Aan Gimondi eloofd" had ik niets Wagtmans was niet meer bij machte koplopers te volgen Eddy Merckx over eindsprint L W TOUR IN UREN MINUTEN EN SECONDEN IK HEB GENOTEN VAN DIE ETAPPE - lathuis heeft )este kansen Janssen ditmaal op elf minuten IÏDAG 10 JULI 1969 PAGINA 15 IDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD Links'- de Tour de France 1969 gaat toch ook aan Eddy Merckx niet geheel ongemerkt voorbij. Hier hijgt hij even uit na de sprint van de elfde etappe, waarin hij Gimondi versloeg. Rechts: Roger Pingeon, die in de slotfase Merckx en Gimondi niet kon of niet durfde volgen. inte| zoon oet.i '7 If (Door Fred Racké) LeitiE (GPD) Pas in de stilte van de hotelkamer, waar ?r Hans Brunner de potjes en flesjes had uitgestald, als iet een keurig ingerichte zesdaagse-cabine, pas daar Idy Merckx even vertellen van de laatste sprint. Het toecht dat iedereen had verleid tot een verkeerde pro- Deze: Merckx zou in Digne een volgend geschenk aan Gimondi uitreiken. De Italiaan mocht, opdat ook hij In in waarderende termen over Eddy Merckx zou spre- l Pingeon en na Herman van Springel, een „koningsrit" Merckx op de massage- flimondi had aan de Ita- \erteld. dat hij vandaag %rt zou zijn. Ik had dat Maar ik heb zoiets nooit nondi gezegd. Hij heeft willen aannemen. Maar l ik toch echt niet." tnmig: „Wat heeft hij er f gedaan? Weet wel, dat utste jacht heb geleid, auwelijks op kop kon [Fn dat, nadat ik ook de (de sprong had gemaakt fllos. Zeker, Felice rijdt far niet goed genoeg voor I kon in de sprint niet kevisser remise p Koepertnait AG (ANP) Het Resi- mtoernooi in Den Haas (teren voortgezet. De uitsla- A: Andreiko RuslWeei - Fed.i 2—0, Kuyken <Zw.)— [Bur.) 20. BKoepennan Rusl ser (Ned.) 11, Baby Sy Mesjanski (Rusl.) 11, Van t (Ned.)Boom (Ned.) 11 C: Sijbrands (Ned.)Ivens I -0. >DORP (ANP) Jan Maat- fft met The Saint gisteren lorp de eerste twee onder - »r het Nederlands karn ap springen 1969. een jacht- •urs en een puissancespring- gewonnenmet nog een immer in het vooruitzicht, oncours M B. is de rui- Geesteren echter nog niet to de titel. Zijn voornaam- prent is Harts Brugman uit die met Sky High tweemaal lerd. Maathuis heeft 56 pun- |Rrd voor het kampioenschap plan 54. jopruiters. Ebben en Wouters Oudenweyer, lieten verstek tos was de enige die het bgconcours foutloos beein- let 780 meter lange parkoers lastig en de sloot stelde de Jcelnemers voor onoplosba- Btoen. Slechts vijf combina- *n binnen de 100 seconden van Maathuis, 83.3 sec. weid knaderd door Brugman. De kwam tot 83.8 sec, maar een fout en dat bracht zijn i op 90.8 se. in de vroege avonduren puissancespringconcours het weer uit op een twee- kthuisBrugman. Beiden foutloos rond en moesten in age uitmaken wie een en perd Jtos bleef als eerste wederom itloos. Voor Brugman was de hindernis, een muur van 1 1*te hoog. langs mij komen, terwijl hij meer dan vijf kilometer aan het wiel had gezeten. M'n tempo had zijn krachten aangetast. Welnu, ver dient hij dan een spurt van mij te winnen?" Niet normaal Maar. vroeg men Merckx, „nor maal gesproken" is een renner, die een Jan Janssen in de sprint om een wereldkampioenschap kan kloppen, toch sneller dan Gimondi' „Ach", zei Merckx eenvoudig. „in een Tour de Fiance kan men moei lijk van „normaal" spreken. En bo vendien: dan had Gimondi hele maal niet mogen hopen op een over winning. Als ik sneller ben. dan moet dat maar blyken". Een volmaakt „ronde" redenering. De eerzucht van Merckx, die op de Alios slechts kon worden be antwoord door Gimondi en Pingeon, die eerzucht had het verder uitpak ken van geschenkenverhinderd. Het wonderbaarlijke gemak. waarmee hy zich op de tergend stygende berg had losgemaakt van een op slag verbrijzeld peloton, was