Ik pak Rini Wagtmans nog LETORT IN DE TRUI 99 Solo van Agostinho Eerzuchtige Rudi Altig komt luttele seconden tekort fel, geloof me, ik heb Jog geen trap gedaan faigeto U TOUR IN UREN MINUTEN EN SECONDEN JIJDAG 4 JULI 1909 PAGINA IS LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (door Daan Over hof f i MULHOUSE (GPD) Aohter die kleine zwarte Portugee? Agostinho, die zo nijver naar boven danst zolang de boom- grens nog niet is bereikt, von den de heersers in deze Tour de Prance, of althans de ne gentien. die het aan hun stand verplicht waren de ander geen meter toe te staan, elkaar be paald niet in eendrachtige sa menwerking. Daar tussen de toeristen in de weelderige Vo gezen wond bijvoorbeeld Jan Janssen zich bijzonder op. Op de riante Boulevard in Mul house bleek landgenoot Rini Wagtmans het onderwerp vau zyn woede. „Wie is Rini Wagt mans dan wel, dat hij het zich maar elke dag kan permitteren te plakken, om je dan in de spurt nog tegen te werken ook Wat denkt dat jochie wel? Dat hij de hele Tour misschien geen meter hoeft te rijden? Ik ben die knapen zat. die zich een grote jongen voelen, omdat zij erbij zijn, maar die evengoed vertikken om maar iets te doen. Vandaag was hij my te vlug af, maar ik pak hem nog wel". De achtergrond van deze va derlandse vete het zich vrij ge makkelijk raden. Rini, de eigen wijze. eerzuchtige, wil niets lie ver dan een vedette zijn of al thans daarvoor worden aange zien. Steeds weer weigert hij elke coöperatie, ook al zou die op dat moment een dikkere porte feuille waarborgen. Jan Jans sen herinnert zich nog maar ai te goed de „Acht van Chaam" vorig jaar, waari nde nukkige Brabander niet voor hem wilde wijken en brutaal de zege greep Janssen: „Vanaf dat moment is de jongen op hol geslagen. Hy wil het. allemaal beter weten. In het beroepswielrennen gelden nu eenmaal bepaalde regels en Wagtmans zou zich daar ook best eens aan kunnen houden. Nee, die knaap is nog steeds amateur en dat breekt hem nog wel eens op. Hij wil bijvoor beeld geen lid worden van de vereniging van beroepswielren ners. omdat ik daar voorzittei van ben. Dat is toch krankzin nig. En het ergste is, dat hij onze positie daarmede verzwakt. Maar daar begrijpt hij niels van. Eoht. een amateur". „Rebel" Rini Wagtmans ont week de vlammen, die Jan Janssen om zich heen strooide, geenszins. „Kijk, dat ik deze dagen minder of geen kopwerx doe, is myn zaak. Ik verdeel myn krachten, omdat ik in deze Tour gewoon hoog wil eindigen. Ik heb nog de tijd zélf het ini tiatief te nemen. Trouwens, vandaag heb ik heus wel gere den. Ik ben zelfs nog met Altig weggeweest, maar dat heeft Janssen zeker niet gezien. Hij verwacht, dat ik zeker net zo veel doe als die BIC-mannen. Dat slaat toch nergens op. En dan, mag ik spurten? Of moei ik meneer Janssen voor laten gaan. Nee, ik rij mijn eigen koers en ik hoop er ver mee te komen". Rini Wagtmans signaleerde overigens meer onrust onder de meesters. „Normaal wordt dit Agostinho, hoe goed hij ooi- rijdt, altijd teruggepakt. Maar Pingeon en Letort waren het als ploegmakkers bijvoorbeeld niet eens. Hun ploegleider moest er zelfs naast komen om het Rini Wagtmans Eigen koers zaakje te sussen. Maar ja, ik zat ei' bij en dat was voor mij het belangrijkste". Rini Wagtmans was er inder daad