„Particuliere investeringen, Weens ballet komt naar ijlers van ontwikkelingshulp" Scheveningen Roemeens ambassadeur over de reis van Nixon boot motoren BIJVERDIENSTE )rs. Ldink9 minister zonder portefeuille: kamsteeg watersportr Met Straussiana tt:,&C tevreden over J )ntwikkeling Ritzege Peschel j KOTOR (ANPi De Oostduitse wielrenner Axel Peschel heeft giste ren de zesde etappe van de Ronde van Zuid-Slavië voor amateurs ge wonnen hij legde de 151 km van Titograd naar Kotor af in 4 uur 12 min. en 27 sec. De Nederlander Joop Zoetemelk behoudt de leiding in het algemeen klassement. Unieke prestatie Fedor den Hertog MINIMUM BROODPRIJS OP KOMST Euwe speelt in unieke vierkamp Het Nieuwe Boekhuis AKTIEF PERSOON r DAG 4 JULI 1969 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 17 l SN HAAG (GPD) „Vroeger dacht iedereen dat de par- kapitaalstroom naar ontwikkelingslanden weinig met ;elingshulp te maken had'', zegt minister zonder porte- drs. B. J. Udink, belast met de Ontwikkelingshulp. „Nu I t wel algemeen aanvaard dat het particuliere kapitaal de I omische groei van een arm land bevordert. I AT kunnen nog zoveel overheids- ar ontwikkelingslanden sturen, geen ondernemers zijn, als er I .ergan.'»-.atie is, komen we nog verder. Er is geen actievere voor een stimuleringsbeleid irticuliere investeringen". Ister Udink is een warm voor- jr van het particulier initiatief t om investeren in ontwikke lden gaat. De ruim twee jaar nu ontwikkelingshulp beheert, hem in die overtuiging ge- Voor drs. Udink is het be sven een van de drie pijlers p zijn ontwikkelingsbeleid rust. st de overheid zelf (die er in jaar 2.8 miljard gulden voor uitgetrokken) en particuliere chappelijke organisaties zoals ig en missie. r het loopt niet zo hard met de ïemersimvesteringen. Neder- bedrijven hebben de laatste voor gemiddeld 350 tot 500 mil- pilden per jaar geïnvesteerd in ckelingslanden en dat bedrag rder minder dan meer te wor- dinister Udink vindt dat te ge- - „Nederlandse bedrijven hebben I f :el te weinig belangstelling voor iwikkelingslanden is ook wel te begrijpen. Econo- gezien zijn we een Europese icie. Eerst wordt geïnvesteerd en land, dan op de markt van .inden. Er ontstaat op die ma- T ipibaalkrapte. Bovendien moet I bedenken dat het rendement westeringen in ontwikkelings- niet groter is dan het gemid- ver in Europa. r too Qg, SWIJK (ANP) „De ver extra vraag aan het eind iet jaar 1968 in verband met ring van de b.t.w. is volledig iveffiseei'd. De totaalomzet is zelfs ins uitgestegen boven de be- ig. De directie is over deze ont- ling voldaan", aldus het jaar van Peek en Cloppenburg land NV over het boekjaar 1 iari 1968 t/m 31 januari 1969. jwinstsaldo steeg t.o.v. het vori- boekjaar van f 768.000 tot 000. Voorgesteld wordt het di- id te bepalen op 8 pet., waar- treeds 2 pet. als interim-divi- van 2 pet. voorgesteld in ver- met de viering van het hon ing bestaan van de vennoot- in 1969. Vorig jaar werd 8 pet. leerd. Voor het verdere boek- verwacht de directie een ver- liell|Dng van de normale groei en verdere doorwerking van de re realisaties. „Samenvat- zyn wy optimistisch gestemd", ;olsk het verslag. Wat wel groter is dat zijn de poli tieke en commerciële risico's die men daar loopt. Ik noem maar het gevaar van moeilijkheden by transfers en nationalisatie. Het klimaat is erg on zeker". Om