NZH-blad: Sombere geluiden Pogingen om MOB uit impasse te halen Academische examens Dipl. GOUDEN en ZILVEREN SIERADEN Geslaagden van techn school Don Bosco Promoties Openbare vergadering van staf in Leiden Eindexamen Chr. Lyceum Leiden oma voor gezinsverzorgster Diplomazvvemmen bij „De Zijl" GERO CASSETTES t I v. d. Water t Laatste verslag niet batig saldo W illen B en W bemiddelen in MOB- impassé? VRIJDAG 27 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA y J. A. Vlot, als maatschappelijk wei ker aan het MOB verbonden, dat de ontslagaankondiging niet uit ge voelsoverwegingen is gedaan, maar op zakelijke gronden en dat zij niet als een dreigement aan het bestuur moet worden gezien. „Wij hebben geen behoefte te rebelleren tegen het bestuur, maar hebben behoefte het werk van het bureau voort te zetten onder leiding van de heer Teuns. Wij zijn ervan overtuigd, dat de belangen van de patiënten en cliënten dan het best worden ge diend". Communicatie De heer Vlot merkte op,, dat de staf zich achter het ontwikkelings plan heeft gesteld, dat met oplei dingen mee gezien wordt als een goede basis voor de toekomst. Hij zei, dat de veronderstel ling, dat het door enkele bestuursleden niet ge apprecieerd werd, dat er een oplei ding tot stand kwam in MOB-ver- band buiten de universiteit om, ver antwoord is. Het staflid noemde een open communicatie tussen staf, ouders van patiënten en bestuin on ontbeerlijk, omdat anders een sfeer van onrust, misverstand en wan trouwen ontstaat. Na een uitvoerige uiteenzetting kwam de ontslagen directeur, dr. Teuns, tot de conclusie, dat het niet mogelijk i6 voor de opleiding ade quate voorzieningen te treffen, om dat de universiteiten zich op het gebied van de hulp aan de mens ADVERTENTIE VOOR AL UWl EIGEN GOUD- EN ZILVER SMEDERIJ Breestr. 75, tel. 25225 onvoldoende laten leiden door de behoefte of zelfs de noden van de maatschappij. Om uit de impasse te komen, acht hij een herziening van het bestuur nodig, maar ook een nieuwe organisatievorm en een goede regeling voor de financiering van de opleiding. Derde centrum Het organiseren van de opleiding van kinderpsyohotherapeuten en kindercaseworkers noemde dr. Teuns de zwaarste opgave van het MOB- Leiden. Met docenten, die wekelijks uit Engeland overkomen, werd met de opleiding begonnen, waarmee Leiden na Londen en Cleveland het derde centrum in de wereld was. waar deze opleiding werd geïntro duceerd. Dr. Teuns merkte op in 1966 voor de helft uit de dienst van de dienst van de universiteit te zijn ontslagen, omdat hij zich te veel moest con* centreren op de opleiding, die door de universiteit extramuraal wordt Het gebouw van het Medisch Opvoedkundig Bureau aan de Rijnsburgerweg, waar zich veel achter de schermen heeft afge speeld, dat 7iu in de openbaarheid is gekomen. (Foto LD/Holvast) genoemd. Bevreemdend vindt hij het, dat in een latere faculteitsvergade ring de hoogleraren Veeneklaas en Bastiaans de opleiding een extensie van de werkzaamheden van de fa culteit noemden. Na een uitvoerig vraag- en ant woordspel in de rustig verlopen ver gadering bleek, dat de staf de con sequenties van de ontslagaanbieding nog niet helemaal heeft overzien. In het algemeen bleken de aanwezi gen, onder wie enkele gemeente raadsleden, ouders van patiënten en medewerkers van andere MOB's, te gen de huidige bestuursvorm. Van de zijde van de PSP-raadsfractie werd gevraagd waar het bestuur bleef en solidariteit met directeur en staf uitgesproken. Indien hot college niet verant- woordelijk is. is het dan desondanks bereid te bemiddelen in het conflict binnen het M.O.B., zowel in het be- i lang van de volksgezondheid als in het belang van de betrokken mede