Hoesak ziet zichzelf als de redder „Grote veranderingen*' in grens met Jordanië Uw Leidsch Dagblad Ben Het omsingeld Waarschuwing van Dajan mee op vakantie i introduktiekursLS voorA-verplegenden HAAGSE AGENDA VONNISSEN IN GRIEKENLAND Washington en de Latijnsamerikaanse Staten In vogelvlucht Sportdag Rudolf Steinerschool PAGINA 2 LEroSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 JUNI 1{ (Van onze correspondente An Salomonson) WENEN (GPD) De vijftien minuten durende stakingen die dinsdag in 20 fabrieken in Praag zijn gehouden, waren het eerste openlijke protest sinds Doebtsek is afgezet. Ondergronds verzet wordt in de vakverenigingen echter al sinds maanden gevoerd in de vorm van het achterhouden van contributie- gelden. Volgen* een rapport had in april 1969 21,3 procent van alle sub-organlsa- tle« de contributie* achtergehouden (in 1968 was het al 17 procent). Bijion- der erg la het in Zuid-Bohemen, met meer dan 30 procent. Zonder twijfel aal Hoesak niet schromen om ook in deze laatste verzetshaard, de vakverenigin gen. radicaal alle rebellie uit te roeien, zoals hij het. tevoren al bij de studenten en bij de journalisten heeft gedaan. Tijdens het leiderschap van Doebt sek zijn de vakverenigingen grondig gezuiverd van oude orthodoxe en verkalkte elementen en door libera len vervangen. Zodat het krachtige centra van de politieke vernieuwing zijn geworden Die versbenoem- de functionarissen zijn nu bitter te leurgesteld door de collaboristische houding van de hoogste vakbondslei ders. die althans naar buiten volle dig met Hoesak samenwerken. Dat begon al met de benoeming van Ka- rel Polatsek, de voorzitter van de al gemene vakbond, tot lid van het pre sidium van de partij tijdens de vol tallige vergadering van 17 april, waarop Doebtsek werd afgezet Polatsek was tot dan toe een vu rige aanhanger van de hervorming De benoeming van een vakbondslei der tot presidiumlid was op zij>n minst ongebruikelijk. Het beteken de een triomf voor Hoesak die daar mee één van zijn gevaarlijkste oppo nenten tot zwijgen had gebracht. Po latsek zelf werd door velen als een verrader beschouwd. Toevlucht Evenals in de massamedia en de studentenverenigingen probeert de nieuwe partijleiding ook in de vak verenigingen de invloed van Doebtsek weer ongedaan te maken door de liberale functionarissen weer door orthodoxe te vervangen. Dat stuit weliswaar op tegenstand maar er is geen twijfel aan dat Hoe- sak door zal zetten. Dat hij zonodig ook bereid is tot de allerstrengste maatregelen zijn toevlucht te nemen is door de opheffing van de Tsjechi sche studentenorganisatie vorige week bewezen. De stakers van de vakverenigin gen hebben het Hoesak in zoverre makkelijker gemaakt dat ze hem nu een mooi excuus hebben toege speeld om de sleutelfiguren af te zetten. Zoals uit Hoesaks toespraak op de communistische wereldconferentie in Moskou en uit de recente legalisatie door het partijblad Roede Prawo van de Russische invasie al is ge bleken. heeft hij zijn politiek volle dig afgestemd op de wensen en ei- I sen van Moskou. De plechtige ver- j zekering bij zijn ambtsaanvaarding om de na-januari-koers te handha ven heeft alleen gediend om de men sen zand in de ogen te strooien en zo tijd te winnen om een kader van pro-Russische stromannen op te bou wen, verzetscentra uit te roken en de bevolking door een aantal re pressieve maatregelen weer in het gareel te krijgen. Op lange termijn Hoesak is altijd geklassificeerd als een „realist" zonder twijfel heeft hij die eerste machtsverhoudingen in het Kremlin realistisch getaxeerd door niet tegen de bierkaai te vech ten. Er zit op het ogenblik waar schijnlijk niet meer in dan hi/ er uit haalt: namelijk niets. Hoesak kan als realist alleen nog illusies