de Nederlandse ondernemers wat te stimuleren heeft de regering twee maatregelen bedacht om de ri sico's in ontwikkelingslanden voor hen te verkleinen. In de eerste plaats is er een wetsontwerp hei-verzekering politieke risico's ingediend, waarby de staat zich garant stelt voor scha de bij onverwachte politieke gebeur tenissen ontstaan. Eerste en Tweede Kamer zyn er inmiddels al mee akkoord gegaan. Onder ontwikkelingslanden vallen in dit verband alle landen, behalve de landen die by de OECD zyn aange sloten. Op verzoek van de Eerste Ka mer heeft minister Udink toegezegd dat hij Spanje hier niet bij zal re kenen, hoewel dat land geen lid van de OECD is. FINANCIERINGS MAATSCHAPPIJ Op stapel staat thans de Ne derlandse financierings-maatschap- pij voor ontwikkelingslanden n.v„ een onderneming waar staat en bedrijfs leven op basis van pariteit aan deel zullen nemen. De financieringsmaat schappij een idee van SER- voorzitter drs. De Pous zal het werk van de Nederlandse overzeese financieringsmaatschappij de NOF, overnemen. In de raad van commissarissen zit- Drs. B. J. Udink De FMO zo aal de financierings maatschappij kortweg gaan heten start met een kapitaal van 10 mil joen gulden. Vijf miljoen is geplaatst en gestort: overheid en bedrijfsleven nemen ieder de helft voor hun reke ning. Het werkkapitaal is veel gro ter. De maatschappij is niet gebon den aan bedragen die nu als kapi taal op tafel gelegd worden. Er kan ook geput worden uit bij ten vertegenwoordigers van staat,voorbeeld de begrotingspot voor het werkgevers, werknemers, bankwezen j ea particulier bedrijfsleven. De voorzitter wordt door de staat aangewezen. Verder is er een pro jectencommissie van deskundigen die moet adviseren of het verantwoord is dat de maatschappij geld steekt in bepaalde investeringen. De uit zgn. drempelprojectenprogramma, waaruit o.a. pre-investeringsstudies, infrastructurele - werken en proef fabrieken (pilot-units) gefinancierd worden. Het bedrag op de begro ting hiervoor is de laatste jaren ge zakt. Voor dit jaar is het 10 mil joen gulden, maar minister Udink twee man bestaande directie krijgt is van plan er voor'de komende be- tot taak om projecten in ontwikke- groting weer meer van te maken, lingslanden op te sporen en voor te j Verder kan de financierings-maat- leggen. schappij voor ontwikkelingslanden optreden als een van de Staat der Nederlanden by deelneming in natio nale regionale ontwikkelingslanden trustee. Dit laaste bestaat al in In donesië, Kenya en Tanzania. De maatschappij kan ook geld lenen op de kapitaalmarkt onder garantie van de Nederlandse staat. Het wetsonderwerp voor de FMO is al ingediend en minister Udink heeft goede hoop dat het dit najaar in het parlement behandeld zal wor den. De maatschappij kan dan op zijn laatst begin volgend jaar gaan draaien. Wat verwacht minister Udink van de FMO? Drs. Udink: „Of ik op timistisch ben? Dat vind ik geen juist woord. Ik sta er zeer positief tegen over en ik hoop en verwacht dat deze maatschappij een zakelijk in strument zal blijken te zijn, dat bij veel ondernemers de laatste twijfel zal doen wegnemen. Uit mijn erva ring als directeur van de centrale Kamer van Koophandel weet lk heel goed dat deze zaak bij de onderne mers erg moeilijk ligt". Sommigen vinden dat de regering door dit soort maatregelen de on dernemer teveel tegemoet