RUGGEHOOFD SLAAN AAR KAGERPLASSEN Kaagweek 'n begrip: sportief zeilfeest Regering moet nog beslissen over SER-advies Tot 7% rente! 4% 4^2% 5% 6% 7% AMRO BANK WV in Warmond wil: Staking kan nuttig zijn voor vernieuwing AMRO-spaarders profiterennuvan de volgende rentepercentages: r Kaagweek Nieuwe voorzitter CNV: Minister Roolvink: AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK Vervuiling plassengebied Geheim bezoek van minister n it Zuid-Afrika [RDAO IB JULI 1999 LETDSCn DAGBLAD PAGINA T (Door Cees Onvlee) liRMOND „Het grootste probleem voor Warmond is en I de verbinding met de Kaag De heer H. M. Tromp, vijf jaar de volijverige secretaris van de Warmondse I verzucht dat bij het „doorbladeren" van de folder over lirmondse feestweek tijdens de Kaagweek peinzend, maar I oinst berustend voor zich uit. I Watersportliefhebber Tromp: I ar weer worden wij daarmee I bral in de tijd van de Kaag- I econfronteerd. Met de slechte I lingen met de plassen en het II toch ook wel samenhangen - Idat Warmond zo weinig om I «rsport geeft". I kond en de Kagerplassen zijn I ajd niet. één. Het tegenwoor- ia vieren'eenhalfduizend inwo- I Lende dorpje aan de Lee. „op Itoch met de vele jachtho- ©der die van de Konink- ortvereniging 'De Kaag' ng toch het Mekka van sengebied. heeft het directe t nog altijd niet kunnen her- I jordt de laatste jaren echter gewerkt om opnieuw een jhoofd" te slaan. Het vijf faeden nagenoeg geheel ver is bestuur van de WV-War- •trijdt in die „slag" volop ch intensief met de zeilsport »gen> en watersport-in-het- bezighouden. de VW-se- Tromp, als gemeente bovendien zee: nauw bij in-Zwanburg betrokken Warmondse greep naar de lacht. „Vijf jaar geleder. we gezegd, dat we moesten Bi om Warmond weer centra stellen in de Kaagweek. reek was vroeger een wit met een typisch War- iintje. Maar in de loop-der-ja- dat byna volledig verwaterd. ■snee Warmonder heeft wei- sr met de Kaag te maken. Bij (tiking moet daarom weer he lemaal belangstelling voor de Kaag. de watersport worden gekweekt. Een van de manieren om de be volking weer voor de Kaagweek te interesseren is de jaarlijkse feest week. De heer Tromp: „Door min zaam overleg hebben wy de traditio nele septemberfeesten, de volksspe len, de kermis en zo. kunnen ver schuiven naar de Kaagweek. Het meest verheugende is wel, dat dat by de inwoners erg is aangeslagen. De Feestweek wordt ook ieder jaar groter van opzet. Vooral de jeugd wordt er meer-en-meer by betrok ken. Met succes daolit ik wel. want dit jaar hebben de Hobbyclub, de mane ge Pegasus, de sportvereniging War- munda. de jeugdsociëteit ..Ut Sloe- pie" met natuurlyk de winkeliers vereniging, de VVV en de Vereniging tot Viering van Warmonds Feesten de organisatie op zich genomen. Het prettige gevolg daarvan is, dat het feestprogramma is verrijkt met o.m 'n mini-night Cruise op de Braas- sem- en Kagerplassen en een con cours hippique. zondagmiddag op de Teylingerhof achter het Seminari". V W-secretaris Tromp over de oorzaak van het „verval" van de Kaagweek in Warmond: „De be volking geeft weinig om watersport. De oorzaak is, dat de mensen hoe gek het ook mag klinken, te ver van de plassen af zitten, geen direct con tact met de Kaag hebben De Lee- de vormt de verbinding tussen War mond er; de Kaag. Maar bijna alle grond aan de Leede in Warmond is particulier terrein. Zo zijn er slechts twee plaatsen, waar de Warmonder VVV-secretaris Tromp (Foto LD/Holvast) het water kan zien, waar ook een boot kan worden gemeerd: de ge meente-haven, waar nu ook weer niet zoveel ruimte is en meestal en kele grotere schepen liggen en het park, waar men overigens slechts twee uur mag aanleggen. De verbinding is verder een pro bleem apart. De Kaag-sociëteit is vanuit Warmond alleen over het water bereikbaar. Een directe boot dienst, zoals er vroeger is geweest, is er bovendien ook niet. De kosten werden daarvan te hoog. Als er toe risten komen die de Kagerplassen eens wilier; zien, moeten wij ze al- tyd doorsturen naar Kaagdorp of via Leiden en de Zijldyk naar de Socië teit". De Warmondse Feestweek is eigenlijk geen echt evenement van de Kaagweek. De heer Tromp ver gelijkend: „Het aantal wedstrydzei- lers dat voor de festiviteiten naar Wajrmond komt is erg klein. Ze kunnen