Twee saboteurs in Wales gedood Buenos Aires kondigt staat van beleg af [\Ian stak vrouw met broodmes GVAV gaf minste uit: zesduizend gulden 1JN DE NACHT VOOR INSTALLATIE VAN CHARLES ALS PRINS VAN WALES E Artsen willen beter tarief i voor controles Mevrouw Gandhi wèl op de hoogte van Nixons reis Grote bijverdienste olkenvelden j)e transferbeurs is diclit Vuurwerk Nodig? Zakelijk eutvo lOpgericht 1 maart 1860 EIDSCH DINSDAG 1 JULI No. 32827 DAGBLAD jDirecteur: E. A E van Dishoeck 11Hoofdredacteur. Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal 'postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van een speciale verslaggever) CARDIFF (GPD) De terreuractie, waarmee terroristen in ales de inhuldiging van Prins Charles als „Prins van Wales" legeleiden, hebben de eerste slachtoffers geëist: twee extre- isten zijn vannacht gedood bij een poging om een gemeente- ijk gebouw op zestig kilometer van Caernarvon op te blazen, pit gebeurde nabij de route van de koninklijke trein die van- lacht Koningin Elizabeth, Prins Philip en Prinses Anne van onden naar Caernarvon bracht. Een van de lichamen werd Jnjftien meter weggeslingerd. De trein werd een uur by Chester jgehouden toen een politieagent op lyn een bom meende te hebben fintdekt. Gelukkig was dit geen echte >m maar een nagemaakte, bestaan- uit boetseerklei welke met *n draad verbonden was aan een jiurwerkmechanisme. Verderop de jn werd een defect in het spoorweg- jnalensysteem ontdekt, dat echter jdig kon worden gerepareerd. Zonder dat dit de stemming ook aar in het minst bederft, werd laernavon voor het grote feest van ndaag geheel door de politie be- ïeerst, die hier uit alle delen van ingeland in enorme aantallen (naar chatting 3 a 4000 man) is gecon- :entreerd. Men kan gerust zeggen, 1st elke vierkante centimeter wordt waakt. Tijdens de generale repe- ;ie van de ceremonie werden gis- ;eren de tassen en camera's van alle leelnemers onderzocht. Eerder op de lag moest zelfs Prinses Margaret, die oto's kwam nemen, haar identiteits aart tonen! Vanochtend vroeg kamden militai- en het kasteel en zijn omgeving met lehulp van mynopsporingsappara- er ten uit. Elke zetel en elk hoekje van het kasteel werd op verborgen bom men of springstof gecontroleerd voordat om tien uur de poorten opengingen. Duizenden hebben vannacht ge kampeerd langs de intochtroute van de koninklyke familie. Grijze luchten hingen vanochtend boven het grim mige kasteel van Caernarvon, maar een koele bries verdreef de zomer hitte. Af en toe viel een buitje, maar de verwachting was, dat dit slechts van tydelyke aard zou zyn. Over het geheel waren de weersomstandighe den ideaal. Om 10 uur werden de poorten van het kasteel geopend om (tot 13 uur hedenmiddag) de vierduizend specia le genodigden toe te laten. Onder hen waren de Amerikaanse senator en oud-vice-president Hubert Hum phrey met echtgenote. Tot de gas ten uit Amerika behoorde verder Pa tricia Nixon, een van de dochters van de president. Zij heeft eerst een be zoek aan Wimbledon gebracht alvo rens naar Wales te gaan, waarby zy werd vergezeld door en paar man nen van de Amerikaanse geheime dienst. De Britse autoriteiten maak ten zich echter geen zorgen over Pa tricia's veiligheid ..Hier in Wales loopt zy heus geen gevaar", aldus éen inspecteur van de Britse politie De vierduizend genodigden waren overigens niet de enigen, die naar Wales waren gekomen: Caernarvon, een stadje van ruim negenduizend in woners. telde vanochtend 200.000 be zoekers uit alle