„Geef de elektriciteitszaken dan maar aan een ander Automobilist ontwaakte in voortuin Kele.!.i.ik..lCTen Probleem rond bouw nieuwe centrale Taak van Kamer van Koophandel in studie Griekenland en de rechten van de mens Dreigement wethouder Harmsen in de raad: IVIO-DIPLOMA Voetballers uit Wenen brengen bezoek aan Leiden Leidse flits Buit van f 5000.- bij kraak in Leiden Eindexamen Chr. Lyceum Leiden GOUDEN RING Juwelier v. d. Water Leidse kantonrechter las de les: Opleiding voor analist DINSDAG 1 JULI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer redacteuren) LEIDEN „Als de raad dit voorstel aanvaardt zal ik het college van B- en W. moeten verzoeken om een andere wet houder met de elektriciteitsvoorziening te belasten". Dit dreigement van een geëmotioneerde wethouder Harmsen had vannacht in de Leidse raad succes. P.v.d.A.-fractievoor- zitter Van Aken trok zijn omstreden voorstel in, maar hij zou nog wel „met zyn fractie nader van gedachten wisselen". De zaak draaide om de bouw van een nieuwe elektriciteitscentrale in de Barrepolder onder Zoeterwoude. De heer Van Aken wilde de raad voorstellen de raad van commissarissen van de N.V. Electrici- teitsbedrijf Zuid-Holland te laten weten, dat de Leidse raad tot de conclusie was gekomen, dat er van de bouw van de centrale in de Barrepolder toch niets zou komen. De E.Z.H. werd derhalve uitge nodigd met de minister van Economische Zaken en het provinciaal bestuur de zaak opnieuw te gaan bekijken. En dan natuurlijk de brief in te trekken, waarin aan Leiden werd verzocht de bouw van die centrale In de Barrepelder voor te bereiden. deelnemen. Als gevolg daarvan zal z.i. de door de EZH verlangde veili ge en economische voorziening in de behoefte aan elektrische energie in Zuid-Holland niet verzekerd zijn. Met klem moet door Leiden bij de EZH worden aangedrongen op een breed overleg met alle betrokken diensten, instanties en organen ten einde de uiteindelijke c.q. bewilli ging van rijkswege te verkrijgen. Gehoord deze uiteenzetting had de heer Amptmeijer (PSP) de indruk van „wij gaan gewoon door". Laten wij als raad toch terugkomen op ons besluit van 14 november 1968. Het blijkt nu, dat toen een groot gedeel te van de raad zioh heeft vergist, al dus de heer Amptmeijer, die de wet houder verweet „hardnekkig door te gaan Open deur Brief De heer Van Aken deed dit voor- l stel nadat wethouder Harmsen was 1 ingegaan op zijn interpellatie inzake de bouw van deze centrale. In deze interpellatie herinnerde de heer Van Aken aan het voorstel, dat de raad in zijn zitting van 15 november 1968 met grote meerderheid van stemmen i had genomen: de bouw van een cen- tra le in de Barrepolder Reeds toen was ik van oordeel, aldus spreker, dat deze zaak onvolledig was voor- i bereid. Nu er een aanzienlijke ver traging in de totstandkoming van i deze centrale is ontstaan, moet het volgens de heer Van Aken vrijwel uit gesloten worden geacht, dat de eer ste eenheid in 1973 en de tweede in 1974 aan de produktie zal kunnen De heer Van Aken sprak er zijn teleurstelling over uit, dat een ont- werpbrlef, welke in maart door het seniorenconvent was opgesteld en waarin over deze materie werd ge sproken, het gemeentebestuur van Zoeterwoude nooit heeft bereikt. By navraag had dc burgemeester van Zoeterwoude hem dit