hun boten natuurlyk erg moeilyk kwyt, de afstand spreekt een woordje mee en de .soos" heeft bovendien een voor ons te mooie accommodatie: 't eten in de sociëteit is goed en niet al te duur. er kan in de grote tent een behoorlijk feest je worden gebouwd, en men zit, ook 't liefst zo dicht mogelijk by het wed strijdwater, bij de boten en het kampeerterrein. De Kaagweek is ook geen Sneekweek. Daar leeft de be volking véél meer mee. De Friezen zyn echt een watersportvolkje Fries-van-geboorte Tromp tenslot te, met een optimistische glimlach: „Toch gaan de Warmonders lang zaam maar zeker wat meer belang stelling voor de watersport, voor de Kaag en alles wat daarmee samen hangt, het beruchte plan-Zwanburg ook, krijgen. Warmond heeft bo vendien tegenwoordig ook 'n „eigen" schip op het water: „Caatje van Warmond", de Regenboog 58. Op die manier wordt in heel Nederland te genwoordig ook al wat reclame ge maakt De nieuwe voorzitter van het Chris telijk Nationaal Vakbond, de heer J. Lanser heeft vanmiddag in zyn toe spraak bij de aanbieding van het ontwerp-visierapport in de algemene vergadering van het CNV in Utrecht gezegd, dat de vakbeweging mede verantwoordelijk is voor de maat schappelijke orde, waarbij hij vooral ook de vernieuwing daarvan op het oog had. Hoewel de vakbeweging niet voort durend op het scherp van de snede zou moeten opereren betekent dit uitgangspunt wel dat niet eindeloos kan worden toegestaan, dat maatre gels tot hervorming van de maat schappij worden geblokkeerd. Hierbij dacht de heer Lanser „aan de emancipatie van de werknemer op het niveau van de onderneming. Er kunner; zich omstandigheden voor doen waarin radicalisering geboden is en met het machtsmiddel van de staking moet worden ingegrepen om ruimte te maken voor nieuwe struc turen" Ook binnen het verbond zelf moet reële medezeggenschap van de leden bestaan, want deze is me de voorwaarde voor een evenwichtig en dynamisch beleid, want iin vele vraagstukken ook in die van de medezeggenschap in de onderneming moeten de vakbeweging voorop gaan en de leden de opleding en de vorming geven als hulpmiddelen voor een voorschrijdende bewustwor ding van die leden. De nieuwe voorzitter noemde de handeli n voetballers een felle aan klacht tegen de bestaande orde. De heer Lanser vond het merk waardig dat met betrekking tot de tijdsbesteding de menselijke arbeid beperkt wordt tot die in het beroep. Terwijl met het toenemen van de vrije tijd dezelfde beroepsarbeid als zingevende activiteit een steeds min der bepalende betekenis krijgt.. Voor een goede vervulling van de taken in de toekomst acht de heer Lanser tenslotte de vorming van een deskundig apparaat ten dienste van de vakbeweging een eerste vereiste, waarbij hy ook een „doelbewuste samenwerking tussen de vakcentra les" onmisbaar vond. (Door Cees Onvlee» WARMOND De Koninklijke Watersportvereniging „De Kaag" gaat deze week een pe riode afsluiten: zaterdag 12 juli wordt een begin gemaakt met de 49ste Kaagweek en dat tradi tionele evenement wordt voor de vereniging een einde èn een nieuw begin. Volgend jaar im mers. tijdens de „Gouden" Kaa- week passeert de in 1910 opge richte vereniging de zes kruis jes. In het kantoor van 'De Kaag' in de jachthaven van de vereni ging aan de Norremeerstraat in Warmond heeft secretaris A. van Altena drukke en lange da gen achter de rug. Alles is in gereedheid gebracht voor de jaarlijkse verhuizing naar de Kaagsociëteit en de starttoren. Een „volksverhuizing", waarin ook voorzitter A. D. de Koster, die verleden jaar de voorzitters hamer van de heer L. van dei- Steur over nam, een werkzaam aandeel heeft gehad, al stelt hy direct voorop: „De hele orga nisatie dat zyn wij het bestuur. Maar eigenlyk heeft hy, Van Altena. alles geregeld. Toen hy als oud-marineofficier een paar jaar geleden „uit de lucht" kwam vallen, waren we bijzon der gelukkig met hem. Het is niet te hopen, dat hy er binnen enkele jaren mee stopt. Want zo n organisatie voor een Kaag week is een enorm werk. Die or ganisatie begint eigenlyk al tij dens de week zelf: dan schrij ven we allerlei dingen op, waar van we denken „dat volgend jaar niet meer" of „dat anders" of „dat zou wel aardig zyn" Op de laatste dag zegger; we ook altijd: „Over 360 dagen is het