Schut laakt SER-advies Actualiteiten voor de jeugd Geweldige musical Films in Leiden ftakingsverbocl zonder jtraf voor ambtenaren "Minister tegen uitstel huurverhoging Betere bescherming Nationaal Monument Regeringsnota Vondeling in plastic zak ECHO JR. OLIVER TER ZAKE SCHAT JE Objectief KEIHARDE WESTERN Scheeps- onderzoek Rijnvergiftiging zonder resultaat BIJDAG 4 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG (GPD) Minister ir. W. F. Schut (Volkshuis vesting) heeft zich gistermiddag in de Tweede Kamer uitge sproken tegen het advies van de Sociaal-Economische Raad, die zoals gemeld in het halfjaarlijks rapport heeft geadvi seerd tot een uitstel van de jaarlijkse huurverhoging van zes 1 procent met ingang van 1 januari en deze verhoging liever ziet j ingaan eerst op 1 juli van het volgend jaar of nog later. ;e ge a Ze- gééi Voo behi HAAG (ANP) Het kabinet- Het is de inhoud van een nota die Jong is van plan het artikel in j de staatssecretaris mr. C. van Veen wetboek van Strafrecht te van Binnenlandse Zaken gisteren als rappen waarbij het staken van j voorzitter van het georganiseerd ■■jJitenaren strafbaar wordt gesteld, overleg over ambtenarenzaken aan iB^le plaats daarvan zal er in het de leden van dit overleg heeft aan- ptenarenreglement een discipli- geboden. r stakingsverbod worden opgeno- n om de bestaande toestand te jidhaven. Wat er dus in feite ver- iert is dat een stakend lid van het irheids- en spoorwegpersoneel niet ger een gevangenisstraf boven het )fd hangt hoewel er nog een ver- I blijft bestaan voor een ambte- lr in overheidsdienst om het werk ir te leggen. MAARN (GPD) Elisa beth van den Berg is de voor lopige naam geworden van het drie dagen oude meisje, dat woensdagavond op een bank voor het huis van de heer G. Berkhof (52) in Maarn te vondeling werd ge legd. De baby heeft de naam gekregen van het echtpaar C. van deti Berg in Maarn, dat zich over het hulpeloze mensenleventje heeft ont fermd. Dit echtpaar is bereid dit meisje te adopteren. De heer Berkhof, die bos- wachter is, vond het kind je op de bank naast zijn huis. De beentjes waren in een plastic zak gehuld en een stuk doek was bij wijze van luier omgedaan. Van dat doek ivas ook een stuk ge bruikt als navelverbandje. Het bovenlijfje ivas bloot. In de nota wordt voorgesteld in afwachting van een definitief stand punt aan de hand van een onderzoek door een studiecommissie een artikel van het Europees Sociaal Handvest buiten de goedkeuring en ratificatie te houden. Het betreft een artikel I over de erkenning van het recht op werkstaking door het personeel in j overheidsdienst en daarmee geiyk te stellen werknemers Een derde voorstel in de nota voor ziet in de instelling van een commis sie van deskundigen. Over deze voor stellen zal de centrale commissie van georganiseerd overleg de gedachten- wisseling op 17 juli voortzetten. Over een arbeidstijdverkorting voor het overheidspersoneel deelde staats secretaris mi-. C. van Veen in het ge organiseerd overleg mee. dat het ka binet zich positief opstelt voor een De minister zei het jammer te vinden, dat d® SER zich in deze richting heeft opgesteld. „Dit ad vies". zo voegde de minister daaraan nog toe, „zit my heel erg hoog". In het debat over de bouwnota 1969 aan de Tweede Kamer deed de mi nister twee belangrijke toezeggingen: van het woningcontingent voor de vrije sector voor dit jaar zullen 5000 woningen worden overgeheveld naar de particuliere gesubsidieerde bouw het bruto-rendemenspercentage voor gesubsidieerde particuliere huur woningen wordt met ingang van 1 juli J.l. verhoogd van 8.9 tot 9.5 pro cent. Minister Schut kwam hiermee vooral tegemoet aan de bij de rege ringspartijen levende wensen ten einde van het aangekondigde wo- ningbcuwprogramma voor dit