Lerarenprotest groeit Irene en Carel Hugo stralend in ons land Geschiedenis kabinetsformaties 1918-1924 'WAT WIL IK VAN DIT LEVEN' Laatste zitting proces bezetters riher Tegen beleid minister Veringa Teach-in Holland over het Festival Escalatie Geen besluit In Roemenië tekort aan vlees en groenten KANSEN VOOR DE OPPOSITIE IN PORTUGAL PUCHINGER SCHREEF FASCINEREND BOEK KONINGIN WILHELMINA ONTHULLINGEN ZATERDAG 28 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Wielrennen Zwolle krijgt op 11 juli een primeur voor Nederlana. De Overijsselse hoofdstad zal dan kennismaken met een zogenaamde nacht-wedstrijd. Om twaalf uur in d© nacht start een veertigtal gese lecteerde amateur-wielrenners voor de Grote Prijs van Zwolle. HEERLEN (GPD) Het protest onder de leraren van mid delbare scholen tegen het beleid van minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen begint hand over hand toe te nemen. Nadat als eerste het Twickelcollege in Hengelo had besloten het nieuwe schooljaar straks te openen met een 24- uursstaking, hebben gisteren in verscheidene plaatsen leraren corpsen zich met deze actie solidair verklaard. Prinses Irene en Prins Carel Hugo stralen bij hun aankomst op Schiphol, waar zij werden af gehaald door Koningin Juliana. ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS n n ;iM mW WASAUTOMATEN AFWASMACHINES UEBHEHR NE DE Rl Af ONV 020-946287 AMSTERDAM De overgrote meerderheid van de leraren van het Grotius college in Heerlen zond een telegram naar de minister, waarin zij pleiten voor een beter contact tussen leraren en over heid en verklaren dat zij in augustus onderling verder zullen overleggen wat de beste vorm van adhesie met de actie van het Twickelcollege kan zijn. In Haarlem besloten gisteren twee lerarenkorpsen zich eens te verklaren met de protestactie. Zowel aan het Mendelcollege als aan het Triniteits- college zal het nieuwe schoolseizoen begonnen worden zonder lessen. De leraren zullen wel aan school ver schijnen, maar verder geen activi teit ontplooien. Zoals we deze week al berichtten, heeft in Leiden het onderwijzend personeel van de St. Agnes-scholen- gemeenschap besloten unaniem te protesteren tegen de langzame „ver krachting" van de Mammoetwet. In cie loop van het nieuwe cursusjaar zullen zy gedurende één of meer da gen niet voor de klas verschijnen. alle leraren van de rijksscholenge meenschap zich solidair verklaard met het Twickelcollege. Men beraadt er zich nog over een eigen actie. De leraren van het tweede vrijzin nig christelijk lyceum in Den Haag konden nog niet tot 'n besluit komen omtrent de aard van een te voeren actie: zij besloten deel te nemen „aan elke hun gerechtvaardigd voorko mende actie" en zonden minister Ve ringa een brief waarin zij protes teren tegen „de nog steeds bestaande grove onrechtvaardigheden in de rechtspositieregeling" van de lera ren. Zij spraken de mening uit dat door de ambtenaren van Veringa een on derhandelingstactiek wordt gevoerd die men niet meer „behoorlijk" kan noemen, of getuigend van goede trouw. Afschriften van de brief gingen ook naar de ouders van de leerlingen. Tenslotte hebben gisteren in Gouda De leraren van het Twickelcollege hebben hun ideeën per brief aan alle middelbare scholen in het land toe gestuurd, om daarmee de „escalatie" van hun actie te bewerken. Zy schrijven dat iedere leraar hun grie ven kan aanvullen. Onder de klachten die zy zelf heb ben, noemen zy: de slecht voorbe reide invoering van de Mammoet wet, het te geringe aantal uren dat besteed kan worden aan de begelei ding van de brugklas, te weinig mo gelijkheden om zittenblyvers zonder schade van het oude naar het nieu we mammoetsysteem over te brengen, onvoldoende faciliteiten voor leidin gen van scholen om de organisatie de noodzakelijke perfectie te geven, ten slotte de voortdurende onzekerheid over de vorm en de inhoud van de eindexamens. j De leraren vragen een overlegor gaan waarin de leraren en overheid op voet van gelijkheid kunnen onder handelen, zodat een einde komt aan „de ontmoedigende