtervoet van beide slacht offers. Het gevolg was dat van een 21- jarige Leidenaar de voet werd ver brijzeld. Van de ander, een 27-jari- ge Leidenaar. werd de rechtervoet bijna geheel afgerukt. Beiden zijn door de EHD naar het AZ vervoerd. GELDELIJKE STEUN BIJ WONINGVERBETERING. Burgemeester en Wethouders van Leiden vestigen er de aandacht op. dat het op grond van de Premierege ling woningverbetering en -splitsing 1953 mogelijk is in bepaalde gevallen een bijdrage van overheidswege te verkrijgen in de kosten van voorge nomen verbetering van de accommoda tie en de indeling van woningen. De biidrage kan onder meer ook worden toegekend voor het maken van een closet met waterspoeling ter vervan ging van een droogcloset en voor het maken van een doucheruimte. Inlichtingen hieromtrent worden verstrekt door de afdeling Volkshuls- vesting van de dienst van Gemeente werken, Breestraat 117. alhier. LEIDEN De Postduivenvereni ging Het Oosten hield twee wed vluchten. Uitslag van de vlucht van af Survilliers: 1—5 H. v. Schalk: 2. F. Kiel; 3 S. Schoeman; 4-9 W. v Klink; 6 C. Gijsman; 7. H. Mooten en Zn; 8-10 C. Vesseur. Uitslag van de vlucht vanaf Roosendaal: 1 P. Juffermans; 2 H Scheurwater; 3-8 C. Gijsman; 4 C. d. Mooy; 5-10 J v. Duuren; 6 H. Poort; 7 T. v. As; 9 D. Koet. LPV De Snelvlieger hield eveneens t.wee wedvluchten. Uitslag van de vlucht vanaf Survilliers Fosses met 148 duiven in concours: 1-8 F Heemskerk; 2 J Roest; 3 A. Ouwer- kerk; 4-5 A. v. Noord; 6 L. v. Berge Henegouwen; 7 B. Geenjaar; 9 L. Mieremet; 10 F. Jansen Uitslag van de vlucht vanaf Roosendaal met 379 duiven in concours: 1 A. Compter; 2 J. Jansen; 3. L. v. Berge Henegou wen; 4-6 B Geenjaar; 5 A. v. Noord; 7 L. Mieremet; 8 P v. Eg- mond; J G. v. Stein; 10 F. v. d. Zeeuw. De Leidse Concours Commissie hield drie wedvluchten. Uitslag van de vlucht vanaf Tilburg: 1-2-16 J. Veilbrief; 3 H. Bonneur; 4 P. v. Griensven; 5 J. Nys en Zn; 6 H. d Koekkoek; 7 R. Lolkes de Beer; 8 W v. Oosten; 9 M Jongeleen; 10 J. Siera; 11 S. Pracht sr; 12-18 C. v. Dijk; 13. H. Wansing; 14-20 S. Koster; 15 P. Veelenturf; 17 Th. Dongelmans; 19 Chr. v. d. Pluym. Uitslag van de vlucht vanaf Cha- teauroux: 1 J Veilbrief jr; 2 S. Kos ter; 3 M. Noordervliet; 4 L. Klein; 5-10-17 P. v. Wissen en Zn; 6-13-20 H Holtrop; 7-9 Gebr.Kok; 8 A.Hol land; 11-16-19 Dr. Venker; 12 A. v. d. Dop en Zn; 14 K. Nieuwendijk; 15 H v. Riet; 18 C. d. Ridder. Uitslag van de vlucht vanaf Eind hoven: 1-14 H. Holtrop; 2 R. Lolkes de Beer; 3 J. Zevenhoven; 4 L. Koopman; 5 dr. Venker; 6 W. v. As; 7 L. Klein; 3 P. Mooten; 9 W. v. d. Nieuwendijk; 10 A. v. Royen; 11 J. Rozier; 12 A. v. d. Drift; 13 T. v. Duuren; 15-20 P. C. Hansen; 16 J. Diemei; 17 N. Dop; 18 Gebr. Nie- vaart; 19 Gebr. Kok. LEIDEN Burgemeester G. C. van der Willigen gaat zich donder dagmiddag op de hoogte stellen van de erbarmelijke woontoestanden in de Waard. Mogelijk wordt hij daarbij vergezeld door één of meer wethou ders. Mr. v. d. Willigen zegde dit gis teravond toe aan een deputatie, die hem namens de wijkbewoners van de Waard een door handtekeningen bekrachtigde lijst met grieven en eisen (zie LD van gisteren» op woon gebied overhandigde. Omstreeks zeven uur vertrok een stoet van ongeveer veertig mensen van de Waardgracht richting Witte Singel, naar het huis van de burge meester. Onder verkeersregelende begeleiding van de politie kronkelde de optocht zich kalm door de stad. Sommige betogers droegen borden mee. met leuzen als „wonen moet geen gunst zijn", „recht op goed wo nen recht op gezond wonen" en ,wij willen betaalbare woningen". Nadat de stoet het huis van de burgemeester had bereikt, ontving mr. v. d. Willigen een afvaardiging van drie man en één vrouw in zijn woonkamer. In antwoord op een ver- HAARLEM (GPD> De centrale beleidscommissie, die het Nederland se episcopaat moet adviseren over voorstellen aan het rijk tot erken ning en subsidiëring van de rJe. ho gere onderwijsinstellingen in Neder land, heeft haar rapport aangeboden Daarin wordt gepleit voor erkenning en subsidiëring van tenminste twee universitaire