Nixon Azië via naar Roemenië Demp stukje van Noordzee! Bonn boos COMMANDO'S UIT ISRAEL VALLEN EGYPTE BINNEN Benzine 2.2 cent duurder Bom in postkantoor van Cardiff (Wales) TSJOMBE AAN HARTAANVAL OVERLEDEN TIJDELIJK BEWOLKING President Griekse staatsraad thans geheel geïsoleerd NEDERLAND ZAKT WEG Ruimtegebrek voor Den Haag (9ucf Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 30 JUNI 1969 No. 32826 LEIDSCH DAGBLAD Dlreeteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur. Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 5705 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 81507 WASHINGTON (AP, Reuter) President Nixon zal in de eerste dagen van augustus op uitnodiging van president Ceau- sescoe een bezoek brengen aan Roemenië. Dit opzienbarende bezoek zal worden voorafgegaan door een reis naar vijf Azia tische landen: de Philippijnen, Indonesië, Thailand, India en Pakistan. Ook zal de Amerikaanse president op het vliegdek- schip Hornet vertoeven om daar de astronauten van de Apollo- XI te begroeten al zij van de maan terugkeren. Nixons bezoek aan Roemenië zal iet eerste zijn dat een Amerikaanse n-esident ooit aan een communist!- che hoofdstad heeft gebracht. Het Vitte Huis deelde mede. dat Nixon letere betrekkingen wenst met Oost- ïuropa. Het is geen onvriendelijk ge- laar jegens de Sowjet-Unie. Ook pre sident Tito van Joego-Slavië heeft erder dit jaar te kennen gegeven, lat hü een bezoek van Nixon op prijs ou stellen. De aankondiging van het lezoek heeft in de Roemeense hoofd- tad Boekarest grote verrassing ver- lorzaakt, omdat het za-1 volgen op iet bezoek van een hoge Russische lelgatie. Nixon zal, in gezelschap van ijn vrouw, op 23 juli uit Washington ertrekken. Minister van Buitenland- e Zaken Rogers zal het eerste deel an de reis door Azië meemaken Na ndonesië bezoekt Rogers alléén: Ja- lan, Korea, Formosa, Australië en Teuw-Zeeland. Van officiële zijde in New York is ekendgemaakt, dat de Sowjet-Unie liet vam tevoren door de Roemeense utoriteiten is ingelicht over het be- oek van Nixon. Het is waarschün- iik dat Nixon via de Roemenen in- rht ncen wil krijgen over de teeen- Mlingen in het communistische mp en na zijn Aziatische reis over Rood-China. Het Russische ersbureau Tass maakte gisteren rmder commentaar melding van het amende bezoek van Nixon aan Roe- lenië. Onze correspondent in Bonn meldt lat Nixons reislust de Westduitsers nnieuw gekwetst heeft. Kanselier iesinger heeft zijn bezoek aan Washington namelijk wederom moe- m uitstellen, nadat hij eerst tn juni liet kon gaan wegens Nixons uïtnui- tnde agenda en nadat vervolgens, oen voor juli tweemaal een datum erd vastgesteld, zijn bezoek beide talen werd geannuleerd wegens het inden op de maan resp. het terug keren op de aarde van de Apollo- astronauten. „De maan is belangrij ker dan West-Europa," schreven (oen de Westduitse kranten. Nu blij ken echter ook de Oosteuropeanen belangrijker te zijn dan „Amcrika's trouwste bondgenoot," zoals presi dent Johnson eens bondskanselier Erhard complimenteerde. Nixon heeft Kiesinger n.l. laten weten, dat het hem zeer slecht zou uitkomen de kanselier onmiddellijk na thuiskomst uit Boekarest ook nog te woord te moeten staan. Daarmee werd Bonns hoop tenminste direct uit de eerste hand de resultaten te mogen vernemen dan ook nog de bo dem ingeslagen. Klein - metaal en textiel één proeent DEN HAAG (ANP) Tussen de erknemers en werkgevers in de xtiel is overeenstemming bereikt, j it de aangesloten werkgevers hun den zullen adviseren de aanbeve- ng van de SER tot het geven van uitkering ineens van een pro mt van het jaarloon op te volgen, ►ver het tijdstip en de wijze van itbetaling zal nog nader overleg orden gepleegd. Ook voor de werknemers in de lein-metaal is in principe overeen- emming bereikt over een uitkering in één procent van het jaarloon. Ie uitkering zal in elk geval voor 1 jvember gebeuren. De klein-me- al telt ongeveer 200.000 werkne- ers. De Bilt verwacht van heden tot nsdagavond: perioden met zon met Jornamelijk in het noorden van het nd tijdelijk veel bewolking maar ten regen van betekenis. Zwakke tot ttige wind uit westelijke richtin- 'n. Dezelfde temperaturen als van- aag of iets lagere, (opgemaakt om ^40 uur). STRANDVERWACHTING et hogedrukcentrum boven Frank- jk geeft ook morgen overwegend innig en goed strandweer. Zwakke 9 «wind. Temperatuur var 20 tot 22 ■aden C. Zeewater 17 graden C. x>ruitzichten: Niet belangrijk war- -er maar wel gunstig strandweer in eerste julidagen. 