IGeef de Antillen tweetalige Scholen i Brood voor de eenden Promoties Oud-Leidenaar doet 't goed in Australië lil zes jaar vroegen 7137 priesters Eindexamen Chrom dispensatie Kweekschool Leiden Dr. J. Pli. cle Palm pleit uit liefde voor het CuraQaose kind: a Zittenblijvers j INTREDE KAND. R. HASSEFRAS Kurk op olie In Nederland hoogste percentage Academische examens Gouden doctoraten UNIEK VOOR LEIDEN 'UWELIER v. d. WATEP (ONDERDAG 3 JULI 1969 LETDSCH DAGBLAD PAGINA S evel, C/ nai inji _ldDj LEIDEN Het proefschrift waarop de heer J. Ph. de Palm Onlangs in Leiden tot doctor in de letteren promoveerde, is een u.fverk met een lange aanloop geworden. Het draagt de titel „Het Nederlands op de Curacaose school". Dr. J. Ph. de Palm iestpraat er fervent over, alsof het een voornaam stuk van zijn leven heeft bepaald. lands taalgebruik van die Antillianen Fouten, die niet voortkwamen uit een te geringe woordenschat, maar die regelrechte fouten waren tegen de structuur van het Nederlands. In Holland, stelt dr. De Palm daar naast vast, blijft 40 van de kin deren op de lagere school één of meerdere malen zitten. Voor de An tillen is dit percentage maar liefst 76 Hij gelooft dat dit zeker ook te wijten is aan de geschetste grote taaiovergang. „In mijn tijd", aildus dr. De Palm die van "38 tot '49 onderwijzer is ge weest op Curasao en Aruba, „mocht je zelfs niet op de speelplaats in het Papiamento praten. Daarin is nu een kentering ten goede gekomen. Het Papiamento wordt nu ooglui kend toegestaan. Dat is mij niet ge noeg. Ik wil het hebben voorgeschre ven" In Friesland heeft hij tweetalige scholen bezocht, en was enthousiast over het daar gehanteerde systeem Dat systeem toegepast op, om te beginnen, proefscholen op Curacao, betekent in de praktijk dat het Pa piamento in de beginklassen voer taal wordt. Rekenen, lezen en schrijven worden in de moedertaal aangeleerd. In de vier hoogste klas sen kan naar Fries voorbeeld het Nederlands als voertaal worden gebruikt, met handhaving van en kele uien Papiamento. „Ik ben mij er van bewust", ver zekert dr. De Palm. „dat ik hiermee een zware wissel trek op mijn eigen mensen, de onderwijzers die het kind moeten gaan opvangen in zijn eigen taal". Merkwaardigerwijs vreest hij tevens een zekere tegenstand bij de ouders van schoolgaande kinde- ADVERTENTIE) festi Inderdaad merkt hij op een ge geven moment op: „Dit boek is ge- chafroeid. Dit is iets dat me altijd nariaeeft bezig gehouden, al vanaf de jerste dag dat ik in '38 op de An- sillen voor de klas kwam te staan. Mleen, Jules de Palm zei toen niet :nd|oveel als nu dr. J. Ph. de Palm, 111 begrijpt u". De 47-jarige Hagenaar stelt in zijn proefschrift voor, op Curasao en- tweetalige experimenteer-scho- Nlen naar Fries model in het leven te roepen. Op het ogenblik is het Chnamelijk voorschrift, dat het Neder lands voertaal dient te zijn bij het lager onderwijs. Dr. de Palm heeft Dri'geconstateerd, dat het door het angstvallig buiten de school houden van het Papiamento (de moedertaal de Curacaose bevolking) er on nodige lasten op de nek van de An- leerling worden geladen. „U moet zich even voorstellen dat ektU als Hollander in de eerste klas navan de lagere school komt. Einde lijk is de grote dag dan aangebro ken. U komt daar, en dan staat idaar senor Alfonso Fernandez, die u begint toe te spreken in het 2jSpaans. Zo en niet anders is de si tuatie op de Antillen. Deze overgang j ,0- is voor het kind veel te groot Een j Hollandse jongen die naar een Hol- 18'landse school gaat, valt deze over- v, gang al zwaar. En daar bovenop voor de Curagaoënaar dan nog eens Di deze moeilijkheid". Dr. De Palm heeft opstellen