op 'lange termijn koesteren. Na de laat ste voltallige vergadering van het centrale comité heeft hy laten door- schemeren dat met een eventuele te- rug tocht van de bezettingstroepen 'op zijn vroegst over een jaar kan In het Ned. Herv. psychiatrisch centrum "HULP EN HEIL" te Leidschendam zal in september a.s. weer een beginnen. Aansluitend hieraan zal in november a.s. de tweedejaars kursus van de opleiding Ziekenverpleging B beginnen. Alle nadere inlichtingen worden gaarne vrijblijvend verstrekt door de verpleegkundig adjunkt-direkteur, aan wie u ook uw sollicitatiebrief kunt richten. (Telefoon 01761-3931, toestel 130). worden gerekend. Dat is het doel waar hy naar toe werkt. Deze briljante eerzuchtige advo caat, die zün politieke carrière door zijn langdurige gevangenschap onder het Stalinisme bijna geruïneerd zag. en die daar een grote wrok uit heeft overgehouden, is bezeten door de ge dachte als redder van het Tsjecho- slowaakse volk de geschiedenis in te gaan. Hy denkt die zending alleen te kunnen vervullen door nu met de Russen vier handen op een buik te spelen: een investering aan goede wil ten bate van de bewuste troe penaftocht over een jaar. Voor dat doel is Hoesak bereid zo nodig ook de terreurmethodes uit de jaren '50 weer uit de mottenkist te halen, zoals uit de gerechtelijke ver volging van 19 zogenaamde raddraai ers bij de vernieling van het kantoor van Aeroflot na het yshockey- feest eind maart bleek, dat dit fa tale exces het werk van provoca teurs moet zyn weest kan door een hele serie fekende indica ties als vaststa wden aangeno men. Als Hoesak desondanks ook hier zwicht voor de orde van Mos kou en zich, zoals zyn criminele voor ganger Nowotni aan systematische rechtsverkrachting schuld g maakt, overtreft hy daarmee de dunne lijn tussen realisme en stalisnisme. Een geanimeerde conversatie j tussen Brezjnew (links), de Rus sische partijleideren Gustav Hoesak tijdens de afgelopen maand gehouden communistische wereldconferentie in Moskou. ZATERDAG ZONDAG Kon. Schouwburg, 20.16 uur: Natio nale Ballet: Bolero van Ravel. Ep; taaf en Mutation. Kurzaal, 10-17 uur: concours lr if koorfestival. Om 20 uur: slotconce winnende koren Int. knorfest.ivnl w awinnende koren Int. koorfe6tlval. Rijnlandshceum (Apoiloln. 1) Gem. Theater in de Steee 21 uur: Theater in de Steeg. 21 uur: cab »1 ret Sa vo olv. Inge Tielman: „Psst' voor oorspronkelijk christendom, afd. Oegstgeest Spr. evang. N. v. d. Brugge 1 ".30 uur nam. ï'teenschuur 6 Kerk van Jezus Chris- «me tus v«n djJwMgen der laatste dagen shakespfa?e<'"ai™^tÏÏïÏus 11.30 uur voorm Cressida" van Shakespeare. DINSDAG JERUZALEM (Reuter) De Is raëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, heeft gewaarschuwd, dat Israël zich bij een eventuele vre desregeling nooit binnen de oude grens met Jordanië zal terugtrekken. In een toespraak tot Joodse zaken lieden uit de hele wereld zei Dajan: „Wy willen grote veranderingen in de grenslijn met Jordanië, in die zin dat we verzekerd zijn van veiligheid. WH praten hierbij niet over kleine maar over grote verbeteringen". Da- Jan zei voorts dat Israël niet bereid is de heuvels van Golan aan Syrië terug te geven. Premier Chaban-Delmas van Frankryk heeft gisteravond te ken nen gegeven dat Frankryk zijn wa penembargo voor Israël opnieuw ln studie zou nemen als andere lan den wapens aan de Arabische lan den leveren. In antwoord op vragen zei de premier voor de radio: „Ik ge loof dat president Pompidou heeft gezegd, dat het. embargo erop gericht is dat niemand wapens aan onver schillig wie levert. Het is duidelijk dat de Franse regering, als zou blij ken dat het Franse voorbeeld niet wordt nagevolgd, haar houding op nieuw in overweging zou nemen. Op dit ogenblik kan ik