komt. Wordt het bedrijfsleven op deze ma nier niet gespekt? Minister Udink ontkent het heftig. „Er is geen spra ke van extra-winsten of iets steuntje in de rug. Je kunt toch niet van hen verwachten dat ze het belange loos doen. Als ze zo zouden zyn, zou ik het slechte ondernemers vinden". Uitslag zesde etappe: 1. Peschel (O-Dld). de 151 km in 411.57; 2. Bilic (J-Slavië) 4.12.07. Algemeen klassement: 1. Zoetemelk (Ned) 18.41.06; 2. Dimitnev (Rusl) 18.44.22 6. Oosterhof <Ned> 18.47.13; 33. Aldershof 18.59 21 Dames-bridgeteam weert zich goed OSLO (ANP) Het damesteam heeft in de zestiende ronde van het bridgetoernooi om de Europese kam pioenschappen, dat in Oslo wordt gehouden, een verdienstelijke 53 overwinning behaald op het sterke Zweden. De Nederlandse dames be zetten op het ogenblik de vyfdp plaats. De heren kwamen opnieuw niet tot winst. Tegen Hongarije werd een 26 nederlaag geleden terwijl het tegen de Turken een zware 08 nederlaag werd. Nederland staat op het ogenblik op de voorlaatste plaats. Rheinland-Paltz LEIDEN Liefhebbers van het klassieke ballet staat de komende I week een bijzondere gebeurtenis te wachten. Het Weens Staats- operaballet, dat ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Weense I Staatsopera een tournee van drie weken door Europa maakt, geeft i namelijk woensdag- en donder- j dagavond a.s. voorstellingen in j het Circustheater in Schevenin gen. Deze voorstellingen zijn de eerste die het ballet van de Weense Staatsopera in Nederland zal geven. Het Weens gezelschap, dat de klassieke ballettraditie hoog in ere houdt, komt hier bovendien met een wereldpremière. In Wenen is men namelijk nog hard bezig met de in studering van het vyftig minuten durende ballet „Straussiana". voor de choreografie waarvan de artis tiek leider van het operaballet, Or- likowski. heeft getekend. Dit ro mantische vallet, gedanst op polka's mazurka's en czardassen van Johan Strauss, zal op beide avonden in Scheveningen worden uitgevoerd. Op het zuiver klassieke repertoire, dat deze groep brengt, staan boven dien nog het ballet „An der schonen blauen Donau", de pas de deux uit Doornroosje en Don Quichote en het ballet Walpurgisnacbt uit de opera .Faust". De twee oov rstel lingen in Scheveningen zullen wor den gevolgd door uitvoeringen in Rotterdam (11 juli) en Amsterdam (12, 13 en 14 juli). Voor de muzikale begeleiding zorgt het Utrecht Sym fonie Orkest. De openingsavond op 9 juli in Scheveningen omvat het volgende programmaOhopiniana, pas de deux uit Don Quichote, Straussiana, pas de deux uit Doorn roosje en Spring Waters en de Wal- purgisnacht. Op donderdagavond 10 juli zullen de volgende ballet ten worden uitgevoerd: Divertimen to no. 15 van Balamchine, pas de deux uit Doornroosje, pas de deux Claire de lune. Straussiana en „An der schonen blauen Donau". PE. J. William Middendorf is eren beëdigd als Amerikaans bassadeur in Nederland. Hij W. R. Tyler opvolgen, die met ^pioen gaat. Emil Mosbacher, ■I protocol, nam de eed af, vijl minister William Rogers nten) toekeek. WENEN (GPD) „Het vriend schapsverdrag tussen Roemenië en de Sowjet-Unie dat vorig jaar is afgelopen, zal dit jaar worden her nieuwd. Waar en wanneer dat zal worden ondertekend is evenwel nog niet vastgesteld". Met deze verkla ring sprak de Roemeense ambassa deur in Wenen, Gheorghe Pele, de berichten