Afgedamde Noordzee over paar eeuwen zoet.wat.prni eer Onrust rond prijsstop stijgt Nu beter oudi^ n gr FINANCIEEL WEEKOVERZICHT onderzoen DEBAT VROEGER Om verdrinkingsdood van Nederland te voorkomen Kleiner aanbod Grote vraag PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 JULI 196^ LEIDSCH m DAGBLAD Het parlementaire jaar zit er on geveer op, hoewel minister Beernink de zitting van de Staten-Generaal officieel pas vlak voor Prinsjesdag sluit. Maar deze week heeft de Tweede Kamer aan de laatste grote kluiven voor het zomerreces geknab beld. Een debat cirkelde rond pre mier De Jongs-nota over het optre den van de Nederlandse militairen in Indonesië in de eerste naoorlogse Jaren. Een debat met een voorgeschiede nis, die begint bij uitspraken van dr. Hueting over oorlogsmisdaden door de Nederlanders misdreven. Twintig jaar geleden was Hueting een van Neerlands dienstplichtigen in „onze oo6t". Hl) deed zijn uitspraken eerst In een krant, maar het gerucht ont stond pas toen de VARA-televisie hem erover interviewde. In een week tijds raakte ons land in twee kampen verdeeld: de bij- en aanvallers van Hueting. Zij die zel den dat hij gelijk had, en zy die ontkenden dat er systematisch oor logsmisdaden waren gepleegd. De zaak zelf. de omstandigheden waar onder men in 1946. '47, '48 leefde, raakten verdoezeld Tegenwoordig zijn wy vertrouwd met het verschijnsel bevrijdingsoor log op andere continenten. De tak- tiek. de ideologie van de guerilla- strljder. nu zijn het bekende begrip pen. Maar in 1946 lag dat anders. Toen genoten wy Nederlanders de twijfelachtige eer een spits af te moeten byten tegen -*en bevrydings- front. Veelal gingen de onzen er toch heen met het idee, dat we de bevolking gingen beschermen tegen de „rebellen" van Soekarno en Hatta. Onze politici begrepen niets van die Republikeinen, die zich van af spraken niets aantrokken en die zo schijnbaar onredelijk optraden. Dr. Drees, bewindsman van toen en grijze eminentie van nu, noemt de tijd van die tweede helft van de jaren veertig, een nachtmerrie als het gaat om de zaak-Indonesië. Het Nederlandse leger, uiteenval lend vaak in kleine eenheden, die een guerillastryd uitvochten, heeft eigenmachtig gehandeld. Daarbij zijn slachtoffers gevallen. Zuid-Celebes is zon geval dat nu steeds genoemd wordt. Kapitein Westerling heeft eigen rechter gespeeld. De politieke verantwoordelijkheid in dat verre Den Haag, zal officieren in het Ne derlandse leger te velde in Indonesië wel eens een zorg zijn geweest. Het ging immers om het eigen leven, of om dat van de vijand. De gruwelen van dit soort oorlogen zouden bekender worden met de Franse oorlogen in Indo-China en Algerije. Het optreden van politie- troepen in Algiers kreeg ruime be kendheid. Uitvoerig werd verhaald over de „vuile oorlog", die de Fran sen uitvochten, over de afschuwelijke wreedheden en martelingen, zoals anno 1969 het Griekse regime der kolonels die hanteert. Ook als het v are verblind en geobsedeerd door de gedachte van het erop of eronder. Al die Jaren hebben Nederlanders geweten dat dergelijke dingen ook in Indonesië zyn gebeurd, vaak onder het motto: de vijand eraan, of ik zelf. Nu waren die naoorlogse jaren geen kinderachtige jaren. De tweede wer el doorlig heeft ongetwijfeld ver ruwend gewerkt en daarna moesten we aanpakken. De opbouwkoorts be heerste ons land. We moesten brug gen herstellen, ons koloniale rijk herstellen. Dat mislukte. Indonesië werd vrij. „rebel" Soekarno zou een vooraanstaand staatsman in de we reld worden, totdat hy viel. Maar dat was in de jaren zestig. Daarop volgde in het westen de tijd van de rebelse jeugd, van de kreet .make love, not war", een tijd waar in veel ruimte bestond voor zelfkri tiek en zelfontleding. Misschien heeft dat laatste