GONZALES SCHITTERT y Waterpolo is zongemene niet sport Okker niet in gevaar tegen El Shafei Feijenoorcl met harde dollars op jacht naar Karol Dobias VAN LOOY START TOCH IN TOUR r>r> Hooikoorts en verkoudheid Record langste partij Deceptie voor Judith W Contractueel verplicht Frijters vindt zich te jong De Hoed terug naar 0. Groen Nieuw record Albert en Jacob Spijker j DONDERDAG W TONI 196» PAGINA IJ LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LONDEN (GPD) Wimbledon 1969 is gisteren eindelijk volledig van de grond gekomen nu ook de dames, hoewel een dag te laat, aan het eenzame avontuur van de enkelspelen zijn begonnen. Wimbledon heeft gisteren ook een nieuw record kun nen begroeten, dat naar alle waarschijnlijkheid niet spoedig zijn weerga zal vinden. Hiervoor zorgden de 41-jarige Ameri kaan Pancho Gonzales, jaren de ongekroonde koning van de tennisprofs en zijn landgenoot Charley Pasarell, die 16 jaar jonger is. Zij bestreden elkaar in een dramatisch duel, dat zich over twee dagen uitstrekte en dat zich voortsleepte tot hon derdtwaalf games. Niet de 25-jarige Pasarell wankelde tenslotte de volgende ronde binnen, maar 'Old Shatterhand' Pancho Gonzales, de 'Chief met het Indiaanse bloed, de verbitterde vechter, de geboren tennisartiest Zeven matchpunten overleefde hij in de vijfde set en sloeg zowaar nog zijn slag toen na 99 ook Pasarell de vermoeidheid parten ging «pelen. Tom Okker passeerde met succes de eerste ronde door de veelbe lovende 22-jarige Egyptenaar Ismael el Shafei met 63, 108, 64 te verslaan. Het werd een ontmoeting voor een kleine 8.000 toeschou wers op de moeilijke baan, waarop onze landgenoot niet met volle tevredenheid terugblikte. „De baan was te hard en te snel", over dacht Okker. toen hij wat bleekjes en ongewoon transpirerend voor zijn doen van het gras stapte. „Ik kon die harde service van El Shafei maar niet goed terugkrij gen. Ik had gedacht beter spel te kunnen spelen, maar ik had be halve van wat hooikoorts ook last van een verkoudheid. Dat is overi gens geen excuus, maar het ging nu eenmaal niet beter. Je hebt wel gezien dat El Shafei, zoals ik al eerder zei, een hardslaande jongen is. een netbestormer". Okker was verrast en weer enigszins opgelucht toen we hem vertel den dat titelverdediger Rod Laver door het oog van de naald was gekropen tegen de Indiër Lall met 36, 46, 63, 60, 60, nadat het in de derde set ook nog 33 was geweest. Okker is echter geen enkele maal in groot gevaar gekomen tegen de zwaar gebouwde, doch atletische Egyptenaar, die voor gras de grote handicap met zich meedraagt, dat hij de backhand met twee handen slaat. Hierop richtte onze landgenoot derhalve in hoofdzaak met ser veren zijn aanval. Het werd een verbeten duel van hit or miss, meestal in adembenemend tempo gevoerd. Okkers service werkte meestal ontwapenend, prachtig laag en diep was zijn volleren en onbespeelbaar zijn flitsende topspin-passeerballen. In de eerste set kwam de doorbraak na 32 door vlijmscherpe returns van Okker. Het doorbreken van El Shafeis service in de tweede set bleef ei genlijk te lang uit. Okker gaf dat na afloop volmondig toe. Zijn te genstander sloeg echter nogal wat service-aces en veroverde zoveel mogelijk het voorveld. Na enige tegenslag met ztin service bij 67 in de tweede set toonde Okker echter, dat de maanden bij de profs hem toch hebben gehard. Na 88 werd de tweede doorbraak in deze partij snel een feit door een running lob van onze prof in de hoek en door te profiteren van enkele te korte ballen van zijn tegenstan der. Het veroveren van deze twee sets had nog even een terugval in Okkers concentratie tot gevolg, maar El Shaffeis moreel bleek reeds te ernstig te zijn aangetast, hetgeen zijn fijne touch ging beïnvloe den. Okker mocht zich dan nog enkele aantrekkelijke