RADIO EN AUTO IN OPMARS ,De jaren twintig' toen het leven zo mooi leek (1) isie Geschenk or hei G PHILIPS RADIO r Door Han Wielick <2 2?sl e e nju o u ZATERDAG 28 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD Jn dit nummer beginnen wij met de publikatie van een serie artikelen over de „jaren twintig", de veelbewo gen periode tussen 1920 en 1930, toen de basis werd gelegd voor een storm achtige groei, maar ook van het nade rende onheil dat de wereld bedreigde- De artikelen zijn geschreven door Han Wielick, bekend door zijn in ons blad gepubliceerde verhalen over de Gouden Eeuw en „Uit overgrootmoe ders tijd". Het gaat thans over de jaren toen de mensen nog in „nooit meer oorlog" geloofden. Toen de welvaart in de meeste landen langzaam steeg, de massaproduktie op gang kwam. De we reldoorlog 19141918 (men wist nog niet dat hij later de eerste wereldoor log zou heten) had een nieuw tijdperk ingeluid. De strijdbare vakbeweging profiteer de van de na 1918 verworven politieke machtsposities, vooral tijdens de korte hoogconjunctuur. De „luxe" kwam in het arbeidersbestaan: de bioscoop, de sport, de krant, het radiotoestel, het boek, de sociale verzekeringen, de stof zuiger. Men begon te experimenteren met volkswoningbouw. Het gebruik van vlees en suiker steeg. Er werd meer gerookt en gesnoept. De positie van de vrouw, haar kleding, haar ma- ke-up veranderde ingrijpend. De sek sualiteit ging men anders bekijken. De reclame richtte zich op de massa-con sumptie. Het afbetalingssysteem won veld. De interesse voor onderwijs steeg. Men bracht offers voor opvoeding en opleiding van zijn kinderen. Men ont vluchtte de grauwe buurten met de te kleine woningen en zocht zijn vertier buitenshuis. Men had er geld voor. Men amuseerde zich hartstochtelijk, men danste met een ongewone over gave. De vier verschrikkelijke oorlogs jaren moesten worden vergeten. Mu ziek en vrolijkheid wilde men- Werk loosheid en oorlog leken woorden uit een lang voorbij verleden. Het waren rijke jaren die jaren twin tig. Rijk aan literatuur, toneel, muziek, beeldende-schilder- en bouwkunst. Maar ook de jaren waarin de zaden werden gelegd, die direct na het einde van deze periode zouden ontkiemen. Eerst langzaam, maar steeds sneller. De werkloosheid, het brute geweld, de chantage-politiek en ten slotte de twee de wereldoorlog. Maar de enkeling in de jaren twintig die daarover sprak, werd als een onverbeterlijke zwartkij ker uitgekreten. Of beter, men luister de niet naar hem, men wilde leven, ge lukkig leven, blij leven. Hoe men leefde, nieuwigheden be wonderde en gebruikte, sport beoefen de en bestreed, de emancipatie van de vrouw begon, streed voor meer loon of tegen loonsverlaging, reageerde op de beurskrach, of op het aan de macht komen van Mussolini en het optreden van Hitier en zijn SA-mannen vindt men in deze serie beschrever*. p v V Mifcfk n ft» Tl f\n f V H ïïet leven kabbelde in ons land tamelijk rustig voort in de luidruchtige jaren twintig, waar in velen geloofden aan „eeuwige vrede en welvaart". De moeilijke onrustige jaren na de eerste wereldoorlog en de Spaanse griep-periode waren voorbij. Men ivas dacht men bezig aan een langzame, maar gestage economische en techni sche groei Heel grote problemen waren er n ,'t. Hel aantal werklozen daalde j; arRjks. In de zomer van 1929 wa ren er nog slechts 18.000 Nederlan ders zondier werk. by na een volledi ge werkgelegenheid dus. Het levens peil van de loontrekkenden was be ter dan rond de eeuwwisseling, al behoorde de armoede nog niet tot het verleden. In de Drentse veenge bieden heerste in vele gezinnen nood de stakingen van de textiel- en landarbeiders in 1923 en 1929, waar bij 10 procent loon de inzet van de strijd was, bewezen dat het niet al lemaal pais en vree was in ons land je. Veel industrieën breidden snel uit. Vooral Philips. In vijf jaar groei de het personeel van 10.000 tot 20.000 In hoofdzaak door de enorme