Regeringscrisis in Italië stelt land voor grote zorgen Mboya in Nairobi vermoord Gesol met krans in Rotterdam Russisch eskader naar Cuba joRDEWlER 1 >UDT VAST PAN ZETEL SENAAT Plaatselijk ïnkele buien NIEUW EILAND IN OOSTERSCHELDE Loodsdiensten werden gestaakt Kleuter (3) lag heel rustig in aardappelveld LEIDENDE FIGUUR IN KENIA Q N.v.v.d. velde Citroën (9uc/ [ericht 1 maart 1860 MAANDAG 7 JULI 1969 No. 32832 EIDSCH DAGBLAD tear: E. A. E. van Dishoeck jredacteur. Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67066 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie: 21607 .$1 onze parlementaire redactie) i HAAG (GPD) De heer D. jjjj ordewier uit Deventer is niet in te gaan op het dringende jij i van het partijbestuur van P dit weekeinde gedaan, om s verworven eerstekamerzetel chikking te stellen, partijbestuur heeft de hou- van de vijf Xoordhol- statenleden betreurd, omdat niet aan de uitslag van het idum hebben gehouden, waar- Ijst aan voerder H. J. Lankhorst loest afleggen tegen de heer jfwier, die pas op de zesde stond. Kamerlid Noordewier, in t ook lid van de gemeente- indt het argument van het stuur, dat zijn veride- tiet op democratische wijze is op grond van statuten en nten, onvoldoende. HU zou iwaren vandaag in een lange .an waarnemend PSP-voorzit- P. A. Burggraaf kenbaar j^l de heer Noordewier als de smend voorzitter van de nollandse PSP-statenfractie, I Nie. ontkent, dat de verkie- jan eerstgenoemde iets met po- I tegenstellingen in de partij te heeft. Rancuneuze gevoelens frer de heer Lankhorst hebben ^ol gespeeld, jnsdag zullen PSP-voorzit- prggraaf en de heer Noorde- nog eens met elkaar van ge in wisselen. De heer Noorde heef t al laten weten bU zyn punt te zullen blijven. irtij v. d. Arbeid In de PvdA is bij de verkie- van Eerste - Ka m er leden enige ling ontstaan. De zittende se- dr. E. Brongersma moet jmaken voor de Eindhovense mder A. Stuijvenberg. die zijn jzing eveneens aan voorkeur hen had te danken. (ADVERTENTIE) TEL.(01710)- 30797721561 I 5e Bilt verwacht van heden tot fegavondkoel weer met een lende bewolking en plaatselyk |e buien. Langs de kust tot hard pchtig en in het binnenland tot ptig of matig afnemende noord- Wij ke wind. (Opgemaakt te 12.40 uur) it STR.4NDVERW ACHTING D snelle depressie met buien en Rjk windkracht acht passeerde Mg. in de loop van morgen zal tod afnemen tot matig. Nog en- puien en beslist te koel voor het W In de middag temperaturen P a 16 graden C. Zeewater 17 C. Vooruitzichten: woensdag ukstyglng met een langzaam naar matig tot goed st.rad- I 8 JULI 1969 h op: 04.30 onder: 21.00. maan op tonder: 15.42. pgwater in Katwijk 10.07 en laagwater 5.41 en 18.14. OOSTERSCHELDE Midden in de Oosterschelde is een kunstmatig eilandje opgewor-pen in het kader van de Deltawerken. Het is het eerste stukje van de Ooster- scheldedam. die Burgh op W esterschouwen verhinden zal met Kamperland op Noord Beveland. Het zal die nen als w&rkeiland. Vanaf het eilandje zal in beide richtingen naar de kust wor den toegewerkt. Als eenmaal de kilometerslange dam ge reed zal zijn en de weg die er over heen voert in gebruik is zal dat zeker te merken zijn aan de verkeersdrukte op de Oosterscheldebrugtot nu toe de enige mogelijkheid om zonder veerdienst van het ene eiland naar .et andere te komen. numm» ter bestaat uit 18 pagina's ROTTERDAM <GPD> Ook in Rotterdam heeft men de krans, die ex-piloten van de Canadese en Ame rikaanse luchtmacht vrijdag bU het monument voor de gevallenen aan het Stadhuisplein hebben gelegd, niet met rust kunnen laten. Onbekenden hebben de krans die aan de voet van het monument stond, in de nacht van zaterdag op zondag om de hals van een van de figuren van de beeldengroep gehan gen. Van een rel rond de krans is geen sprake geweest. De politie merkte al thans pas ?ondag wat er was ge beurd De krans zou aanvankelijk by het Nationaal Monument in Amster dam zyn gelegd. De Nederlandse afdeling van de Royal Air Forces Escape Society be sloot echter de plechtigheid in Rot terdam te houden nadat in Amster dam kort tevoren de krans, die de Canadese oorlogsveteranen by het Nationaal Monument hadden gelegd, was vernield. ROTTERDAM (ANP» Aan het eind van de morgen zyn by Hoek van Holland de loodsdiensten ge staakt in verband met het slechte weer. Rond het middaguur noteerde men „in de Hoek" windkracht negen. De vooruitzichten zyn nog slech ter. Men houdt rekening met de mo gelijkheid dat de wind nog zal oplo pen tot tien of zelfs elf. Eerder op de morgen