situatie dat ons I de ene na de andere niet gewenste maatregel wordt opgelegd". AMSTERDAM (ANP) Op de laatste zitting van het proces tegen de bezetters van het Maagdenhuis, dat twaalf dagen heeft geduurd, is gistermiddag de 28-jarige adjunct wetenschappelijk ambtenaar Huib Riethof door de politierechter we gens lokaalvredebreuk veroordeeld tot een boete van f 350 en drie we ken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Het was de hoogste in dit proces opgelegde boete. De officier van jus titie, mr. J. J. Abspoel, die aanvan kelijk een gevangenisstraf van zes weken onvoorwaardelijk had geëist, omdat hy de verdachte als leider had aangemerkt, kwam bij de voort gezette behandeling van de zaak hierop terug en veranderde zijn eis in een boete van f200 en drie weken voorwaardelijk. De politierechter, mr. A. Oosterbaan ging echter boven deze eis uit om dat naar hy zei de verantwoordelijk heid van de heer Riethof als weten schappelijk ambtenaar groter is dan van de andere bezetters. Er waren 545 bezetters gedagvaard. Twee politierechters hebben circa 500 zaken behandeld. Een aantal za ken is voor onbepaald tijd aange houden, enkele dagvaardigingen wer den nietig verklaard, twee zaken werden naar de instructie verwezen en tegen een vijftal dagvaardingen zyn bezwaarschriften ingediend. Tot nu toe is in circa 200 zaken hoger beroep aangetekend. De officier van Justitie merkte in gin van het proces had uitgespro- zyn requisitoir op dat hij bij het be ken dat het benauwend was dat on geveer zeshonderd verdachten studenten en niet-studenten die meenden te moeten pleiten en de monstreren voor democratisering van het hoger onderwijs daar bij juist de grondbeginselen van de mocratie met voeten treden. „Het is nog benauwender thans, na een pro ces van twaalf dagen, te moeten constateren dat deze verdachten óf wH geen flauw idee hebben van die beginselen óf wel botweg weigeren deze te erkennen", aldus mr. Ab spoel. Bezetters van het Maagden huis hebben gistermiddag voor de laatste zitting van de Amsterdamse politierechter in het paleis van justi tie begon, „vrouwe Justitia ter aarde besteld" in de Prinsengracht, waar aan het gerechtsgebouw ligt. Een groep van circa 40 man, van wie een aantal in het zwart was gekleed, droeg een kist naar het Maagden huis. Later keerde mer terug naar de voorzijde van het paleis van jus titie waar de kist in de gracht werd neergelaten. WENEN (Reuter) De Roemeen- I se staatsraad heeft de minister van Levensmiddelenvoorziening, Simon Bughici, onslagen, kennelijk in ver band met het op het ogenblik in Roemenië bestaande tekort aan j groente en vlees. Dat er in Roemenië een tekort aan voedsel is, drong eerder deze maand tot de buitenwereld door toen de Roemeense pers uitvoerig melding maakte van het bezoek van presi dent Ceausescoe aan de groentemarkt in Boekarest om daar de situatie in ogenschouw te nemen. De pers schreef dat er moeilijkheden waren bij de groentevoorziening en dat er maat- regelen werden genomen om die te overwinnen. Al weken lang zou er in Boekarest geen vlees meer te krijgen zyn. Westelijke waarnemers menen dat de populariteit van de regering en het partijbestuur gevaar loopt als er niet spoedig verbetering in de voedselpositie komt. Het tekort valt samen met een campagne van de Roemeense rege ring om de export te bevorderen van levensmidldelen in blik naar het Westen, speciaal West-Duitsland, om dat Roemenië harde valuta nodig heeft om industriële produkten te kunnen kopen. Wielrennen Jaap Oudkerk is gisteravond voor ongeveer 1000 be zoekers winnaar geworden van een internationale prof stayerswedstry d in Nijmegen. De Belg Leo Proost werd tweede. Hl' IÉ* 3? f»! fm» i? V, 3L, LISSABON (AP) De regering van Portugal heeft gisteren bekend gemaakt, dat voortaan kandidaten van de oppositie gebruik zullen mo gen maken van de kiezerslijsten by verkiezingen. Gedurende 40 jaar was dit niet toegestaan. In novem ber zullen in Portugal verkiezingen voor de nationale vergadering wor den gehouden. SCHIPHOL (ANP) Bly met het