De show is voorbij in Tour de France Pancho Gonzales (41) bij laatste zestien Massaal gevecht bij Nederland-Sullivans Okkers vaart ondermijnde Crealy Tv-dood van Pele Enig stuntwerk van ploegleider Driessens Kieler Woclie CHRIS CRACK - sportstrip Hans Keizer gaf Bnrki geen kans KATERDAG 28 JUNI 1969 PAGINA 14 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (door Fred Rackéi ROUBAIX (GPD) In een regenachtig Roubaix. dat zich nog slechts voorzichtig aan de Tour de France overgeeft al leen overijverige agenten weten de Juiste weg naar de perma nence van de monsterorganisa tie te wijzen kijken 42 wiel renners wat verbaasd om zich heen. Het zijn de debutanten m de ronde, die voordien nog niet kon bogen op een zo groot aan tal „beginnelingen" in het 130 koppen tellende veld. In de mor- aige noordfranse stad „vallen" die debutanten ook niet meteen in de sfeer, die ze zich, als jong coureurtje met koortsachtige dromen in de richting van roem op de Franse wegen wellicht hadden voorgesteld. Die sfeer is er namelijk niet- De tourorganisatie is strakker geworden, „killer" ook. De voor stelling van de ploegen, die vroeger met groot materiaal plachten uit te rukken naar het verzamelpunt, teneinde daar met vedetten, knechten, verzor gers en mrchaniciens opvallende sier te maken voor een eindeloos wachtend publiek, de show is voorbij. Men meldt zich vandaag in een leegstaande fabriek. Daar hebben de tourmannen uit Pa rijs wat hekjes getimmerd, een „kijkruimte" opengelaten en aan de gevel is een doek gehangen „Tour de France 1969", meer niet. Geen men lang wachtende drommen, geen vastgesteld urn- voor de meldingsplicht, geen wilde reclames rondom. De tour van dit jaar vertrekt voorzich tig. Dat in ieder geval. Sommige ploegen maken nog wat van die voor-tour dagen. Zoals de Fae- ma-equipe van Eddie Merck Maar dan moet het natuurlijk wèl allemaal meezitten en dat «at het op deze vrijdag niet. Ploegleider Driessens had enig stuntwerk bedacht in de vorm van een fietstocht van Brussel naar Roubaix. maar vèr zijn de maats en hun omstreden hoofd man in hun midden niet geko men. Ten eerste waren er op acht coureurs maai- twee reser vebanden meegenomen en dat gaf, toen de eerste lekke band even buiten Brussel viel, al een wat onzeker gevoel. En ten tweede begon het te regenen na twintig kilometer fietsen. Waar op Merckx en zijn mannen hui verig bij een boerderij gingen schuilen. Vervolgens een recla me-wagen van een sigaretten- firma aanhielden en zich met die maestro naast de chauffeur en de knechts achterin dan maai- op die wijze naar de start plaats lieten vervoeren. Ploegleider Driessens boog op dat moment al onder de toom van Faema-directeur Giacotto, want de goede Guillaume was vooruit gereden en had voor een waarde van vele miljoenen lires wat zorgeloos op de Belgische wegen achtergelaten. Willem 2 was wat verstandiger geweest: „in de automobielen", commandeerde "s morgens Vis sers in grijs Breda, daarmee zijn ooureur s een voor-touretappe besparend, want dat was wèl het plan geweest. De Franse kranten brachten trouwens ook het Willem-2-voor nemen breed uit in de sportkolommenRik van Looy komt naar Roubaix fietsen, stond er. Maai- Rik kwam glimlachend per comfor tabele voiture en zei alleen maai-: „Fietsen doen we in de komende dagen, ate we nog kun nen". De „keizer" maakte alvast een afspraak met tourdokter Dumas teneinde zaterdagmorgen de huisapotheek te laten inspecte ren. Dan kan in deze tour die in het kader van „lief zyn voor de renners" wordt verreden. Vanmorgen organiseerde de Haarlemse honkbalweek tourdokter een voorlichtingsbij eenkomst voor de renners die precies willen weten wat zy nu wel en niet mogen