weer zover". Maar dat jaartje gaat oh zo snel om". Secretaris Van Altena een tip je van de „geheimen" ontsluie rend: „Er moet veel worden ge daan voordat de Kaagweek he lemaal rond is. Behalve de wed strijden zelf en alles wat daar mee samenhangt, moet ook de sociëteit de feesttent, de prijzen het programma-boekje en de be hendigheidswedstrijden worden georganiseerd. De Kaagweek is een sportief zeil-evenement, maar ook voor de leden met mo torboten willen we steeds iets doen. Zo worden er zaterdag op de eerste dag een vossejacht, een puzzeltocht en behendig heidswedstrijden gehouden". Wat is de eerste vereiste voor het slagen van de Kaagweek? Voorzitter De Koster: „Het belangrijkste is naast de orga nisatie wel het weer. Het eerste wat we 's morgens doen is naar de radio luisteren, om te horen wat voor weer te verwachten is. Bovendien krygen we dan nog een speciale weersverwachting voor ons gebied. Het moet rede lijk weer zyn: geen wind is een ramp, een storm als een weekje geleden een nog grotere. Als de wind halverwege wegvalt is het ook een ramp, want dan dryft alles in elkaar. En als er geen wind is bij de start is het helemaal hopeloos. Het beste is een stevige wind. constant en uit dezelfde hoek. Wat dat betreft hebben we de laatste jaren niet veel te klagen gehad. Vroeger was het Kaag- weer berucht. De tijd, dat de kampeerders bij Van Schie uit hun tentjes spoelden, zal overi gens wel nooit verleden tijd wor den. De Kaagweek is een begrip. Daan'an is voorzitter De Kos ter heilig overtuigd: „Ik heb gehoord, dat „Kaagweek zelfs in de dictionaire staat. Maar in ieder geval heeft de Kaagweek de naam van leuke zeilwedstrij den, met alles erop en eraan. De hoofdzaak moet het sportieve element blyven. Welke kaasse het hoofdnummer is? Voor ons zijn ze allemaal even belangrijk Maar de meeste belangstelling richt zich nu eenmaal op de Re genbogen. Vooral op de teamwedstrijd tussen Holland en Friesland na tuurlijk. Daarom is het eigenlijk jammer, dat de Friezen dit jaar met s echts vier man komen De Vries, De Wilde, Röfekamp en Jager." Een gevolg van het Incident verleden jaar met Al- berda? De Koster: „Ach, ik weet niet of het dat is. In elk geval zal het Hollandse team - Dc Goederen, Metzelaar, Van Wijk,Hof land er; Van Asten (re serve) het nu wei zwaarder krygen". De zeilwedstrijden staan in de Kaagweek op de eerste plaats. Toch wordt het „feest-element" niet vergeten. De heer De Kos ter daarover: „Natuurlijk moet je zorgen dat er iets te doen is. Maar dat de Kaagweek een complete feestweek is, nee. Sneek is wat dat èn wat de or ganisatie betreft, wel de groot ste. Als ontspanning moet er ge legenheid zijn tot wat feesten. Je kunt de mensen niet allemaal op hun schip laten zitten. Maar als het feest de overhand zou krijgen, zouden wy geen Kaag week meer organiseren". De (49ste» Kaagweek is dit jaar minder in trek bij de zei lers. De inschrijving is met on geveer honderd deelnemers te ruggelopen. Over die teruggang („Eigenlijk wel welkom, want het was in bepaalde klassen ge woon te druk"» heerst in het Kaagbestuur geen ongerustheid. Voorzitter De Koster: „Mis schien is het een gevolg van de klasse-evenementen. Maar de plas-op-zichzelf is tegenwoordig eenvoudig rustiger. Zondag kon ik bijvoorbeeld gewoon mijn auto kwijt. Dat lukt anders nooit". Secretaris Van Altena: „De vakantiesprel- ding kan van invloed zyn. Als tegemoetkoming hebben we on ze zeilweek ook een week ver vroegd. Concurrentie van de specifieke klasse-evenementen? Tussen het Verbond en de di verse organisaties is voldoende contact en overleg geweest om veel overlappingen te voorko men". Voorzitter De Koster tenslotte over de veranderingen in de hui dige zeilsport: ..Een zeilweek zal altijd het eigen plaatsje be houden. dat wel. De sfeer is er immeTs anders, apart Specifie ke klasse-evenementen zullen echter bij veel jongeren ook gaan aanslaan. Daarvoor zal het Verbond een goede regeling moeten vinden". Verder nog over de finanoiële kant van het organiseren van zeilweek: „Er moet elk Jaar geld bij. Alleen al de prijzen, de Delfts blauwe wandbordjes, koe ten meer dan er aan Inschrij vingsgeld binnenkomt. UTRECHT (ANP) De minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid. de heer