Luns noemt motie-Boetes een 'slag in de lucht' Niet bezuinigen bij invoering Mammoetwet Aan de dood ontsnapt in Joego-Slavië PEPERZAK 1% Beernink wil een ombuds- man BONT-VOORDEEL Afzijdig houden van conflict-Biafra Huidige welvaarts voeding is te vet Nederlands aardgas niet onuitputtelijk Weer rellen in Beek en 's-Heerenberg Uitkering voor aow-ers Leraren in ministerie: Geen uitgevers van programmabladen in omroep- beheersraad Auto op rand ravijn 10% Z0MERK0RIIN6 DONDERDAG 26 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA DEN HAAG (GPD) De rege ring meent, dat er een ombuds man moet komen, die in nauwe samenwerking met het parle ment optreedt maar in de uit oefening van zijn functie onaf hankelijk is. Dit blijkt uit een nota, die de ministers Beer nink (Binnenlandse Zaken) en Polak (Justitie) de Tweede Ka mer hebben aangeboden. De competentie van deze parlemen taire ombudsman moet voorlopig worden beperkt tot klachten over het door de centrale overheid ge voerde bestuur. Klachten over al gemeen verbindende voorschrif ten en algemeen regeringsbeleid kunnen niet in behandeling komen. Op verzoek van de commissies voor de verzoekschriften' zal de om budsman klachten behandelen die bij de Staten-Generaal zijn binnen gekomen. Klachten, die hij zelf krijgt, moeten ook via de comissie voor de verzoekschriften lopen. Volgens de bewindslieden moet de ombudsman in ieder geval over de volgende bevoegdheden beschik ken: hij moet mensen kunnen oproe pen voor het verstrekken van in lichtingen; hij moet schriftelijk inlichtingen kunnen inwinnen bij overheidsor ganen, individuele ambtenaren en particulieren; hij moet overal kunnen komen waar de overheidstaak wordt ver richt; hij moet inzage kunnen krijgen van de bescheiden, die bij het ver vullen van de overheidstaak wor den gebruikt. De ambudsman zal echter alleen door tussenkomst van de minister en bij ambtenaren schriftelijk in lichtingen kunnen inwinnen en met toestemming van de minister amb tenaren kunnen horen. Hij kan in die bevoegdheden worden beperkt, wanneer de veiligheid van de staat dat eist. De functie van ombuds men kan zonder voorafgaande grondwetswijziging worden inge steld. ADVERTENTIE ERA-halvarine brengt oplossing naderbij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) „U hebt niet te maken met een cynische minister, die niet meer begrijpt wat er in deze wereld omgaat. De regering voelt zich minstens even machteloos als u. Als we morgen een staakt-het-vuren in Biafra tot stand zouden kunnen bren gen, zouden we het onmiddellijk doen". Aldus gistermiddag in de Eerste Kamer minister Luns (Buitenlandse Zaken) aan het adres van de PSP-afgevaardigde O. Boetes. De heer Boetes die een gevoel van machteloosheid niet kon onderdruk ken, had geklaagd over de houding van de meeste senatoren en van de regering tegenover zijn motie. Daar in drong hy bij de regering aan op „meer doeltreffende middelen" om het Biafraanse conflict op te lossen. Minister Luns had de motie-Boetes „een eenzijdige voorstelling van za ken" genoemd. Hij legde er de nadruk op dat Ne derland zich in het Nigeriaans-Bia- fraanse conflict afzijdig wil houden. Een staakt-het-vuren zou in feite neerkomen op partij kiezen voor Biafra en derhalve een slag in de lucht zijn, meende de heer Luns. Minister Luns ging voor het eerst uitvoerig in op de recente ontwikkelingen in de hulpverlening aan Biafra. Hij memoreerde dat be gin dit jaar veertien landen in Den Haag besloten om de hulpverlening meer doeltreffend te maken. Nadat Biafra het voorstel voor dagvluchten van de hand had gewezen cNigerië