Massale o ntslag en in Twente OLGA Ontheffingen voor prijsstop op komst Uw matros GEHEIM BERAAD SENAAT BELET IN TEXTIEL EN METAAL - DE BLOCK IN KAMER: Iets hogere temperaturen Kwaliteit loopt achteruit Rijnland kan water (nog) niet verversen @ue/ teuwb „ZES )PSTANDEN IN SOWJET - UNIE CEWELDD\DIG DNDERDRUKT" Z Pompidou uil po riemen t de oude rechten teruggeven 1 Ombudsman Mammoet bitterkoekjes JAMIN VRAGEN IN DE KAMER OVER MOEILIJK HEDEN BIJ HET M.O.B. Directeur. E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurDrs. J. R Soetenhorst Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 JUNI 1969 No. 32823 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ENSCHEDE (GPD) Zowel uit de metaal- als uit de tex- elindustrie van Twente en Oost-Gelderland kwamen vanmor in berichten binnen over sluitingen resp. stopzetting van be- rijfs afdelingen. In totaal gaat het hier om ontslag van onge- ser 370 personen. De Twentse Textielmaatschap- NV (Tetem) wordt gesloten. Aan gehele personeel is ontslag aan- legd. e 225 arbeiders hebben van- rgen als protest tegen het besluit de bank om het krediet in te leken het bedrijf bezet. N# Bij G. Dikkers en Co., een fa- ièk van appendages in Hengelo, is ndaag bekend gemaakt, dat de staalgieterij zal sluiten. Het be- rft hier 150 personen, van wie er igeveer tachtig worden ontslagen, overigen kunnen eventueel elders de onderneming worden opgevan- Het bedrijf zit midden in de jrganisatie. Ook by Herman Driessen. een :otage- en confectiefabriek in Iten, is een ingreep gaande. De eierij en weverij van deze onder- 0K neming worden stopgezet, waardoor 35 mannen en 10 vrouwen moeten afvloeien. Bij dit bedrijf werken in totaal 120 man personeelsleden. Het bestuur van de bank Pierson Heldring en Pierson is gistermiddag langdurig in vergadering bijeen ge weest, doch heeft geen wijziging ge bracht in het standpunt, dat vrijdag in een brief aan de directie van de Tetem ter kennis werd gebracht. De consequentie hiervan is, dat het be drijf geen mogelijkheden meer ziet en moet sluiten. Er zou nog een be- drag van zeven acht ton in gestopt moeten worden om de periode tot augustus te overbruggen, maar dit aanvullende krediet kon niet worden verkregen. De bank stelt zich op het stand punt dat het voor de Tetem zeer moeilijk zou zijn om dit te zijner tyd terug te verdienen. Het krediet was in totaal groot vier miljoen gulden. Van de overheid kon in dit geval geen verdere steun worden verwacht. Een bijstandkrediet van de nationa le investeringsbank, eventueel door de overheid gegarandeerd, zou alleen mogelijk zijn indien de bank het kre diet zou voortzetten. ADVERTENTIE Drakenbotennoemen de inwoners van Hongkong de lange jonken, waarmee da gelijks druk ivordt gevaren op het vele water, dat deze miljoenenstad rijk is. Eenmaal per jaar worden er grote roeiwedstrijden gehouden tussen deze scheepjes. De belang stelling daarvoor is enorm. Duizenden verdringen zich op de schepen op de achter grond (foto bovenom niets van het spektakel te missen. Een schouwspel, dat natuurlijk extra aantrekkelijk wordt (voor de toeschouwer althans), wanneer een van de jonken in de strijd tegen de elementen ten onder gaat. KIO (AP) Het „Volksdag- j van Peking" heeft een opsom- j gegeven van zes opstanden", ike sinds 1962 in zes van de vijf- republieken van de Sowjet-Unie bloedige wyze zijn onderdrukt" jaar geleden zouden in mkent (ten noorden van Tasj- in Kazaehstan) tanks, pant- igens en grote aantallen politie- len en militairen in aetie zijn eest nadat betogers het hoofdbu- l van politie hadden aangeval- en twee politiebureaus in brand Iden gestoken. Volgens het Chi- l blad hebben zich ook opstan- voorgedaan in de republieken kraine, Oezbekistan, Azerbeidsjan. nuwen en Estland. Het artikel it op de gedwongen