bevestigd. Burgemeester Van der Willigen: „de brief is verzonden". „Waarom heeft de heer Van Aken niet eerst met mij, die toch de brief onderte kende, contact opgenomen?" De volgende leerlingen van de voor- malige opleiding aan de Noordeinde- Scholengemeenschap voor LAVO en LEAO slaagden voor diploma's van de Stichting IVIO te Amsterdam: Kantoorassistent: 2B: M. Kuit, J. G. Palm, C. J. v. d. Panne (Alphen); 1 H. M. W. Pieters, A. J. Siera, J. L. M. T. Uffink, J. P. Verstraten, J. J. R. de Wit iBoskoop); W. Harland. M. Mulder, H. Verhoork (Voorschoten): M. G. K. Janssen. 2C: H. van Beelen (Katwyk); E. R Bogaards. J. A. de Bruin (Al phen); A. J. Cuvelier, C. Donker (Al phen); A. Dunki Jacobs (Leimui- den); M. K. van Egmond (Leider dorp); A. A de Groot (Leiderdorp); H. Kasteel (Rijnsburg); M. Kiel. A. Kraayoord (Katwijk); E. J. A. Maas (Leiderdorp); C. Ouwehand (Kat wijk); J. Smit (Noordwyk). 2D: A. C. E. van Biezen (Wasse- 1 naar); E. Hoebink (Voorschoten); K. van Hooidonk (Leiderdorp); E. J. - Solleveld. 2E: H. v. d. Berg (Koudekerk); P. B. Gravekamp (Valkenburg); C. den Hertog (Hazerswoude); H. J. Noor- dervliet, C. W. Roest (Ter Aar); H. G. Ruardy (Alphen); S. van Vliet (Koudekerk); R. C. v. d. Woerd; C. P. E. Regtuyt (Alphen). Algemeen Vrouwelijke Vorming (eerste gedeelte): S. Bavelaar (Lei derdorp); D. van Buren (Katwijk); M. J. Coorn (Katwijk); W. E. Dit- mer (Katwijk); P. H. van Dijk (Al phen); J. M. Egberts. M. P. M. v. d. Kaay (Sassenheim)M. Kroon (Lei derdorp); J. W. de Leeuw, A. Lugt- hart (Katwijk»; A. Brouwer (Voor schoten); G M Jaspers. J. J. Jon ker, A. C. M. Lugthart (Katwijk); N. v. d. Plas (Katwijk): P. Verhoog. B. Buys. L J. Haasbroek (Katwijk); E. L. Robbers (Oegstgeest); A. C. Stuivenberg (Alphen); J. T. C. de Koning (Oegstgeest); H. E. C. Hoge- woning (Noordwyk). Winkelassistente: J. Gijsman, J. J. v. d. Hoed. L. van Hoeve (Noordwy- kerhout)J. Ipenburg (Voorschoten) J. Kapaan (Leiderdorp); M. R. A. Klunder (Wassenaar); R. P. Rijling (Voorschoten); S. S. Schiebroek; R. A. C. Stam (Voorschoten); L. Stou ten, J. B. Teske (Voorschoten); J. H. de Vries (Leiderdorp); R. J. v. d. Water, R. J. Werba (Lisse); J. Box- ma (Alphen); P. G. Blljdensteyn. P. Corba, P. van Diggele (Hazerswou de); G. B. Koolhaas. P. Koorn (Al phen); G. A. Kluwstra (Noordwijker- hout); G. W. van Leeuwen (Leider dorp); M. de Ligny, E. van Luiing (Woubrugge); C Pijnaker, F. Spoel (Zoeterwoude)J. A. van Termey (Alphen); J. H. W. R. v. d. Vlist (Alphen); L. J. Vlugt (De Kaag); H. Winter (Woubrugge); J. J. v. d. Zwet (Lisse); E. de Vries, M. Kan- ning, E. P L. Tegelaar, M. C. R. v. d. Gaag (Hazerswoude): C. Voge laar (Katwijk); H. C. Landwehr. W. Minnebreuker (Noordwljkerhout). J. Duk. Barrepolder Wethouder Harmsen, ging hierna in op interpellatie-Van Aken. Hij merk te op, dat het zoeken naar een ande re vestingsplaats voor de nieuwe cen trale slechts kan leiden tot een vol komen loslaten van de Barrepolder, indien die andere vestigingsplaats, tengevolge van een ruimere mede werking van de betrokken instanties, een meer economische exlpoitatie van de centrale tot gevolg zal heb ben. Het plan Barrepolder is nog niet opgegeven. De EZH is volledig geïnformeerd met betrekking tot het overleg, dat thans gaande is en be- LEIDEN Een groep leden van de