Op Cyprus kan bom barsten tussen Grieken en Grieken PONTIAC Vervolging van grote nazi-moordenaars nog zeker tot einde 1979 DAF55 snel, ruim, comfortabel É|SÉS?PI™ Kan Makarios zijn keizerlijke rolhandhaven? TREVIRA Lichtgewicht costuums In Amerikaanse steden avondklok afgekondigd Biafranen beschuldigen personeel van het Rode Kruis Belangrijke gerechten in Noord-Laos Vijftig jagers slaags in het luchtruim boven het Suezkanaal blije gezichten, fijne horloges SLI PONTIAC TIJD JUISTE TIJDI 't wordt tijd, dat u er óók een draagt Griekse regering contra staatsraad PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 JUNI 195, Van onze correspondent drs. F. van Hasselt 1 Men hoort, vooral in diplomatieke kringen, roei eens beweren dat de Griekse militaire dictatuur tenminste één voordeel heeft opge leverdde kwestie-Cyprus kon tussen Griekenland en Turkije tijde lijk worden geseponeerd, terwijl intussen onderhandelingen tussen Grieks- en Turkscyprioten konden beginnen. Een parlementair ge regeerd Griekenland met een vrije pers zou in december 1967 het terugroepen van zoveel Griekse troepen van het eiland dat tot de Grieks-Turkse ontspanning leidde nooit hebben geslikt, aldus ook een stelling vanwege het polemologisch instituut van prof. Rolling in Groningen, die zegt. geen voorstander van de dictatuur te zijn, maar wel te moeten erkennen dat van „polemologisch" standpunt xo'n dictatuur soms ontegenzeggelijke voordelen met zich meebrengt. Men vergete niet. dat het ook de- aelfde militairen waren, die tot het ontstaan van de grote crisis van no vember 1967 hebben bijgedragen: de kolonels hadden van hun staatsgreep af de mond vol van de „verwerkelij king van de historische droom" die ze zouden verrichten: de „enosis". de vereniging van Cyprus met Grie kenland. Zij hebben er nu niet meer de mond vol van (en de minister van Buitenlandse Zaken Pipinelis probeert het woord als belemmering voor normale Grieks-Turkse verhou dingen „weg te cijferen" 1. Maar op Cyprus wordt er nog dagelijks over gesproken. Junta „in verf" Wie als minnaar van het ..oude" Griekenland neerstrijkt op Cyprus komt voor gen desillusie te staan, tenminste als hij wat tochten over het eiland maakt. Op de in dit op zicht reeds zwaar beproefde muren van de dorpen waar geen enkele leus ooit werd weggeveegd alleen de Engelse bestuurders verplichtten de dorpelingen daar soms toe - en waar op men dus de hele recente geschie- ADVERTENTIE) denis van Cyprus kan aflezen, heb ben sinds kort ook Papadopoelos en Pattakos hun opwachting gemaakt, en wat ernstiger is: hun namen wor den gekoppeld aan het woord „Eno sis". Wat een nog alarmerender in druk maakt is. dat men deze dingen niet alleen op muren waar tenslotte iedereen wat kan neerkalken, vindt, maar ook officieel bij de kazernes van de „nationale garde", het officië le Grieks-Cyprische leger dat door officieren uit Griekenland wordt ge traind. Sinds de Grieks-Turkse crisis van november en de mislukte koninklij ke tegencoup van december '67 zijn deze officieren natuurlijk meren deels junta-figuren geworden. En zo vindt men overal op het eiland want er zijn vele kazernes en mili taire wachtposten de 21ste april als „blijde datum", de vogel Phoe-' nix die dankzij een soldaat uit zijn as herrijst en het devies „Grieken land van Griekse christenen", het laatste vergezeld van getekende land kaarten