verhuizing minderheden in de Sowjet-Unie de tegenstelling tussen Russische det-Russische nationaliteiten. PARIJS (GPD) In zyn eerste boodschap aan het Franse parle ment heeft president Pompidou er de nadruk op gelegd, dat hij de j volksvertegenwoordiging zün oude rechten wil teruggeven. In het parlement zullen wel be denkingen worden aangevoerd tegen het „voorlopige stand punt" van de ministers Beernink en Polak ten aanzien van de „om budsman". Dit instituut stamt ui* de Scandinavische landen. De be doeling is een onafhankelijke in stantie te scheppen, duidelijk herkenbaar door de figuur, die het ambt bekleedt, die in staat moet zijn om individuele klach ten tegen het overheidsapparaat in ruime zin te onderzoeken. Ook in ons land is in de afgelopen ja ren grote aandacht voor dit in stituut aan de dag gelegd. Ver schillende politieke partijen heb ben de ombudsman in hun pro gramma opgenomen en ook do huidige minister van Justitie Po lak heeft er in de tijd, dat hij nog Leids hoogleraar was, gedachten aan gewijd. Daarom lijkt het wat teleur stellend. dat in het nu uitgeko men discussiestuk van de rege ring de voorkeur is gegeven aan het Britse model van de ombuds man, die opereert vanuit he* parlement. Daarmee worden con cessies gedaan op het punt van de duidelijke herkenbaarheid van de ombudsman. De ombudsman heeft in deze constructie ook een veel grotere afhankelijkheid dan in de Scandinavische opzet. In Engeland heeft men met deze vorm van een ombudsman weinig succes geboekt tot nu toe. Dit in tegenstelling tot het Scandinavi sche voorbeeld. Reden waarom men van het parlement mag ver wachten, dat er wel wat bezwaren zullen zijn tegen het nu ingedien de ontwerp. De wens van de nieuwe regering, het parlement zijn constitutionele rechten te hergeven, die het vorige staatshoofd De Gaulle in de ijskast had gezet, werd gisteren ook tot uiting gebracht door premier Cha- ban-Delmas. Hij bracht zonder enige noodzaak een kort bezoek aan se naatspresident Alain Poher, die in de verkiezingscampagne met de gaul listen nogal wat harde noten had gekraakt President Pompidou roept in zijn boodschap behalve het parlement ook alle klassen van het volk op om eensgezind het hoofd te bieden aan de zware problemen die Frank rijk te wachten staan. De president erkent, dat de wereld en het oude en illustere huis dat Frankrijk heet, aan renaissance toe zijn, maar hij wijst tevens de stu dentenrevolutie van de hand. Tegen over de rechten en de vrijheden van de studenten wenst hij de autoriteit van hun leermeesters te plaatsen, terwijl de studerende jeugd voorts moet besefen ook plichten te hebben jegens de gemeenschap, die zich zware financiële offers voor hun studie getroost. De uitvoering van de mammoet wet bij het middelbaar onder wijs heeft vele voeten in de aarde. In de periode die verliep tussen opzet en uitvoering van deze hervormingswet van minis ter Cals, was al gebleken dat er vele onzekerheden bestonden over dit nationale project. Nu er enige tijd mee is gewerkt, blijken de bezwaren van de kant van de leraren zich op te hopen. Er is zelfs een explosieve situatie ont staan, en het woord lerarensta- king, tot voor kort een ondenk baar begrip, wordt herhaaldelijk gebruikt. Bij de klachten van de kant van de leerkrachten telt vooral zwaar, dat er feitelijk geen mid delen zijn om de mammoetwet werkelijk uit te voeren. Boven dien zijn de klasen vaak te groot. Gevolg: van een werkelijk contact tussen leraar en individuele leer ling is geen sprake, ondanks de goede bedoelingen van minister Cals in zijn wet. De problemen zijn niet gering, vooral in het financiële vlak. Maar een eerste vereiste om tot een oplossing te komen, lijkt om het nu tot stand gekomen overleg tussen leraren en departement, te intensiveren. (ADVERTENTIE) <oop 'm en