ermee te maken dat Huetings opmerkingen zo'n indruk maakten, want echt nieuws bevatten zü niet. Wij hebben fouten gemaakt bij ons optreden in Indonesië, ons leger heeft er ook een „vuile oorlog" gevochten, in de verte gelijkend op de Franse oorlog in Algerije. Maar wat willen we toch. De .schone oorlog" is een illusie. Ook in de Middeleeuwen, toen men de „schone oorlog" probeerde te voe ren onder Christeiyk vaandel, kwa men afschuweiyke wreedheden voor in de oorlog. Natuuriyk wil ik mets vergoei- ïyken. maar men moet de zaak in verband zien. in het verband van die tyd. Daarom zou het ook ta- melyk zinloos rijn de Staten-Gene raal een parlementaire enquête te laten houden over deze zaak Pre mier De Jong heeft gelyk als hy eegt dat het woord nu aan de ge- scbiedschryvei-s is De Tweede Kamer is een lichaam van 150 goedwillende volksvertegen woordigers. die loon naar werken krijgen (f40.000). een waardevast pensioen en de mogeiykheid nog wat by te verdienen (zie de com- missarissenlyst van de KVP). Maar over het algemeen hebben Kamerleden weinig kaas gegeten van historisch onderzoek Er zyn voorbeelden genoeg van zaken waarop de Kamer een enquétezucht kan botvieren: water- en luchtver vuiling. lawaaibestryding. inkom stenverdeling. om een paar dwars straten op te noemen. Maar laat de Kamer het historische onderzoek aan de historici overlaten. Laat de Kamer desnoods aandrin gen op een werkeiyk eigentydse ge- schiedschryving. zonder zich met de wyze waarop dat zou moeten ge beuren te veel te bemoeien. Want volksvertegenwoordigen is een vak. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Lopen de Lage Landen en zuid-Engeland, Londen inbegrepen, gevaar over 1500 jaar te zijn verdronken als ge volg van bodemdaling en stijging van de zeespiegel? Twee Engelse geleerden hebben daarover onlangs in het maandblad Science Journal een koel-wetenschappelijke beschouwing ten beste gegeven aan de hand van metingen omtrent de daling van het bodemniveau in de afgelopen 6500 jaar. De feiten die zij op tafel legden over het verleden zijn onher roepelijk juist, en hun verwachtingen ten aanzien van een verdergaan van het dalingsproces hoogstwaarschijnlijk even eens. maar de situatie is toch iets minder dramatisch dan men zou denken. SHETLAND* De aarde heeft haai' huidig aan zien gekregen door een reeks pro cessen in miljarden jaren, die nog steeds voortgaan dit aanzien te ver anderen. De belangrijkste invloeden zyn het afkoslingsproces en het kli maat geweest, hoewel de menselyke activiteiten de laatste honderd jaar ook niet onopgemerkt voorby zyn gegaan. Toen de aardkorst ontstond door stolling van de buitenste lagen van de gloeiende vloeibare massa waar uit de aarde aanvankelijk bestond, ..dreven" de gestolde brokken als her ware op de nog vloeibare massa op grotere diepten. Men kan de situa tie van toen ongeveer vergelijken met kruiend ys op een rivier Schotsen worden tegen en over el kaar gedrukt, zij breken of vervor men. waardoor het oppervlaktebeeld steeds verandert. Naarmate de af koeling voortzette werden die bewe gingen in de aardkorst minder, maar zij duren nog steeds voort. Bovendien hebben ook erupties van gloeiende massa's door de aardkorst heen. de vulkanische activiteit, veei by gedragen tot de vorming van de aarde zoals wy die thans kennen, terwyl klimatologische veranderingen (zoals de ystyden) in sterke mate hebben bijgedragen tot ingrijpende wijzigingen in het aanzien van dc aarde. Ook die invloeden werken nog steeds en zullen dat ongetwijfeld blijven doen. Tydens die vormingsprocessen zyn by voorbeeld de grote bergketens ont staan. maar niet alle tegelijk. Er zyn heel oude formaties bekend, zo als de Laurential Hills in Oost-Ca nada. die van een miljard jaar ge leden dateren, maar ook heel