on derzocht van kinderen die tien jaar Vj lang, vanaf de eerste schooldag, In het Nederlands, zijn onderwezen. Hy vond vele afwijkingen in het Neder- LEIDEN HAZERSWOUDE. De heer R. Hassefras, die 9 maart 19/ 27 te Hazerswoude werd geboren en van 1953tot 1959 een filiaal in Leiden beheerde, daarna zeven jaar in Ede een kruidenierswinkel exploiteerde en thans reeds geruime tijd evange lisatie-arbeid onder de schippers in Lobith verricht, zal zondag 17 augus tus in het predikambt worden beves tigd. Hij wordt dan voorganger van de Geref. Kerk in Musselkanaal. De heer Hassefras heeft onder lei ding van een zevental predikanten theologie gestudeerd en werd op 28 november van het vorig jaar door de classis Arnhem en zes dagen la ter door deputaten van de particu liere synode van Gelderland op grond van art. 6 van de kerkorde (singu liere gave) toegelaten tot het ambt van predikant in de Geref. Kerken in Nederland. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer W. J. M. Osse, we tenschappelijk medewerker eerste klasse by het Zoölogisch Laborato rium te Leiden, tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen ge promoveerd op een proefschrift, ge titeld „Functional morphology of the head of the orch (Perca fluvia- tilis L.): an electromyographic stu dy". Promotor was prof. dr. D. J. Kuenen. Voorts is de heer P. van Schilf- gaarde, advocaat en procureur te Capelle aan de IJssel. tot doctor in de rechtsgeleerdheid gepromo veerd op een proefschrift, getiteld „Toerekening van rechtshande lingen". Promotor was prof. mr. H. Drion. Tenslotte promoveerde de heer F. C. Fischer tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „Pyridineboron- zuren". Promotor was prof. dr. E. Havinga. ren. „Wij zullen de ouders moeten overtuigen dat dit uit liefde voor het kind gebeurt, en dat hun kind geen tweede-rangs kind is als het naar een tweetalige school gaat". Op deze overwegingen berust zijn voorstel een aantail proefscholen in te stellen op het grootste eiland van de Nederlandse Antillen, Curasao. Uit publiciteitsoogpunt valt 't idee van daaruit beter te verkopen, meent hij. Waarom eigenlyk een tweede taal naast het Papiamento op de Antil len? Dr. De Palm vindt in deze vraag een goede aanknoopmogelijk- heid voor een iets wijder betoog DR J. PH. DE PALM over de economische en staatkundige gebondenheid van de Antillen aan Nederland. „Het Papiamento is te klein. Je kunt vanuit het Papiamen to geen Spaans, Italiaans of Engels leren. Je hebt dus één taal nodig met een goede structuur, van waar uit Je dat wel kimt". En na deze inleidende verklaring: „Als u nu vraagt: waarom neem jn voor die ene taal niet het Spaans of het Engels, dan zeg ik: De dag dat iemand ontdekt dat je van cac tussen op Curasao een bestanddeel kunt maken dat onontbeerlijk is orr naar de maan te gaan, dan pleit ik voor onafhankelijkheid en voor een wereldtaal. Maar zolang wij econo misch zo gebonden zijn, ben ik liever Nederlander dan dat Curasao een kolonie wordt van Amerika of Vene zuela, dat je vanuit Curasao op eer. heldere dag kunt zien liggen De Nederlandse regering garandeert mij historisah meer". „Maar volgens mij en iedereen die de eilanden kent, moet het hier mee eens zijn is het onmogelijk dat de Antillen volkomen onafhan- kei ijk worden. Het leeuwendeel van de middelen van bestaan wordt ge leverd door de oliemaatschappijen die rich hier hebben gevestigd. De laatste tijd begint het toerisme op te komen, maar het staat nog in de kinderschoenen. Wij drijven als een kurk op de olie. Dit is een gegeven, daar kom je niet vanaf". Di-, De Palm, die thans de functie bekleedt van hoofdcoördinator van het centraal