kansen op een snelle service-doorbraak laten ontnemen, na 44 kwam deze onverbiddelijk, in de hand gewerkt door enkele fouten van de Egyp tenaar. Okker komt vandaag op het centre-court in de eerste partij te genover de reeds 30-jarige Amerikaan Ron Holmberg te staan, die onlangs tot de profrijen is toegetreden. Holmberg had nogal veel moeite met de Peruviaan Alex Olmedo Wimbledon-kampioen in 1960 die pas na 8—6, 4—6, 6—4, 2—6, 75 capituleerde. De marathonpartij tussen Gonzales en Pasarell, die bij elkaar zo'n 4,5 uur in beslag heeft genomen, heeft de gemoederen op Wimbledon nogal in beweging gebracht. De ontmoeting was dinsdagavond al begonnen en de eerste set duurde niet minder dan 46 games, voordat Pasarell deze met 2224 op zijn naam kon brengen. Het licht was toen al zo slecht geworden, dat Gonzales de scheids rechter verzocht te stoppen. Na overleg met wedstrijdleider Gibson werd dit verzoek afgewezen, waarna Gonzales, die altijd al een las- klant is geweest, in woede ontstak, met zijn racket begon te unijten en prompt de tweede set kansloos met 1—6 verspeelde. Gistermiddag werd de slag voortgezet met een tot de tanden ge wapende Gonzales, die de vorige avond bij het verlaten van de baan door het publiek was weggejoeld, hetgeen een zeldzaamheid voor het deftige Wimbledon mag worden genoemd. Met 16—14, 63 trok Gonzales na uren uitputtende strijd de stand gelijk. Ook in de laatste set hielden de krachten van de twee Ame rikanen elkaar lange tijd in evenwicht. Pasarell, die het voordeel van le jaren had, kreeg bij 45 drie matchpunten, maar Gonzales ver- lietigde ze grimmig, evenals eenzelfde aantal bij 56. De 41-jarige prof was zo uitgeput, dat hij in de service-games zijn tegenstander meermalen een punt volkomen cadeau gaf. Nog een wedstrijdpunt kreeg Pasarell bij 78, maar ook dit deed Lt Gonzales teniet. Toen gebeurde na 99 waarin niemand meer van de 14 000 adem loos toekijkende toeschouwers had geloofd. De toch wel aangeslagen 5 Pasarell ontglipte plotseling de service-game met een dubbele fout en door gemiste volleys (10—9). Gonzales balde zijn laatste krachten ca tezamen en ranselde zich alsnog naar de zege, die hem met storm- Pp achtig applaus en een ware ovatie werd gegund. Het oude record van de langste partij, sinds 1953 op naam van Patty en Drobny met 8—6, 16—18, 3—6, 8—6 en 12—10 was met 19 .mes gebroken. n Tom Okker ROTTERDAM <GPD) Feije- noord is op jacht naar Karol Dobias. de ster in de verdediging van het Tsjechische Spartak Trnava. die in de Europacup-wedstrijden tegen Ajax tot grote hoogte steeg. Feijenoord wil de rechter verdediger, die ook aanvallend bij Spartak zo'n grote rol speelt, indien enigszins mogelijk, nog deze week contracteren. Gistermiddag zijn manager Guus Brox en bestuurslid Kardux van Feijenoord uit Tsjecho-Slowakije te ruggekeerd. Manager Guus Brox: „Drie dagen zijn we in Tsjecho-Slo wakije geweest. We hebben bijna het hele land afgereisd. Dan met die praten, dan met die. Maar aan de transfer van Dobias naar ons zitten vele haken en ogen. De Tsjechische voetbalbond laat in principe spelers onder de 28 jaar niet vertrekken. Wij hebben echter toch een bijzon der prettig gesprek gehad met de president en de secretaris van de Tsjechische bond. De heren zijn overigens bang om een precedent te scheppen als men Dobias naar ons laat gaan. Verder spraken we met het bestuur van Spartak Trnava en uiteraard met Dobias zelf. Je kunt zeggen dat het oriënterende ge sprekken waren. Maar zowel met de Tsjechische bond als met Spartak en Dobias zelf konden wij nog geen spijkers met koppen slaan, omdat er allerlei punten zijn waar nog een oplossing voor gevonden moet wor den. Het was beslist niet zo dat we Dobias meteen onder onze arm mee naar Rotterdam konden nemen. Trouwens bij Feijenoord