niets meer zeg gen". Waarnemers verwachten dat pre sident Pompidou het embargo zal op heffen voor de 50 Mirage- straal vliegtuigen die al door Israël waren besteld en betaald voordat president De Gaulle het embargo afkondigde. SALONIKI (Reuter) Een krijgs raad in Saloniki heeft gisteren een 52-jarige advocaat tot levenslang ver oordeeld wegens samenzwering tegen het regime en het beramen van plannen de gebouwen en installaties door sabotage te vernielen. Tien anderen, die eveneens toegaven com munist te zijn en die behoord had den tot het ondergrondse „Vaderland se Front", kregen straffen variërend van een tot achttien en een half jaar. Eén beklaagde wordt voor vier jaar gedeporteerd. Wassenaar (Rest. Bijhorst) Drive- in-dienst 10.30 uur voorm. Zijlslngel 2 Volle evangelie-zending 2?'15.».1UUÏ: Roy ic Spr. dhr. J. Zijlstra 10 uur voorm. Shakespeare Company. „Troilus ailn Company Cressida" van Sheakespeare. Oude Rijn 3 Pinkstergemeente Spr. Ned. Congresgebouw, 20.15 uur: dhr. Eikerbout 3 uur nam. ly Ameling, sopraan en Jörg Dernt r MAANDAG I Plan<> aE ia eH Kamer van Koophandel en Fabrie ken van Rijnland Ledenvergadering 2.30 uur nam. Ned.-Legermuseum: Geopend maai rr dag tot ei met vrijdag 9 uur voonm lii Stadhuis Gemeenteraad 7.30 uur na- u nam. zon. en feestdageD 1- LEIDSfc BIOSCOPEN Camera: „Jerry als baby-sltter", al. Dag. 2.30, 7. 9.15. Zond. ook 4.45. Nacht voorst, vrij en zat.; „De minna res". 18 jr. om 11.30 uur. I ido: „De nichten". 18 Jr. Dg. 2.30, 7. 9.15. Zond ook 4.45 I.UYor: .Bullitt", 14 Jr. Dag. 2.30, 7, 9.15. Zond ook 4.45. SiiHlio: „Therese ?n Isabelle". 18 Jr. Dag 2.30, 7. 9 15. Zond ook 4.45. Kev: „Fatale lust", 18 Jr Dag 2.30. 7, 9 15. Zond ook 4.45. Vrij en zat. nachtvoorst.: „Sexy Carmen baby". 18 Jr, 23.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Molenmuseum „De Valk' (Dagelijks van 10 uur voorm tot 5 uur nam Zon- dae 1 —5 uur nam Maandags gesloten Jeugdmuseum (Koppenhlnksteeu 2) Tentoonstelling over de natuur en an tiek uit grootmoederstijd. (uitsluitend zaterd. van 11-17 nm en na verzoek Cronesteinkade 2) Dag 105 uur; zond. Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28) Werkd 10 uur voorm 5 uur nam. zond 15 uur nam Rljksmubcui' voui olkenkunde- (Steenstraat 1) dag 105 u.: '9zon dags 1- uur aam Rijksmuseum voor de geschieden der natuui wetenschappen Dag 10- uur eonr 14 uur Kunstzaal Heuff (Wassenaar) Jan a Tongeren, schilderijen en tekenlnge dagelijks (behalve zondag) 10-17 ui dagelijks (behalve zondag) 10-5 uu juni) Heempark Oegstgeesterweg (Klkketn polder) Flora van eigen bodem, da f van 8 uur voorm - 5 uur nam.; mei t.e.m. oktober op zat. en zond uur nam De Lakenhal Tentoonstelling Ro land Kontng, schilderijen en tekenli gen, dag van 10 uur voorm.-5 uur nai "s Zondags van 1-5 uur nam (t.e.m lull) Avond- en nachtdienst der apothekc Geopend voor spoedeisende geva len: apotheek van Driesum, Ma0 110, tel. 20406. Apotheek R. va1 Breest Smallenburg te Leiderdorp e a Apotheek Voorschoten zyn de gehel a week geopend. De Oegstgeestse Apotheek is zondag 29 juni geslcff; ten van 8 uur tot 24 uur. N rs WEEKENDDIENSTEN. Tot zaterdagmorgen 10 uur raadpl ge men de eigen huisarts, daarna t zondagnacht 12 uur uitsluitend vo spoedgevallen de dokterstelefoon 2223 Si ADVERTENTIE Er is geen twijfel mogelijk: het tien-jarenplan van wijlen presi dent Kennedy voor de economi sche en sociale vooruitgang van La- tijns-Amerika heeft gefaald. Het stak acht jaar geleden in de Uru- guese badplaats Punta del Este van wal, maar de feiten van de dag to nen aan, dat de „Alliantie voor de Vooruitgang" haar grootse doel niet heeft bereikt. Die feiten van de dag zijn duidelijk: in de eerste plaats in de vorm van onlusten, welke gouver neur Rockefeller