opnieuw, toen de meesters de tijd voor geweld gekomen achtten. „Je zag ze zo naar vo ren schuiven. Ik zat er op die tweede berg, de Col de First- plan, 100 meter aohter. Letort kwam bij me en toen we op weg naar de top niet méér verloren toen waren we er in de afda ling zó bij. Echt, dit zag je een voudig aankomen". Iets wat Jan Janssen moest beamen. „Wie hier niet bij was, mist toch wel iets als coureur" Méér Willen 2-vazallen kon den er moeilijk bij zijn, want zij vochten aan de staart van de zwoegende meute. In de eer ste klimmende meters van de Col de la Schlucht al, haakten Henk Nijdam, Rik van Looy en Jos Timmermans hijgend af. Leen Poortvliet diende op oe door een tropisch regenbuitje glibberige wegen voor Van Looy nog te redden wat er te redden viel en liet zich spijtig terug zakken. „Jammer, want het klimmen viel me best mee. Toen ik eenmaal bij hen was. had ik er helemaal geen moeite meer mee". De brave Poortvliet rende met Van Looy en Timmerman op grote achterstand Mulhouse binnen, maar Henk Nijdam had hij helemaal niet meer gezien. De Tour-rot was, toen hij na een marteling eindelijk mocht dalen, onderuit gegleden en gaf onmiddellijk op. Ton Vissers: dat was een aflopende zaak. Henk had deze Tour de macht gewoon niet". Nee, Henk. die hier in Frankrijk tot nog toe meer de bezemwagen dan het peloton had gezien, zal het be paald niet hebben betreurd dat hij in de berm plofte. Het was mooi, of zo u wilt, slecht ge noeg geweest. MULHOUSE (GPD De Tour op de groep van negentien, die een is losgebarsten op de flanken van de perfecte proloog had opgevoerd Col de la Schlucht en de Col du I van wat morgen en de daarna „de Firsplan, al zag het daar in de eer- I echte Tour" kan worden genoemdL eerste honderd wanne kilometers he lemaal niet naar uit. Maar in de i natte klim naar de 1100 meter hoge top van de Schlucht trok de Frans man Grosskost. geinspireerd door ei- 1 gen omgeving, het spoor van olie. waaruit de vlammen gretig oplaai- den. Hy demarreeerde, gevolgd door I de Spanjaard Diaz, die op het hoog ste punt de eerste zou zijn, en la ter Agostinho. de Luxemburger Schutz en de Spanjaard Galera. In I de razende afdaling, waarin Gonza les noodlottig tegen het asfalt kwak- te. nestelden Agostinho en Grosskost zich op kop. De laatste werd door I een lekke band teruggeworpen naar J liet peloton en zo begon de Portu- gees Agostinho met bijna drie minu ten voorsprong op de agressieve Merckx aan de tweede klim van de 3de categorie. Op die „trap" ook vormde zich de garde der azen, die de achtervolging inzette. Het waren Merckx, Gimon- di, Janssen, Pingeon, Poulidor. Van Springel, Grosskost opnieuw. Delisle, David. Ocana, Wagtmans. Galera. Van Impe. Harrison. De Vlaeminck. Altig. Letort. Vianelli Panizza en Bellone. Agostinho de „wonderbaarlijke Portugees, die opnieuw een glan zend ritme tentoonspreidde in een solo zoals hy er, naar wordt ver wacht, nog wel meer zal uitvoeren, bleef de vedetten vooraf gaan, ener- dijds door enige verdeeldheid in de hem achtervolgende groep, ander zijds door enige verdeeldheid in de I vertoon. Maar Joaquin finishte ten- I slotte bijna vergeten. Want de Tour- I karavaan richtte zich in Mulhou- Ise onmiddellijk met een vragenvuur Siv, esire Letort hult zich in de sjJVaterpolo In de wa