win II. I.OOO - (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG (GPD) De nu be- worden ingesteld voor voorgenomen prijsverhogingen, maar in dat geval staande algemene prijsstop aal niet *aat het om verhogingen van afzon- 1 derlyke bedryven. lang meer ongewijzigd kunnen wor den gehandhaafd, aldus minister De Bloek (Economisehe Zaken) gisteren Bilt verwacht van heden tot agavond: aanvankelijk opkla- m maar morgen later ook hier aar een bui. Overwegend matige zuidwest tot zuid krimnpnde In het algemeen iets hogere leraturen dan vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) STRANDVERWACHTING c morgen overwegend zonnig en Tegen de avond wat bewolking. Ie zuidelijke wind. Iets warmer de middag. Temperatuur om- ks 20 graden. Zeewatertempera- 16 graden. Vooruitzichten: za- ig een zwak oceaanfront, daarna opklaringen en een aangename eratuur. 27 JUNI op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. op: 19.09 uur; onder: 1.33 uur. water te Katwijk te 0.17 en 12.51 laagwater te 8.24 en 21.02 uur De minister zei in de kamer dat I hij van de meldingsplicht alleen ge- bruik zou maken, als er ongewenste j prijsontwikkelingen op komst zijn. I Individuele prysstoppen, zoals eer- worden der voorgesteld door de socialisti sche tweede-kamerfractie, zijn vol- in de Tweede Kamer. Er zijn forse stijgingen opgetre- den in de prijzen van de grond- ei I hulpstoffen die op een bepaald mo I ment wel zullen moeten doorberekend in de consumentenpry- I zen. Ook de gevolgen van de loon- j stijgingen zullen niet zonder invloed kunnen blijven. „Een zekere doorberekening zal mogelijk gemaakt moeten worden", j aldus de bewindsman. Minister De j Block wilde niet zeggen wanneer i het zover zou zijn Wel zei hij dat hij j er naar streeft, om op den duur de externe kostenregeling helemaal in' NIJMEGEN <GPD> - Een gehei-lftl aangedrongen te voeren zodat alle externe kosten i me vergadering van het senaatsbe- vergadering. gens de bewindsman niet nodig. Als een bedrijf uit de pas loopt, kan het ministerie van Economische Ziken formeel een prijsstop afkondi gen die voor de hele bedrijfstak geldt en dus ook voor het bedrijf dat uit de pas loopt. Het wetsontwerp waarin de veran deringen van de prijzenwet zijn ver vat, werd gisteren in dë Kamer zon der hoofdelijke stemming aangeno men. nummer bestaat uit 24 pagina b (ADVERTENTIE) morgen 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijst j LEIDEN Het boezemwater van j Rijnland kan nog steeds niet wor- I den ververst en de kwaliteit wordt I er niet beter op. Deze sombere be richten, verstrekt door het Hoog- vergedering uitvoerig gesproken over de vergiftiging van de Rijn. Mr. F. M. A. Schokking, dijkgraaf van. Rijnland, had ernstige kritiek op het feit dat de waterschappen, die op grote schaal, water aan de Rijn. en zyrivieren onttrekken, niet direct I heemraadschap, zijn een gevolg van nadat de rijksinstanties van Duitse de stwds voortdurende rertlf- jOP "e hoogte waren gebracht, tigingsverschynselen op de Holland zijn ingelicht. se IJssel. Daardoor is het onmoge lijk om vers boezemwater binnen te laten via de inlaatslulzen bij Gou- da. in de prijzen zullen mogen worden doorberekend. Daarnaast komt er dan een cal culatiebeschikking van het ministe rie van Economische Zaken waar door ondernemers de plicht krijgen om desgevraagd een hele prijsbere kening bij de minister op tafel te leg gen. De minister zei dit alles in de Tweede Kamer, waar gisteren de wijzigingen in de prijzenwet zon der bezwaar werden aangenomen. Deze veranderingen betekenen dat de minister de bevoegdheid krygt om een meldingsplicht voor prijsver hogingen op te leggen. Verder kan er straks ook een meldingsplicht stuur van de Nijmeegse universiteit. De unie achtte het besloten karak- gisteravond gehouden in