Uitgaven aan bijstandswet zijn te hoog Man poogde vrouw met thallium te vergiftigen nap werk van ean Langlais Zusters kregen tegelijk kind Maastrichtse jongen 7 in Antwerpen ontvoerd Evenementen rond WnrmondsKuagweek Plenipers Beschrijving van Alphen in facsimile VIJF JAAR GEEIST [elcomcert in Katwijk ERLOllEN MLETTEN Regering schrijft gemeenten: Prachtige zege van Sleutelstad Gouden doctoraten DAG 9 JULI 1969 LEIDSCn DAGBLAD van PAGINA 7 iweehonderdvijftig jaar ge- om precies te zün in 1714 bij de boekverkoper Damrae in de Pieters Ijeg te Leyden een „beschry- j de heerlykheid en het dorp aan den Ryn". Schrijver was tper, in 1655 te Noorden Aanvankelijk woonde hij in Jin 1707 vestigde hij zich in 'waar hij zeven jaar later Alphen heeft hem in hoge (id, want hij wijdde er een 300 bladzijden aan (met ilaande platen), waarin hij iving gaf van „d'aaloude Bevolking. Naamreeden. gedenkteekens. Uitheemze en Inlandze Geschiedeniszen ten luister der Historie dienende, en zyne huidendaagze geleegenheid. Door- wrogt met een voegzaame Schets van het Heemraadschap van Rynland". In een beperkte oplage heeft nu de uitgevertf „Miland Publishers" te Nieuwkoop waarvan de leiding berust bü de heer P. A. H. van dei- Harst te Alphen aan den Rijn een kostelijke facsimile-uitgave het licht doen zien. een fotomechanische weergave op prachtig papier, gedrukt door C. Haasbeek te Alphen. Men mag deze uitgave in fraaie goud- bestempelde band zonder over drijving een daad van culturele be tekenis noemen, temeer omdat de schrijver niet alleen aandacht be- j steedde aan Alphen. maai- ook aan omringende gemeenten zo als Zwammerdam, Aarlanderveen, Gouda. Hazerswoude, Leiden. Wou- brugge. Koudekerk. Oudshoorn enz. De mooie platen zijn afbeeldingen Ivan: Alphen (Zie bijgaande foto). 't Huis Beerendregt, 't Huis Lange- j rooden, 't Huis Poelgeest, De Nieuwe 1 Kerk. Het Hoff. De Oude Kerk. Voor ieder die historische belang stelling heeft is dit boekje van Plem- per bijzonder waardevol. Hij beperk te zich niet uitsluitend tot Alphen. maar zette de geschiedenis van zijn woonplaats tegen een brede achter grond van historische feiten. Alphen mocht dan, zoals de schrijver het uitdrukte, „Leiden alleenig d'eere laaten om de Steedekroon van het landschap Rynland te draagen", zelf kon het ..in een kring van zestig aanzienelyke Nabuurvlekken. als diamant in goud gezet, voor Dorp koningin speelen; binnen en buiten gestoffeerd zynde met zulk eene ma jesteit van veldzieraaden, en water- vermaaklykheden. dat men. ten dien opzigte, nauwelijks zyns gelyk zou vinden". Huidige beschrijvers zouden de taak zonder twijfel anders heb ben aangepakt. Niettemin is Plem- per er. naar de toenmalige maatsta ven. zeer zeker in geslaagd zijn boekje een levendig en anecdotisch accent te geven. UTRECHT (ANP) Een 36- jarige bouwkundig tekenaar uit j Barneveld moest zich gisteren voor de rechtbank in Utrecht ver antwoorden wegens poging tot moord door middel van vergifti ging op zijn vrouw. In december van het vorig jaar voegde hij ge durende veertien dagen ongeveer twaalfmaal een hoeveelheid rat- tengif (dat thallium bevatte) aan de koffie toe, die voor zijn vrouw bestemd was. De artsen wisten de vrouw, die levensgevaarlijk ziek was. toch te i redden De ofPcier van