was akkoord gegaan) gingen beide partijen tenslotte wel akkoord met de aanvoer van goederen over wa ter. Daarmee is het werk van de „groep van veertien" voorlopig be ëindigd, aldus de bewindsman. Wel ke deze landen waren, deelde hij niet mee. Minister Luns heeft onlangs secre taris-generaal Thant van de Verenig de Naties nog eens dringend ver- grijpende maatregelen. Als concessie van de bewindslieden zien de leraren de vaststelling dat scholen die ge dwongen zouden zijn te werken met DEN HAAG (GPD) „Er is tot op dit moment al 100 miljoen be steed voor invoering van de mam moetwet". Dat heeft volgens de be stuursleden van de Raad van Lera ren staatssecretaris Grosheide giste ren gezegd tijdens het zeer langdu rige overleg dat het volledige bestuur van de raad, en kleinere afvaardigin gen van de Vereniging van Algemene Schoolleiders en van de Vereniging van conrectoren en adjunct-directeu ren hebben gevoerd met een zware deputatie van het ministerie. Maar, zeggen de" leraren over die 100 miljoen, dat is nog altijd veel te weinig. De kamerleden die spreken over de wenselijkheid 200 of 300 mil joen hiervoor uit te gever;, lijken be ter te begrijpen dat men bij het han teren van een verdeelsleutel voor de totale begroting niet moet gaan be knibbelen op een begonnen groot na tionaal project. Met staatssecretaris Grosheide (de minister kwam later) werden de „scherpe kantjes afgeslepen van de ontstane vertrouwenscrisis". Na de vakantie zal er duidelijk beter er; meer frequent overleg komen waarbij allerlei maatregelen, die het departe ment moet nemen, in een vroeg sta- geuite eis tot volledige gelijkheid bij dium zullen worden' doorgesproken gesprekken met de overheid moeilijk met de betrokkenen. Voor de eerste haalbaar omdat niet alle leraren kun- zocht de kwestie-Biafra op de agen- I da voor de eerstvolgende algemene vergadering te plaatsen. Over de motie-Boetes, die behalve door de PSP ook door de heren mr. M. de Niet (PvdA) en mr. R. G. A Höppener iKVP) wordt gesteund, wordt volgende week gestemd. West - Irian In de senaat noemde minister Luns het overgrote deel van de be richten over ongeregeldheden in West- Irian overdreven. Ze zijn vaak af komstig van dezelfde bron, medede lingen van missie en zending wijzen wel anders uit, aldus dé minister. Minister Luns betoogde dat Ne derland voor West-Irian alleen wat kan doen door goede betrekkingen met Indonesië. Hij deelde nog mee. dat de volksraadpleging in achtereen volgens acht regentschappen in de periode van 14 juli tot 4 augustus a s wordt gehouden, zodat de VN-missie bij alle verkiezingen aanwezig kan zijn. De minister van Buitenlandse Za ken toonde zich ernstig bezorgd over de Canadese plannen om de troepen sterkte in Europa te verminderen. Volgens hem wordt de positie van de NAVO. juist na de inval in Tsje- oho-Slowa'kije, daardoor ernstig ver zwakt. In België BRUSSEL GPD De Belgische kamer heeft gisteren met 75 stem men tegen 30 en met 59 onthoudingen' een motie aangenomen, waarin wordt gesteld dat het uitgever-zijn var; ra dio. en tv-bladen niet verenigbaar is met het lidmaatschap van de raad van beheer van de Belgisch radio en televisie. De motie was afkomstig van de ondei*voorzitter var; de socialistische partij, Jos van Eynde, die hoofdre dacteur is van het socialistische dag blad 'Volksgazet'. Zij was gericht te gen de president-commissaris van Het Laatste Nieuws en tegen die van de Gazet van Antwerpen. Beide naamloze vennootschappen geven se dert enige tijd programmabladen uit, die ook veel artikelen over niet met radio en televisie verband houdende