waarop Cyprus al deel uit- Uitstelcendeaonbieding voor de war me dagen, dit comfortabele zomer- costuum. Trevira. Courant 3-knoops- model. In vele modieuze zomerkleu- ren: grijs, groen, beige en donkerblauw tQ serie 1 09. serie 2 ROTTERDAM liSSELMONOe HOOGVLIET SCHIEDAM Winkelcentrum Groot IJ Winkelcentrum Hoorr.treJt VLAARDINGEN Winkelcentrum Liefveld ZEIST i Slotteen ARNHEM Winkelcentrum Pres.kheef ZAANDAM Oemitreet hoek God Grecht HARRISBURG. CAIRO (AP) Nadat zich in de afgelopen dagen reeds ernstige ongeregeldheden had den voorgedaan in de negerwijk van de stad Omaha in de Amerikaanse staat Nebraska waar groepen jon ge negers brandstichtend en plun derend door de straten trokken is gisteren de avondklok ingesteld in Harrisburg, Pennsylvania en in Cai ro. Illinois. In eerstgenoemde stad hebben zich twee dagen lang onlus ten voorgedaan. De negerleiders steunen de maatregel. In Cairo. Illinois, werd de avond klok ingesteld na een gevecht tussen een groep negers en duizend blan ken. die by een politiebureau waren samengekomen om gelyke rechten voor blanken te eisen. De blanken werden door negers uitgejouwd toen zy voor het politiebureau stonden, waarop de blanken een vlag hesen van de geconfed er eerden, dat waren de elf zuidelijke staten, die zich in de Amerikaanse burgeroorlog in 1861 var.' de Unie afscheidden. De vlag der geconfereerden werd spoedig weer neergehaald en vervangen door en Amerikaanse vlag. Vervolgens begon een gevecht tussen negers en blan ken met stenen en flessen. Van pas serende auto's werden de ruiten ver brijzeld. De avondklok was de eni ge mogelijke maatregel van orde. aangezien de ongeveer twintig aan wezige politiemannen er niet in slaagden een einde aan de rel te ma ken. OWERRI (Reuter) De Biafraan- se minister van Voorlichting heeft het personeel van het Internationale Rode Kruit beschuldigd van corrup tie, het uitbuiten van meisjes en het exploiteren van harems op hun ba sis. Tijdens een persconferentie in Owerri zei de minister dat enkele ambtenaren hulpgoederen hadden ge bruikt om de hongerige meisjes er toe te bewegen hun van dienst te zijn. De minister ging niet verder in op zyn verdachtmakingen over de harems maar ze liggen wel in de lijn van de uitlatingen het Biafraan- se staatshoofd Ojoekwoe die buiten landse helpers onlangs beschuldigde van het „bevuilen" van Blafraanse vrouwen. De minister beschuldigde de hulp organisaties tevens van het verko pen van hulpgoederen: het geld ge- j bruiken ze dan weer om de ter plaat se gebruikte voedingsmiddelen te ko pen. Het gevolg was dat hulpgoederen zo op de markt gekocht kunnen wor den zodat het moeilijk is mensen tc pakken die „zwart" verkopen. maakt van één groot-Griekenland. Binnen die kazernes worden de Cy prische recruten natuurlijk in dezelf de geest opgevoed, maar. aldus dr Lyssaridis. sinds kort politiek „Cen trum-leider" op het eiland, hun fa milies zijn er gelukkig ook nog". „Kroonprins" Kliridis Doet de regering (i.e. president Makariosi hier niets tegen? En waar om leidt de nieuwe Enosis-campag- ne onder het officiële Cyprische le ger niet tot nieuwe wrijving met Tur kije? Deze twee vraagtekens voeren naar het huidige Griekscyprische po litieke tableau, dat er niet bemoedi gend uitziet. Aan de linkerzijde (dus anti-junta» bestond tot voor kort als enig goed georganiseerde partij de communistische „Akel", die naar schatting 30 tot 35 procent van de Griekstalige bevolking bestreek en die. om niet geheel duidelijke rede nen, door dik en dim pro-Moskou bltfft. Als reactie daarop is dit voor jaar. „teneinde alle tegenstanders van de Akel te bundelen", een par tij gesticht die zioh „Verenigde Par tij van Nationaal-denkenden" noemt en onder leiding staat van Kliridis, de voorzitter van het Griekscypri sche parlement, onderhandelaar met de Turk Denktasj en algemeen be schouwd als „kroonprins" van Ma karios. Tegen deze „opdeling" van de Grieks-cyprioten in Nationaal-den kenden en Moskovitische verraders heeft nu bovengenoemde dokter Lvs- i saridis, die ook lijfarts van Maka rios en afgevaardigde is. een eigen j party gesticht, de „Demokratische Unie van het Centrum". Vanuit de ze contreien wordt gesteld, dat de party van Kliridis een door het bui tenland aangewakkerde poging is. Cyprus in pro-NAVO-richting te stu ren. Kliridis zelf heeft ln niet al te duidelijke bewoordingen gezegd dat de neutraliteits-poltiek van Cyprus schipbreuk heeft geleden". Op den duur wil men. aldus Lys saridis. komen tot de „dubbele Eno- 'j sis": de autonome kantons, die Denk tasj zal hebben afgedwongen. bij Turkije, de rest bü junta-Griekenland. Dat is ook de reden, zo zegt hij, dat de Enosis-campagne van de offici- ren op Cyprus geen breuk met Tur- kü« ten gevolge heeft: de Turken is „onderhands" duidelijk gemaakt dat hiermee de „dubbele Enosis" wordt bedoeld. „Banneling" Grivas Of deze redenering juist is of niet: het kunstmatig .hooghouden" van de Enosis-gedachte op Cyprus is na tuurlijk een bedenkelyke zaak voor al omdat de Griekscyprische be volking er (anders dan zo'n vijftien jaar geleden» hoegenaamd niet warm voor loopt. Bovendien schijnen er op het eiland ongeveer vijf rechtse or ganisaties werkzaam te zyn, die de Enosis-gedachte met bomaanslagen e.d. nieuwe leven in willen blazen. VIENTIANE (Reuter) De Lao- tiaanse regeringstroepen hebben hun hoofdkwartier teruggetrokken uit Moeong Goeoi in het noorden van het land welke plaats nu omsingeld Is door Noordvietnamezen. De Noordvietnamezen. ter sterkte van zeven bataljons, hebben vijf strategische heuvels rond Moeong Soeoi in handen. Van de zeven re geringsbataljons in het gebied wordt er één vermist. Regeringskringen noemen de ge vechten rond Moeong Soeoi van po litieke betekenis omdat de plaats door neutralistische troepen wordt verde digd. Bij een val van de stad zouden de politieke gevolgen ernstig zijn. ADVERTENTIE sommige schijnen junta-gezind te zyn. andere meer Grivas-gezind. Gri vas is de voormalige EOKA-leider. die in een soort ballingschap in Athe ne leeft maar geen vriendschappe lijke betrekkingen met de junta on derhoudt die hem in december 67 uit Cyprus terugriep: er zijn zelfs spe culaties dat hy de „generaal Akri- tas" zou zyn die de laatste tyd pam fletten ondertekende waarin verant woording wordt aanvaard voor recen te bomaanslagen in Athene. Reeds is de hoofdcommissaris van politie in Nicosia bij een aanslag gewond geraakt, en ook Lyssaridis heeft vo rige week bekend gemaakt dat hij op de noogte is van plannen voor een aanslag op hemzelf („maar do de leiders zyn soms nuttiger dan le vende" zei hij erbij). Natuurlijk is het moeilijk na te gaan in hoeverre zo'n bekendma king in typisch-Cyprische „context" niet tevens dienst doet om het nieu we partijtje