Hunkering naaronde glorie gestolen auto' Reuter: „Te veel verwachten niets meer mensen Rijnsburgs inwoner 100-jaar oudste SPANJES FASCISTEN NOG STEEDS KERNGEZOND EN ACTIEF .1 1 1 li ïi* Groothandel n Bisschoppensymposium in Chur 99 Nog hardere dwangarbeid in Rusland Kerkdiensten Nieuwkoper krijgt f 1000 - boete J.v. Grieken wint tobbetje steken 4* ïfiü :dt Oom Bert Monyé Pagina 6 LLIUNLH DAGBLAD IK. i«i JU-Li ji— (Van onze correspondent) LISSABON (GPD) Een kwart eeuw na de ondergang van de fascistische regimes van Duitsland en Italië, bezegeld door de dood van Hitler en Mussolini, verkeren de fascisten in Spanje nog altijd in prima gezondheid. Sommigen zien zelfs reikhalzend uit naar een „nieuwe ochtendstonde". Dezer dagen hield een plaatselijke leider van het „Movimiento", de Spaanse staatspartij, een interessante rede voor een vergadering van burgemeesters en plaatselijke par tijhoofden in Madrid. Senor Hurtado verklaarde: „De beginselen van ons movi miento staan boven de menselijke wil. omdat zy als oorspronkelijke be ginselen zelfs van voor het menselijk bestaan dateren. Deze beginselen hebben geen rechtvaardiging nodig en kunnen niet aan een volksstem ming worden onderworpen (per slot van rekening was onze victorie in de burgeroorlog ook geen resultaat van een stemming), maar moeten kort weg worden aanvaard. Wie ze niet aanvaardt, die gooien wij buiten als een verrader van Spanje". „Wij zullen iedereen aannemen die lid wil worden van ons Movimiento, maar zullen er wel zorg voor dragen ze onze stijl bij te brengen. Kan men nog meer vrijheid vragen voor een volk? En laten ze by ons niet aan boord komen met bakerpraat over „vrijheden", wy die de vrijheid van de mens beschouwen vanuit een spi ritueel oogpunt". „Onze jongeren moeten militante activisten worden. Hun directe actie moet plaatsvinden d.m.v. de Guardia de Franco (de sterke arm van de staatsparty), want hoewel de politie in onze rechtsstaat de taak heeft om de openbare orde te garanderen, is de Guardia de Franco onze militie. Be grijp dus goed: u moet in uw dorpen de Guardia de Franco op sterk te brengen zodat wy met geweld kun nen antwoorden zodra de oppositie met geweld komt". Senor Hurtado verklaarde tot slot. temidden van geweldig applaus, dat hij ,4n zyn binnenste voelde dat er een nieuwe ochtendstond op komst" was. Senor Hurtado is niet de enige Spanjaard die op een nieuw ochtend gloren hoopt. Weinige dagen tevoren hadden zich tweehonderd Spanjaar den. verscheidenen getooid met een hakenkruis-armband, verzameld in een kerk in Madrid. Zij namen deel aan een mis ter herdenking van de 24ste verjaardag van de dood van Adolf Hitler, voor wiens zieleheil zy godvruchtige gebeden zegden. Bij de uitgang van de kerk zongen zij het „cara al sol", strijdlied van de Fa- lange-party die indertyd in het mo vimiento werd opgenomen, brachten met de gestrekte rechterarm de na zi-groet en schreeuwden „Heil Hit- Ier". Luburic Een jaar tevoren had er in Barce lona een soortgelijke mis voor Hitier plaatsgevonden, georganiseerd door een groep van uiterst rechtse fana tiekelingen die bekend staat als de Cedade (Spaanse kring van vrienden van Europa». Ditmaal wydde de Ce dade zich niet aan Hitler, maar aan een andere fascist: deze maand no digde de Cedade haar vrienden uit om in dezelfde kerk waar verleden Jaar de mis voor Hiitler plaatsvond, een mis bij te wonen voor het ziele heil van de Kroatische generaal Vie- kosiaf Luburic. Luburic werd eind april vermoord aangetroffen in zijn