Justitie, mr. F. C. Wustenberg, eiste een gevan genisstraf van vijf jaar met aftrek. De verdachte was in 1955 getrouwd maar in 1967 ontmoette hij een an- I dere vrouw. Er ontstond een ver- I houdingHoewel de man zich aar,- vankelijk tegenover haar voordeed als ongetrouwd student, kwam later zijn bedrog aan het licht. De vrien din drong er toen op aan een „keuze te maken", maar verdachte probeer de zijn vriendin verschillende malen gerust te stellen met de mededeling dat zijn vrouw ernstig ziek was en dat ze wel niet lang zou leven om dat ze aan kanker leed. Op de vraag van de president, waarom hij deze pertinente leugens had gebruikt, antwoordde verdachte: „Ik was overspannen en wilde mijn huwelijk redden". Begin december van het vorig jaar kocht hij bij een drogist een flesje vloeibaar rattengif. dat voor drie kwart was gevuld. Hij bewaarde het vergif twee weken, maar op 15 de cember hij «as die dag precies dertien jaar getrouwd deed hy voor de eerste maal het gif in de koffie van zijn vrouw. De verdachte zei vanmorgen dat hij op de fatale dag by zichzelf had gezegd ..Nou moet het maar gebeuren". ongeveer veertien dagen lang trachtte hü de vrouw te vergiftigen op dezelfde manier, tot het flesje leeg was. Op kerstavond kreeg zijn vrouw de eerste krampen. Aanvan- keiyk dacht de dokter dat zy griep had. maar al gauw bleek dat dt vrouw aan een andere ziekte leed. Kort nadien werd het slachtoffer in het ziekenhuis De Lichbenberg in I Amersfoort opgenomen. Hoewel verdachte verklaarde goed voor zün vrouw te hebben gezorgd in de tijd toen zij ernstig ziek was. bleek echter dat hij toen al een wintersportvakantie met zyn vrien- i din had besproken. Het advies var. zijn arts. die hem medio januari van dit jaar aanraadde, „er eens een tijdje tussenuit te gaan", volgde hij dan ook gretig op. Hy vertrok op 23 januari met de vriendin naar Oostenrijk en keerde op 10 februari weer terug. Pas drie I dagen later informeerde hy naar zijn zieke vrouw. De man bekende met voorbedachte rade het vergif te hebben gekocht om daarmee zyn vrouw om het le- ven te brengen. Voordien had hy al eens met zyn ocllega's over de wer king van een dergelyk gif gesproken. De raadsvrouwe, mr. A. de Geus— Vieton, had de indruk, dat in deze zaak sprake is geweest van een ern stige neurose. De rechtbank doet op 22 juli uit spraak. ■IJK De blinde Jean die in de Katwykse Nieu- voor een goed gehoor con- is een van de opvolgers Franck aan de St. Clo- iedraal in Parys. Zyn wel programma had hy Frans met een uitzondering voor diens zoon Emanuel. Lang- ^ook eigen composities speel de aandacht nog naar een itzondering gaan: in de ge- vier delen van zyn Livre |ue is de hymne Ave Ma- uiteraard een r.-katho- igelegenheid. maar zyn de erhebt, Kyrie Gott Va- lein Gott in der Höh be- van protestantse koraai- behoort de muziekge- toe en is zeker de belang- ranse orgelcomponist naast Plaatsing van De Grigny. en Tournemire op zün pro- lykt een belijdenis: $engry pende geesten schakel- aan zün geest. (vüfstemmige) Dialogues" Grigny heeft Bach gekend stellig de vüfstemmige beïnvloed, die onlangs van de Triumfatorkerk werd •d. Een huppelend inzetten- Suisse van Daquin. met een •melodisch -verloop als ons Ijes'. bleek „Klap eens in ae bleek het enige uiterlük Langlais verklankte. Een jue