Amerika in bemande ruimtevaart ver voor AARDE - MAAN - MARS EEN KOSMISCHE DRIELING? Geen ticker-tape maar strikte quarantaine Naar zon 1981 -ERDAO 12 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAÜINA to Mercury Wostok Gemini Sojoez Apollo-LEM In de afgelopen negen maan den hebben zowel Amerikanen als Russen enkele bemande ruimtevluchten gemaakt, waardoor in totaal 17 mensen een ruimtevlucht maakten: 5 Russen en 12 Amerikanen. In geen enkele periode in de ge schiedenis van de ruimtevaart werd dit aantal in zo korte tijd gehaald. De hervatting van de bemande ruimtevlucht kwam na een periode van op merkelijke rust op dit gebied, zowel in het westen als oosten. In bijna twee jaar was voor dien slechts één man in de ruimte geweest, de Rus Koma- row, die zijn vlucht bovendien nog met de dood moest beko pen als gevolg van een mis lukte landing. Toen in oktober j.l. zowel Russen als Amerikanen hun bemande vluch ten hervatten, was de „wedloop naar de maan" nog een open strijd voor de niet-ingewy den (en dat wa ren de Amerikaanse ruimtevaartspe- cialisten ten aanzien van de Russen ook). Wel had Amerika zich door een enorme activiteit met de twee mans Geminicapsules al een voor sprong verworven die eerbied af dwong, maar de gewoonte van de Russen om in grotere sprongen voor waarts te gaan dan de voorzichtiger ..schuifelende" Amerikanen maakte de afloop van de race toch nog een dubieuze kwestie. Nu de Amerikanen de weg naai de maan hebben opengelegd en er op de drempel staan, de overwinning als het ware in hun zak hebben, is het leerzaam de stand in de ruimte wat betreft bemande vluchten nog eens te recapituleren. En dan zal blijken dart; van de aanvankelijke voorsprong van de Russen helemaal niets meer over schijnt te ztfnwanneer zij niet enkele troeven achter de hand hebben gehouden. De volgende cij fers hebben betrekking op de situa tie vóór de maanlandingsvlucht van de Apoilo-XI. De Amerikanen hebben in 20 vluchten 4576 uur en 22 minuten man-uren aan ruimte-ervaring op gedaan, de Russen in 12 vluchten 866 uur en 10 minuten. Bij het aantal Amerikaanse vluchten zijn de twee w>o vluchten van de maan taxi (in maart j.l.) niet apart geteld. De Amerikanen ondernamen 6 een- mansvluchten, de Russen 9, de Ame rikanen hebben 10 tweemansvluchten op hun naam staan en de Russen 1, terwijl tenslotte 4 driemansvluchten voor rekening van de Amerikanen kwamen en 2 voor Russische reke ning. In totaal hebben de Amerikanen 38 maal een man in de ruimtege- bracht tegenover de Russen 17. Maar vele ruimtevaarders hebben meer dan één vlucht gemaakt, zodat 23 Amerikanen in de ruimte zijn ge weest en 16 Russen. Van deze Ameri kanen maakten 7 tweemaal een vlucht en 4 driemaal, van de Russen slechts 1 tweemaal, namelijk Koma- row die by de tweede vlucht om het leven kwam. De langste bemande vlucht staat op naam van de Amerikanen, name lijk 330 uur en 35 minuten, waarin 9.2 miljoen kilometer werd afgelegd. De langdurigste Russische vlucht was die van Bykowsky in juni 1963, die 119 uur en 6 minuten in de ruim te volmaakte. De Amerikanen zyn de enigen ge weest. die met een snelheid van tegen de 40.000 km per uur in de aardse atmosfeer ziin teruggekeerd, namelyk na de maanreizen van de Apollo's VIII en X. Vanuit een baan om de aarde bedraagt de retoursnelheid slechts ongeveer 28.000 km per uur en het is juist het probleem van de zeer hoge retoursnelheid dat een maanvlucht extra bemoeiiykt. De Russen zijn in hun bemande vluchten niet verder dan ongeveer 490 km van de aarde geweest, de