schuilplaats-in- balllngschap, het Spaanse plaatsje Carcagente. Luburic was generaal van de Kroatische staat die Hitler in de tweede wereldoorlog in het leven riep om hem te helpen by de stryd tegen de zuidslavische communisten. In 1943 en 1944 was Luburic direc teur van een concentratiekamp in Kroatië voor Russische krijgsgevan genen. Het schynt dat hjj van de ge legenheid gebruik maakte, om ook Kroatische en Joegoslavische com munisten en verdere „roden" uit te schakelen. Voordien had hy gestre den tegen de Russen aan Hit ler's oostfront, waar ook generaal Franco een divisie vrijwilligers naar toe had gestuurd. Geen wonder dat toen de Kroati sche „staat" met het duizendjarige rijk een voortijdig einde vond, Lubu ric naar Spanje vluchtte. Hier werd hij meermalen gezien in het gezel schap van veteranen van de Spaan se „blauwe divisie" die ook de kern vormen van organisaties als de Ce dade. Luburic werd ook geholpen door een Franciskaner pater, Oltra, die in Spanje berucht ls om zijn bij dragen voor het tijdschrift „Que pa- sa?" (wat is er aan de hand?). Dit tijdschrift specialiseert zich in het „ontdekken" van communistische en Joodse „complotten" tegen het heili ge geloof en eist zelfs het herstel van de inquisitie uit de tijden van het Spaanse keizerrijk. Eén van de wensdromen van de Spaanse fascisten is de herovering van de glorie van het Spaanse kei zerrijk. Dit verklaart bijvoor beeld waarom generaal Franco's regering verleden maand onverwacht de sterkste oppositie tegenover zich vond die er ooit onder de zorgvuldig uitgekozen parlementsleden was ont staan. Het ging om een stemming over de teruggave aan Marokko van de nutteloze enclave Ifni (80 bU 25 vierkante km op de Atlantische kust van Marokko) Het was een politieke manoeuvre bestemd om meer steun te krijgen in de Verenigde Naties voor Spanjes eis van „dekolonisatie" van Gibral tar. Toen men de tegenstemmen en de onthoudingen had opgeteld, bleek dat bijna een vijfde van de parle mentariërs het er niet mee eens was om een stukje van Spanjes voorma lige keizerrijk „waar de zon nooit on derging" op te geven. Geen kans Echter, zolang generaal Franco over Spanje heerst, hebben de fascis ten niet veel kans van slagen. De ge- neralisimo staat overal te boek als de verdrukker van de „linksen", maar weinigen geven zioh rekenschap van het feit dat hij ook het doodvonnis voltrok over de Falange als uiterst rechtse politieke macht. Het is zin loos Franco voor te stellen als een man met fascistische politieke idea len; hy heeft geen ander politiek ideaal dan het voortbestaan van zyn eenheidsregime, om het even welke ideologie dit regime zegt aan te han- De ware fascistische „Duce" van Spanje, was Jose Antonio Primo de Rivera, de grondlegger van de Falan- ge-partij, by wiens executie tijdens de burgeroorlog door de roden Fran co's partij met gekruiste armen toe zag. Reeds toen probeerden de ideo logisch meest „zuivere" fascisten te gen de generalisimo in opstand te ko men maar zij werden snel on derdrukt. Het regime maakte gebruik van de uiterlijke kentekenen en de methoden van de Falange-partij en nam zelfs haar beginselen over als basis voor het Movimiento «zonder ze ooit in praktyk te brengen». Maar zelfs familiebetrekkingen verhinder den generaal Franco niet om pro-nazi Falangisten uit te rangeren zodra zy hem niet meer van nut waren. Ramon Serrano Suner. zwager van generaal Franco's echtgenote, voor aanstaand Falange-leider en intiem vriend van Hitiers vertrouwensman nen, kreeg in 1942 