Okkers 'draad' brak bijna Van Dongen en Lodewijkx ontvluchten het circuit Dure zege Alle Nederlandse dames uitgeschakeld op Wimbledon Leo Proost winnaar GP van Amsterdam Geheimzinnigheid rond Asser TT Bijna de lucht in Bres in pantser Nieuwe nederlaag Legierse mag weer fietsen Honkbalweek Belangstelling bleef onder de maat Spel van De Zijl niet erg hoopvol CHRIS CRACK - sportstrip door Dick Bruynestein VRIJDAG 27 JUNI 1989 PAGINA 25 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD V Wielenvedstrijden op de baan WIMBLEDON (GPD) Tom Okker heeft de adem van de ontluistering op het centrecourt van Wimbledon donderdag middag in de nek gevoeld- Bijna was de draad, die bijna elke speler in dit enerverende wereldtoernooi slechts zeer broos verbindt met de volgende ronde, wreed en vroegtijdig verbro ken door de 30-jarige Amerikaan Ron Holmberg. Okker redde zich nog uit een achterstand van twee sets (36, 26) in vijf sets (61, 64, 62) na ook nog in de vierde set spitsroeden te hebben gelopen tot 44. Okker, een tijd later ontspannen en opgelucht commentariërend: „Nee. ik gaf er na die twee sets achter ook geen cent meer voor. Ik heb me toen alleen nog staande kunnen houden met de gedachte aan Laver, die het woensdag ook nog na een dergelijke achterstand had gered". Een aanwijsbare reden voor deze dreigende nederlaag? „Ja. hij sloeg zo goed, hé. Hij speelt zeer gemakkelijk en legt de bal neer waar hij'wil. Ook had-ie me lelijk met die uitstekende lobs. waardoor mijn aanval werd verstoord". Okker zoekt overigens ook de schuld bij zichzelf. „Met m'n service ging het weer niet best soms. Ik heb nogal wat dubbele fouten ge slagen, geloof ik, en mijn tweede service kwam nog wel eens niet diep genoeg. Ik vond die baan nogal hard, waardoor de bal veel ho ger opspringt dan bijvoorbeeld op Queens. Dat was een van de re denen waarom het ook met m'n backhand niet wilde. Ik ben hem toen maar gaan „tjippen" (waarmee hij slicen bedoelt». „En daar had ik meer succes mee. Ik kreeg goed de schrik dat het mis zou gaan, toen ik meteen al in die tweede set mijn service verloor. Zoef, zoef, vier winners, vloog hij langs me heen. Misschien dat hij ten slotte moe is geworden. Of te nerveus. Ik weet dat hij dat wordt als hij voor staat". Okker, die tijdens zijn partij nogal eens zijn neus snoot in een groot servet, schoof zijn vrij matige spel overigens niet af op zijn verkoudheid. „Nee, daar heb ik toch niet veel last van gehad". Op dat moment kwam de Spaanse prof Gimeno voorbij, die Tom begroette met: „Ha, Flying Dutchman". Waarop de droge opmerking van onze landgenoot: „Ja, ik was bijna de lucht ingevlogen". Het volgepakte centrecourt heeft bijna twee uur in spanning ge zeten over het uiteindelijke welvaren van Okker, die zich meteen al zijn eerste servicegame zag ontrukt door de feilloze plaatsingen van de reeds kaalhoofdige Amerikaan. Holmberg, nummer vijf in de Verenigde Staten en sinds kort profspeler geworden in Okkers groep, nadat hij enkele jaren tennisleraar was geweest, volleerde verbluf fend gemakkelijk en joeg zijn harde, vlakke service meestal naar de kwetsbare backhandhoek van zijn tegenstander. Okker dreigde voor al op deze machteloze 'achterhand' zijn partij te verliezen. De snel verloren eerste servicegame ook in de tweede set knakte volledig zijn zelfvertrouwen. Holmberg daarentegen verzamelde nu en dan lovegames, o.m. door twee dubbele fouten van Okker in één game (14) en door diens volkomen falende backhand, die hij bo vendien niet