terpolo- Betitie van de kring Gouwe g^jtreek zijn de eerste kampioenen ld: Sleutelstad 3 bij de heren eiB klasse B en BZ&PC a in de fvan de meisjes. (Door Fred Racké) MULHOUSE (GPD) Altig deed méér dan sprinten alleen. Op de lange boulevard in Mulhouse scheurde hij wild de „gouden groep" uiteen, op jacht naar de gele trui. Eén concur rent had hij maar: Desire Letort, een renner, die hij in de laatste meters niet behoefde te vrezen. Maar een sprintover winning was niet voldoende, bonificaties worden in berg etappes niet uitgedeeld. Want dan nog restten hem zeventien seconden van de trui, die de als een jonge, eerzuchtige ama teur koersende Altig al dagenlang als enig object voor ogen staat. Die zeventien seconden bleven. Hoe verspreid achttien volgelingen, met daartussen Letort over de streep gleden. Ach, misschien zouden de chronometers Rudie in Mulhouse nog dichter bij de leiderstrui hebben ge bracht, als de juryleden maar wat schei-per hadden willen registreren. Maar zoiets doet men sinds jaar en dag in de Tour niet meer en zeker niet als men op het punt staat een Fransman te huldigen. Dat mocht nu met alles wat da ai- by hoort aan dames in klederdracht en mannen met wimpels en vanen, die allemaal firmanamen vermeldden en voor de frele body van Desire Letort werden gehouden, de nieuwe leider in de ronde. gs si (Door Kees Pellenaars) Vi SuLHOUSE (GPD) Gisteren i.jf de tourkaravaan tussen en Mulhouse de Col de icht en de Col de Firstplan en nemen. Twee cols van de '"f en Üe categorie, die in het land- ip van de Elzas hun toppen JoogstekenDeze heuvels zijn «[er niet te vergelijken met de die binnen enkele opduiken. In verband met plaatste ben ik bijzonder be- \wd iaat men vandaag te zien yt nu er 2 cols van de derde Grand Ballon en de Col de la 'tsse Pierre) en één van de eer- cicategorie (Ballon d'Alsace) op naar Belfort liggen. Ik ■l dit even aan, omdat die twee jftjes van gisteren al grote ga- ei sloegen in het rennersveld. nf moet dit dan de komende jijen worden? En dan te beden- i dat er tussen Nancy en Mul- tse in feite maar een kilometer n^es hard is gereden. Dat was en het einde. De scheiding had aangebaand en toen iverd er gekoerst in de richting van de Jlstreep. In die slotfase, toen Col de la Schlucht achter de i ioas, kreeg Charley Grosskost lekke band, toen hij samen erf Joaquin Agostinho een he erlijk voorsprong had op de 1)ep waarin de kopstukken za- Was dat niet gebeurd, dan tilden we misschien nog een bij- jder boeiende finale gekregen. ,stoals bekend draagt Grosskost trui van Bic. Hij werd dus gis pen door ploegleider Geminiani 6de strijd gebracht in de afmat- jpstactiek tegen Eddy Merckx. Een dag tevoren ivas het de Bic man Perez Frances, die deze rol moest spelen. Uit een en ander concludeer ik, dat Geminiani Jan Janssen als kopman achter de hand houdt. Om toe te slaan wanneer Eddy een inzinking zou krijgen. Bij Peugeot wordt een zelfde spel gespeeld. Daar houdt ploegleider Gaston Plaud Roger Pingeon achter de hand en stuur de gisteren Letort naar voren. Le tort, die meteen de gele trui ver overde, is beslist geen mannetje om mee te lachen. Toen Pingeon enkele jaren geleden de Tour won. was Letort ook steeds bij de eersten. Zou deze tactiek van ge noemde ploegen slagen en zou het toch nog tot