van de nauwelijks be- itoine Calvière is een goed fen stuk. maar door niets is vanzelfsprekend des- inzake de traditionele Fran- cities en daar het Katwük- een Franse oriëntatie bezit. Jncertgever de benaderende wel tot zün genoegen heb- jetroffen. Wat bovendien in —ïgen opviel, waren de heel iwerkingen. Dit gold niet r voor twee licht gehouden pralen en voor de Sonate 1 panuël Bach, die Simon Jan- 4eden week n. veel kleine Jtjes ook ten gehore bracht r,p«tus firmus in het koraal An Babylon hadden we met uitkomende stem gewild. 1-vreugdige Pastorale van ."anck stond wel in tegen- met het laatste kruiswoord r volbracht" van Tournemire. een aangrüpend werkstuk de "isolate sfeer uitdrukt van izaamde. Zo moe1 ook een Langlais' wezen zün, ge- pEN Een bewoner van de traat heeft ln het afgelopen Me in de binnenstad een doos- 4 honderd luminaltabletten '*er- tort nadat hü dit kalmerings- l in de Haven-apotheek had i- De tabletten zün nog steeds echt Zü kunnen bü inwendig f voor kinderen gevaar opleve- 't vinder van het doosje wordt P*t het bü de politie of bü de pek af te geven. tuige het nachtelijk schreiend schal meien van zün Maria Stella en de verschraalde, haast monotone pas torale verüling van zün Kyrie. Maar duidelük is, dat zün Te Deum lau- damus niet zo zün kon, daar dit im mers gemeenschapsuiting is. niet zaak van de enkeling, en hier wer den dan ook plenum-klanken in de ruimte geworpen. Het Improvisacie-thema was door Wim v. d. Panne opgegeven: 10 ma ter. Merck toch hoe sterck! Büzon- der gevat en helder gebouwd heeft de improvisator uit c" volzinnen zelfstandige motieven afgezonderd om ze tot elkanders tegenspelers te maken. Geen enkele stoplap: knap werk Kees Verhoef. Het zevental van de zwem- en poloclub Koudekerk won gisteravond een beslissingswedstrijd om de kam pioenstitel. De gezusters Catherine en Agnes Spaak, heiden beroemde filmsterren en nichtjes van de voormalige secretaris-generaal van de V.N., Paul Henri Spaak, woonden gisteren het Internatio- 1 naai Euro Filmfestival in Rome bij, waar ze beiden ook wonen. j De twee actrices droegen allebei lange witte jurken, die zeer in het 1 oog liepen. DEN HAAG (GPDl De rege ring is ernstig bezorgd over de ster ke stijging van de bedragen, die door de gemeenten periodiek als bü- stand aan financieel behoeftigen worden verstrekt. Het kabinet heeft er daarom in een circulaire aan de gemeentebesturen met klem op aan gedrongen stipt vast te houden aan de normen, die de regering voor bij stand in de dagelijkse bestaanskos ten. heeft geadviseerd. AMSTERDAM Het was een heel ander Sleutelstad dat gisteravond begon aan de waterpolo wedstrüd te gen AZ 1870. In Leiden een büna willoos slachtoffer dat naar een 9-1 nederlaag werd gespeeld, nu als dui- dehjke underdog blakend van strüd- lüst en tenslotte winnend met 4-5. Met Piet Erades als coach en Wim van Rooyen weer op de midvoor- plaats ging het heel goed. De Am sterdammers waren wat overrompeld en lagen nog verbaasd na te hügen toen de Leidenaars al een 0-2 voor sprong hadden. Verantwoordelük hiervoor waren Jan Breedeveld en Wim van Rooyen die 't veldover- wicht in doelpunten wisten om te zet ten. AZ 1870 is er echter de ploeg niet naar zich zomaar gewonnen te geven. Twee strafworpen en een nor maal doelpunt van