Voor elk wat wils Wandelen in „Gr 1RASEM EN PALING ijn zonaanbiddersen >chte „zomerklanten Utrecht IT-LD-irT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-lIIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-UIT-LD-lIIT-LD-UIT-LD-UIT-L TIPS VOOR TRIPS ROUWE FORTUNA VIST MEE: rERPAG 28 JUNI 1969LEIDSCH DAGBLADPA0"1* 17 (Door Bram van Leeuwen) iezo, de eerste vismaand zit er al weer bijna op. Hebt u al goede gooi gedaan naar een ereplaatsje in de KRO-kanjer- npetitie of hebt u nog geen exemplaren kunnen verschalken de breedte van uw handpalm overtroffen? De berichten die de afgelopen weken hoorde resumerend, mag het hengel- ioen niet ontevreden zijn, of het moet zijn omdat sommige mverhuurders met het oog op de b.t.w. de prijzen wat heb- opgetrokken. eerste week was het weliswaar behoorlijk koud en je kon in de tnduren nog best de winterkle- gebruiken, maar naarmate de vorderde werd het weer wat en wat nóg belangrijker is: vangsten. oral op de grote plassen in de ving van Leiden kon een visdag vel eens afgesloten worden met link net brasem. Van de Nieuw- Plassen kwam steeds opnieuw nieuws. Het moet daar op war me dagen soms ..vloermattenwerk" zijn geweest al komt er natuurlijk al tijd weer dat kleine beetje geluk by kijken. Om een exemplaar van ruim zestig centimeter aan de haak te krijgen moet je Vrouw Fortuna wel een beetje op de hand hebben. Je kunt nog zo'n mooie pluim aan je haak hebben getoverd en nog zo'n lokkrachtig voert je hebben uitge strooid over de bodem, als de vis niet wil by ten is zelfs de beste visser machteloos. Is de vis wel bijtlustg dan zou je ze bij wijze van spreken ook aan een kromme speld en een sn\j- touwtje kunnen vangen. Soms kunnen de vissen het in een bepaald gedeelte van een meer goed doen terwijl een stukje verderop de vis te lui is om ook maar een hal ve meter te zwemmen. Zo is het ge- Bent u al naar de manifesta tie Musement in Utrecht ge weest? Nog niet, dan raden we aan een van uw vakantieda gen aan deze unieke tentoon- itelling te besteden. Tot en met 13 juli krygt u de kans naar de irescntatie van ruim honderd- Kiftis musea tegelijkertijd te lan. U krijgt er een volledig beeld fan de activiteiten van musea, ludheidkamers en andere open- e collecties zoals beeldende tunst, kunstny verheid, archi- ectuur, kostuumkunde. boek- tunst, letterkunde, toneel, film, «Het, volkenkunde (bybelse [eschiedenis», religie, archeolo ge. medische wetenschap, na tuurbescherming. pers weten- chap, wapenkunde en restau- ities. De deelnemers exposeren met alleen hun bezittingen, naar verklaren een en ander nok op eigentydse wyze en in tegrijpelijke taal. Daarby horen [tikjes achter de schermen zo- üs de fyne kneepjes van res- aureren, het probleem van ver valsingen, deskundigen die an tiquiteiten moeten beoordelen onbekende stenen of schel len een naam moeten geven, naar ook het vertonen van •ude films, kostuumshows en Jryke demonstraties van oude imbachten, grafische ateliers open schilderwerkplaatsen raar u zich als bezoeker naar lartelust kunt uitleven. Niet minder dan zestig sup- •oosten bewaken dag en nacht kunstschatten. Het is nood takel ijk, want het gaat hier om oorwerpen die vaak voor tien luizen den guldens verzekerd tin n sommige zelfs voor mil- loenen guldens. Een sprekend foorbeeld vormt in dit verband „Anatomische les van Rem- randt" ingezonden door het Ion ink lijk kabinet van schilde- tien. dat alleen reeds miljoe- ?n waard is. Er staat dan ook een niet te chatten collectie uit het Ne- p lerlandse museumbezit in