bureau toezicht op de Curasaose bursalen te Den Haag, is de eerste Antilliaan die promoveerde in de letteren. Van zijn promotie werden televisie-opnamen gemaakt voor Tele-Curasao en Tele-Aruba De promotie werd o.a. ook bijge woond door de gevolmachtigd minis ter van de Nederlandse Antillen in Nederland, dr. E. Jonckheer. Dr. De Palm hoopt dat rijn sug gesties doordringen tot de betreffen de instanties op de Antillen. Het ex periment, meent hij in zyn proef schrift, waarvan ook een cannier- j oiële uitgave bij Walters-Noordhoff het licht zaïl zien, kan moeilijk ten nadele van het Curagaose kind uit vallen. LEIDEN Tal van Australische huizen zyn opgesierd met kunstig houtsnijwerk dat is vervaardigd door de oud-Leidenaar Peter Otto, diens vader Pieter en zyn 23-jarige zoon Laurence. De drie geslachten Otto oefenen hun handnijverheid uit in een klein werkplaatsje in Surry Hill bij Sydney. Ze kunnen nu een behoorlijke prijs vragen voor hun tijdrovende kunst voorwerpen. Daar is dan ook 17 jaar hard voor gewerkt. Volgens de 50-jarige Peter Otto hoeft htf voorlopig niet naar ander werk om te zien. want d* vraag naar „klassiek" gesneden meube len neemt nog altyd toe. fly heeft hiervoor zijn eigen theorietje. Van links naar rechts Peter, j Pieter (80) en Laurence met één j van hun artistieke voortbrengse len. „Ik dacht dat in dit jonge land de bevolking eerst het land moesit ont ginnen en huizen moest bouwen. En nu dat zo*n beetje gebeurd is, willen de mensen hun woningen verfraaien". In de familie Otto, die eertijds aan het Levendaal woonde, wordt al meer dan 30 ja ai* aan houtsnijwerk gedaan. De Otto's leggen zich niet alleen op het maken vam schoor - alleen toe op 't maken van schoor - meubelen, maar ook op eervolle opdrachten, zoals een wapenschild voor de Australische regeringszetel, preekstoelen en wandornamenten. LEIDEN Aan de Leidse Univer- siteit zyn geslaagd voor het kand. examen II geneeskunde de dames E. D. Blok. J. N. van Doorn, M. L. Visser-van Heek, Den Haag; M. J. Herfst, M. E. Klupsteen, M. G. Ch. L. Lie Hon Fong, Leiden; M. V. Rad- maker, Schiedam; C. A. Roeterink, Bloem endaal; M. L. Ch. Schieman (cum laude). Leiderdorp; M. L. Wes- tedt, Hilversum en de heren R. H. J. ten Berge, Den Haag; P. W. Briët, Deventer; E. Bruijnsteen, Den Haag; F. P. Bueno de Mesquita, Leiden; R. C. M. Carpentier, Rotterdam; A. A. Fortuin, Den Haag; C. Th. Herweijer. Rotterdam; B. A. M. Kauer, Den Haag: M. E. Krol. Voorburg; J. L. M. van Pelt. Den Haag; G. C. van der Plas, Leiden; P. L. van der Plas. Katwijk aan Zee; C. van Rees, Slie- drecht; H. J. van der Rhee, Biltho- ven; H. Rijckborst, Rijswijk; J. A. W. Schepman, Leidschendam; S. V. Sleeswijk Visser, P. P. Taverne, J. P. Terwiel. Den Haag: R. F. A. Thijs- sen, Wassenaar; R. H. A. Tjong Ayong. Leiden: R. Vriesendorp. Arn hem; A. Th. M. van dei- Zon, P. van Zonneveld, Leiden: J. van Zwieten, Den Haag; K. J. van Zwieten. Al phen aan den Rijn: doet. ex. Ned. recht de heren A. W. Kist, Oegst- geest; A. S. Rueb. Rheden; C. J. P. van Baasbank, Haarlem; J. Wisse, Leiden; en mej. M. I. v. Dobben de Bruyn, Hazerswoude; semi-artsex. de dames D. M. Dukkers van Emden, Amsterdam; M. I. Kooien, Nootdorp; E. C. M. Plag, Den Haag: en de he ren W. L. van Heijningen, Leiden: C. J. C. M. van Lieshout, Rotterdam; J. A. Lubbers, Breda; P. A. M. Mas- j sizzo. Wassenaar; artsex. de heren J. A. v. d. Does, Arnhem; J. D. M Feuth, Rotterdam; J. A. M. Fliescher, j Bergen op Zoom en G. Ch. J. M. M. Legem, Leiden. i Kerkelijk leven NED. HF-RV. KERK I Beroepen te Deil: L. Westland, I kandidaat te Huizen, te Emmen: G. J. T. van Dijk, te Spijkernisse. I Aangenomen