Antillianen moeten voor „volle kamer" verschijnen Zaak Buijs wordt spoedig behandeld „Scheve voorstelling van zaken" .co Roozen ridder in rde van H. Gregorius Weekeinde met zon Politierechter: politieke achtergronden Onderzoek dood Engelse toeriste ïi Examens aan het ijnlands lyceum Veel getuigen LEIDS MEISJE VERMIST Succesvol optreden van leerlingen -rsr Wethouder W. J. lestra over brief Muziekschool Bij afscheid van LC Langstraat zaterdags afgesloten Jeugd LZC naar trainingskamp Uitspraak rechtbank Modelactie begonnen Nieuwkoopse raad vergaderde: Leidse flitsen ZATERDAG 28 JUNI 1969 LKIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) De acht Antillianen, onder wie een ,eidse student, die ervan worden verdacht dat zij tijdens de emonstratie op 1 juni in Den Haag hebben deelgenomen aan penlijke geweldpleging tegen het Antillenhuis aan de Bad- uisweg en tegen de politie, zullen op een nog nader te bepalen atum moeten terechtstaan voor de zogenaamde meervoudige amer van de Haagse rechtbank. Aldus besliste gisteren de Haag- politierechter mr. J. van Lely- •ld. De acht verdachten waren dagvaard om voor hem terecht staan, doch gebleken is, dat de ak een te gecompliceerd karak- r heeft om door één rechter te orden beoordeeld, zo zei mr. iin Lélyveld. De politierechter voerde hiervoor rscheidene argumenten aan. Als atste. maar naar zijn mening et de min.st belangrijke reden jemde mr. Van Lelyveld het feit, it deze zaak belangrijke politieke ihtergronden heeft, een omstandig- eid die een rol kan spelen bij de [oordeling van de motieven en van strafwaardigheid dier verdachten, et is wenselijk dat dit aspect ter ting van de meervoudige kamer WASSENAAR Aan het Ryn- ids Lyceum in Wassenaar slaag- voor het mms-diploma: F. H. v. derbeek. G. J. Daalmeijer. E. H. Dijk, E. M. Fontein, A. M. Fran- Hi, E. M. F. de Gaay Fortman. N. M. Gerst, M. A. Go. S. B. A. Jonge van Ellemeet, E. P. König. L. Nauta, I. C. von Oven, E. A. sma, I. W. F. Schmidt, J. G. hulte Nordholt, L. A. van der Wee- M. G. Balt. C. M. van den Berg, U. Breitbarth, E. J. Ehbel. W ersteijn, A. J. van der Feltz, R. uth. E. M.. Hammelburg, E. Ch. Heule, M. Hillen, W. A. Kroes. Ch. J. Lammers. N. Montijn, E. uchlin, A. P. Rosen Jacobson. T. E. G. A. Sjöqvist, J. C. F. Synja, P. Th. M. de Wolf. volledig tot zijn recht kan komen, zowel in het openbaar belang als ook in het belang van de betrokkenen, zo meende de politierechter. Als praktische reden voor de ver wijzing van deze zaak naar de ..vol le kamer" noemde mr. Van Lelyveld de omstandigheid dat bij de behan deling 22 getuigen gehoord moeten Warmondse bejaarden bezochten Avifauna WARMOND De bejaarden van Warmond hebben hun jaarlijkse reisje weer achter de rug. Het was voor de derde keer dat zy deze kre gen aangeboden door het comité van de bejaardensociëteit. Om ongeveer tien uur vertrokken 140 bejaarden met een salonboot uit Warmond voor een tocht over de grote meren. Aan boord van de schuit kregen de oudjes koffie met gebak aangeboden. Ook de lunch werd aan boord gebruikt. Via j de Brasemermeer voer de boot naar j Alphen aan den Rijn waar de be jaarden een bezoek brachten aan het vogelpark Avifauna. In het restau- rant van het vogelpark liet men het j diner goed smaken. Om half tien j keerde men weer in het dorp terug. LEIDEN/NIJMEGEN De 16- jarige Marianne Ellen Geene, afkom stig uit Leiden, wordt sinds 9 april vermist- Zij keerde toen niet van paasverlof terug in een meisjestehuis in Nijmegen. Marianne