jaar van 125.000 nog zoveel mogelijk te realiseren. De bewindsman wilde niet verder gaan dan 5000 woningen bij de particuliere gesubsidieerde bouw. Een motie van de socialist Van 'den Doel. waarin op méér werd aan gedrongen vooral ten behoeve van dc woningwetwoningen, werd door de kamer verworpen.. Vóór stemden al leen de fracties van de PvdA, D'66, FSP. CPN, Boerenpartij en de Groep Aarden. Een tweede motie van de opposi tie. ingediend door de democraat Nypels, ging eenzelfde weg. Daarin werd aangedrongen op aanpass'ng vam de subsidietabellen voor de wo- ningwetbouw en de particuliere bouw in de loop van een kalender jaar. De heer Nypels beoogde op die manier belangrijke stijgingen in de stichtingskosten op te vangen en niet afhankelijk te laten ziin van een maal per l v vastgestelde subsidies Minister Schut blijft opt'nrstisch over de realisatie van het woning bouwprogramma voor dit jaar. Hij gaf wel toe. dat het knelpunt voor al in de woningwetbouw zit. De be windsman meende dat de 45.000 wo ningen toch wel gehaald zullen wor den. Wat de stagnatie in de bouw van bejaardenwoningen betreft, waarop de heer Nypels had gewe zen. zei de bewindsman dat het aan tal beschikkingen tot nu toe erg mee valt. Bij de spreiding van de woning bouw wil minister Schut vooral zor gen dat de grote steden in de rand stad aan hun trekken komen. „De landelijke gebieden kunnen niet meer zo kwistig woningwetwoningen bou- I wen als voorheen wel het geval was. Daar zal men aan moeten wennen. De steden gaan voor", aldus de be windsman. Minister Schut ziet geen kans dit jaar voor de woningbouw meer geld beschikbaar te krijgen. Hij verzeker de de Kamer zich te zullen houden aan de stringente begrotingspolitiek van college Witteveen van Finan ciën. AMSTERDAM (GPD» De Bur gemeester van Amsterdam dr. I. Samkalden laat een onderzoek in stellen naar de mogelijkheden het Nationale Monument op de Dam te beschermen tegen schendingen en besmeuringen. Een woordvoerder van de gemeente zei vanmorgen dat het de bedoeling is dat op korte ter mijn maatregelen worden genomen. Waaruit deze maatregelen zullen gaan bestaan is nog volstrekt on verkorting in de loop van 197Ö. De duidelijk. De technische dienst van ambtenarencentrales vonden deze de gemeente en de politie hebben van formulering in de loop van 1970 rij kelijk vaag De staatssecretaris stelde voor in september een gesprek te hebben over een arbeidstijdverkorting van 43% uur per week tot 42% uur, dit. zou dan Belden voor de werklieden, j ^meester^Samkalden van Prins daar de ambtenaren reeds een werk- de burgemeester opdracht gekregen een methode te vinden waarbij het monument niet behoeft te worden afgesloten. De opdracht is reeds enkele weken oud. Enkele dagen geleden heeft week hebben van 41% uur. De organisaties verzochten mr. Van Veen reeds eind augustus te komen met een afgerond voorstel. De cen trales van overheidspersoneel dron gen met name aan op een concrete ingangsdatum voor deze verkorting. Mr. Van Veen zegde toe hiervoor zijn best te doen. Bernhard een afschrift ontvangen van een brief van diens oud-stafof ficier G. Rutten. In deze brief wordt aangedrongen op de inrichting van een nieuw Nationaal Monument in een stad die wel in staat is de waardigheid van een dergelijk mo nument te waarborgen. Gistermiddag hebben de voorzit ters van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen, het Veteranen legioen, en de Nationale federatieve raad van het voormalig verzet, minister president De Jong gevraagd snel en doeltreffend in te grijpen om verdere besmeuring van het Nationaal Monument en andere nationale symbolen te voorkomen. Pools bezoek aan Slowakije Maarschalk Spychalski, het Poolse staatshoofd, is gisteren onverwacht naar Slowakije gereisd waar hij in