innemen, op dat de urine drie weken lang brandschoon blyft. „Ik heb nogal wat vitaminen by me zei Rik peinzend. „De oude" heeft ze nodig, in de komende tijd, want het zal een rappe Tour worden in de eerste dagen, als men de verzamelde ploegleiders mag geloven: „We zullen in eerste instantie vooral Merckx moeten laten koersen, en heel hard", zei Frans Cools van de Mann-equipe. De moei lijkheid is echter dat Merckx misschien morgenavond al in de gele trui rijdt. „Die korte tijd rit". aldus Driessens, is voor ne gentig procent al voor hem. Dan hebben we die trui al". En ver zorger Hans Brunner: „een fa beltje, dat hy niet in vorm zou zyn. Met zyn moreel zit het misschien nog wat moeilijk, maar lichamelijk fantas tisch". Als Merckx vanavond het geel al zou grypen, zal het Brus selse publiek hem zondagavond waarschijnlijk niet als winnaar kunnen vertroetelen. Als het verschil bussen .gele Merckx" en zijn naaste concurrenten rede lijk gemeten kan worden ove rigens een hele opgave in een tien kilometer tijdrit zullen de Faema's het op massasprints in Brussel zowel als Maastricht aan turen. In de week daarna krygt Merckx dan de gelegen heid om het behoud van geel na te streven op een parcours, dat daarvoor zeer geëigend is. De KNWU heeft Jos van der Vleuten amnestie ver leend (doping-gebruik maar dat hield niet in dat „De Vleut", die gistermorgen bij het vertrek van zijn ploeg- makkers in Breda bittere tranen schreide, in de Tour de France zal starten. Vissers: „Ik mocht voor Van der Vleuten alsnog een plaats inruimen in de ploeg, maar dat kan ik toch niet doen. Nu nog een renner passeren, dat zou waanzin »ijn". Op de foto de huilende Van der Vleuten en een troosten de Vissers. HAARLEM (ANP» De wedstrijd tussen Nederland en de Grand Ra pid Sullivans voor de Haarlemse honkbalweek is gisteravond ont sierd door een massale vechtpartij tussen spelers van beide teams. De Amerikanen hadden zich voortdu rend geërgerd aan scheidsrechterlij ke beslissingen, die volgens hem on juist waren. Nadat Nederland in de zesde inning een dubbelspel toege wezen had gekregen wegens het on regelmatig breken van Amerikaanse zyde Bob Kruger gleed met te hoog opgeheven spikes op tweede honkman Johny Jonkers af te kende manager Bob Sullivan hier fel protest tegen aan. Toen daarna de eerste aan bod komende Neder landse slagman, wederom Johnny Jonkers, een vrije loop kreeg wegens hinderen door de Amerikaanse cat cher, snelde Sullivan en enkele van zijn pupillen woedend op scheids rechter Aart Wedemeijer af. Spelers van beide teams namen een dreigen de houding tegenover elkaar aan. Er ontstond een complete chaos, waarin rake klappen vielen Het bestuur van de Kon. Nederl. Honkbalbond heeft na afloop van de wedstrijd een spoedvergadering belegd ter bespreking van het inci dent. Op een persconferentie na afloop verklaarde namens de Bond de heer H. van der Stek dat men het op zo n korte termyn niet nodig of wenselijk vond maatregelen te nemen, mede doordat er teveel gegevens zyn om snel een objectief verslag te krijgen van dit incident. „Een treurig uni cum in de Nederlandse honkbalge schiedenis", zo zei hy. Hoewel de ma nager van de Sullivans. Bob Sulli van, nog niet gehoord kon worden, bestond bij het bondsbestuur wel de indruk dat het optreden van zyn ploeg en in het bijzonder dat van hemzelf aanleiding tot de vechtpar tij was geweest. Men gaf echter ook „relatieve zwakte" van de scheidsrechters in de wedstrijd toe. De Amerikanen wonnen het duel met groot verschil: 6-21. Vooral in de laatste slagbeurt, na het inci dent, sloegen de Sullivans hun slag. WIMBLEDON (GPD) Tom Okker heeft de eerste week van Wimbledon in het enkelspel succesvol