van New York op zyn recente reizen (eigenlijk één reis in vier etappes) hebben begeleid. Nu kan men zeggen, dat studenten over de gehele wereld onrustig zyn en dat het daarom voor de hand lag, dat linkse elementen ook in Zuid-Ame rika van deze gelegenheid gebruik zouden maken om rellen te veroor zaken. En dat temeer omdat Rocke feller tot een Amerikaanse familie behoort, die grote economische be langen in deze contreien heeft: in de olie-industrie van Venezuela, in winkelbedrijven in Argentinië, enz. enz. Zodat het dus gemakkelijk was ontevredenen op te hitsen tegen de ..Amerikaanse uitbuiter". Men zou in dit verband de vraag kunnen stel len of president Nixon er verstandig aan heeft gedaan juist Rockefeller deze moeilijke en uiterst subtiele op dracht te verstrekken, ofschoon het de Newyorkse goeverneur allerminst aan capaciteiten ontbreekt. Hoe dit zei, alleen reeds de naam Rockefel ler heeft by een zeker deel van de bevolking weerstanden opgeroe pen, die by de keuze van een andere persoonlijkheid althans ten dele achterwege zouden zijn gebleven, al zou de hetze tegen de Amerikaanse afgezant er vermoedelijk niet min der om zijn geweest. Tenslotte gaat het de regering-Nixon om betere be trekkingen en om een onderzoek naar de beste manier om de met vele moeilijkheden worstelende Latijns amerikaanse staten hulp te bieden. Een land als Peru heeft het resul taat van dat onderzoek van Nixon- Rockefeller niet afgewacht, maar in tussen de gemakkelijke weg van na- tionalisering gekozen. Het militaire regime van generaal Velasco Alva- redo (die sinds oktober vorig jaar de dictatoriale scepter zwaait) heeft eerst een dochteronderneming van de oliemaatschappij Standard Oil of New Jersey onteigend en nu, in het leader van een actie tegen het groot grondbezit, ook tal van Amerikaanse suikerplantages in beslag genomen Dit alles onder het motto: „herstel der nationale waardigheid". Volgens deskundige waarnemers staan tal van Latijnsamerikaanse staten voor de keuze tussen het aanvaarden van een wilde revolutie var onderop of een „berekend risico" in de vorm van onteigening van buitenlandse onder nemingen. een risico, dat zij zodoen de in de hand kunnen houden. In het geval-Peru heeft Alvaredo dui delijk voor de tweede mogelijkheid gekozen. tar liggen nu de oorzaken van problemen, waarmee Latyns- Amerika en daarmee óók Washington te worstelen heeft? Het is ondoenlijk deze vraag in en kele regels te beantwoorden. Wel is het naar onze mening zeker, dat zich in Zuid-Amerika een soortgelijk ver schijnsel voordoet als in Zuid-Afri- ka, waar de primitieve Bantoe-bevol king zich .genomen" voelt door de geroutineerde zakenlieden van In diase oorsprong. Vandaar de bepaling van de regering, dat Indiërs noch blanken zaken mogen doen in de Bantoe-voorsteden bij Pretoria, Jo hannesburg en Durban of in de z.g „Bantoestans"de Bantoes moeten het zakendoen zélf leren. Iets der gelijks heeft zich afgespeeld in La- t'ijns-Amenka. waar technisch-hooe- begaafde Noordamerikanen de enor me bodemschatten en kolossale land- bouwmogelijkheden kwamen „uitbui ten", terwijl de eigenlijke bevolking kon toekyken Tot de grote plantages in Peru behoort er bijv ook een, die door een geïmmigreerde Duitse familie tot ontwikkeling is gebracht en een oppervlakte heeft als België en Zwitserland samen. Men kan dus inderdaad spreken van „her stel van de nationale waardigheid" Al klinkt die uitdrukking wat hol- romantisch. in wezen is het een be schermende maatregel tegen de eco nomische overmacht van vooral bui tenlanders ten opzichte van zwak- ontwikkelde inheemsen Het ,-\s<cq in Zuid-Amerika is natuurliik dit in i tegenstelling tot Zuid-Afrika, waar de economische „afzonderlijke ont wikkeling" niet achteraf, maar