WERNHER VON BRAUN Neil Armstrong Edwin Aldrin Michael Collins een geniaal fanaticus Reservesï twee veteranti en één f debutan :r koelbloedige burger top-ruimtewandelaar pechvogel van trio z LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 JUl Onder de vele honderdduizenden, die ac tief hebben deelgenomen aan de ontwikke ling en de bouw van maan-raket en maan- schip is er één zeer omstreden figuur, die een van de sleutelfiguren is van het gehele project: Wernher von Braun. Er leven nog ontelbare duizenden nabe staanden in Engeland, op het Europese con tinent en in Amerika van slachtoffers, die in de tweede wereldoorlog vielen door het nietsontziende fanatisme van deze tot Ame rikaan genaturaliseerde Duitser voor de ra ket. Hij was niet alleen de ontwerper, maar ook de initiatiefnemer tot de ontwikkeling van de „geheime" nazi-wapens V-l en V-2 die in Londen. Antwerpen en Noord-Frank rijk blindelings tienduizenden slachtoffers maakten hoofdzakelijk onder de burgerbe volking. Dit gebeurde in de laatste krank zinnige poging van Hitier om een verloren strijd alsnog te winnen of althans de rest van de wereld in zijn eigen ondergang mee te slepen. De Saturnus-V, ook wel Von Brauns Baby genoemd, die de eerste mensen naar de maan moet brengen is een technische nako meling van de moordwerktuigen van een kwart eeuw geleden. Niettemin is de vader van die moordtuigen thans een gevierde, met eerbewijzen overladen topfiguur in het Amerikaanse ruimtevaartprogramma. De nu 57 jaar oude. veel jeugdiger uit ziende joviale Von Braun werd op 23 maart 1912 in Wirsitz geboren als zoon van een Pruisisch landheer die nog een ministerspost heeft bekleed onder Von Papen. Van jongs af aan toonde hij een passie voor raketten, vooral na kennis genomen te hebben van een visionaire verhandeling van de Duitse raketdeskundige Herman Oberth, een thans op 75-jarige leeftijd nog steeds bewierookte pionier op dlit gebied. Oberths denkbeelden over het gebruik van de raket als voertuig voor de ruimte hebben sindsdien zijn leven beheerst. De „blonde reus" (overigens een niet geheel toepasselijke naam voor een niet opvallend grote en niet opvallend blonde, stevig gebouwde man) wierp zich op de tech nische studie en promoveerde reeds op 18- jarige leeftijd in 1930 op een studie over het ontwerp van een praktisch bruikbare raket. Na zijn studie stond Von Braun voor een moeilijke beslissing. Er was in die tijd nog geen emplooi voor raketten (hoewel er af en toe gevaarlijke en meestal mislukte ex perimenten met post-raketten werden uit gevoerd) behalve op één terrein. Hy zou met zijn ambities, plannen en toekomstdromen op slechts één plaats terecht kunnen: het le ger. Zijn bezetenheid voor de raket met toen al het doel van de ruimtevaart voor ogen was zo groot, dat hy luchtig over de conse quenties van zijn werk op korte termijn heenstapte. Jarenlang heeft Von Braun als directeur van het later in Peenemünde aan de Oost zee gevestigde militaire proefstation voor ra ketten gewerkt, de smidse van de geheime wapens van de nazi's. In het diepste geheim werden daar de V-wapens ontwikkeld en be proefd over een lanceerbaan van enkele honderden kilometers over de Oostzee. Toen de oorlog uitbrak was het ontwerp van die wapens nog lang niet voltooid maar Von Braun zette stug door. Niet om dat hy een vurig nazi was en Hitier aan (voor die tijd) verschrikkelijke wapens wilde helpen, maar omdat hij nergens anders zijn technische driften kon botvieren. Zo groot was zyn fa natisme, dat hy tijdens een zwaar bombar dement op Peenemünde door de gealarmeer de Engelsen met zeer grote gevaren voor zyn eigen leven onder een regen van bommen de belangrijkste tekeningen en documenten met ontwerpen en berekeningen uit de bran dende barakken in veiligheid wist te brengen Ondanks dit fanatisme zagen de nazi's wel door zijn bedoelingen heen. By teveel expe rimenten had Von Braun kennelijk niet het militaire maar het ruimte-doel teveel ln