dat deze zomer op gro tere schaal „de boer wil opgaan" meer bekendheid te .verschaffen. Doch al met al lijkt de situatie tus sen Grieken en Grieken op het ei land dat de laatste weken explosei- ver dan die tussen Grieken en Tur ken. Het is de vraag, hoe lang Maka- j rios zyn overkoepelende, om zo te zeggen „keizerlijke" rol nog kan handhaven. Een beeld uit vroeger tijden: een Griekse schaapherder op Cy prus gewapend ter ezel. CAIRO (Reuier) Het gezag hebbende Egyptische blad „Al Ahram" schrijft dat bij het luchtge vecht gisteren boven het Suezka naal 50 Israëlische en Egyptische vliegtuigen betrokken zijn geweest. Het gevecht duurde ongeveer vijf tig minuten en strekte zich uit over een luchtruim van veertig vierkante kilometer. Het begon toen vier Is raëlische jagers trachtten het Egyp tische luchtruim binnen te dringen. Zoals gemeld is, volgens Israëlische lezing, een Egyptische Mig neerge schoten en keerden de Israëlische toestellen op hun bases terug. Egypte zegt dat twee Israëlische toe stellen zijn neergehaald en dat geen Egyptische vliegtuigen verloren gin gen. ATHENE (AFP> De Griekse premier Papadopoelos heeft donder dag de president van de staatsraad verzocht af te treden. De raad heeft onlangs een regeringsbesluit vernie tigd tot ontslag van 21 rechters en officieren van justitie. Dezen waren bij de staatsraad in beroep gegaan tegen het ontslag, aanvoerend dat zy niet in de gelegenheid' waren gesteld rich te verweren. De Griekse regering is van me ning dat de staatsraad zich boven de wet heeft gesteld. Zij zal zich niet aan het besluit van de raad storen. De raad heeft tot taak de burgers te beschermen tegen willekeur van de overheid. Operationeel Frankrljks strate gische ballistische kernraketten kun nen nu, na een reeks succesvolle proeven, als operationeel worden be schouwd. aldus het Franse ministe rie van Defensie. BONN (Reuter) West-Duits- land zal nazi-moordenaars nog min stens tien jaar blijven vervolgen en straffen, zo heeft de Westduitoe bondsdag (Tweede Kamer) gisteren besloten. De bondsdag heeft in derde en laatste lezing een wetsontwerp goedgekeurd waarbij de tijdslimiet voor de vervolging van groepsmoor- den wordt opgeheven en de limiet voor de vervolging van alle andere gevallen van moord tot eind 1979 wordt verlengd. De goedkeuring van het wetsontwerp geschiedde met 280 stemmen voor en 127 tegen, bü vier onthoudingen. Het goedgekeurde wetsontwerp was een compromis over een eerder wetsontwerp, dat op 11 juni in eerste lezing ging en waarbij volledige op heffing van het verjaringsstatuut werd voorgesteld, dat een tijdslimiet van 20 jaar stelde by het begin van onderzoeken naar allerlei gevallen van moord. Als dit statuut, dat op 31 december zou verstrijken, niet op geheven of verlengd was, zouden nazi-moordenaars die nog niet opge spoord zijn na dit jaar niet meer voor vervolging in aanmerking geko men zijn. De compromis-oplossing was voor gesteld nadat de christendemocrati sche partij had gestaan op een so ciale behandeling van minder grote delinquenten, hetgeen de schijn wek te, dat men de wetgeving wilde op houden tot na de algemene verkie zingen in september. De bepaling omtrent groepsmoord heeft geen betrekking op de vervol ging van nazi-moordenaars, aange zien de misdaad van groepsmoord pas in 1945 in het Westduitse straf recht is ingeteerd en geen terug