Schiphol rekent op vertraging Vers water maar nog niet zwemmen Twee doden, 11 gewonden w BONT ftandria Rellen in Assen voor TT-races VOORRADEN IN BIAERA OP ZOMERPRIJZEN VAN EG MOND HOERA. HET IS VAKANTIE ri'ii.ic-in ZONNIG L'nivcrsiteits- plaii Curatoren Kettingbotsing bij Nijmegen AGRARISCHE HERVORMING IN ZEID-VIETNAM Vakantieverkeer langzaam op gang HUISMAN LEIDEN WóJUlUA/m U iveet wel BREESTRAAT 173 (9uc/ tewws pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 JUNI 1969 No. 32823 jireeteur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur. Drs. J. R Soetenhorst EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 57053 Telefoon Directie en Administratie: 26041. Redactie: 21507 SCHIPHOL (ANP) De Ne- erlandse verkeersleiders, die op chiphol Zestienhoven, Beek in imburg en Eelde bij Groningen rijwel al het luchtverkeer van et Nederlandse luchtgebied re den, hebben besloten met on- liddellijke ingang over te gaan >t uitvoering van een stiptheids- ctie die voor onbepaalde tijd zal orden voortgezet. Dit betekent met name voor chiphol, waar het in- en uitgaan- luehtverkeer verreweg het druk- f is. dat er rekening dient te wor- gehouden met ernstige vertra- Dgen, speciaal op het spitsuur. De ipheidsaetie zal sterk voelbaar wor- in deze weken, die voor Schip- )l met de talloze vakantievluchten de drukste van het jaar behoren. In een vergadering van het Neder- ndse vekeersleidersgilde, gister- ond in Amsterdam gehouden, na- en de leden bij overgrote meerder- rid een motie aan, waarin besloten ordt „de nationaal en internatio- lal geldende verkeersleidingsvoor - hriften naar de letter toe te pas- n en daardoor de beveiliging van luchtverkeer zeker te stellen". Dit besluit berust op de overwe- ig dat „het sinds iaren bestaan - slechte arbeidsklimaat nu zo- nige vormen dreigt aam te nemen, t de invloed hiervan op de taak- ivoering, die direct verband houdt :t de veiligheid, funeste gevolgen kunnen hebben". Bovendien was de vergadering van ining dat de verantwoordelijke erheidsorganen nog steeds nala- die maatregelen te nemen voor t personeel die een optimaal ar- idsklimaat tot gevolg zouden heb- l. Tenslotte is de motie gegrond op de erweging, dat de regering niet of uwelijks tegemoet is gekomen aan voorstellen van het gilde om de larëring op te trekken tot 2/3 van vliegershonorering. .Men heeft ons altijd als ambte ren behandeld en nu zullen wij onze stiptheidsactie laten zien wij ook ambtenaren kunnen n", aldus luidde na afloop van de rgadering het desgevraagde com- sntaar van de voorzitter van het de, de heer T. M. van Gaaien. ,Onze positie en ons werk worden gewaardeerd maar onze functie t". zo vervolgde hij. „Het werk wij doen valt voor de helft bui de regels. De ervaring en de iktijk van ons werk heeft ons dit eerd". Hoe groot de vertragingen zullen rden kon ook de heer Van Gaaien t voorspellen. Hij beperkte zich tot mededeling dat deze in hoge mate lankelijk zullen zijn van het ver keersaanbod en van de weersgesteld heid. De Vereniging van Nederland se Verkeersvliegers gaf op de be slissing van de verkeersleiders het volgende commentaar: „Deze actie zal een kostbare aangelegenheid wor den omdat zonder twijfel vele vlieg tuigen nu bij de aankomst in de lucht zullen moeten blijven in af wachting van de vergunning om te landen. Dat betekent extra brand stofverbruik. Daarnaast betekent el ke vertraging op zichzelf al een scha depost voor de luchtvaartmaatschap pijen waarvan de hoogte moeilijk geschat kan worden. De vliegers zelf hebben er overigens geen last van. Dp veiligheid wordt er zeker niet door beinvloed" Tenslotte zijn de vliegers, die zich overigens volkomen afzijdig wensen te houden van dit conflict wel van mening dat de salariëring der ver- keersleiders onvoldoende is, zo werd J meegedeeld. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmr (ADVERTENTIE) boe 't weerbericht ook luidt..... in bent tl heerlijk „uit' recreatiecentrum DUINRELl wassenaar De Bilt verwacht van heden tot rgenavond: Zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind tus- noordwest en west. Over het al- meen iets hogere tenperaturen li vandaag. (Opgemaakt te 9 uur) STRANDVERWACHTING Dok morgen vrij stabiel en zonnig met een matige zeewind. Tem- ratuur 18 tot 20 graden C. Tempe luur zeerwater 16 graden C. Voor tochten: het weer blijft de komen- dagen zonnig. 29 JUNI n op: 4.23 uur; onder: 21.04 uur. an op: 21.41 uur: onder: 2.59 uur. ogwater te Katwijk te 2.08 en 14.41 f, laagwater te 10.22 en 22.54 uur 6 hoogwater te 3.01 en 15.34 uur «water te 11.22 en 23.49 uur). nummer bestaat uit 24 pagina LEIDEN Het Hoogheemraad schap Rijnland heeft de afgelopen nacht de sluizen bij Gouda weer ge opend zodat op het ogenblik vers water voor de boezemwateren van Rijnland wordt aangevoerd via de Hollandse IJssel. Het inlaten van vers water werd hervat na de me dedeling dat zich geen vergiftigings verschijnselen meer in het water van de Rijn voordeden. In verband met de noodzaak de boezem op peil te brengen heeft het hoogheemraadschap een verzoek ge daan aan de polderbesturen om niet illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll'llllllllllliüillilllllllllllllllllllll i eerder dan vanmiddag vier uur vers water in de polders te laten. Door j de lange stilstand van het water in j de boezem en in de Hollandse IJssel, waaraan het water wordt ontleend, 1 ls de kwaliteit van het water sterk achteruit gegaan. Vanochtend zwommen dan ook op i diverse plaatsen scholen vissen aan de oppervlakte, naar lucht happend. Het zuurstofgehalte van het boe zemwater bleek de afgelopen dagen i sterk te zijn gedaald. Gedurende de eerstvolgende dagen kan het water in de vaarten en kanalen nog van minder goede kwaliteit, zijn. „Voor zichtigheid met het gebruik er van 1 is geboden en zwemmen in Rijnland moet ten sterkste worden ontraden", aldus het bestuur van het Hoog heemraadschap Rijnland. Hoewel er dus geen noodzaak meer bestaat om de waterinlaten van slui zen die in verbinding staan met de Rijn gesloten te houden en ook het vee weer in de uiterwaarden kan weiden, zullen de betrokken drink - I waterbedrijven vooralsnog op eigen j voorraden blijven teren. Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid in Bilthoven gaat nog ge regeld door met het nemen van monsters van het Rijnwater. Zodra het RIV meent dat het water ook weer voor persoonlijk ge bruik geschikt is. zal het advies aan de waterleidingbedrijven om geen water uit de Rijn te betrekken, wor den ingetrokken. Wanneer dit zal ge beuren is nog niet bekend. Inmiddels gaat het onderzoek naai de dader van de Rijnvergiftiging nog steeds verder. Volgens een mede deling van het Openbaar Ministerie in Koblenz concentreert het onder - j zoek zich op twee schepen, die bij Höchst in Frankfort endosulvan als stukgoed hebben geladen met als be- I stemming Nederland. De Nederland se autoriteiten hebben het verzoek gekregen alle daarvoor in in aanmer- j king komende schepen te onderzoe- ken. Volgens Höchst zijn op 19 juni twee schepen en op 20 juni één schip met endosulvan geladen. „Deze sche pen waren onderzocht en hun lading bleek onbeschadigd te zijn", aldus Höchst. Minister Veringa heeft met be kwame spoed een plan opge steld voor de toekomstige be stuursvorm