vermocht te ontlasten, omdat hij verzuimde de lob in te schakelen. Holmberg had er slechts ruim een half uur voor nodig om zijn tegenstander de twee eerste sets uit handen te slaan. Het was nauwelijks te verwachten dat Okker zich nog uit deze netelige positie zou weten te redden. Okkers vrouw, in kleurig broek- pak op de tribune, stak nerveus een sigaret op. Okker had het voor deel dat hij de derde set met de service kon beginnen en zowaar ontrukte hij Holmberg daarna ogenblikkelijk diens opslag. Echter niet helemaal door eigen verdienste, want de Amerikaan sloeg o.m. een dubbele fout en een volley in het net (2—0). Daarna weer serviceverlies van Tom en nog wel op love, maar Holmberg was duidelijk over zijn hoogtepunt heen. Met 6—1 kwam onze landgenoot weer enigszins op de been, maar de weg naar de ontsnapping was nog ver. De lijnrechters namen dubieuze beslissingen in zijn nadeel en Okkers service wilde nog steeds niet vloeiend verlopen, zodat de dreiging van de uitschakeling bleef met 33, 44 en 1540 op de service van de Amerikaan. Maar toen: twee dubbele fouten, een ge miste smash van Holmberg en een verraderlijke slice-backhand van Okker (54). De definitieve bres in het pantser van de Amerikaan was geslagen. Okker serveerde en volleerde als een dolleman naar 64. waarmee hij eindelijk op gelijke voet was aangeland met zijn tegenstander. Deze tegenslag was teveel voor Holmberg. De ommekeer voltrok zich geruisloos, maar onverbiddelijk. Holmberg verloor zienderogen de macht over zijn slagen en Okker veerde op naar zijn gebruikelijke niveau van vliegende volleys en daverende drives. Met 62 kwam toch nog een prettig ontwaken uit deze lange nachtmerrie. Okker moet nu uitkomen tegen de Australische nummer vier Dick Crealy. Mocht hij die partij tot een goed einde brengen, dan vindt hij bij de laatste zestien de Australiër Carmichael tegenover zich, die verrassend de Amerikaan Cliff Richey uitschakelde met 26, 6-4, 7—5, 64. In het dubbelspel met Riessen won Okker van de Chilenen Cor- nejo/Fillol met 6—2, 97, 60. Nederland heeft vandaag al zijn dames reeds uit het enkelspel zien verdwijnen. Na de bijna beschamende nederlaag van Judith Salome woensdag, schoten gistermiddag ook de overige vijf meisjes in wed strijdinzicht. conditie of gewoon in techniek tekort. Marijke Schaar- Jansen en Astrid Suurbeek hebben het nog tot twee wedstrijden kunnen brengen. Marijke Schaar voltooide eerst met succes haar gisteren wegens duisternis bij 4—4 in de laatste set afgebroken partij tegen de Britse Robin Lloyd (6—4, 3—6, 6—4), waarmee zij goed wegkwam, omdat ze de vorige avond een voorsprong van 40 had verspeeld. De onbe kende Amerikaanse Pamela Teeguarden. die niet eens op de rang lijst van 21 speelsters voorkomt, kon zij echter na een goed begin niet weerstaan: 26, 64, 61. Astrid Suurbeek was al bij voorbaat gedoemd te verliezen van de Australische crack Lesley Bowrey-Tumer en dat gebeurde kansloos met 61, 63. Betty Stöve verloor volkomen onnodig van de charmante Austra lische Hellen Gourlau. De Rotterdamse beschikte over de betere slagen, maar forceerde daarnaast teveel en faalde zo gauw het er echt op aan kwam. Derhalve een spijtige nederlaag van 4—6, 6—3. 6—4. Tine Zwaan heeft zich uitstekend geweerd tegen de Russische Olga Morozova. vorig jaar finaliste op Wimbledon in het gemengd dubbel spel met Metreveli. De meer ervaren Russische zegevierde met 6—3. 6—4. Ada Bakker tenslotte sneuvelde tegen de Australische jeugdspeel- ster Wendy Gilchrist met 6—3, 5—7. 