het grensplaats je Javorina een ont moeting heeft gehad met president Swoboda van Tsjecho-Slowakije. ders tussen 11 en 15 jaar, is weer nige, duidelijke manier de problema- voor een paar maanden afgelopen, i tiek aan kj,n<jeren kunnen uitleggen. In ypten.bw_B.Bt m«n metjn»» zonder daarb(j vergallen in de opgestoken-vingertjes-toon. En dat I is nou juist onze moeilijkheid. De verslaggevers van het volwassen I moed de derde jaargang in en dat betekent dan even een kleine adem pauze voor Ton Smits, chef afdeling schoolradio van do KRO Toon VOOr Kramer bureauredacteur b,|de KRO dQen mlt5 je radio-actualiteitenrubriek Echo. t n.. een paar dagen de tijd laat. By Van de laatste Echo Jr. hebben j vaklieden vind je meermalen een de samenstellers ..een fijne uitsmij- j bepaalde vrees voor medewerking: ter" gemaakt, waarin o.a. veel aan- ze kunnen hun onderwerp alleen in dacht werd besteed aan Musemer.t in Utrecht en aan enige andere klei ne. nauwelijks bekende musea. Want: „voor elke liefhebberij is er wel een museum en voor elk museum is er wel een liefhebber", zeggen ze. „Mis schien bereik je er dit mee. dat je al die onbekende musea eens opengooit. In elke plaats is wel iets te vinden op dit terrein, maar al die stati ge huizen zyn zo moeilijk toeganke lijk. Een museum zou meer ee n speeltuin moeten zijn. waar je lek ker met je handen aan allerlei din gen kunt zitten'.' Echo Jr. ondergebracht in de tij den van de KRO school radio, ver scheen trouw één keer in de veer tien dagen. Elke uitzending had en zal ook houden vier tot vijf verschil lende onderwerpen, behalve als men iets spciaals bij de kop neemt zoals bijvoorbeeld de Olympische Spelen in Mexico, want dan worden alle onderdelen opgehangen aan dat onderwerp, om enkele van die klei ne onderwerpen te noemen: Cura- hun volwassen vakjargon weerge ven. De tijd van sprookjes vertel len aan kinderen gaat over. In het hele onderwijs is een trend te be speuren naar wereldoriëntatie. Ka bouters geven geen identificatiemo gelijkheid. de hedendaagse proble men wel. Kinderen moeten niet voorbereid worden op de maatschappij, ze zitten er vanaf hun eerste ademtocht al midden in. Darom moet je ze ook vertellen wat er in hun maatschappij aan de hand is, in voor hun begrij pelijke burgertaal, al sta je er ver steld van wat die kinderen voor een bevattingsvermogen en een inzicht hwbben. We hebben daarvoor in ons programma een bepaalde graadme ter, nl. onze opdracht of vraag van de maand. Onlangs hadden we het bijvoorbeeld over natuurbescher ming. Als je dan ziet wat voor werk stukken er binnen komen, dan val je steil achterover. Ze komen met ideeën, alternatieven en argumen- SCHIPHOL (ANPt Op Schiphol is gistermiddag een groep van ca 50 Canadese en Amerikaanse pilo ten met hun vrouwen aangekomen. Het gezelschap brengt een bezoek van vier dagen aan ons land uit dankbaarheid De piloten zijn tij dens de Tweede Wereldoorlog boven bezet gebied in Europa neergescho ten en met behulp van pilotenhelpers via ontsnappingsroutes naar Enge land ontkomen. De piloten zullen bezoeken bren gen aan Amsterdam en Rotterdam en zullen a.s. zondag door Prins Bernard op paleis Soestdijk worden ontvangen. Op 7 juli vertrekt het ge zelschap naar Brussel. (van onze rtv-medewerkster) I ?ao. de Papoea's, milieu-verontrei niging. het Tsjechische probleem. r „Alle actualiteiten komen ook •li IGPDI Echo Jr, hjer aan M mits we des, kun- de radiokrant voor jonge Nederlan- !