het oog gehouden. Hij liet zich daar zelfs ook met een nonchalante onverschilligheid dui delijk over uit. Men ging hem wantrouwen. Von Braun werd gearresteerd en verbleef twee weken in de SS-gevangenis in Stettin. Hij dreigde veroordeeld te worden op de aan klacht, dat hy plannen zou hebben met de raket-plannen naar Engeland te willen vluch ten. Dat was medio 1944. voordat de eerste V-wapens gelanceerd zouden worden op ge allieerde doelwitten. Hoge militairen wisten op het nippertje Hitier er van te overtui gen. dat zijn „wonderwapens" nooit van de grond zouden komen zonder de leiding van Von Braun. die daarop werd vrijgelaten. Hij werd in vrijheid gesteld. Een paar weken la ter viel de eerste van vierduizend V12-raket- ten op Londen, later zouden Antwerpen vol gen en de door de geallieerden veroverde ge bieden in Frankrijk. Bij tienduizenden vie len de slachtoffers. Toen vele maanden later de onvermijde lijkheid van een nazi-nederlaag zelfs de ge- hardste optimisten niet meer ontging beslo ten Von Braun en ruim honderd medewer kers rüet werkeloos in Peenemünde te blij ven wachten tot zij door de oprukkende Rus sen zouden worden ingerekend. Zij trokken naar het zuiden waar zij zich overgaven aan de Amerikanen. Von Braun deelde hen by zijn gevangenneming direct al mee. dat hy in Amerika de beste mogelykheden zag om de raket voor de ruimtevaart te ontwikkelen. Tonnen gegevens over raketten en hon derden ongebruikte V-2's vielen dank zij Von Braun in handen van de geallieerden, die in totaal ongeveer 150 raketspecialisten wisten in te rekenen, onder wie de topspe cialist die thans de held is van de maan- raket. De Russen op hun beurt wisten 200 raketspecialisten onder hun „hoede" te kry- gen, en uit hen is het kader gevormd, dat Rusland aanvankeiyk een voorsprong in de ruimte heeft gegeven. Von Braun kwam al spoedig in Amerika terecht, waar hy niet naliet aandrang uit te oefenen op alle autoriteiten die hy kon be reiken. om de ruimtevaart serieus aan te pakken. De tegenstand was echter groot en de rivaliteit tussen leger, marine en lucht macht (die ook hier aanvankeiyk weer het enige podium voor werk op raketgebied vormden) zo mogelyk nog groter. Tot het ogenblik dat Rusland de wereld in oktober 1957 verraste met de eerste Spoet nik. Men begon naar Von Braun te luiste ren en het was voor de inmiddels genatura liseerde voormalige Duitser een triomf, toen na mislukkingen van door anderen onderno men pogingen „zyn" kunstmaan, de Explo- rer-I, door „zyn" raket gelanceerd, het eerste Amerikaanse ruimtesucces werd. Zyn ster steeg snel. en na de ook al weer verrassende eerste bemande Russische ruimtevlucht kreeg hy uiteindelyk de volmachten en midde len om zyn droom te verwezenlyken: de eerste werkelyke ruimtevlucht, dat wil zeg gen de eerste voetstap op een ander hemel lichaam, de maan. Het zal voor een heel groot deel aan Von Braun te danken zijn. wanneer de Amerikanen deze gigantische wedloop naar de maan van de Russen win nen. Edwin Aldrin, de tweede man die op de maan zal rondwandelen, zal de verantwoordelijke taak toebedeeld krijgen om de maantaxi te besturen, veilig aan de grond te zetten en later weer naar de om de maan cirkelende Apollo te dirigeren. Hij is de oudste van het drietal, namelijk 39 jaar. en werd geboren op 20 januari 1930. Aldrin heeft van het Apollo-trio de meeste uren ruimte-ervaring hoewel alle drie astronauten tot dusver slechts één vlucht hebben i gemaakt. Hij bemande met Lovell (een van de drie die de befaamde kerstvlucht om de maan maakten) de laatste bemande Gemini, nummer XII. Deze maakte in november 1966 5.9 omwentelingen om de aarde in 94 uur en 35 minuten. Tijdens die vlucht deed hij belang- rijke ervaringen op. die hem bij de maanlandingsvlucht van pas kunnen komen. Er werden enkele enteringen in de ruimte uitge voerd. Deze techniek moet feilloos beheerst worden, tvillen de maan- reizigers na hun landing iveer in de Apollo kunnen terugkeren (be