9—7, na nog met 3—1 in de laatste set te hebben voorgestaan. Het blonde Haagse meisje schoot ln hoofdzaak in bewegelijkheid en conditie tekort. Een pleister op de wonde voor Judith Salome was, dat Jean An thony, die haar uitschakelde, gisteren ook de Franse profspeelster Francoise Durr de baas was (06, 63, 64). Bij de heren was nog belangrijk de uitschakeling van de als vierde geplaatste Australische prof Ken Rosewall (34) door de Ame rikaanse nummer vijf, Robert Lutz, met 86. 7—9, 63, 62. De Amerikaanse kampioen Arthur Ashe had de grootste moeite met de Brit Stilwell. die voor eigen publiek naar een zeldzame vorm groeide (6—2, 16, 62, 1315, 12 10). Liggend op de grasmat van Wimbledons centre-court kijkt Tom Okker, in zijn moeilijke par tij tegen de Amerikaan Holmberg, de bal na. OSLO (ANP) Nederland heeft in de openseries van de Europese bridgekampioenschappen in Oslo op nieuw teleurgesteld. Met 26 ging de wedstrijd voor de vijfde ronde te gen Groot-Brittannië verloren. De Nederlandse dames deden het beter Zü wennen met 71 van Finland. DEN HAAG (GPD» De Haagse coureur Peter Legierse mag weer fietsen. Zijn schorsing door de KNWU wegens het gebruik van doping in de eerste etappe van Olympia's Tour is voorlopig opge heven. De KNWU nam dit besluit naar aanleiding van de dopingaffai- re Eddy Merckx. Deze voorlopige vrijspraak geldt ook voor Tino Ta bak, die in de Ronde van Limburg op het gebruik van stimulantia werd betrapt. Atletiek Tijdens atletiekwed strijden in Nijmegen heeft de negen tienjarige Jos Hermens (UNC) het Nederlands jeugdrecord op de 1500 meter verbeterd en gebracht op 3.50,4 seconde. Hij bleef 2,2 seconde onder het oude record van Sjef Hensgems (Achillis/TOP). AMSTERDAM (ANP) Een on gekend aantal toeschouwers (tiendui zend) is gisteravond naar het Olym pisch Stadion in Amsterdam getogen om getuige te kunnen zijn van inter nationale wielerwedstrijden. Een hoogtepunt vormde de Olym pische revanche tussen de tandem- paren Jan JansenLeijn Loevesijn en Daniel MoreionPierre Trentin (Fr.). De eerste rit brachten de Ne derlanders in grootse stijl op hun naam. maar in de tweede gingen de Olympische kampioenen juist een banddikte eerder over de streep. In de sprintritten k deux waren de Fransen oppermachtig. Zowel Tren tin als Moreion wonnen twee maal. In het nummer k quatre werd het geen dubbele Franse zege. Trentin eindigde zelfs achter Moreion, Louve- seijn en Jansen pas op de vierde plaats. De uiteindelijke zege was voor Frankrijk met 138. In de amateurwedstrijd achter gro te motoren over dertig kilometer be wees Cees Stam er weer helemaal bij te horen. Nadat hij enkele weken uitgeschakeld was wegens een gebro ken arm verscheen hij voor het eerst op de baan. Zijn rentree werd be loond met een tweede plaats achter Dries Helsloot, die een voorsprong had opgebouwd van 470 meter. In de amateurwedstrijd over tien kilometer had een naar incident plaats. Gerrie Fens kwam door een ongelukkige manoeuvre van Egberts ten val in een bocht. Hij bleef vyf minuten gewond op de baan liggen en pas toen vond men het noodzake lijk om hem weg te dragen. Fens moest met schaafwonden, een hoofd- wond en klachten over pijn in de rechterheup naar een ziekenhuis Leo Proost worden. Tino Tabak won de race In de stayerswedstrijd voor be roepsrenners om de Grote Prijs van Amsterdam was de Belg Leo Proost niet te genaken. Alleen Jaap Oud- kerk kon hem redelijk volgen maar hü was niet in staat de soepel rijden de Belg serieus te