werkers? LEIDEN Aan het Christelijk Lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft slaagden voor het eindexamen hbs- a: M. Anker Leiderdorp; J. den Bak Sassenheim; L. Guyt Katwijk: Wim Hakkenberg Leiden; M. Jagersma RÜnsburg; G. van Leeuwen, Sassen heim; D. van der Linde Rijnsburg; W. Meijvogel Katwijk; E. Meis Lei derdorp; R. Mulder Oegstgeest; C. van de Nadort Leiderdorp; G. Nij- holt Oegstgeest; R. Oudeman Lei den; W. van Oudshoorn Leiderdorp; jhr B. Ploos van Amstel Oegstgeest; H. van Refjn Leiderdorp; J. Snater- se Sassenheim: D. Spierenburg Kat wijk; J. van Straten Wassenaar; A. Vedder Lisse; G. Verheij Rijnsburg; G de Waard Leiden; H. Wijnnobel Noordwijk; J. Wijntjes Sassenheim; Ria van Zwitene Leiderdorp. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit zijn geslaagd voor het doet. ex. fiscaal recht W. Th. A. M. Verheg gen (Stevensbeek); A. de Zeeuw (Delft); doet. ex notariële studier. J. P. Schmal (Nieuwersluis)H. A. P. Overtoom «Nootdorp); J. M. J. Baijer «Den Haag); A. J. Ritsma (Den Haagt; G. C. A. Sraeets (Am sterdam) kand. ex. engelse taal- en letterkunde de heer B. G. W. v. d. Ende (Delft); kand. ex. cult, antro pologie P v. d. Velde (Katwijk aan Zee»; doet. ex. cult, antropologie B. Westerkamp «Dordrecht); kand. ex. psychologie F. J. H. Harinck (Voor burg); A. Stol houwer (Leiden); F. A. Vreeburg (De Zilk); H. C. M. Witte- man (Oegstgeest); J. H. Willemsen (Den Haag»; P. E. J. Babeliowsky (Leiden); J. J. Out «Volendam); J. H. J. Vis (Noordwijk); J. J. Kerk- laan (Leiden); J. G. J. Doesborgh Tegelen); B. J. v. d. Leeden (Den Haag); W. J. van Dijk (Den Haag); G. C. Kuiper (Leiden) en de dames P. H. L. Bonthuis (Valkenburg L.); C. M. S. L. van Prooijen (Sassen heim); A. L. Mulder (Den Haag); kand. ex. psychologie mevr. G. C. Kuiper-de Vries (Leiden); kand. ex. pedagogiek mej. J. M. A. van Mid delkoop (Voorburg); mej. M. C. J. Hartemink (Rijswijk); doet. ex. psy chologie B. van Heijgen (Den Haag) mej. L. de Wijs (Bloemendaal)me vrouw U. S. Kempers-Wolke «Vlaar- dingen); G. Stafleu «Den Haag); F. R. Oomkes «Den Haag); doet. ex. pedagogiek: mej. A. ter Haar (Lei den) doet. ex. engelse taal- en let terkunde de heer J. C. van Beek (Oegstgeest); doet. ex. Ned. recht H. N. Schaper «Den Haag»; E. F. Jacobs (Hilversum): C J. W Veraart (Wassenaar); M. E. H. Vorfeld Bus- sum J. H. W. Rullmann «Leider dorp», P C. C. M. Oomen (Den Haag) LEIDEN Aan de interkerkelijke opleidingsschool zijn geslaagd voor het diploma gezinsverzorgster de da mes H S. Y. Bakker Zaandam: A. D. van Boggelen Vleuten: E. C. J. Dik- kes Leiden; L. H. v .d. Dool Alphen aan den Rijn; C. A. Doornenbal Har- melen; J. Dorsman Ooltgensplaat; H. Dwarswaard Breezand; C. Hoek Katwijk aan Zee; M. J. Horsman Lisse; D. Huising Velsen-Noord; J. M. Hut Oude-Tonge; A. C. Keyser Den Burg; J. Meeuwis Amstelveen; A. Mes Santpoort (Noord); G. Mul der Utrecht; E. Peters Reeuwijk; N. E. Plooy Slootdorp; W. Smaal. Utrecht; R. van der Werf Kreiler- oord; F. P. Zweeris Hazerswoude. LEIDEN Leden van zwemver eniging „De Zijl" hebben een diplo ma behaald. Diploma A: J. Ent. M. Canisius, W. v. Oven, C. v. d. Berg, W. Pie- ters. J. v. Loon, E. Verbaan. K. Ha- neveld, G. Spierenburg, J. Hogewo- ning, A. Voordouw, R. Hartevelt, R. Bitter. J. de Graaf, R. de Goede, R. Klein, M. v. Schaik, R. Feenstra, B. Franken. K. v. d. Struys. Diploma B: P. Boeters. M. v. d Luit. K. Kromhout. H. v. Westbroek G. d. Groot, J. v. Duin, A. Boeters. C. Robert. B. d. Mooy. T. v. Beek. M. Kamphuis, J. Lammers, M. Kruit hof. M. Brandt, K. Roossink. LEIDEN Aan de R.K. Techn. School „Don Bosco" zijn in de afde ling metaal bewerken 3-jarige cursus geslaagd A. A. J. van Bemmelen