Superknechten rondom Merckx WHNi 'Te weinig kwaliteit op het zadel Rennen naar de Elzas om Belgische crack te vellen Zwarte van Tervuren Ploegen leiders, renners UNIEK VOOR LEIDEN Oud-ploegleider Ab Geldermans: TOUR DE FRANCE aleI VAKANTIE SCHOENEN VRIJDAG 27 JUNI 1969 PAGINA 23 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllll UlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIKII'HI fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI (Door Fred Raeké) ROUBAIX (GPD) Binnen een week, zo voorspellen sombere lieden in het morsige Roubaix, dat door enkele Vlamingen nog al tijd hardnekkig Robeke wordt genoemd, bin nen een week dan heeft het tourpeloton van 130 met 30 coureurs aan omvang ingeboet. In de buurt van de Frans-Duitse grens namelijk heeft men al haastig de Ballon d'Alsace in het routeschema ingepast en dat is gewoon een berg, al reikt de doorgaans mistige top niet hoger dan tot ongeveer twaalfhonderd meter. Niettemin ligt tegen die ballon een wreed stukje weg en bovenop houdt de zesde etappe van de ronde abrupt op. Daar worden dan gretig de minuten geteld en vooral de overgebleven krachten gepeild. Voor de knechten uit de grote groep, die zich in de voorgaande dagen al hebben moeten afbeulen in een uiterst ongelijk stukje Wallonië, zal dan gelden, dat het reservoir vrijwel leeg is. Als alles tenminste „volgens plan" gaat. Dat woordje plan gelieve men dan te vervangen door „tactiek" en die, wordt algemeen aangenomen, zal erop gericht zijn om in de eerste dagen van de 56ste Ronde van Frankrijk massaal ten strijde te trekken tegen Eddie Merckx en zijn maats. De „Zwarte van Ter vuren" heeft zijn „vorm" op moeten offeren aan de geruchtmakende dopingaffaire en een ijzeren wet in de wielersport wil, dat die ove rigens nauwelijks meetbare gesteldheid, die „vorm" heet, pas kan terugkeren bij het veelvuldig rijden van wedstrijden. kunnen zijn, als ze niet de zekerheid van het salaris dat Merckx in zijn spoor uitstrooit, hadden gekozen. En zjj vooral zullen het in deze Tour waar moeten maken, dat ze een pelo ton aan banden kunnen leggen. Als het lukt. zal onder dwang van de Faema-ploeg het grote gevecht pas veel later in de Tour gaan ontbran den. De Faema's zullen, als Merckx dat nodig acht, in de remmen knij pen totdat de maestro zelf de vinger toppen voelt tintelen, diep ademhaalt en beslist: nu is het tijd voor aanval. Poker Dat nu, heeft Eddie Merckx niet of nauwelijks gedaan. Gevolg: hij zal het in (vooral) de eerste dagen van de Tom* uiterst moeilijk hebben. Daar moet dan. zo redeneert de con currentie, gebruik van worden ge maakt. Als het kan moet Merckx dan al op afstand worden gereden en ziet: het parkoers is er uitermate geschikt voor. Eerst van Maas tricht naar Charleville de Arden nen, dan de Elzas en als dat nog niet genoeg mocht zijn meteen de Zwitserse Jura in (zevende etappe van Belfort naar Divonne les Bains). Als Merckx nu werkelijk te kampen heeft met een gebrek aan wedstrijd- kilometers, dan moet het daar. in Divonne. al wel zo ongeveer met hem gebeurd zijn. Een mooie redenering, maar er zijn genoeg tegenwerpingen aan te voe ren. Dat de gezamenlijke kopman nen die alliantie tegen Merckx inder daad wel zullen sluiten, ligt overi gens voor de hand: Nog altijd is al lerwegen in de wielerwereld de ver ontwaardiging van de coureurs over de opheffing van zijn schorsing groot. Dat die verontwaardiging zich tegen de persoon-Merckx richt is, hoewel als naïef te bestempelen, be grijpelijk. Een andere