bedreigen. Piet de Wit ook lange tijd in kansrijke posi tie maar nadat zijn gangmaker Sta kenburg tweemaal pech had gekre gen was het spel voor de Z aankan ter uit. HAARLEM (ANP) Tijdens de Haarlemse honkbalweek hebben de California Stags gisteravond de i Berlin Bears verslagen. De uitslag was 176 in zeven innings. ASSEN (GPD) Geheimzinnigheid omringt ieder TT-ge- beuren. Terwijl gistermiddag andermaal zo'n tienduizend kijk- lustigen opgewonden 's werelds beste motorrenners over het Asser circuit zagen cirkelen, ontvluchtten vrijwel onopgemerkt twee Nederlandse topcoureurs het bedrijvige, bijna chaotische centrum van de Drentse baan. Cees van Dongen haastte zich met zijn kostbare 125 cc Suzuki in het gezelschap van sponsor Henk Viscaal naar Almelo. Paul Lodewijkx, de mysterieuze, verkoos verlaten Drentse land wegen, om zijn Jamathi-machine nog eens aan een zorgvuldige test te onderwerpen. De „openbare test" 's morgens op het natte TT-circuit, had evenals de avond tevoren, vraagtekens opgewor pen omtrent het vermogen van 50cc Jamathi van Lodewijkx. De concur rentie, met de temperamentvolle Spanjaard Nieto in het voorste ge lid, was opnieuw sneller geweest. Lo gisch, meenden ingewijden, Lode wijkx speelde een slim spelletje. Maar de betrouwbaarheid van dit „spelletje" werd aan het wankelen gebracht toen Jamathi-brein Jan Thiel de resultaten van de trainin gen beoordeelde met: „Och. het ging wel. Daarna maakte Jan Thiel zich haastig uit de voeten voor nieuwsgierige vragenstellers. Sluiter Voorzitter Jaap Timmer van het Motor Race Team Nederland, waar toe ook Paul Lodewijkx behoort, lichtte een eindje van de sluier op: „Die Jamathi-jongens vormen nu eenmaal niet zo'n professioneel fa- brieksteam, waarbij alles precies tot in de puntjes volgens een schema wordt afgewerkt. Het zijn pure lief hebbers die de ene dag harder aan htm machientje sleutelen dan de an dere. Ze trainen weliswaar dag in dag uit naar perfectionisme van dat motortje, TT. of geen TT, maar het blijft de vraag of de Jamathi's za terdag in optimale conditie zijn. Dat is voor hen eigenlijk ook een kwes tie van geluk". Een andere Nederlander, die zater dag in elk geval een heldenrol lijkt te zijn voorbehouden, is „veteraan" Cees van Dongen. Onder de goed keurende blik van zijn Almelose sponser Henk Viscaal. zorgde Van Dongen gistermorgen met zijn Suzu ki voor de snelste rondetijd, hetgeen het duo tot een onverwachte ma noeuvre deed besluiten. Viscaal: „We verlangen volledige rust om een paar nieuwe onderdelen in de machine te kunnen monteren. Daarom pakken we de spullen in en gaan naar Al melo". Risico NEW YORK (ANPI De Ameri kaanse tennis-promotor George Mc Call verklaarde donderdag in New York dat hij het contract van de vier prof ten nisspeelsters Billie- Jean King, Rosemary Casals (bei den (VS). Francoise Dlir (Fr.) en Ann Jones (GB) waarschijnlijk niet meer zal verlengen. De belangstel ling voor zijn damesgroep is de af gelopen twee jaar dusdanig onder de maat gebleven, dat hij het niet lan ger verantwoord acht nog grote be dragen in de speelsters te investe ren. Henk Viscaal voegde er aan toe: „Cees heeft een goede kans om eerste te worden en de wereldtitel is nog steeds binnen zijn bereik. We nemen daarom geen enkel risico. We plaatsen een nieuwe krukas en zui gers in de motor". De Almelo'er verklaarde het suc ces van Van Dongen zonder aar zelen: „Sinds ik de beide Suzuki's van Hans Georg Anscheidt heb op gekocht, heeft hij eindelijk de be schikking over