jonge, zoals de Alphen. die een leef tyd hebben van .slechts" 60 miljoen jaar en de Cascade Mountains in het westen van de Verenigde Staten, die met nog geen miljoen jaar een van de baby's onder de bergen zyn. Een paar jaar geleden is door een vul kanische uitbarsting onder zee een eiland opgerezen uit de Atlantische Oceaan by IJsland. Men neemt tegenwoordig aan, dat deze bewegingen in de aardkorst ook een „uiteendrijven" van de grote continenten Amerika en Eurasie tot gevolg hebben gehad. Die theorie werd indertyd door Wegener gelan ceerd, later door anderen verworpen maar thans op grond van gesteen ten-onderzoek en vergeiy kende bio logische Studies weer m ere her steld. Amerika. Eurasie en Afrika schynen in heel vroeger tijden sa men één continent gevormd te heb ben. Men weet eigeniyk nog niet zo heel veel van dergelijke zaken af, mede doordat het oceanografisch on derzoek nog in zyn kinderschoenen staat. Het is begrijpeiyk dat men nog geen samenvattend beeld kaai opbouwen als men nog zo goed als niets weet van de bodemgesteldheid en formaties van 70 procent van de aarde, namelijk de zeebodem. Tijdens al deze vormingsprocessen, dit (enigzins langzamer dan in het verleden» nog steeds voortgaan is ook hei beeld van West Europa herhaal- delyk gewijzigd. Er zyn onbetwist bare aan wy zingen, dat Engeland eens een deel van het vasteland van Europa heeft uitgemaakt en eerst later daarvan is „afgescheurd" in t voortdurende proces van het kruien van de aardkorst en de eroderende werking van lucht, water en vooral ijs ln de ystyden. De Noordzee en het Kanaal zyn waarschynlyk pas ontstaan na styglng van het zeeni veau aan het einde van de laatste ystyd. Belangryke onderzoekingen op het gebied van thans nog gaande zyn- de bewegingen in de aardkorst zijn maar geschiedschryven ook. Het is naïef zoals nu in de Kamer ge beurt om te beweren dat één pro fessor de geschiedschryving van die naoorlogse jaren niet aankan. Geschiedschryving is Kamerlid Visser (een historicus) heeft er op gewezen, maar zoiets valt weg al lang een zaak van groepen deskun digen. Wie gelooft dat dr. Lou de Jong helemaal alleen zy^ werkstuk over de Tweede Wereldoorlog schryft moet dat maar eens gaan uitzoeker op het Ryksinstituut voor Oorlogs documentatie Dr De Jong heeft medewerkers, steunt op het werk van anderen en zo zal het ook gaan met de geschiedschryving van die naoorlogse jaren. Dat die geschiedschryving de jaren na 1945. inclusief het gebeurde in Indonesië totaal kan terugroepen: het is een illusie van dr. Hueting. De tyden zyn veranderd en de his toricus worstelt met het perspectief dat zyn eigen tyd hem geeft als hy een vroegere periode beziet. En het Ajax van nu is niet meer het Ajax van twintig jaar geleden, al was het alleen maai- omdat Michels van spe ler. trainer is geworden. J.R. S. aan de hand van zwaartekrachtme- lingen in duikboten verricht door de Utrechtse hoogleraar prof. dr. ir. A J. Vening Meinest?.Ook hy is (al voor de tweede wereldoorlog» tot de conclusie gekomen dat de .schots" waarvan Engeland, het continentale plat dat Noordzee heet. de Lage Landen. Denemarken en Noord- Frankrijk deel uitmaken door het kruiïngs-prooes langzaam kantelt. Aan de ene kant rijst, aan de andere kant daalt die schots. De recente publikatie van de En gelse geleerden bevestigt deze ziens wijze nog eens voor de zoveelste maal, dit keer aan de hand van ge heel andere gegevens speciaal wat Engeland befcreft Deugd uit nood Wat betekent dit voor Nederland? Geen ramp. Misschien zelfs dat uit nood een deugd geboren wordt. Het beeld van ons land is de laat ste duizend jaar herhaaldelijk gron- d'g veranderd door het water. Pas de laatste paar eeuwen werd actief tegen het water gevochten, en pas de laatste halve eeuw zijn er zeer grondige