l! Jtrecht. waarvan alleen de 'B «rzekerde waarde vele tiental- r en miljoenen guldens bedraagt. Op alle dagen kunnen de be- njtoekers genieten van een film- Vogramma dat werd samenge steld door het Nederlands film- iuseum. Van de speelfilms I tunnen worden genoemd De i&rde 'de Russische film uit 1930 an Dowjenko), Un cha- J leau de paille d'Italie 'de eer ie He film van René Clair uit 1< 1928)The Jazz Singer (de eer- 5 ste grote geluidsfilm uit 1927 >r tan Alan Croslandi en Das Ka- II binet, des dr. Caligari uit 1919. terder worden een aantal korte Ums vertoond van de Neder landse cineasten Johan van der j Keuken, Hans Koekoek, Paul Verhoeven en Bert Haanstra. Alles wordt afgewisseld met «en aantal lezingen. Een van de vele duizenden voorwerpen uit de Neder landse musea, die bijeenge bracht zijn in Utrecht. Het Nederlands Spoorwegmu seum brengt op de manifesta tie twee blikvangers namelyk een stoom lokomotief uit 1880 en een Prentenboek van het rail- vervoer met litho's, foto's en prenten uit de vroegere dagen van het spoor Een van de grootste inzendingen brengt het Centraal Museum uit Utrecht met oude en moderne schilde ryen, enige fraaie muziekinstru menten en voorts „vryetydsbe- steding en kleding uit de 19de eeuw." De collectie is voor on geveer anderhalf miljoen gul den verzekerd. beurd dat er vissers van de Braasse- mermeer terugkwamen, die by na geen stootje hadden gezien terwyl anderen net zoveel brasem konden vangen als ze wilden. Wel bleek dat de grootste vangsten werden geno teerd vlak onder de kant. Overigens zyn er vissoorten die voor een bepaalde temperatuur en een bepaald jaargetyde voorkeur hebben. Een van de meest sprekende voorbeelden is de paling. Het kan de paling niet warm genoeg zijn. Hoe warmer hoe groter de bytlust en hoe groter de vangkansen. Persoonlijk geef ik er de voorkeur aan om op pa ling te vissen wanneer er een on weersbui dreigt. Het ïykt wel of de paling nog net even voor de bui de buit wil binnenhalen. De grote bytlust is me al diverse malen opgevallen vlak voordat de bliksem en de donder me deden vluch ten naar een beschut plekje. Een mooi voorbeeld herinner ik me van enkele jaren terug. Samen met een andere viservthousiast zaten we in de Does by Hoogmade op de paling te vissen en gebruikten ditmaal voor de verandering eens een paar maden. Ze deden het ronduit slecht, totdat plotseling onweerswolken zich sa menpakten in de steeds donker wor dende luoht. Zomeravond Nog vóór de eerste druppels vielen en ik aan wat meer beschutting be gon te denken, lagen er drie flinke palingen in een oude theedoek ge knoopt. Het waren exemplaren die ik niet met duim en wijsvinger kon omvatten. Vissen op paling doe ik ook graag op een zomerse avond wanneer de lucht zich langzamerhand donkerrood kleurt. In een weiland achter m'n huis zoek ik dan wat mooie pieren met blauwpaarse koppen en ga op I pad met m'n werphengel. Keurig geregen aan de vier paling- haken die myn onderiyntje opsieren moeten ze in het water een ware at tractie zyn voor elke vis. Nee. be slist niet alleen voor de paling, want het gebeurt nogal eens dat een baars, een voorn of een schele pos bereid blykt om een aantrekkelyk gepre senteerde worm te consumeren. Zoals gezegd lykt me de kans om paling te vangen het grootst met een levenslustige blauwe of rode worm. Er zyn echter ook hengelaars die zweren by een stukje dode vis. Voor al de wat grotere exemplaren moe ten gek zyn op een stukje medewa terbewoner. Een andere vis die de voorkeur geeft aan zonnig weer en hoge tem