van de universiteiten en hogescholen in ons land. De minister heeft nu een lijn willen aangeven, mede om de belangen van onderwijs en wetenschap te beschermen. Daarnaast wil hij tegemoet komen aan de roep om democratisering en vooral grotere i openbaarheid van het bestuur, j Hiertoe wordt een universiteits raad ingesteld, als hoogste be- I stuursorgaan, waarin dan plaats is voor alle geledingen van de j universitaire gemeenschap Maar er komt ook een klein dagelijks i bestuur van beroepsbestuurders, I aangewezen door de overheid. En daar schuilt toch wel een fikse adder onder het gras. j Want ook al zal de minister dat niet bedoelen, zo'n klein' slagvaardig lichaam, dat zich bo vendien voor een groot deel aan de openbaarheid kan onttrekken, I krijgt ongetwijfeld de neiging een eigen leven te gaan leiden. Bo- I vendien kunnen er geen studen tenvertegenwoordigers in plaats nemen, omdat dat nu eenmaal geen beroepsbestuurders kunnen zijn Vandaar dat de minister op dit punt nog wel kritiek zal kun- I nen verwachten. Ook voor Leidens Rijksuniversi teit heeft het wetsvoorstel van minister Veringa natuurlijk I zijn consequenties. Dat geldt met name de positie van de curato ren. actueel geworden door het aftreden van president-curator Reerink. Als zijn opvolger wordt genoemd prof. Muntendam. Deze hoogleraar is mogelijk een van de weinigen, die de bestaande tegen stellingen in de universitaire ge meenschap kan overbruggen. In het debat met de studenten in mei heeft hij zich met verve ge weerd. hij heeft begrip voor de gestelde eisen en geniet wel ver trouwen. Als de plannen van minister Veringa werkelijkheid worden, dat wil zeggen als zij de Staten- Generaal passeren en wet wor den. lijkt prof. Muntendam de aangewezen man om het college van curatoren te likwideren en een begin te maken met de op richting van een universiteits raad. iiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiliiillillilillliiiilliiiiilliiiiiilililiiliilill'ii llllirllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlHIII NIJMEGEN (GPD) Bij een ern stige autobotsing in de buurt van Alverna zijn vanochtend twee men sen op slag gedood en elf zwaar ge wond. Voor het leven van nog twee van de gewonden wordt ernstig ge vreesd. De botsing ontstond toen omstreeks kwart over vier in de ochtend een in de richting van Nijmegen rijdende Belgische vrachtauto met aanhanger ondanks plaatselijke mist werd inge haald door een Ford Taunus. Toen de personenauto nog bezig was met de inhaalmanoeuvre, nader de uit de tegenovergestelde richting een Nijmeegse personenauto. Er ontstond een frontale botsing, waarbij de vier inzittenden uit Bla- del en de vijf inzittenden uit de Nij meegse auto voor het merendeel uit de wagens werden geslingerd. De 66- jarige heer J. L. Jans uit Nijmegen, schoonvader va-n de bestuurder, werd hierbij op slag gedood. De Belgische vrachtauto remde schielijk af voor de ravage, waardoor drie te dicht volgende personenauto's op de aanhanger inreden en onher stelbaar werden beschadigd. Alle in zittenden werden gewond. Een hier weer achter rijdende vrachtauto zag kans tijdig af te rem men, maar werd aan de achterzijde aangereden door de 25-jarige motor rijder J. Elshout uit Kaatsheuvel, die op slag werd gedood. Bijna gelijktijdig reed ook nog een Volkswagen-personenauto op de ra vage in en schoot daarbij gedeeltelijk onder de laatste vrachtwagen. Naast de twee slachtoffers die on middellijk overleden, werd vanoch tend nog gevreesd voor het leven van twee jonge kinderen. Zij en zeven andere zwaar gewonden werden met vijf ambulance-wagens overgebracht naar het Sinr