uitstekend materiaal. Daar heeft het hem steeds aan ont broken". Iemand, die onverschrokken is ge worden door plotseling succes, is Theo Louwes. De Groninger (giste ren in de halve-liter klasse op eer biedwaardige afstand tweede achter Agostini (wees naar de vier blinken de MV's van de Italiaan. „Als ik zul ke klasse-machines had. werd ik hier winnaar". Cees van Dongen heeft jarenlang hetzelfde gedacht. De snelste trainingstijden zijn: 50 cc: 1. Angelo Nieta (Spa) op Derbi 3.50.6 (120.77 km/u), 2. Aalt Toersen (Ned) op Kreidler 3.53,0, 3. Jan de Vries (Ned) op Kreidler 3.53.6. 125 cc. 1. Cees van Dongen (Ned) op Suzuki 3.35.7 (128.585 km/u) 2. Kent Andersson (Zwe) op Maico 3.39.6, 3. Dieter Braun (WD1) op Su zuki 3.42.9. 250 cc: 1. Rodney Gould (GBr) op Jamaha 3 23.4 (136.361 km/u) 2. Boer je Jansson (Zwei op Kawazaki 3.33.7. 3. Christian Ravel (Fra) op Jamaha 384,6. 350 cc: 1. Giacomo Agostini (Ita) op MV Agusta 3.15.0 (142,234 km/ui, 2. Bill Ivy (Gbr) op Jamaha 3.17,3, 3. Rodney Gould (Gbr) op Jama ha 3.18.0. 500 cc: 1. Giacomo Agostini (It) op MV Agusta 3.09.4 (146,5 km/u). 2. Barnett (Gbr) op Matchless 3.21,4. 3. Bill Nelson (GB» op Paton 3.21,7 Zijspanklasse: 1. Enders/Engel hardt (Wdl) op BMW 3.35,1 129,1 i km/u), 2. Fath/Kalauch (West Duits land) op Urs 3.35.2. De Italiaanse geweldenaar Agostini in actie op het circuit van Drente SAN SALVADOR (ANP) De overwinning met 30 die het elftal van El Salvador 15 juni op Honduras in de voor ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal behaalde, is de kleine midden- Amerikaanse staat duur komen te staan. Vooral de in Hondu ras wonende inwoners van El Salvador (en dat zijn er vele duizenden) hebben het de afge lopen week zwaar moeten ont gelden. Zij werden gemolesteerd en aan hun eigendommen werd door plundering en brandstich ting voor ruim vijfenveertig miljoen gulden schade berok kend. Ook de regering van Honduras bleek de nederlaag maar moeilijk te kunnen ver kroppen. Men heeft namelijk een importverbod van goederen uit El Salvador afgekondigd. El Salvador heeft zich Inmiddels tot de inter-Amerikaanse com missie van de rechten van de mens gewend. Vandaag ontmoeten Honduras en El Salvador in Mexico-Stad elkaar opnieuw op het voetbal veld LEIDEN De aspiraties van de Zijl naar het eerste klasse-schap zijn in de waterpolowedstrijd van gis teravond niet uit de verf gekomen. Tegen zwakke broeder De Maas speelden de Leidenaars een traag en weinig productief spelletje, hetgeen wel een 62 overwinning opleverde, maar zeker geen ai te hoopvolle in druk achterliet. De Zijl ging na het eerste fluitsig naal direct in de aanval. Het duur de niet lang of Frans de Boer scoor de uit een vrije bal van Loek van Kampen het eerste doelpunt voor de roodwitten. Een grove fout van de Leidse achterhoede bracht De Maas nog in dezelfde periode op gelijke hoogte. De thuisclub bleef in de twee de periode de betere ploeg maar kwam slechts moeizaam tot scoren. Leo Onderwater vond maar één keer het net. Een strafworp liet On derwater onbenut. In de derde speel tijd kreeg De Zijl opnieuw een straf worp toegewezen. Deze keer deed Ja cob Spijker het wel goed (3-1), ter wijl Onderwater er even later 4-1 van maakte. Enkele minuten daar na miste Albert Spijker een penal ty. Theo Uittenhout werd ln de vier de periode éénmaal gepasseerd. Een strafworp hield hij echter keurig uit zijn doel. Welling en Loek van Kam pen zorgden voor een 6-2 eindstand.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 25