Geene is 1.74 meter lang, heeft blauwe ogen, donkerblond haar en donkere wenkbrauwen. Het is niet bekend wat voor kleren zy droeg bij haar verdwijning. LEIDEN Het Antonius clubhuis was haast te klein om de vele be langstellenden te bergen by een leer lingenuitvoering van het Leidsch Muzieklvceum. Met grote voldoening is geluisterd en gekeken naar mu ziek. zang. spel en dans. Het viel steeds op hoe rustig en beheerst de debutanten van hun muzikaal kun nen blyk gaven. Een extra applaus kregen Betty en Marian voor hun aardige quatre mains. Agnietje (ne gen jaar» speelde een sonate van' J. Haydn. Zij gaf reeds blyk van een muzikaal kunnen. Grote blokfluit- groepen volgde elkaar in een gevor derd kunnen op. De dwarsfluiten en mandoline kwamen extra naar voren, hetgeen het geheel nog meer ten goe de kwam. Een prachtig lentespel werd opgevoerd onder de bekwame leidir.g van mevr. Hutz en mevr. v. d. Fies, kers waanden zich geheel in deze sprookjeswereld. De kinderen speel den. dansten en zongen met grote overtuiging. wordenacht rechercheurs ak ge tuigen a charge en niet minder dan 14 getuigen 4 decharge, dit laatste in verband met het feit dat zeven wan de acht verdachten ontkennen zich aan de tenlastegelegde feiten te heb ben schuldig gemaakt Slechte één verdachte maakte be zwaar tegen het uitstel. Deze, een 26-jarige student in de pedagogiek in Utrecht, betoogde dat hij zich tij dens de demonstratie aan geen enkel strafbaar feit heeft schuldig ge maakt. dat hij ook niets met de zaak van de Antillianen te maken heeft en dat politieke achtergronden voor hem dus geen rol kunnen spelen. Hij drong er op aan nu direct te war den berecht. De politierechter wees dit verzoek af. VOORSCHOTEN Burgemees- i ter en Wethouders van Voorschoten hebben met verbazing kennis geno men van de brief die de Stichting Leidse Muziekschool aan de ouders van de Voorschotense leerlingen heeft gezonden. De brief heeft het College ontvangen via het actie-co mité van de verontruste ouders. De ze brief geeft een scheve voorstel- ling van zaken, aldus wethouder W. leraressen van d.t inrtituut De kU- j. Ie9tr, ,Prot. chr., ver. Lrt.ro nraartHnn <ri/->Vs rrnlsAAl in het verlenen van een extra krediet van f 209.000-, waardoor de bouwkos ten komen op f 1.820.000,-. Wethouder Van der Laan <KVP) kon niet ontkennen dat er ernstige ramingsfouten zijn gemaakt door de Ijled. Heide Maatschappij zoals ten aanzien van de staalconstructie, de grootste tegenvaller is echter de btw, die geschat werd op f 87.000 en thans f 172.000 blijkt te zijn. Het jaarlijkse nadelige saldo wordt ge- WASSENAAR Met Ingang van vandaag aal bij wyz« van proef ge durende tenminste drie maanden op zaterdagen van half 9 tot 5 u 's mid dags een gedeelte van de Langstraat in Wassenaar voor alle verkeer be halve voor voetganger afgesloten worden. Het betreft hier het „smal le" gedeelte tussen de Molenstraat en de Kerkstraat. De beslissing om in de Langstraat een proef te gaan nemen met het be gin van een „promenade" is al ge ruime tUd geleden genomen na over leg met de betrokken winkeliers, Besloten werd te wachten tot al le parkeerterreinen, die in de omge ving gepland waren, gereed zouden zyn. Dat is nu het geval. Onlangs is een verbinding tot stand gekomen tussen Molenstraat en Kerkstraat, zodat dit ook gebruikt kan worden als op zaterdagen een deel van de Lang straat is afgesloten. LEIDEN Een drietal jeugdspe lers van LZC, L. Soet, J. d. Graaf en J. Siera zijn door de Koninklijke