vraag naar radio's. Dit apparaat was bijna direct na dat op 2 november 1920 Westinghou- se Com-ads-maatschappij KDKA het eerste radiostation in Amerika de verkiezingsstrijd tussen Harding Nederland telde in de jaren twintig mee in de autosport, want dr. Sprenger van Eyck won de Rallye van Monte Carlo (1929) met een Graham Peige. Hij deed over de monsterrit van 2963 kilo meter 74 uur en 17 minuten. Hier komt een andere Nederlandse deelnemer, baron Van Tuyll van Serooskerken, met zijn Lancia over de eindstreep. en Cox had verslagen het gesprek van de dag. In de beginjaren noemde men het draadloze telefonie, maar in het jaar dat drie reporters een verslag van de bokswedstrijd Dempsey-Carpen- tier gaven, dat via de draadloze te lefonie in tachtig plaatsen in de VS werd gehoord, burgerde de naam radio snel in. De vele radio-amateurs die overal in de wereld uitzendingen hadden voor vrienden en bekenden, waren niet erg ingenomen met deze Wes- tinghouse uitzendingen, van stroom- muziek, zoals men ze vroeger noem de. Vooral die grammofoonuitzendin gen stoorden hun eigen program ma's nogal. Niet te stuiten Maar de rage, die startte toen Frank Conrads in november 1919 in een schuur bij Pittsburgh baseball- uitslagen uitzond, was niet meer te stuiten. President Harding kocht I een radio, kranten en tijdschriften openden radio-rubrieken, die Jaar lijks groter werden. De omzetcijfers stegen snel. In 1922 werd er nog voor .slechts" zes tig miljoen dollar aan radio's, on derdelen en hulpmiddelen verkocht, en ondanks het feit dat pessimisten zeiden dat het nieuwtje er wel snel af zou zyn, werden de verkoopcij fers ieder jaar hoger. In 1925 werd voor 430 miljoen dollar verkocht, in 1926 voor 506 miljoen en in 1929 be reikte men de ongelofelijke cijfers 842.548.000 dollar. In een paar jaar was de radio in de VS volwassen ge worden. Ieder derde gezin had er een. Op de huizen stonden bossen anten nes. Omroepers, zangers, orkesten werden in korte tijd beroemd. De reclame in de VS reeds veel eer- I der ontwikkeld dan in Europa had de radio ook ontdekt. Haydn, Mozart en Beethoven werden menigmaal in geleid met reclame voor schoonheids middelen of tandpasta. Radio-succes Eén land kende reeds twee maan den voor Frank Conrads fonograaf- muziek de lucht in zond radio-uit zendingen: Nederland. In Den Haag sliep ir. Hans Henricus Schotanus a Steringa Idzerda, niet van de radio lamp. Na heel wat doorwaakte nach ten had „Idz", zoals bekenden hem noemden, het gevonden. Hij reisde naar Eindhoven en sprak een paar uur met ir. Philips, die een lamp zoals Idzerda die zich voorstelde, ging maken. Het was een succes. Op de jaarbeurs in 1919 in Utrecht kwam een draadloos gesprek tot stand tussen het Lucas Bolwerk en het Vreeburg. ,4dz" was niet meer te houden en begon een „radio-sta tion" PCGG in de Beukstraat in de residentie. omroeper en dominerende figuur van de HDO (Hilversumse Draadlo ze Omroep) zamelde na korte tyd reeds gelden van „luistervinken" in. Hij geloofde namelijk (het was 1924J dat de HDO een nationale omroep zou worden, zoals de BBC in Enge land. Veel visite Hij had enorm succes. Voor al met zijn moppen ook wel ©en zeer gewaagde en zijn opmerkin gen over openbare figuren. Philips startte met de produktie van de PH- IDZ-lamp, waarvan Idz er heel wat in zijn zaak verkocht. Zijn winst ging in zyn uitzendingen. Zijn tekorten werden door enthousiaste luis teraars aangevuld, door hem zo nu en dan een tientje te sturen. De autoritei ben luisterden ook mee. Ze gaven „Idz" verschillende malen een waarschuwing, wanneer hy over de schreef was gegaan en verzegelden zelfs een keer zijn toe stel, toen de excentrieke Fries het tè bont maakte. Engeland ontdekte Idzerda, toen de BBC was opgericht, maar geen zendvergunning kreeg omdat de wet nog niet rond was. De „Daily Mail", die regelmatig zijn concerten opving, sloot met Id zerda een contract voor regel matige uitzendingen. De