onderwerpen bevatten. Het argument van Van Eynde was, dat het mogelijk zou zijn aan de BRT verbonden' lieden onder druk te zetten teneinde op die manier bijzon dere informatie over de programma's te verkrijgen. De toenemende welvaart heeft onze eet- en leefgewoonten op vele manieren veranderd. Deze veranderingen blijken niet allüd gunstig te zijn. Zo is o.a. gebleken dat ons voedselpakket een steeds hogere calorische waarde heeft gekregen, terwijl onze behoeften aan calorieën daarentegen min der zijn geworden door het hui dige levenspatroon. Met andere woorden: de doorsnee Nederlan der eet te veel! Hierbij speelt het aandeel van het dagelijkse vet ge bruik een bijzonder belangrijke rol (Nederland heeft de twijfel achtige eer in West-Europa aan de top te slaan met het vetgebruik per persoon.) De toename van het vetgebruik staat echter niet op zichzelf. Door de welvaart en de vooruitgang van de techniek daalt het aantal mensen dat zware lichamelijke arbeid ver richt. Een andere factor van belang is dat hoe langer hoe meer mensen zich gemotoriseerd voortbewegen. Dit alles brengt met zich mee dat niet alleen onze voedingsgewoonten maar óók de samenstelling van ons dagelijkse voedselpakket drastisch gewijzigd dienen te worden. Nieuwe inzichten bij defiverheid Ook de regering heeft ingezien dat onze eetgewoonten zich niet hebben aangepast aan de veranderde leefge woonten. Uitgebreid medisch en sta tistisch onderzoek heeft aangetoond dat het gebruik van te veel vet (en van vetten van verkeerde samenstel ling) een „gewichtige" rol speelt bij de samenhang van een te hoog lichaamsgewicht, leeftijden gezond heid. Gezien het grote belang voor de volksgezondheid en de populariteit van margarine als voedingsmiddel in Nederland, heeft de regering via de Warenwet wettelijk de mogelijk heid geopend voor de vervaardiging van een nieuw soort margarine, die slechts de helft van de hoeveelheid vet en dus ook van het aantal calo rieën bevat. Dooi halvarine minder vet eten! Sinds enles tijd heeft de consu- ment in Nederland reeds kennis kunnen maken met een nieuw pro- dukt dat 50% minder calorieën heeft dan margarine. In de nieuwe aan vulling op de Warenwet, van kracht geworden op 1 januari 1969, heeft dit produkt de officiële naam van hal varine gekregen. Na jarenlange research is er nu halvarine omler de naam ERA op de markt gekomen. Bil de bereiding en samenstelling van ERA halvarine is zorgvuldig re kening gehouden met de wensen van vele voedings-deskundigen en artsen. Hierbij i* tegelijk de grootste aandacht besteed aan de smaak en smeerbaarheid. die de consument stelt aan de fijnste margarine. De komst van ERA heeft volkomen, gebroken met de ouderwetse traditie en opvattingen dat margarine, be stemd voor broodgebruik, 80% vet moet beVhtten. Met de halvering van dit vetpercentage heeft ERA een belangrijke stap voorwaarts ge daan ten gunste van ieders gezond heid. lekker op het brood gezonder voor uw lijn! De manifestatie „Parijs in Emmeloord" is gisteren feestelijk geopend, onder andere met mede werking van „Les Echassiers Landais", die op de Deel (tijdelijk Place de l'Étoileoptraden onder grote belangstelling van vele in- ivoners van de NO-Polder. Ambassadeur Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer C. G. Ver done k Huffnagel, tot voor kort ambassaderaad aan harer grotere groepen leerlingen' dan 32 majesteits ambassade te Ankara, tot (ongeveer 1/3 van de schoolgemeen-harer majesteits buitengewoon en schappen) extra „lerarenlessen" gaan gevolmachtigd ambassadeur te Co- krijgen, boven' de al onlangs door delombo