Amerikanen tydens hun rondjes om de maan meer dan 400.000 km. Ruimtekoppelingen van een be mand met een al of niet bemand ander ruimtevaartuig (zeer essen tieel voor de maanlandingsoperatie) zijn door de Amerikanen veel eerder en veel meer (10 maal) tot stand gebracht dan door de Russen (1 maal) de tüd van ruimtewandelen is voor de Amerikanen tientallen malen groter dan die van de Russen hoe wel hun aantal slechts driemaal zo groot is. By de beoordeling van deze cijfers moet er echter rekening mee wor den gehouden, dat de Russen het ac cent leggen op automatische van de aarde of door boorcomputers ge leide ruim te-operaties waarby de mens niet in de ruimte aanwezig be hoeft te zyn, terwyl de Amerikanen veel belang hechten juist aan de menselyke activiteit in de ruimte. Het gaat hier om twee verschillende visies omtrent methodieken en doel einden van de ruimte-exploratie. Het voordeel van de Amerikaanse metho de is dat de mens. ondanks vele te kortkomingen vergeleken by moderne elektronische apparatuur, onver wachte situaties en gebeurtenissen die niet in het programma van een mechanisch brein kunnen worden ingebouwd, beter kan beantwoorden. Maar het voordeel van het Russische systeem is, dat men de apparatuur niet zo verfynd hoeft te bouwen, dat het risico van een menselevens kos tende mislukking vrijwel is uitgeslo ten, terwyl veel minder gewicht in de ruimte behoeft te worden ge bracht, namelyk de mensen zelf en de middelen als lucht, water, voedsel en alle benodigde levensapparatuur. I Dit kan een aanzienlyke besparing op de kosten meebrengen of voor hetzelfde geld kan veel meer wor den gedaan. Er zyn de laatste tyd ook in Ame rika wel gezaghebbende stemmen op gegaan die wat meer nadruk op de onbemande en minder op de beman de gelegd zouden willen zien. Dat was niet alleen een gevolg van de noodzaak tot bezuinigen in verband met de kosten van de Vietnamese oorlog, maar ook omdat men meent, dat er wat meer geld zou kunnen worden besteed aan andere, aardse urgente projecten als opheffing van de armoede in Amerika en elders in de wereld, het op peil brengen van de ontwikkeling in de achtergebleven gebieden of fundamenteel onderzoek ten aanzien van de aantasting van het leefmilieu of kankeronderzoek etc. Door deze stemmen hebben de Amerikanen zich echter niet laten verleiden, de wedloop naar de maan, ontketend door wylen president Kennedy, gewonnen te geven. Er zyn ook in de ruimte, nog prestigekwes ties Na de vlucht van de Apol- lo-X, als generale repetitie voor de maanlanding, heb ben de Russische en Ameri kaanse ruimtevaarders er te zamen ongeveer 150.000.000 man-kilometers in de ruimte opzitten. Dat is de afstand van de aarde naar de zon ofwel 375 maal de afstand van aarde naar maan. AAh!VANK£lMKE. MASSA »N "Rotatie. aarde aarde aak DE I I if MARS Is de Stille Oceaan een enorm litte ken dat de aarde heeft overgehou den aan de geboorte van de maan? Misschien, maar de oorsprong van de maan is nog steeds een van de onopgeloste vragen waarop het ant woord wellicht diohterby wordt ge bracht door onderzoek van maan-ma tariaal, dat binnenkort voor het eerst op aarde zal worden gebracht door Armstrong, Aldrin en Collins. Dit materiaal immers heeft veel minder aan erosie blootgestaan dan aardse gesteenten en formaties. De maan kent geen lucht, dus geen ero derende wind en regen, geen opper vlaktewater dat de bodemgesteldheid voordurend verandert, geen leven van planten en hogere diersoorten die verantwoordelyk zyn voor zoveel wijzigingen op de aarde. De maan biedt