werkende kracht kan hebben. Voormalige nazi's kunnen tot eind 1979 voor het gerecht gedaagd wor den tenzy het verjaringsstatuut dan opnieuw verlengd wordt. (ADVERTENTIE) Succesvol in vele internationale rallies. Prijs f 5.895,- (incl. BTW 1 6.602,40). Stuur T»iJ Informatie over DAF33, DAF44. DAF44 Stationcar. DAr DAF55 Coupé. OAFSS Stationcar. (Onderstrepen wat u wenst Q- O In enveloppe tonder potUegel enden een DAF entwoordnummer 1006. Eindhoven. VRIJDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: leer lingenuitvoering kon. conserv. voor muziek. Kurzaal. 14-17 uur: concours Int. koorfestival. Om '20 uur concert ln ka der koorfestival. Ned. Congresgebouw, 20.15 uur: Re sidentie-Orkest. Openluchttheater Zuiderpark, 20 uur: Roemeens staatsensemble. Theater ln de Steeg. 21 uur: caba ret Salvo olv. Inge Tielman: „Psst". ZATERDAG Kon. Schouwburg, 20 15 uur: Natio nale Ballet: Bolero van Ravel, Epi taaf en Mutation. Kurzaal, 10*17 uur: concours Int. koorfestival. Om 20 uur: slotconcert winnende koren int. koorfestlval. Theater ln de Steeg. 21 uur: caba ret Sa vo olv. Inge Tielman: „Psst". MAANDAG Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Royal Shakespeare Company: „Troilus and Cressida" van Shakespeare. DINSDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Roval Shakespeare Company„Troilus and Cressida" van Sheakespeare. Ned. Congresgebouw, 20.15 uur: El- ly Ameling. sopraan en Jörg Demus, plano WOENSDAG Ned. Congresgebouw. 20 15 uur: Ber- ïyns Philharmonisch Orkest DONDERDAG Circustheater. 20.15 uur: Ned. Ope rastichting en Nat. Ballet: Le Rossig- nol/Petroesjka van Strawlnsky Mede werking van R'dams Phllharm. Orkest en Ned. Operakoor. Apollo: „Rio Hondo", 18 jr. Dag. 12.15. 2.30. 7. 9.15. Zat en zond ook 445. Asta: „De langste dag", 14 Jr. Dag 2 en 8. Bijou: „Astérlx en de helden", a l. Dag 2. 4.15, 715, 9.30 Camera: „The party", a.l Dag 215. 715, 9.30. Zond ook 430 Cineac: „Jung e boek", al Dag izond v.a 11.20) 9.30. 11.30. 1.30. 3.30. Om 6.30, 7.30, 9.30-' „I love you love", 18 jr. City: „De eend en de cadillac", a.l. Dag 2. 6.45. 9.15. Zond 145, 4.15. 6.45, 915. Corso: „De man met de v(jf paspoor ten". 14 Jr. Dag 2. 8.15 Zat 2. 7. 9.15. Zond als zat, ook 4.15. Du Midi: „Met de pil meer mans", 14 jr. Dag 8.15. Zat en zond 7, 930. „Danny Kaye. de circusheid", a.l., dag (beh. zat en woe) 2.30. Euro-cinema: „The great race", a.l Zat. zond en woe 4 en 8. Ov dag 2 en 8. Flora: „Lifsters". 18 Jr. Dag 2.30. 7. 9.15. Zond 2. 4.30, 7, 9.15 Krlterion: „Lieve lieve John", 18 jr. Dag 2.15, 7, 9.15. Zond 1.45. 4. 7. 9.15. Metropole Tuschinskl: „Sweet Charity" 14 Jr. Dag 2 en 8. Odeon: „Funny girl", a.l. Dag 2 en 8. Olympla: „Met zes wordt het homme les". a.l Dag 2 en 8. Passage: „Pay dirty", 18 Jr. Dag 2.30, 7. 9.30. Zond 145. 4.15. 7. 930. Rex: „De nichten". 18 jr. Dag 9.30. 11.30. 1.30, 330, 5 30. 7.30. 9.30 Zond v.a 1.30. Roxy: „Cowboy Gannon", 14 Jr Vrij. zat en zond 230 7 915.,. Ov dag 2.30 8.15 Seinpost „:The graduate" 18 Jr Dag 81.5,. Zat en zond ook 2. Studio de Luxe Some like it hot" 14 jr Dag 21.5, 7. 930 Zat en zond 130 4 7 930 Studio 2000 De gendarme op vrijers voeten" al Dag 715 9:30 ..Dond vry ma dl ook 2 Zond ook 4 Thalia .Liefde was haar beroep" 18 Jr Zond 7 en 915 Ov dag t/m di ook 230 De Uitkijk Het dagboek van een ka mermeisje" 18 Jr Dag 230 730. 