delen van de wereld T'TRECHT (ANP) De leden van Landelijke Huisartsen Vereniging ebben een voorstel van het cen tal bestuur over de honorering van ïedische controles voor bedrijfsver- nigingon verworpen. Een lelijke treep door de rekening van de on- erhandelaars van de LHV, die reeds iet de Federatie van bedrijfsvereni- ingen een akkoord hadden bereikt. >e afwijzing van het voorstel werd oed gekeurd omdat in de overeen- omst geen trendmatige aanpassing Mi de honoraria was ingecalculeerd. Besloten werd de lopende in- srimovereenkomst met ingang van oktober op te zeggen, waarby de izeggingstermyn in acht zal wor- en genomen. Twee jaar geleden ntstonden er tussen LHV en de federatie van bedrijfsverenigingen ok moeilykheden over de honere- ng voor medische controles. De rtsen weigerden toen enige tijd erk voor de bedryfsverenigingen te errichten. NIEUW DELHI <AFP. ANP. AP» Premier Gandhi van India was volkomen op de hoogte van het ko mende bezoek van president Nixon aan haar land. zo verzekerde het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken vanochtend naar aanleiding van een bericht uit de Indonesische hoofdstad Djakarta, waar zy op het ogenblik vertoeft. Mevrouw Gandhi zou namelyk met verbazing hebben gereageerd op het nieuws van Nixons komst en gezegd hebben, dat zy daar niets van wist. Volgens het Indiase ministerie zyn de woorden van premier Gandhi verkeerd geïn terpreteerd. Nixon wordt eind juli in Nieuw Delhi verwacht. Tevoren zal de Indiase minister van Buitenland se Zaken Dinesj Sing naar Washing ton gaan om de onderwerpen van bespreking voor te bereiden. BUENOS AIRES (Reuter) De Argentijnse regering heeft gisteravond voor het gehele land de staat van beleg afgekon digd om „het hoofd te kunnen bieden aan een plan tot onder mijning van de staat", zoals de minister van Binnenlandse Zaken, generaal Imaz. mededeelde. De regering vreest toene ming van de onrust onder de arbeiders na een geslaagde moord aanslag op de peronistische vakbondsleider Augusto Vandor, eerder op de dag. ADVERTENTIE wy vragen nog enkele huis aan huis bezorgers voor Leiden. Ieder, die geïnteresseerd is, kan zich melden by RECLAMEDIENSTEN De Schakel 1 Binderslraal 27 - Nieuw Vennep Telef. 02526 - toestel 2625. DEN HAAG (GPD) De Haagse politie heeft gisteren een 27-jarige importeur gearresteerd verdacht van poging tot doodslag. De importeur kwam eerder thuis van een zakenreis dan werd verwacht en in de echtelyke slaapkamer trof hy gistermorgen om zeven uur een hem onbekende man aan. Hij verloor zijn zelfbeheersing en terwyl de onbekende de benen nam, pakte hy een broodmes. Hy stak zyn echtgenote daarmee in de linkerborst en in de rechterarm. Zy werd naar het Rode Kruiszie- kenhuis gebracht, waar haar verwon dingen werden behandeld. Op het pleintje voor het kasteel in Caernarvon waar de Britse kroonprins van daag iverd geïnstalleerd als prins van Walesverdrong het publiek zich reeds van ochtend vroeg voor de hek ken. Sommigen hadden om van een goed plaatsje verzekerd te zijn de nacht op straat doorgebracht. On der dekens en in slaapzakken had men zich tegen de nach telijke koude en de losse buitjes regen beschermd. De 46-jarige Vandor. de invloed- rykste man in de Argentynse pero nistische vakbeweging, secretaris generaal van de metaalarbeiders bond en de leidende kracht achter de vleugel van gematigde bonden, be vond zich gisteren in het gebouw van zyn bond. toen vijf mannen zyn kan toor binnendrongen en hem met j machinegeweerkogels