van glorieuze uitvoering Monteverdi's Maria-vesper Welke Sunkist zal ik nou's nemen? Sunkist GEVESTIGD J. L. C. de Wilde nam afscheid van 'Plesman' In Leidse Pieterskerk Binkhorst nog steeds de beste Nederlander Kunstenaarsonrust wordt onderschat SCHILDERSBEDRIJF G. BLANSJAAR MINI TRANSPORT NIEUWS L ANTIEKBEURS DELET GEOPEND In lvieler Woche an Roëde Drieëndertig jaar schoolleider geweest Bridge-nieuws Leiderdorp (NDERDAG 26 JUNI 1969 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 21 LEIDEN In plaats van de traditionele uitvoering van ichs „Hohe Messe" als muzikaal hoogtepunt in het Leidse nlland Festival ditmaal in de Pieterskerk de introductie van reuzenwerk van de grote muziekhervormer en opera- mponist Claudio Monteverdi (1567—1643). diens ..Vespre ,11a beata Vergine", verschenen op 1 september 1610 in enetië en voor het eerst op 8 september van dat jaar in antua ten gehore gebracht. lan dirigent Felix de Nobel was het, met medewerking van diens rmaard Nederlands Kamerkoor, het Nederlands Kamerorkest en Haagse Matrozenkoor, voorbehouden de festivalgangers met dit Ichtige geheel te doen kennismaken, in al zijn rijkdom aan onge paarde schakeringen. focale solisten waren de Zwitserse praan Edith Mathis. de Neder - idse sopraan Maria Suohèl, voorts tenoren Alexander Young, DaviJ oston en Rein i er Schweppe Aan klavecimbel Janny van Weering, j beide orgels Albert de Klerk en mie Blankenstein. die de plaat: a haar echtgenoot had ingenomen ffie Monteverdi's veelomvattende iponeertrant wil doorgronden kan t beter doen dan bij dit verheven it het oor te luisteren te leggen. Monteverdi's vernieuwingen en cale technieken, die in zijn tiju lerp bekritiseerd wei-den, doch die met. het recht van genie toe- jte, leert men hier onderkennen uitvoerige programma gaf romtrent. een instructieve en ver lerende toelichting, i'elk een schat aan aria's en Istemmige tenoren van twee aoht toe bevat deze grandioze tituur, waaraan alle medewerken- met de volle inzet van hun Öhten zich gewijd hebben de jtmeester Monteverdi, die ook de Ivuldige echo-effecten volmaakt leerste, tot eer. En wie hem als a-componist wilde begroeten, terecht bij de reminicenties aan „Orfeo"-melodie uit de trompet- of zijn „Arianna", waarin m het ..Nigra sum" haar klaag- I inlaste. gezegd: groots is Monte- Alexander Young de meest frap- na al deze unieke vertolkingen een pante voorbeelden gegeven. In het stormachtig applaus losbarstte, dat bijzonder moet ook genoemd het nauwelijks tot een eind scheen te uitzonderlijke samengaan van de kunnen komen, drie tenorsolisten in het speciaal Hoewel deze bewonderenswaardige voor de pauselijke kapel het werk Monteverdi-mamfestatie een bevre- was aan Paus Paulus V opgedragen digend aantal toehoorders in öp geschreven „Duo seraphim" Maar wat betekenen deze enkele aanhalingen in de schier oneindige reeks fragmenten, die één voor één een eeuwigdurende waarde bezitten? De uitvoering sprak in het alge meen van een perfecte discipline, ook bij de jeugdige Haagse „matro zen" met hun cantus firmuszang in het Sancta Maria. Van het Magnificat dient het su blieme „Gloria patri" gememoreerd, prachtig verlichte Pieterskerk had samengebracht, zou een stampvolle kathedraal gewettigd zijn geweesl Want hoe zelden komt het voor. dat men van een dergelijke muzikale gebeurtenis getuige kan zijn? Wat men op het Holland-Festival ook mag aanmerken, met dit Monte- verdifestyn is het glorieus voor d>- dag gekomen. Maai' daar was dan ook een alie.s