peraturen is de brasem. Dat wil ove rigens niet zeggen dat er bij koud weer geen brasem te vangen is, want het komt meer dan eens voor dat de brasem in de winter plotse ling een bytlustige bui heeft. Het komt voor dat er op één dag diverse exemplaren wor den gevangen. Maar volgens my blij ven de beste kansen op brasem gere serveerd voor de .mooie maanden". Vogelvrij Wist u overigens dat de brasem een vogelvrij verklaarde vis is? Ter- wyi voor de andere zoetwatervissen zoals voorn, baars, zeelt en karper minimummaten zyn vastgesteld door het ministerie mag de brasem hoe klein ook in het net worden ge stopt. Het is zeker niet overdreven wanneer ik zeg dat de brasem voor het Nederlandse hengelaarslegioen een nationale vis is. Hy komt in ons viswater veel voor al zou ik wel een vraagteken willen plaatsen by de be wering van sommige kanten dat het viswater in ons land dreigt te „ver- brasemen". Het veelvuldig aanwezig zyn van deze vissoort in de sloten, kanalen en vaarten heeft zeker meegespeeld by de beslissingom geen minimum- maat vast te stellen voor deze vis. Wanneer men echter beoogde daar mee de hoeveelheid brasem wat te verminderen, dan kent men de men taliteit van de visser van vandaag niet. Er is immers maar een zeer klein percentage dat de vis mee naar huis neemt. Met dezelfde bewering zou men de minimummaat van de voorn kunnen laten varen. Het nadeel van de brasem is dat de vis over het algemeen niet zo gek veel stryd meer geeft wanneer hy beseft dat hy op weg is naar een nooit missend schepnet, hoewel er op dit punt uitzonderingen zyn. Er zyn diverse stukjes viswater waar de brasem flink van zich af byt en zich niet zomaar bewonnen heeft. Ook in het water waar de brasem wat trager is. blykt echter voldoende sport aanwezig te zyn. Probeer het eens met een wat dunnere nylon- draad dan normaal. Uni-pen Tussen al de nieuwe „vindingen" die elk jaar voor het nieuwe vissei- zoen op de markt komen, vond ik iets dat het vermelden beslist, waard is. Een fijn stukje viswater niet ver van Leiden. Het is de Does, die onder andere Leiderdorp en Hoogmade ..aandoet" en uitkomt in de Wijde Aa. In zomerse dagen is hier altijd wel een paling te vangen. En niet alleen paling- (Foto Leidsch Dagblad) Het is de zogenaamde Uni-pen. die onder andere werd geïntroduceerd op de onlangs gehouden Visexposi- tie VLsma '69 in Rotterdam. Uitvin der van deze all-round pen" is de Amsterdamse sportvisser de heer As- sink, die zoveel in zyn nieuwe vin ding zag. dat hy onmlddeliyk oc trooi aanvroeg. Het grote voordeel van deze pen is dat een zeer lastig karweitje voor het vissen achterwege kan blijven, namelyk het uitloden van de pen. U kent het wel: een klein loodje er- by, een klein loodje eraf totdat de sim precies goed staat. De „uni-pen" maakt het uitloden overbodig. Met een simpele handbweging kunt u een dryvende pen veranderen in een zinkende pen en een zinkende pen in een zwevende pen. De vondst zit hem in een uit- schuifbare antenne van de pen. Schuift de visser de pen wat diepe* in het dryflichaam dan is de op waartse druk kleiner en zinkt de sim. Trekt de visser de antenne uit, dan wordt de opwaartse druk ver hoogd en begint de sim te dryven. Zo is het ook mogelijk de sim te la ten zweven. Heel simpel dus. Je moet er maar op komen U als bezoeker aan Muse ment kunt ook aan een prys- vraag meedoen. Het gaat hier om het vinden van vyftien kunstvoorwerpen waarvan de details zyn uitgewerkt op een prysvraagformulier. Er zyn di verse geldpryzen te winnen. Tenslotte is er nog een