een grote slag tus sen de vedetten komen, dan gaat misschien een outsider deze Tour winnen. Nu heb ik reeds enkele keren geschreven, dat ik Merckx zo sterk vind, dat hij het naar alle waarschijnlijkheid is, die gaat toeslaan. Ik heb hem giste ren na afloop van de rit gespro ken. ..Pel", zei hij, „geloof me, ik heb nog geen trap gedaan". In dien de Belg inderdaad tot nu toe zo weinig moeite heeft moeten doen, dan geeft dit toch wel te denken. Intussen is gisteren Aurelio Gonzales van de Kas-ploeg van het strijdtoneel verdwenen. Dat is heel erg jammer, want ook hij had nog een behoorlijke rol kun nen spelen tussen de kopstukken. „Van my mag hy", zei Eddy Merckx. Morgen begint de Tour pas echt. Dan gaan we in minuten meten. Dan gaan we man tegen man rijden. En dan mag een zeke re Desire Letort de trui dragen. Hoewel, hy rydt niet slecht, dat niet". Nee. Letort baart Eddy Merckx geen zorgen. Wel een aan tal andere coureurs en dat zijn in eerste instantie niet de dragers van de grote namen. Het zijn juist de ploegmaats van het Belgische idool, die een sombere trek op het. zelfs in Frankryk in kleur langs de weg bevestigde, gelaat van Merckx doen verschijnen. In Mulhouse haalde Eddy Merckx de schouders over hen op: „Nee, ze waren er niet bij, toen we met die groep aohter Ago stinho aangingen. Van Julien Stevens kan ik het me voorstellen, die kan geen meter klimmen. Maar de ande ren? Kyk, ik heb ze in de bergen natuurlijk nauwelijks nodig. Daar kan geen knecht tussenbeide komen. Maar toch Wat Eddy Merckx niet uitsprak, nam Jan Janssen voor zyn rekening: „Als het omhoog gaat ben je er zelf by, natuurlijk. Maar als hy niet sterk genoeg is. om ons allemaal lo6 rijden op de hoogste bergen, dan krijgt hij het zwaar. Want stel je voor dat de groten stuk voor stuk gaan attaqueren in zwaar terrein. Dan moet hij op zyn eentje die aanval len beantwoorden. En dat wil ik nog wel eens zien". c yfrtuA f» r WW**?- ««HhSI $1 dan nu alsjeblieft mijn krachten spa ren"?. Ploegleider Gaston Plaud vond zelfs dat echter een nog maar ma tige verklaring. Want de goede Gas ton was, toen in zonnig Mulhouse de nevels van de Vogezen waren vergeten en de minuten werden ge teld, de grote verliezer geworden: Bij al het „goud" van de weg, dat alvast demonstreerde hoe het alle maal zal zijn als de Tour werkelijk draalt, vond men Ferdinand Bracke niet terug. Die finishte ontluisterd in de groep, op vier minuten Golf In de kwalificatierondc van het toernooi om het Europese kampioenschap voor dames-landen teams heeft Nederland zich in Halm- stadt (Zweden) verzekerd van een plaats bij de laatste acht. De Ne derlandse dames legden met 332 sla gen beslag op de derde plaats, ach ter Frankrijk (316) en Zweden (331). Solist Joaquin Agostinho kfVBafcnU&rfi ^ThüW- BALLOM dALS ACE Miuumicr U ViA&rr» MULHOUSE tolron Alleen Eenzelfde oordeel van Felice Gi- mondi: „Ik vond dat Merckx er wel erg alleen bij zat, toen wij op die I berg weggingen, achter die Portu- j gees aan. Wij. van Salvarani. zaten met drie man voorop en je merkt meteen wat dat scheelt. In de laat ste kilometers probeerden we na tuurlijk Altig in de trui te helpen. Ik zag een moment, stopte af en riep tegen Rudi: Gaan. Jammer, dat we het net niet konden houden. Die Letort kwam toch nog te dicht