eerste En gelse uitzending was op 27 juli 1922. Duizenden verdrongen zich in hotels en radiowinkeds in Engeland, om het wonder te horen: muziek helemaal van over de Noordzee. Na een jaar kwam de BBC in de lucht en Shuphs stopte „Idz" helemaal met zyn uit zendingen. Hij bouwde neg een zen der voor het KNMI in De Bilt. In de winter van 1944 lazen de uitgehon gerde Nederlanders de naam van de dan totaal vergeten radio-pionier nóg eens Op een bekendmaking van de bezetter Idzerda wegens „illega le activiteiten" terechtgesteld. De koptelefoons verdwenen lang zaam. de radio's waren nu al zo dat hele gezinnen tegelijk kunnen luisteren. Het moderne apparaat ga randeerde de bezitters veel visite. Vooral wanneer er bijzondere uit zendingen waren, zoals de toespraak van dr. Colijn, die in 1924 als eerste minister van de Kroon een radiore de hield. In 1926 stonden er reeds 14.000 radio's in de Nederlandse huiskamers. maar gelijktijdig met de enorme groei begon de ra dio-oorlog die jarenlang de gemoe deren in ons land zou verhitten. Wil lem Vogt werd zelfs door de direc teur-generaal van de PTT midden in een radio-toespraak afgebroken. De ze maatregel ontlokte afkeuring, maar ook instemming De concur rentiestrijd tussen radiomerken be- i gon. Vooral die tussen Philips en j Telefunken, dat een toestel op de I markt bracht dat f 45 goedkoper I was (f 150) dan de radio's, die uit I de snel uitbreidende fabrieken in Eindhoven kwamen, j Maar de veldslagen tussen VARA. (in 1928 4.105 leden) AVRO, NCRV i en KRO-aanhangers moesten nog ko- I men; het spijkers strooien op de we- I gen die naar radiofeesten leidden. lag nog in het verschiet. In 1928 sprak iedereen, die naar het draad loze wonder luisterde, nog slechts over de geweldige Kurhausconcer- ten en het BBC-dansorkest van Jack Payne, die bij de jeugd even popu lair was als veertig jaar later The Beatles. De auto Gelijk met de radio was de auto in opmars. De Duitse dichter Hein- rich Heine, die eens schreef dat in ons land alles 50 jaar later dan el ders gebeurde, had niet in alles ge lijk. Het aantal auto's in ons land hele opstap maken, om via het rech terportier er zat slechts één deur in de T-Ford, die het meest populair was achter het stuur te komen. Daar stelde hij, wanneer hy geen elektrische starter had, over het stuur gebogen de manchebtes voor gas en ontsteking op tien voor drie. Daarna stapte hij uit om de motor aan te slingeren. Met zijn rechter hand slingerde hij, terwijl hij met V d. v4i» a 'lil— V>C «e Ck «6* «Mj Al zoveel Idzerda's experimenten in het be gin van de jaren twintig inspireer den anderen. Vooral de Nederland se Seintoestellen- f abrieku i t zendlnen waren populair. De NSF wilde ook aan de jonge KLM, radiotoestel len verkopen. Zy stuurde een tele- grafist naar KLM directeur Plesman, die niet erg enthousiast was: 1 „Br zitten al zoveel instrumenten in mijn vliegtuigen", maar Plesman wilde na lang aanhouden „het alle maal wel eens zienDe tele grafist Willem Vogt mocht een vlucht meemaken en daarop een de monstratie met zijn radio geven. Het succes was enorm Gezagvoer der Sillevis bracht een juichend rap- oort uit aan zijn „baas", die al half gewonnen was, toen hij contact met Sillevis kon houden toen deze ver boven de Noordzee zat. Willem Vogt, één van de radio pioniers, schrijver van „Kloris en roosje" dat Idzerda uitzond, later Een zonnige dag in de jaren twintig in Scheveningen met zijn oude Pier. De auto was in op mars. zoals blijkt uit het aantal op de Boulevard geparkeerde wagens. .9 steeg tussen 1924 en 1929 van 30.000 tot 60.000. Een verontrusten de groei vonden velen, die op hun rust gesteld waren. Goed, de stUging was dan wel niet zo groot als in Amerika, maar daarvoor waren dc VS dan ook het droomland waar al les mogelijk was. De groei van de auto was daar inderdaad orkaanachtig geweest. De j hoge Lixingtons, Briscoes, Templars Maxwell's. Dodges. Fords. Chevro- lets, Cadillacs