915 Zond 2 415 730 945 Schouwburg: Llesbeth List en tri# Louis van Dijk. voorstelling in kade Holland Festival 8.15 uur nam. Oude Vest 13 Evangelisatie chrlstan- gem. Ecclesia 8 uur nam. Titus Brandsmaln. 76 „De Duikboot" Clubhuiswerk handenarbeid 8-10 nam. Oegstgeest Volle evangelie-samen- komst i Rijnlandslyceum Apollolaan 1) Spr. mej. J. van Wierlngen 8 uur ni- middag. Rijnlandslyceum (Apolloln. 1) Gem, voor oorspronkelijk christendom. Oegstgeest Spr. evang. N. v. d. I 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezus Chris- tus van de heiligen der laatste dagen 11.30 uur voorm. Wassenaar (Rest. Bijhorst) Drive- ln-dienst 10.30 uur voorm. Zyisingel 2 Volle evangelle-zendJtj Spr. dhr. J. Zijlstra 10 uur voora, Oude Rijn 3 Pinkstergemeente Spr. dhr. Eikerbout 3 uur nam. MAANDAG Kamer van Koophandel en Fabrie ken van Rijnland Ledenvergadering 2.30 uur nam. Stadhuis Gemeenteraad 7.30 uur na middag. DINSDAG Zijlsingel 2: Volle Evangelie-on ding Spr. dhr. Zijlstra 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zit ting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7-B uur nam. Jeugdhuis (Breestr. 19) Spreekuur Chr. Emigratiecentrale 7-8 uur nam. WOENSDAG LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Jerry als baby-sltter", al. Dag. 2.30. 7. 9.15. Zond. ook 4 45. Nachtvoorst, vrij en zat.: „De minna res". 18 Jr, om 11.30 uur. I ulo„De nichten", 18 Jr. Dg. 2.30, 7. 9.15. Zond ook 4.45. Siudio: „Therese en Isabelle", 18 Jr. Dag 2.30, 7. 9.15. Zond ook 4.45. 'Jrianon: „De langste dag". 14 Jr. Dag. 2 en 8. Rex: „Fatale lust", 18 Jr. Dag 2.30. 7. 9.15. Zond ook 4 45. Vrij en zat. nachtvoorst.: „Sexy Carmen baby", 1B Jr, 23.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Molenmuseum „De Valk" (Dagelljb van 10 uur voorm. tot 5 uur nam. Zon dag 15 uur nam Maandags gesloten. Jeugdmuseum (Koppenhlnksteeg 2) Tentoonstelling over cie natuur en an tiek uit grootmoederstyd. uitsluitend zaterd. van 11-17 nm. en na verzoek Cronesteinkade 2). De ^akenhal Dag. 106 uur: zond. i 5 uur Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28)Werkd. 10 uur voorin. 5 uur nam.: zond. 15 uur nam Rljksmuseun vooi olkenkunde! (Steenstraat 1) dag 105 u.: 'szon- lags 1- uur nam Ned.-Legermuseum: Geopend maan dag tot ei met vrijdag 9 uur voorm.- 6 u nam. zon. en feestdagen 1— uur nam Rijksmuseum voor de geschieden» der natuui wetenschappen Dag lH uur zone" 14 uur Kunstzaal Heuff (Wassenaar) Jan t. Tongeren, schilderijen en tekeningen, dagelijks (behalve zondag) 10-17 uur. dagelijks (behalve zondag) 10-5 uur, juni) Heempark Oegstgeesterweg (Kikker polder) Flora van eigen bodem, dag. van 8 uur voorm - 5 uur nam.: mei t.e.m. oktober op zat. en zond 2-» uur nam De Lakenhal Tentoonstelling Roe* land Koning, schilderyen en tekenin gen, dag van 10 uur voorm.-5 uur n° 's Zondags van 1-5 uur nam (t.e.m lull) Avond- en nachtdienst der apotheken. Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek van Driesum. Mare 110, tel. 20406. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp f Apotheek Voorschoten zyn de gehele i week geopend. De Oegstgeestse Apotheek is zondag 29 juni geslo* ten van 8 uur tot 24 uur. WEEKENDDIENSTEN. Tot zaterdagmorgen 10 uur raadple* ge men de eigen huisarts, daarna toj zondagnacht 12 uur uitsluitend vow spoedgevallen de dokterstelefoon 2222*

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 2