zaak is, of de verbonden troepen wel zoveel succes zullen hebben. Merckx reed in het kampioenschap van België niet over tuigend. Maar daags daarna maandag J.l. won hij imponerend in Ottignies en dat deed uitermate deskundige Rik van Looy dinsdag- Eddie Merckx Gebrek aan kilometers? avond opmerken: „Dat is goed werk, want in Ottignies wordt zowat de zwaarste kermiskoers van heel Bel gië gereden. Ik ken klassiekers, die makkelijker zijn". Wan t dan weer zou betekenen dat Merckx toch. net op tijd, het ritme weer te pakken heeft. Slimste Een andere factor van grote bete kenis is: de Faema-ploeg. Guillaume Driessen, naast de spraakzaamste, de ijdelste en de snelst „aangebrande" ook de slimste ploegleider, heeft vol gens beproefd (door Van Looy jaren lang gebruikt) recept rond Merckx een formidabel pelotonnetje ge vormd. De namen mogen dan wel licht minder zeggen, de kwaliteiten zijn er te over. Coureurs als Mint- jens, Spruyt, Reybroeck, Stevens, VandenBossche en vooral Vic van Schil zijn „superknechten". Mannen, die stuk voor stuk om der wille van het geld de rol van ondergeschikte verkozen boven het wat ongewisse bestaan, dat is gemoeid met een langzame en wellicht abrupt gerem de groei naar de status van „vedet te". Maar ze zouden zo'n vedette Trouwens, wie zou daarnaast ook geen rekening houden met het feit, dat Merckx brutaalweg poker gaat spelen? Wanneer Eddie Merckx zich goed voelt, dan wil hij winnen. Dan wil hij weer gestalte gaan geven aan die onblusbare zegedrift die hem ge haat heeft gemaakt, links en rechts in het peloton. Maar Eddie Merckx is wellicht niet eens meer te remmen in de allereerste etappe vain de ronde, die eindigt, daar waar hij werd geboren: in Sint Pieters Wo- luwe, voorstadje van Brussel. Moe ten, zo vraagt men zich in Roubaix af. niet daar al de grote mannen heftig op de pedalen om hem te rem men? De grote mannen nog afgezien van het feit, dat boze Italianen de Tour gaan boycotten, vallen er wel j een paar te noemen. Frankrijk heeft I en Eddy Beugelt getuigt dat I voor het laatst vertrouwen geschon- ken aan Raymond Poulidor. Want: „Hij is veranderd. Nooit zag ik hem zo goed rijden als dit jaar Natuur lijk. hij was altijd sterk. Maai- dom. Hij heeft nu zijn tactiek veranderd. Hij luistert naar raad, hangt niet meer in het peloton rond, maar j koerst vooraan, daar waar de klap pen vallen. En dat betekent dat hij de slag nu niet meer zo gemakkelijk j gaat missen" Poulidor dus als voor naamste concurrent van Merckx? Wellicht. Tot aan het ogenblik waar op Poulidor bij een beslissende breuk j in het peloton weer net is gevallen of net een lekke band heeft gekre- j gen. Poulidor, die rap rijdt tegen het1 horloge, maar toch niet zo rap als Merckx en die daarom links en rechts minuten moet gaan sprokke len om zich tegen die tijdritten te wapenen en Poulidor nu opeens een echte aanvaller geworden? 28JUNI-20JULI MULHOUSE feet<.uK- JE LFORT- 7e 5juïi- 1 2<4km r tfaicheéOOnï" ~- 10 NON starf et: 7jul'"112 km ,Fordaz 1527m Mon)e)sK61mr 'CHAMONIX -10e e( 8juli-221 km iMadeleine1984m -"--r BRIANpON-lleei 9juli-199km ,Vars 2111m -* - t-.:- - r -■ - 'llos 2243m - -Ji 15eeh Ibun. M-itt - C*S2»d inctivhjanr 1AGR4NDE MOIIt-Corobin revel I r 1 S-: V VJ ■Route ABerg Q Etappeplaats •Tijdrit Totaal 22etappes. Lengte van deTour ca.4100 km Anti - held Frankrijk hoopt ook op Roger Pin- geon, de winnaar van 1967. Roger, de bescheidene, de a/nti-held bijna, is, zegt men „gerijpt". Hij hoeft niet meer „aan het handje" door een