op stel en sprong ontslag als minister van Buitenland se Zaken nadat hij vergeefs had ge probeerd Spanje aan de zijde van Hitler in de tweede wereldoorlog te brengen. Generaal Franco was reeds tot de slotsom gekomen dat Hitier niet kon winnen en pro-Hitier Fa langisten zyn regime dus niet meer van nut waren. Ook al hadden zy hem tijdens de Burgeroorlog waar devolle hulp uit Duitsland en Italië bezorgd. Vergulde kooi De geschiedenis gaf Franco gelyk en sinds 1945 heeft geen enkele zui vere „Falange-fascist" meer werkelij ke invloed gehad in de Spaanse re gering. De Falange werd politiek evenzeer gemuilkorfd als de overwon nen marxisten en al verdween zij niet in concentratiekampen, het re gime sloot de Falange toch op in een vergulde kooi. Toen de internationale en interne situatie Madrid in 1959 dwongen op een ogenschijnlijk „liberaliserende" koers over te gaan. profiteerden niet alleen de linksen maar ook de uiterst rechtsen van nieuwe vrijheden zoals de hervorming van de perswet. De krant met de modernste opzet in Madrid is momenteel „Diario S.P.", spreekbuis van een Falangeman die een ieder die het maar horen wil de heerlijkheden van het fascisme voor schildert. Bijvoorbeeld toen senator Robert Kennedy werd vermoord, pu bliceerde „Diario S P." een hoofdarti kel onder de titel „Delenda est demo- cratia" (De democratie moet ver woest worden, vry naar de fanatieke Romeinse senator Cato). De theorie van „Diario S.P." was dat Kennedy vermoord was, omdat de demokratie overal ter wereld heeft getoond een onding te zyn dat zich niet tegen de anarchie kan verdedigen. Het blad eiste dan ook een „onmiddellijke te rugkeer van Spanje naar het fascis me". Het is niets nieuws dat aanhangers van groeperingen die generaal Fran co tijdens de Burgeroorlog terzijde stonden, zoals de Car listen, de laatste tyd op openbare bijeenkomsten als de Montejurra- vergadering in spreekkoor roepen „Franco- ven-a der". De uiterste rechtervleugel is ervan overtuigd dat zij door Franco benut en vervolgens verraden ls. Vooral sinds de nieuwe „ideologie" waarmee het regime de wereld tegemoet treedt voornamelijk door mannen van het Opus Dei bepaald wordt. Men be schouwt de leden van dit r.-k. leken- lnstituut, die vele sleutelposten in het regime hebben bezet, als gematigd rechtse neo-kapitalisten, en derhalve verraders van de oorspronkelijke Ideologie van het regime. De heimwee naar de styl van de dertiger jaren wordt de laatste tijd zelfs merkbaar in bepaalde militaire kringen. Recente toespraken van mannen als de kapitein-generaal van Catalonië en als de commandant van Spanje's enige tank-eenheid, die na bij Madrid gelegerd ls, voorspellen weinig goeds voor gematigde politici in Spanje zoals de Opus Dei-mannen die men momenteel beschouwt als de waarschijnlijkste opvolgers van ge neraal Franco. Sommige politieke waarnemers in Madrid voorspellen dan ook al dat het regime, wan neer het niet meer door generaal Franco bijeengehouden wordt, meer te vrezen heeft van de fascisten dan van de linkse oppositie. DEN HAAG De officier van I eerder gevangenisstraf ondei Justitie bU de Haagse rechtbank terzake inbraken waarvoor b sprak gisteren van een „industrie" een jaar en zes maanden gevanger^ I op het gebied van autodiefstal, straf was opgelegd. ,ofi' 1962 De aankomst van de eerste i eenheden van de Duitse legioenen ter ondersteuning van Franco: I een Spaanse generaal ontvangt hoge Duitse officieren. waarin twee broers terecht stonden. Middels een geraffineerd systeem hadden