1 JULI Bon op: 4.24 uur; onder: 21.03 uur »n op: 22.54 uur; on^er: 5.48 uur jogwater te Katwijk te 3.52 en 16.27 Ir, laagwater te Katwijk 12.12 uur. I nummer bestaat uit 18 pagina's ALGIERS (AP. AFP) Moise Tsjombe, oud-premier van Kongo, is gisteren in zijn huis bij Algiers aan een hartaanval overleden, aldus meldt de Algerijnse persdienst. Volgens een officieel communiqué, dat door tien artsen is ondertekend, is Tsjombe in zijn slaap overleden. Het Algerijn se Rode Kruis (de Rode Halve Maant heeft het Internationale Rode Kruis van Tsjombes overlijden op de hoog te gesteld. Er zal een lijkschouwing worden verricht. Het stoffelijk over schot zal daarna naar Madrid wor den gezonden, waar Tsjombe vóór zijn ontvoering naar Algerije als bal ling verbleef. De drijfveren van de Franse avonturier, die het vliegtuig kaapte, waarin Tsjombe op 30 juni 1967 zat, zijn nog steeds een geheim. Het is mogelijk, dat hij betaald werd door agenten van Kongo, waar be wegens „hoogverraad" ter dood veroordeeld was. Ook mogelijk is dat hü een beloning verwachtte. Die hoop dan niet in vervulling gegaan, want hü zit nog steeds in een Alge- rünse gevangenis. Voor een levens beschrijving van Tsjombe zie men pagina 2. TEL AVIV (AFP, AP, Reuter) I Egypte tegen commandoaanvallen Israëlische commando's hebben gis teravond een actie uitgevoerd in Egypte en daarbü aan een hoog spanningsleiding schade toegebracht, zo is vanochtend officieel meege deeld in Tel Aviv. De aanval vond plaats ten westen van de Nyl, ter hoogte van de plaats Soeadzj, onge veer 250 kilometer ten zuiden van Cairo. Alle leden van de commando eenheid zouden behouden op hun basis zijn teruggekeerd. Waarnemers geloven dat de actie bedoeld was om te bewerkstelligen dat de Egyptische troepen over het hele land verspreid worden, in plaats van geconcentreerd te worden langs het Suezkanaal. Ook is volgens hen door de actie opnieuw aangetoond dat, ondanks alle maatregelen die in Het Franse zangeresje Jac queline Dulac is door een leeuw aangevallen toen zij in een leeu- wekooi poseerde voor een foto, die op de omslag van een nieuw al bum zou komen. Samen met een fotograaf rvas zij de kooi van leeuwentemmer Pierre Thomas binnen gegaan (foto boven). Plotseling werd de zangeres aangevallen door de zesjarige leeuio Pancha (foto onder). Juffrouw Dulac beschermde haar keel met beide handen, terwijl de fotograaf over het hek van de kooi klom om zich te redden. Pas nadat hij drie andere leeu wen uit de kooi had zoeten te lok ken kon de dompteur Thomas de zangeres ontzetten, die diepe vleeswonden in haar gezicht had. verscheidene tanden miste en een half afgescheurd oor. In het zie kenhuis. waarheen ze met de au to van de fotograaf werd ver voerd. hielden artsen zich vier uur met haar bezig. Na afloop verklaarden de artsen dat de zangeres er beter aan toe was dan men verwacht had. De dompteur werd bij dit avontuur verwond aan de dij. ATHENE (API In de Griekse hoofdstad staat het. huis van Stassi- nopoelos, de president van de Griek se staatsraad, onder bewaking van agenten in burger. Stassinopoelos, wiens telefoon is afgesneden, weigert zün ontslag te ondertekenen, omdat hü voor het leven is benoemd. Een aantal leden van de staatsraad, die zich solidair hebben verklaard met hun president, heeft een boodschap aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties gezonden, waarin zü verzoeken de veiligheid van Stas sinopoelos te waarborgen. De kloof tussen het kolonelsbewind en de rechterlijke macht is groter gewor den tengevolge van