Hotel De ter in strijd met eerder door de se Plasmolen in Mook. is vroegtijdig beëindigd nadat een tiental studen ten zich toegang tot de bijeenkomst had verschaft. De studenten wilden discussiëren over het al dan niet openbaar zijn van de vergadering, iets waarvoor tijdelijke senaatsvoorzitter Prof Duynstee weinig voelde. Vooral, zo zei hy. omdat het hier ging om persoonlijke aangelegenhe den t.w. de benoeming van het col lege van rectoren. In een brief aan professor Duynstee had de Unie van Studenten in Nijmegen gistermiddag naat aanvaarde resoluties waarin in principe openbaarheid wordt voorge staan. Volgens de studenten dienen slechts vergaderingen geheim te zijn als dat door alle geledingen van de universiteit is besloten. Daarnaast begrijpen ze niet waarom de keuze van het college van rectoren nu in het geheim moet worden voorbereid Volgens hun gaat het hier niet zo zeer om de personen zelf als wel om de politieke lijn welke door dit col lege zal worden gevolgd. Een zaak die alle geledingen raakt, aldus de studenten. DEN HAAG (GPD) Het socia listische tweede kamerlid mevrouw Padt-Jansen heeft schriftelijk staatssecretaris Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid) gevraagd of het hem bekend is. dat wederom ernstige moeilijkheden zijn gerezen lussen bestuur en leiding van het op een openbare Medisch Opvoedkundig Bureau te I het ogenblik nauwlettend In het oog Leiden die hebben geleid tot het ont- j gehouden door controleurs, slaan van de directeur, waarop 23 i Andere mogelijkheden hebben we van de 24 medewerkers ontslag heb- 1 ben ingediend. Wanneer het sein „veilig" zal wor den gegeven voor het water, was vanochtend bij het hoogheemraad schap nog niet bekend. ..De enige hoop die we hebben is dat vandaag een fikse regenbui er voor zorgt dat vers water in de kanalen en sloten terecht komt", aldus een zegsman van „Rijnland" ..Overigens wordt de kwaliteit van het boezemwater op Het hoogheemraadschap hield een pleidooi voor een sluitend systeem van signalering en melding van ver giftigingsverschijnselen in het gehe le stroomgebied van de Rijn en een scherpere controle op de naleving van de verbodsbepalingen tot lozing van vergiften. Zij vraagt verder of de staatsse cretaris bereid is een grondig onder zoek in te stellen naar de doelmatig heid van de wet op de stichtingen van 1957 vooi zover van toepassing op de M.O.B 's en van de sinds 1959 geldende subsidievoorwaarden voor ae M.O.B.'s. Is de staatssecretaris verder bereid een duidelijke afbakening van taken vast te stellen bussen universitaire en particuliere instituten, die bemoeie nis hebben met niet-universitaire hogere studies en post-universi- taire opleidingen? niet. De Hollandse IJssel is onze enige inlaatmogelijkheid en wanneer die afgesloten moet blijven in ver band met het gif in het water, kun nen we alleen maar afwachten. Het doorspoelschema dat elk voor jaar en elke zomer wordt uitgevoerd is inmiddels flink in de war ge stuurd. Het spuien van boezemwater is direct stopgezet en aan de pol derbesturen is het verzoek gedaan de waterinlatingen tot een minimum te beperken. Het water in Rijnland is in feite op de bon" zo zei de woord voerder. Het Hoogheemraadschap Rijnland heeft glsterein tijdens een verenigde Uit het Leidsch Dagblad van 25 juni 1869: Bij de Algemeene Reken kamer zullen, na verge lijkend onderzoek, in dienst worden gesteld drie 2de kler~ ken, aanvankelijk op eene bezoldiging van f 400 's jaars. Uit een officieéle opgave blijkt dat het aantal kiezers in dit district bedraagt 2703. waarvan j.l. Dinsdag zijn op gekomen 2084. AdvertentieTe koop we gens vertrek naaf elders eene pianino voor f 150 Tc bevra gen bij H. P Schretlen, Hoo- gewoerd Wijk 3 no. 432 (thans no 21) te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1