Leiderdorp; C. M. de Blok Zoeterwoude; Th. E M. Elstgeest Hoogmade: F. J. van *t Hart Leiderdorp; C. A. Janson Stomp wijk; C. J. Kneijber Voorschoten; A L. J. Kokshoorn Voorschoten; H. P M. Lammers Hazerswoude; J. M. J. M. Mimpen Wassenaar; C. J. T. M. Peters Noordwijkerhout: J. W. M. Ro denburg Wassenaar: H. Stockmann Leiderdorp; J. Th. P. M. Veel Voor schoten; P. G A. Lanzing Leider dorp; C. A. de Haas. R. van Haaste ren Oegstgeest; G. M. Versteege Noordwijk. J. A C. Wolvers Sassen heim; P. J. van der Berg Noordwijk; F Hartevelt en F. Heemskerk Kou dekerk aan den Rijn; S. A. Juffer mans Oegstgeest; J. J. A. v. d. Putte Wassenaar; B. J. Remmerswaal Was senaar; R. J. Roodakkers Voorscho ten; M. Th. Wijsman en A. J. C. Kortekaas Noordwijk; J. H. Omzigt Zoeterwoude; A. S. G. Strijk de Kaag J. van Wijk Hazerswoude. Afdeling timmeren 3-jarige cursus: G. A. van Amsterdam Hazerswou de; M. N. J. M. Arnoldy; J. C. v. d Hulst Warmond, A. W. van Leyden Hoogmade; J. J. Lubbe Oegstgeest; A. H. de Munnik Koudekerk.Rijn; H. A. M. Mulder; J. G. C. van Noort Wassenaar; C. Th. H. Ruigrok v. d. Werve Wassenaar; Th. M. van Rijn Noordwijk; J. Splinter; C. A. A. Ver hagen beiden Zoeterwoude; J. A. Vreeburg Hazerswoude; J. Wijfje j Leiderdorp; J. A. Zoet Sassenheim; M. C. Lens; S. Disseldorp Noordwij- 1 kerhout; J. W. J. Boere; J. M. C. Bos beiden Hazerswoude; M. Th. J. van Dijk Warmond; J. W. van Elk Oegst geest; J. J. van Leyden Hoogmade; J. Oostdam Warmond; F. v. d. Pouw Kraan Hoogmade; W. H. M. v. d. Poel Zoeterwoude; L. v. d. Post War mond; E. C. Schouten Wassenaar; A Spigt Noordwijkerhout; M. J. G. v. d. Berg Noordwijkerhout. 1 Afdeling autoherstellen 4-jarige cursus: G. J. Ammerlaan Zoeterwoude; J H. R. Bakker Noordwijkerhout; C. Borst; A. F. Datema; G. H. v. Delft; J. P. M. Droogh allen Voorhout; J. I A. Groen Hazerswoude; J. C. J. Kar- remans Voorschoten; R. A. Koenen R. M. v. Noord Warmond; F. van Schaik Hazerswoude C .H. M. Schol- tes Stompwijk; L. J. M. Slingerland I en A. J. Sloos Koudekerk Rijn. Afd. Elektrotechniek 4-jarige cur sus: W F M Aartman Noordwijker- hout: J. J. M. van Brussel; A. B. M. Droogh; L. van Es Stompwijk; P. J. I M. Gerritsen Valkenburg ZH; M. L. I Hoogenboom De Kaag; A. C. M. de Jong Zoeterwoude; L. G. J. Karstens i Zoeterwoude; G. J. N. Mol Katwijk; R. E. W. Onwezen Wassenaar; W. P. I van Rijn Katwijk; F. van Tongeren Warmond; P. W. Verhart Katwijk; A. A. Vervloet Hazerswoude; A. Wal- laart Hazerswoude: A. J. G. v. d. Nieuwendijk Noordwijkerhout. Afd. Fünmetaalbewerken (instru mentmaken) (4-jarige cursus): N. J. Alberts Hazerswoude; C. A. I Bos Noordwijk; P. S. C. Hiep Roe- I lof arendsveen; Th. H. P. Ruigrok v. d. Werve Wassenaar; G. J. v. Steyn i idem; G. H. van Veen Voorschoten; H. A. van Velzen Warmond; A. J. j Verkade Noordwijk; L. M. Vermeu- I len Nieuw-Vennep. Waar geen plaatsnaam vermeld, Is deze Leiden. «ADVERTENTIE» AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Voor juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer R. Vink, geboren te Den Haag en thans wonende te Leiderdorp, gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld „Fluorescein angiography in diabetic retinopathy Promotor was prof. dr. D. Smeenk; idem de heer A. van Roon, geboren te Vlaardingen en thans wonende te Pijnacker, tot doctor in de faculteit der godgeleerdheid op proefschrift getiteld „Een onderzoek naar de au thenticiteit van de brief aan de Ephe- ziërs". Promotor was prof. dr. G. Se- vener; idem de heer J. Pool, geho re te Amsterdam en thans wonen de te Leiderdorp, tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proef - schrift getiteld „De maximale zuur stofopneming van