grote nieuws, dat zy over acht maanden moeder zal worden, is Prinses Irene gisteravond om acht uur uit Parijs op Schiphol aange komen, om zondag in Paleis Soest- HILVERSUM (GPD) —De teach- in die de VARA-televisie maandag avond in het Amsterdamse Belle- vue belegt, over de zin en betekenis van het Holland Festival, zal van zeven tot acht uur op het scherm te volgen zijn. Henk de By, eindredac teur van dit uurtje discussiëren, hoopt duidelijkheid te bereiken in een zaak die velen, ook de minister, de kamer en de kunstenaars, erg zwaar ligt. ,Het wordt een objectieve bena dering. Er is discussie tussen pro en contra's. Zelfs in de redactie van deze uitzending zitten uitgesproken voor- en tegenstemmers. Men moet ons openbaar debat niet zien als een hetze, zoals een bepaald och tendblad dat op het ogenblik voert," aldus De By. Tydens de discussies er nemen politici, kunstenaars, critici en over heidsvertegenwoordigers aan deel zyn ook filmfragmenten te zien. Het zyn opnamen van gesprekken met mensen, die de openings-galavoor- stelling in het Holland Festival in Den Haag hebben bijgewoond. Aan de heer Zwolsman wordt bij voorbeeld gevraagd of hij het wel of niet jammer vindt dat de smoking verdwijnt. Hij zegt dan: „Ja, heel jammer. Toen ik nog op het schel linkje moest zitten, had ik er ook nog geen." Er is ook een gefilmd vraagge sprek tussen Koos Posthuma en de voorzitter van het Holland Festival, de 70-jarige mr. H. J. Rein ink. Die film gaat vermoedelijk de kern van de discussies worden. Maandag avond om acht uur gaat de NOS-ra- dio zo nodig met de teach-in door, in elk geval haakt men er op in. dijk de 58ste verjaardag van haar vader mee te vieren. Begeleid door Koningin Juliana, die haar van de luchthaven kwam afhalen, aan haar rechter-, en haar echtgenoot Prins Carel Hugo aan haar linkerzijde, poseerde de slanke prinses, lichtelijk blozend van ver legenheid, voor de uitgebreide scha re fotojournalisten, die tengevolge van de blijde tijding weer als van ouds massale belangstelling voor haar toonden. De fotografen kregen ruimschoots gelegenheid deze „blijde inkomst" te vereeuwigeneerst bij de uitgang van de aviobrug in de pier, waar de prinses met een gelukkige gilimlach tussen de al even blijde koningin en Prins Carel Hugo ditmaal met vreug de ail het flitsende licht doorstond, vervolgens nogmaals buiten vlak voor het instappen in de hof auto. Als voorheen oogstte Prinses Ire ne, gekleed in een zacht rose japon, met haar verschijning op de lucht haven veel succes. Hoe lang zij dit maal in ons land za'l blijven is nog niet bekend. Atletiek Het Haagse Sparta heeft gisteren in Den Haag een Nederlands record op de 4 x 400 meter jongens gevestigd. De tijd van René van de Garde, Eltjo Zuid- hoff, Rob op 't Hof en Henk Streek van 3 minuten 24,7 seconden was 0,3 seconden onder de limiet die de KNAU voor deze afstand had ge steld. vaak voel ik mij alsof ik in een grote plastic zak midden op straat sta: ik hoor, zie. voel alles, maar kan nergens aan deelnemen. Er is steeds iets tussen. .een weg om jezelf duide lijker te gaan zien: jouw rol in de gebeurtenissen en de plaat sen die de anderen in je leven innemen. Om vertrouwen in je zelf te hebben, moet je weten waar je staat, wat je wil! Vraag jezelf eens: wat wil ik van dit leven? Wat is gebeurd in mijn leven tot nog toe? Wat heb ik ge daan? Heb ik de dingen gedaan die ik werkelijk wilde? Blijf in ieder geval niet passief. Los niet op in de regelmaat van dit systeem. Wees jezelf zonder je zelf af te sluiten Uit: Lessen in overleving, brieven uit het huis van bewa ring, door Steve Davidson. Steve Davidson, sinds zijn 16de jaar verslaafd aan verdo vende middelen, werd tot an derhalf jaar veroordeeld wegens diefstal van palfium en andere „dope" uit apotheken, verval sing van recepten. Het eerste citaat is uit een brief aan Sam- kalden, destijds minister van Justitie, het tweede uit een brief aan medegevangenen. Bijna een jaar geleden was ik in Roemenië. Het is zondagmid dag. Tegenover me een 29-jarige docente aan