inspirerende Felix de Nobel, die hef waarin twee tenorsolisten een voca- in al zijn geledingen wist voor te listische topprestatie bereikten. Het valt niet te verwonderen, I toveren! Th. J. Hannema. KIEL i.ANP» Op de vierde dag met een tiende plaats, gevolgd door van de Kieler Woche hebben alleen Jan Bol itwaalfde;Poppe «vijftien de Nederlandse Finnjollenzeólers zich de» en Mulder (negentiendel. goed geweerd. Boudewijn Binkhorst heerlyking. triomfaal tevens is deze was met een derde plaats de beste verheerlijking in het machtige, alles- Nederlander en hij neemt in het al- besluitende „Magnificat anima mea gemeen klassement, dat maar liefst diminum". 190 niamen telt, nu de achtste Eigenlijk zijn alle onderdelen van plaats in. De ranglijst wordt aan- deze exclusieve Maria-Vesper één gevoerd door de Italiaan Golsen (11- aaneenschakeling aan compositori- 2-5-2». Hij wordt gevolgd door de sohe juwelen, waarin naar Monte- Belg Hupin (1-1-5-17) en de Duit- verdi's bedoelingen zijn „seconda j ser Straubinger (16-2-4-2». ook de poëtische teksten DELFT (GPDi Op het leven in huis heeft de vrouw een ivel zeer nadrukkelijk stempel gezet. Daarom zal de keuze van de voor werpen. zowel die voor het dage lijks of feestelijk gebruik, als die welke vooral of geheel een oma- mentale functie hebben, voor een een zeer belatigrijk deel zijn be paald door de behoefte vati de vrouw, die de voorwerpen moet I gebruiken of door haar smaak Ik vraag mij af of de kunstge schiedenis die de stijlen aanduidt met de namen van vorsten en re geringen van mannen, niet meer in overeenstemming met de his torische werkelijkheid zou beho ren te spreken van stile Madame de Maintenon, stile Marie Antoi nette. stile Josephine of Marie- Louise en vooral van stile Euge nie. Engeland geeft het voorbeeld I met zijn Queen Ann-meubels. In prattica" absolute gelijkwaardigheid of zelfs méér dan dat verkrijgen. Van dit alles heeft Felix de Nobel die van Monteverdi's bedoelingen een intense studie gemaakt moet rjk gezegd: groots is Monte-i hebben, een onvergetelijk beeld ge in zijn Godsverheerlijking hei'geven. Diepe indruk maken de veie igoriaanse „Deus, in adjutorium": I echo- en versieringseifecten, die in mn getuigt o.a. de magistrale later tijd weer verdwenen zijn Groots ook in zijn Mariaver-1 Daarvan heeft speicaal de tenoi :N HAAG (ANP) „Men is het Don zat. Ik heb de indruk, dat de it van de situatie, van de kunste- cd Ronrust, wordt onderschat. Men Ét nog maanden, misschien nog jaren te kunnen wachten voor er op het terrein van het kunstbe- gebeurt. Dat is niet het geval, bepaalde dingen niet zeer spoe- gebeuren, dan zullen bUvoorbeeld kunstenaars en bloc weglopen e Raad voor de kunst". tot zei gistermiddag Jan Roëde. ri tatter van het Nationaal Comité [j* Ierland van Beeldende Kunste- in (NCN) in Nieuwspoort, nadat bestuur van het NCN een ge le had gevoerd met minister h* v n Cultuur. Recreatie en l latschappelijk Werk. De minister fcg i de kunstenaars gezegd bereid te 1 om meer in directe onderhande ld ten te treden met de kunstenaars- wisaties. NCN had minister Klompé een «f gestuurd, waarin het stelde, dat 1 plan voor de beeldende kunst en cultuur moet worden gemaakt De kunst moet worden geëman- «d Daartoe zullen ook nieuwe Kieningen op materieel gebied, nede uitbouw van bestaande, no- zjjn. Jan Roëde vulde dit nog i: „Een heleboel kan reeds nu ge ren. Daarnaast moeten er komen nieuwe Raad voor de Kunst en ltrzoeken De situatie van de 3,1 Idende kunst in ons land moet in (t worden gebracht. Ultimatief ben we gevraagd aanwezig te zijn m bet formuleren van de opdracht a Woe. De spanningen zyn te re- tot NCN, dat nationaal gezien het 'a ie lichaam is, waarin alle Neder- "Ise beeldende kunstenaars, voor- georganiseerd, zijn vertegen- woordigd. heeft over zichzelf geoor deeld. dat het het aangewezen forum is om in breder kring dan de BBK de zaken te bespreken en aan de orde te stellen dan onlangs bij een actie gebeurde. Ingaande op de urgente wensen en eisen, die volgens het NCN zonder bezwaar kunnen worden ingewilligd, noemde Jan Roëde als een van de belangrijkste maatregelen: het ver plicht stellen van het toepassen van de tot nu toe vrijblijvende regeling om 1,5 a 2 procent van de bouwsom beschikbaar te stellen voor kunstop drachten. Deze regeling geldt voor gebouwen die met subsidie of garan tie van de overheid worden uitge voerd. Als de architect geen kunstwerk wenst, moet het geldt in een fonds worden gestort, meent het NCN. Een verplichte regeling kan slechts ge waarborgd worden door een nauw keurige controle van een commissie met grote bevoegdheden. Die contro le ontbreekt thans helemaal „In Am sterdam Is naar schatting ongeveer zestig procent van de gelden volgens de regeling voor kunstopdrachten niet gebruikt" aldus Jan Roëde. Het NCN wil ook andere bouwacti viteiten, zoals het bouwrijp maken van gronden voor nieuwe stadswij ken, wegaanleg, bruggebouw, woning wet-bouw e.d. onder de percentage regeling laten vallen. De voorzitter van het NCN meende, dat het niet altijd onwil is. maar eerder een kwes tie van slordigheid als de regeling J- van der HeUden. niet of niet volledig wordt toegepast. Als voorbeeld wees hij naar het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag. Van de f 400 000, die bij de bouw aan kunstopdrachten diende te worden uitgegeven, is slechts f 115.000 voor dit doel besteed. Direct na de start nam een hand vol Nederlanders in het eerste kruis- rak al een goede positie in. In de ene groep zeilden Binkhorst en Van Eist sterk en in de kort daarna ge starte groep bevonden Frits Beck en Kees Kruijer zich by de kopgroep. Vooral Binkhorst was ondanks de schaarse wind bijzonder snel. Zijn groep werd aangevoerd dooi- de Tsjech Vejvode, die spoedig onbe reikbaar was. Kruisend kwamen de Nederlanders slag na slag naar vo ren. Binkhorst moest Vejvode en Straubinger voor laten gaan en Van Eist werd zesde. De laatste behaal de daarmee zijn beste resultaat tot op heden. Frits Beck nam na zyn bar slechte resultaat in de derde race duidely'k revanche. Hij finish te als vijfde en Kees Kruijer wist de achtste plaats te bereiken. Theo de Jong viel terug. Na twee achtste plaatsen volgden posities in de ach terhoede (54-36). De nationale kam pioen Tiemen Vries kwam er dit keer ook niet aan te pas (57e). Behalve een zesde plaats voor Staartjes in de Tempestklasse, waar de Brit Norbury met 1-1-2-1 regel recht op op de hoofdprijs afgaat, waren de overige resultaten van de Nederlanders bijzonder matig. De aanhoudende zwakke wind speelde vooral de nationale vertegenwoordi gers ln de Drakenklasse parten,. De beste Nederlander was Jan Bier Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Gwendolyn Ancella. d v. W. Land man en T. J. Bos: Edjer Sjoerd. z. v E. Bootsma en H. C Kramers; Ramón t':ancesco Jéröme. z v H Brink en M C van Ekrls; Ronald Antonius Everardus. z v. P J. M. Overdevest en P. H C. Bakker; Wessel, z. v R Hls- slnk en J C. Asselbergs; Maarten Jo hannes Gijsbertus, z. v. G, H. Steen