Oostenrijkse voetbalvereniging SV Schmidwerk uit Wenen brengt de ko mende week een bezoek aan Leiden. De Oostenrijkers, die vrijdag 4 juli in Leiden arriveren en zaterdag 12 juli de terugreis aanvaarden, zijn te gast by leden van' de badmintonvereniging „De Leidse Shutteliers" en van de atletiekvereniging Holland. De voet ballers uit Wenen zullen vanuit Lei den excursies gaan maken, o.a. naar Amsterdam, Rotterdam en Maduro- dam. Het verblijf in Leiden wordt vrijdagavond 11 juli besloten met een daverend feest in het jeugdcentrum De Korte Vliet. Het is reeds voor de vijfde maal dat de Leidse Shutteliers een sportuitwisseling met een buiten landse vereniging organiseert. Dit ge beurt onder auspiciën van de Euro- Sportring, een organisatie die contac ten tussen sportverenigingen in Europa stimuleert. Een aantal leden van „De Leidse Shutteliers" en AV Holland brengt in de eerste weken van augustus, eveneens onder aus piciën van de Euro-Sportring, een bezoek aan Spar.'je (omgeving van Barcelona Wethouder P. S. Harmsen hoeft dus niet nog eens afzonderlijk te worden ingelicht. De tengevolge van het nader overleg met betrek king tot de vestigingsplaats ontsta ne vertraging heeft, mede door de omstandigheid, dat een nieuwe een heid van de Prov. Noordbrabantse Electriciteits Maatschappij van 400 MW in 1973 gereed komt. thans nog geen invloed op de datum, waarop de eerste eenheid in gebruik zou moe ten worden gesteld. De EZH, aldus de wethouder, is volkomen in staat al die maatregelen te nemen, die een veilige voorziening van elektrische energie verzekeren. Het breed ge meen overleg heeft regelmatig plaats en daarop behoeft niet nog eens af zonderlijk te worden aangedrongen. Als commissaris van de EZH onder houdt de wethouder, ook buiten de vergaderingen van commissarissen met de directeur van dit bedrijf een Intensief contact. De wethouder was blij, dat er in augustus een hearing wordt gehouden, waarbij alle pro blemen —ook de biologische ter sprake zullen komen. De heer Van Aken diende hierna het bovengenoemde voorstel In, het geen de wethouder een intrappen van een open deur noemde. De EZH weet precies wat er aan de hand is en is volledig geïnformeerd. Als wet houder doe ik niets anders dan be sluiten uitvoeren, welke hier zijn ge nomen. De heer Amptmeijer zegt nu: de wethouder gaat hardnekkig door. Maar wat had ik anders kun nen doen? De raad dient te beseffen, dat hij mij op deze plaats heeft ge steld. In groot overleg proberen wy nog steeds de problemen tot een op lossing te brengen, aldus wethouder Harmsen, die vervolgens tot boven aangehaalde uitspraak kwam. De heer Van Aken zei zijn oordeel gebaseerd te hebben op de stukken, die voor een ieder ter inzage liggen. „Ik ben afgegaan op de feitelijke ge gevens en de ontwikkeling van deze materie, waarbij ik geen ogenblik de naam van de wethouder in het ge ding heb willen brengen. Ik ben in discussie getreden op zuiver zakelij ke motieven". Toen de voorzitter op een vraag aan wethouder Harmsen of deze bij zijn uitspraak bleef, een bevestigend antwoord kreeg, trok de heer Van Aken zijn voorstel in. waaraan hy echter toevoegde „over deze kwes tie nader met zijn fractie van ge dachten te willen wisselen". Hij kon nog niet zeggen of dit politieke con sequenties zal hebben. Na deze in terpellatie