maatregelen getroffen om dc gevaren van de zee het hoofd te bieden. De Zuiderzee werd afgeslo ten en ingepolderd, de zeegaten in het zuidwesten zyn of worden ge dicht na de stormramp van 1953. de Lauwerszee is al een binnenmeertje eeworden etc. Misschien is ook de stormramp van 1953 indirect een ge volg geweest van het. dalen van ons land ten opzichte van de zeespiegel Die daling gaat voort, dus er moet wat aan eedaan worden. Maa.r niet moreen of overmorgen. We hebben de tijd, voor zover het (te daling van de bodem betreft. Een eeuw geleden was de mens technisch nog niet in staat de enor me werken als dile met betrekking tot de Zuiderzee en het Delta-ge- bied udt te voeren. Nu ls dat routine- arbeid geworden. Gezien het steeds versnelde tempo van het technisch kunnen is het aannemelijk dat al over een eeuw het technisch moee- lijk zal ziln. wat ter voorkomin" van overstroming van Nederland en Zuid- Eneeland pa-s over vijftien eeuwen nodig is: een forse tegenmaatregel Het meest voor de hand l'gt op het eerste gezicht verhor'ng van de zee-weringen Dat hoeft echt niet zo heel veel meer te kosten dan de Delta-werken Maar is het de meest loeische maatregel9 Neen. Veeleer kan men de oplossing in een heel wat grootser project zien Twee dammen, de ene van Schot land naar Noorwegen, de andere van het Engelse Lands End naar het Franse Bretagne. zouden een volle dige beveiliging geven. De Noordzee zou dan een binnenwater worden dat vooral door de invloed van heel veel rivierwater «'Rijnmonden, Maas. Schelde. Seine en alle rivieren door Duitsland en d e welke 'n de Oost zee uitstromen) vrij snel ontzilt wor den. Na ongeveer een eeuw zou ook de bodem van deze binnenzee zover ontzout zyn, dat een enorm zoetwa terbekken ontstaat waarvan geheel West-Europa kan profiteren voor de di ink watervoorziening Vast niveau Het niveau van deze afgesloten Ncordzee kan mechanisch gehand haafd blijven op een peil. dat de omliggende (dalende» landen niet in gevaar brengt. Eventueel kan het ni veau lager gekozen worden dan het huidige zeeniveau waardoor landaan- wmst wordt geboekt, maar dit laat ste lijkt thans niet erg aantrekkelyk aangezien de Noordzeebodem geen vruchtbare grond zal opleveren. Een byzonder groot winstpunt zou ook zijn. dat in deze op niveau biy- vende zoetwater-zee drijvende of eventueel opgespoten woonsteden ge bouwd kunnen worden, evenals drij vende vliegvelden voor interconti nentaal verkeer, lanceerbases voor raketten voor personen- en vracht vervoer op aarde en „naar buiten", die elders in het dichtbevolkte Eu ropa ondenkbaar zijn vanwege de ge varen en het lawaai, voorts indu strieterreinen van grootse allure die in dichtbevolkte streken thans wel iswaar werkgelegenheid geven maar ook allerlei ernstige gevaren mee brengen zoals luchtvervuiling. Natuuriyk zijn er ook grote be zwaren en moeilijkheden. Rotterdam zou alleen dank zij ingewikkelde technische voorzieningen een wereld haven van (je eerste orde kunnen blijven, de Hollandse Nieuwe wordt rr. sschien voor een groot deel opge offerd. Maar dit alles is pas over honderden jaren nodig, en het is de vraag of het scheepvaartverkeer dan nog zo'n belangrijke plaats in de wereldeconomie inneemt Hoogst waarschijnlijk niet. Men kan stellen, dat net een te gennatuurlijke ingreep is. Ten dele slechts is dit waar Engeland en Eu ropa zijn in het verleden met elkaar verbonden geweest, zodat wat dat betreft een „natuurlijke" situatie van een ver verleden hersteld wordt. Bo vendien zullen wetenschap en tech niek over honderden jaren (een pe riode vergelijkbaar met de tyd terug tot het begin van onze jaartelling) or.getwyfeld zover gevorderd zyn dat men de gevolgen van een dergelyke ingreep volkomen in de hand heeft. Technisch is het project beslist met