het beroep der ge-1 Inerale synode tot predikant tot bij zondere werkzaamheden ten dienste van het Nederlands Bijbelgenoot- schap) W. C. Verstoep, te Assen. GEREF. KERK Beroepen te Sneek: J. M. Lam- mensma, te Schiedam. Bedankt voor IJmuiden: D. C. Fi- ret te Eefde. GEREF. KERK (vrijgemaakt) Aangenomen Bunschoten-Spaken burg: K. J Kapteyn. te Appingen- dam-Overschild. Bedankt voor Amsterdam: T. Boersma te Assen. CHR. GER. KERK Beroepen te Hillegom: A. Bakker, kandidaat te Broek op Langendijk. te Maassluis: R. van Beek, kandi daat te Ede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Haarlem, Herkingen. Kortgene, Leiden, Portugaal en te Westkapelle: R. Boogaard, kandi daat te Nissen, te Aalburg, 's Gra venpolder. Hooffddorp. Poederoyen, St. Annaland en Oud-Beyerland: J. Mol, kandidaats te Hardinxveld. LEIDEN Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool in Leiden zijn geslaagd: J. H. v. Bemmel. Leiden; J. W. Bergman. Katwijk a. Zee: A. Bloe- mendaal. Leiderdorp; M. C. Bos, Lei den: A. B. Brouwer, Katwijk a. Zee; J. Ch de Graaff, L. Groenewegen, Leiden; R. Y. Jager, 's-Gravenhage; M. Labordus, Leiden; M. A. C. Lind- hout, Voorburg; J. P. v. Roon, Kat wijk a. Zee; A. R. Roosing, Leiden; H. J. Salman, Noordiwyk; P. v. d. Schinkel. Voorschoten. T. J. Sloots, Katwijk a. Zee; G. Steenwyk, Abbe- nes; C. Teeuwen, Leiderdorp; P. L. Tibboel, Lisse; C. J. Woltjer, Leiden. J. J. de Best, Oegstgeest; H. J. Bok horst, Nieuw.-Vennep; A. Brands, Oegstgeest; B. J. Couperus, Wou- brugge; F. G. Crama, Noordwyk; D. Erades. C. P. Habraken. C. L. Hel- mich. F. R. Jacques, Leiden: R. Kool stra Sassenheim; P Kooreman, Noordwyk a. Zee; J. Kramers. Voor schoten; J. M. W. Kroon, Boskoop; L. W. Kuit. Oegstgeest; M. W. Lam- binon. Leiden; H. A. v. d. Linden, Noordwyk a. Zee; C. S. W. Mieog, Oegstgeest: T. W. Nell, De Kaag: A. H. den Ouden, Alphen/Ryn; C. J. Peetsold, Leiden; H. de Ruiter, Abbe- nes; A. S. Schalkers, Zoeterwoude; H. D. P. Stolp. W. Tielenburg, Lei den; P Timmers, Nw.-Vennep; J. P. C. Vogel. Boskoop. J. Boon. Wassenaar; A. de Bres, Voorschoten; C. Durieux, J. P. Dijk- drent, Y. M. v. Eijbergen. Katwijk; E. J. Glasbergen. Rijnsburg; A. H. Gouw, K. Heinrich, Leiden; J. W. Heijmans, Voorschoten; L. E. de Jong Katwijk a. Zee; C. Keizer Alphen a/d Rijn; L. D. v. Klaveren, Wassenaar; D J. Koldenhof, Leiden: N. Labor dus. Leiden; N. NieuwenhuijsenZoe- termeer; D. L. Oudyk. Alphen a/d Rijn; W. A Philippo, T. A, Reijer- kerk, Lisse; T. J. Sleeking, Wasse naar; D. A. K. Verlaan. Zoetermeer; W. P. Vochteloo, AarlanderveenJ. C. Vonk, Alphen a/d Rijn; Z. Zui dervaart, Leiderdorp. J. H. Berkhey, Katwijk a Zee; A. E. v. Driest. OegstgeestB. M. Gorlee. P. Hemerik, Leiden; F. v. Heusden. Woubrugge; T. v. Houten, Leiden; J. K. de Jong. Noordwyk; M. W de Jong. Katwijk a. Zee; W. M. E. Ke- pel, L. Kikkert, T. D. J. Klein, C. v. Kralingen, H. Kreulen. Leiden: C. Los, Oegstgeest; R Mooten, Tj. v. Norden, Leiden; A. v. d. Plas. Kat wijk a. Zee; J. Speelman. Nw.-Ven nep; J. Verra, Oegstgeest. A. J. M. Beenhakker. W. F. Buys, J. J. Dee, Leiden; H. M. C. v. Don kelaar. Sassenheim; J. Guldemond, W. Halm, Alphen a/d Rijn; M. v. d. Kwaak. Sassenheim; A. Leune. Lei derdorp; E. J. Loen, Leidschendam; M. A. Mekkes, Voorburg; J. Min naar d, Bodegraven; L. E. J. A. Moe- liker, Leiden; A. v. d. Niet, Noord- wijk; W. Nijenhuis, Leiden; J. E. Pa- pendrecht, Sassenheim; J. v. d. Plas, Katwijk a. Zee; M. Raaphorst, Lei den, G. J. van 't Riet. Wassenaar; L. J. Schuurman, Nieuwkoop: M. B. Smits, Noordwykerhout; G. R. Snel. Hillegom; C. Tijben, Katwijk; M. W. C. de Vries, Noordwyk a. Zee; M. Zierikzee Leiden. Afgewezen 3- VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paulus heeft een onder - i zoek laten instellen dat over een tijdsbestek van enkele jaren een beeld moet geven van het aantal priesters, dat de celibaats verplichting niet meer kan of wil nakomen. De cyfers, die uit het onderzoek zyn voortgekomen, laten zien dat de afgelopen zes jaar 7137 rooms-ka- tholieke priesters dispensatie heb ben gevraagd en dat het in 5652 ge vallen is verleend. Vaticaanse krin gen, die dit bekendmaakten, zeiden dat het onderzoek is ingesteld om te bewijzen, dat de strijd rond het ce libaat niet zo algemeen is als men doet voorkomen De cyfers zyn toe- j gestuurd aan alle vertegenwoordi gers van het Vaticaan in het buiten land, mede met het oog op de steeds sterker wordende vraag of r.-katho- lieke priesters al dan niet mogen trouwen. Dit heeft reeds geleid tot het ontslag van een groot aantal priesters, met name in landen waar het streven naar kerkelijke hervor mingen het sterkst is. Het aantal aanvragen van 7137 komt neer op iets minder dan twee procent van het priesterbestand over (ADVERTENTIE) DE KASTEN-SPECIALIST Hooglandse Kerkgracht 4749 hoek Nieuwstraat - Tel. 01710-33078 Ann mode"en uniek in de kastenwereld Haarlem - Den Haag - Leiden de gehele wereld. De cijfers van de jaren tussen 1963 en 1968 geven een j stijgende lijn in het aantal aanvra gen te zien. In 1966 bedroeg dat 1418 in 1967 1769 en in 1968 2263. Latfjns-Amerika heeft het grootste percentage priesters dat wil gaan trouwen: 3,02 procent op 21854 pries ters. De Jezuïten, die in de persoon van enkele leden toch het meest in de belangstelling hebben gestaan rond de kwestie van het celibaat, hebben de beste „religeuze papie ren". Byna 2 procent van hen heeft dispensatie gevraagd, tegen 3,86 procent van de dominicanen, 2,23 procent van de capucynen en 2,95 procent van de benedetynen. Paus Paulus heeft onlangs in een rede voor de kardinalen gezegd dat hij verschillende voorstellen, in studie had om het priesterschap te moder niseren. Het celibaat noemde hij niet met name. Het op bevel van de Paus inge stelde onderzoek heeft betrekking op de volgende landen: Italië, Frankrijk, Spanje, Portugal, Duitsland, Oos tenrijk, Zwitserland, Nederland, En geland, Ierland, Malta, Oost-Europa, Noord- midden- en Zuid-Amerika, Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland. Volgens de kringen in het Vati caan had Nederland een bolwerk van de beweging voor vernieuwin gen in de kerk het hoogste per centage priesters dat dispensatie had gevraagd om te mogen trouwen. LEIDEN De heren J. L. L. Werg en A. N. M. Allard herdenken j maandag het feit, dat zij vijftig jaar geleden aan de Leidse Universiteit promoveerden tot doctor in de j rechtswetenschap. ADVERTENTIE FRIESE STAART. EN vriJLKLOKKEN, MODERNE STOELTJESK LOKKEN. ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN Diverse ANTIEKE SCHOORSTEEN. EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken. Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. V LEIDEN Hij was er weer vanmorgen, broodbezorger A. Bc- kooij. Iedere morgen tegen half negen stuurt hij zijn bakkerskar retje naar het Plantsoen, waar de ter zijn gekomen. Want ze loeten: zijn verschijning betekent eten. Zo gauw de eenden de driewieler van de heer Bekooij aan zien ko men, waggelen ze naar de rijweg eenden dan inmiddels uit het wa- I van de Zoeterwoudsesingel. „Nou zijn het er niet eens zoveel", zegt de voederaar. ..Maar moet 'je 's winters eens komen". Hij strooit al drie jaar lang oud brood voor de beesten. Die daar „dik" tevre den mee zijn. Foto LD/Holvastl

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3