opstel wedstrijd georganiseerd door het Prins Bernhardfonds voor leerlingen van het voortgezet onderwys. Tydens de manifestatie wor den demonstraties gegeven van onder meer byenkorfvluchten, Japans papiervouwen, weefge touw, slaan van Musementpen ningen, oude goochelapparatuur zilverbewerken en haringnet boeten. Kortom te veel om op te noemen. De Nederlandse Spoorwegen hebben zeer onlangs in hun serie vakantiedagtochten door ons land een nieuwe toeristische attractie opgenomen. Tot en met 30 augustus met uitzondering van de zondagen kan men „meetrippen" in een Groote Peel-tocht'\ Hiermee wordt voor het eerst in de geschiedenis een 900 hectare groot gebied van Brabants natuurschoon voor het publiek ontsloten. Te bezichtigen zyn behalve de ves tibule, een paar kamers en een paar zalen, ook enkele zilverwer ken uit het privé-bezit van Konin gin Juliana. In de vestibule is een zeer byzon- dere schouw en hangen enkele schil- deryen van Tischbein. In de Chinese kamer vindt men prachtig borduur werk van gordijnen en meubelen In de witte eetzaal bevindt zich aan het gebeeldhouwde plafond een lichtkroon van Engels kristal. Verder is er ook Japans houtwerk en lak werk te zien AMSTERDAM HEEFT inmiddels weer de traditionele zomerse feest verlichting ontstoken. Op de dam is een feestelyke versiering aange bracht. bruggen, grachten, toren en bekende gebouwen zyn verlicht. Een wandelingetje in de avonduren of een rondvaart door de grachten geeft een prachtig beeld van de ver lichtingen in de hoofdstad. Het Verbond voor Veilig Verkeer voert de komende weken een grote landelyke vakantieverkeersactie, on der de leuze „Veilig uit veilig thuis". Deze actie is volgens het Ver bond noodzakelyk omdat vorig jaar in de maanden juni. juli en augus tus in ons land 837 doden werden genoteerd by verkeersongevallen en daarnaast nog eens ruim 15.000 ge wonden. In de actie zullen de motto's 2V4 (twee uur rijden en een kwar tier rusten) en „Drink jij en ry ik" speciale aandacht genieten. De Kempen, de talloze karakteris tieke Brabantse dorpjes, bossen, vennen en heidevelden worden tij dens deze trip naar het natuurre servaat eveneens aangedaan. Om de bustocht te kunnen meemaken geldt voor de vakantiegangers uit welke streek van het land ze ook komen dat ze 's ochtends om kwart over tien present zyn aan de stationsuit gang in Eindhoven. Onderdeel van de tocht is ook het Eurostrand te Westerhoven by Val- kenswaard. Daar bevindt zich de grootste speeltuin van Europa, een recreatieoord en zwembaden van honderden vlerkante meters, j De Grote Peel, een natuurreser- vaat waar eens de noeste turfgravers, ruig en veruwd als het land zelf werkten is echter de grote attractie van de nieuwe NS-vakanUedagtocht. Een wandeling die voor de toeris- I ten is opgenomen leidt over de oude wegen en verscheidene malen over en kele honderden meters lange „knup- pelbruggen", dwarsliggende boom- i stammen over moeras en open wa ter in oude turf gaten Met zyn honderden kokmeeuwen, 1 reigers, korhoenders en roerdompen is het reservaat een van de vogel- rykste gebieden van West-Europa. De NS verwacht grote belangstelling voor deze nieuwe trip. „Vooral de rechte natuurliefhebber, die stilte en natuurschoon prefereert natuur schoon. dat niet eerder werd ontdekt, aldus de NS Nu we het toch over de dag- tochten van de NS hebben kunnen we al vast iets uit de school klappen voor het komende winterseizoen De NS is van plan om vanaf 1 oktober een tiental wintert och ten uit te stip pelen. Deze tochten die nu in voorbereiding