een uiting van die eerzucht geweest. Zoals hij op de Col de Vars, enkele tiental len kilometers eerder, al eens tar tend voor het peloton uit was gaan rijden. Wie Merckx op de Alios zag demarreren, door Levitan met over slaande stem in de tourradio bege leid. herkende de meester, die Eddy Merckx op dat ogenblik wilde zyn. Veertig, vtfftig seconden reed hij weg van Gimondi. van Poulidor, van Pingeon. van een horde Spaan se klimmers. Bruut dook hij het dal in de laagvlakte, die nog zo ver zou strekken. Want pas tussen de lavendelstruiken rond Digne verrees opnieuw een rotspartij, 4 achte loos neergesmeten, als was in de oertijd rekening gehouden met de „finale" van een Tom- de France etappe. „Grote aanval" Grimmig achtervolgden in de zich aaneen rijgende bochten Gimondi en Pingeon de met onnavolg bare „zekerheid" van de Alios afda lende wielervorst. En eindelijk, in het dal, vonden ze aansluiting. Zes. zeven, weldra twintig coureurs lie ten zich vanuit de achterhoede als een steen naar beneden tuimelen, formeerden een jacht groep en lieten Raymond Poulidor de zweep hante ren. Gering bleef n og het ver schil. en daar vooraan vocht slechts een trio tegen een steeds aan groeiende macht Waarom dreef Ed dy Merckx tóén nog zo ver van Dig ne. zijn wil door? Waarom organi seerde hij. dwong hij Gimondi en Pingeon tot dat ogenschijnlijk on gelijke gevecht, dat nog werd be moeilijkt doordat de brave, achter haalde Spanjaarden Satamarina en Mascaro als vliegen aan de voort ijlende fietsen kleefden? Was dit dan de „grote aanval" van Merckx? En kon die zich dan voltrekken in de nabijheid van een Gimondi, een Pingeon? „Nee", zei Eddy Merckx ronduit „Dit was geen grote aanval. Maar ik liet ze wel achter ons jagen Ik liet ze niet terugkomen. Rijk. een Ron de van Frankrijk mag niet eenvou diger zijn dan welke wielerwedstrijd Toch kun je daarom nog niet spre ken van een aanval van mijn kant. Als ik echt aanval, dat kan ik nie mand in de wielen hebben. Ik hoop dat in deze ronde ook nog eens te kunnen doen. Maar nu nog niet". Gesloopt ook. Iedereen moet werken. Wat heb ik er aan, als ik od een berg hard rii en de anderen komen in de af daling naar me toe rijden? Dan wordt het voor hen nogal eenvou- Laat die anderen maar fietsen. Het tamelijk grimmige eind- sprintje in Diane tussen Merckx (op kop) en Gimondi. Als En zijn laatste demarrage, die op de Corobin. aan de grenzen van Dig ne. was dót met een regehechte attaque om verder iedereen, die nog spreekt van „concurrentie" het zwijgen op te kunnen leggen? Nee, wam Gimondi kon nog vol gen. Merckx kon hem op het laat ste stukje niet meer kwijt. Er was nog te kort te gaan naar de finish. Maar Merckx kon in die laatste, stof fige kilometer wel afrekenen met de Italiaan, die zo brutaal was ge weest om rond te vertellen dat hy wel een etappe zou gaan winnen Merckx sloopte Gimondi met twee, drie demarrages. Ach, misschien wa ren het niet eens echte demarra ges. maar tempoverhogingen, elke keer als Merckx heel even maar aan het wiel van Gimondi was ge kropen en dan de kop weer over nam. Hard, heel hard. zodat de ar me Felici moest bijsprinten om weel een gaatje van twee. drie meter dicht te kunnen ryden. Het was te veel. dat alles, voor de „campionissimo" Onder de bomen van Digne kon hy een laatste tempoverhoging van Merckx niet meer opvangen Z luchtig wilde de karavaan nog over het verschil van minder dan een f ietslengte heenwandelen. dat in Digne zo waai- nog serieus werd op geschreven dat Gimondi zich nog niet kansloos achtte. Merckx zal inwendig om die commentaren hebben gelachen. Hij zal het rou- teboek van de Tour hebben open geslagen en nog eens hebben ge keken naar- de „doorsnee" van die ene etappe, waarvan de curve aan de Dome, in de buurt van Clermont- Ferrand. Dat is voluit 48 uur, voor dat Eddy Merckx in Parijs met het De uitslag van de elfde etappe, een rit van Briangon naar Digne, luidt: 1. Merckx (Bel, Drittnns) 198 km in 5.58 55: 2. Gnnondi It. Pezzi» z.t.; 3. .Mascaro iSp. Langa- rica) 5.59.17; 4. Pingeon (Fr. Plauci- z.t.; 5. Santamarina (Sp. Machain) 5.59.18.; 6 Agostinho (Port.. Caput 6.01.45; 7 Galera (Sp.. Machain) 6.01.47; 8. Van Impe (Belg, Sta- blinski). 