Camissius-ziekenhuis en het Academisch Ziekenhuis in Nijmegen. SAIGON (Reuter) In Saigon is gisteren een overeenkomst getekend, waarbij Amerika 10 miljoen dollar (ruim 35 miljoen gulden) toezegt voor de uitvoering van een groot scheeps landhervormingsprogram van de Zuidvietnamese regering. Het is de bedoeling dat 1.3 miljoen hec tare rijstland wordt onteigend en •overgedragen aan de ongeveer 800.000 boeren, die het land nu als pachters bewerken. De landeigena ren krijgen een schadeloosstelling van in totaal 400 miljoen dollar (1.4 miljard gulden). ADVERTENTIE Wat een topper die brommer 2 {aar garantie op blokmotoren 20 modellen venal 1419 (incl. B.T.W.j DEN HAAG (GPD) De Neder landse vakantieganger heeft kenne lijk de raad om gespreid met vakan tie te gaan. ter harte genomen Van een grote uittocht is gisteren en van nacht nog geen sprake geweest Het was iets drukke) dan anders op za terdagmorgen. aldus de rijkspolitie. ASSEN De langzamerhand be- I rucht geworden „Asser nacht" voor- j afgaande aan de TT-races, is ook 1 di( jaar niet uitgebleven. In de avond en nacht waren er in de bin nenstad van de Drentse hoofdstad voortdurend relletjes. Tegen vijf uur vanochtend het werd toen wat rustiger had de politie tachtig arrestaties verricht. Het was allemaal begonnen met wat kinderachtige plagerijtjes die de politie aanvankelijk toeliet. Toen de oproerkraaiers met lege bierblikjes begonnen te gooien weid het ver keer in de binnenstad omgeleid Verkeersborden en richtingaanwij zers sneuvelden. Even voor elf uur verrichtte poli tie in burger de eerst arrestatie Inmiddels ging de jeugd verder met vernielingen aan feestverlichting en aan speciaal ter gelegenheid van de TT-races aangebrachte vitrines. Tijdens de rellen gebruikte de po litie op drie plaatsen traangas om de menigte uit elkaar te drijven. Er werden voor zover bekend vier per sonen gewond, onder wie een politie man. Burgemeester Grolleman ver klaarde vannacht dat de ongeregeld heden erger waren dan in voorgaan de jaren. De ;chade als gevolg van de vernielingen is aanzienlijk. (ADVEHT'-'MTlE) GENEVE (Reuter) De kinderen in Biafra zullen morgen hun laatste maaltijd van het Rode Kruis krij gen. omdat dan de voorraden van de internationale organisatie zijn uitgeput, zo hebben functionarissen van het Rode Kruis gisteravond in Genève bekend gemaakt. Sinds de organisatie twee weken geleden haar luchtbrug naar Biafra moest staken, is het voedsel gebrek steeds nijpender geworden. Zoals bekend, heeft ook de geza menlijke kerkelijke hulporganisatie haar nachtelijke voedselvluchten moeten opschorten, nadat de Nige- riaanse 'luchtmacht op 5 juni een vliegtuig van het Rode Kruis had neergeschoten, waarbij de vier inzittenden om het leven zijn geko men. In Genève. Lagos en in Kopenha gen wordt koortsachtig beraadslaagd om de huipverleningsacties te her vatten. TEL. 34000 ADVERTENTIE INTE;RIEUP VERZORGING MEUBEL TOONKAME R5 !El RAPEN BUPftPESaiEBIflP'JNaPUPl ADVERTENTIE uitzendbureau Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 59 - Telefoon 01710-34245 'e-Gravenhage, Joh. Bildersstraat 20 - Telefoon 070 - 245465* ADVERTENTIE Lid Stichting Bont waar borg. (ADVERTENTIE) Vit het Leidsch Dagblad van 28 Juni 1869: Terwijl bij ons de zomer niet wil komen, wordt uit Lapland gemeld, dat daar eene buitengewone hitte heerscht. Ook uit Rusland en Noord-Amerika komen berichten van groote warms te. (Advertentie) - De onderge- teekende maakt bekend dat Petronella Niester haar dienst heeft verlaten en haar niets op mijn naam af te geven. A. van Brugge, Janvossen- steeg

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1