Computer speelt rol in Westduitse verkiezingen Uw Leidsch Dagblad Onverwachte dood van Tsjombe wekt argwaan Socialisten van rood naar oranje Israël bombardeert bases in Jordanië mee op vakantie Afwisseling NIGERIË EN DE VOEDSELHULP AAN BIAFRA Zware regens in Japan: 53 doden Spaanse advocaat vraagt VN om onderzoek 7 P" I „Fooi" pauselijke gendarmes Praag bestrijdt anti-coniniunisme Is PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 1 JULI 1969 (Van onze oorrespondent) BONN (GPD) De Westduitse socialisten zyn bij de organisatie van hun campagne voor de komende septemberverkiezingen overgestapt van rood op oranje. De vice-voorzitter van hun party, Herbert Wehner, heeft onlangs opgemerkt, dat deze verkiezingsstryd de „politiekste" zou worden. Met meer recht zou men kunnen beweren, dat het een campagne wordt in het teken van de reclame-psychologie. Letterlyk de meeat commercieel- getinte. Het door de socialisten Ingeschakelde reclamebureau heeft bUvoor- beeld op de kleurverandering geattendeerd, „omdat oranje het best ver koopt", omdat die kleur, zoals een test met een vijftigtal burgers bevestigde, het best zulke begrippen oproept als „jong, actief en vooruitstrevend". tekent „wy schaffen de oude pruiken af", maar ook „Wij schaffen de con servatieve lui af" (van de bureau cratie) worden genoemd". Op grond van de computer-resultaten werd de Demo cratische party geadviseerd, „het katholiek-zyn var. Kennedy" rustig in de campagne te noemen. De ver kiezingsresultaten hebben de compu ter gelijk gegeven. Wat men nu in West-Duitsland i kan alen is niet alleen meer een stryd tussen partyen, maar tegeiyk ook een krachtmeting tussen reclamebureaus, waarbij het erom gaat wie met de beschikbare gegevens en gezien de uitgangsposities het doeltreffendst heeft gewerkt. Het staat wel vast, dat evenals by zovele andere categorieën ook de politici steeds meer zullen zün aangewezen op de hulp van de heer ser, die bereid is voor ieder „onpar- tydlg" werkzaam te zyn: de com puter. Een gevolg is dat de reclameadvi seurs van de Christelyke Democrati sche Ur-le. die ook de publiciteit ver zorgen voor wasmiddelen, zeep enz., nu het „vrijgekomen" rood op hun aanplakbiljetten gaan gebruiken Losgemaakt van het socialisme, is dat rood op witte ondergrond voor hen een welkome afwisseling voor het geel en blauw dat tot dusver de CDU-campagne kenmerkte. Naar het Westduitse weekblad „Der Spiegel" onlangs ir: een beschouwing over deze verschynselen schreef, zul len de drie grote partijen, de CDU, de SPD en de liberale PPD, aan de nu op gang komende compagne in totaal een bedrag uitgeven van meer dan 80 miljoen gulden! De beroepsreclamemakers, die er een welkome uitdaging in' zien „eens iets anders aan te bevelen dan pud ding", komen met een niet-politieke ervaring, die niet mag worden onder schat. Zo hebben zy, wat de socialis- j tische party betreft, ook de letter typen van de afkorting SPD, die men binnenkort op vele muren en aan plakzuilen zal vinden, aan een kri tisch onderzoek onderworpen. Voornaam Het resultaat daarvan was dat de oude typen overboord zijn gewerkt omdat ze „vervelend, grof en hard" werden bevonden. Er werd een nieuw lettertrio tevoorschyn getoverd dat door een beoordeling door een groep testpersonen werd geprezen als „sier lijk* serieus en voornaam." Er is dus heel wat veranderd sedert de tyden dat de beeldende creativiteit van de politieke partijen vooral de vorm aannam van witte-kalkleuzen. waarbij