een universiteit, 's Morgens was zij in de kerk, als de tolk voor de staatssecre taris van eredienst die als marxist een bijzonder vrien delijk verhaal kwam bijdragen aan de bijna vijf uur durende viering van het vierhonderd ja rig bestaan van het. by zyn ont staan in 1568, eerste vrye en ondogmatische kerkgenoot schap binnen de christenheid. Ik vraag I liana of zij vaker in kerken komt. Dat is niet het geval. ..Wat vond je ervan, van morgen?" ,Jk vond het lang, natuurlijk. Wat hebben mensen veel woorden nodig." Zy denkt even na. „Je bouwt met al die woorden een soort tweede wer kelijkheid op. God, liefde, vrij heid. broederschap. vrede, vooruitgang. Maar er is een glazen wand tussen de woorden en de werkelijke waarden waar mee wij leven. Al meende ieder een wat hij vanmorgen gezegd heeft, toch klopt de werkelijk heid waarin wij leven niet met al die woorden. Onze woorden wereld heeft te weinig wortels in de wereld om ons heen." Ik vraag haar of de woorden on echt waren, woorden waarmee wij onszelf bedriegeneen vlucht in woorden uit een te kleurloos, a.h.w. één-dimensio naal bestaan. „O nee, gelukkig niet. Onze woorden bewegen zich tastend tussen een werke lijkheid waarin wry gevangen zyn en waaruit wij ons moeten bevrijden, en een andere werke lijkheid waartoe wij nog niet be vrijd zijn." Een week later ben ik terug in Leiden en kijk naar televisie beelden uit Praag. Ik zie een volk dat verbijsterd, ontgoo cheld, woedend is. Jonge men sen bestrijden er met woorden tankbemanningen. Onze woorden zijn a.h.w. bruggetjes die wy naar elkaar toebouwen. Iedere toenadering, iedere verstandhouding tussen mensen is tenminste ook afhan kelijk van woorden. Maar on der bepaalde omstandigheden zijn wij veel intenser in onze woorden aanwezig dan anders. In ons gewone leven van alle dag zijn wij vaak zelf is ons „hart" vrijwel afwezig in te veel van wat wry zeggen en doen. Ook en soms juist in de grote woorden investeren wry te vaak niet zo heel veel van onszelf. Wij spreken nog vrij makkelijk over God, maar wij kunnen niet meer knielen. God komt zelden meer werkelijk tevoorschijn in ons praten over Hem, op en on der de kansel. In Praag belaag de een vlok jonge mannen in uniform met het woord vrij heid. Het woord had daar een volstrekt andere geladenheid dan wanneer het in een gepo lijste redevoering tijdens een kerkelijke redevoering wordt gebruikt, of wanneer wij hier praten over onze vrijheid. In Praag was „de glazen wand tussen onze twee werke lijkheden" verdwenen. En daar mee verdwijnt de glazen wand tussen mensen. Men stond in Praag zeker niet meer „in een grote plastic zak midden op straat: alles horende, ziende, voelend, maar niet in staat om ergens aan deel te nemen." Men wist immers een antwoord op die vraag van Sterve David son „Wat wil ik van dit leven?" De glazen wand was verdwe nen. omdat de mensen een le vensdoel hadden. Daardoor werden hun woorden opgeladen met een nieuwe echtheid. Hier verhullen wij ons te vaak in on ze woorden, zij blijven te vaak zweven boven de werkelijkheid waarin wij leven. God, liefde, vrijheid, broederschap, vooruit gang, vrede. Juist de taal van het geloof waar in de mens uit spreekt welk levensdoel en wel ke levenszin hij met hart en hoofd heeft leren kennen, juist die taal is zo vaak „leeggelo pen." In een vorige bydrage aan de ze rubriek werd gedacht op pa pier n.a.v. de vragen die zich nu aandienen rond abortus pro- vocatus. In al wat daarover wordt gezegd en geschreven, in de juridische en medische taal waarin deze zo vaak kwellende problematiek voor talloze vrou wen en op een andere ma nier ook voor artsen wordt gevangen, hoe wordt daar die term gebruikt waar alles om draait „eerbied voor het men selijk leven"? Hoe kunnen wij in wat wij denken, zeggen en schrijven recht doen aan de si tuatie van mensen, hoe kunnen wij mensen ervoor behoeden om slachtoffer te worden van om standigheden of van regels en wetten? Door in de woorden waarmee wy denken en spre ken die „glazen wand" te door breken. Dr. A. W. Cramer, Rem. predikant