doorzeefden. I By het verlaten van het gebouw j plaatsten de daders drie bommen, i waarvan er een by de ingang ont- j plofte. Vandor overleed op weg naar het ziekenhuis. Verscheidene perso nen, die zich by de aanslag in Van- dors kantoor bevonden, hebben ver wondingen opgelopen. De daders, die zich als politiemannen voordeden, wisten in twee auto's te ontkomen. De leden van de metaalarbeiders bond zullen morgen staken ter na- I gedachtenis van hun leider, die dan j wordt begraven. De aanval vond plaats op de twee de dag van het bezoek van gouver- j neur Rockefeller van New York aan Argentinië. Hij zou vandaag uit Ar gentinië naar Haiti gaan. Er hebben zich verscheidene betogingen en aan slagen tegen Rockefellers bezoek voorgedaan. In Santa Fe, 550 km noordoostelyk van Burenos Aires, trokken demonstranten door destra- ten en ontploften verscheidene bom men In Tucuman deden zich bot singen met de politie voor en ont ploften eveneens bommen. In Mar del Plata staken betogers geparkeer de auto's in brand. In Buenos Aires ontplofte een bom in de wachtkamer van een station, waardoor grote scha de werd veroorzaakt. In Cordoba richtte een explosie zware schade aan in een universiteitsgebouw. De Bilt verwacht van heden tot woensdagavond: nu en dan wolken - elden, maar morgen ook zonniee pe- ioden op de meeste plaatsen droog eer. Zwakke tot matige westelijke wind en weinig verandering in tem- eratuur. (opgemaakt te 12.40 uur) STR ANDVERWACHTING Het hogedrukgebied blijft vrij terk waardoor ook morgen zonnigp enoden en zwakke zeewir-' In de lid dag temperaturen van 20 tot 22 raden C. zeewater 17 graden C. Vooruitzichten: zeker het grootste ?el van de eerste juli week vry sta- iel en goed strandweer. 2 JULI op: 4.25 uur; onder: 21.03 uur. an op: 23.13 uur; onder: 7.25 uur. water te Katwijk te 4.45 en f7.28 uur. laagwater te 0.39 en 13.05 IBur. nummer bestaal uit 14 pagina's DEN HAAG (GPD) De trans ferbeurs (gisternacht gesloten) ru moerde de afgelopen dertig dagei van een opmerkelijk levendige han del. In de eredivisie deden de acht tien clubs in totaal 7Q aankopen, in clusief 27 amateurs. DOS. ternauwer nood aan degradatie ontsnapt werd „topscorer"; zes semi-profs werden overgenomen. Zeer weinig gaf GVAV uit: zed suizend gulden voor twee amateurs. Recordbedragen van rond de half miljoen werden neergeteld voor Dick van Dyk (van FC Twente naar Ajax) en voor Rob Rensenbrink (van DWS naar FC Brugge), Wietse Veenstra (naar PSV) was ook al fors geprysd, evenals Nico Rynders (naar Ajax). Aan beiden verdiende Go Ahead ruim 800 000 gulden. De helft kostte de Hongaar Antal Nagy één der vyf aanwinsten van het be zige FC Twente. Van de „grote twee" haalde Ajax méér geld uit de kluis dan Feye- noord. De Amsterdammers investeer den ruim een miljoen in Van Dyk, Rynders en Södergaard De Rotter dammers behoefden veel minder te betalen voor Van Duivenbode en Ha- sil. De landskampioen poogde daar naast vergeefs Dobias (Snart.ak Tmava) en Jan Mulder Ander - lechit) „over te hevelen". De Leidse raad heeft bij he* scheiden van de zoniermark* een politiek vuurwerk afge stoken Wethouder Harmsen heeft zelfs dreigend met een deel van zijn portefeuille gerammeld. Dat heeft geholpen. De Partij van de Arbeid trok, zachtjes tegen sputterend, een motie over de bouw van een elektriciteitscen trale in. Maar wel wil de fractie over deze zaak nog eens na denken. Waar gaat het ook weer om? Deze politieke storm in een i glas water is ontstaan rond de bouw van een