houdens in noodgevallen met behulp van een ruimtewandélingetje) omdat de maantaxi niet in staat is naar de aarde terug te vliegen. Voorts heeft Aldrin het record van twee uur en 9 minuten ruimte- wandelen op zijn naam staan. Voor het eerst verliepen de ruimte- wandelingen tijdens de vlucht van de Gemini-XIl feilloos. Boven dien werkte hij Jiog geruime tijd staande in het geopende luik van zijn ruimtevaartuig, zodat hij 5 uur en 30 minuten volmaakte aan Extra Vehicular Activity of kortweg EVA. Een andere ruimteprimeur van Aldrin was, dat hij als eerste een zonsverduistering door de maan in de ruimte fotografeerde toen de Gemini zich ergens boven de Atlantische Oceaan voor de kust van Brazilië bevond. Aldrin is militair, maar volgens zijn eigen oordeel in de eerste plaats technoloog en wetenschapsman. Ook hij nam als piloot deel aan de Koreaanse oorlog. Tijdens 66 vluchten schoot hij tioee MIG's neer. De „tweede maan-man" is gehuwd en heeft drie kinderen, zoon Michael van 13 jaar, dochter Janice van 12 jaar en de elfjarige zoon Andrew. Hij heeft de doctorstitel van het Technologisch Instituut van Massachusetts verworven met een proefschrift over rendez-vous- technieken in banen om de aarde. Wernher von Braun, de héld-op-de-grond van de onderri slaat de lancering van een Saturnus gade via een periscoop Jü ondergrondse bunker. Nei! Armstrong zal waarschijnlijk de geschiedenisboekjes ingaan als de eerste mens, die voet op de maan zet. De 38-jarige astronaut, die werd geboren op 5 augustus 1930. is als commandant voor deze Apollo-missie aangewezen, omdat hij ondubbel zinnig heeft aangetoond, rustig en effectief te kunnen ingrijpen bij nood situaties. Nu zyn de andere leden van het 55 astronauten tellende Ameri kaanse rulmtcvaartkorps beslist ook geen zenuwachtige lieden die snel in paniek raken, maar Armstrong heeft het in de enige vlucht die hij tot dusver heeft gemaakt in praktyk bewezen. Op 16 maart 1966 was hij commandant van de Gemini-VIII. waarin hij j tezamen met David R. Scott (later bemanningslid van de Apollo-IX, ty- dens welke vlucht de maantaxi voor het eerst bemand werd getest) een vlucht van enkele dagen zou maken. Het belangrijkste experiment van deze vlucht zou de eerste ruimtekoppeling met een onbemande Agena-raket zyn. Een rendez-vous zonder koppeling was al door de twee bemande Gemini's VII en VI gerealiseerd. De koppeling werd enkele uren na de lancering tot stand gebracht, maar direct daarna trad een noodsituatie op. Doordat een van de stuurraketten I van de Agena na de koppeling bleef werken, begon de combinatie van ruimtevaartuigen te wentelen in een steeds hoger tempo. Na zeer spannende seconden, waarin Armstrong vergeefs probeerde de zaak in de hand te krijgen, besloot hy snel te ontkoppelen, hetgeen gelukte. Daarby moest het gevaar vermeden worden dat de tollende Agena de bemande capsule zou raken. Ook dit slaagde dank zy koelbloedig manoeuvreren van Armstrong. Er was echter bij deze operatie zoveel brandstof verbruikt die voor andere doeleinden tijdens de vlucht bestemd was, dat na overleg met de vlucht- leiding op aarde werd besloten tot een noodlanding. De Genüni kwam be houden terecht in de Pacific na een vlucht van 10 uur en 42 minuten in plaats van in de Atlantische Oceaan na de beoogde drie etmalen. Doordat Armstrong geen nieuwe vlucht meer heeft gemaakt heeft hy een ruimte-ervaring van slechts byna elf uur, het minste van de gehele bemanning van de komende Apollo-XI-vlucht. Een bijzonderheid is voorts, dat Armstrong de enige burger-astronaut van de historische vlucht zal zUn. Dit is een van de motieven geweest op grond waarvan men heeft besloten, hem het eerst voet op de maan te laten zetten, teneinde het vredelievende karakter van het gehele project te onderstrepen Armstrong is gehuwd en heeft twee zoons, de 12-jarige Eric en de 6 jaar oude Mark. Michael Collins is, ondanks zijn belangrijke functie tijdens deze vlucht van de Apollo-XI, eigenlijk