Geen priesters in conferentie Uw Leidsch Dagblai LUNS EN EUROPA mee op vakantie BESLUIT VAN BISSCHOPPEN IN HYSTERISCHE OORLOGSTAAL KENIA BLIJFT ONRUSTIG C.D.U. in Italit jj legt geschil bij^ OPREIS Thailand vreest communistische aanvallen LEIDSE AGENDAS Ceausescoe sprak met Russische vice-premier C 7 p* PAGINA 1 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 JULI .DON DEN HAAG (GPD) Na afloop van de op 5 en 6 juni j.l. in Den Haag gehouden ministerraad van de Westeuropese Unie (WEU, d.i. de Zes plus Engeland), deelde minister Luns mee, dat hy op 22 juli in de raad van ministers van de EEG van rijn voorritterschap gebruik zou ma ken om een verklaring van de Zes nan de orde te stellen over het ope nen van onderhandelingen met Groot-Brittannië. Op dat moment moest de tweede ronde van de Franse presidentsverkiezingen nog worden gehouden en dus was ook nog niet bekend hoe het nieuwe Franse kabinet er zou uitzien. Nadat deze essentiële gegevens bekend wa ren heeft Luns er verder geen gras over laten groeien en is aan het werk gegaan. Eergisteren sprak de in het bui tenland nog steeds zeer geziene be windsman met zijn Belgische collega Harmei, gisteren had hij in de Duitse ambassade in Den Haag een gesprek met minister Brandt. Op 15 juli gaat Luns naar Londen, op 16 en 17 juli spreekt hij in Parijs met zijn Franse collega, Schumann. Ook de energie ke Luxemburger Thorn krijgt neg een beurt, al zal dat contact mis schien beperkt moeten blijven tor een telefoongesprek. Brandt heeft intussen ook niet stilgezeten, hij riep zijn ambassa deurs in de Westeuropese landen bijeen in Bonn om zich een beela te laten geven van de stemming in de diverse hoofdsteden en om van zijn kant nog eens duidelijk te ma ken, welke koers Bonn denkt te va ren. Vervolgens bezocht hij Parijs, waar hij sprak met Schumann, met premier Chaban-Delmas en met pre sident Pompidou. Daar vernam Brandt dat de Fransen een topcon ferentie van de Zes willen in plaats van de door hem gepropageerde bijeenkomst van regeringsleiders vaii de Zes plus Engeland. De algemene conclusie van het bezoek was voorts dat de problemen van het politieke naar het economische vlak zijn ver sohoven. Men kan ook zeggen: nada( Parijs tenslotte openlijk had toege geven dat gaullistische bezwaren te gen Britse toetreding van politieke aard waren, is de situatie in Frank rijk en in Engeland inmiddels zo danig gewijzigd, dat de oorspronke lijk door Frankrijk gebruikte econo mische argumenten tegen toetreding minder vals klinken. Er is dus duidelijk een Europees „offensief" aan de gang, waarin Luns en Brandt sleutelposities in nemen. Eerstgenoemde in zijn kwa liteit als voorzitter van de Europese ministerraad, Brandt als vertegen woordiger van een regeling die voor verkiezingen staat en weet dat de „Europese gedachte" in de bondsre publiek populair is. Als men gemakshalve aanneemt dat de Britten nog steeds staan te dringen om lid te worden van de EEG en dat de Franse houding wer kelijk minder star is geworden, ziet het er naai- uit dat Brandt in elk geval tot de verkiezingen var< 25 september eindelijk de kans heeft om een brug te slaan tussen Londen en het vasteland. Helaas is het Duitse standpunt ook in deze kritieke fase nog niet erg duidelijk. Waarom bijvoorbeeld moet er een topconferentie van re geringsleiders komen, terwijl in de raad van ministers in Brussel met meerderheid v. stemmen kan worden beslist om de onderhandelingen met Engeland te openen? Van Duitse zyde kan men hierop als antwoord vernemen dat een