geen moment werd gedacht aan de „voornaamheid" van het let tertype. Wat met de initialen van de Freie' Demokratische Partei is gebeurd, wordt onomwonden als een soort stunt aangemerkt. Het bureau, dat temidden van auto-, bier- en cham- poo-reclame nu ook de campagne van de liberalen moes uitdenken, begon met het advies, tussen die drie letters puntjes te plaatsen. Dagenlang zyn die punten in de Bondsrepubliek het gesprek van de dag geweest. Als slagzin aanvaardde 1 de FDP „Wir schaffen die alten Zöpfen ab", hetgeen niet alleen be- ADVERTENTIE) Bruint mèt en zonder zon Getuigenis Intussen zien de bureaus, die de propaganda var.' de CDU verzorgen, met enige weemoed terug naar de tyd dat zU de „beschikking" hadden over zulke tot de verbeelding van de Westduitsers sprekende kandidaten als Adenauer en Erhardt. Zoals een van de reclamevaklieden opmerkte: „Dat was een span tegen wie zelfs een Kennedy het r.auweiyks had kunnen opnemen". De huidige lystaanvoerder, bondskanselier Kie- singer, wordt al aangemerkt als „een figuur die weliswaar representatief is en met wie men zich in het bulten- land r.iet blameert" maar die zich als verpersooniyking van de party niet kan meten met „de oude" en „de dikke" in de campagnes van weleer. Ook de SPD zou dit jaar minder dan ooit de r.adruk leggen op de kwa liteiten van de lystaanvoerder. in haar geval de minister van Buiten landse Zaken Brandt. Haar reclame bureau heeft ondermeer geadviseerd om ..getuigenisadvertenties" te plaat sen. waarin bekende personen vertel len waarom zy uiteir.deiyk de SPD zullen kiezen. Behalve in het geval van de SPD zijn de „communicatie adviseurs" meestal niet zelf lid van de partyen die zij dienen. Voor alle drie de organisaties gefdt, dat een ontwerp van de reclamemensen bij i de eerste weging door de politici meestal te licht wordt bevonden. Het komt vaak voor dat een tekst tien- j maal wordt veranderd voor dat hij wordt goedgekeurd. beschermt f tegen zonnebrand H Wetenschap Het valt te verwachten, dat des kundigen op het gebied van reclame en propaganda en van de massamedia in het algemeen steeds meer invloed op de gang van verkiezingen zullen krijgen en dat ook de wetenschap daarbij een steeds grotere rol krygt toebedeeld. Wij doelen hier speciaal op de sociologie. In dit opzicht is het voorbeeld ir.terressant dat. de socio loog prof dr. H. A. Becker noemde in zijn inaugurele rede aan de Utrechtse universiteit: „Bydeopzeta van de campagne van Kennedy was een moeilijk punt, of zyr." lidmaat schap van de r.-k. kerk in het mid den moest worden gelaten, of moest LAGOS (Beuter) Nigerië heelt gisteren het internationale Rode j Kruis verboden de burgerlijke hulp verlening aan Biafra te coördineren De instellingen die de hulp verle nen mogen overdag vanuit de Nige- riaanse hoofdstad Lagos op Biafra gaan vliegen. Dit is meegedeeld door de federale Nigeriaanse autori teiten tydens een bijeenkomst met vertegenwoordigers van de betrokken organisaties. Drie miljoen mensen worden door het Rode Kruis en de kerkelijke hulpacties gevoed, het Rode Kruis zorgt echter ook nog voor de voe ding van 1.3 miljoen personen die zich op federaal grondgebied be vinden. De vraag is wat er met de 25.000 ton voorraden van het Rode! Kruis, die voor het grootste deel in i Lagos opgeslagen liggen, gaat gebeu ren. Sinds het begin van de hulp- verlening, vorig jaar, zijn 52.000 tonj in federaal Nigerië en 21.000 in Bia fra uitgedeeld. Daarvan