=lvitteveen onthult rijksplannen oor 1970 THIOE: UITDAGING Prikpilniet bij huisarts Pompidou veel zakelijker MOBYLETTE de fiets die vanzelf gaat BBEJ r OQ alles Vlieland GEBR. HUISMAN Huurverhoging Prof. mr. W. C. van Binsbergen neemt ontslag leken „Verkiezing onder internationaal toezicht Bij de mantelspecialist is't allemaal perfekt voor u geregeld ONVAST WEER chocolade JAMIN DE MANTELSPECIALIST Korevaargarage N.V. @ud ericht 1 maart 1860 VRIJDAG 11 JULI 1969 No. 32836 EIDSCH DAGBLAD sur: E. A. E. van Dishoeck redacteur. Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 IN HAAG (GPD) Minister Witteveen (Financiën) heeft ren een aantal punten uit de miljoenennota voor 1970 jld. antwoord op schriftelijke vragen van onder anderen zijn jgenoot Toxopeus, maakte de bewindsman de volgende regelen bekend: inflatiecorrectie van de loon- Eomstenbelasting zal voor het ote deel worden gedekt door de stijging van de belastingop- iten in de periode 1968-1971; restant van de belastingope- zal waarschijnlijk worden ge- djor de accijnsverhogingen op e, bier en alcohol, die op 1 juli •voerd. per 1 januari 1970 nent te maken; dekking van de op 1 januari ïgevoerde verlaging van de be- ivrije voet en van het tekort in teentefonds zullen belasting- [ingen vrijwel zeker onvermij- zijn. Met name wordt hierbij it aan verhoging van de indi- belastingen. allend in het antwoord van Ier Witteveen is, dat hij de be- jcorrectie. waartegen van ver- inde kanten grote bezwarer: n, wil financieren zonder dat er erdere verhoging van de btw De bewindsman voldoet ieuw beursgebouw voor de Stichting loenibollencultuur iLEGOM (GPD) Half augus- it bij Treslong in Hillegom rste paal de grond in van een beursgebouw voor de Stichting ibeurs en een vijf verdiepingen kantoorgebouw voor de Ko- Algemene Vereiging voor llencultuur. Naar verwacht bedraagt de bouwtijd voor het re complex anderhalf jaar. Te- ertijd zal dan de wekelijkse die tot nog toe in het ruim ar oude Krelage-huis in Haar plaats heeft, naar Hillegom in verplaatst. rmee is een eind gekomen aan arenlang durende strijd over de waar de beurs en de zetel lloembollencultuur zouden moe omen. (Zie ook elders in dit blad) hiermee aan het advies van de SER, waarin een verhoging van de btw .net klem wordt afgeraden. Volgende week zal het kabinet het beraad over de maatregelen voor 1970 vermoedelijk afsluiten. Ernstig ver schil van mening bestaat nog slechts over een eventueel uitstel van de 6 procent huurverhoging, die voor 1 januari was aangekondigd. De SER heeft in haar advies krachtig op uit stel aangedrongen. Een deel van het kabinet wil zo als minister Roolvink op het CNV- congres liet doorschemeren dat ad vies wel volgen. Minister Schut heeft zich daar echter onomwonden tegen verzet. Hij vreest, dat uitstel zijn wo ningbouwprogramma ernstig in ge vaar brengt. UTRECHT (GPD) Prof. mr. W. C. van Binsbergen, hoogleraar in het strafrecht en het strafpro cesrecht aan Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft besloten ontslag te nemen als hoogleraar. Prof. Van Binsbergen meent, dat hij binnen korte tijd zijn ambt niet meer op verantwoorde wijze kan I vervullen, wegens de daling van het peil van het universitaire onderwijs. Door de enorme groei van het aan tal juridische studenten blijft er voor een hoogleraar te weinig tijd over om wetenschappelijk op niveau te blijven. Bovendien is de zich steeds uitbrei dende onderwijstaak voor hooglera ren en stafleden een belemmering om juridisch werk buiten de univer sitaire sfeer te verrichten, waardoor het gevaar van vervreemding van de maatschappelijke