man en C. A. A. van den Heuvel; Mar ry Helena, d. v. L. C. Verloop en W de Jong; Ida Adriana Ineke. d. v. G. van der Tang en I. A. van Soest; Diana, d v. M. Plug en H. C. Nljgh. GETROUWD LEIDEN „U hebt 11a een ruim veertigjarige loopbaan bij het onderwijs het jeugdige élan opgebracht om de veranderingen van de mammoetwet te kunnen invoeren". Dat compliment richt te de Leidse wethouder van on derwijs S. Sannes gisteren tot de heer J. L. C. de Wilde, die af scheid nam als con-rector van de openbare Louise de Coligny Scho lengemeenschap en als zodanig leider van de in de gemeenschap ingebrachte Plesman-mavo, van welke ulo hij bijna twintig jaar hoofd is geweest. In de middaguren werd in de Ples man-mavo officieel afscheid geno men. terwyl er 's avonds een druk bezochte receptie was voor ouders, oud-leerlingen en anderen, die de heer en mevr. De Wilde ten afscheid de hand wilden drukken. Wethouder Sannes schetste de loop baan van de heer De Wilde, die na 'n start bij het onderwijs in het Gel derse in 1936 hoofd van een ulo school in Beilen werd. In 1950 kwam hij naar Leiden als hoofd van de ulo in de Breestraat en later van de Plesman-ulo. U bent dus 33 jaar hoofd van een school geweest en dat is een mooie carrière, aldus de wet houder. die mevr. De Wilde in de dank van het gemeentebestuur be trok en het scheidende schoolhoofd het boek „Er staat geschreven" aan bood. Dubbel afscheid Een overzicht van de antiek beurs- ons land wordt de smaak van Amalia van Solms doorslaggevend bij de inrichting van het Huis ten Bosch geacht. Dit zei de minister van cultuuw, recreatie en maatschappelijk werk, mej. dr. Klompé in de rede. waar mee zij gisteravond in Delft de 21ste oude kunst- en antiekbeurs opende, die t m 16 juli wordt gehouden in 't stedelijk muzeum „Het Prinsenhof". Minister Klompé ging in haar ope ningstoespraak in op het thema vrouw en antiek. Al zegt men wel, dat een vrouw altijd voor jong wil doorgaan of althans voor jonger dan zij in werkelijkheid is. vrouw en an tiek zijn bepaald geen contrasten. „Bij antiek en zeker als wij antiek zien zoals dit op deze beurs pleegt te worden getoónd, dan denken we toch vooral aan de aankleding en de inrichting van het huis en aan de daarin gebruikte nuttigheidsvoorwer- pen en versieringen. De inrichting van het huis wordt in hoge mate door de vrouw bepaald De belangstelling voor antiek be perkt zich in onze tijd niet tot de museumdirecties, kunsthistorici en verzamelaars, maar ook zeer vele an deren, mannen en vrouwen, plaatsten naast de eigentijdse gebruiks- en siervoorwerpen antiek in hun huizen. Voor ons geestelijk welzijn in deze vaak te eenzijdig, technische en zake lijk ingestelde tijd kan het woonmi- lieu van intens belang zijn. Ook al mag men wegens het rumoer van de straat en het geluld van radio en tv het huis veelal geen oase van rust noemen, toch kan het leven bin nenshuis veelal de mogelijkheid bie den weer tot zichzelf te komen en te herstellen van het enerverende leven daarbuiten. Het genieten van de schoonheid van een enkel voorwerp kan zelfs on bewust daarbij van betekenis zijn". De minister hoopte dat deze beurs niet alleen zal worden bezocht door I museumdirecties en aspirant-kopers I en -koopsters, maar ook door zeer vele anderen, voor wie het er vooral om gaat nader tot het voorwerp I van weleer te worden gebracht. Over al het moois dat er op de Delftse Antiekbeurs te zien is leest U in het LD van morgen meer. 99 Net nog 111 functie vandaag neemt ze zelf