moeilijk, Over vrijwel het gehele traject van de genoemde dammen is de zee niet dieper dan 200 meter, tei-wyi slechts een betrekkelijk smal le geul van 100 kilometer langs Noor wegen dieper is. De kosten van het project zullen ongetwijfeld naar de huidige pryzen honderden miljarden guldens bedragen, maar een afdoen de bescherming van de dalende ge bieden op andere wyze brengt ook hoge kosten mee, terwijl de genoem de winstpunten dan vervallen. Ver- moedelyk zullen de baten van het project groter zijn dan de lasten. Het is in ieder geval zo. dat we ons nog geen zorgen hoeven te ma ken. Niet uit de overweging „na ons de zondvloed" maar uit de overwe- ';ng dat de gevaren pas over lange tyd dreigend zullen worden, en dat tegen die tyd wetenschap en tech niek voldoende ontwikkeld zijn om een afdoend antwoord te vinden. LEIDEN GPDHet rommelt weer aan het Nederlandse prij- zenfront. De prijzenstop die door de regering is ingesteld, heeft korte tijd enige rust gebracht, maar het ziet ernaar uit, dat thans de spanningen weer sterk zijn toegenomen. Enige weken ge leden werd van werknemerszijde aangekondigd, dat waarschijnlijk in 1970 met een forse loonsverho ging moet worden rekening ge houden. De afgelopen dagen werd door de werkgevers in het midden- en klein bedrijf een vuurpijl afgeschoten en betoogd dat de prjjzenstop tot ern stige moeilijkheden heeft geleid. De regering werd gewaarschuwd dat als de prijzenstop niet spoedig zou wor den opgeheven, een nieuwe prijs- explosie zal volgen. In de woninginrichting en textiel en ook in de ambachteiyke sector en de dienstverlening is de toestand klemmend geworden. De prijsbevrie zing heeft tot ontwrichting geleid, omdat er steeds grotere druk is ont staan op de rentabiliteit en de liqui diteit van de bedryven. En in de stryd om de liquiditeiten hebben nu ook de banken hun duit in het zakje gedaan door hun rentetarieven voor tweejaars spaargeld te verhogen tot 7 pet. De prysstop had tot gevolg dat het aanbod van goederen en diensten werd verkleind. De pryzen moesten immers worden teruggeschroefd tot het niveau van oktober van het vo rig Jaar. Tal van fabrikanten en han delaren kwamen hierdoor ir. moeilyk- heden. Het eerste wat zy deden was artikelen waarop verlies werd gele- I den uit hun assortiment nemen. Tegenover de verschraling van het aanbod staat echter een nog steeds toenemende vraag. De loonsom werd immers door de loonsverhoging ver groot en per 1 juli zyn nog eens nieu we loonsverhogingen toegestaan. Wanneer de leveranciers hun geste gen loonkosten en gestegen invoer prijzen niet mogen doorberekenen, leidt dit natuuriyk tot allerlei onge wenste toestanden. Loopt de omzet terug dan daalt de winstmarge. Verloopt dit proces snel dan ver- voed door de spaargelden die banken aantrekken. De groei van het korte krediet is thans aan banden gelegd maar het lange bedrijf van de banken kan on verminderd groeien, mits hiertegen over de spaargelden maar ineven ster ke mate toenemen. Door het rente tarief voor twee jaars deposito's vast te verhogen verwachten de banken nu een sterke aanwas van de lange spaarmiddelen. Hierdoor kunnen zy tegemoet komen aan de nog steeds grote vraag naar financieringsmidde- schynen er spoedig rode cyfers in de boeken en raakt men financieel ach terop. Begrijpelijk dat de midden stand, en dat geld vooral in de meu bel- en textielsector doch ook by het ambacht, een cri de coeur heeft laten horen. De motieven van de banken om hun rentetarief te verhogen liggen op een ander vlak. Volgens de richtiynen van de centrale bank moeten de han delsbanken meehelpen om de hoog conjunctuur wat af te koelen Die hebben opdracht om de groei van hun kredietverlening wat te beper ken. By de banken maakt men on derscheid tussen de kredietverlening