B. Roolvink, heeft gis termiddag tijdens de jubileum vergadering van het 60-jarige CNV In Utrecht verklaard, dat een sterke loon- en prijsstijging op dit moment ADVERTENTIE rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. In n iemands belang ia. Hij deelde mee dat de regering zich thans beraadt over de inhoud van het SER-advies, dat dient te wor den betrokken bij het overleg over de begroting voor het volgend jaar. Minister Roolvink noemde het SER-advies zeer belangrijk. „De re gering ie verheugd dat het vrijwel unaniem is uitgebracht", aldus de heer Roolvink. die daaraan toevoeg de dat de regering nog geen enkele beslissing, nog geheel noch par tieel. heeft genomen. Daarmee rea geerde de heer Roolvink kennelijk op de scherpe kritiek die CNV-voor zit ter van Eibergen gisteren liet ho ren aan het adres van minis ter Schut, die zich vorige week in de Tweede Kamer kantte tegen uit stel van de huurverhoging, waartoe de SER heeft geadviseerd. „Het hele pakket dient te worden bezien met inbegrip van het uitstel van de huurverhoging", zo verklaar de minister Roolvink. Hy hoopt dat het mogelyk zal zijn het SER-ad vies in grote lijnen te volgen. „U begrijpt dat in elk geval van middag geen belangrijke beslissin gen worden genomen, omdat de be langrijkste club hier zit". De minis ter doelde daarbij op de aanwezig heid van zijn collega's Beernink, De Block, Udink. Bakker. Witteveen en staatssecretaris Van Veen. Minister Roolvink zei voorts, ken nelijk ook in antwoord op de kriti sche opmerkingen van CNV-voorzit- ter Van Eibergen. dat tal van be slissingen veel sneller dienen te wor den genomen dan thans het geval is. Hij sprak de hoop uit. dat de SER nu spoedig advies zal uitbren gen over de herziening van de ondernemingsstructuur, desnoods verdeeld, maar in ieder geval snel. „want het uur der beslissingen na dert". Zuivering in Brazilië Wegens ondermijnende activiteit, corruptie en het in gevaar brengen van de veiligheid in de lucht zyn gisteren by presidentieel decreet 26 perso neelsleden van de Braziliaanse luchtmacht ontslagen. Twee luite nant-kolonels verloren voor tien Jaar hun politieke rechten. (Van een onzer verslaggever») WARMOND De vervuiling ven het plassengebied baart ook het be- 1 stuur van „De Kaag" zorgen: voor het ophalen van het wil. geduren de de Kaagweek heeft men ge tracht een „ophaaldienst4' te organi- seren in samenwerking met de ge meente Warmond, maar de kosten daarvan bleken te hoog om het plan ten uitvoer te brengen. Voorzitter De Koster: „Het is aen kwestie van geld. Men wilde wel, maar het was eenvoudig (nog) niet te realiseren". Secretaris Van Altena over de vervuiling op de Kagerplassen: „Het grootste probleem en gevaar is voor- al de plastic (weggooi)flesjes en busjes. Het is ook lastig èn gevaar lijk voor de motorboten. De inlaten worden er door verstopt en de ge volgen daarvan zijn soms niet on aanzienlijk. De vervuiling-zelf door de zeilers, hetgeen er overboord gaat ls niet zo schokkend. Op de Veluwa is het op picknickplaatsen net zo vuil en rommelig. Het water dat naar de Kaag komt is al smerig. Dat ls de kiem. En om het „leefklimaat" van het water te veranderen zalmen bij de bronnen, de fabrieken en de riolen moeten beginnen." (Van onze correspondent) ALMELO (GPDi in het ge heim heeft de Zuidafrikaanse mi nister van Justitie P W Pelser maandagavond een bezoek aan de open gevangenis Niendure in Alme lo gebracht. Het bezoek was geheim gehouden om ongewenste publieke belangstelling te vermijden. De regering van Zuid-Afrika be studeert nieuwe mogelijkheden van gevangenhouding van delinquenten. In het kader daarvan wilde minis ter Pelser het Nederlandse systeem van de open gevangenissser;. dat vrij wel nergens in andere landen voor komt. leren kennen. Begeleid door de Zuidafrikaanse ambassadeur in Nederland T. J. Endeman. kwam hü daartoe maandagavond naar Alme lo. Het hoofd strafrechttoepassing van het Nederlandse ministerie van Justitie mr. E. J. Hoogenraad en het nln«tsvervangend hoofd gevangenis wezen dr. J. H. van de Griendt. woonden het bezoek bij. Verder was aanwezig mr I. A. Houck. rechter in Almelo, die voorzitter is van da commissie van toezicht van de ope n-ge vangenis.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7