bijeenkomst op dit niveau de Engelsen de garantie biedt dat zij niet het risico lopen opnieuw na langdurige onderhande lingen met lege handen naar huis te worden gestuurd. Het is wel duidelijk dat Bonn een topconferentie vooral ziet als een mogelijkheid om de wil tot politieke samenwerking in Europa te bevesti gen. Dat men dit buiten de gem een- sohapsorganen om wil doen wijst er j op. dat deze politieke samenwerking voor de Duitsers een zaak is die niet j volledig behoeft samen te vallen mei1 de economische. Bonn helt over naar de (gaullistische) gedachte dat de EEG een „goederengemeenschap" is en. i niet (langer) 't fundament voo? een politieke eenwording van Europa. Aan die goederengemeenschap moeten ook neutrale landen als Zwit serland, Oostenrijk. Zweden en Fin land kunnen deelnemen, maar de politieke integratie kan alleen een zaak zijn van de niet-neutralen, Groot-Brittannië natuurlijk inbegre pen. Op die manier ontstaan dan twee concentrische cirkels, waarvan de biutenste zoveel mogelijk Euro pese landen omvat en de binnenste een politieke club. Hoewel het van Duitse zijde hef tig wordt ontkend, vertonen deze denkbeelden toch wel een opmerke lijke gelijkenis met de gedachten die generaal De Gaulle op 4 februari tegenover de Bx-itse ambassadeux Soames heeft uiteengezet. Een be langrijk verschil is wel dat de Duit sers uitdrukkelijk elke gedachte aart een „directorium" van de grote lan den binnen deze politieke club ver werpen en uitgaan van gelijkberech tigde partners. De voorlopige conclusie uit dit alles kan alleen maar zijn, dat Bonn terwille van de door de Duitsers ongetwijfeld vurig begeerde politieke samenwerking in Europa, bereid is genoegen te nemen met een politiek? unie, die niet de boven-nationale gemeenschappen als kern heeft. Dat het anderzijds blijft pleiten voor toe lating van Groot-Brittannië tot deze zelfde gemeenschappen wijst er mis schien op dat men op lange ter mijn toch blijft streven naar het samenvallen van de twee concen trische cirkels. Maar dat is dan weer zo'n inge bouwde tweeslachtigheid die in de afgelopen jaren voortdurend aan de Duitse plannen eigen is geweest. Wat heeft het voor zin de EEG uit te breidexx met een politieke zwaai-ge- wicht als Engeland, als men „Brus sel" tegelijkertijd de politieke tanden uittrekt? CHUR (GPD) De Europese rooms-katholieke bisschoppen, ten getale van meer dan 110 bijeen in Chur, hebben gisteren definitief geweigerd toe te geven aan de eis, dat priesters van lagere rang hun beraad zouden kunnen bijwonen. De eis van hun gesteld door de „schaduw-conferentie" van priesters uit zeven Europese landen, die eveneens in Chur vergaderen. noemen, maar de aanwezige Neder landse priesters zijn tot grote samen- wei k.ng gekomen met collega's uit nu reeds meer dan 10 landen. Zij willen deze collega's graag steunen in' him eisen, 't beraad van de pries- ters zal zich de laatste dag dat zij in Chur zijn o.m. toespitsen op de vraag of er een permanent overkoepelend orgaan moet komen van de interna tionale actiegroepen. Dit laatste o.m. in verband met de synode van de bisschoppen van de hele wereld, die in oktober in Rome plaats vindt. Aartsbisschop George Patrick Dwyer van Birmingham heeft be kendgemaakt dat de bisschoppen na 'r; discussie in de plenaire verga- I dering van de conferentie de eis j hebben afgewezen. Wel zijn enige bis schoppen bereid tot informele ont- I moetingen. Kardinaal Tarancon van Toledo uit Spanje gaf gisteren een analyse van de verhoudingen zoals die be staan over de priesters