opleidingen (Amster dam en Tilburg) en drie wetenschap pelijk, niet universitaire opleidingen in Utrecht, Eindhoven en Heerlen. Het rapport is aangeboden aan mi nister Veringa van Onderwijs en We tenschappen. In de ontderhandelings- commissie zit ook de Theologische Hogeschool in Kampen. De onder handelingen gaan met name over het verkrijgen van studietoelagen voor studenten, die een theologische op leiding volgen, het krijgen van rijks subsidie voor die opleiding en het er kennen door het rijk van de theolo gische opleidingen. Burgemeester G. C. van der j Willigen neemt de rol met hand- tekeningen en klachten van de heer J. Otto in ontvangst Foto LD/Holvast) zoek zei hij: „We zullen de lijst niet alleen inzien, maar er ook alle aan dacht aan besleden". Hij beloofde de opgesomde klach ten in een vergadering van het colle ge van B. en W. te bespreken. Daar na werd met één van de vier bewo ners. die hem zal rondleiden, de af spraak gemaakt voor een bezoek aan de buurt rond de Oranje- en Waard gracht. De burgemeester uitte daarby het verlangen om overal rustig te kunnen rondkijken. De vier deputa tieleden ondervroeg hij belangstel lend naai- hun behuizing. Na afloop van het onderhoud bracht de heer J Otto, die een vrije middag zal nemen om donderdag met de heer v. d. Wiiligen de buurt door te lopen, aan de op de Witte Singel samengeschoolde wijkbewo ners en sympathisanten verslag uit van het besprokene. De heer H. Amptmeier. gemeenteraadslid voor de PSP. eiste vervolgens politieke voorrang voor de bestrijding van de woningnood, die volgens hem in Lei den niet tot de Waard beperkt blyft. „De burgemeester had al veel eerder op bezoek moeten komen", meende hij. ADVERTENTIE Haagse politierechter ADVERTENTIE Levendaal 166b-Tel. 22717 - Leiden Prinsessekade 5. tel: 23538 - Leiden LEIDEN Als brave, rustige jongens stonden ze voor de Haagse politierechter, drie verdachten uit Leiden, maar ze werden door de po litierechter, mr. S. F. Kootte, geducht de mantel uitgeveegd. „Echte helden zijn jullie hoor, tenminste, wanneer je met 'n allen bent, anders hebben jullie waarschijnlijk het lef niet eens. Walgelijk is jullie gedrag, om mensen die rustig op straat lopen zo te hin deren. We zitten in ons land tech al In een mierenhoop met de bevolking en dan komen slungels als jullie, het beetje vrijheid op straat nog eens verstoren". Ze knikten maar een beetje in stemmend met het hoofd en de aan voerder van het stel mompelde <50- iets als: „Ik was toen niet toereke ningsvatbaar. m*n meisje had het afgemaakt". „En dan moet je met hulp van je vrienden, rustige voorbij gangers af gaan tuigen", constateer de de rechter. Dat was dan zo gebeurd in Leider dorp, waar drie jongemannen, op weg naar de bioscoop werden aangevallen, door de drie verdachten en een vier de vriend, die. omdat hij nog min derjarig is. voor de kinderrechter moet verschijnen. Vooral de aanvoerder gaf 'm van katoen, hij slingerde de bioscoop- gangers het plantsoen in en terwijl assistenten de slachtoffers beethiel- den, werden die mishandeld en de knopen van ae kleding getrokken. „We hebben de schade vergoed", al dus de mededeling. .Dat is dan ten minste het enige wat in jullie voor deel pleit", gaf de rechter te kennen. De officier van justitie was van oordeel, dat hier een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf dient te wor den opgelegd en eiste voor ieder een week gevangenisstraf. Vanwege de betaalde schade, liet de rechter het zover niet komen. HU veroordeelde de leidende figuur tot een week gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie Jaar, benevens f 200 boete en beide andere verdachten tot ieder f 100 boete. LEIDEN Ds. G. C. Post, her vormd predikant in Giessendam, die door de Leidse Hervormde Gemeen te in de vacature van ds. L. Kievit is beroepen als predikant van de wykgemeente Koningskerk. komt zich donderdag in deze gemeente oriënteren, 's Avonds om half acht is er in de Koningskerk gelegenheid om met de beroepen predikant ken» nis te maken.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3