moest by Vlissingen de loodsdienst worden gestaakt. Een dergelijke maatregel was vanmiddag rond halfeen in IJmuiden nog niet van kracht. BARENDRECHT (ANP) Bijna vierentwintig uur is de 3-jarige Jo- landa Sinmema van de Middeldyk in Barendrecht zoek geweest. Haar ou ders lieten haar onder de hoede van kennissen achter en gingen bood schappen doen. Het meisje liep ech ter in een onbewaakt ogenblik weg en werd niet meer teruggevonden. Tien man politie en een veerti- tal leden van de vrywillige brand weer en burgers, tezamen een 100 man. zochten daarop het dorp af. Tot zeven uur in de ochtend ging de actie door. Daarna werd met luid sprekerwagens in het dorp aan de burgerij om tips gevraagd. Het leverde niets op. Laat in de middag van zaterdag wilde men op nieuw gaan zoeken nu versterkt met politiepersoneel van elders, maar nog voor men op pad was getogen werd het kind door de moeder In een aardappelveldje op nog geen kilometer afstand van het ouderlijk huis teruggevonden. Het was wel overstuur maar had kennelyk geen nadelige gevolgen van het verblyf in de open lucht ondervonden. (Van onze correspondent) ROME (GPD) De door Ru- mor geleide Italiaanse regering van centrum-links is zaterdag zoals reeds in de verwachting lag afgetreden. Met dit aftreden van de 29-ste regering na de oor log is Italië in een periode van nog grotere onzekerheid beland De dreigende crisis van de afge lopen maanden werd gekenmerkt door arbeidsonrust en studenten demonstraties. Geen van de grote wettpn. die het kabinet-Rumor heeft vasteesteld (hervorming van het onderwijs, stroomlijning der belastingen, salarisverhoging van het overheidspersoneel) zal voorlopig uitgevoerd kunnen wor den. Zoals zaterdag werd bericht is het vrijdag jl. tot een breuk in de Ita liaanse socialistische partij geko men De gematigde vleugel, die de minderheid bleek te vormen, trad uit de partij omdat zy zich niet kon verenigen met het streven van de linkervleugel om tot nauwe re samenwerking met de communis ten te komen. Premier Rumor bood president Saragat het ontslag van zyn regering aan. waarop deze Ru- mor verzocht voorlopig in functie te blijven en de lopende zaken af te handelen. De Italiaanse president zal pas donderdag beginnen met het overleg, dat ee>n einde moet maken aan de regeringscrisis. De kans schynt heel groot te zyn. dat Ru- mor wederom kabinetsformateur zal worden. De grote vraag Is echter, met welke partUen de christen-de mocraten nu moeten gaan samen werken. Die vraag hangt ten nauw ste samen met de verdeeldheid bin nen de christendemocratische partij zelf. De grootste schuld van de hui dige crisis moet worden toegeschre ven aan de linkervleugel van de chr i sten-demoork ten. die. door herhaaldelyk te lonken naar de communisten, by heel wat socialis ten de vrees deed ontstaan, dat de christendemocratische party op den duur meer vooruitstrevend zou blij ken dan de socialistische. te lokken en de bedoeling van die crisis is te komen tot een meer con servatieve koers in het regeringsbe- stel. Voorlopig kan men vooral ho ren wat de verschillende groepen niet wensen. De uitgetreden sociaal-democraten willen in geen geval samen met de socialisten zitting nemen in een nieu we regering. Invloed Gewild Iets dergelyks is in zeer scherpe bewoordingen gezegd door La Malfa, de secretaris der republikeinse par ty. Het antwoord van de linkervleu gel der christen-democraten is, dat de uit de regering getreden sociaal democraten deze breuk hebben ge wild met de bedoeling een crisis uit Wat de christen-democraten be treft: de linkervleugel krygt stellig meer invloed dan tot nu toe het ge val was, maar de man die op de wip zit is Fanfani. Hy meent dat de me dewerking van de socialisten aan een regering beslist noodzakelijk is; de medewerking van de sociaal-demo craten, wanneer de twee niet wensen samen te werken, is van minder be lang. De christen-democraten heb ben besloten dat hun nationale raad op 9 juli byeen zal komen en niet op 15 juli. Er gaan stemmen' op om een nieuw kabinet te vormen van uitsluitend ohristen-democraten dat van buiten af gesteund zal worden door socialis- NAIROBI (Reuter, AP) De Ke- |H niase minister voor Economische plannen, Tom Mbo.va, is zaterdag middag in een van de hoofdstraten van de hoofdstad Nairobi bij de in gang van een apotheek door een on bekende neergeschoten. De 38-jarige Mboya, die een belangrijke rol speelde in de onafhankelijkheidsbe weging van Kenia en een van de be kwaamste economen van zijn land was. die Kenia herhaaldelijk op eco nomische conferenties vertegen woordigde. werd door drie kogels in de borst getroffen. De dader ver dween in een auto. Toen Kenia onafhankelykheid ver wierf 'in 1963 zelfbestuur en in 1964 onafhankelykheid) werd hy minis ter van Justitie en constitutionele zaken. Later werd hy minister van Economische Zaken. Hy was ook secretaris-generaal van de Keniase Afrikaanse Nationale Unie. Hy werd De moord op de Keniase mi nister Tom Mboya leidde tot dra matische tonelen in de straten van Nairobi. Een van zijn beste vrienden was zo ontroerd, dat hij op de grond viel %n moest worden weggebracht. (ADVERTENTIE) V. ZUYI.FN V. NIIEVF.LTSTR. 