9 Gandarias (Sp. Machain» 10. Poulidor (Fr. Magne», 11 Cas- tello (Sp, Langarica», 12. Galdos (Sp, Langarica) z.t.; 13. Lopez-Ro- driguez «Sp.. Machain» 6.02.43. 14 Lefcort (Fr, Plaud) z.t.; 15. Momene I (Sp. Machain) 6 03 14: 16. Schulz Lux.Albani), 17. Vianelli (It. Al- I bani), 18. Wagtmans (Ned, Vissers) z.t.; 19. Janssens «Belg. Magne) 6 05.17; 20 Panizza (It. Gezzii z.t 21. Diaz «Sp. Machain» 6.06 41; 22. David «Belg. Schotte» 608.06. 23. Hamson «G.B.. Caput) 6.08.20; 24. Raymond (Fr, Plaud) z.t.; 25. Aimar (Fr, Gemimiani) z.t.; 35. Janssen 'Ned, Geminiani» 6.09.49; 45 Kar stens (Ned. Plaud) 6.29.04; 47. Beu- gels (Ned Magne) z.t.; 50. Dolman J «Ned Vissers) z.t.; 74. Haast (Ned. I Vissers) a.t.75. Ottenbros (Ned Vissers» z.t.; 76. Van der Flaas (Belg, Vissers) z.t. Opgegeven hebben: Van Clooster (Belg. Sohotte» en Nassen (Belg. Schotte). Dagploegenklassement: 1. Langa- rica 'Mascaro. Gandarias, Castello) 18.02.51; 2 Machain (Santamarina Galera. Lopez-Rodriguez» 18.03.48. 3. Plaud (Pingeon, Letort, Raymond» I 18.10.20; 4. Pezzi (Gimondi, Panizza, Zandegu» 18 15.25; 5. Magne «Pou lidor, Janssens, Labourdette» 18.1.53; 11. Vissers «Wagtmans, Dolman Haast) 19.01.22. klassementen Algemeen: 1. Merckx (Belg, Dries- sens 53.34 20 2 Pingeon »Fr. Plaud» op 5 43 3 Gimondi (It. Pezzi) op 7.29; 4. Poulidor (FN-. Magne» op 9.41; 5. Wagtmans (Ned, Vissers) op 11.35; 6. Gandarias (Sp., Langarica» op 12.16; 7. Vianelli (It. Albani) op 14.04; 8. Galera »Sp. Machain» op 18.35: 9. Van Springel «Belg. Cools) op 21.34; 10. Letort (Fr.. Plaud» op 23.02; 11. Schutz (Lux. Albani) op 23.41; 12. Panizza ItPezzi) op 25 38; 13 Galdos «Sp.. Langarica) op 26 41; 14. Van Impe Belg Stablins- ki» op 28.17; 15 David «Belg.. Schot te) op 29.14; 20. Janssen «Ned, Ge miniani) op 36.49; 56. Van der Flaas op 1.32.52; 61. Dolman op 1.34.36; 70. Haast op 1.42.20; 80 Beugels op 1 48.43. 82. Karstens op 1.50.51: 89. Ottenbros op 1.54.50. Ploegenklassement: 1 Machain 163.13.06 2. Langarica 163.16.05: '6. Plaud 163 17.09; 4. Driessens 163.23.4E, 5. Pezzi 163.35 58; 13. Vissers 165.24.09. Puntenklassement: 1 Merckx 134 punten; 2. Wagtmans 83 p.; 3. Jans sen 74 p.,; 4 Pingeon 66 p.; 5. Gi mondi 63 p. Bergklassement1. Merckx 85 p 2 Pingecn 68 p.; 3. Galera 49 p.; 4. Gandarias 45 p 5. Gimondi en Mascaro 42 p. dezee... 12eer-10juli 172km Tennis Op zaterdag 19 en zon dag 20 juli zal op het tennispark Oud-Wassenaar een ontmoeting plaatsvinden tussen een team van de Internationale Club Nederland en de Internationale Club Duitsland. Voor Nederland zullen spelen Hem mes. Schneider, Schneider, Scholtz, Soeters. alsmede drie veteranen on der wie de heer Rinkel. (Door Kees Pellenaars) l achterhalen. Met zijn aanval wil- DIGNE In de etappe van de hi> al,een weer overmacht dig Daarom ging ik door. Daarom zy het hard genoeg doen, komen ze BriangonDigne heb ik gewoon genoten. Het was een fantasti sche rit. Ik heb vooral gelet op Eddy Merckx, hoe die gewoon zat te spelen met zijn krachten. Niet alleen ik, maar diverse andere volgers in de karavaan vroegen zich af of de Belg vandaag of morgen niet de weerslag van der gelijke inspanningen moet beta len. Bij de beklimming van de tweede col, de Col d'Alios zo hoorde ik van een van