op korte termyn, zoals handelskredie ten. en het zogenaamde lange bedryf Hieronder verstaat men de uitzet tingen op middellange termyn aan de. industrie, veelal voor de na-finan ciering van grote exportorders. Het lange bedryf van de bank wordt ge len van het bedrijfsleven. De grote bedryven kiezen in de huidige omstandigheden ook eieren voor hun geld Gezien de krediet- restrictie geven zy er de voorkeur aan tydig zo veel mogelyk lange middelen aan te trekken om hun groei zeker te stellen en te continueren, zy willen vooral niet achter raken op de bui tenlandse concurrentie. Ook in het buitenland, en met name in de Verenigde Staten, is er een grote vraag naar krediet. Dit vormt een verklaring voor de zeer snel gestegen rentestanden in alle Europese landen. De mededeling van dt Amerikaanse centrale bank dat zy een soort strafdeposito zal instel len van 10 pet voor de bedragen die de Amerikaanse banken op de Euro pese dollarmarkt opnemen heeft wel een lichte ontspanning gebracht, doch het is zeer de vraag of deze daling zal doorzetten. Ook in Amerika is het geld. zowel op korte als op lange ter- iiyn weer schaars Het bekende Amerikaanse blad „Fortune" acht daardoor de toekomst van het Ameri kaanse bedrijfsleven wat onzeker Het is niet uitgesloten, zegt For tune. dat de pogingen om de inflatie onder controle te brengen Amerika op een jaar welvaart zullen komen te staan. Verwacht wordt dat het bruto-nationaal product 1969 maar 3 pet. groter zal zyn dan in het afgelo pen jaar, voor 1970 wordt de stijging geraamd op slechts 1% pet. Ook For tune houdt het erop dat de rente wel hoog zal blyven. Eerst in het volgend voorjaar kan misschien een kleir e daling Intreden. Minder gunstig is dat de werkeloos heid in Amerika waarschynlyk zal toenemen van 3% tot 4% pet. in 1970. Hiermede in overeenstemming is de verwachting dat de bedrijvigheid wat zal teruglopen. Hetgeen zyn neerslag zal vinden in een daling van de be drijfsinvesteringen. De officiële schattingen van een toeneming van 12% pet. zullen dan ook by lange na niet worden gehaald. Het achterbly- ven van de investeringen heeft dus een invloed op de import in Amerika die waarschynlyk eveneens een da lend verloop zal laten zien. Na de juichtonen die hebben ge klonken over de groei van de Neder landse export naar de Verenigde Sta ten in het afgelopen jaar zou de te ruggang in Amerika voor ons land dus wel eens teleurstellingen kunnen inhouden. Gelukkig hebben alle voor spellingen een betrekkelyke aarde. Ook die var. Fortune. Niettemin is het goed hieraan hiervan kennis te nemen als een eventuele waarschu wing. Want elke situatie van hoog conjunctuur kan nu eenmaal verras singen inhouden. (Door onze parlementaire redacteur J J. Vis) Volksvertegenwoordigingen vooral ingesteld om regeringen I controleren. Dat gebeurt het be^ als de volksvertegenwoordiging een democratische manier wordt s mengesteld en als dc regering ei stig rekening houdt met de krit desnoods heengaat als de krit: groter is dan de lof. Voorwaarde is verder dat het lement snel reageert, een stuk beli snel beoordeelt en niet aohteraf v< een tweede maal over een onderwi gaat praten dat al afgehandeld In dat laatste geval zijn de verai woordelykheden meestal niet ga meer na te gaan, de ministers indertyd verantwoordelijk waren 2 intussen al verdwenen. Soms echter is een beoorde li aohteraf onvermijdelijk. Dat was geval met het beleid dat de Ned< lanóse regering in de periode 194( 1945 voerde. Er was toen geen trolerend parlement en na de bevr dwing werd besloten het beleid de Londense jaren alsnog te beo< delen. Dat gebeurde dooi- midi van de bekende parlementaire quète die een lange reeks verslag opleverde waarin veel onduidelijk^ heden werden opgehelderd. jyj Deze week is er weer gevraagd