(Jigen kunnen die op Mn zm. I TRIANON Ook Leiden kan nu genieten van de film, die regisseur Carol Reed maak te van Lionel Barts musical Oliver! Het verhaal over Oliver Twist, het weesjongetje in het Engeland van de vorige eeuw, door de meesterhand van schrijver Charles Dickens tot leven geroepen, heeft door de jaren heen tot de verbeelding gesproken. Lionel Bart, een jonge musicalschrijver heeft Dickens verhaal over de schrij nende sociale wantoestanden uit de 19de eeuw als richtsnoer genomen voor een stuk theater dat van het begin af insloeg als een bom. Liedjes als Glo rious Food hebben maanden lang de Londense scène be heerst. Ook in Nederland werd de musical uitgebracht met een onvergetelijke rol voor Johnny Kraaykamp als de oude Fagin, de .Rechtdoende weldoener" van een groep boefjes. Maar Carol Reed is erin ge slaagd om de film nog een ex- Babysitter CAMERA Jerry Lewis als babysitter gaat als reprise de tweede week in. Een stukje kol- derwerk dat er altijd wel ingaat, op een regenachtige vakantie dag. U kent het specifieke Le- wis-recept. Duizend en een gek ke bekken en rare bokkespron- gen. Alles draait om drie te vondeling gelegde babies die door Jerry Levis nu televi siereparateur —liefderijk wor den verzorgd, totdat hij zelf va der van een vijfling wordt. STUDIO De eerste film van de eerste vrouwelijke Duitse re gisseur na de oorlog: May Spils. Reden dus voor wat meer dan normale belangstelling. Zij maakte een typisch tijdsprodukt Zij filmde een dag uit het lever, van een non-confomistische jon geling. Msar het is allemaal nogal onschuldig. De jongeman (Werner Enke) slaapt liever dan dat hij werkt, voegt by elke gek ke inval meteen de daad bij het woord en uit zijn onbehagen over de gevestigde maatschappij meer vrolijk dan provocerend Ook in het uitbeelden van de amoureuze avontuurtjes van onze jongeman betracht May Spils een terughoudendheid, die nauwelijks meer van deze tijd is. Alles by elkaar, een vlot ge maakt vrolijk filmpje, dat dan wel de jeugd van nu tot onder werp heeft, maar in zijn uit werking niet verder komt dan het niveau van een probleem loze komedie. Maar ja. dat is in deze vakantietyd ook wat waard. straatje mee te geven door een wonderlijk goed uitgebalanceer de regie. met massale bal letten en zangscènes in een prachtig decor. Hy heeft zeer veel sfeer weten te bereiken, geeft het geheel een goede do sis zedelijke verontwaardiging mee en weet in de slotscènes, waarin Oliver het slachtoffer dreigt te worden van de niets ontziende schurk Bill Sykes, de adembenemende spanning van een thriller te bereiken. Van de acteurs moet vooral Ron Moody als Fagin worden genoemd: een geweldige rol. De Commando's LIDO Er zullen nog maar weinig memorabele gebeurtenis sen uit de Tweede Wereldoorlog over zijn die nog niet op een of andere manier onderwerp zijn geweest van een filmproduktie. Commado's handelt over een van de voorpostgevechten, die voorafging aan de landing van de Amerikanen in Noord-Afri ka, toen nog een bolwerk van Italiaanse en Duitse troepen. Amerikaanse commando's krijgen een zeer bijzondere op dracht. Ze moeten een oase door middel van een list veroveren. Doelwit zijn de waterbronnen, die de Amerikanen straks hard nodig hebben bij hun groot scheepse aanval op Noord-Afri- ka. De Duitsers worden aanvan kelijk om de tuin geleid, maar langzamerhand groeit de ach terdocht. Tenslotte vallen de commando's door de mand. De Duitsers sturen een heel batal jon tanks om de bronnen te ontzetten. Als alle wapengeklet ter op het brede doe Ik is ver stomd blijken nog één Duitser en één Amerikaan de stryd te hebben overleefd. Commando's is een film die zeker tot het betere genre oor logsfilm behoort. Het is de ver dienste van regisseur Armando Crispino dat hij duidelijk aan toont hoe zinloos de oorlog ei genlijk is. Bullitt ten die getuigen van een volledig be grijpen van de problematiek. Ze zien waar de volwassenen mee bezig zyn, maar zien aan de andere kant ook bliksems goed, hoe die volwassenen zich bij tyd en wijle ook wel eens deerlijk kunnen vergissen. En dat is nuttig. Is