afscheid sprak de rectrix \an de scholengemeenschap, mevr. H. A. M Nijweide- Vintges, de schei dende conrector toe met wie ze in het laatste jaar heeft samengewerkt om de mavo in de gemeenschap in I de onderstreepte die waardering als va-schap alleen bij woorden «bijzonder der van twee oud-leerlingen Een i waarderende overigens) en liet de geschenk onder couvert onderstreep- geschenkaanbieding over aan de heer te de woorden, die de heer G. Ense- E. Hofkens, een oud-leerling, die na- link als voorzitter van de mulo-vere- mens ouders, oud-leerlingen en leer- niging sprak. lingen sprak. Voor het cadeau nam De heer J Heymans, directeur hij de heer en mevr. De Wilde mee van de in de Plesman-mavo inwonen- naar de hoek van de aula, waar een Vries; Moes en C. A. 1 Eikerbout en J. M. 1 PIJnse van der Aa en R Peelen; Fit Gisteren heeft Larry Lewis in San Francisco zijn 102de ver jaardag gevierd door de 100 yards (91.3 meter» af te leggen in 17.3 se conden te brengen Beide typen van onder wijs hebben jaren langs elkaar heen geleefd en wy hebben deze fout moe ten betalen, aldus mevr. Nijweide, die namens de ..grote school" als „klein geschenk" een gramofoon- plaat overhandigde De heer J. Bogaard liet uitkomen wat. hij had kunnen zeggen als hij nog inspecteur zou zijn geweest 'dooi de mammoetwet is de mavo onder een andere inspectie gekomen) en middelbare handelsavondschool stereo-installatie klaar stond. „Kennis is macht", nam afscheid van de heer De Wilde als onderdirec teur van deze avondschool, die hy vier jaar als zodanig en zeventien jaar als docent heeft gediend. De opvolger, de heer C C. Akker man, noemde de scheidende conrec tor een ruiter, van wie het onderwij zend personeel nauwelijks de leiding- 99 LEIDERDORP De viertallencom petitie van de Leiderdorps bridge club is geëindigd. De uitslag in groep róód luidt: echtpaar Van Klaveren echtpaar Rompes, negende ronde 60; eind uitslag 40—14: heren Blom- Schippers heren Lenars-Schutte 6-0 39-15. 2; mevr. Hansen-de heer Bavelaar—mej. en dhr De Vrind 6-0, 37—17. 3; dames Jans-Van Zonne veldheren Bos-Jans 06, 3420. 4: heren Gerlich-Van Leeuwen—heren De Jong-Van Kins 06. 2628. 5; echtpaar Danz heren Dan/-De Vries 5—1, 25—29 6; dames Van Gel- Disojjockev Prof. dr. A. Qulspel liet het na mens de oudervereniging van de Louise de Coligny Scholengemeen- gevende teugels heeft gevoeld. Na I der-De Jong—echtp. Wessels 1—5, op deze manier een goede jockey te '22—32, 7; heren Karstens-Rebel zijn geweest, kunt u nu disc-jockey heren Tijssen-De Winter 1—5. 16— worden. Hy bood namens de lera- 28 8. echtp. Pouw heren Beek- ren een aantal stereoplaten aan. Karstens 0—6, 16—38, 9; echtpaar waarna de heer De Wilde een dank- Groesbeek eohtp. v. d. Pool 51, woord sprak. 1539, 10. 'n Moeilijke vraag. Elke Sunkist is even goed. Even lekker. Even fris. Of u nu een fles neemt mèt prik of zonder. Een beker of een driekantje. Orange of citron of grapefruit. tijdelijk extra gratis dieren-sleutelhanger (12 verschillende!) bij gezinsfles Sunkist zonder prik orange WETTIG GEOEP the original fruitdrink from California Lage Rijndijk 94a - Leiden - Telefoon 30152 Ook voor: HOUTEN. MARMEREN. VERGULDEN. SPUITEN. RECLAME. HERALDIEK (wapens schilderen) en het restaureren van antieke voorwerpen. Huur zelf met klein rijbewijs een mini-trailer. MODERN VERHUIZEN EN VERVOEREN DOE HET ZELF, DOE HET GOEDKOPER Tijdig bespreken linze Rijndijk <a. Lelden Telefoon '25259—2372».

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21