Tonny Aalmoes zorgden er voor dat de gastheren een 3-2 voorsprong opbouwden, zon der dat Sleutelstad (fanatiek maar zo sportief mogelü'k verdedigend) een antwoord klaar had. Plotseling kregen de Leidenaars een opleving Een boogbal van Van Rooyen en een strafworp van Breedeveld brachten de stand op 3-4. In de laatste periode bepaalde Sleutelstad zich tot het „Een niet onbelangrük aantal ge meenten overschrüdt bü het verle nen van periodieke büstand die in- dioatieve normen", aldus de circu laire. die is ondertekend door de mi nisters Beernink (Binnenlandse Za ken). Witteveen «Financiën). Rool- vink (Sociale Zaken» en Klom- pé (CRM». De expansie van deze gemeente lijke büstandsuitgaven is zo sterk, dat de bewindslieden de gemeenten nu reeds om beperking vragen en niet hebben gewacht op de resulta ten van een onderzoek, dat een werkgroep naar de sterk uitgaven- stügingen instelt. In de circulaire dringen de minis ters bü de gemeenten ook aan op een doelmatiger uitvoering van de wet sociale voorziening waaronder büvoorbeeld de sociale werkplaatsen vallen. Een zorgvuldiger uitvoering van die gemeentelüke taken al dus de circulaire zal de groei van de sociale uitgaven van 1969 op 1970 ongetwüfeld beperken. WARMOND De „Kaagweek", die van 11-16 juli wordt gehouden is niet alleen een zeilevenement. De in woners van Warmond zullen aan tal van activiteiten rond dit sportgebeu ren kunnen deelnemen. Het programma voor 11 juli luidt. 19.00 Muzikale rondgang: tobbetje steken. 20.00 uur opening open-lucht- café „De Pompe" 20.30 uur; cabaret avond in „Ut Sloepie". 12 juli: 10.00 uur: Kermis op de Baan. 11.00 uur: Kunstexpositie Pieter Geraerdts sr. in „De Pomp" geopend tot 16 juli 17.00 uur 15.00 uur: Jeugdcircis Atleta. 19.15 uur: Mini-Night Cruise over Brasem- en Kagerplassen; 20.30 uur: Surinaamse band in 't Sloepie" 13 ju li: 13.00 uur: Concours Hippique op Teülingerhof. 14.30 uur: experi menteel toneel in 't Sloepie. 20.30 uur: Lexboetiek in 't Sloepie. 14 juli: 15.00 uur: kinderfeest in De Burcht, autosloperü op de Speelweide: 1530 uur ringsteken op de fiets in de Dorpsstraat; behendigheidswedstry- den op het plein van St. Nicolaas- school 17.00 uur: Poppenkast, St. Nicolaasschool; 19.00 uur Braderie in i de Dorpsstraat. 20 u Spelen in de De j stad rome; 20.30 Jazz-avond in 'Ut Sloepie". 15 juli: 14.30 Ringsteken I voor auto's in de Dorpsstraat, 15.00 uur Broderie, kinderfeest in De Burcht, autosloperij; 17.00 uur: Pop- penkast bü St. Nicolaasschool 20.30 Soul-avond in „Ut Sloepi" 16 juli i 14.00 uur: Kaarten voor bejaarden j in 't Trefpunt; 16.00 uur( Fabel tjeskrant. door leden van de hobby- i club 21.00 Tuinfeest in „Meerrust'. LEIDEN De heren D. Btfden - chjp. P. van Delden en H. W. G. Ras herdenken vrijdag 't feit, datzü vüftig jaar geleden aan de Leidse Universiteit promoveerden tot doctor in de rechtswetenschap. consolideren van de voorsprong. Wim van Rooyen verhuisde naar het loei. AZ 1870 drong hevig op. Slechts ten koste van enkele zware overtredingen I loonden de Amsterdammers worden gestopt. Twee strafworpen waren j hiervan het gevolg. De eerste benutte I Aalmoes, de tweede tot ontzetting i niet. Het was vervolgens Breedeveld die vlak voor het einde de uiterst be- l langrijke winnende goal scoorde.. Sleutelstad