afgesloten. Hij plaatste zich, samen met nog twaalf profs, bij de laatste zestien spelers. Okker had een moeilijk begin tegen de goedmoedige Australische reus Dick Crealy (24), die dank zij in hoofdzaak zijn canonball-service de eerste set met 46 greep, maar ver volgens langzaam maar zeker door de pressie en de vaart van de Flying Dutchman werd ondermijnd en buiten het toernooi werd gezet met 63, 62, 64. Okker treedt nu aan tegen de nog als enige overgebleven Brit Bobby Wilson, die al 33 jaar is, maar op het gras van Wimbledon altijd tot Indien onze landgenoot inderdaad Bobby Wilson achter zich laat, zal hy zich moeten aangorden tegen de Australische profs „Stocky" Fred bijzondere prestaties pleegt, te ko- Stolle of „Computer" John Newcom- men. Het was niettemin verrassend be. hetgeen uiteraard tegen deze KIEL (ANP) Met uitzondering van ir. Bakker, die in de Soling- klasse verrassend als tweede finishte achter de Zweed Kellner, bleven de Nederlanders op de voorlaatste zeil- Pancho Gonzales dag van de 86e Kieler Woche me rendeels inde middenmoot hangen. Beste Drakenzeiler was Bol met een dertiende plaats. De Nederlandse Finnzeilers plaatsten zich niet bij de eerste vijftien. dat hij de in Engeland wonende Australiër Bob Carmichael, die voor dien voor de sensatie had gezorgd de Amerikaan Cliff Richey uit te schakelen, versloeg en nogwel recht streeks met 61, 64, 1513. Onze landgenoot zal deze onver wachte ontwikkeling niet onwelge vallig hebben begroet. Al zal de x-eeds kalende Wilson, die al jaren »het. idool is van het Britse volk, een hechte mentale steun van zijn land genoten mogen verwachten, de „Old Man" uit Londen zal naar alle waarschijnlijkheid de wapens moe ten strekken tegen de variatie en het flitsende spel van Okker. De Haarlemmer heeft namelijk gisteren tegen de boomlange Austra lische nummer vier voor het eerst weer enigszins zijn gebruikelijke all round-spel kunnen terugvinden, zo dat hij voldaan de baan afstapte. „Ja, het ging wel weer goed, maar wat had ik in het begin een moeite met zijn enorme service". grasspecialisten een hachelijke on derneming zal worden. Ranselen hoek van onze landgenoot, was niet te overmeesteren. En ook nu bleek schrijnend dat Okker het geduchte wapen van de lob onvoldoende mach tig is. De tegenslag van het verlies van de eerste set ving Okker overigens uit stekend op, maar Crealy bleef „on top" serveren. De prachtig geplaat ste slagen flitsten Okker aan alle kanten voorbij, maar ook hij bracht de bal meestal op imponerende wij ze in het spel. Het werd derhalve een verbitterd service-duel van buigen of barsten. Verder dan twee gamepun- ten op de service van Crealy ver- Amerikaanse prof uit het eerste ten- niscircus van Jack Kramer en al 41 jaar, eiste er een plaats voor zich op. Gonzales, de Immer grimmig kij kende Mexicaan van geboorte, werd ook gisteren de held van de dag op het stampvolle Wimbledon. De wijze waarop hij zijn 20 jaar jongere landgenoot Tom Edlefsen in drie i korte sets volkomen murw speelde, was dan ook om stil van te worden. Gonzales speelt het spel nog altijd alsof het hem geen enkele moeite kost. De timing en de fluwelen touch Pele SAO PAULO (ANP» De Brazi liaanse voetbalster Pele is vrijdag „ter dood veroordeeld" maar geen van zyn miljoenen fans heeft er zich druk over gemaakt. Want het „von nis" over de 28-jarige voetballer zal worden voltrokken in een televisie serie, waarin liij de rol van een schrijver van detectiveboeken speelt, Pele moet in de serie „Os Estran- hos" (de vreemdelingen) worden „op* ruimd" om hem van zijn verplich tingen aan de televisiemaatschappij te kunnen ontslaan. Vrijdag is namelijk de voorbe reiding van het Braziliaanse