Nederlandse Zwembond uitgenodigd voor een waterpolo-trainingskamp Dit trainingskamp voor de sterkste Nederlandse waterpo'lo-jeugd vindt plaats in Bennekom en staat onder leiding van trainer Jan Bultman. DEN HAAG LEIDEN Den Haag se rechtbank heeft een 52-jarige nachtwaker uit Delft veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk gevan genisstraf en zijn even oude echtge note tot twee maanden voorwaarde- lyk, beiden met een proeftyd van 3 jaar en psychiatrisch toezicht, omdat zij goederen hadden gestolen uit een winkelcentrum in Leiden, waar de man werkzaam wa-s. ontruste mevrouw Drs. Stoker raamd op f 55.000. De hal zal niet (P vd A), die de wethouder verweet september gereed komen, niet voldoende overleg gepleegd te hebben met de raadsleden. DCPDlCe Tydens de begrotingsvergadering in december vorig jaar heeft de meerderheid van de gemeenteraad gevraagd de subsidie aan de Leidse Muziekschool nader te willen be zien. Als gevolg hiervan zijn B. en W in overleg getreden met de stich ting Leidse Muziekschool. Deze stich ting heeft eenzijdig de besprekingen afgebroken en zag geen kans we gens ziekte van de administrateur B en W inzage te geven in o.a het leerlingenaantal en de gevolgde muziekcursussen. B. en W. dragen het muziekonder- richt niet alleen een goed hart toe. maar zyn voorstander van dit on derricht. Wil men echter ingaan op de suggestie van de Leidse Muziek school. dan komt Voorschoten voor de onmogelijkheid te staan de subsi die op te brengen. Thans subsidieert Voorschoten f 300 per jaar per leerling, B en W willen proberen dit terug te brengen tot ongeveer f 175 per leerling. Een normaal voorstel, volgens de wethouder indien men de omliggende gemeenten vergelijkt. Rijnsburg en Noordwijk subsidiëren maar f 24; Katwijk f 125; Wasse naar f 150 en aleen Oegstgeest ook f 300 per jaar per leerling Het i6 het streven van B en W. om het muziekonderricht op de scho len uit te breiden, maar liefst niet op de financiële wijze zoals door de Leidse Muziekschool wordt voorge steld, want dan moet Voorschoten per jaar ongeveer een miljoen sub sidie verlenen voor de 3200 leerlin gen. Voorschoten te voorstander van een Gewest-el yke Muziekschool. Een spoedoverleg met de Leidse wet houder van onderwijs, de heer S. Sannes, heeft als positief resultaat gehad, dat de Leidse Muziekschool in opdracht van deze wethouder weer in overleg moet treden met Voor schoten. De zaak zal snel afgehandeld wor den en de ouders van de leerlingen kunnen minder ongerust zijn, er komt geen leerlingenstop van de zij de van de Leidse Muziekschool voor het nieuwe seizoen. Er is overeenstemming met de eigenaren van de plaats „Berbice" over de bereikt buiten- afkoop „erfdienstbaarheid vrij uitzicht," waardoor de plannen „Adegeest- sportpark" en „Adegeest" gereali seerd kunnen worden. De heer Van Eerde (PvdA» wenste openbaarma king van de afkoopsom, die in de stukken ontbrak. Na enig overleg had het college van B. en W. hier te gen geen bezwaar. De afkoopsom briraagt f 65.000. De raad wü niet alleen verkeers lichten bij de Wijngaardenlaan, maar ook direct bij de reconstructie verkeerslichten bij de Raadhuislaan- Leidseweg-Kon. Julianalaan. Tot hoofdleidster van de in augustus te starten eerste openbare kleuter school in .Noord-Hofland" werd be noemd mevrouw A. E. Delvoye- Dortmundt. Robert Light (rechts op de foto) heeft gisteren in Londen een zelfportret van Rembrandt gekocht voor 483-000 pond ten be hoeve van het Norton Simon