en AZ 1870 staan nu ge- I lük aan de kop met elk drie verlies- I punten. ANTWERPEN MAASTRICHT (GPD) De Antwerpse politie zoekt naar een man die zaterdagmiddag op klaarlichte dag in Antwerpen een zevenjarig jongetje uit Maas tricht uit de handen van zün Ant werpse oom roofde en ermee in zün auto verdween. De oom die het kind wilde bescher men tegen de ontvoerder liep pijnlük letsel op door een regen van slagen en werd dooi- de snel wegrijdende auto enkele meters meegesleurd. Omdat vermoed wordt dat een Maastrichtenaar de hand in deze I ontvoering heeft wordt ook in Maas tricht naar de jongen uitgekeken. Tot nu toe is hü echter spoorloos gebleven. Het tafereel speelde zich snel af tüdens de wandeling die de oom met I zün Maastrichtse neefje zaterdag- I middag maakte. Onverhoeds stopte een auto pal naast het tweetal. Een man stapte uit en trok het kind vlug de wagen in. Tevergeefs weer stond de oom de rake klappen van de ontvoerder bü de poging het kind I weer uit de auto te trekken. Met de oom aan het portier raas- de de auto snel weg. De Antwerpe- i naar meende later in de ontvoerder I een man uit Maastricht herkend te hebben. Deze man heeft lange tüd samengewoond met de moeder van het ontvoerde kind. De bewuste man i is met de jongen al eerder aan de I haal gegaan Nog niet zo lang gele den heeft hü hem ook eens ontvoerd uit de woning van de grootmoeder in Maastricht. De man drong daar met nog twee mannen naar binnen en sloot de bejaarde vrouw in een kamer op voor hy met de jongen verdween. Nog eerder heeft hü zich eens met het kind in Krefeld schuil- j gehouden. MEERSSEN/GEULLE «GPD) Het toeval is nog steeds niet deze wereld uit. Dat hebben blüde gebeurtenissen in Meerssen en Geulle dezer dagen weer eens bewezen. Twee zussen uit één gezin, die trouwden met twee broers uit één gezin, kregen op dezelfde dag een kind. Beide ouderparen staan voor een raadsel. Want familieleden, die nu op en neer reizen tussen Meerssen en Geulle voor de kraam visites. hebben gezegd, dat de pasgeboren jongetjes als twee drup pels water op elkaar lüken: het konden uiterlük tweelingbroers zün. Büna vüf jaar geleden stapte Jozef Kusters (25) in het bekende bootje met Alice Luvten (25). Twee jaar later gaf Hilda Luyten (23). een zus van Alice, het Jawoord aan Pierre Kusters (28). een broer van Jozef. De oudste zoon trouwde dus met de jongste dochter en de jongste zoon trouwde met de oudste dochter. Mevrouw Kusters-Luyten in Geulle zegt: „Toen we een jaar ge trouwd waren, zei tante altUd: Neen Alice, je krijgt voorlopig nog geen baby. Dat duurt nog wel even. Wacht maar rustig af tot Hilda ook getrouwd is. En toen Hilda trouwde zei tante: Tjonge-tjonge, het zou wat zün zeg, als jullie straks teglük een baby zouden krijgen" Mevrouw Kusters-Luyten in Meerssen ..Dat klopt allemaal Tante heeft het altüd bü het rechte eind gehad. Met nieuwjaar was ze nog hier en toen zei ze: Jullie krijgen op dezelfde dag een baby. let maar eens op." En de zus in Geulle nog: „Bovendien heeft tante voorspeld, dat we allebei een jongetje zouden krijgen. En dat is uitgekomen." B\j de toto's Mevrouw Alice Luyten uit Geulle met zoontje Leonke (boven). Mevrouw Hilda Luyten uit Meerssen met zoontje Louiske (onder).

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7