oudere. betrouwbare collega als „Poupou" indertijd was. door de koers geholpen te worden. Zijn klim merskwaliteiten zijn nog niet afge nomen, integendeel. En als bewijs voert men dan aan: Roger Pingeon won alleen met een tot twee ren ners teruggebrachte ploeg als te ver waarlozen „hulp" de Ronde van Spanje. Inderdaad een prestatie van formaat. Maar Roger Pingeon heeft met andere zaken af te rekenen. Daar is bijvoorbeeld de dreigende „verdeeldheid" in de Peugeot-equipe. Wat doet ploegleider Plaud met Fer dinand Bracke? De Belg, vorig jaar kandidaat voor „geel" in Parijs, stemde zijn voorseizoen geheel op de Tour af. Bracke gelooft nog altijd in zichzelf, wordt geprikkeld door de hoon die hem van tijd tot tijd striemt: „Je zult. ondanks dat we reld-uurrecord van toen. nooit tot de groten worden gerekend, Bracke en Pingeon in één ploeg Gaston Plaud. die ook nog na veel wikken en wegen de eerzuchtige Karstens binnenhaalde, zal vaak vertwijfeld van kamer naar kamer snellen in de etappe-hotels. rechtstreeks en op eigen kracht zal kunnen profiteren van de omstan digheid dat Merckx inderdaad dit maal niet voluit zal kunnen koersen. Outsiders Italianen En dan natuurlijk de Italia nen. De Molteni-ploeg kent nauwe lijks een kopman, of het zou Miche- le Dancelli moeten zijn. Maar aan genomen mag worden, dat de Molte ni's met spurtersbaasje Basso en col lega Sant-Ambrogio in de gelederen, uitsluitend naar de Tour komen om de dagprijzen op te rapen. Anders is het met Salvarani. Op nieuw zal Fi- lice Gimondi proberen Merckx te at taqueren. Wanneer en waar dan ook. Dat is juist de moeilijkheid met Fe lice: hij valt te opzichtig aan, op de verkeerde plaatsen. Technisch ge sproken is Gimondi allerminst een volmaakte coureur. Maar een „grote" is hij wel. De enige, eigenlijk, die HETPROFIELVAN DE RONDE Püy:-dê-D3me1i15m 29juni 30|uni liuli 2iuli 3juli 4juli 5juü 6juti 7juli 8juli 9juli 10 j Tij. 12j. B «juli- 15juli wfattV VOGEZEN/JURA ALPENPVRENEEESI 18e 119e 20e21e 22eet 16juli 17julr 18ju(i 19juti 20iuli MAS5IF-CENTRAL tjPÜ Resten nog de outsiders. Er is een Roger de Vlaeminck in de ronde, maar willicht heeft een inspannend voorseizoen te veel van hem gevergd. Er is een rits Spanjaarden, die zich per traditie wel weer op het betere klimwerk zal storten, en op het ploe- genklassement in ruil voor hand- en spandiensten aan anderen. En er zijn: Lucien Airmar en Jan Janssen. Ploegmaten nu, nadat ze eerst (1966) vijanden waren, vervolgens (vorig jaar) zij het onopvallend vrien den. De diensten, de Aimar en zijn b-ploeg anno 1968 hebben verleend, zullen wellicht moeten worden terug betaald. Door Janssen. Geminiani en Demuer zullen in hun Bic-ploeg I waarschijnlijk lang op twee kansen blijven gokken. Als dat lukt zal er echter toch gekozen moeten worden, tenslotte. Die keuze zal, mag men verwachten vallen op Aimar. De Ne derlander. nog altijd werkend op een riante geldelijke basis, zal er zich daarom wel bij neerleggen. Vandaar, dat hij toch als een outsider geldt. Merckx dan toch? Misschien. Of heel misschien een andere Belg: Her man van Springel. De man. die vorig jaar „op de streep" werd geklopt, komt im blakende vorm naar de Tour. Hij is, zoals Engelsen dat onverge lijkbaar kunnen zeggen, de „Dark Horse" van de 56ste Ronde van Frankrijk. Hij rijdt glimlachend Rou baix binnen, omdat alleen een groep je aardige Belgen in de omgeving van Grobbendonk van hem een tour zege verwacht. De wereld niet. Die kijkt naai' Eddie Merckx en hoopt dat hij eindelijk van zijn troon wordt gestoten. PARIJS (ANP) Aan de 56ste Ronde van Frankrijk, die zaterdag in Roubaix begint, zul len (afgezien van eventuele wij zigingen op het laatste ogen blik) de volgende ploegen met de volgende rijders deelnemen: Frankrijk: Bic (Geminiani en De Muer): Aimar, Bellone, Berland, Bol- ley, Grosskost, Novak, Samyn, Janssen (Ned.), Wright (G. Br.) en Perez-Frances (Spa.). Mercier-BP (Antonin Mag- ne): Chappe, Genet. Labourdet- te. Lemeteyer, Poulidor. Riotte, Vidament, Beugels (Ned.), Ho- ban (G.