Foundation Museum in Los Ange les. Het portret dateert uit 1630. SCHIPHOL i ANP» De ln de nacht van vrijdag op zaterdag be gonnen modelactie van de verkeers leiders heeft op Schiphol de eerste uren niet tot noemenswaardige ver tragingen geleid. Tussen vijf en acht uur vanochtend kwamen een 15-tal chartervliegtuigen met vakantiegan gers terug uit alle windrichtingen, en alle landden op tijd. Aan de technische hogeschool Twenthe in Enschede i s geslaagd voor het pz-examen werktuigbouw kunde H. Bosselaar uit Leiden. NIEUWKOOr Het bevreemde gisteravond niemand, dat gezien de ontwikkeling inzake de zaak van de geschorste directeur gemeentewerken, de heer A. Buijs, burgemeester A. H. van Montfoort van Nieuwkoop aan het begin van de raadsvergadering een verklaring aflegde. Deelde mee dat van de zijde van de bond van Hoofden Gemeentewerken een brief is binnengekomen, waarvan afschrif ten aan de raad gezonden zijn, waar in verzocht wordt deze. nu al sedert 1967 lopende affaire, met spoed af te werken. De voorzitter vond het niet juist deze zaak met een onvolledig (2 wethouders met vakantie) college van B. en W. hierover te beslissen De affaire zal na terugkomst van de wethouders worden behandeld. Te vens zal het standpunt van B. en W. keerssituatie aan het Noordense Kruis voteerde de raad f 7500,-. Op voorstel van het college ging de raad eveneens akkoord met het plan een heid of het maken van een goede be- schooiing. Overigens is het de raad bekend dat ten aanzien hiervan sub sidie-aanvragen bij ryk en provincie drietal houten noodlokalen voor de helaas niet ontvankelijk zijn ver pieter de Graafschool aan de Lin- denlaan te bouwen. Om in uitbrei ding west een kruidenierswinkel te mogen openen had de heer M. Kra nenburg een verzoek aan B. en W. gericht. Met stijgende verbazing las de heer W J. Kwakkenbos een brief voor die door B. en W. aan de mid denstanders was gericht. Hierin staat dat over zijn plan pertinent afwijzend wordt beschikt. De burge meester betuigt zyn spyt en zegt be reid te zijn het voorstel terug te ne men waarmee de raad het unaniem eens is. In de rondvraag stelt de heer De en het antwoord op deze brief wor- Vreugd een artikel aan de orde dat den bepaald- Intussen zijn de frac- in een van de grote stedelijke bladen tievoorzitters in een gisteravond ge- j heeft gestaan met betrekking tot de houden bijeenkomst door de voorzit- i wanorde die in het Nieuwkoopse ter reeds wat verder ingelicht. De plassengebied heerst, een en ander heer J. T. Markman (KVP) drong naar aanleiding van de brochure die hierna aan om de zaak op een zo het Kunstgenootschap ,'t Regthuys „De aardigheid van het bouwen van een sporthal is grotendeels weg", aldus de heer De Klerk Wolters (Prat Christ.). Zowel de heer Klerk Wolters als Mr. Engel WDi bekri tiseerden ernstig de raming van de Ned. Heide Maatschappij. Dat alles kort mogelijke termijn af te werken. Om wat meer openheid vroeg de heer M. J. de Vreugd (KVP) want, zo zei hij, het publiek en wij weten eigen- I lyk nog van niets. Tegenvaller De subsidie, gevraagd door de Stichting Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland, werd door de raad, op voorstel van B. en W. niet verleend omdat deze stichting niet direct van plaatselijk belang wordt gezien. De katholieke band van bejaarden krijgt een subsidieverhoging van f 3,- naar f 4,- per lid. Door de heer L. LEIDEN Bij zijn afscheid als ofdredacteur van de Leidse Cou nt is Leo Roozen benoemd tot Rid- in de Orde van