in Leiden. LEIDEN Wie zich hier te lande met moderne geschiedenis bezighoudt, stuit bij zijn onder zoekingen veelal op de neiging van vooraanstaande figuren in onze samenleving te buiten te gaan. Al dat mysterieuze gedoe baat op den duur toch niet. Een sprekend bewijs levert het proef schrift waarop G. Puchinger gis- steren aan de Vrije Universiteit in Amsterdam het doctoraat in de letteren heeft behaald. Hierboven heb ik de dissertatie vermeld aangezien het 600 bladzijden tellende boekwerk dat als eerste titel draagt „Colyn en het einde van de coalitie" in feite vrijwel alleen loopt over hetgeen, die ondertitel aangeeft, hoe aan Colyn als vooraanstaand staatkundig figuur pas in 1939 en tevens aan de coalitie van de chris telijke partijen een einde is gekomen, hoopt dr. Puchinger nog in twee vol gende delen te behandelen. De auteur heeft ook bijzondere aandacht besteed aan de totstandko ming van het extraparlementaire ka binet Cort van der Linden, dat van 1913 tot 1918 aan het bewind is ge weest en uitsluitend vrijzinnigen in zyn midden telde. Puchinger is erin geslaagd ontzag lijk veel nieuwe aan het licht te brengen doordat hy tot heden geheel of bijkans geheel onbekende archief bronnen heeft aangeboord. Daar zyn bijvoorbeeld het archief van dr. A. Kuyper. eens de grote AR-man wiens directe opvolger Colyn is ge weest, het archief Idenburg (ook AR), enige malen minister van Ko loniën en vijf jaar lang gouverneur- generaal van Nederlands-Indië, het archief van mgr. dr. Nolens, jaren lang leider van de rJ:. Staatsparty, het archief van jhr. mr. A. F. de Sa- vornin Lohman, die tot de twingtiger jaren de „grand old man van de c.h. was, en niet te vergeten afgezien nog van allerlei andere zowel het archief Colyn als het archief Ruijs de Beerenbrouck. Men krijgt tc lezen welk een grote activiteit Koningin Wilhelmina bij meer dan een gelegenheid ontplooide Ik denk hier aan een nota van haar hand van 12 juni 1918, waarin zy te genover De Savornin Lohman er al lesbehalve een geheim van maakte dat zij het iiefst nog voor de stem busstrijd in 1918 het kabinet-Cort v. d. Linden zag verdwijnen. In dat do- kument ging het staatshoofd een ogenblik zelfs zo ver, dat Lohman in een eveneens in het proefschrift af gedrukte brief het toch wel nodig achtte, natuurlijk in keurige bewoor dingen. Hare Majesteit erop te wijzen dat zij moest oppassen niet de consti tutionele weg te verlaten. Een van de merkwaardige onthul lingen waarmee Puchinger voor de dag komt, is dat wanneer in 1922 na heel wat onderhandelingen er einde lijk tussen de drie rechtse partijen een akkoord met betrekking tot de vorming van een rechts kabinet on der Ruijs op papier wordt gezet, de inkt van dat stuk nog nauwelijks droog is of het blijkt dat een van de ondertekenaars ervan zich in feite toch weer enigermate losmaakt van de gesloten overeenkomst. Hier volgt iets uit de brief door Colyn, toen A.R.-fractieleider, van zyn buitenver blijf „De Hoogstraat" te Leersum op 7 september aan Ruijs geschreven „Waarde Ruijs, Uit waarachtige be langstelling nog éénmaal een waar schuwend woord Gy zyt er niet met een sluitend budget waarbij de middelen geraamd zijn op 550 mil joen. Tijdens uw Kabinet zakken zij nog minstens een verdere 100 mil- lioen en daarom hebt ge thans niet alleen medewerkers te zoeken die be reid zyn om te komen tot een slui tend budget op de basis van 550 mil- lioen, maar die het straks ook zullen zyn op de basis van 450 millioen. Als ge daarmee nu niet rekent, loopt ge over een jaar reeds vast en ver vallen we in een nieuwe crisis. Dat is erg op zichzelf maar nog erger met het oog op het voortbestaan van de coalitie. Ze kan wel veel, maar niet alles verdragen Ruijs ontwoordde hierop die brief te hebben ontvangen veertien uur, nadat „de kogel door de kerk was"! Ik zal dus moeten roeien met de gekozen riemen en dan volgde er nog zijn hoop bin nenkort mondeling zijn plannen aan Colijn te zullen meedelen. „Dan zal 't U ik ben er zeker van mee vallen". Gegeven de uit deze opmerkingen