de ploeg leiders maakte Merckx zich zo boos over het feit, dat Pingeon een aanval wilde plaatsen, dat hij zelf naar voren stoof. Op dat mo ment reden de twee Spanjaarden tonen om de concurrenten te dwingen zich bij deze overmacht neer te leggen. Coalitie Intussen is wel duidelijk ge worden dat er zich toch een coa litie tegen Merckx heeft gevormd en wel door mannen als Pingeon en Gimondi. Zij gaan om beurten weg uit het peloton, of uit de groep waarin zij rijden en het is duidelijk dat zij daardoor de Belg willen dwingen tot extra inspan ningen. Poulidor speelt dit spel gedeeltelijk mee, maar is toch te bang om zijn kaarten helemaal op tafel te leggen. Pingeon en winnen van de laatste tijdrit zijn Santamarina en Mascaro mei Gimondi speelden het spel c/iste ppi'«tp TYjlir Hf! Pionne hoainHirrt Vn t 11 gingen Gimondi en Pingeon ook door. we wel by. Maar er kwam niemand, i blyft zitten: in het geel. eerste Tour de Fiance beëindigt,. En een minuut of elf voorsprong op als hy gezond en wel op de fiets kop. Er ivas voor Merckx hele- maal geen reden om die twee te ren uitstekend. Toen Merckx zelf in de aanval ging, zorgden zij sa men met Poulidor, Gandarias en Hoban ervoor, dat hun achter stand op de drager van de gele trui niet groter werd dan 30 tot 40 seconden terwijl Eddy Merckx alleen tegen de steile hel lingen moest opdajisen, werkten zij eendrachtig samen. Het wordt door een dergelijke tactiek inte- ressant te zien, hoe de coalitie tegen Merckx zich in de komen de dagen ontwikkelt. Te roekeloos wellicht dat Merckx dan was be zweken. Maar Roger kon dat niet En misschien dat het zelfs nog in die afdaling had gekund. Maar toen zag je Roger niet eens meer Hy is wat bang en bleef meteen achter" Maar de donkere ogen van de driftig noterende Azzuri schit terden gelukkig weer, toen Felice ferm verklaarde: „Pas op. Ik heb al meer gezegd, dat ik met de dag beter ga ryden. Merckx is met my nog niet klaar. Hy kan nog altijd kapot". die Corobin, dan pak Een Uitspraa.k, waarin waarschijn lijk alleen Gimondi en Italië nog DIGNE (GPD) Felice Gimondi kon het allemaal maar moeilyk verwerken. Het filmsterrengezicht j van de „campionissimo" verried woede in het zo vrolijke Digne. want hy had de geslepen uitval van Merckx dan weliswaar opge vangen, maai- hy had de aanval niet kunnen overnemen. „En dat", bromde Felice, „terwyl ik me juist zo sterk voelde. Bedenk eens toen Merckx daar op de klim van de Al- los attaqeerde. pakte ik hem als eerste terug. Ik dacht, straks op de laatste ber ik je. Zeker vyf keer ben ik weggespron gen. maar elke keer kwam hy te rug En toen. terwyi Gimondi de handen langs de ogen wreef, nau- welyks hoorbaar: „Ik wist. dat ik in de afdaling naar de meet geen kans meer had. Ik was verloren". Gimondi had alle reden de neder laag in het persoonlijke duel te betreuren. Het was immers juist Merckx geweest, die met de ver ontwaardigde storm rond zyn do- pingszaak de glans van Gimondi's triomf in de Giro had afgeblazen? En daarom hief het troeteldier van de Italiaanse pers een verwytende vinger naar Roger Pingeon, die maar met moeite staande bleef in het woeste kielzog van Merckx. „Roger had te weinig macht. Als hy en ik in die laatste klim afwis selend hadden kunnen demarreren, Wagtmans. Met bijna 41-.