zy In een halfjaar tyd in België, voornamelijk in Antwerpen gestolen auto's, in totaal 46 stuks, naar Nederland overgebracht en hier meestal op de automarkten verkocht. Naar schatting hadden zy op die manier voor rond de twee ton aan gestolen auto's verhandeld. De officier eisten tegen een 31-ja- rige vertegenwoordiger uit Katwijk drie jaar gevangenisstraf terzake de diefstallen en tegen diens 25-jarige broer een koopman, twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Beide verdachten, volgens rappor ten van de psychiaters begiftigd met een behoorlijke verstand, doch reeds gebrek aan normbesef, hadden reeds AMSTERDAM (GPD) Op het symposium van de bisschoppen in Chur is van de tweespalt tussen de conventionele en progressieve krachten weer eens op opmerkelijke wijze getuigenis afgelegd. De bisschoppen bijeen ter bespreking van de positie van de priester, weigerden zich te verstaan met het 200 meter verder herhaaldelijk om een gesprek smekende schaduw-symposium van honderd Euro pese priesters. In zijn Amsterdamse pastorie ci teert pastoor Joost Reuter «39) een uur na aankomst uit Zwitserland uit de priesterlijke protest-schrijven van donderdag, de enige mogelijkheid tot communicatie met de hoogher- derlijke schare die overbleef. Reuter leest: „Deze absurde situatie maakt onze kerk ongeloofwaardig, die naar Johannes XXHI wilde, een dienende en een arme moet zyn. Waarom kunnen 120 bisschoppen en priesters die voor dezelfde problemen staan, elkaar niet ontmoeten? Teveel men sen verwachten niets meer van.u en zullen spoedig ook niets meer van ons verwachten". De genegeerde priesters hebben hun klaagbede ook tot het Vaticaan laten doordringen. In dat epistel wordt de nadruk gelegd op de bete kenis die de wereldsynode van de bisschoppen (in oktober in Rome) niet ontzegd kan worden. Reuter, fijntjes glimlachend: „In de eerste versie stond er zilne heiligheid bo ven. In de definitieve is dat veran derd in: onze broeder in de Petrus- dienst". Reuter verwerpt de waarde van het symposium van Chur, bepaald opnieuw door de onbeweeglijkheid van het kerkelijke instituut. „In deze (TASS. AFP. DPA. Reuter) Een twee dagen durende j „De problemen van de priesters zijn zitting van de beide kamers van de de problemen van de bisschoppen". DEN HAAG/NIEUWKOOP Een 35-jarige verkoper uit Nieuwkoop en zyn 38-jarige collega uit Uithorn hadden zich voor de Haagse recht bank te verantwoorden voor oplich ting. Verdachten onderhielden relaties met een autodealer in Alphen aan den Ryn van wie zij onder andere een gedeelte van de showroom ge bruikten. Zy verhandelden het meest ingeruilde auto's waarby de koper de indruk kreeg dat hy de wagen van de dealer zou hebben gekocht. naar k v"or »lnn" mede omdat van het briefpapier '«Ik' "*id,v,Sten "n van het bedrijf gebrull maakten f'™*?™ rDe '«-P^haar- Maar verdachten verkochten ook held hiervan hangt af van het per- soonlyk gedrag. Volgens de vorige vorm hoeft het natuurlyk nooit meer herhaald te worden. Er waren over dag wat lezingen en gespreksgroepen en 's avonds nam men zich de tyd voor wat folkloristische dingen. Dat is absurd. Het is een onmogelyke situatie dat bisschoppen in hun eentje over de priesters willen pra ten. Met name ook omdat zy weinig geïnformeerd zyn. Zy hebben im mers maar weinig gelegenheid om zich in de problemen van elke dag te verdiepen." Er is meer dat Reuter verdriet. „De problemen zyn niet serieus aan de orde geweest. Dat kan ook ndet als ze anderhalf jaar van te voren al vaststellen: dit zyn de onderwerpen die we gaan behandelen. In zo'n tyd verandert er immers weer zo ontzet tend veel". Zyn gramschap richt zich zeker niet op de vaderlandse delega tie op het symposium. „Met de Ne derlandse bischoppen hebben we een vruchtbaar gesprek gehad. Dat was natuurlijk niets byzonders, maai- het viel wel erg op". Reuter schiet in de lach als de vol gende zinssnede uit het slotcommu niqué van Chur ter sprake komt: Opperste Sowjet «het Sowjetrussi- sche „parlement") is gisteren geslo- j ten nadat de 1517 afgevaardigden unaniem de buitenlandse politiek en het optreden van de regering inzake buitenlandse betrekkingen hadden goedgekeurd. Voorts zyn wijzigingen in de straf wetgeving goedgekeurd, die een har dere vorm van „corrigerende arbeid" in de strafkampen mogelyk maken. Volgens de uit de beginperiode van de Sowjet-Unie daterende wetsvoor schriften voor de „corrigerende ar beid" kan men in de werkkampen worden onderworpen aan drie be- Chs Zij waren na een deel van de 5tr»jur te hebben ondergaan, voorwa* delyk in vrijheid gesteild. ^,n Verdachte bekenden hetgeen t&^ laste was gelegd. mo< Zowel de president van de recibou bank, mr. J. van Oldenborgh als officier, mr. J. van Steenderen spnde ken hun waardering uit voor hetmei zeer uitgebreide opsporingswerk d^el de Leidse politie in deze affaire richt. De spychiaters achten voor be»der verdachten een psychiatrische be^00 leiding noodzakelijk, gezien hun t"01 stelling, ook omdat de verwacht>zon gen voor hun toekomst dubieus den geacht. e De raadslieden, mevr. mr. H Bels-Poortenaar en mr. W. F. i] Bo6schart vonden het een forse «j 'vooral de oudste verdachte is I grondig verwend en speelde in ij ouderlijk huis toneel, totdat hy de eerste inbraken in de geva terecht kwam. Pleiters vroegen met de moefrtiei ke levensomstandigheden waaékw verdachten na hun vrijlating waifgrc komen te verkeren rekening te ha en den en bepleitten clementie. mc Vonnissen op 22 juli. toe maakten, verkochten ook auto's die niet van de dealer afkom stig waren. In Oegstgeest kochten de „auto handelaren" een wagen voor f 2500. Deze werd voor een prijs van f 4120 van de hand gedaan met de medede ling dat de auto van eerste eigenaar wet was men pas „recidivist" na het begaan van drie of meer misdrijven, maar nu zullen hiervoor twee mis drijven voldoende zyn. De debatten werden in bepaalde kringen van de Oosteuropese intelli gentsia met belangstelling gevolgd ""5 geni»id mei uriaiigaicimig das. Deze wagen was echter reeds in wetens de mogeiyke uitwerking verscheidene handen geweest. De officier van justitie eiste tegen de Nieuwkoper vier maanden ge vangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk. Tegen zyn colle ga eiste hy f 600 boete en twee maanden gevangenisstraf voorwaar- deiyk. De rechtbank heeft uitspraak ge daan en eerstgenoemde veroordeeld tot f 1000 boete en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelyk. ter- wyl de oudste verdachte werd vrij gesproken van het hem tenlaste ge legde. Marktberichten de wetten op het lot van bekende veroordeelde persoonlijkheden, zoals Daniel, Sinjawski, Ginsburg, Ga- lanskow en anderen. Leidse autohandelaar kocht gestolen wagen „Vindt u dat nou niet mooi?" vraagt ren". hy. om vervolgens enige tyd niets anders dan korte lachjes los te laten. Na deze reactie dienen de serieuze zaken besproken te worden. De re soluties van de priesters zelf met na me, vooral waar die zich richtten op de plaats van de zielzorger in het leven van alledag. Joost