elftal op de wedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap begon nen en Pele kan daarbij niet wor den gemist. Brazilië speelt in augus tus in de voorronde tegen Columbia, Paraquay en Venezuela. Volgens trainer Joao Saldanha zal de kern van de ptoeg worden gevormd door acht spelers van Santos, de club van Pele. De „dood" van Pele - hoe hy za] sterven, wordt streng geheim gehou den betekent echter niet het ein de van zijn televisiiecarrière. Een nieuwe tv-serie staat reeds op sta pel. waarin hij een nationale held zal spelen. Crealy realiseerde zich maar al te goed dat hij tegen Okker, de als derde geplaatste, niets te verliezen had en de man met de enorme reach ranselde er dan ook rustig op los. Okker had echter een sterk be gin met service-winst op love, maar op het nippertje, omdat Crealy drie aces achtereen sloeg. Nog één kans op een doorbraak kreeg Okker na 32, maar Crealy redde zich op nieuw dankzij onbespeelbare servi- ceschoten. In de volgende game ging Okker mactheloos door de knieën, omdat hij, ondanks prachtig serveren on houdbaar werd gepasseerd door back handreturas (341. Wat Okker vervol gens ook probeerde, de keiharde ser vice van zyn tegenstander, meestal gericht op de kwetsbare backhand- i;;.1 NjgBtnSEP, £OTWZE MeHeU.WDS «HEKSEECHTER HBJ K/SPElfil CAJZMBJ VM&ZftT Eri £L VUUAHO \J02DER.3-3 (6DESIWTOMG6MES 0J MTEBElAMSCilkE oe ahegikbnem «er 40*0 vtóz Zffl UIMBIE raJSESET OSBMHS) Te passeeekJ wttj „u uc oct Jvt vaii wi (.ui mocht Okker het voorlopig niet te "°8 brengen, maar na 43 kwam plotse- mer vèrbluflend. Edlefsen kon ling toch de fatale doorbraak voor aanvankelijk nog een voorsprong de Australiër. Hij begon met een "amen ™n 3-0. maar toen spon Gonzales hem langzaam maar zeker in zijn wurgende web van verrader lijke slices, slimme lobs en rustige maar onhaalbare plaatsingen. De arme Edlefsen ging machteloos ten- onder met 64. 6—3. 6—2 tegen dit ongeëvenaarde tennistenomeen In de volgende ronde vindt Gon zales dé kampioen van zijn land, Arthur Ashe, tegenover zich, een treffen dat met spanning wordt ver beid. dubbele fout, Okker passeerde enkele malen ovem>mpelend scherp langs de lijnen en een backhandvolley van Crealy ln het net was het slot. Op love was de Australiër op beslissende achterstand gezet, want Okker ser veerde vervolgens sterk vollerend de set met 63 uit. Deze tegenslag knapte het moreel van de Australische reus. die ogen blikkelijk de macht over zyn service verloor, opnieuw op achterstand werd gezet en volkomen de kluts kwijtraakte onder de nu niet afla tende pressie van volleys en ontmoe digende topspindrlves van de Neder lander. Evenals een dag eerder tegen Holmberg ging Okker de backhand- returns listig slicen, waardoor Crealy aan het net in ernstige moeilijkhe den kwam te verkeren. Achtste Toen Okker de set met zijn naam had gebracht, mocht hy in de vierde set nog één keer. door even minder spankracht, zijn servi ce verspelen, Crealy kon zyn top- vox-m niet opnieuw terugvinden. Hij legde dat na afloop, hevig transpirerend, simpel als volgt uit: „Tom zette me veel te veel onder druk. Hy pikte de moeilijkste scho ten bekwaam op en liep me er ook gewoon uit. Er was geen spelen meer tegen". De jongste speler die de laatste zestien bereikte, was de net 18 jaar geworden Australiër John Alexander, vorig jaar nog in het Wimbledon- jeugdtoernooi uitkomend, dat hij won. Alexander, zestiende van zijn land, die zijn landgenoot Addison (nummer zeven» uitschakelde met 6—3, 8—10, 13—11, 3—6, 6—3, stuit nu op de Amerikaan Robert Lutz, die gisteren de befaamde prof Ken Rosewall tot zwijgen bracht. Het verschil in jaren tussen de Jongste en de oudste speler in de achtste finales is niet minder dan 23. want ook Richard Alonzo „Pan cho" Gonzales, eens ds roemruchte In de achtste finales komen de volgende spelers tegen elkaar in het veld: Laver Austr.Smith (VS). Drys- dale (Z.