ons daardoor als het ware een kykje in de kraamkamer van haar eigen leven, wellicht in de kraamka mer van het planetenstelsel, het zon nestelsel en het heelal. Veelheid van theorieën De theorieën omtrent het ont staan van de maan zyn talryk. Om er enkele te noemen: zy kan te gelijk met de planeten gevormd zyn (en ook daarover zyn de theorieën legio», zy kan direct by de aarde behoord hebben, zij kan later als „collega-planeet" in het zwaarte- De terugkerende maanlanders zul len niet zoals hun voorgangers uit de ruimte uitbundig gehuldigd wor den wanneer zy weer vaste aardse grond onder de voetene hebben, maar veeleer behandeld worden als levensgevaarlyke monsters: met gro te zorg worden zy twee ter. drie we ken in quarantaine gehouden. De kans van enige levensvorm op de maan is uiterst miniem. Maar die kans mag toch niet verwaarloosd worden. Er is geen mogelykheid dat er grotere levensvormen aan de op pervlakte worden gevonden, maar de kans op bacterieel leven is niet ab soluut nul. Van aardse levensvormen is bekend, dat enkele byzonder ex treme temperatuurverschillen zo als die op de maan voorkomen, kun nen doorstaan, dat zy zich zonder vrije zuurstof in het leven kunnen houden en dat zij ook voor ander aards leven dodelyke straling kunnen verdragen. Het zou mogelyk zyn, dait zich op de oppervlakte of vooral dicht onder de oppervlakte van de maan waar veel minder ex treme temperaturen heersen, de ge- vaarlyke zonnestraling wordt afge schermd en misschien eenvoudig ge bonden zuurstof vry gemaakt zou kunnen worden» toch bacterieel le ven bestaat, waarmee de maanlan ders besmet kunnen worden. In hun geheel nieuwe omgeving van de ruimtecapsule en op of in de licha men van de ruimtevaarders zou den zy zich eventueel zelfs explosief kunnen vermeerderen in korte tyd, Het kunnen levensvormen zyn die waarschynlijk geheel van de aardse verschillen en waartegen het aardse leven geen afweermiddelen heeft Wanneer zy de aardse atmosfeer of de aarde en haar bewoners zouden besmetten, zouden de gevolgen niet te overzien zyn. Daarom is besloten tot rigoreuze quarantaine maatregelen voor de te rugkerende maanreizigers. Vele biologen en „exo-biolo- gen" (mensen die zich met levens problemen buiten de aarde be zig houden) hebben hun bezorgd heid geuit over recente verlichtin gen van de absolute quarantaine door de NASA. Aanvankelyk heeft het in de be doeling gelegen, de gelande Apollo- capsule onmiddellyk in te kapselen in een hermetisch gesloten plastic huid. deze daarna met de ruimte vaarders aan boord door een helikopter te laten opvissen en het geheel via een even hermetisch ge sloten gang naar een afgeslo ten container op het vliegdekschip te brengen. Vandaar moest de con tainer naar Houston worden ge voerd. waar capsule en mannen twee tot drie weken zouden verbly- ven in een gerieflyk, ook weer her metisch afgesloten gebouwtje, in gezelschap van enige artsen en be dienend personeel. Levensmiddelen, water en zuurstof zyn daar reeds opgeslagen voor een periode van veel langer dan drie weken quarantaine voor het geval dat zich inderdaad besmettingsverschijnselen door bui tenaardse levensvormen zouden voordoen en deze nader zouden moeten worden bestudeerd. Later heeft de NASA deze aan- vankelyke quarantaine-procedure enigszins verlicht op grond van een reeks overwegingen. In de eerste plaats wordt de kans op het be staan van leven op de maan zeer klein geacht. In de- tweede plaats zou de gevolgde procedure van het inkapselen van de Apollo zeer na delig kunnen zyn voor de