staatssecretaris toegezegde 12. Prinses Margriet Prinses Mar- De leraren zien hiermee wel niet griet en mi*. P. van Vollenhoven heb- hun principiële grief over de depar-1 ben het voornemen op woensdag 2 tementale regeling weggenomen, I juli a.s. een concert bij te wonen in maar wel is de grootste achteruit-De Doelen te Rotterdam van Lauren - gang daarvan verminderd. Een toezegging werd wel verkregen over een onderzoek naar de mate waarin de lerarentaak is verzwaard door invoeiing van' de mammoet, maar nog steeds volgens de lera ren de uitslag daarvan zal geen directe maatregel opleveren, maar slechts een „open gesprek over de vaste betrekking". De „harde feiten" van de leraren maakten kennelijk geen indruk op de minister. De leraren voeren in het algemeen aan dat de huidige moeilijkheden als basis hebben dat invoering van de mammoet „onvoldoende financieel en onvoldoende deskundig is voorbereid". De landelijke woordvoerder acht de in met staking dreigende afdelingen tian Symphonic Band uit Ottawa Dit concert wordt gegeven ten bate van het Nederland sche Roode Kruis. DEN HAAG (ANP) Als er geen van de commissie hebben daarby de grote vondsten meer gedaan worden stellige indruk gekregen dat de olie- zal Nederland omstreeks 1990 zyn aardgas-exporten moeten gaan be perken. Dit is een gevolg van het feit dat de toeneming van de uitvoer veel snel lei- verloopt dan de progno ses aangaven. pryzen over langere termijn niet aanzienlyk en zelfs wellicht über haupt niet zullen stijgen. Duidelijk is geworden dat de Ne derlandse aardgasvoorraden onvol doende zyn om penetraties op Ame- In 1968 bijvoorbeeld bedroegen zei nkaanse schaal te bewerkstelligen. 17 miljard kubieke meter, terwijl er tien miljoen minder voorzien was. Dit is gisteren meegedeeld in Den Haag door de energie-commissie van het Europese parlement. De commissie is drie dagen in ons land. Gisteren is er een gedachten- wisseling geweest met vertegenwoor digers van de Shell en de Nederland se Aardolie Maatschappij. De leden maal gebeurt dit op 26 september. Voor september komen er geen in-1 nen staker; daar een deel ambtenaar ADVERTENTIE op onze gehele collectie en tóch onze bekende 100% GARANTIE. Met een kleine aanbetaling nu, aflevering tegen de winter en intussen GRATIS en /EILIGE bewaring in gekoelde ruimte beheerst 't vak. SPUI 149-151 - TEL. 070-60.48.95 's-HEERENBERG/ BEEK (GPD) -verse charges uitgevoerd, die tot In Beek en 's Heerenberg zijn gis- doel hadden de jongelui te ver- teravond opnieuw relletjes uitgebro- spreiden, ken naar aanleiding van het ge- sloopte vakantiehuisje van de heer G. Hermsen. Terwijl burgemeester G. C. H. van Breemen gisteravono de raad een uiteenzetting gaf van het voorgevallene, weerklonk buiten luid boe-geroep, gefluit en gejoei. De onrust verplaatste zich gister avond voor een deel naar 's Heeren berg, omdat daar de raadsvergade ring werd gehouden. In totaal waren er circa vijftig manschappen van de rijkspolitie op- de been. In 's Hee- ïcnberg ging de jeugd zich te bui ten door bij het gemeentehuis fieto- rekken over de rijbaan te smijten De politie had echter snel de orde hersteld. De brandweer kreeg het ook nog even druk, want op een gegeven moment stond in het centrum van het stadje een onbewoonde woning in lichter laaie, vermoedelijk aange stoken door enige op sensatie belust* jongelui. In Beek was de situatie ernstigei Op verschillende plaatsen werden de straten geblokkeerd met puin en tomien. Tegen tien uur had de po litie alle toegangswegen naar Beek afgegrendeld. Zelfs pensiongasten werden op dat moment de doorgans