o, een parlementaire enquete. De s 1 cialistische fractie wilde dit middó gebruiken om uit te zoeken wie i g allemaal politieke verantwoorde^ v waren voor het optreden van K korps speciale troepen dat in de p»n riode 1946'47 op Zuid-Celeb „orde en rust" herstelde. lid Volgens de PvdA zyn er intussW; zoveel nieuwe dingen aan het lief gekomen dat een nader onderzo»#, gerechtvaardigd is. Volgens de pn mier en de regeringsgezinde me«rs derheid in het parlement is cfc niet het geval. Eecht nieuwe feit» zyn er met, wel is intussen de b^e oordeling van die feiten verander, maar (zo is de reaenering van premier) het is verkeerd om allefO op grond daarvan weer over de vere ontwoordelykheden te praten. ln Inderdaad: „weer". Want in i. periode waarin de gebeurtemssr5 zich afspeelden was er een kabim dat verantwoordelykheid aflegde a een democratisch gekozen parljo; ment. De kwestie Zuid-Celebes is K verschillende malen in het parlL ment besproken. Op een gegeve moment heeft het parlement dezas c verder laten rusten. Daaruit werd tel wordt nog steeds de conclusie gfa trokken dat de afgelegde veranL woordeiykheid als voldoende wer geaccepteerd. Het gaat niet aa-n,a|_ dus premier De Jong, om de nieuw beoordeling van reeds bekende frit; ten alsnog in een staatsrechtelyk e r politiek afgesloten periode te schufcs ven i Bovendien: (maar dat is niet redenering van de regering) als hto< oordeel over het indertyd gevoerd t beleid negatief zou uitvallen, w zou er dan moeten gebeuren? Poljp( tieke sancties zijn niet meer le< treffen. Verantwoordelyke minister uit die tijd zyn of allang uit de pc litiek (Drees), of overleden of a posten werkzaam die met hun baar; tjes van indertyd weinig van doö hebben iBeel, nu vice-president va de Raad van State). De konsekwentie van de reger is dat eigeniyk het hele kamerdeb over de excessen niet meer ter zal is. De zaak behoort tot de geschied nis, politici hebben er niets mi mee te maken. Die redenering is afgelopen week opgehangen door meest cynische politici. De regering is van plan alle brc nen die gegevens bevatten over gebeurtenissen in snel tempo te pi bliceren. Als die bronnen gedrul zyn kunnen de historici aan h werk. Zy kunnen dan op grond de stukken hun oordeel baseren. Dat systeem heeft twee nadelen Het duurt jaren en bovendien gev< de gedrukte bronnen natuurlijk ni alle gegevens. De opdracht aan We terling by voorbeeld schynt helema niet duideiyk op sohrift te staan. Hy kreeg carte blanche; wat daa onder werd verstaan is misschil wel gezegd, maai- nooit opgeschrj ven. Het probleem zou opgelost zyn a men een groep historici het red zou kunnen geven om de getuige die nog beschikbaar zyn onder e< te horen. De oppositie heeft een o| lossing gesuggereerd die in d riohting gaat, maar de regering de regeringsgezinde meerderhei wilde er niet van weten waai schynlijk vooral omdat men de nu wel voldoende opgerakeld von< Dat is jammer. Want zo zal het hit torische beeld dat straks wordt op gebouwd niet volledig zyn Althar niet meteen. Steeds als er uit parti culiere bron gegevens beschikbai komen zal het beeld weer verande ren. Voorbeeld is het dagboek va Schermerhorn. een belangrijk ma in die dagen. Dat dagboek schy: vele gegevens te bevatten, maar on dei- druk van anderen is de autei nog steeds niet tot publikatie over gegaan. We zyn er nu wel achter dat periode 19451950 tot de zwarl bladzijden van onze geschiedenis be hoort. Dat besef is langzaam g< groeid en in het beschikbaar kome van de gegevens, waarop dat is gebaseerd, is tot dusver eensooi escalatie waar te nemen. Steeds er meer gekomen en steeds zyn meer geschokt geraakt Nu wc tod aan een zelfonderzoek bezig zyn kal het beter meteen zo grondig moge lyk gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 6