van de laatste dagen te gen, dat de Sowjetrussische leiders half juli dan wel 4 augustus in Boe karest worden verwacht en dat pre sident Ceausescoe en premier Mau- rer binnenkort naar Moskou zouden reizen. Wel heeft de communistische par ty van de Sowjet-Unie, evenals alle andere communistische partyen, een uitnodiging gekregen voor het bij wonen van de 10-de partijdag van de Roemeense communistische par tij, die op 4 augustus begint (in lan den met twee communistische par tijen zijn beide uitgenodigd, ook alle progressieve partijen die tegen het imperialisme zijn hebben voor deze partijdag een uitnodiging ont vangen Pele deed zyn best om de indruk uit te wissen als zouden de even tuele ontmoeting van Ceausescoe met Brezjnew en het bezoek van Nixon op 2 augustus met elkaar in verband staan. „Het is uitgesloten dat Moskou van tevoren over het bezoek van president Nixon zou zijn ingelicht. Er bestaat voor Roemenië geen enkele plicht om zijn staats bezoeken van tevoren ergens aan te melden. De betrekkingen tussen Roe menië en de Sowjet-Unie zyn uit stekend. Maar als wy een president uitnodigen, dat is dat een kwestie die alleen de Roemeense regering aangaat". Pele onderstreepte, toen hij over de komst van de Amerikaanse presi dent sprak, nog eens duidelijk de na tionale soevereiniteit van zijn land. „Wy begroeten z^jn bezoek. Het is dë eerste keer in de Roemeense gesohie- doais, dat een president van de Ver enigde Staten onze gast zal zijn. Ik zeg uitdrukkelijk: een president, want de heer Nixon heeft in 1967 al privé ons land bezocht en bij die li m gelegenheid met onze leiders, ook met Ceausescoe, gesproken. Dit be zoek vindt plaats in het kader van de beginselen volgens welke wij onze buitenlandse politieke beleid bepa len. U kent die principes: we wil len betrekkingen met &lle landen op de basis van nationale soevereiniteit, onafhankelijkheid, niet-inmenging in wederzijdse interne aangelegen heden enz. Vorig jaar bezocht pre sident De Gaulle van Frankrijk ons. Dit jaar komt president Jonas van Oostenryk. misschien ook Rumor van Italië. Ook president Ceausescoe zal dit jaar zelf enige landen bezoe ken. Zoals u ziet: Roemenië wordt actief". Volgens Pele dient dit bezoek de ontspanning en zal het de tweezy- digd betrekkingen tussen beide lan den bevorderen. „Dit bezoek is te gen niemand gericht, zoals geen van onze bezoeken tegen iemand gericht is. Wjj zyn van mening, dat het be zoek van Nixon het klimaat tussen Oost en West zal verbeteren. Het is een begin, dat verder zal worden voortgezet". WTTTLICH (ANP) Fedor den Hertog zorgde gisteren voor een unieke prestatie in de wielergeschie- denis door voor de vierde keer in successie een etappe van een meer daagse wedstrijd winnend te beslui ten. „Ik heb me voorgenomen", al dus Den Hertog, „om net zo lang in de slag te gaan, tot ik zo'n voor sprong heb in het algemeen klasse ment als in de Ronde van Enge land". Gisteren kwam hij weer een stap dichter bij zijn doel. Reeds na vyftig kilometer ont snapte een groep van tien man uit het peloton en gedurende de rest van de etappe heeft de hoofdmacht geen kans gezien de fel jagende kop lopers in te halen. Onder hen be vonden zich alle favorieten, van wie Fcdor den Hertog 28 kilometer voor de finish opnieuw demarreerde. Geen der medevluchters was in staat hem te volgen en met een voorsprong van 42 seconden arriveerde de sterke Gelderlander aan de eindstreep. Uitslag vierde etappe: 1. Den Her tog (Ned.) 155 km in 4.18.36 (met 1 min. boni); 2. Troche (W-Dld.) 4.19.48 (30 sec. boni); 3 Tschan (W.