geweigerd. Evenals woensdagavond werd de niet-behelmde politic bekogeld met stenen en lege flessen. Er vielen ehc- ter geen gewonden. In gesloten for matie werden door de agenten di- Geen volledig overzicht hebben de commissieleden gekregen over de prijsverschillen van het gas dat aan Nederlandse en Duitse gebruikers ge leverd wordft. In de discussie is naar voren ge komen dat -er toch maar een klein verschil in prijs is tussen het gas zoals dat aan de Duitse grens wordt afgeleverd aan de Duitse maatschap pijen en zoals het aan vergelijkbare Nederlandse inkopers geleverd wordt. Abe Nathan Abe Nathan, de man van de privé-acties tegen oorlog en honger in d» wereld is gisteravond in het Amsterdamse Onze Lieve Vrouwe Gasthms opgenomen met een kwetsuur aan zijn heup. opgelo pen tydens het „Vredesfeest" dat hij in een havenloods aan de oostelijke Handelskade te Amsterdam heeft ge houden. Hij viel over een kistje. SLUIS (GPD) Met een verwrongen stuk staal op zyn schoot zit de heer G. H. Vyg<N boom (62) in zijn woning te Sluis. „Dit is alles wat we van onze caravan hebben kunnen terugvinden. Wy hebben het maar meegenomen". Een onverhoedse wervelwind, de bura genaamd, maakte tij dens zijn vakantie in Joego slavië van zijn auto met cara van een speelbal. Twee tellen later werd Vijgebooms wagen op een wegpaaltje langs een ravijn geprikt en balanceerde hy, zijn vrouw en de hond Sammy tussen leven en dood. Tientallen meters diep lagen her en der de uiteengereten brokstukken van de nog vri) nieuwe caravan. Vijgeboom: „U kunt het geloven of niet, maar het was een wonder dat we nog leefden". Mevrouw J. C. Vijgeboom Lansen (52): „We waarschuwer. andere mensen die op vakantie naar Joego-Slavië gaan voor die gevaarlijke winden. Wij hebben verschillende reisboeken en be schrijvingen gelezen, maar ner gens lees je iets over de bura". De heer Vijgeboom: „Ik reed op dat moment misschien een kilometer of vijftig. Ineens zeg ik tegen mijn vrouw: moet je eens achter je kijken. Daar gaat de hele boel". De com plete carrosserie van de caravan werd van het chassis losgerukt, als een harmonica in elkaar ge drukt en stortte toen in het ravijn te pletter De auto van Vijgeboom werd dwars over de weg geslingerd en hing met het restant van de caravan in een penibele situatie boven de af grond. „Een stel Joegoslaviërs is voor ons als berggeiten in het ravijn afgedaald en heeft in dekens zoveel mogelijk van onze kleren naar boven gehesen". Vijftig man rijkspolitie wa ren gisteren op de been om op roerige jongelui, die protesteer den tegen de afbraak van een tot zomerhuisje omgebouwd kippen hok, tot bedaren te brengen. DEN HAAG (ANP) Het ligt in het voornemen van minister Rool- vink (Sociale Zaken en Volksgezond heid) een uitkering-ineens te bevor deren van één procent voor de ge rechtigden tot een aow-, aww- en wao-uitkering in verband met de uit kering >neens van maximaal 1 pro cent aan de werknemers. Dit is de Tweede Kamer gister middag meegedeeld in de nota naar aanleiding van het verslag over de voorgenomen tijdelijke verlaging van de suikeraccijns. De Kamer heeft gistermiddag besloten dit ont werp van wet. dat deze week werd ingediend, reeds voor openbare be handeling te plaatsen op de aegnda van vandaag. In dit verslag wijzen minister Wit- teveen en staatssecretaris Grap- perhaus er op, dat het voorstel tot tijdelijke verlaging van de suikerac- cljns voor de laagste Inkomensklas sen relatief gunstig uitvalt. Zuiver sociaal gezien, zo zeggen beide be windslieden. is de maatregel due aantrekkelijk.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7