zyn zullen als pro gramma voornameiyk bezoeken aan musea omvatten. Zo zal by voorbeeld Leiden in dit winterprogramma wor den opgenomen. NU WE TOCH in de musea-sfeer zitten vestigen we uw aandacht op het Huis ten Bosch in Den 'Haag. Dit koninkiyke paleis kan in de pe riode van 21 juli tot en met 22 augustus bezichtigd worden. Van tien uur 's morgens tot vier uur 's mid- dags kunt u er op werkdagen terecht. De nieuwe jachthaven in Wil lemstad- Het Verbond adviseert alle auto mobilisten. die minder dan vyfdui- zend kilometer per jaar ryden, een minimum aan routine op te doen door de komende dagen flinke proef ritten te maken en geleidel yk aan op wat drukkere wegen Een ander gevaarlyk punt in het vakantieverkeer is naar het oordeel van Veilig Verkeer de grote mate van onbekendheid met de wegen en de afwykende verkeers- en gedrags regels in het buitenland. Het vereist nog eens een extra portie voorzich tigheid NU ER STEEDS MEER (goedko pe) nikkelen guldens in omloop ko men. leggen veel Nederlanders een „oude kous" aan met zilveren gul dens. Zy doen dit met het oog op de berichten van vorig jaar, toen Duit sers en Italianen hoge pryzen boden voor de zilveren gulden. Er was een levendige handel in het grensgebied en toeristen kregen zelfs op vliegvel den een bod op hun losse geld. Tengevolge van de hoog opgelopen zilverprys was de zilveren gulden vo rig jaar f 1,23 waard en de zilveren ryksdaalder f 2,84. Vakantiegan gers die plannen hebben hun voor raadje mee te nemen, kunnen zich de moeite beter besparen. De zdlver- notering is niet zo hoog gebleven en op het ogenblik is de gulden nog slechts f 1,01 a f 1,02 waard en de ryksdaalder f 2.33 k f 2,36. Nyver zilvergeld sparen heeft tot nu toe dus alleen maar renteverlies opgele verd. DE VW WEST-BRABANT ves tigde deze maand onze aandacht op het vestingstadje Willemstad aan het Haringvliet dat bezig is uit te groeien tot een toeristische trekpleis ter by uitstek.... Oude gebouwen Boerderij en museum in na tuurreservaat in Osei (Peel). van voorvaderiyke betekenis worden intact gelaten zelfs opnieuw geres taureerd zodat ze in oude staat en luister komen te verkeren. Sinds de nieuwe jachthaven ge reed is gekomen komen de drommen vakantiegangers naar Willemstad. De haven ligt al vol en is eigeniyk al weer te krap Vooral wordt uitgezien naar het weekeinde van de twaalf de juli wanneer de Stichting Stam boek Platbodem jachten in Willem stad zyn reünie houdt en langs de rede een vloot van zeilschepen het trotse Admlraalzeilen beoefent. Op diezelfde dag opent drs Bakker, mi nister van Verkeer en Waterstaat de nieuwe jachthaven officieel. Willemstad heeft ook een camping. Het voormalige fort Bovensluis op twee kilometer ten oosten van het vestingstadje ligt tegen de dyk een aantrekkelyk maar weinig bekende kampeer- en caravanplaats. TENSLOTTE nog even terug naar de NS Misschien wist u nog niet dat de Spoorwegen het vervoer van fiet- sen per 1 juni ingrypend beperkt heeft. Het vervoer van fietsen en brommers met reizigerstreinen is niet meer mogelyk, met uitzondering van fietsen van invaliden en fietsen naar het buitenland. Voor de streek in de omgeving is aannemen van fietsen alleen nog mogelyk op het station Leiden en Den Haag Staatsspoor. Het aantal stations waar fietsen naar toe kunnen worden gestuurd is beperkt tot 45 stuks. Met een ver- voersduur van twee k drie dagen moet altyd rekening worden gehou den. De bewuste stations staan ge noemd in het spoorboekje.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17