- minuut achterstand had de anders zo brui sende Brabander op de streep ook nauwelyks meer iets te zeggen „Ik heb het voorspeld. Als die Merckx gaat ryden, ben ik nergens meer. Echt, ik was zowat op. Poulidor enzo gingen er wel achteraan, maar ik kon ze gewoon niet volgen In de tweede afdaling kwam ik weer by, maar toen Poulidor op nieuw aan de haal ging, kon ik het wel vergeten. Niemand kan zich voorstellen, hoe bly ik ben. dat we nu een paar dagen door het vlakke gaan". geloven. Nee. de Belgische beer is Wat Jan Janssen, zo hy het niet te bar vindt als voormalig tourwin naar dagelijks op ruime afstand te worden gereden en zo hy dus niet afstapt, zeker ook welgevallig is. Dit keer reed Janssen op meer dan elf minuten over de streep, om daarna snel de weg naar het hotel te vinden. Geen rappe conclusie meer over de intrige, geen boze woorden meer over Nederlandse coureurs, die hem steeds maar zit ten te pesten. Voor de professor viel niets meer te rekenen. maag voelen omdraaien by elke bult. Zy kwamen de afgelopen da gen tot een soort coalitie, waarin het „by elkaar blyven", zodat de tourdirectie onmogeiyk tot uitslui ting kan overgaan, de stelregel is. Hun peloton groeide tussen de bergmasaieven aan tot zo'n vyf tig coureurs, die er op een half uur van de azen een aparte show van maakten. Met de vaderlandse knechts in de hoofdrollen. Zo klom Gerben Karaten maar eens boven op zyn fiets en Harm Ottenbros, onder de „invaliden" van de ber gen. de „adelaar van Hoogerheide" geheten sneed met graag gegeven niet meer te schieten. Veel eerder staat dan by voorbeeld Rini Wagt mans in de vuuriyn. Ri-nl had 's ochtends in Briangon al wat moedeloos het hoofd geschud „Als ze er vandaag tegenaan gaan. dan ga ik voor de byl. Ik heb gisteren zo geweldig moeten ryden om by te blyven, ik heb geen reserve meer. Help me hopen, dat ledereen zich rustig houdt". Dat Rini Wagtmans gisteren een flinke klap kon krijgen ums niet zo verwonderlijk. Ik heb reeds enkele keren gezegd, dat hij volgens mij te grote inspanningen doet. Hij heeft de laatste dagen gewoon met zijn krachten gesme ten. Hij veroverde driemaal een derde plaats, maar dat leverde hem slechts een winst op van 30 seconden. Tussen Briangon en Digne verloor hij gisteren minu ten. Hij en ook ploegleider Vis sers loeten niet wat een Tour de France is. Anders hadden zij de zaken zeker niet zo gespeeld. Ik heb Rini ook al een paar keer na aankomst gezegd: „Jongen, stap nu op de fiets en rij zo snel mo gelijk naar je hotel om te rus ten." Hij sloeg die raad in dé lmlp elke verdwaalde touraüto gil- ViVh B in ae lend van de pret de paa at mnd'k heb hem diver" ma,en wel een kwartier tot een half uur Karstens wilde het. nadat hy met met journalisten zien praten en de dolste capriolen op nog slechts zien kijken hoe de andere ren- yy Ik was V) op Merckx schonk Wagtmans geen ge nade. Rini verkneukelde zich nog, toen al die groten zich slaperig over de col de Vars draaiden. Maar toen Merckx de volgers op schrikte. toen Felix Lévitan begeng de hals rekte, toen zweeg Rini „Bij elkaar" Mocht hy zich daar als tanend ve dette in eenzaamheid over opwin den, tientallen coureurs doen dat allang niet meer; de mannen van het vlakke, de coureurs, die hun vyf minuten van de sluiting van de tydcontrole de spurt van de voorlsluipende groep had „gewon nen", met een brede gryns allemaal best vertellen. „Kyk", we kunnen allemaal niet klimmen. Dan heeft het geen enkele zin de zaak te for ceren. Daarom komen we altyd by elkaar en peddelen dan gezamen lijk over de toppen. We zyn altyd veilig en daarom wordt er gewoon pret gemaakt. Nu Is het even weer knokken geblazen let op my vandaag, ik vlieg erin maar in de Pyreneeën gaan we gezellig zo door. Ja. het is beet lachen daar achter in de karavaan". ners binnenkwamen. Zolang op de benen blijven staan na een zware rit is funest. Tegen ver moeidheid is rust de beste reme die. Desondanks heeft Wagtmans zich goed geweerd. Hij heeft zich in de voorbije etappes laten zien en iedereen spreekt over hem. Maar een goede klassering in het algemeen klassement is voor hem niet weggelegd.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15