kwam vier- i vijfde in Nigerië van andere instel- j lingen dan het Rode Kruis, zoals het VN-Kinderfonds Unicef. Het is nob j een open vraag of deze instellingen j voorraden zullen blijven zenden nu de Nigeriaanse regering de orgam-1 satie heeft overgenomen van het Rode Kruis. Onder Rode Kruis-vlag werkten 1100 Afrikanen en 240 an deren. TOKIO (AFP) Overstromingen en aardverschuivingen in het westen van Japan en op het eiland Kioe- sioe, ontstaan door zware regenval, hebben tot nu toe aan 35 personen hetl even gekost, zeven worden nog vermist. Het aantal gewonden be draagt 50. In Mijazaki op Kioesioe zyn zes schoolgebouwen bedolven onder mas sa's aarde en modder. Tot nu toe heeft men er slechts één dode kun nen bergen. Duizenden inwonera zijn naar hoger gelegen gebieden gevlucht. In Kagosjima staan meer dan twee duizend huizen in het wa- i Charles van Groot-Brittannië tot ter Een hele wyk van de stad is Prins van Wales heeft een enor- door het water van de buitenwereld me politiemacht op de been ge- afgesneden. I bracht in verbatid met mogelijke installatie van Prins aanslagen. Hier een politieman in burger op het dak van een be langrijk gebouw in Cearnarvon in Wales. Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zen ding Spr. dhr. Zijlstra 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zit ting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7-8 I uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19) Spreekuur Chr. Emigratiecentrale 7-8 uur nam. WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer) Spreekuur sociale raadsvrouw 4-6 uur nam. DONDERDAG G.G.D.-gebouw E.H.B.O Peerke Donders 8-10 uur nam Kantine Royalfabriek (Rooseveltstr. 20) „De Natuurvriend" 8 uur nam. VRIJDAG Stadsgehoorzaal Concert Volksdans- festival 8.15 uur nam. Oude Vest 13 Evangelisatie christen- gem. Ecclesia 8 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 „De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8-10 uur nam. Koningskerk Ruilclub 7.30-10 u. na middag. Pieterskerkhof (bij slecht weer in Stadsgehoorzaal) Volksdansfestival I.30 uur nam. ZATERDAG Stadsgehoorzaal Volksdansfestival 8 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huis) Schaak- 6ocieteit Palamedes 2-5.30 uur nam. ZONDAG Vijfmeihal Volksdansfestival 8 uur nam. Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) Ge meente voor oorspronkelijk christen dom. afd. Oegstgeest. Spr. evang. N. v. d. Brugge 7.30 uur nam Steenschuur 6 Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen II.30 uur voorm Wassenaar (Rest. Bijhorst) Drive- in-dienst 10.30 uur voorm. leidse bioscopen Camera: Jerry als baby-sitter", a.l. Dag, 2.30. 7, 9.15. Zond. ook 4.45. Nachtvoorst, vrij en zat.: „De minna res". 18 Jr, om 11.30 uur. I.ldo: „De nichten". 18 jr. Dg. 2.30, 7, 9.15, Zond ook 4.45. Luxor: Bullitt", 14 Jr. Dag. 2.30, 7. 9.15. Zond ook 4.45. Studio: ..Therese cn Isabelle", 18 Jr. Dag 2.30, 7, 9.15. Zond ook 4.45. (Van onze correspondent) BARCELONA (GPD) Een Spaanse advocaat, die enkele jaren lang werkzaam was voor Moise Tsjombe. de gewezen premier van Kongo, die zondagnacht in een Al gerijnse gevangenis overleed, heeft een onderzoek geëist naar de oorzaak van deze plotselinge dood. ADVERTENTIE Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, doorf gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantleformulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden. ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wfj niet aannemen. Als brief verzenden en frankeren met 25 ot. Ons MUI8ADRB8 Ut m Naam: I Straat Woonplaats (Wy hebben een Maand doorhalen wat niet van toepaeeinf la. Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRB6 ie: straat plaatsnaam (Bij tydeiyke inhouding, bovenstaand vakantie-adrea niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN INHOUDEN: doorhalen wat met verlangd wordt. 3U dag - laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending'inhouding. Voor Nederland. België en Luxemburg, f 1.26 per vakantieperiode. Bulten de Beneluxlanden f 0.40 per dag. Luchtpost f 0.60 per dag Voor tydeiyk In te houden kranten wordt by restitutie van het teveel be taalde abonnementsgeld f0,50 ia mindering gebracht voor admlnlstratle- TEL AVIV NEW YORK (AFP, Reu tel') Israëlische vliegtuigen hebben vanochtend bases van Arabische sa boteurs in de omgeving van Adzjan en Sjoeneth Moemarim in Jordanië gebombardeerd, zo is in Tel Aviv emegedeeld. De actie duurde slechts kort en alle toestellen zyn behouden op hun basis teruggekeerd, aldus een militaire woordvoerder. Jordanië heeft gisteren de Veilig heidsraad gevraagd, een verbod op het leveren van wapens aan Israël af te kondigen zolang dat land niet het gezag over Jeruzalem opgeeft, overeenkomstig een resolutie van de raad van 21 mei van het vorige jaar. Israël reageerde hierop met de ver zekering dat Jeruzalem „voor altijd een" zal zyn. Volgens de Israëlische afgevaardigde is de Jordaanse klacht ingegeven door de voortdurende oor- Nieuwe datum Het Witte Huis heeft gisteren de nieuwe datum be kendgemaakt voor het bezoek van de Westduitse kanselier Kiesinger aan president Nixon. Het bezoek dat reeds herhaaldelijk was uitgesteld Is nu vastgesteld op 7-8 augustus. Huweiyk De 78-jarige Venezo laan Marcelo Vivas Castro uit San Cristobal, vader van 22 kinderen, is zondag met een 15-jarig meisje in het huweiyk getreden. Castro was zes maanden geleden weduwnaar gewor den. Kroaat dood aangetroffen In München is gisteren de voorzitter van een organisatie van Kroatische bal lingen, een zekere Nahid Kolenovitsj dood in zyn woning aangetroffen, In emigrantenkringen zei men dat hy was doodgeschoten maar de politie wilde de doodsoorzaak niet. onthullen, Aanslag in Berlijn Bij een aan slag in de Joegoslavische militaire missie in West-BeriynGrünewald zyn gisteren twee personen gewond geraakt. Volgens Inlichtingen van de politie is de chef van de missie, dr. Anton Kolenditsj, levensgevaariyk gewond door schoten in het hoofd en het dybeen. De concierge werd door een kogel ir; zyn hoofd getroffen. De dader is een Kroaat die zich „tegen stander van het regime van Tito" noemde. Lübke nam afscheid President Heinrich Lübke heeft gisteravond zyn periode van 10 jaar als president van West-Duitsland beëindigd. Lübke en ongeveer 3 000 gasten hebben tesa-1 men een fakkeloptocht gadegeslagen Vandaag zou hy zUn ambt officieel overgedragen aan Gustav Heir.e- j mann. Ricardo Rives, die reeds in 1967, kort na de ontvoering van Tsjombe, in Andorra een internationaal comi té oprichtte om zyn vroegere vriend en werkgever te helpen, zond giste ren een telegram naar de secretaris generaal van de Verenigde Naties in New York en naar de Internationale Commissie van juristen in Genève. „Als voorzitter van het Internatio nale Comité voor de rechten van de mens ben ik van mening dat er. op dezelfde wyze als by het overlyden van Loemoemba. door de Verenigde