reeds dadelijk is ingevoerd dat er zich een sterke terugslag zal doen gevoe len De invoering van de „econo mische apartheid" zoals nu in Peru grond en bedrijven voor de Pe ruanen kan immers alleen een succes worden als er voldoende des kundigen zyn om de ondernemingen den voort te zetten. En dat is juist de grote vraag, omdat Alvaredo wel kan „nationaliseren", maar de Ame rikanen niet kan dwingen hun des kundigen aan zijn land „uit te le nen". Het hierin besloten gevaar is des te ernstiger, omdat er een ande re factor is. die de moeilijkheden in Latijns-Amerika sterk ongunstig beïnvloedt: de huiveringwekkende be volkingsgroei. die nu juist geen en kele vermindering van produktie kan verdragen. De belangrijke toeneming van de voedselproduktie en de uit breiding van de onderwijsfaciliteiten ln Latijns-Amerika houden maar am per gelijke tred met de bevolkings groei". zo stelde een verslag over Zuid-Amerika van het Bureau voor Internationale Ontwikkeling (A.I.D.i onlangs vast. De bevolking neemt immers jaarlijks met drie procent toe en de verwachting is, dat zy tegen het einde van deze eeuw verdubbeld zal zijn Tegen deze achtergrond gezien kunnen de La tijnsamerikaanse landen zoveel natio naliseren als zy willen, maar het toch niet zonder de hulp van de Noordamerikanen ln de een of andere vorm stellen. Men mag dan ook benieuwd zyn wat het uit eindelijk resultaat van Rockefellers onderzoek tenslotte zal zyn. R1 SAIGON <AFP) Het kamp van de speciale troepen te Ben Het in het centrale bergland van Zuid- Vietnam, dat al geruime tijd bele gerd wordt, heeft gisteren onder zwaar artillerie-vuur van de Viet- cong en de Noordvietnamesen gele gen. Met een tussenruimte van drie minuten vielen 500 granaten op het kamp. Verscheidene militairen van het garnizoen werden gedood en bunkers zouden zijn vernietigd. Pas na een bombardement op de aanval lers door Amerikaanse B-52 bom menwerpers kreeg de bezetting eni ge verlichting. Het kamp zou door de Vietcong omsingeld zijn. Ameri kaanse infanteristen leverden gis teren tien km ten noordoosten van Tay Ninh een zwaar gevecht met de Vietcong. Na afloop werden 62 licha men van Vietcong-stryders gevon den, aldus Amerikaanse mededelin gen. In de provincie Long An sneu velden drie Amerikanen bij een ge vecht met de Vietcong, van wie er zestien werden gedood. Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, doori gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van d* krant. Tele fonische opdraenten kunnen wy niet aannemen. Als brief verzenden en frankeren met 25 ot. Ons HUI8ADRB8 iet IN aam Straat: no. Woonplaats Kwartaal LEIDEN Gisteren hield de la gere Rudolf Steinerschool de jaar lijkse sportdag. De klassen 1. 2 en 3 deden verschillende wedstryden en kinderspelen; voor de klassen 4 t/m 7 stonden op het programma: hoog- en verspringen, hardlopen, balwerpen. slagbal en kastie. De dag werd besloten met een kas- tiewedstryd tussen het schoolteam en de onderwijzers, welke wedstrijd vele onverwachte, doch evenzo fraaie "slidings" van de onderwijzers te zien gaf vanwege het spekgladde veld. Het werd 28—28. Wij hebben een Maand Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing ia. Ons VAKANTIE-ADRES U: 7 straat plaatsnaam (BU tydeiyke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van Inhouding). OPZENDEN INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. 3 1e dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg, f 1,25 per vakantieperiode. Bulten de Beneluxlanden f 0.40 per dag. Luchtpost f 0.60 per dag. Voor tydeiyk ln te houden kranten wordt by restitutie van het teveel be taalde abonnementsgeld f 0,50 ln mindering gebracht voor administratie- coaten.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2