moeten we Dobias over deze kwestie ook nog een be stuursvergadering houden, voordat we verdere stappen kunnen onder nemen." Het feit dat de bestuursleden van de Tsjechische voetbalbond ondanks het „uitgaansverbod" toch met Feijenoord willen praten, wettigt de veronderstelling dat men niet onge negen is om een precedent te schep pen. Met harde dollars kim je in Tsjecho-Slowakije nu eenmaal veel bereiken. Met Spartak Trnava en Dobias zelf lijken de zaken wat een voudiger te liggen, al is Feijenoord volgens Guus Brox beslist nog niet rond met de vereniging en de speler. Al met al is de kans groot, dat trainer Ernst Happel van Feije noord zijn zin krijgt. Hij wil name lijk Dobias zeer graag ln het elftal hebben. Pancho Gonzales DEN HAAG (ANP) De Neder landse kampioen Jaak Frijters zal niet starten in de Tour de France. Frans Cools, de leider van de Bel gische ploeg „Mann" verklaar de woensdag dat hij Frijters een contract had aangeboden, mede on der druk van tourbaas Goddet, die liever de Nederlandse kampioen zag starten dan de onbekende Belg René Cooreman. De 22-jarige Frijters vond zich echter nog te jong voor het Touravontuur en sloeg het aan bod van Cools af. VALKENSWAARD (GPD) Rik van Looy, de Belgische oudwereld kampioen start zaterdag toch in de Tour de France. De „Keizer van He ren thals" deelde gistermiddag de di rectie van Willem 2-Gazelle mee, dat hij na zeer lang overleg toch bereid was in de ronde te starten. De be slissing daarover lag overigens niet alleen bij Van Looy. De coureur, die met veel publiciteit omgeven inder tijd naar de Willem 2-Gazelle-ploeg overstapte, was het aan zijn stan ding verplicht in de ronde te star ten en bovendien had de firma, waarvoor hij nu rijdt, met hem een dusdanig contract afgesloten, dat Van Looy moeilijk meer anders kon. Dat Van Looy toch heeft gepro beerd onder de ronde uit te komen, vindt zijn ooi-zaak in het feit dat hij zich niet goed meer in staat voelt zijn kansen naar behoren in de Tour te verdedigen. Het contract luidt echter dat Van Looy wel degelijk moet starten. Op dreigementen van ontslag en boete wegens contract breuk is Van Looy tenslotte door de knieën gegaan en heeft toegezegd in Roubaix aanwezig te zullen zijn. Of zijn kansen in de Tour naar beho ren verdedigd zullen worden, valt maar af te wachten. DEN HAAG (GPD) Sjaak Rog geveen blijft bij het Haagse Holland Sport. De international, wiens finan ciële eisen de relatie met Holland Sport enige tijd zeer bemoeilijkten, zette deze week zijn handtekening onder een eenjarig contract. Bij Hol land Sport was de opluchting over het „behoud" van Roggeveen groot. „We zijn er", aldus Dirk Ntjs, „bijzon der blij mee. Vooral ook omdat de hele zaak in de beate verstandhou ding is geregeld". Dinsdagmiddag onderhandelden de heren Kroesemeijer en NU» met de Oostenrijker Ferdinand Janoska, een 22-jarige middenveldspeler van Aus tria Wien. Janoska. die verschillen de malen is uitgekomen in het Oos tenrijkse elftal onder de 23 jaar, meldde zich dezer dagen bij Feijen- oord. De Rotterdammers, die a! over twee buitenlanders beschikken, stuurden Ihem door naar Holland Sport, waarmee een bijzonder goede verstandhouding is gegroeid. „Erzit", zo kon Dirk Nijs melden, een goeds kans in dat wij hem contracteren". LEIDEN Leen de Hoed. die eni ge Jaren het doel heeft verdedigd van LFC is teruggegaan naai- de ver eniging waar hij vandaan kwam: Oranje Groen. Gerrit de Goede, de 22-Jarige spitsspeler van RCH voor wie inte resse was getoond door DOS. Haar lem. Telstar en Vitesse en al eerde» door Ajax, is door Go Ahead gecon tracteerd. Het transferbedrag ligt boven de ton. RCH trok De Goede aan als amateur voor f4000 drie jaar geleden. Het Amsterdamse meisje Judith Salome heeft het enkelspel toer- nooi in tranen de rug toegekeerd. Zij