by". En Altig: „Ik zou wel eens willen zien wat er gebeurd was, als ze de verschillen werkelijk hadden geme ten in die groep. Het zal niet ver van de zeven seconden af zyn ge weest". Waarmee overigens maar gezegd wil zyn. dat het ontbreken van ploegmaats een aantal renners veel parten kan gaan spelen. Pou lidor: „Ik moest het weer allemaal alleen doen, maai- ik was de enige niet. Merckx ook. en Van Springel dan?" Jan Janssen glimlachte vriende lijk om die commentaren„Wij za ten gewoon goed, van voren. Gross kost reed als de beste en dicht ach ter onze groep kwam Lucien Aimar ook nog aan. Toch begrijp ik Lu- I cien niet zo goed. Hy reed nogal I van achteren, vandaag. Hij was nergens te zien, toen wij weggingen. Misschien vond hij het wat te ge vaarlijk. Want dat was het. Heb je die valpartijen gezien? Ik heb een enorme bewondering voor Altig. Die viel over Gonzales heen, die Span jaard. Rudi sleepte zeker tien meter over de grond en bleef liggen. Maar wat later kwam hij toch weer bij ons". Geraakt Altig: ..Die Spanjaard, is die naar het ziekenhuis gebracht? Hy was er slecht aan toe Ik vrees dat ik hem zwaar geraakt heb. Ik zette me te gen hem af, toen hij onderuit lag. Ik raakte hem. geloof ik. in het gezicht". De Spanjaard Gonzales is inderdaad naar het ziekenhuis ver voerd. Onmiddellijk na aankomst werd hy daar geopereerd. De wilde koers op de flanken van de Schlucht, die grijs was van re genwolken en aldus een spek glad obstakel van meer dan de der de categorie werd, kon door de /ol- gers in de rondekaravaan worden aangegrepen als een onverwacht precieze maatstaf voor deze Tour. De eenzame Agostinho was het, die, zonder daar ook maar één se conde over na te denken, de schei ding tussen knechten en meesters bewerkstelligde. Een scheiding, die gladweg verliep. Janssen: „Ja, hoe gaat dat? Normaal gesproken hoef je niet achter zo'n Portugees aan. Maar je koerst als vanzelf voorop en als dan zulke mannen als Merckx en Poulidor aanzetten, dan ga Je mee. En toch is het dan vreemd. Je zit met alle groten voor- Hier is Julien Stevens nog goed geluimd. Ten gerieve van een geamuseerd publiek steekt de toen nog niet onttroonde gele truidrager een voet in een van de fonteinen van Nancy. uit en nog wordt er niet uit volle macht gereden. En dat juist niet door mensen van wie je het ver wacht. Zo'n Merckx, die zit alleen, en die rijdt juist wél door. Maar neem nou Rini Wagtmans. Die heeft er alle belang bij, dat we verder voorop raken en die blijft tussen de wielen. Ik snap dat niet Onvermijdelijk Vreemd is het overigens niet. dat Janssen enkele zaken als onbegrijpe lijk voorkomen. Het is bijna onver mijdelijk, dat in een groep, waarin zó veel belangen van zóveel voor aanstaande renners, dienen te wor den verdedigd, ook de nodige eens gezindheid ontbr^kt. Hoeveel cou reurs trouwens, willen zich niet door de concurrentie laten meespelen zon der tot op de bodem van hun krach ten te gaan? Als eenvoudig voorbeeld is er nu complete verdeeldheid van de Peu- geot-ploeg. Letort, jagend op het geel, had zich graag van de diensten van Roger Pingeon verzekerd. Maar Roger weigerde ook maar iets van z'n eigen taktiek te wijzigen: „Ik moet zelf zien hoe ik straks, op de Ballon d'Alsace en later, mee om hoog kom. Dan is Letort misschien