het feit, dat zo goed als de gehele raad met uitzon dering van de nieuwe president en twee vice-presidenten, die afgelopen vrijdag werden benoemd, zijn ont slag heeft ingediend. Voor verder nieuws over dit con flict in Griekenland tussen regering en rechterlüke macht zie men pa gina 13. zün getroffen, de belangrükedoel witten bereikbaar blüven. Het was de vierde overval te land op Egypte sedert de oorlog en de der» de die gericht was tegen krachtinstal* laties aan de Nyl. De aanval vond plaats enkele dagen nadat vlootcom- mando's een aanval hadden gedaan op een Egyptisch radarstation aan de Golf van Suez waarbü 25 Arabi sche soldaten gesneuveld zouden zijn en het grootste deel van de radar post verwoest werd. De overval van zondagavond volg de op verscheidene aanvallen van Arabische commando's die verleden week over het Suezkanaal gedaan werden op de Sinai-woesttyn. die in handen is van de Israëliërs en op voortdurende artülerieduels over het kanaal. In Tel Aviv is vannacht kort na middernacht, een militair voertuig dichtbü de Dizengoff Avenue een der drukte winkelstraten van de stad vernield door een bomont* ploffing, waarbij zeker zeven perso- verwondingen hebben opgelopen. In de omtrek werden talrijke ruiten en telefoonleidingen vernield. Ook werden auto's beschadigd die in de omgeving van de militair" auto ge parkeerd stonden. Naar mededeling van de politie zün de meeste verwon dingen veroorzaakt door rondvlie gend glas. De Palestünse bevrü* dingsbeweging El Fatah heeft ver* klaard verantwoordelük te zün voor deze aanslag. Twee Israëlische straaljagers heb ben vanochtend vroeg een aanval gedaan op het Wakkasgebied in de Jordaan-vallei. Zij gebruikten ra ketten en machinegeweren, al dus een militaire woordvoerder in Amman. De toestellen beschadigden plantages, maar er vielen geen ge wonden of doden. LONDEN (AP) De toestand in Nederland is „absoluut kri tiek" omdat we hard op weg zijn onder water te verdwijnen. Ook Engeland zakt steeds verder weg en over zo'n 1500 jaar (geen re den tot directe ongerustheid dus) zullen grote delen van Londen onder water liggen. Tot deze conclusie komen twee Britse geleerden, Richard Taylor en Ian Smalley, in een artikel in het tijdschrift Science Journal. Het westen van Engeland staat er beter voor. Om maar een voorbeeld te noemen: 't kasteel van Harlech. Wales, wtrd in 1286 gebouwd met een gat in de muur om gemakkelijk de zee te be reiken. Het kasteel ligt nu eeiT kilo meter van zee en staat op een rots. CARDIFF (Wales, (AP) Een tpdbom kennelijk afkomstig van extremistische nationalisten heeft vandaag een gat van een meter ge slagen in het postkantoor in Cow- bridge Road East. Ofschoon de oom op een meter afstand van de sor teerders ontplofte, werd gewond. De politie sloot onmiddel lijk alle wegen, die uit de stad lei den, grondig af. Alle voertuigen wer den aangehouden en de bestuurders werden ondervraagd. Morgen Prins Charles in het kasteel Caernarvon tot „prins van Wales" gekroond worden. Britse troepen zijn verleden week een intensieve veiligheidsactie in Wales begonnen. Bekende extremis ten, die zich tegen de investituur van de prins verzetten, zün gearres teerd, helikopters controleren voort- niemand clurend de wegen en de waterleidin gen. De knal van de bom in het post kantoor werd in de gehele stad ge hoord. De aanslag van vandaag was de vierde in Cardiff van de afgelo pen drie maanden. In april bescha digden bommen een regeringsge bouw en andere kantoren in de stad en werd 'n onontplofte bom op 'n spoorwegstation gevonden. Verleden week werd 'n bom gevonden in Holy head, vlak bü de plaats waar Prins Charles aan boord zal gaan van het koninklüke jacht Brittannia na zün investituur. zal DEN HAAG (GPD) Demp het ruim zes kilometer lange stuk Noord zee tussen de haven van Schevenin- gen en de gemeentegrens met Mons ter tot ruim twee kilometer uit de kust. Omring dat nieuwe land met een gordel van kunstmatige duinen. Dat is in twee zinnen de inhoud van het „Noordzeeplan 's-Gravenhage". dat