sloot de voorzitter het was inmiddels half één geworden de zitting. LEIDEN De n.v. De Gruyte»" heeft aan de Gabr. Metzustraat in Leiden de 27ste landelijke „bezorg- box" in gebruik genomen. Al jaren bedient De Gruyter die klanten aan huis. die te ver van de winkels ver wijderd wonen. Deze klanten kunnen eenmaal per week hun bestellingen op een kaart aankruisen, waarna de bezorger de gewenste artikelen later aan huis brengt. In het verleden werden de bestel lingen van de bezorgdienst-klanten klaar gemaakt in de winkels. Be paalde ontwikkelingen bij De Gruy ter en een verdere doorvoering van de efficiency hebben geleid tot het besluit om de bezorgdienst geheel los te maken van de winkels Aai de Gabr. Metzustraat is nu een ma gazyn verrezen, dat de centrale wordt voor de Leidse bezorgdienst, die zioh voornamelijk concentreerl op de plaatsen rondom Leiden. In- paksters kunnen op logische en een voudige wijze de bestellingen klaar maken. De bezorgbox heeft een op pervlakte van 800 m2 en kan even tueel gemakkelijk worden uitgebreid Voorzitter A. Koningsveld: LEIDEN De voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken voor Rijnland, de heer A. Koningsveld, heeft gisteren in zijn openingswoord op de openbare ledenvergadering een ernstig waarschuwende vinger opgestoken tegen de economi sche toestand in Nederland. „De verhoging van het algemeen kostenniveau is zo schoksgewijs ge gaan. dat ons land op weg schijnt zich internationaal uit de markt te prijzen. Indien de prijsstijgingen ge lijke tred zouden houden met de kwa liteit. was het nog niet zo erg. Maar vooral de dienstverlening gaat de kwalyke gevolgen vertonen van wel vaartstijging en inflatie". De heer Koningsveld wees de in voering van de btw aan als gang maker voor deze ontwikkelingen. Hij noemde deze invoering één van de grootste financieel-fiscale operaties. De prijsbeschikking van de regering, waarbij de prijzen tot het niveau van 1 september vorig jaar moeten wor den teruggedraaid, beschouwde hy als ongenuanceerd, doch onvermijdelijk. Dispensaties zyn nodig geweest. In dit verband toonde de voorzitter van de Kamer zich gelukkig dat de SER in het halfjaarlijkse rapport eenstem- i mig advies heeft uitgebracht over een doorbreking var: de spiraal. Het was de eerste openbare verga dering. die de heer Koningsveld voor- I zat. Er werden enkele ogenblikken I stilte in acht genomen voor zijn over leden voorganger, ir. J J. G. van Hoek. „Op bijzondere wijze heeft hij zijn stempel op de Kamer gedrukt", aldus de heer KorJngsveld. aandacht wordt geschonken meende de heer Koningsveld. Hy liet evenwel doorschemeren, dat een plar: op lan gere termyn hem wenselijker voor komt." in plaats van dit plan in „uit- wisbare houtskool". En daarbij moe ten B. en W. dan breder denken dan de gemeentegrenzen, vond hij. In één var; zijn verdere korte be schouwingen wijdde de heer Ko ningsveld aandacht aan de vestiging van 'n „ruimtelijke ambitieuze" elek triciteitscentrale, die „een zorgvuldige afweging vereist in verband met de bescheiden beschikbare ruimte". De vergadering hechtte haar fiat aan een nieuw retributie-reglement, waarbij de tarieven voor diverse door de Kamer verleende diensten (bijv. voor de afgifte van certificaten en handelsadressen) zijn opgetrokken. De heer G. Groen werd benoemd