de H. Gergorius Grote. j kreeg de versierselen, die bij deze ge pauselijke onderscheiding beho- l, gistermiddag opgesteld door dc- n, gistermiddag opgesteld door de- me receptie, die hem ter gelegen- id van zijn afscheid in restaurant in der Heyden werd aangeboden. Eén van de directie-leden, de heer F. J. M. Koens, sprak de scheiden- hoofdredacteur toe. Hij wees ook de diepe en eerlyke godvrucht en foei voor rechtschapenheid van heer Roozen. De heer T. Pieters sprak de ridder f namens de redactie„Uw bescha- ng en eruditie hebben voor een oot deel de sfeer op de redactie be laid". Een boek over de Europese De deken van Leiden speldt de heer Roozen de pauselijke on derscheiding op. kathedralen was het afscheidsge schenk. De heer P. v. d. Kraan nam na mens de technische staf afscheid. Hij bood een asbak aan. De heer De Heiden sprak namens het admini stratieve personeel. Namens het per soneel bood hy reischeques aan. De middenstand liet zich vertegen woordigen door de heer J. C. J. Lam- bermont, die de heer Roozen dank zegde voor diens medewerking by het op touw zetten van het organisatie leven direct na de oorlog. De afscheidsdag werd besloten met een diner van commissarissen, direc tie en hoofdredactie van de Wester pers N V. Tydenr dit diner kreeg de scheidende hoofdredacteur het af scheidscadeau van deze onderneming VOORSCHOTEN (ANP. Langs de spoorbaan Amsterdam-Den Haag naby het landgoed Duivenvoorde is gistermiddag rond half vier het stof- felyk overschot aangetroffen van de 58-jarige mevrouw Eyo uit de En gelse plaats Teignmouth. Omtrent de doodsoorzaak tasten de rijkspoli tie van Voorschoten en de spoorweg recherche. die gezamenlyk het onder zoek verrichten, in het duister. De Haagse officier van justitie mr. E. A. J. Hillen heeft opdracht gege ven om sectie te verrichten op het stoffeiyk overschot. De vrouw werd gevonden langs de spoorbaan naby een overpad. Volgens de politie is zy waarschyn- lijk uit de trein gevallen. Op haar werd een treinkaartje Amsterdam- Den Haag gevonden. De trein min- j dert ter plaatse vaart (hy rydt dan I rond de 50 km per uur) in verband naar aanleiding van het voorstel tot ia. P. Stoppelenburg werd gevraagd of een eventueel op te richten alge mene bond van bejaarden ook subsi die zou krijgen antwoordde men be vestigend. Géén subsidie krijgt de Nederlandse Hartstichting. Men ziet het nut van deze stichting wel ln doch deze dient de gemeende of haai* inwoners niet op een byzondere wyze. De scholen „De Blokkendoos" (kleu terschool) en de Maranathaschool krygen beide de gevraagde subsidie. Voor de derde maal kwam het voorstel in de raad om de vier hou ten woningen aan het Zuideinde 38, 40, 42, en 44 onbewoonbaar te verkla ren. De heer H. J. Weitner (PvdA) vond dat de hoofdingenieur-direc- onbewoonbaarverklaring (e drukken, maar dat men toch wel moet begrijpen dat de eigenaar van de woningen alsmede de inwoners nog in beroep kunnen gaan. „Wat zal er met de grond ge beuren als de huizen zullen verdwy- nen", vroeg de heer De Vreugd De voorzitter antwoordde dat de grond bestemd is voor de bouw van vrij staande woningen. Nadat er was ge stemd bleek dat zes van de tien raadsleden tegen de onbewoonbaar verklaring zyn. B en W zullen thans wettelyke maatregelen moeten ne men. met werkzaamheden. De vrouw had een diepe wond aan de rechterzyde van het hoofd. De echtgenoot van de vrouw, die met haar op vakan tie in Nederland was, informeerde gisteravond by de Britse ambassade in Den Haag