de pechvogel van het maan-trio. Hij zal niet op de maan rondwandelen maar in de Apollo om de maan blijven cirkelen, terwijl zijn vluchtgenoten die historische voetstappen zullen zetten en daarmee historische onsterfelijkheid zullen verwerven. Collins, met 38 jaar en een geboortedatum van 31 oktober 1930 (het jaar waarin alle leden van het trio zijn geboren) de jongste van het gezelschap, heeft al eerder pech gehad. Oorspronkelijk zou hij deel hebben uitgemaakt van de bemanning, die afgelopen Kerst mis de eerste bemande vlucht om de maan maakte. Hij moest ech ter een operatie ondergaan en werd vervangen door Lovell. Het is voor het eerst dat een Amerikaanse astronaut de ruimte in gaat nadat hij een forse medische ingreep heeft ondergaan. De commandant van de Apollo-capsule die de maantaxi bij de maan moet afleveren en later weer opvissen, heeft evenals zijn vluchtgenoten één ruimtereis achter de rug. Hij maakte met Young (ook lid van de Apollo-X-bemanning die de generale repetitie voor de landing uitvoerde) een vlucht in de Gemini-X in juli 1966. Over 43 omwentelingen om de aarde deden zij 70 uur en 47 minuten, waar in zij tweemiljoen kilometer aflegden en een hoogterecord vestigden van 761 km van de aarde. Dit record is uiteraard allang verbeterd wanneer men bedenkt dat de maanrondjes op circa 400.000 km van de aarde werden gemaakt. Tweemaal werd tijdens deze Gemini- vlucht een entering in de ruimte tot stand gebracht, en wel met twee verschillende Agena-doel-raketten. Collins maakte een ruimtewandeling van 37 minuten, veel korter dan aanvankelijk het plan was geweest, aangezien het vizier van zijn ruimtehelm beslagen raakte. Deze ervaring met een uitstapje in de ruimte kan eventueel voor de gehele missie van de Apollo-XI van essentieel belang zijn wanneer de koppeling van Apollo en maantaxi voor de terugkeer van de maanlanders niet naar wens verloopt en hij zijn vluchtgenoten in de maantaxi te hulp moet komen. Ook Collins is gehuwd en heej. arie kinderen: een tienjarige doch ter Kathleen, een zevenjarige dochter Ann en een zes jaar oude zoon Michael. Hij is luitenant-kolonel bij de luchtmacht na jarenlang als testpiloot op straaljagers te hebben gewerkt. In 1963 behoorde hij tot de derde groep van astronauten die uit duizenden sollicitanten werd geselecteerd, welke groep 14 man telde. 'U Er moet altijd rekening 17 gehouden met de mogelij khek [j de voor de maanlandlngsvlucht gewezen bemanning' op een g< moment moet worden afgekap medische gronden. Dat kan tol wel het laatste ogenblik voor cl0 cering gebeuren. Derhalve is serve-team" aangewezen dat dezelfde laatste training volgt eerst-aangewezen ploeg. Men in ploegenstelsels omdat een pleet team op elkaar moet zijn speeld. Het reserve-team voor de landingsvlucht bestaat uit c< dant Frank Lovell, William Anc de burger-astronaut Fred Hai» Lovell heeft meen- ruimte-ur zyn naam staan dan enige ruimtevaarder, namelyk circ» uur die hy gedurende drie vit volmaakte. Zyn eerste vlucht de Gemini-VII met Frank Be waarby een duurrecord van twee weken werd gevestigd dl steeds stand houdt. Hy maakt* in december 1965 niet minda 206 omwentelingen om de aan nam deel aan het eerste rt rendez-vous met de Gemini-Vl Schirra en Stafford. Voorts vla met Aldrin (lid van de maanploeg) in november 1966 b Gemini-XII 59 maal om de Tenslotte maakte hy de beft kerstvlucht om de maan afge jaar in de Apollo-VIII met Ba en Anders, zodat hy de mal van diohtby kent. Anders, die ln het geval vso vanging van het oorspronkelijke commandant van de Apollo en niet op de maan zal maai- in zyn capsule biyft, ruimtevlucht op zyn naam als reeds vermeld de kerstvl 1968, zodat ook hy de maan by kent. Haise, de enige burger in zeischap, heeft nog geen vl zyn naam staan. Hy zou dant van de landingscapsule en in dit geval als eerste voet maan zetten: ook ditmaal dus wuste keuze van een burger van een militair.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 10