werkelijkheid groot is. aldus de hoogleraar. Prof. Van Binsbergen wijst erop. dat de meest begaafde stafleden na een paar jaar weggaan, terwijl de zwakkere blijven hangen. Het ontslag van de Utrechtse hoogleraar prof. Van Binsber gen is een teken aan de wand. Op nieuw zegt een vooraanstaand jurist een universitaire post vaar wel om vanuit de rechterlijke macht meer tijd te kunnen beste den aan het juridisch onderzoek. Eerder was iets dergelijks het ge val met de Amsterdamse hoogle raar prof. Gerbrandy. En de Rot terdamse jurist mr. S. Rooyer, die op de nominatie stond om de naar de Hoge Raad vertrokken prof. Drion in Leiden op te vol gen. heeft ook al zijn toevlucht gezocht in de rechterlijke macht. Een en ander zal ernstige gevol gen kunnen hebben voor de kwa liteit van ons hoger onderwas. Men kan er over twisten of in .iet geval van Van Binsbergen de studentenonrust een rol speelt. In het geval van prof. Gerbrandy staat dat wel vast. Maar een reeks van de door prof. Van Binsbergen gesignaleer de symptomen, zoals de groei van het aantal studenten, waardoor er voor hoogleraren geen tijd overblijft voor het doen van on derzoek naast het geven van on derwijs, zijn de moeite van het overdenken waard. Temeer daar ze samenhangen met de studen tenactiviteiten van dit moment. Een oplossing zal niet zomaar te geven zijn, maar er zal wel diep gaand naar gezocht moeten wor den. Want op deze manier komt de kwaliteit van het hoger onder wijs ernstig in gevaar. SAIGON (Reuter, AFP) Presl- houden. Het front mag; zitting; nemen dent Thioe heeft vanochtend in een in een speciale verkiczingscommissie, toespraak tot het Zuidvietnamese die zorg moet dragen voor een recht- volk het Nationaal Bevrijdingsfront vaardig verloop van de stemming, uitgedaagd, deel te nemen aan vrije het houden van verkiezingen onder internationaal toezicht van de hand gewezen. De bekende Italiaanse filmf ster Marcello Mastroianni had in Moskou niet te klagen over be langstelling. De Italiaan is in Moskou voor opnamen van de film „Sunflower"waarin hij de tegenspeler is van Sophia Loren. De film wordt geregisseerd door Carlo Ponti, Sophia's echtgenoot. Het zes maanden oude zoontje van de Ponti's zal ook in de film meespelen. Op de foto: Mar cello Mastroianni tijdens een on derbreking van de filmopnamen. ADVERTENTIE verkiezingen onder internationaal toezicht, waarvan de uitslag bindend moet zijn voor alle deelnemende par tijen. Naast deze voorwaarde zei Thioe, dat het front zich ook van ge welddadige activiteiten moet ont- ADVERTENTIE |P_ ^TlDDELEN NATUURLIJK I VAKMENSEN muggen 9 mieren motten J muizen mollen NKRUIDEN HET GRASVELD vliegen P« vlooien l| slakken luizen wespen schimmels rupsen IAAGT KUNDIG ADVIES BIJ Thioe's aanbod betekent, dat hij het standpunt heeft verlaten dat leden van de Bevrijdingsbeweging alleen in dividueel aan verkiezingen kunnen deelnemen, op voorwaarde dat zij ge bruik van geweld afzweren en zich1 niet als communisten beschouwen. Het Zuidvietnamese staatshoofd gaf duidelijk te kennen, dat hij zijn voorstel kon doen vanuit een machts- positie en dat hij geen enkel geloof hecht aan de bewering van het Be vrijdingsfront, dat het door 80 pro cent van de Zuidvietnamese bevol- LEIDEN - De zogenaamde „prikpil" king gesteund wordt. Thioe zei ver- Ier voorkoming van zwangerschap, der dat er voor de andere partij in die de afgelopen week in ons land het conflict, als zij werkelijk in haar opzien baarde, zal ook in de toe- de kwaliteit de mode de sortering de enorm lag? prijs r*t*nm»nui» 49.95 w 54.95 tn pikjes 39,95 w 99,95 eigen beweringen