-Dld.) 4 20.18; 4 Lutz (W-Dld.) 4 24.10; 5. Ebert (W.-Dld.) z.t. Algemeen klassement: 1 Den Hertog (Ned.) 14.29.49: 2. Tschan (W.-Dld) op 16.36; 3. Becker (W-Dld.) op 16.53; 4 Troche <W- Dld.) op 18.19; 5 Knab «W.-Dld.) op 22.39: 7. Van Katwijk (Ned.) op 30.34. DEN HAAG (ANP) Het be stuur van het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft gisteren met algemene stem men aan ztfn voorzitter de bevoegd heid gegeven tot het vaststellen van minimumprijzen voor brood. Deze minimumprijzen kunnen verschil lend zyn naar gelang van de ge meenten. de broodsoorten en de tijd vakken waarvoor zij worden vastge- steld. Pas een uur voor het begin van de vergadering kwam het produkt- schap gisteren in het bezit van het Koninklijk Besluit, waarby het de bevoegdheid kreeg tot het vast stellen van een verordening betref fende minimum-broodprijzen. De verordening moet nu nog rondge- stuurd worden naar het hoofdpro- duktschap voor akkerbouwprodukten, dat volgende week donderdag ver gadert. Daarna behoeft ze nog de ministeriële goedkeuring. De ver wachting bij het produktschap is j dat ze medio juli in werking zal kun- nen treden. i De door de regering aan het pro duktschap verleend bevoedheid en de door het produktschap vastgestel de verordening zyn geldig tot 1 juli 1970. Ully Nührereen van de so listen van het Weens Staats- operaballet. BLAD EL (ANP) Jn Bladel ls gisteren een drieromdige schaak vierkamp begonnen, die de naam Reti-Herdenkingstoeraooi draagt. De Slowaakse grootmeester Richard Reti overleed 40 jaar geleden op 40- Jarige leeftijd. Op initiatief van prof. dr. Max Euwe wordt dit feit in Ne derland thans herdacht. De vorm van de vierkamp is uniek, er spe len nl. slechts (groot)meesters, die eertijds nauw contact met Reti heb ben gehad. Hieraan was het mede te danken dat oud-wereldkampioen Max Euwe na 7 jaar toernooirust opnieuw achter de schaakstuk ken had plaatsgenomen. Prof. Euwa die thans 68 is, speelde tegen de 77-jarige Tsjech Opocensky, die reeds in 1914 met Reti de degens, kruiste. Het werd een Benoni, met overwicht voor onze landgenoot, die evenwel na winst van een kwali teit voor twee pionnen geen blij vend voordeel kon boeken: remise De andere partij werd gespeeld tussen de Weense theoreticus Mül- ler (72) en de Russische grootmees ter Flohr (60) Dit duel eindigde in een snelle puntendeling. MONARK ZÜNDAPP KONIG EVINRUDE Komt U eens kijken Hofweg 39 Voorschoten Tel. 01717-4995 De SCHOOLBOEKENLIJST nog niet ingeleverd Kom er NU mee naar Breestraat 52/hoek Vrouwensteeg, Leiden Telefoon 26977 x Woordenboeken van Wolters, Kra mers. Prisma. Van Goor. x Ryam en Tjeenk Willink School agenda's, x Bos Atlassen. RUIME VOORRAAD! DE GEÏLLUSTREERDE PERS, N.V., uitgeefster van Mar griet, Nieuwe Revu, Avenue, Knip, Donald Duck en Pep zoekt een voor een wyk in Leiden. Het zal de taak van deze medewerker zijn bladen en boeken te bezorgen bij onze abonnees. Wij bieden goede verdiensten. Borgstelling vereist. Brieven aan het adres LAAN VAN MEERDERVOORT 34. DEN HAAG of telefonische aanmeldingen öndër nr. 070- 33.38.66.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17