172. WASSENAAR. TF.L. 3013 ZOETERWQUDSP.WEG 2.1 LEIDEN - TELEFOON 21156 beschouwd als de man, die president Kenjatta zou opvolgen. In de afge lopen maanden was hy verwikkeld in een partystryd. Vice-president Arap Moi en procureur-generaal Njonjo wilden Mboya's macht in de Afrikaanse Unie breken. Mboya ver klaarde kortgeleden echter, dat hy zyn macht zou behouden. In Afrika zal men hem blyven ge denken als de stichter van de Oost- afrikaanse gemeenschap, de econo mische unie van Kenia. Tanzanië en Oeganda. Mboya's kans op opvol ging van de bejaarde Kenjatta werd door sommigen niet hoog aangesla gen, omdat hij behoorde tot de Loeo- stam. De overheersende stam in Ke nia en de belangrykste politieke macht is echter die van de Kikoe- joes, waarvan Kenjatta leider is. Duizenden Afrikanen verdrongen zich rond de plaats van de moord. De gehele politiemacht is gemobili seerd voor de jacht op de moorde naar, van wie men echter geen vol ledig signalement heeft. Vrydag a.s. zal Mboya op het kleine eiland Roe- singa in het Victoriameer ter aarde worden besteld. In Kisoemoe aan de oevers van het Victoriameer viel een groep Loeos twee winkels van Kikoe- joes aan. De winkeliers werden zwaar gewond. De toestand is gespannen. Sir Wilfred Havelosck, een voor aanstaand financier in Kenia, ver klaarde niet te begrypen hoe iemand dit Mboya had kunnen aandoen. Kenia, aldus Havelock, heeft een van zyn bekwaamste, meest vooruitstre- De uitgetreden Italiaanse mi nisters hebben een nieuwe partij gevormd, de Socialistische Een heidspartij (PSU). Hier de leiders van deze groep: links Tanassi, de afgetreden minister van Indus trie. met Ferri, secretaris van de nieuwe groep. ten. sociaal-democraten en republi keinen. Maar de christen-democra ten zelf voelen daar byzonder wei nig voor en menen dat zij niet alléén alle verantwoordelykheid op zich kunnen nemen. MOSKOU iAP) Een eskader van de Sowjetrussische marine zal van 20 tot 27 juli een bezoek brengen aan de Cubaanse hoofdstad Havanna. Dit is het eerste bezoek van de Rus sische vloot aan een zo dicht by de Verenigde Staten gelegen plaats. Het bezoek geschiedt op uitnodiging van de Cubaanse regering Het eskader zal bestaan uit een kruiser', twee on derzeeboten, een voorraadschip en een tanker. Het is thans op een oefentocht in het centrale gedeelte van de Atlantische Oceaan. Tass deelt mee dat het bezoek tot doel heeft de vriendschappelyke betrek kingen tussen de volken van de Sowjet-Unie en Cuba te versterken. Westelijke waarnemers zien in het bezoek twee dingen: ten eerste dat de Sowjet-Unie hierdoor wederom dui delijk wil maken aan de wereld dat het een wereldmacht op zeevarend gebied is, en ten tweede dat het een soort „vergelding" is in verband met het voorgenomen bezoek van presi dent Nixon aan Roemenië, in augus tus van dit jaar. TOM MBOYA vende en prominente ministers ver loren. Tom Mboya was de enige niet-Ki- koejoe, die tot een hoge regerings post was opgeklommen. Hy dankte dat niet aan zyn ras, maar aan zyn ongetwyfeld zeer grote intelligentie. Hy werd door de Westerse adviseurs in Kenia en door de Westerse lan den die met de Keniase regering te maken hebben, onvoorwaardeiyk ge zien als de ziel van deze regering. Hy was de realistische plannenma ker. die voorbestemd scheen om een leidende rol te spelen in de „tweede generatie" van bestuurders in zyn land en Afrika. Uit het Leidsch Dagblad van 5 Juli 1869 Tot predikant bij de Re- monstrantsche Gemeente al hier is door den breeden ker- keraad beroepen de heer H. C. Rogge, leeraar in de ger- schiedenis en aardrijkskun de aan de hoogere burger school alhier, vroeger Re- monstr. predikant te Delft. fAdvertentieEr biedt zich als Min aan een gezon de Boerenmeid, veertien da gen kraams. Brieven franco Nummer 3, aan het Bureau van het Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1