moest in de eerste ronden aan- eii treden tegen de jonge Amerikaanse Jean Anthony, die zich via het kwalificatietoernooi een plaats had veroverd. Judith, twee jaar gei geleden nog Wimbledonkampioene bij de jeugd, werd door het pit- 60 tige aanvalsspel van mej. Anthony met de bedroevende cijfers 61, 8—0 weggevaagd. [ir Onze landgenote moest op schrijnende wijze ervaren, dat zij met rsihaar voorzichtige baseline-spelletje in het moderne aanvallende es tennis nergens komt. Vooral niet als zij weinig controle heeft op ïJbaar drives, zoals gisteren het geval was. Astrid Suurbeek weerde zich beter tegen de Argentijnse Arias en won met dapper variabel spel met 61, 46, 61. De partij van Marijke Schaar-Jansen tegen de Britse Robin Lloyd ,Jj werd bij de stand 6—4. 3—6, 4—4 afgebroken wegens invallende j duisternis. Een eentonig baseline-duel, waarin beide speelsters wei- j lig initiatief durfden te nemen. Marijke Schaar forceerde de strijd nu en dan te veel, vooral in de tweede set en zij verzuimde van tactiek te veranderen toen zij j geen sucoes had. In de laatste set verspeelde zij een voorsprong van 4-1. AMSTERDAM (ANP) Tijdens Noordhollandse estafettekampi- Jienschappen heeft een ploeg van ui' IDA (Amsterdam) een Nederlands *cord gevestigd op de 4x 400 meter, ït kwartet Willy Kok. Dia Hoff, iep van Beek en Mieke Sterk kwam tot een tijd van 3 min en 52,4 sec. De KNAU had voor dit nieuwe num mer een limiet gesteld van 3.56.0, Boksen De Italiaan Carlo Du- ran heeft in Montecatini met succes zijn Europese titel boksen in het middengewicht verdedigd tegen de Westduitser Hans Dieter Schwartz. De Duitser gaf in de veertiende ron de op. Voetbal Het Finse nationale voetbalelftal heeft woensdag een zeer verrassende overwinning behaald op Spanje. In Helsinki bleek het Finse team voor 12.000 bezoekers met 2—0 sterker. LEIDEN Nog niet zo lang geleden gleed in de brievenbus van de familie Spijker in de Su- rinamestraat een envelop van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Het betrof een uit nodiging voor de broers Albert en Jacob Spijker om deze zo mer deel te nemen aan een in Ellecom te houden trainings kamp waar trainer J. Bultman de prestaties van het puikje van de nationale waterpolo-jeugd (t/m 18 jaar) gaat „bijspijke ren". Albert, 17 jaar en Jacob. 16 jaar, lijken niet erg onder de indruk van de uitnodiging. Natuurlijk, trots zijn ze er wel op maar de manier waarop de talentvolle waterpolo-tan d em van de Zijl over het trainings kamp en over „hun" sport spreekt maakt duidelijk dat ze het kamp slechts als een aan loopje beschouwen van een lan ge klim naar de nationale senio ren top. Een overigens niet onaan trekkelijke aanloop want de „besten" van Ellecom maken volgend jaar Pasen een trip naai' Joego-Slavië. Dat zou voor de twee broers dan voor lopig een mooie bekroning zijn van ruim vier jaar harde trai- ningsarbeid. Blonde, flink uit de kluiten gewassen Albert, die het meest aan het woord is: „In de wintei- volgen we per week vijf maal een zwem- en waterpolo- training en één maal een in- doortraining. Bovendien lo pen daar de wedstrijden van de kring GouweRijnstreek tus sendoor. 's Zomers trainen we wat minder, maar daar staan dan weer meer wedstrijden, de competitie van de KNZB, te genover". Over de opofferingen die ze zich moeten getroosten om deze toch bepaald niet kinderachtige training te volgen zijn ze zelf kort: „We trainen met plezier dus het is maar de vraag of je het opofferingen kunt noe men". In de ogen van hun ouders zijn het dat echter wel degelijk: „Soms gaan ze er 's morgens al om half zes uit om te trainen, andere keren ko men ze pas heel laat thuis van de training. De vakantie laten ze voor het waterpolo schie ten. Dat was verleden jaar het geval en dat zal dit jaar ook wel weer het geval