elektriciteitscen trale in de buurt van Leiden, waarvoor de gemeente een op dracht heeft gekregen van het i Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland. I Omringende gemeenten hebben j weinig animo getoond om de bouw van zo'n centrale op hun j terrein te laten plaatshebben. Ook uit wetenschappelijke kring i zijn bezwaren naar voren geko men met het oog op de bedreiging van de recreatie in deze streek. Door deze oppositie dreigt een ernstige vertraging in de bouw. die mogelijk weer gevolgen zou kunnen hebben voor de veilig heid in dit dicht bevolkte gebied. Ondanks de tegenslagen wil wet houder Harmsen doorgaan met de plannen voor de bouw van de centrale. In de raad wer den gisteren echter twee waar schuwende geluiden gehoord. De Partij van de Arbeid wil her nieuwd overleg, en de PSP vindt dat de raad beter op de eerder genomen beslissing kan terugko men. Wij kunnen ons voorstellen dat het laatste voor een bestuur der onaanvaardbaar is. Maar we vragen ons af, of het wel nodig was geweest, dat de wethouder op het voorstel van de Partij van de Arbeid zo nadruk kelijk ging dreigen. Er zijn vele argumenten van onverdachte zijde aangevoerd tegen deze bouw met name van wetenschappelijke kant. Misschien had de wethou der beter nog eens het resultaat van een „hearing" over deze zaak kunnen afwachten. Hij heeft door zijn optreden van gisteren een eventuele zwenking in het beleid erg moeilijk gemaakt. WAS het aan de andere kant wel nodig, dat de Partij van de Arbeid in de Leidse raad zonder meer door de knieën ging voor het dreigement van de wethouder van Financiën en Bedrijven? Hadden de socialisten de zaak niet beter kunnen aanhouden of het des noods op een stemming kunnen laten aankomen? De P.v.d.A.-fractieleider had dui delijk gezegd, dat hij zakelijk had geredeneerd. Zijn voorstel om een en ander opnieuw te bekijken ging ook niet uitzonderlijk ver. En het valt nog te bezien of de wethouder zomaar een deel van zijn functies en verantwoordelijkheden kan af schuiven. zoals hij gisteravond heeft gesteld. Als we alles wat er gebeurd is, nog eens overzien, lijkt het maar het beste dat de kemphanen van gisteren in de vakantie nog eens piekeren over een echte oplossing van de nu opgeworpen problemen. En bij die oplossing mogen zake lijkheid en nuchterheid best voor op staan. ENS Een verkeerde inhaal manoeuvre heeft gisteren in Ent (Noordoostpolder) het leven ge kost aan de 19-jarige mej. J. J. Faber uit Sneek. Vier andere in zittenden, waaronder de bestuur ster liepen ernstige verwondingen op. De meisjes hadden kort tevo ren het feit gevierd dat ze uxiren geslaagd aan het instituut Schoe- vers in Arnhem. Ze waren op weg naar Kampen om een van de meisjes thuis te brengen. Het on geluk gebeurde toen een auto voorsorteerde en de meisjes nog probeerden te passeren. De an dere wagen werd finaal in tweeën gereten, maar de bestuurder kwam er wonder boven wonder met lichte verwondingen af. Uit het Leidsch Dagblad van 30 juni 1869: Door den Breeden Kerke- raad der Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente al- III hier. is ter voorziening in de vacature door het vertrek van den heer Maronier naar Utrecht, gevormd een drietal waaronder de heer H. C. Rog ge alhier. (Advertentie) Insecten poeder. echt Perzisch, doodt terstond Vlooijer Motten Muggen. Mieren en andere schadelijke Insecten Doos j verzegeld met gebruik 20 en 40 ets. Depót bij den heer N. K. Swern&r, Mare alhier

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1