longpatiënten". Promotor was prof. dr. H. A. Snel- I len. LEIDEN Het pas verschenen juninum- mer van het Maandblad van de NZH zou je met een naamspeling Sombere geluiden' I kunnen noemen. Het reeds in ons blad gepubliceerde jaarverslag wordt gepresen- i teerd onder de zwarte koppen „Einde van een tijdperk" en Laatste verslag met een batig saldo". Met de verschijning van het verslag over 1968, zo wordt gesteld, is een j einde gekomen aan twee decennia, waarin de NZH van boekjaar op boekjaar aan de goede kant van de streep eindigde. Ook bij de NZH duurt de uitzondering op een steeds algemener regel in het openbaar vervoer dus niet voort en in het maandblad wordt in verband daarmee gesteld, dat het de hoogste tijd wordt, dat de overheid de plaats van het openbaar vervoer gestalte geeft. Nu een periode van positieve bedrijfsuitkom- sten is afgesloten, wordt een overzicht gege ven wat is gedaan met de winst van rond f 21 miljoen, die in de afgelopen twintig jaar is geboekt. Dank zij de eigendomsstructuur is dit bedrag geheel ten goede gekomen aan het open baar vervoer. Bovendien voltrok zich in deze periode uit eigen middelen de reorganisatie van I trambedrijf tot busbedrijf. In het maandblad wordt niet alleen door de NZH in de richting van de overheid gewezen, maar doen ook anderen dit. Integraal overge nomen is een artikel uit de Handels- en Trans portcourant, waarin Haarlem, Bloemendaal. Heemstede, Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest klaplopende gemeenten worden genoemd in die zin, dat ze niet over de brug willen komen voor openbaar vervoer. Wat de NZH vroeg, wordt uitzonderlijk weinig genoemd in vergelij king met wat ongeveer even grote gemeenten voor hun openbaar vervoer moeten betalen. De vervoersonderneming vroeg aan Leiden, Leider dorp en Oegstgeest ongeveer twee ton, waarvan f 150.000 aar. de gemeente Leiden. Opo"tis voorts een conclusie uit een scriptiedie de Leidse lyceiste Annelies van Bemmel over de NZH maakte: wil openbaar vervoer naar behoren zijn taak vervullen en werkelijk een alternatief zijn voor het particulier vervoer, dan dient het door de overheid gesubsidieerd te worden. Annelies (vijfde klas MMS) acht grote samenwerking tussen Spoorwegen en stadsvervoer van groot belang en pleit voor het inrichten van speciaal op de stations gerichte bus diensten, verbetering van stads- en streek vervoer en instelling van aanvullende snel- busdiensten in grote agglomeraties. Meer nieuws uit het maandblad. Er is één chauffeur (uit Haarlem) met vijftien schade vrije jaren, gevolgd door de Leidenaars B. van Meijgaarden en G. Mieremet met dertien. Da Leidse chauffeurs C. Braxhoven' en J. Pettinga hebben het dozijn volgemaakt. Er is veel belangstelling (en veel geld bijeen gebracht» voor de actie „Fijne bus bhJe kin- ders", waardoor op 14 augustus tien bussen met gehandicapte kinderen een dagje uit gaan. De 400 kinderen uit het gehele vervoersgebied ko men naar Leiden, waar de colonne wordt opge steld om richting Rhenen-Arnhem te vertrek* ken. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Hoe komt het Medisch Opvoedkundig Bureau in Leiden uit de impasse, die is ontstaan door het ontslag aan de directeur, de Wassenaarse kinderpsychiater dr. J. P. Teuns, en de aankondiging van ontslag, die de overgrote meerderheid var de vijfentwintig man tellende staf naar aanleiding daarvan aan het bestuur heeft gedaan. Dat ivas de vraag tijdens een gisteravond door de stafleden in „Den Burcht" georganiseerde openbare vergaderingdie druk iverd bezocht, maar niet door het bestuur, dat zich van deze vergadering distantieerde en ook niet bereid is commentaar te leveren. Raadslid vraagt: ADVERTENTIE LEIDEN Behalve