-Br.) en Janssens (Bel.). Peugeot-BP (Gaston Plaud): Bayssiere. Bouloux. Delisle. Dumont. Letort, Pingeon. Ray mond. Bracke (Bel.). Karstens (Ned.) en Monty (Bel.). Sonolor-Le Jeune (Jean Sta- blinski)Abrahamian, Catieau, Delberghe, Guyot, Ravaleur, Theilliere, Zimmermann, Wil li em. Van Impe (Bel.) en Gil- son (Lux.). Frimatic-Via (Louis Caput): Bodin, Gutty. Izier, Jourden, Lebaube, Matignon, Rignon, Agostinho (Por.), Harrison (G.-Br.) en Planckaert (Bel.). Italië: Molteni (Giorgio Albain): An- ni. Basso, Bianco, Dancelli, Fontanelli, Polidori, Santam- brogio. Tosello, Vianelli en i Schutz (Lux.). Salvarani Luciano Pezzi) Balmamion, Carletto. Ferretti, Gimondi. Guerra, Panizza, Pog- giali. Zandegu. Altig (W.-Dl.) en Peffgen (W.-Dl.). Spanje: Kas (Dalmacio Langarica) Castello. Galdos, Gandarias, Gomez del Moral. Gomez-Lu cas. Gonzales, Jimenez, Laze a- no, Masearo en San Miguel. Fagor (Pedro Machain) Diaz, Gablca, M. Galei'a, J. Ga lera, Lopez-Rodriguez, Mendi- buru. Momene, Ocana, Perure- na en Santamarina. Nederland: Willem 2/Gazelle (Ton Vis sers): Dolman, Haast, NUdam, Ottenbros, Pijnen. Poortvliet, Wagtmans. Van Looy (Bel Van der Flaas en Timmermans (Bel.). België: Mann (Frans Cools): De Wit te. Cooreman. Huysmans. P. in 't Ven, W. in 't Ven. Pintena, Poppe. Rosiers, Varmeste en Van Springel. Flandria (Brik Schotte): Cou- lon, David, De Block. De Boe- ver, Leman. Mahieu, Monteyne, Nassen. Van Clooster en De Vlaeminck. Faema (Driessens»: Merckx, Mintjens. Reybroeck. Scandelli (Ita.). Spruyt. Stevens. Sweerts, Van den Berghe. Vandenbo®- sche en Van Schil. ADVERTENTIE DE KASTEN-SPECIALIST Hooglandse Kerkgracht 47—49 hoek Nieuwstr. - Tel. 01710—33078 600 modellen uniek in de kastenwereld. Haarlem - Den Haag - Leiden •ADVERTENTIE' E>R.££STRAAT 165 BEVERWIJK (GPDi De vaderlandse wieier- garde, met name die van Willem 2/Gazelle, lijkt in de Franse wielershow nauwelijks succes bescho ren. Een somber perspectief, geënt op een maar al te harde realiteit: de equipe van Ton Vissers heeft te weinig kwaliteit op het zadel. Vraag het aan Ab Geldermans 341de ploegleider van vorig jaar, die samen met Jan Janssen Nederland daar in het zonovergoten Vincennes „betoverde". „Na tuurlijk hoop je op succes voor die jongens. Als je Vissers zo aanhoort, dan neemt hij een won- derploeg mee. maar ik zie het niet. Rini Wagt mans ja, die zou zich onder de eerste tien in de eindrangschikking kunnen rijden. Maar verder? Heel misschien één ritzege. maar dan heb je het j toch echt gehad. Nee. als je het zo bekijkt, dan zou ik toch liever niet met zo'n ploeg naar de Tour g°an". Woorden, die onmogelijk kunnen worden te gengesproken. Zeker, Rini Wagtmans is een ge slepen ronderijder, die zich met allure tussen de wielen van de allergrootsten handhaaft. Maar Rini Wagtmans is eigenwijs, impulsief, zo zelfs, dat het buitenlandse wielerfront zich toornig over hem uitlaat. Alleen een goed geleide, een in zijn eerzucht beteugelde Rini Wagtmans. is een