in Spanje. Het celibaat kan wel een problematiek zijn, maar deze kan worden opgevan gen door de priesters in 'n goed com- muniteitverband te laten leven. Op deze wijze moet het mogelijk zijn. al dus de kardinaal, dat zich bij de priesters een goed gevoelsleven ont- kelt. De uitgebreide moties, die reeds zijn aangenomen, betreffen het celi baat, de werksituatie van de priester en zijn noodzakelijke engagement met het sooiale-culturele en politie ke leven De motie over het cilibaat sluit goed aan bij wat mgr. Delle- poort, leider van het Europa-semina rie in Maastricht reeds eerder op het officiële symposium had gezegd. Aan mgr. Dellepoort vroeg een corres pondent in een exclusief interview, wat hij meende over het moeilijke contact tussen de priesters en de bisschoppen. Hij antwoordde, dat hij het beraad over reeds genoemd ver zoek een zielige vertoning vond. Zo kunt u begrijpen hoe ik zelf, daar ik op Europees niveau moet werken, altijd tussen' dergelijke botsingen door moet laveren. Brug Ik heb, aldus mgr. Dellepoort, in mijn inleiding een brug proberen te slaan. Maar u ziet hoe moeilijk *t is. We denken in de Europese politiek, maar ook in de kerk niet eensluidend. Daarom is het niet te hopen, dat 'er bijvoorbeeld over de noodzakelijke ontkoppeling van priesterschap en celibaat de democratisch gestemd gaat worden. Veel belangrijker is de erkenning van de plaatselijke kerk, die haar eigen problemen moet mo gen oplossen. En daarom zou er veel meer zeggenschap moeten worden ge geven aan de landelijke bisschop penconferenties. Demonstratie In het Ratisches Volkshaus. de vergaderplaats van de priesters wordt 't nog steeds drukker. Alleen woens dag al voegde zich by de reeds 100 aanwezigen nog delegaties uit Polen en uit Portugal. Gisteravond versche nen ook twee groepen van de univer siteiten uit Genève en Zurich. Zij droegen een groot kruis mee dat was omhangen met kettingen. Op de ze wijze wilden zij protesteren tegen de gevangenneming van priesters in Spanje. Deze laatste delegaties had den de hele dag post gevat voor het semenarie, waar de bisschoopen ver gaderden. Zij beschuldigden de Spaanse bisschopper; er van dat zij zich niet om him priesters bekom meren. In het Volkshaus werd een korte spontane gebedsdienst gehouden. Gisteravond ontving de kardinaal van Toledo de protesterende delega tie. Intussen is de weigering van de bisschoppen om samen met de pries ters verder te praten hard aangeko- j men. De priesters hebben geantwoord met een nog hardere brief. Hierin brengen zij tot uiting dat zij de gang van zaken zeer betreuren, dat alles van hun kant is ondernomen om tot, een ontmoeting te komen en dat zij ''--••gaan met zich internationaal te bezinnen op de belangrijke kerke- ïyke en maatschappelijke vraagstuk ken van deze tijd. Steun Ook de Nederlandse Septuagint- groep heeft de brief ondertekend. Het contact van deze groep met de Ne derlandse bisschoppen is goed te HONGKONG (Reuter) De Chi nese minister van Defensie. Lin Piao, beschuldigde gistei-en de Rus sische partijleider Brezjnew evan „hysterische oorlogstaal" gesproken te hebben op de communistische topconferentie in Moskou. Het Pers bureau Nieuw-China maakte gisteren melding van deze eerste reactie van Peking op de topconferentie, waar bij China niet aanwezig was. De bij eenkomst was volgens Lin Piao di rect gericht tegen China en Alba nië. Nadat de „Sowjet-revisionisti sche afvallige kliek" vorig jaar Tsjecho-Slowakije had bezet, aldus Lin Piao. bedreef ze dit jaar gewa pende pi'ovocaties