ruimte vaarders, die dan veel langer bloot gesteld zouden worden aan de zeeziekteverschynselen die de mees te ruimtevaarders na hun landing ondervonden, waardoor wellicht ook hun weerstand tegen opgedane aan doeningen zou verminderen In de derde plaats meent men, dat even tueel maan-leven aan zo extreme omstandigheden is gewend, dat de Apollo-capsule zelf ook van buiten al besmet kan zyn en dat de be smettende bacteriën dan ook wel de vurige terugkeer door de dampkring zullen overleven, vooral in het eer ste stadium wanneer de tempera tuur nog niet te hoog is opgelopen. De bovenste lagen van de atmosfeer zouden dan toch al „besmet" zyn, zodat quarantaine dan niet meer effectief is. Bovendien, tenslotte, overwogen de NASA-deskundigen dat de inkapseling van de Apollo geen zin meer heeft, wanneer die al enige tyd in het water van de oceaan heeft gedobberd en dit wa ter besmet kan hebben Niettemin ztfn biologen niet hele maal gerust over een mogelyke comtaminatie van de aarde door (hoogst onwaarschynlyk» maan-le ven. De procedure na de landing van de Apollo zal thans zyn, dat de maanreizigers in de capsule hun ruimtepakken verwisselen voor ont smette hermetisch sluitende gesteri liseerde plastic pakken, daarin door een helikopter naar het vliegdek schip worden vervoerd voor een gang door een plastic buis naar hun container. De Apollo zal nadien in gekapseld worden en eveneens aan boord van het vliegdekschip in qua rantaine worden geplaatst. Ook al het materiaal, dat van de maan zal worden meegebracht, blyft in strikte afzondering, zelfs langer dan de mannen die het mee brachten, namelyk drie maanden. Wel zal in quarantaine het eerste onderzoek naar dit materiaal plaats vinden, omdat men vóór alles wil voorkomen, dat het door aardse bac teriën zou worden besmet, zodat la ter niet meer met honderd procent zekerheid uitgemaakt kan worden of er in dit materiaal levensvormen van de maan worden aangetroffen. Honderd procent zekerheid kan daar overigens toch niet over ver kregen worden, want het materiaal is dan al op de maan, zy het met ontsmette tangen, door de maan landers in ontsmette plastik zakken opgesloten. Om de risico's van be smetting in de éne of andere rich ting te voorkomen is besloten, dat de maanreizigers hun schoenen en handschoenen en gereedschappen voor hun terugkeer in de maantaxi op de maan bodem zullen achterla ten. Een en ander betekent wel. dat de meest toe te juichen ruimtevaarders nog tot enkele weken na hun lan ding zullen moeten wachten op de „rode loper" en de ticker-tape parade. krachtveld van de aarde zyn inge vangen, zy kan ook uit de aarde zyn losgerukt door de centrifugale krachten en getyde-bewegingen van een snel roterende nog niet geheel gestolde aarde. In dat laatste geval, zo wil de theo rie die de Leidse geoloog Esoher in- dertyd mede opbouwde, zou de maan uit de aarde geslingerd zyn en daar- by de Pacific als wonde hebben ach tergelaten. Men heeft deze theorie lang in ere gehouden, mede op grond van het feit dat de gemiddel de dichtheid van de maan ongeveer overeenkomt met die van de aard korst, niet met de veel grotere van de aarde als geheel. De laatste tyd hebben gecompli ceerde berekeningen aangetoond, dat ontstaan van de maan zonder meer uit de aarde op de zojuist omschre ven wyze hoogst onwaarschynlyk is. Allerlei overwegingen van mechani sche en dynamische aard maken het vrywel onmogeiyk, dat aarde en maan hun huidige onderlinge be wegingen en banen zouden hebben kunnen bereiken, wanneer ook niet geheel andere invloeden in