van een der ondertekenaars van het gesloten „akkoord" wel blijkende zwakheid van de tot stand gekomen overeenkomst, ging dus het tweede kabinet-Ruijs niet onder een geluk kig gesternte in zee Ruim een jaar later leed het schipbreuk door de verwerpingen van de Vlootwet op 26 oktober 1923 met 49 tegen 50 stem men. Nu iets over Puchingers onthullin gen omtrent het vele. dat er te doen is geweest, toen in 1923 het kabinet- Ruijs wegens de verwerping van de slootwet ontslag vroeg. Nadat er al heel wat vergeefse pogingen waren ondernomen om een nieuw kabinet geformeerd te krijgen ontving de Ko ningin op 8 december 1923 de rooms- katholieke voorman dr. Nolens voor de zoveelste maal. haar voornemen besprekend om een tweemanschap met de vorming van een ministerie te belasten, en wel het duo Colijn- Ruys. Dit initiatief mislukte, maai er was tenminste een goed ding aan verbonden, dat hierover niets ge openbaard was. Hierna kwam het staatshoofd op het denkbeeld een op dracht te geven aan de rechter zijde, gelijk eens, in 1907, echter zon der succes was geprobeerd. In een onderhoud met Nolens vroeg deze haar, wie in dat geval nu eigenlijk formateur zou zijn, waarop de Ko ningin antwoordde: „Ik kan één of meer formateurs benoemen, ook de rechterzijde. Het is niets nieuws er is een antecedent: in 1907". Nolens: „Maar moet U dan niet de formateur aanwijzen?" De koningin: „Dat is reeds geschiedt: de rechterzijde". Slotcommentaai van Nolens: ,Jk kan mij niet voorstellen hoe dat lopen moet", waarop het staatshoofd alleen reageerde met te zeggen: „Dat is de zaak van de rechtse groepen". Thuis gekomen maakte Nolens een notitie, welke duidelijk zyn verbolgenheid weergaf, dat het staatshoofd hem niets had gevraagd, doch hem voor een voldongen feit had geplaatst. Het is kostelijk, zoals Puchinger, dank zy al wat hij uit archieven, aantekeningen enz. aan het licht heeft weten te brengen er in ge slaagd is de lezers de geschiedenis van weleer ten volle tot leven te brengen. Geheel waarheidsgetrouw schreef Colyn in die dagen aan zyn vrouw: ,Dat H.M. zou trachten de 3 biggetjes" d.w.z. de drie rechtse groepen „weer by elkaar in één hok te krijgen". De opdracht aan de rechterzijde, „een volstrekt persoon lijk initiatief van de Koningin", zo als de auteur van het proefschrift opmerkt, een initiatief, dat in feite iedereen afkeurde, liep op niets uit. De oud-minister-president, minis ter van Staat, Cort van der Linden, schreef op 3 januari 1924 in zyn. hem door de kroondraagster gevraagd ad vies tenslotte: De eenig moge lijke oplossing schijnt mij de vorming van een nieuw parlementair Kabi net. Nadat hy die gedachte ver der had uitgewerkt, eindigde Cort: „Men heeft ook gedacht dat Uwe Majesteit ontslag van het zittend Kabinet zou kunnen weigeren. Ik acht dit echter niet wel te verdedi gen. Het Kabinet zou iederen be staansgrond missen en ook ieder ze delijk gezag. Het zou een parlemen tair Kabinet zyn zonder parlemen taire meerderheid: een Kabinet uit de rechterzijde waarvan de eenheid is gebroken. Het zou regeren terwijl het verklaarde de verantwoordelijk heid der regering niet te kunnen dra gen". Maar toen een andere oplossing ook geen uitkomst had gebracht, zag ook Cort er tenslotte niets anders meer op, dan met het oog op het landsbe lang de crisis niet langer te laten voortduren en daarom door het staatshoofd het door Ruys en diens ministers gevraagde ontslag te laten weigeren Dat is op 9 januari 1924 gebeurd. Uit het machtige werk van Pu chinger heb ik niet meer dan een paar voorbeelden weergegeven, van de grote schat aan onthullingen op het gebied van onze staatkundige ge schiedenis, waarmee hij al degenen, die daarin belangstelling hebben, een uitzonderlijke dienst heeft bewezen. Natuurlijk behoeft men het helemaal niet eens te zijn met alles, wat hij zelf zo nu en dan als zijn zienswijze te boek heeft gesteld om toch een onbegrensde bewondering te kunnen koesteren voor dit meesterwerk van zijn hand. DR. E. VAN RAALTE

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7