helemaal niet in de buurt. Mag ik De uitslag van de vijfde etappe. Nancy-Mulhouse, 193,5 km. luidt: 1. Agostinho (Por., Caput) 5 uur 3 mm. 33 sec. (gem. 38.247 km/u>; 2. Altig (Wdl.. Pezzi) 5.03.51: 3. De Vlaeminck (Bel., Schotte); 4. Merckx (Bel., Driessens)5. Wagtmans (Ned. Vissers); 6. Janssen (Ned.. Geminia ni; 7. Gimondi (Ita.. Pezzi); 8. Grosskost (Fra., Geminiani); 9. Da vid (Bel., Schotte): 10. Letort (Fra., Plaud); 11. Van Springel (Bel., Cools); 12. Poulidor (Fra.. Magne); 13. Panizza (Ita., Pezzi); 14. Van Im pe (Bel., Stabllnski 15. Pingeon (Fra., Plaud); 16. Ocana (Spa.. Ma- chain); 17. Harrison (Gbr.. Caput); 18. Vianelli (Ita., Albani): 19. Gale ra (Spa.. Machaini allen zt. als Al tig 5 03.51; 20. Delisle (Fra Plaud) 5.04.12; 21. Momene (Spa., Machain) 5.05.55; 22. Spruyt (Bel., Driessens) 5.05.59; 23. Lebaube (Fra., Caput); 24 Aimar (Fra.. Geminiani); 25. Pe- rurena (Spa.. Machain) allen z.t. als Spruyt 5.05.59; 27. Lopez-Rodriguez (Spa.. Machain) 5.07.07; 28. Stevens (Bel., Driessens); 34. Van der Flaas (Ned.. Vissers); 37. Pijnen (Ned., Vissers)39. Dolman (Ned., Vissers) 49 Karstens (Ned., Plaud); 50. Beu gels (Ned., Magne); 91. Haast (Ned., Vissers) z.t. als Lopez-Rodriguez (5 07 07); 117 Ottenbros (Ned Vis- sera) 5.11.50»118. Timmerman (Bel., Vissers) 5.16.01); 121 Van Looij (Bel., V ssers z.t.. 123. Poortvliet (Ned., Vissers) z.t. In deze etappe werden geen boni ficaties gegeven. Dagploegenklassement: 1. Pezzi (Altig, Gimondi, Panizza) 15.11.33; 2. Plaud 15.1154; 3. Caput 15.13.23; 9 Vissers 15 18.05 Klassementen Algemeen: 1. Letort (Fra., Plaud) 24 uur 27 min. 10 sec; 2. Merckx (Bel., Driessens) op 9 sec.; 3. Altig (Wdl.. Pezzi) op 17 sec; 4 Panizza (Ita., Pezzi) op 23 sec.; 5. ex aequo: Janssen (Ned., Geminiani), Grosskost (Fra., Gemi niani) op 29 sec.,; 7. Gimondi (Ita., Pezzi) op 38 sec.; 8. ex aequo: Pou lidor (Fra. Magne), Vianelli (Tta., Albani) op 44 sec.; 10. ex aequo Pingeon (Fra., Plaud). Harrison (Gr. Br.. Caput) op 54 sec.; 12. Ocana Spa., Machain) op 56 sec; 13. De Vlaeminck (Bel., Schotte) op 58 sec: 14. Wagtmans (Ned. Vissers) op 1 min. 03 sec; 15. Van Springel (Bel., Cools) op 1.07 16. David (Bel., Schot te) 1.31; 17. Delisle (Fra., Plaud) 1.32; 18. Stevens (Bel.. Driessens) op 1.48 19. Aimar (Fr.. Geminiani) op 3.17; 20. Bracke 'Bel., Plaud) op 3.56; 21. Schutz (Lux.. Albani) op 4.02; 22. Perurena (Spa., Machain) op 4.06; 23. Wright (Gbr„ Geminia ni) op 4.09: 24 W in 't Ven (Bel., Cools) op 4.12; 25. Spruyt (Bel.. Driessens) op 4.24: 57. Ottenbros 'Ned., Vissers) op 10.15; 66. Pijnen (Ned.. Vissers) op 13.55; 67. Beugels (Ned,. Magne» op 13.5678. o.a. Van der Flaas (Bel., Vrisers) op 14.44; 86 Karstens (Ned., Plaud) op 15.35; 89. Dolman (Ned., Vissers) op 15.52: 98 Van Looy Belg.. Vissers) op 17.20 112. Haast (Ned.. Vissers) op 23.29: *23 Timmerman (Bel.. Vissers) op 3?.39 125. Poortvliet (Ned., Vissers) oo 53.56. Ploegen: 1. Pezzi 73.59.25: 2. Geminiani 74.02.15 3 Plaud 74.03.18 4. Driessens 74 0431 5. Caput 74.08.42; 11. Vissers 74.17.42. Punten: 1. Basso (Ita.) 52 pnt; 2. Stevens (Bel.) 45; 3. Janssens (Ned.) 44; 4. De Vlaeminck (Bel.) 43: 5. Altig Wdld.) 35: 6. Van Looy (Bel.) en Merckx (Bel.) 34; 8. Wagtmans Ned. 33.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 13