de giste ren gepubliceerde vragen in de Kamer zijn nu ook schriftelijke vra gen aan B. en W. van Leiden gesteld over de impasse bij het Medisch Op voedkundig Bureau te dezer stede. Het pas geïnstalleerde PSP-raadslid W. J. M. de Vroomen heeft de vol gende vragen gesteld: Heeft het college kennis genomen van het feit. dat 24 van de 25 mede werkers van het Medisch Opvoed kundig Bureau uit solidariteit met hun ontslagen directeur eveneens hun ontslag hebben aangeboden? Is het college van mening, dat dit massale ontslag niet bevorderlijk is voor de goede voortgang van de werkzaamheden van dit MOJB.? Is ook het college van mening, dat een goede voortgang van deze werkzaamheden van essentieel belang is voor de gezondheidszorg in de ge meente Leiden? Kan het college meedelen, of en j in hoeverre het verantwoordelijk is i voor het zo goed mogelijk functione ren van het M.O.B.? Indien het college verantwoorde- j lijk is, welke maatregelen is het dan j voornemens te treffen om een goed functioneren ook in de toekomst te garanderen? Een nu gevormd comité van ouders van patiënten zal proberen in over leg te treden met het autonome niet gekozen stichtingsbestuur. Voorts zal worden geprobeerd een bemiddelings poging aan te wenden via de in spectie voor de geestelijke volksge zondheid. Ook zal worden nagegaan of er op juridische gronden iets te doen is aan het ontslag, dat door het gewestelijk arbeidsbureau is goedgekeurd, nadat een bemidde lingspoging door het bestuur van het MOB was afgewezen. Betrokkenen vragen zich namelijk af, of het ontslag geldig is nu het is gegeven door een bestuur dat door coöptatie groter is dan de statuten toestaan. De ontslagen directeur en de achter hem staande stafleden zeiden bereid te zijn tot elke bemid delingspoging, mits deze leidt tot een vernieuwing van het bestuur en een verandering van de bestuursvorm in die zin, dat inspraak van verschil lende kanten mogelijk wordt. Voorwaarde is ook, dat het ont wikkelingsplan van het Medisch Op voedkundig Bureau doorgaat, waar over het bestuur, na aanvankelijke goedkeuring, zijn veto heeft uitge sproken. Het hete hangijzer is vol gens directeur en staf de kwestie van de specialistische opleiding in kinder-psychotherapie, die op het MBO wordt gegeven en volgens hel bestuur bij de Leidse Universiteit zou thuis horen. Discipline Directeur en staf hebben daarte gen geen bezwaar, maar willen de opleiding niet zien ingebracht in be staande disciplines. Andere moge lijkheden dan deze, de de opleiding volgens hen op een dood spoor brengt, zijn niet geboden. In dit verband werd meegedeeld, dat van het bestuur van het MOB deel uit maken, drie bij bepaalde disciplines behorende hoogleraren. In antwoord op vragen uit de zaal zeiden directeur en staf, dat naast prof. Veeneklaas als voorzitter, al lang van het bestuur deel uitmaken mevr. De Jong-Diepenveen, de dok toren Bazuin en Boekholt en de heer v. d. Koppel. Als vier onlangs gecoöpteerde bestuursleden werden genoemd de hoogleraren Bastiaans en De Klerk, mr. Branderhorst en drs. Donkers. Namens de staf verklaarde de heer De derde en vierde klassers van de Prinses Beatrixschool aan de Morsweg in Leiden waren al len present toen hun „juf" thans mevr. I. Elkerbout-de Vries in het huwelijk trad. Met ver sierde stokken en bogen vormden zij een erehaag, toen het bruids paar de Vredesicerk aan de Burg- gravenlaan betrad, waar even la ter ds. A. J. Lamping het huwe lijk inzegende. De bruidegom nu nog in militaire dienst zal binnenkort het voetspoor van zijn bruidje volgen: over enkele maanden staat hij voor de klas van de leao-lavo-school in het Noordeinde(Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3