Naties een onderzoek zou moeten worden ingesteld naar ontvoering, gevangenschap en dood van Moise Tsjombe in Algerye. Wy zyn van mening, dat deze zeer ernstige over treding van de rechten van de mens I van de waardigheid van de Verenig de Naties eist. dat zy waakt voor logszuchtigheid van de Arabische haar eigen aanzien en voor de inter landen. nationale gerechtigheid. Derhalve De Jordaanse en Egyptische mili- verzoek ik u om genoemd onderzoek taire acties hebben in feite een i te laten houden en om de verant- achorsing van de bestandsovereen komst met Israël veroorzaakt. Dit deelde premier van Israël, mevrouw Meir, gisteren in het parlement mee Zy verklaarde, dat zich in juni 111 schietpartijen in het Jordaanse ge bied hebben voorgedaan. Daaronder zyn minstens zestien incidenten be- woordelijkheden vast te stellen". IJzersterk De heer Rives vreest, dat Tsjom- bes tweejarig verblijf in een Alge rijnse gevangenis niet geheel vreemd was aan de plotselinge hartaanval. president van Kongo, uitleveren. Dan zoutten zij de hele wereld tegen zich hebben gekregen. Maar zij kon den hem ook niet in vrijheid laten wegens de z.g. Afrikaanse solidari teit. Ik geloof dat zy wilden wachten, totdat men Tsjombe zou vergeten, om dan in alie stilte de zaak op te lossen. Er zyn nu twee jaren voorby, en geen enkele officiële Instantie heeft zich voor Tsjombe ingespan nen. Het is heel goed mogelijk, dat de Algerijnen geloofden, dat na twee jaren hun moment gekomen was". De heer Rives heeft voor 18 juli a.s. alle juristen en andere personen, die zich voor het geval-Tsjombe interes seren. byeen geroepen voor een ver gadering in Andorra, de zetel van zijn commissie ter verdediging van de rechten van de mens. Tot zover onze correspondent in Barcelona. schouwing Rex: „Fatale lust", 18 jr. Dag 2.30. 7. 9.15. Zond ook 4.45. Vrij en zat. nachtvoorst.: „Sexy Carmen baby". 18 Jr. 23.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Molenmuseum „De Valk' (Dageiyka van 10 uur voorm tot 6 uur nam. Zon dag 15 uur nam Maandags gesloten. Jeugdmuseum (Koppenhlnksteeg 2) Tentoonstelling over de natuur en an tiek uit grootmoederstijd. (uitsluitend zaterd. van 11-17 nm. en na verzoek Cronestelnkade 2) De lakenhal. 15 uur Dag, 105 uur: zond. Lijk grepen waarby het Jordaanse leger waaraan hij zondag is gestorven. Hy aan schietpartyen heeft deelgeno- verzekerde ons in een exclusief inter- men. „Er waren tientallen pogingen view: „Tsjombe had een ijzersterk gedaan om van Jordanië uit op Is- gestel. Hij werd geregeld door dok- raëlisch gebied te infiltreren met de ters onderzocht en zijn enige moei- bedoeling sabotagedaden te plegen, lijkheid was een oogkwaal, waarvoor In het gebied van het Suezkanaal i hij in Spanje verpleegd werd. Maar had volgens mevrouw Meir Egypti- j hy had, in e.k geval tot op het mo- sche artillerie 333 maal het vuren ment dat hy in een Algerijnse ge- j geopend en in 121 gevallen gebruik I vangenis verdween, geen enkele last I gemaakt van lichte wapens In een j van zyn hart", aantal gevallen waren militairen van Ricardo Rives trad in Spanje als Irak bij incidenten betrokken of had- j advocaat van Tsjombe op, toen deze den steun aan terroristische organi- in 1966 en 1967 als balling in Madrid saties verleend. De Libanese rege-leefde. Hy onderhield zeer nauwe be ring realiseert zich volgens de pre- trekkingen met de Kongolese ex- mier blykbaar het gevaar dat uit premier. Toen Tsjombe in 1967 in het