-Afrika»Emerson (Austr.), Lutz VS—Alexander Austr Ashe (VS(—Gonzales (VS), Stolle iAustr.»Newcombe (Austr.», Wil- g2 op I ®°n 1 Gr -Br.i—Okker (Nederland), Gimeno (Spanje»Graebner (VS), Ralston (VS)Roche (Austr.). Van de aoht geplaatste dames zyn er tot nu toe twee gesneuveld. Dat ls de Australische Kerry Melville, die de Amerikaanse Rosemary Casals ten offer viel en de Britse Virginia Wade, die vrij kansloos voor eigen publiek tenonder ging tegen de Zuidafrikaanse Pat Walkden (75, 6—1). In het dames-dubbelspel werd het Nederlandse duo Marijke Schaar— Els Veentjer uitgeschakeld door de Britsen Soady—Tonwsend (6—2, 1 6, 62>. Ada Bakker en Astrid Suur- beek kwamen een ronde verder door de Argentijnse Moran en die Brazi liaanse Petereen met tweemaal 61 te verelaan. Betty Stève, samenspelend met de Britse Williams, versloeg de Austra lische meisjes Gilchrist en Young (6—3, 6—4) Tom Okker en de Amerikaan Marty Riessen hebben nog juist voor het vallen van de duisternis de acht ste finale ln het heren-dubbelspel bereikt, door de Denen Jan Leschly en Jurgen Ulrich met 1—6, 4—6, 6— 3, 6—4, 6—4 te verslaan. Toernooi L. Hout LEIDEN Hans Keizer heefft gisteren zijn plaats als no. 1 waar gemaakt. Peter Burki van de ICC l kreeg geen voet aan de grond en moest met 60, 62 zijn meerdere erkennen in de weer uitgekookt spe lende no. 2 van Forescate 1. Was dus dit treffen, waar men veel van had verwacht, een teleurstelling, een andere partij leverde voor de kij kers 'n welkome verrassing op. Dat was de party tussen Max Harteloa en Jaap Temminok. Weliswaar won Temmmck conform de verwachting, 6—3, 86, maar de tegenstand van de „Leidsche" speler was zonde* meer uitstekend. Een wat ongeluk kig begin kostte hem de service en Temminck bood hem niet de gele genheid om bij te trekken. In de tweede set echter hielden het op manoeuvreren afgestemde spel van Harteloh en de riskante, maar zeer gevaarlijke aanval van Temminck elkaar tot 66 volkomen in even wicht. Toen drukte Temminck door de service van Harteloh en behield, sterk spelend, de zijne. Helge Ubbink was daarvoor tegen Harteloh kennelijk niet geconcen treerd, want hy dolf het onderspit met niet minder dan 61, 62! In ieder geval steekt Harteloh in di* toernooi in een prima vorm en het blyft de vraag of Ubbink, zelfs als hij het gevaar tydig had onderkend en „op scherp" had getennist, een zege uit de bus had gesleept. Voor Max Harteloh was na de nederlaag tegen Temminck in het enkelspel het doek nog nfet gevallen. Met Peter Burki trad hij aan ln het heiendubbelspel B tegen de combi natie Koole/Meijer. Na een span nend duel, waarvan Blommendaal zei „dit is de beste dubbelpartij dl» er tot dusver in het toernooi is ge speeld". werd vanwege het late uur afgebroken bij de stand 64, 1—6 en 44. In het damesenkelspel B schakelde Inge van Zuuren na harde strijd Gertie Door en bos uit, 46, 97, 64. In de derde set stond Inge van Zuuren met 5-2 voor om de steeds nerveuzer wordend Gertie Doorenbos tot 5-4 te zien inlopen. Enkele onno dige missers van de Forescate-speel- ster deden Inge van Zuuren ten slotte opgelucht ademhalen. Maya Mulder en Mirjam Mulder treffen elkaar niet in de finale vaa het damesenkelspel C. Maya Mulder werd door Anita Steenhauer be dwongen, 60. 64. Mirjam Mulder liet zich door de geroutineerde en voortdurend pratende An van der Hoek totaal uit haai* ritme brengen, 7—5 na 54 voor Mirjam Mulder en 6-1.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11