bij een aanpak van alle onder werpen een bepaalde politieke visie niet te vermijden? We proberen dit soort problemen zo objectief mogelijk aan te pakken. De ene party zetten we tegenover de andere, de tegenparty. Voordeel is dat kinderen niet bevooroordeeld zyn. Je hoeft ze niet over te halen tot een bepaald standpunt, je kunt vol staan met ze een volledig informa tiepakket te geven. We zyn een aan gever. zy, met behulp van hun on- derwyzer, hun ouders of wie dan ook, moeten er verder mee door gaan. We geven wel een bepaalde vorm van begeleiding, in onze schoolradiogids die één keer per maand uitkomt, maar de rest moet op school gebeuren. Gelukkig heb ben de meeste aangesloten scholen wel bandrecorders, zodat het door ons vertelde nog eens teruggehoord kan worden. We zyn slechts een in formatiebron. Wordt er achteraf met dat wat w»y aandragen, niets ge daan. dan is onze uitzending waar deloos. En zo kom je dan midden in het probleem rond de veranderen de taak van de onderwyzer: niet lan ger is hy de autoriteit die kennis over de leerlingen uitstort, hy gaat meer en meer de man worden die samen met zyn leerlingen de infor matie verwerkt die hy uit verschil lende bronnen krijgt. En wy zyn bi dat wy één van die bronnen mogen zyn". Mark Lester (links) als Oliver luistert aandachtig naar Nancy, gespeeld en ge zongen door Shani Wallis. Nancy van Shani Wallis komt vooral vocaal goed uit de verf. Mark Lester speelt Oliver een tikje zoetelijk, maar Jack Wild zorgt voor een geweldige „Gladde Glippie", het boefje dat Oliver onder zyn hoede neemt. REX Als je van de zonnige Haar] emmerstraat in het Rex- theater komt en daar ander half uur moet kyken naar een verhaal, dat zich afspeelt in een sneeuwlandschap, dan doet dat wel even fris aan Nog vreem der is het als de film een wes tern blykt te zyn zonder dat een koe. wat gras of zelfs maar Indiaan in het verhaal voor komt. De kou. waarin het ver haal zich afspeelt, slaat echter niet over op de bezoeker. In- gen deel. Het verhaal is span nend. fascinerend en ook af schuwelijk en al is het gegeven dan niet hartverwarmend, de lichaamstemperatuur loopt toch wel flink op. De film vertelt het verhaal van een groep vogelvryen, die zich hoog in de bergen in de staat Utah in de Verenigde Staten hebben teruggetrokken. Op hun hoofden staan premies, of ze nu dood of levend worden af geleverd. Voor de revolverhelden van de vorige eeuw was de jacht op deze vogelvrijen een leuke byverdienste. Verwonder- Ujk is het niet dat de meesten dood werden afgeleverd en even min, dat het hele justitiële ap paraat, dat met deze zaken te maken had, door en door cor rupt was. Regisseur Sergio Corbucci. die kon rekenen op voortreffe- lyke acteurs als Jean-Louis Trintignant en Klaus Kinsky, heeft op een vakkundige wyze, de beklemmende sfeer weten vast te leggen. Het vry simpele gegeven groeide door het han dige camerawerk en de juiste decorkeuze uit tot een zeer goe de western, al is het een ver- schrikkelyk harde. LUXOR De boeiende boe verij acht in het theater aan de Stationsweg wordt nog een week voortgezet. By Steve Mc Queen is de rol van de keihar de inspecteur Frank Bullitt in uitstekende handen. Deze kleu renfilm met stroomversnellingen van adembenemende gebeurte nissen. zoals een sensationele autojacht, is zeker een kolfje naar de hand van de liefheb bers. NIJMEGEN (ANP) Het van daag door de Duitse en Nederlandse waterpolitie ingestelde onderzoek aan boord van het in Amsterdam liggende binnenvaartschip OtterwHk in verband met de vergiftiging van het Rynwater met endosulfan. heef* geen enkele aanwyzing voor schuld opgeleverd. Het onderzoek naar een eventuele dader in Nederland is hier mee zonder resultaat afgesloten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7