tot lid van de commissie van het Hoog heemraadschap var; Rynland die be last is met de zorg voor de waterkwa liteit. ADVERTENTIE Studie De heer Koningsveld bracht de le den ervan op de hoogte, dat de taak en de plaats van de Kamer opnieuw in discussie zal worden gebracht, het geen al gaande is in de bureaus van de Kamer. Hy kondigde tevens aan. dat het rapport „Spoor naar 75" van de Nederlandse Spoorwegen, in de verkeerscommissie ter discussie zal worden gesteld. Hierin komt namelijk de hele problematiek van het trans port in de Randstad ter sprake, aldus de heer Koningsveld. Ook de door B. en W. van Leiden ingediende par- keernota zal in de verkeerscommissie worden bestudeerd. „Het is toe te juichen dat aan een klemmend probleem als het parkeren in de Leidse binnenstad zo uitvoerig LEIDEN Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maan dag een bedrag van f 5000,- wegge nomen uit her garagebedrijf van de Hollandse Auto Import N.V. aan de Zoeterwoudseweg. De dieven zyn ver moedelijk door insluiping binnenge komen. Uit een muurkluis. die met snymateriaal uit het bedrijf werd opengebrand, verdween een bedrag van f 3500.-. In een bureaula vonden de insluipers een geldkistje met f 1500.-. De kraak werd in de loop van maandagochtend ontdekt. Akte M.O. a Nederlands DEN HAAG Voor de akte M.O.- a Nederlands zyn geslaagd de heren J. van der Loos in Leiden en G v. d. Geest in Oude Wetering. Diploma P.B.N.A. ARNHEM Aan het Kon. Tech- nicum P.B.N.A. slaagde voor het examen: wegbouwkundige G. Voor- velt, A. W. Schuller, Leiden; weg- en waterbouwkundig tekenaar: S. C. Bachofner. Wassenaar; assistent bouwcalculator: F. Kors. Leiden; kandidaat technisch chemicus: A. van Leeuwen. Leiderdorp; technisch chemicus (organische chemie)M J. van Egmond. Leiden. In uw mening van 26 juni J.l. doet mr. Hoek een poging tot genuan ceerd denken over Griekenland Een dergelijke inspanning had mr S Davids in de N.R.C. van 27 maart jj. ook reeds gedaan t.a.v. Israël. Men zou de heer Hoek haast van onwaarachtigheid willen betichten als hij het heeft over het feit dal de Griekse kolonels immers ook te gen het fascisme en het Duitse na tionalisme gestreden hebben. Dit is hier volkomen irrelevant. Het is im- I mers een gemeenplaats hoe de junta op alle mogelijke zaken handelt Daartoe heb ik enkele kranten na geslagen, waaruit blijkt dat mer hierover slechts één oordeel kan vormen: Op 3 april schrijft het Vrije Volk: Het Griekse regime heeft gisteren 10.000 exemplaren van het avondblad Thessalonikin ln beslag j genomen. De krant had het verbod van de militaire regering in Athene j overtreden door een foto van de Griekse koning Constantyn bij de begrafenis van Eisenhower af te1 drukken. 5 april meldt Trouw: De kolonels hebben de verplichte leer tijd teruggebracht van negen tot zes i jaar. Iedere rector magnificus heef' voor al zijn beslissingen de goedkeu ring nodig van de legerofficier. Cv 10 april schryft de N.R.C. over deze liberale maatregelen waardoor o.a. personen die door militaire hoven veroordeeld zijn het recht hebben om tegen de vonnissen in beroep te gaan. (Over democratie gesproken.. De Volkskrant van 15 april schrijft over de poezie-consumptie: Van nu af zullen de Grieken elk weekeinde in hun kranten en weekbladen ge dichten aantreffen waarvan