door technisch hoofdambtenaar B J. Elhorst '45) uit Rüswijk aan gemeentelijke en rüksautoriteiten is aangeboden. De heer Elhorst berekende, dat voor het ophogen van dit stuk zeebo- ter zand nodig is. Kosten nog geen honderd miljoen gulden Resultaat: 80'1 hectare nieuwe bouwgrond. Eenzelfde oppervlakte kost op het „oude land" één miljard gulden. Een utopie? Nee, zegt de ontwerpei Het plan is technisch heel goed uit voerbaar. Dc 'Noordzee is op deze plaats vijf tot vijftien meter diep. De zeebodem is heel wel op te hogen tot ruim vüf meter boven NAP Een door een kunstmatige duingordel tot ruim elf meter boven NAP. De noordelüke kust van dit nieu- zandvlakte, die omringd kan worden de oude kust evenwüdig lopen aan de Scheveningse havenhoofden. Langs deze noordelüke kust heeft de heer Elhorst een zeehavencomplex gepro jecteerd. De ruimte is genoeg voor de bouw van een stad. De ontwerper ziet dan nog ruimte overblüven met name in de oude duinenrü voor de bouw van voldoende nieuwe ryks- kantoren, verpleeginrichtingen en hotels. Natuurlük, meent de heer Elhorst, moet er rond het nieuwe land een nieuw strand ontstaan. Met aan de dem vierhonderd miljoen kubiekke m we land zou tot 21/4 kilometer uit zuidwestkant (bü de grens met kunnen worden. Monster) een op het zuiden liggend strandgedeelte. In die omgeving zal een nieuwe camping moeten wor den aangelegd ter uitbreiding van de in de nabüheid liggende camping Ockenburg. Het huidige strandgedeelte. dat na uitvoering van dit plan een paar kilometer landinwaarts zal komen te liggen, zal naar het oordeel van de ontwerper geschikt zün voor het vestigen van een lange keten van jeugdhonken, sportcomplexen en an dere massa-voorzieningen In de ou de duingordel zouden ondergronds liggende parkeerterreinen aangelegd Ongeveer 500 leden van de Welse taaivereniging hebben zaterdag een demonstratie gehoudpn op de heu vels van Breconshire, waar Prins Llewellyn van Vales in 1282 tegen de Engelsen heeft gestreden en waai- hij is gesneuveld Llewellyn wordt door de Welse nationalisten beschouwd als de laatste wettelijke prins van Wales. „Wy vinden dat Charles geen mo rele rechten heeft op de titel prins van Wales", aldus de 25-jarige volks liedjeszanger en voorzitter van de vereniging Dafydd Iwan. „Hü is een aardige jongeman en als hü zich ln Wales wil vestigen, de taal wil le ren en deel wil uitmaken van de Wei- re samenleving, is hü welkom. Maai prins van Wales .vordt hü nooit". DEN HAAG (ANP) De prüzen van super en normale autobenzine worden met ingang van morgen in ons land met 2.2 cent per liter ven» hoogd. De prüsverhoging is een ge volg van de accünsverhoging, die al eerder door de regering was aange kondigd en door de Tweede Kamer werd goedgekeurd. De accijns wordt verhoogd met f8 per honderd en met de over deze verhoging verschuldigde twaalf pro cent omzetbelasting. De geza- menlüke oliemaatsohappyen hebber meegedeeld dat de prüzen van su- perbenzine, afhankelük van de zo nes. 60.2 tot 61.2 cent per liter gaan bedragen. De prüs van gewone ben zine zal met ingang van 1 juli va riëren van 57.9 tot 58.9 cent per li ter. Het is nog slechts twee weken ge leden dat een verlaging van de ben- zineprüs met één cent per liter werd doorgevoerd. De verlaging was af hankelük van de daling in de grondstofprüzen. Wanneer de oor spronkelijke plannen van de rege ring waren doorgegaan was de ben zineprijs met 3.5 cent per liter ver hoogd. De Kamer heeft zich daarte gen verzet. Vit het Leidsch Dagblad van 29 Juni 1869: Men schrijft uit Harlin- gen, d.d. 24 juniEene nogal belangrijke werkstaking is hier gisteren bij den hout handel ontstaan. De balk- vlotters, die per dag f 1,20 verdienen, eischen f 0,30 ver hoging en omdat dit gewei gerd werd, is het werk ge staakt. Te Maisville in Kentucky Amerikaheeft men een soort van vélocipèdes uitge vonden. die evenals een uur werk met een sleutel worden opgewonden en een half uur lang in alle richtingen van zelf voortloopen.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1