zijn". Alle trai ningsijver ten spijt zijn de jon gens toch genoodzaakt zo nu en dan het zwembad voor de leer boeken te verwisselen. Albert (3de klas Mavo) en Jacob (3de- klas Havo) óver de beruchte combinatie studeren- sport be drijven: „We moeten wel eens een training laten schieten wanneer we veel huiswerk heb ben, maar over het algemeen is het wel te combineren". oon Een „story", een opmerkelijk verhaal hoe ze er toe zijn geko men om te gaan waterpoloën is er niet. Ze zijn gewoon eens naar De Zijl gestapt omdat waterpolo hen wel een leuke spor leek. Sinds die tijd, nu vier en een half jaar geleden, hebben ze hun hart aan die sport en Gew aan de vereniging De Zijl ver pand. Woorden van kritiek over iets of iemand van De Zijl ko men absoluut niet over hun lip pen. Integendeel. Jacob: „De sfeer is er geweldig. Het bevalt ons daai' erg goed. Dat is ook één van de redenen waarom de zeventallen het de laatste tijd goed doen. Neem bijvoorbeeld de aspirantenploeg die vorig jaar landskampioen werd in Utrecht. Dat was een belevenis. Juist omdat we het eigenlijk hele maal niet hadden verwacht". Van de 37 doelpunten die De Zijl in Utrecht in totaal scoor de namen Albert en Jacob er 35 voor hun rekening. Dat zegt toch wel iets over hun produk- tiviteit. Albert: „Ik maak onge veer twee doelpunten per wed strijd. Daar zijn natuurlijk ook wel eens uitschieters by\ zoals een maand geleden. Toen maakte ik in het tweede tegen Zian acht doelpunten. Ik speel meestal in de spits hoewel je bij waterpolo zowel aanvalt als verdedigt. Ach. ik geloof dat ik er wat voordeel by heb dat ik linkshandig ben. Dat maakt me wat moeilijk te „bespelen" Vroeger was ik rechts, maar nadat ik bij het turnen („Ik heb nog even op Jahn geze ten") m'n rechterpols had ge broken was ik gedwongen alles links te gaan doen. Overigens kan ik ook wel een beetje met m'n rechterhand spelen". Al- bert opereert in het water wat meer in het midden. Dat ver hindert hem eenter niet er ook lustig op los te scoren. Verleden Jaar maakte hij in één wed strijd. tegen de aspiranten van LZC. tien doelpunten. Gemeen Waterpolo staat bij het gro te publiek bekend als 'n gemene sport omdat er onder water al lerlei dingen kunnen gebeuren die de scheidsrechter niet zien. De gebrs. Spijker zullen daar. met hun moeilijk in te tomen scoringsdrift, dan ook wel het één en ander van ondervinden. Albert en Jacob daarover: „Het valt wel mee met dat gemene. Dat wordt zwaar overdreven. Natuurlijk gebeuren er onder water dingen die niet door de beugel kunnen, maar een goede scheidsrechter constateert dat echt wel. Die merkt aan de reac ties van de spelers wat er ge beurt. Die ziet bovendien ook wanneer een speler „maar doet alsof". Afschrikken doet het zo nu en dan harde spel hen ln ieder geval niet. Albert: „Je groeit er in op. Je begint in de lagere teams waar men nog Albert (rechts) en Jacob Spijker, twee succesvolle jeugdleden van de waterpo- lovereniging De Zijl. Z\) zijn uitgenodigd voor een trai ningskamp van de sterkste Nederlandse jeugd. (Foto LD/Holvast) niet zoveel trucjes kent. Hoe ho ger je speelt, des te meer krijg je er mee te maken. Nou. je past je wel aan". Over de naaste toekomst heb ben de jongens besliste ideeën. Eerst moet De Zijl dit jaar kampioen worden en naar de eerste klasse promoveren. Ver volgens is het streven naar de hoofdklasse. .Dat is belangrijk want de spelers van het Neder landse waterpolozevental wor den gekozen uit de hoofdklasse verenigingen. En we hopen dat nog eens te bereiken". Voorlopig zijn ze daar echter nog niet aan toe. Albert, vorig Jaar bij De Zyl „aspirant van het jaar": ..Bij het waterpolo bereik je Je top pas als je ongeveer 24 jaar bent. Dat duurt voor ons du« nog wel zo'n acht jaar".

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11