het re gime de publikatie heeft gedecre teerd. De instrukties voor de publi katie zijn verbijsterend gedetailleerd (waarna annotatie). De N.R.C. van 18 april weet te melden: Daarnaast heeft de nieuwe grondwet het leger losgekoppeld van parlementaire con trole. Het regelt zijn eigen benoe- mings- en promotiebeleid. De Tyd in een overzicht van 2 jaar; Het verhaal van een jonge vrouw die op j onmenselyke wijze werd behandeld omdat ze een tegen de regering ge richt pamflet in bezit had dat zc op straat gevonden had. En even verder: Ze weigeren door de Grond wet voorziene verkiezingen uit te schrijven. Op 1 mei schryft de Volks krant over Theodorakis: In de laat ste week is de radio by Theodorakis weggehaald. Ook een deel van zijn boeken voorraad is weggehaald. Zo schijnt er sprake te zyn van prof Lelekas, een Griek die in 1944 naar Duitsland is uitgeweken, weer te be noemen vraagteken mij). Op 1 mei Trouw: Het bestuur van een meisjeslyecum in de Griekse stad Kamotine heeft bepaald de leerlin gen bioscoopbezoek te verbieden Dit om de meisjes tegen verderfe lijke invloeden te beschermen Op 6 mei schrijft de Tijd over Theodo rakis: „Eerst kon ik me vrij bewe gen. Nu moet ik 20 uur per dag binnen blijven. Met Pasen zelfs 22 uur. Dag en nacht staan 2 schild wachten voor de deur. Zodra ik het huis uitga, komt de ene wacht aan mijn linkerzij en de andere aan de rechterkant van me lopen". Tot zever enkele citaten. Wanneer men dit leest, over mishandelingen, over machtsmisbruik, over gratuite beslissingen de grondwet niet toe te passen, over deportaties naar straf kampen op de eilanden en over nog zoveel meer anomaliën, hoe is het dan ten enenmale mogelijk hierover genuanoeerd te oordelen. Het is im mers in flagrante tegenspraak met de Rechten van de Mens. Misschien dat slechts apologeten als Hoek ambivalente onnozelheid ten toon weten te spreiden om Griekenland tot een minuscule afspiegeling van het Westen te verheffen. Leiden. JAN CHAUDRON LEIDEN Aan het Christelijk Ly- ceum Dr. W A Visser 't Hooft I slaagde voor het eindexamen h bs.- a: Nanneke Kooyman, Oegstgeest. Middenstandsexamen i LEIDEN Voor het middenstands examen zyn geslaagd: W. C. J. Akerboom. Roelofarends- veen; A. M. Alberts. J. Baart. M. J. Bader en H. J E. Bakker, allen Lei den; N. E. M. Bakker Roelofarends- veen; C. E. M. Barning-Hoogenboom, Leiden; W. v. Beelen. Katwijka. Zee; A. M. Th. J. Beereboom. Zoeterwou de: J. G. v. d. Bel. Alphen a. d.Rijn; L. M. Th. M. v. Bellen, Oegstgeest; A. v. d. Bent, Alphen a. d. Rijn; M. J. Berends, Leimuiden; J. v. d. Berg. Leiderdorp; A. J. M. Bisschops. Sas senheim; D. Blansjaar, Leiden; B. E. Boerema. Leiderdorp; J. P v. Bo- hemen. Leidschendam; C. Bol, Val kenburg; A. J. M. Bontje. Langeraar; J. G. L. Boot, Leiden; J. H. v. d. Bom, Alphen a. d. Rijn; J. A. Bos. Abbenes; P v. Bostelen, Koudekerk; W. P. J. Bottema, Voorhout; M. J. P. v. Bourgondien, Noordwyk; C. M. Breg, Uithoorn; A. Bregman, Bent huizen; C. Bregman, Benthuizen: D. Broere, Bodegraven; A. L. Byleveld. Rynsburg: Y. A Carpentier, Katwyk a. Zee; J. J. Clemens. Sassenheim; J. G. Clement. Buiten Kaag: M. Cou- vée Vrëtor, Alphen a. d. Ryn; V. S. Cuifs-de Graaff, Katwijk a. d. Ryn; D v. Delft. Rijnsburg; H. Diemen, Leiden; J. H. v. Dreijen, Bodegraven; J. W. Dogterom. Zoetermeer; A. M. Donker, J. v. Driel. H. Dunsbergen en R. C. H. v. Duuren, allen Leiden; A. M. Duynisveld, Voorschoten; E. v. Dyk, Leiderdorp); G. v. Dyk-v. d. Ham. Alphen a. d. Ryn; A. Dijk stra en C. C. de l'Ecluse-Kenter. bei den Leiden; A. v. Egmond. Rijns- burg; H. Eigenbrood. Abbenes: A. Heemskerk, Rijnsburg. Zoekt U een voor dame of heer Haarlemmerstraat 151 heeft hem. Ook met briljant. Altijd voordelig. 