Reuter, se cretaris nu van het internationale secretariaat van de in oktober ook naar Rome optrekkende priesters, laat blyken de dienstbaarheid aan de kerkeiyke gemeente verre te pre fereren boven de zorg voor de ere dienst. Hy zegt: „Het moet mogelyk zyn dat een priester overdag gewoon zyn werk heeft, als metselaar of kan toorbediende, noem maar op, en des avonds en in de weekends bezig is met de kerkgemeenschap. Priesters moeten daarom ook ervaren mannen zyn. We moeten gewoon af van de situatie dat iemand op zyn twaalfde beslist: ik word priester en op zyn zeventiende theologie gaat studeren. De ervaring is gewoon dat je dan vaak mensen krygt die te weinig geëngageerd ten opzichte van de we reld staan. Je kunt wel zeggen: daar staat een goede, volwassen vent: laat die eens wat theologie gaan stude- i tal bic Feesten rond Kaagweel WARMOND In 6amenwei met de VVV-Warmond en keliersvereniging „Warmond' de Vereniging tot Viering van Wit s'tl monds Feesten haar eerste wedstrist< u ge gehouden. Nadat eerst de beide muzleM ne enigingen met een rondgang d<| rij het dorp de feesten hadden geope^ ne begon men met het spel tobbetje f- waarvoor een groot aantal ken, woners had ingeschreven. Na zeer spannende race werd uit uil als volgt. Ie prys J. v. Grieken, prys Dolf v. Dyk, 3e prys J. Wasi naar. De feesten werden daarna gezet op het café-terras „De Poi waar tot middernacht werd gedai Vandaag zullen de attracties op baan voor het publiek worden f opend. Op het plein van de St. colaasschool geeft het jeugdci Atleta een voorstelling. :iic»vc m - RIJNSBURG Rijnsburgs oud ste inwoner, de heer A. A. Monyé, in Rijnsburg alleen bekend als oom Bert, wordt volgende week 100 jaar. In rusthuis „De Avond zon" hadden wij een gesprek met hem. In de kamer van mejuf frouw S. Vletter (tante Sijt) ver telt oom Bert over zijn leven. Wie hem zo ziet zitten zou hem niet ouder dan 85 geven. Een borrel tje gaat er altijd nog wel in en ook het wereldgebeuren heeft zijn volledige belangstelling. DEN HAAG/LEIDEN Vooraf- i gaande aan de strafzaak tegen twee j broers uit Katwyk, die zich voor dc I De heer Monyé werd op 18 juli 1869 Haagse rechtbank hadden te verant- in Katwyk aan den Ryn geboren, woorden voor diefstal van 45 auto's Zyn vader was eerst molenaar en In Antwerpen, stond terecht een 56- J begon, toen Bert 10 jaar was, een jarige autohandelaar uit Leiden, die kruidenierszaak aan de Vliet n.z. van bedoeld tweetal voor f 1600 een Toen de 28-jarige Bert trouwde werd j auto had gekocht, die in Antwerpen hy eigenaar van de zaak, de grootste T rtn£a£b<?nen 2 osSso'stokprtaMs- was ®estolen- erin gelopen", van Rynsburg. Hy verkocht alles wat s»nbonen 2.35. doperwten 65-75, kas- gaf de autohandelaar te kennen. Rynsburg nodig had behalve manu- snybonen 1 2.20-2.80. ld 2 1.70-2.00. doch de president van de rechtbank facturen, snijbonen stek^ 50-1.25, tuinbonen ^18- j merkte op: „Neen, u bent erin ge- i 26." blauwschokkers 1.15-1.55, peulen 2 05-2.60. ld. 2 46. waspeen 21-31, krombekdoperwten 90-1.10. witte ca- pucljners 80-90, spinazie 62, postelein 46-49, andijvie 27-30, augurken 37-49. aardappelen 33-38, drielingen 23-28, kriel 25-31 alles per kg. sla 14-20, bloemkool A1 75-88, ld. A2 24-76, ld. B 18, ld. affw. 20-33, komkommers 16- 17 p st.. tomaten A 5.90-6.10, toma ten B 6.20 per bakje van 6 kg, seldery 7-8. bospeen 45, boskroten 14 per bos. ROELOF ARENDSVEEN. 