tegen het eiland Sjen Pao (Damanski) en andere Chinese grensgebieden. Mac's „kroonprins" uitte zijn beschuldi ging in een boodschap aan de Al banese minister van Defensie, Bekir Balluku. die hy gelukwenste met de 26-ste verjaardag van het Albane se volksleger. NAIROBI (AFP) Het stoffelijk overschot van de Keniase leider Tom Mboya is gisteren overgebracht naar de plaats Horna Bay, waar het ter aarde zal worden besteld. Tijdens de rit zijn als gevolg van het slechte weer twee auto's verongelukt. Vijf personen, onder wie de weduwe van Mboya, i*aakten hiex-by licht ge wond. Bij de ongeregeldheden van dinsdag in Nairobi heeft een func tionaris van een Duitse bank in de Keniase hoofdstad, Klaus Engler, het leven verloren. Z'ijn auto vloog tegen een boom nadat een steen de voorruit had vernield. Engler is gis- teroohtend in een ziekenhuis over leden. Ook de leider van de Sikhs in Kenia is overleden, toen hy bij de ongeregeldheden om de kathedraal in een wolk traangas terechtkwam. In de stad Kisoemoe zijn gisteren ongeregeldheden uitgebroken bij het passeren van Mboya's stof felijk overschot. Honderdduizend schr wende Loeo's dwongen de begrafe nisstoet van de route af te wijken en met spoed uit deze havenplaats aan het Vietoriameer te vertrekken Terwijl het politie-escorte de sire nes deed loeien, ging men om het centrum van de stad heen en met een vaart van 110 km per uur naar het zuidelijker gelegen Horna Bay. De politie gebruikte traangas, de menigte stenen. Volgens journalisten ging het niet om een stammenkwestie. maar wa ren de mensen ongeduldig gewor den door het urenlange wachten om een glimp van de lijkkist op te vangen. Het stoffelijk overschot wordt morgen op het eiland Roe- singa begraven. ROME (AP) De Christ* craten in Italië hebben van< vroeg hun meningsverschillen 3 legd en hebben Flaminio Piccoll kozen als secretaris van de j i Piccoli heeft beloofd, dat hij j in het werk zal stellen om de ringscoalitie van het centrun links te herstellen. Hij is een t stander van samenwerking nv communisten. Op zaterdag kwatj ze coalitie ten val en bood prq Rumor het ontslag van zijn ring aan. De herverkiezing van] coli kwam na enige uren vanJ j leg in de verschillende fracties de partij. Aluminium slaapzakken - Zwitserland is een aluminium zak op de maikt gebracht. Het i buigzaam metalen blad, dat is tegen regen en kou en waar zich helemaal in kan wikkelen gevouwen is het even groot als pakje sigaretben. (ADVERTENTIE) I CARBOVIT tegen mi en darmstoornlsl MUGOLIN (reukld ter voorkoming van muggebetj Overzicht van de bisschop penconferentie in Chur. BANGKOK (Reuter) „Na de oorlog in Vietnam zou Thailand wel eens het volgende doelwit van de communisten kunnen worden. Er zijn aanwijzingen van een commu nistisch plan om zich op Thailand te richten" Dit heeft de stafschef van de Thaise strijdkrachten, lucht- maarschalk Dawi, gisteren tegen journalisten verklaard. De luchtmaarschalk zei dat van de situatie afhing of Thailand de 50.000 Amerikaanse militairen zou verzoeken daar te blijven na de oor log in Vietnam. Hij verwachtte dat een gi'ootsoheepse militaire aanwe zigheid in Zuidoost-Azië voor de Ver. Staten te kostbaar zal zijn. Maandag deelde de minister van Binnenlandse Zaken en opperbevel hebber van het leger, generaal Pra- phas Charoesathien, mede dat Chi na een strategisch belangrijke weg heeft aangelegd 'van de Chinese pro vincie Joenan naar Phong Saly in noord-Lacs, waardoor een acute drei ging van communistische invasie zou zijn ontstaan. Bezuiniging