het spel zyn geweest. Zo is de massa van de maan veel te klein voor het be reiken van de huidige situatie. Er is thans een nieuwe theorie op gesteld, die wel in overeenstemming met de wetten der mechanica is en die mogelyk een verklaring zou ge ven voor andere nog onbegrepen za ken. Drie uit een Volgens deze theorie hebben aarde, maan en Mars circa vier miljard jaar geleden samen één enkele pla neet-in-wording gevormd. Dyna misch is het mogelyk, dat uit deze veel grotere oer-planeet een groot brok is losgeslagen door snelle wen- teling en getydebewegingen onder invloed van de zon. De massa van I Mars (diameter ruim de helft van I die van de aarde) en maan (dia meter ruim een vierde) tezamen is wed aannemelijk voor een dergelijke spl i tsin gs - proced ure Bovendien zou hieruit verklaard kunnen worden waardoor Mars een baan om de zon heeft die thans in enkele opzichten belangrijk afwykt van die van de andere planeten: op- merkeiyk veel meer elliptisch en ex centrisch en bovendien in een vlak dat uitzonderlyk sterk afwykt van het vlak van de andere planeten- banen. Een uitzondering moet wor den gemaakt voor de buitenste van de negen planeten van de zon, Pluto. Ook deze vertoont dergelyke merk waardige eigenschappen, waardoor men al eerder tot de theorie was gekomen, dat Pluto aanvankelyk een maan van de planeet Neptunus is geweest maar aan diens invloed is ontsnapt om een eigen planeet-be staan te gaan leiden. Een merkwaar dige overeenkomst tussen theorieën die onafhankelyk van elkaar tot stand zyn gekomen. Nog geen antwoord Wellicht zou op deze wyze ook te verklaren zyn, waarom de maan aan de .aardse" zijde veel meer zeeën of mark telt dan aan de ach ter- zyde" Wanneer deze maria enorme inslagkraters zyn van grote brok ken kosmisch puin kunnen zy de littekens zyn van de inslag van brokken, die tydens het scheldings- proces van aarde, maan en Mars tussen aarde en maan terecht zyn gekomen in geleideiyk veranderen de banen. De grote brokken die op aarde vielen hebben daar dan ook wonden geslagen, waarvan de litte kens allang door erosie onherken baar zyn geworden, terwyl voorts deze littekens op de veel grotere en minder snel stollende aarde minder indrukwekkend zouden zyn dan op de kleinere sneller stollende maan. Kleinere brokstukken zouden ook de .Achterkant" van de maan hebben kunnen tekenen, maar de grote brokken zouden toch de „voorzyde" van de maan hebben getroffen. Een deel van het kosmisch puin van deze geboorte van drie hemel lichamen uit een oer-planeet is on- I getwyfeld meegetrokken in het kiel zog van Mars, die aan de aardbaan ontsnapte en een zelfstandige pla neet ging worden. Die restanten van de scheiding zouden verantwoordelyk kunnen zyn voor een deel van de kraters, die op Mars zyn waargeno men door het Amerikaanse ruimte vaartuig Mariner-IV. In bygaande tekening hebben wy het procédé volgens deze nieuwe theorie trachten te schetsen aan de hand van gegevens, die onlangs door dr. R. A. Littleton van het St. John's College in Cambridge (Engeland) zyn gepubliceerd. Dr. Littleton houdt zich in het byzonder bezig met de studie van planeten en hun manen benevens hun ontstaansgeschiedenis. Een kykje in het slaapvertrek van de maanreizigers, waarin zy gedu rende twee weken in quaran taine zullen verbiyven alvorens de wereld bloot te mogen stellen aan de gevaren van een eventuele be smetting met maan-bacterieën. De zes bedden zyn voor de drie astro nauten, twee medici en een algeme ne assistent.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13