waarborg voor succes. Maar wie nu is het brein, j de dirigent in de formatie, de coureur, die zijn luitenant op het juiste moment tot actie com mandeert? Rik van Looy, de vergrijsde meester, die met zijn sponsor speelt nu hij het met de 1 concurrentie niet meer kan? Mocht Rik van Looy Ab Geldermans in Roubaix in het zadel springen (ja volgens de laatste berichten) dan zet hij aan voor de eigen reputatie om bij de minste bedreiging daarvan heel vlot weer af te stappen. Ab Geldermans: „Van Looy zou er goed aan doen niet mee te gaan. Hij is een groot coureur geweest en in één dag-koersen is hij nog steeds een van de gevaarlijksten. Maar. en dat bekent hij zelf. hij is op zijn retour en dan moet je je niet meer aan een Tour de France wagen. Daar valt immers niets te spelen". Ook zonder Van Looy telt het peloton van Vis sers nog genoeg Tour-ervaring. Van de steeds weer geprolongeerde Henk Nijdam bijvoorbeeld, van Cees Haast en in mindere mate van Eef Dol man en Harm Ottenbros. Henk Nijdam en Cees Haast echter missen de macht om een leidingge vende positie te bekleden, terwijl een dergelijke rol niet van Eef Dolman en nog minder van Harm Ottenbros mag worden geëist. Het nauwelijks gestuurde schip hoe gaat de in de Franse ronde debuterende Ton Vissers het wiel hanteren? kan dan ook eigenlijk alleen maar op etappe-overwinningen varen. En dat dan nog weer in het rustige water, want de golven van de Alpen en de Pyreneeën lijken te hoog voor een vaderlandse victorie. In dat verband wordt Maastricht, slotregel van het tweede hoofdstuk, hoopvol gefluisterd, waar Eef Dolman dan jube lend over de streep moet gaan. Maar een ritzege is een kostbaar goed. dat zich. ook al stellen de overige negen zich maandag vol ledig in dienst van de „naar huis" snellende Dol man, niet gemakkelijk laat veroveren. Ab Gelder mans: „Vergeet niet, dat je aan een etappe-over winning nu al een tiental mooie contracten over houdt. Iedereen wil wel een rit winnen en als je zo'n etappe wilt kopen, dan zal er toch heel diep in de beurs moeten worden getast. In principe moet je namelijk honderddertig man opkopen. Trouwens, er valt in de Tour weinig meer te ko pen. Er valt nog maar bitter weinig te „regelen". Verwachtingsvol blikt men deze dagen naar de tijdelijk van het legergroen bevrijde René Pijnen. Hij en Rini Wagtmans weten de hand van de ploeggenoten in de rug en zij willen zich dan ook in de eerste waaier laten zien. Ab Geldermans. die Frankrijk nu negen keer achtereen heeft ..gedaan" (zeven keer op de fiets, één keer achter het stuur en één keer als gevierd ploegleider), waarschuwt echter. „Pijnen is een groot coureur, maar hij had beter volgend jaar met de Tour kunnen beginnen. Hij wordt straks automatisch te zwaar belast. Hij is de beste en dus gaan ze voor hem rijden. Dan wil hij zich waarmaken en misschien kan hij dat nog niet. Zoiets kan een geweldige desillusie worden". Resten nog twee „vreemde" Nederlanders: Ger- ben Karstens onder het vaandel van Peugeot en Eddy Beugels, in dienst van Mercier BP Aan dacht vooral voor Karstens, die zo fel heeft'terug- gebeten. Ab Geldermans. dit jaar niet tussen de wielen („en niemand weet wat een verdriet mij dat doet. Ik hoop nog op de Tour de l Avenir") „Gerben is een geweldig renner, maar hij heeft teveel raadgevers. Nou wil hij voor de Tour weer met Pellenaars in de slag gaan. Ach. iedereen heeft vertrouwen in een ander. Laat hij oppassen want hij kan een hoon".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 23