President Nixon heeft opdracht gegeven tot vermin dering van het militaire en civiele personeel overzee met tien procent, zo deelt het Witte Huis mee. Het gaat om ongeveer 20.000 man. Uit gesloten zijn het oorlogsgebied ir; Zuidoost- Azië, de NAVO, Berlijn, Korea en het vredeskorps vrijwilli gers. Toeristen verdronken Drie toe risten een Engelsman een Noor en een Duitse vrouw zijn in de buurt van Venetië door hoge golven gegrepen en verdronken. Italiaanse boeren, die in Ro me demonstreerden om de aan dacht van de regering te vesti gen op hun grieven, sloegen twee vliegen in één klap: met hun re genschermen beschermden zij zich tegen de felle zon, die het verblijf in de straten van de hoofdstad niet erg aantrekkelijk maakte, en door het beschilderen van de pa raplu's met leuzen stond hun ac tie zeer sterk in de aandacht. VRIJDAG Oude Vest 13 Evangelisatie christen- gem. Ecclesia 8 uur nam. Titus Brandsmaln. 76, „De Duikboot Clubhuiswerk handenarbeid 8-10 uur nam. Rijnlandslyceum (Apolloln. 1) Volle evangelie -samenkomst, afd. Oegst- geest Spr. dhr. Bulthuis 8 uur nam. ZATERDAG Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. Excursie Azalea-kweke rij Roelofarendsveen Vertrek bussta tion vak N 9.04 uur voorm. ZONDAG Rijnlandslyceum (Apolloln. 1) Gem. voor oorspronkelijk christendom, afd. Oegstgeest Spr. evang. N. v. d. Brugge 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezus Chris, tus van de heiligen der laatste dagen 11.30 uur voorm. Wassenaar Rest. Bijhorst. Drlve-ln- dienst 10.30 uur voorm. Zijlsingel 2 Volle Evangelie-zending Spr. dhr. Franken 10 uur voorm. DINSDAG Zijlsingel 2 Volle evangelie-zending Spr. dhr. Zijlstra 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7- 8 uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19) Spreekuur Chr. emigratie-centrale 7-8 u. nam. WOENSDAG LEIDSE BIOSCOPEN CAMERA: „Dr Jekyll and mr. Hyde". 18 Jr. Dag. 7 en .915 uur. Om 2 en 4.15 uur: „Disney's tekenfilm parade" a.i. Nachtvoorstelling: vrij. en zat.: „Liefdesgodinnen". 11.30. LUXOR: „Een raar stel", a.l. Dag. 2.30, 7. 9.15. Zond. ook 4.45. REX: „Liefde In het stenen tijd perk". 18 Jr. Dag. 2.30, 7. 9.15. Zond. ook 4.45. Nachtvoorst.vrij. en zat.: „De vierde sex", 18 Jr. 23.30 uur. STUDIO: „Lieve, lieve John", 14 Jr. Dag. 2.30. 7, 9.15. Zond. ook 4.45. TRIANON: ..Dat zit wel snor", a.l. Dag. 2.30. 7. 9.15. Zond. ook 4.45. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde. Va kantiefilms voor de jeugd. Dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddag 3 uur nam. (tot medio augustus). Muienmuseum .De Valk' (Dageiyks van 10 uur voorm tot 5 uur nam. Zon dag 15 uur nam Maandags gesloten Jeugdmuseum (Koppenhlnksteeg 2) Tentoonstelling over de natuur en an tiek uit grootmoederstijd. (uitsluitend zaterd. van 11-17 nm en na verzoek Cronesteinkade 2) Rijksmuseum van OudhedeD (Ra penburg 28): Werkd 10 uur voorm 5 uur nam.: zond 15 uur nam Rljksmuseun vooi -olkenkunde' (Steenstraat 1) dag 105 u.: 's zon dags 1- uur nam Ned.-LegermuseumGeopend maan dag tot ei met vrijdag 9 uur voorm.— 5 u nam. zon. en feestdagen 15 uur nam Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuui wetenschappen Dag 104 uur Aonc" 1 uur Heempark Oegstgeesterweg (Kikker polder) Flora van eigen bodem. dag. van 8 uur voorm - 5 uur nam.; van mei t.e.m oktober op zat en zond 2-5 uur nam De Lakenhal Tentoonstelling Roe land Koning, schilderijen en tekenin gen, dag. van 10 uur voorm.