gelooft, geen reden komst niet op grote schaal door stoornissen. deeld dat het anti-conceptiemiddel in Nederland al tien jaar wordt ge bruikt door gynaecologen bij een dreigende abortus en bij ovulatie- is om niet op het aanbod van wei- de huisartsen worden toegediend kelijk vrije verkiezingen in te gaan. A*n de driemaandelijkse injectie kleeft een groot aantal bezwaren Dat het NBP de voorstellen vanwaardoor het midei ais een medicijn Thioe zal aanvaarden wordt in krin- wordt beschouwd en uitsluitend gen van waarnemers in Saigon sterk wordt toegediend uit medische of betwijfeld. Eén waarnemer» durfde sociale overwegingen, zelfs te zeggen, dat het front het idee bij voorbaat van de hand heeft j Twee leden van het college ter be- gewezen'. Hij doelde daarmee op een oordeling van verpakte geneesmidde- verklaring van het Bevrijdingsfront len hebben inmiddels hun afkeuring van 11 mei, waarin het de vervanging uitgesproken over een AVRO-televi- van de regering-Thioe door een voor- sieuitzending, waarin de indruk werd lopige coalitieregering eiste, die „vrijegewekt dat het om een nieuw anti- en democratische" verkiezingen voor conceptiemiddel gaat. de samenstelling van de volksverte- Dr. C. A. Teijgeler, apotheker wo gen woordiging moet uitschrijven. Ook tiende in Leiderdorp en tevens voor hebben het Front er; Noord-Vietnam1 zitter van het college, heeft meege- Het preparaat draagt de naam ,,Depo Provera 150". Het grote bezwaar tegen de toe passing op grote schaal van deze „prikpil" is dat de bijverschijnselen veel groter kunnen zijn, dan by de pil. Er kan bloedarmoede optreden en bij een ongunstige reactie duurt het drie maanden voor de behande ling kan worden stopgezet. Boven dien is het mogelijk dat de vrouw na het staken van de injecties enkele jaren onvruchtbaar blijft. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelde vanoch tend mee dat de toepassing van „Depo Provera 150" op het ogenblik nog in een proefstadium is. IWeet heeft Rijn «0 Tin 20824 (01710) 1 Bilt verwacht van heden- tot fcenavondveel bewolking en af toe enige regen of motregen, ■wegend matige wind tussen west noordwest. Dezelfde temperatu- als vandaag of iets hogere. (Ongemaakt te 12.40 uur) STRANDVERWACHTING et de regen drong vanochtend 'ter weer ons land binnen. Mor- overwegend droog weer met ver opklaringen. Een tot matig ide wind. Temperatuur 18 tot ^en C. Zeebanket 16 graden C. Uitzichten: niet belangrijk war- maar wel perioden van redelijk f Mweer. 12 JULI 1969 °p: 04.34 uur; onder: 20 56 uur. j 'nop: 05.51 urn1; onder: 20.17 uur' Bwater in Katwijk: 1.41 en 14.09 laagwater: 4.46 en 22.18 urn- (Van onze correspondent)) Pompidou's binnenkomst, klokslag Isteld van Frankrijk een modern in- Gemeenschap sterker maken alvo- I f drie uur. op het podium in de feest- jdustrieland te maken, bij welke om- rens tot uitbreiding over te gaan en I PARIJS (GPDi Het Franse zaal van het Elysée miste elke ma- j schakeling hij zijn minder bedeelde ook moeten alle zes leden het tevo- staatshoofd president Pompidou jesteitelyke allure. Inplaats van door landgenoten zoveel mogelijk pijn wil ren eens zyn geworden over de poli- i heeft gisteren in het Elysée zijn |de voltallige regering en de leden van besparen. Hij stak niet onder stoelen j tieke toekomst van die eventueel uit eerste persconferentie gegeven, maar bij die gelegenheid meer de stijl dan de inhoud van het gaul- lisme vernieuwd. In de binnen- en buitenlandse politiek van Frankrijk heeft hij in elk geval geen ingrijpende vernieuwingen aangekondigd, al opende hij, zo hier en daar voorzichtig, wel en kele het