operaties van ondermijnende e lemen- Spaanse luchtruim aan boord van ten voortvloeit. een privévliegtuig ontvoerd en naar Algerije overgebracht werd, was de heer Rives de eerste, die probeei'de steun te krijgen om Tsjombe uit de gevangenis van Algerije te bevrijden. Hij schreef ook een boek over „Het geval-Tsjombe" waarin hy o.a. be wees, dat Tsjombe onschuldig was aan de moord op Loemoemba. waar voor hij door het huidige regime van Moboetoe, by verstek ter dood ver- ROME (KNP) Al een paar we ken is het onrustig onder de 150 pau- selyke gendarmes in Vaticaanstad, i oordeeld was" Zy willen loonsverhoging en langere vakantie. Op het ogenblik verdienen zy 98.000 lire, dat is een kleine f 600 per maand. Hun protest is vooral ook gericht tegen het grote verschil in salaris van de manschap pen en van de 7 officieren, Comman dant Spartaco Angelini verdient f 3000 per maand. De gendarmes hebben hun onge noegen bekend gemaakt in protest brieven. Een andere vorm kennen zy niet, omdai de rechtsordening van het Vatikaan geen staking toe laat. zeker niet aan de gendarmes. Het eerste resultaat hebben de gendarmes geboekt. In plaats van dat zU 2 x 4 uur per dag dienst doen, hebben ay thans een aanslui tende dienst van 6 uur per dag. Reutei' meldt uit Algiers, dat ver wanten van Tsjombe naar Algiers mogen komen om het stoffelijk over schot te zien. De 49-jarige Tsjombe laat een vrouw en negen kinderen na, die in Brussel wonen. By een gistermiddag uitgevoerde lykschou- wing is geconstateerd, dat „Tsjombe inderdaad aan een hartaanval is be- 1 zweken", zoals in het officiële Alge rijnse bericht was gezegd. Volgens een communiqué van het Algerijnse I persbureau werd het onderzoek ver- richt door prof Claude Olivier, hoofd van de pathologische afdeling van de universiteit van Marseille en drie Franse militaire artsen. Het bericht van Tsjombes overlij den bereikte Kongo op de negende verjaardag van de onafhankelijkheid. Wegens de nationale feestdag ver- schenen gisteren geen kranten in Kinsjasa. De Kongolese radio had opdracht gekregen geen melding te I maken van de dood van Tsjombe. Twee advocaten in New York, die optreden voor de weduwe van Moise Tsjombe, hebben gisteren op een persconferentie gezegd dat de dood van Tsjombe verdacht was en dat er i sprake was van boos opzet. Ilarry Lipsig en 'Pamfil Riposanu zeiden dat Tsjombe komende vrydag 1 zou zijn vrijgelaten. Riposanu ont hulde dat Tsjombe na zijn vrylating in een Zuidamerikaanse staat zou worden toegelaten. Hij zei niet welke j staat. Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28): Werkd. 10 uur voorm. - 5 uur nam.: zond 15 uur nam Rljksmuseun voor olkenJrundes (Steenstraat 1) dag 105 u.: 's zon dags 1- s uur nam Ned.-Legermuseum: Geopend maan dag tot ei met vrijdag 9 uur voorm. 6 u nam. zon. en feestdagen 18 uur nam Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuu»wetenschappen Dag 104 uur zone 14 uur Heempark Oegstgeesterweg (Kikker polder) Flora van eigen bodem. dag. van 8 uur voorm - 5 uur nam.; van mei t.e.m oktober op zat. en zond 2-5 uur nam De Lakenhal Tentoonstelling Roe land Koning, schilderijen en tekenin gen, dag. van 10 uur voorm.-5 uur nam 's Zondags van 1-5 uur nam (t.e.m 18 lull) Kunstzaal Heuff. Wassenaar: Schil derijen en prenten van Els en Frans de Haas. maandag t'm zaterdag 10-17 uur. bovendien op dinsdagavonden van 8-10 uur. (t/m 23 Juli). Avond- en nachtdienst der apotheken. Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. DINSDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Roval Shakespeare Company: „Troïlus and Cressida" van Sheakespeare. Ned. Congresgebouw, 20.15 uur: El- ly Ameling, sopraan en Jörg Demus, piano. WOENSDAG Ned. Congresgebouw, 20.15 uur: Ber- ïy'ns Philharmonisch Orkest DONDERDAG Circustheater. 20.15 uur: Ned, Ope rastichting en Nat. Ballet: Le Rossig- nol/Petroesjka van Strawinsky Mede werking van R'dams Philharm. Orkest en Ned. Operakoor. WEERRAPPORTEN Maar in april j.l. vertelde de heer Rives al, dat hy sterk twyfelde of Moise Tsjombe nog wel in leven was. Niemand had immers toestemming gekregen hem in de gevangenis te bezoeken en een document, dat door Tsjombe zelf ondertekend moest worden, werd uit Algerije terugge stuurd met een slecht vervalste handtekening, die volgens de Alge rijnse overheid die van Tsjombe was. In stilte Vanaf het moment, dat de neer Rives deze vervalste handtekening ontving, die hy kon vergelijken met handtekeningen op persoonlyke brieven, die Tsjombe voordien aan hem had gericht, vreesde hy, dat Minder resultaat had de bemidde- Tsjombe de Algerynse gevangenis ling van hun aalmoezenier mgr 1 njet levend zo*j verlaten. Hij meende: Sessolo. die aan de Paus de klach- ,_De Algerijnen zaten vanaf het be ten der gendarmes had voorgelegd gin al met Tsjombe in hun maag De Paus bood daarop 2 miljoen Li- Toen hy twee jaar geleden tegen re (12.000 gulden) aan voor een dag- hun wil bij hen werd afgeleverd son- je-uit van de gendarmerie. De gen- den zy geen enkele kant met nem darmes sloegen het aanbod af als uit. Zij konden hem niet aan zyn een „paternalistische fooi". i aardavyand Moboetoe, de huidige PRAAG (AFP.» Het presidium I van de Tsjeohoslowaakse communis tische partij heeft gisteren besloten meer aandacht te besteden aan de strijd tegen het anti-communisme. I Daartoe zijn. volgens een commu- niqué van het centrale partycomité, richtlynen vastgesteld voor de basis organisaties. Deze stryd zal worden gevoerd in samenwerking met an dere communistische staten. Het presidium geconstateert dat de activiteit van de anti-communisti sche centra in het buitenland toe neemt en zich concentreert op het zaaien van tweedracht tussen Praag en Moskou. In dit verband wordt gezegd, dat de Tsjechoslowaakse pers de afgelopen twee jaar zien onvoldoende teweer heeft gesteld tegen de „bourgeois-propaganda" Van hedenmorgen 7 uur. g d 4) h •U 'a a ob E c a Amsterdam zw. bew. 23 11 9 0 De Bilt licht bew. 24 0 Deelen halfbew 23 8 0 F;elde geh. bew. 22 8 0 I Eindhoven half bew. 25 9 0 ben Helder geh. bew. 19 12 0 Luchth. R'dam zw. bew. 23 11 0 Twente licht bew. 20 7 0 I Vlissingen halff bew. 20 15 o Auid-Limburg half bew. 23 11 0 Aberdeen zw. ebw. 21 11 0.4 Athene onbew. 26 18 0 Earcelona licht bew. 25 19 o Belgrado geh. bew. 22 11 0 Berlijn zw. bew. 20 12 0 Bordeaux onbew. 26 14 0 Brussel licht bew. 24 12 9 0 Frankfort mist 17 0 Geneve licht bew 23 12 0 Grenoble zw. bew. 24 11 13 Helsinki regen 18 12 0.1 1 Innsbruck zw. ebw. 15 10 Kopehagen zw. ebw. 20 15 0 Lissabon geh. bew. 24 16 0 Locarno geh. bew. 25 15 0 Londen half bew 26 13 0 Luxemburg lichtbew. 25 0 Madrid licht bew. 34 11 0 Malaga onbew 27 20 O Ma llor ca onbew 16 0 Miinchen zw. ebw 14 7 0 j Nice zw bew 24 18 0 Oslo zw bew 24 15 2 Parijs half bew. 25 9 0 Rome mist 25 15 0 Stockholm zw. bew. 27 15 0 Wenen half bew 15 11 0 Zurich regenbul 22 4 0

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2