11 lull Bloemenveiling: Am AnJerB Sim roze b-11, rood 10-18. wit 8-12, Sim Ke«- fer 13-14, Sim Arthur 8-9, Esperence 12-14, Lena 14. Orchid Beauty 20-21, Yellow Dusty 18-19. Rozen Garnette en Carol 5-9, Baccara 26-41, Roselan WASSENAAR Herv. gemeente (Dorpskerk) 9 uur toeristendienst sa- menwerkende prot. kerken. 10 uur ds. Th, C. Frederikse, 7 uur ds. E. Sara- mm ber te Voorschoten (Kievietkerk) 10 u. ds. J. Th. Wiersma (Messiaskerk) 10 uur ds. J. A. G. van' Zanten. Geref. Kerk; 10 en 7 uur M. Kraan, hulp predikant te Visvliet (Zuid), 10 en 7 uur ds. Bech. R.K. Kerk: Willlbrordus (zat.avond 7 u.) 8, 9.30, 11, 12.15 en 5 u. Goede Herder (zat.a. 5 u), 8.30, 10 en 11.30 u. H. Joseph «zat.a. 7 u), 7.30, 8.45, 10.30, 12.15 en 7 u. Coral Princess 6-10, Tiara 5-6, Bridal Pink 15. Lelies 46-90, Violieren 9-13. geplozen Chrysanten 28-40 per stuk, Troschrysanten (bulten) 96-1.60, ld. Jaarrond Indianapolis 1.85-2.35, Spider 2.90-3.26. Luyona 1.50, Gladiolen 1.00- 1.40, Colvlllels Nymph 80-1.25, Robl- nette 60-70. Amanda 85-1.25, Spitfire 55-75. Irissen 50-90, ld. Prof. Blaauw 90-1.20, Statlce 65-95, Alstroemeria 50 -H5. Wlrrals Suprème 35-72, Fresia 50- 90. Phlox 55-70, Spirea 26-45, Llatrlx 90-1.76, Dahlia's 42-76, Leeuwenbekken 43-63 per bos. stapt. Want u wist wat voor vlees u in de kuip had". De broers hadden namelyk van verdachte eerder autowrakken ge kocht, Verdachte gaf toe, dat hy la ter wantrouwen was gaan koesteren, maar toen was de politie reeds in de zaak betrokken. „Ze hebben me ge woon overdonderd", gaf verdachte te kennen. De officia- van Justitie wilde in sterke mate rekening houden met het feit, dat hoewel zyn beroep in het kopen van oude auto's niet zon der risico is, hy nog nimmer met de politie of justitie in aanraking is ge weest. Voorts, dat verdachte vrywillig af stand heeft gedaan van de auto die aan de eigenaar is teruggegeven, het geen dus een schade van f 1600,- be tekent. De eis luidde daarom f 300 boete en voorwaardelyk twee maanden gevan genisstraf met proeftyd van drie Jaar. Uitspraak over 14 dagen. „Er moest hard gewerkt worden", zegt oom Bert. 's Morgens om zeven uur ging de zaak open en voor tie nen 's avonds waren we nooit geslo ten. Een vrye zaterdag kenden wy niet, integendeel dan bleef de zaak tot twaalf uur 's nachts geopend". Op de vraag waarom hy zo lang open bleef is het antwoord „Kyk, toen ik hier kwam woonden er in Rynsburg 1800 arme mensen. Ze moesten de hele week hard werken om aan het eind van de week f5.—, f6,— te krygen. Een cent peper, kaneel en drie cent suiker waren normale boodschappen. De zes zonen van de heer Monyé, voelden niets voor de zaak. Vyf emi greerden naar Amerika, een kwam terug, zyn echtgenote overleed in 1946. Ere-burgemeester Toen zyn zoon Arie in 1947 opbel de naar Nederland en zyn vader vroeg of hy niet eens naar Amerika wilde komen, dan zou hy 'n kaartje opsturen, schreef de 78-jarige oom Bert: „Stuur dat kaartje maar op". Tydens zyn reis door de Verenig de Staten werd hy door de burge meester van Columbus, de tegen woordige gouverneur James E. Rho des, uitgenodigd voor een bezoek. Tot zyn grote verbazing benoemde deze hem tot ere-burgemeester van de stad. De heer A. AR. Monyé, die'i. juli 100 jaar wordt. De eerste steen voor het nieu® winkelcentrum is door oom Bert, toe* 94 jaar oud, gelegd. Hy woont nu reeds enkele jare in het rusthuis „De Avondzon" e heeft het er geweldig naar zyn zin Dageiyks loopt hy even by tan!' syt langs voor een babbeltje. ZiH 100ste verjaardag zal hij samen mfj zyn zoons, in De Avondzon viercfij

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6