-6 uur nam 's Zondags van 1-5 uur nam (t.e.m 13 lull) I Kunstzaal Heuff, Wassenaar: Schll- j derijen en prenten van Els en Frans I de Haas, maandag t/m zaterdag 10-17 uur. bovendien op dinsdagavonden van 8-10 uur. (t/m 23 Juli). Galerie Van der Vlist (Botermarkt) Frans de Haas (schilderijen en grafiek) Lyd de Jonge van Zwijnsbergen (mo zaïeken en plastieken) en Gerrit Pol der (schilderijen), dinsdag t/m zaterd 9-6 uur. (t/m 28 augustis). Avond- en nachtdienst der apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza Apotheek. Doezastr. 31, telefoon 21313. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en de Oegstgeestse Apo theek zijn de gehele week geopend Gemeenschap Zuid-West Hulpverlenings- en informatiedienst. Hulpverlening tel 24101 (b.gg. 20460) Informaties tel. 33921. WENEN (AFP) President Ceau sescoe van Roemenië heeft gisteren tijdens zijn vakantie in Mangalila aan de Zwarte Zee een onderhoud gehad met een vice-premier van de Sow- jet-Unae. Lesesjko, dat in een „war me en vriendschappelijke sfeer" is verlopen, aldus Radio-Boekarest. Lesesjko bevindt zich thans m Roemenië aan het hoofd van een Sowjetrussische delegatie over eco nomische samenwerking tussen de twee landen. Volgens een officieel communiqué is gesproken over verdere ontwikke ling van de wederzijdse vi-iendschap- pelijke betrekkingen. Beide staats lieden gaven de wens te kennen de economische en technische samen werking te verdiepen en uit te brei den. Dit is het eerste contact van pre sident Ceausescoe met een hoge Russische functionaris sinds de aan kondiging van Nixons bezoek aan Roemenië. Politieke waarnemers menen dat de kwestie of de Sow jetrussische leiders het land half juni nog zullen bezoeken, waarschijn lijk in Mangalia is aangeroerd. Het zou ook mogelijk zijn dat de Russi sche ambassadeur in Roemenië, Ba- sow. bij zijn terugkomst uit de Sow- jet-Unie in de komende dagen, het besluit van de Russische leiders doorgeeft. WEERRAPPORTE! Van hedenmorgen 1 uur, Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam regenbui Twenthe zw. bew. Vlisslngen Zuid-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Eelgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Génève Grenoble Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon I lOcarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parys Rome Stockholm Wenen Zurich DONDERDAG Circustheater, 20.15 uur: Balie] de Weense staatsopera, m.m.v. Utrf Symphonle Orkest: Divertimento Dorn Röschen, Claire de Lune, S siana, An der schonen blauen I ADVERTENTIE Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie ale U wilt helpen, gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformu dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. feu om: toei een Ha; fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. zeg rer -'dor Als brief verzenden en frankeren met et. Ons HUISADRES 1m IN aam Straat: Woonplaats - no. Wij hebben een Maand Postabonnement dei hel doorhalen wat niet van toepassing Ons VAKANTIE-ADRB8 la: straat plaatsnaam no, -i— - (Bfj tydeiyke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet Invullen, njw wel datum le en laatste dag van inhouding). d( OPZEINDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. J laatste dag Duideiyke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg, f 1,25 per vakantieperiode. Buiten Beneluxlanden f 0,40 per dag. Luchtpost f 0,60 per dag. Voor tydeiyk in te houden kranten wordt bij restitutie van het teveel f taalde abonnementsgeld f 0,50 ln mindering gebracht voor admlnlst tosten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2