naar de verblijfplaats I teur de van zyn vrouw, omdat hy niet wist j wenst door waai* ze was. heeft samengesteld. De burgemeester pareert ten eerste met de medede ling, dat hy „voor alles wat kranten schryven geen verantwoordelykheid wenst te dragen'Wel betoogt hy dat deze aangelegenreid zeer ingewikkeld is omdat hieraan vele facetten zitten zoals verordeningen e d. Het is een materie die niet niet eenvoudig is en het college van B. en W. met veel zorg belast. Overigens moet men, zoals in het geval van het kampeer terrein, een keuze maken tussen het bouwen van b.v. een toiletgelegen- klaar. Er is heel veel te doen en men zal zich nu eenmaal moeten beperken bot de prioriteiten. Twee maal „total loss" door lichtmast en hoorn SASSENHEIM Gistermiddag te gen half één reed tengevolge van oververmoeidheid, de bestuurder van een Taunus-personenwagen, even voor de Wasbekerlaan op de Hoofd straat tegen een lichtmast. De be stuurder. een inwoner uit Lisse, liep verwondeingen op aan het gelaat. De voorzyde van de Taunus werd ge heel vernield en de lichtmast lag om ver. Tien over acht gisteravond reed de bestuurder van een Buick-personen- wagen in de Hoofdstraat, door krach tig afremmen tegen een boom. Ook van deze wagen werd de voorzyde zwaar beschadigd. De bestuurder, af komstig uit Hillegom, liep geen let sel op. Beide wagens werden vrywel „total loss" weggesleept. De heer A. van Duyvenbode, ge meente-ontvanger in Voorschoten is gisteravond tydens een raadsverga dering benoemd tot gemeente-secre taris in Oud-Beyerland. Op een concours in Laren (Geld t heeft de muziekvereniging Excelsior uit Wassenaar in de vaan delafdeling een eerste prys behaald. Het korps werd hiervoor beloond met twee byzonder grote taarten, vergezeld van de gelukwensen door het gemeentebestuur. De plaatsvervangend groepscom mandant van de rykspolitie in Voor schoten verzoekt eventuele getuigen van een mogelyke val van de vrouw uit de trein of personen die haar misschien in de trein zouden hebben gezien zich met hem in verbinding te stellen, (tel. 01717 2663). De vrouw was ongeveer 1.60 lang. had grijs haar. droeg een bril en was ge kleed in een donkergroen mantel pakje. zwart hoedje en bruine platte schoenen. (GPD) De laatste junidagen gaan, na een wat teleurstellend weekje, toch nog vot een verras sing zorgen. Het hogedrukcentrum, j dat vandaag zuid-Engeland aandoet is op weg naar ons land. Na het passeren van een koufront met enkele buien bereikten ons vry- i dagmiddag al flinke opklaringen. De j noordwesten wind die geleidelyk af neemt, voert nog iets te koele zee lucht aan. maar het zonnetje zal vandaag en ook morgen veel goed maken en ook de temperatuur doen stygen. Aan de r.k. middelbare land bouwschool Voorhout slaagden voor het B-diploma de heren: W. van Ryn en W. v. d Salm. Zoeterwoude. E-diploma: P. Versluys, Warmond. De Leidse Jehovah's Getuigen hebben onder het thema „Gebruik tyd, die wy aan Jehovah hebben op- slecht verlopen. Het aantal zonnige gedragen, op verstandige wyze" een dagen was groter dan verleden jaar belangrijke vergadering gehouden en de cyfers liggen wat neerslag, met als hoogtepunt bespreking var. temperatuur en zonneschyn betreft het in augustus in Neurenberg te dicht by de normaalcyfers vooi Voor de verbetering van de ver- 1 houden internationaal congres. juni. Met dit waarschynlyv zonnige af scheid dat juni de laatste drie dagen geeft, is deze zomermaand niet

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9