vroegere z'n persoonlijke staf te zijn omringd en banken, dat zijn landgenoten na gebreide gemeenschap. Ook ten aan- zolas het geval placht te zijn met1 de vakantie de werkelijke problemen zien van het Midden-Oosten bracht generaal De Gaulle werd htf nu voornamelijk opgewacht door pre mier Chaban-Delmas en staatssecre taris Hamon. Er waren 160 journa listen, een getal dat dus in verge lijking met vroegere cijfers vrijwel gedecimeerd was Maar wat de pers conferentie aan „show" miste, won ze aan natuurlijkheid en menselijk con- nieuwe perspectieven. Van i tact tussen het staatshoofd en zijn ritueel, waarmee gasten. Toch miste men de brede J staatkundige fresco's, die De Gaulle I voorheen placht te schilderen zijn voorganger generaal De Gaul le aan zijn persconferenties het pakkende formules of bons mots en karakter van een troonrede i twee uur veel te lang om te placht te geven, was overigens J blijven boeien. weinig overgebleven. Pompidou heeft zich tot doel ge- ADVERTENTIE) Dommer bestaat alt 34 pagina t melk (Relingen I bloemen {kattetongen eikeblaadjes pastilles morgen ISO gram van IZ5 voor 109 niet te geloven voor die prijst in volle omvang staan te wachten.Pompidou enkele nuances aan door (en. I de mogelijkheid te openen, dat het wapenembargo tegen Israël „„elec- tief zou kunnen worden gemaakt Pompidou gaf verder toe, dat Frank rijk voorlopig binnenslands genoeg nijpende problemen heeft op te los sen om spectaculaire initiatieven op het internationale plan achterwege te laten. Pompidou kondigde tegen het na jaar een conferentie tussen de zes staats- of regeringshoofden van „Klein Europa" aan, waarop dan vooral de aspecten van toetreding van Engeland tot de EEG besproken zouden worden Frankrijk verzet zich nu niet langer bij voorbaat te gen de Engelse kandidatuur en dat was nog wel het enige nieuwe ele ment van de persconferentie. Parijs wil echter eerst de huidige Europese Lelden: Haarlemmerstraat 163 ADVERTENTIE Kom de MOBYLETTE bekijken bij: Hogewoerd 66—68 - Tel. 31292 Leiden le aanbetaling plm f 100,— te financieren in 6 - 12 - 18 - 24 maanden. ADVERTENTIE (ADVERTENTIE» Actie tegen „doodsbrigade" De Braziliaanse politie gaat de actie verscherpen tegen de beruchte „doodsbrigade". vermoedelijk samen gesteld uit politiemannen, die in de afgelopen drie jaar meer dan duizend misdadigers zonder vorm van proces heeft terechtgesteld. Gezelschap Het Sowjetrussische j vlooteskader. dat op weg is naai Cuba. heeft in de Atlantische Oceaan het ongevraagd bezoek van een Ame rikaanse duikbootjager gekregen. Het Pentagon (Amerikaanse ministerie van Defensie) deelde gisteren mee. dat het vaartuig temidden van de zes Russische schepen meevaart. FIAT 850 Sport Coupé f 7000 incl. B.T.W. Showroom: KOREVAARSTRAAT 19 LEIDEN - TEL. 01710—12146* Tien doden by brand Gisteren zijn tien personen omgekomen tij dens een laaiende brand in een boerderij te Posen, in Michigan On der hen bevonden zich zeven kinde ren van 15 maanden tot 16 jaar. Uit het Leidsch Dagblad van If 10 Juli 1869: Een aankomend geleerde, die zich hevig beklaagt over de inmenging van vreemde ivoorden in onze moedertaal, stelt o.a. voor het lelijke woord apotheker te vervan gen door het meer Holland- sche: Gezondheidsherstel- lingsmiddelenvermengings- deskundige. Zonderling telegram. Een pachter van Clanton (staat Jorva-Amerika zond on- langs het volgende tele gram aan den sheriff: Doe Charles P. W. aanhouden, welke met mijne vrouw ge vlucht is; hij is mij 100 dol lars schuldig; indien hij be taalt, laat hem dan loopen".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1