's Maandags gesloten. LEIDEN Aan het Leidse oplei dingsinstituut voor analisten slaag den voor het examen scheikundig la boratoriumassistent: J A. Duindam. Noordwijk aa:i Zee; P. M. Jansen. C. J. H. Schneiders. Leiden: J. Voogt, Delft (met lof); J. G. van Westbroelc, Oegstgeest; algemeen klinisch ana list: J. C G. M. v. d. Bos, 's-Gra- venhage; M. L. Th. Edelaar. Alphen aan den Ryn; C. M. M. de Jong, Leidschendam; M. C. Noort. Katwyk aan Zee; G. M. Oostergo, Leiderdorp (met lof); L. Oskam. Voorschoten; M. G. G Speet. Nieuwveen; H. G. F. M. Volwater, Roelof arendsveen; E. E. M. Voordouw. Bodegraven: A Zül- stra. Leiden; histopathologisch ana list, cytologische richting: W. J van Aken. Noordwykerhout; F. A. Bosma. 's-Gravenhage; L. Huibregtsen. Oegstgeest; E. Ouwerkerk-Noordam. Leiderdorp; F A. Penders, Leiden; F. v. Renesse van Duivenbode, Utrecht; C. Ruinaard. Leiden (met lof); G. van Ryssel. Amsterdam; chemisch analist: G. .A. van Albada, Leiden; C. v. d. Bent, Katwijk aan Zee; J. Brussee. Leiden; D. M. v. d. Gugten, Katwyk a/d Ryn; R. P de Graaf, J. M. Gubbens. Leiden; M. F. M. Jansen, Noordwyk; J. D. A. de Jong. Alphen aan den Rijn; A. KooiJ, Bodegraven; J M. M. Kop, Voorburg; M. J. Kramer. Leiden; J. A. M. La- tour. Leiderdorp; M, Noort. Oegst geest; S. J. M Lemmers. Hillegom; J. Schouten. B van Leeuwen. A de Koning. Leiden; J. P M v. d. Ploeg. Noordwyk; T. D. B. v. d. Struys". 's-Gravenhage; L. Stuyfzand. Lei den; A. M. I. Tyssen. Zoeterwoude: P W. L. Verbeek. Oegstgeest; J M. P. Vermeer. Lisse; F. de Vries. Haarlem. LEIDEN Na de gehele nacht in Amsterdam aan een lustrumfeest te hebben deelgenomen, keerde een 24- jarige student uit Leiden in de vroege ochtend van de 23ste maart per auto oververmoeid huiswaarts. Zo oververmoeid, dat hij op de Zil- kerduinweg in Noordwykerhout even in slaap viel, met als gevolg dat de onbestuurde auto tegen een bushal- tepaal botste om daarna, nog voor de uiteraard wakker geschrokken be stuurder dit kon voorkomen, in een voortuin te belanden. „U gaf destijds toe dat u feitelijk te vermoeid was om auto te ryden en dat u het toch deed was uiterma te gevaarlijk en onverantwoordelijk" las de plaatsvervangend kantonrech ter, mr. P. J. de Ruijter de Wildt, verdachte gisteren scherp de les. Verdachte moest één en ander wel toegeven. Hij verwonderde het rechtscollege in niet geringe mate door het excuus, dat hij voor zyn ge vaarlijke thuisreis aanvoerde. Want, zo zei hij terloops: „Het feest duur de veel te lang en de feestcommissie had voor vervoer moeten zorgen, zo dat w\j niet zelf hadden moeten rij den". Waarop de officier mr. A. J. Dek repliceerde: „Dat ontheft u geenszins van uw verantwoordelijk heid. U had er veel beter aan ge daan eerst wat rust te nemen". Gezien de ernst van het feit eiste hij zowel een geldboete van f 150 subs. 30 dagen, als de voorwaarde lijke ontzegging van verdachtes rij bevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. „Ik moet zelf een deel van de schade betalen", zo bepleitte ver dachte uiterste clementie. De kan- rechter kwam hem daarom iets te gemoet en bepaalde de geldboete op f 100 subs. 20 dagen. Wat betreft de voorwaardelijke intrekking vonniste hij conform. Rukwind „Hoe komt u erbij om zo hard te rijden, dat u de macht over het stuur verloor", vroeg de kantonrechter aan een 20-jarige scholiere uit Voorscho ten. „Ach ik haalde een andere auto in en toen ik hem voorbij was werd myn auto door een rukwind gegre pen en was even onbestuurbaar", verklaarde verdachte laconiek de reden van haar stunt. Op de Pa penlaan was zy met hoge snelheid in een slip geraakt en daardoor via een hekwerk tegen een boom gecaram boleerd. Zij werd daarbij uit de auto geslingerd en kwam wonder boven wonder met de schrik vrij. Overigens was verdachte van me ning, dat zy niet zo hard had gere den. „Het kwam zuiver door de ruk wind, edelachtbare", verzekerde zy de rechter met de nodige nadruk. De officier zei in zyn requisitoir onder meer. dat hy uitermate ver baasd was over verdachtes roekeloos heid en het feit, dat zij er het le ven nog had afgebracht. „Niet een rukwind, maar jeugdige overmoed speelde hier een byna fatale rol", was hij van oordeel. Ter correctie eiste hy naast een geldboete van f 75,- sub. 15 dagen de voorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proef tijd van 2 jaar. Nadat verdachte ui terste clementie had verzocht, liet de kantonrechter het ditmaal nog bij de gevraagde geldboete zonder meer. Hobby Een 20-jarige assistentaccountant uit Katwyk werd op heterdaad be trapt toen hy met zijn luchtbuks voorzien van een telescoop-vizier in het Katwykse duinterrein op le ge conservenblikken aan 't schieten was. „Een gevaarlijke bezigheid. U wist toch wel dat dat niet mocht", zo merkte de kantonrechter op. Ver dachte gaf dit direct toe. „Maar ja, edelachtbare, schieten is nu eenmaal een hobby van me en op de openba re straat kon ik toch moeilijk gaan oefenen. „Een gevaarlijke hobby" kwam de officier tot de conclusie. ..Met derge lijke buksen", zo onthulde hy „zyn al heel wat ernstige ongelukken ge maakt". Hy eiste een geldboete van f25,- subs. 5 dagen en de verbeurd verklaring van de in beslaggenomen, overigens vry kostbare, buks. „Ik had hem pas twee dagen en lijd nu aardig wat schade", aldus verdachtes laatste woord. De kan- tonreohter liet het by f 15,- subs. 3 dagen en de verbeurdverklaring. NED. HERV. KERK Beroepen te Waarder en te Zwar- tebroek Th. de Jong. kandidaat te Genderen; te Noordsche Schut J. Noordmans te Tjams weer; te Mus- selkanaal R. Dijkmeyer te Kollum; te Burum ca P. Miedema. eervol ontslagen predikant met de bevoegd heid van emeritus te Trenton, Ca nada; te Pernis N. Kooreman t« Rhenente Vlaardingen O. Th Boonstra te 's Heer-Hendrikskinde ren. Aangenomen naar Amsterdam als predikant voor bijzondere werkzaam heden (Hervormde Jeugdraad) E. E. Stern te Sas van Gent. GEREF. KERKEN Beroepen te Veen J. Mol, kandi daat te Giessendam; te Nieuw Weer- dinge, J. G. J. van Echten, kandi daat te Eestrum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek H. Last, kan didaat te Apeldoorn; te Ensched» J. H. Velema te Apeldoorn.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3