of Hudsons waren daar in het begin van de jaren twin tig reeds ongelofelijk in. De Chrys lers waren nog onbekend. Walter P Chrysler was net benoemd tot vice- president van General Motors. Hele onderneming De bestuurders en hun medepas sagiers bekeken vanuit hun open (slechts 10 procent was een Sudani vehikel hun omgeving Een rit met éen van de zeven miljoen auto's ma ken. was echter nog een hele onder neming De bestuurder moest een Uit een krantenadvertentie van Philips-radio in 1928, toen de luidsprekers nog niet in het toe- t stel waren ingebouwd. zyn linkerhand aan het y lraadjc trok, dat met de chok. verbon den was. Liep de motor na een paar maal slingeren, dan sprong de chauffeur snel weer in zyn auto, om de manohettes op vyf over half drie te zetten. Vaak was de motor dan al afgeslagen, vooral by vochtig weer en moest hiy opnieuw begin nen. Bleef de motor lopen, dan kon den ook zyn passagiers instappen. De nood-handrem ging los, het lage snelheidspedaal werd met de linker voet Ingedrukt en de auto reed schokkerig weg. Na een poosje schakelde de bestuurder over in een hogere versnelling. De meeste 'pro blemen gaven de hellingen. Het be klimmen ging nog wel. maar by af dalingen moest er goed op alle rem men tegeiyk worden getrapt, omdat inden de remvoeringen doorbrand den. In 1924 sprak dr. H. Colijn als eerste minister van de Kroon voor de Nederlandse radio. Negen jaar (1) later was het beeld volkomen gewijzigd; 23.121 000 Amerikanen hadden hun auto Twee van de drie gezinnen was gemotori seerd. Zestig van de 123 arbeiders gezinnen hadden een auto, maar van deze 60 woonden er 26 in huizen dis beter krotten konden worden ge noemd en 21 van deze 26 gezinnen had niet eens een badkuip De auto was belangryker dan het bad gewor den. Dit bleek ook toen Ford in 1927 vyf dagen lang in 2000 dagbladen een hele pagina adverteerde wat haar 1.300.000 dollar ko6tte. In de advertentie presenteerde Ford een nieuw model; de oude T-Ford was verdrongen door de Chevrolet en Ford wilde het verloren gegane ter rein zo snel mogeiyk herwinnen. Een miljoen mensen wilden in New York Fords nieuwe vinding zien. In Cle veland moest bereden politie de stra ten rond de showroom ontruimen. In Detroit en Kansas City hetzelfde beeld. Duizenden bestellingen stroomden binnen. De nieuw A-Ford was de gebeurtenis van 1927, in be langrijkheid te vergeiyken met de moordzaak Sacco en Vanzetti. het boksge-vecht tussen Tunney en Demp- sey. slechts in de schaduw gesteld door de Oceaanvlucht van Charles Lindbergh. We telden mee By ons was de auto nog voor de meer welgestelden. Maar we telden al geducht mee in de autowereld, want nog net in de jaren twintig werd dr. Sprenger van Eyck. de eerste Nederlandse winnaar van de Ralley van Monte Carlo, de oudste sterrit ter wereld (1911). De jeugd had meer interesse voor motoren (motorfietsen» vooral de Har ley Davidson en Indians waren „in" by de twenners. In vergelyking met de huidige, leken de motoren uit de Jaren twintig meer op tanks, vooral wanneer ze waren voorzien van een zyspan. Er werden be- trouwbaarheidsritten. races, dirt- track-wedstryden. terrein- en ge- 1 zelllgheidsritten gehouden. De TT- races in 1925 als nationaal evene ment in Rolde begonnen, daarna op het circuit Assen—Hooghalen—Laag - halen, werden in 1927 internat ionaaL Toen nog niet De wegen zullen over een afzien baar aantal Jaren overvol worden, zelden enkelen. Eén ervan was ene A. A. Mussert (33 jaar» hoofdinge nieur by de provinciale waterstaat in Utrecht, die in een studie Vrye baan voor de toekomst" de ontwik kelingsmogelijkheden beschreef Een paar kranten meldden het in een paar regels. Vyf jaar later zou de naam van de hoofd-ingenieur bekender, be ruchter, worden toen hy zichzelf opwierp als „leider" van de NSB (Nationaal Socahstischr Beweging) Mvar dat wist in die dolle jaren twintig nog niemand

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 15