Massale vissterfte in RijnWaalLek en IJssel GIFDRAMA OP GROTE RIVIEREN NOG ACTIES TEGEN MAO Ruim 60 man voor rechtbank gedaagd 0LGA Frans kabinet goed ontvangen Oliebrand in Haifa Uw matras HARTJE PARIJS IN EMMELOORD VEEL BEWOLKING GEEN GEVAAR IN RIJNLAND Malversaties bij Mulder-Vogem? DE GAULLE BEZIG MET POLITIEK TESTAMENT BELASTING OP HET SPAARLOON Thant: leven bedreigd door technologie (f)uc/ Qlie, euivo LEIDSCH Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 JUNI 1969 No. 32821 DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur. Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ARNHEM (GPD) Grote hoeveelheden giftig water stro men ons land binnen. In het kielzog van de enorme giftige wa tervlek, die zich met een snelheid van vier kilometer per uur jeewaarts verplaatst drijven tienduizenden dode vissen. Alle voorzorgsmaatregelen zijn getroffen: vissers, zwemmers, loeren, schippers en woonbootbewoners zijn gewaarschuwd geen gebruik te maken van het Rijnwater. Tonnen dode vis zijn in Duitsland al uit het water geschept. In irnhem en Nijmegen heeft de politie gistermiddag en -avond ge waarschuwd in wijken langs de Rijn en de Waal. Het vergiftigde Rijnwater heeft in ie late namiddag Rotterdam bereikt. Rijkswaterstaat heeft dit tijdstip uitweg kunnen vaststellen aan de tind van de snelheid waarmee do- vissen de Rijn zijn afgedreven. [astreeks het middaguur bevond j? gifvlek zich ongeveer ter hoogte Gorinchem. De gemeentelijke iavendienst, de GG en GD en de ri- lierpolitie zijn in de loop van va/n- ijag in staat van paraatheid ge acht om op alle eventualiteiten te jn voorbereid. De Rijkspolitie te water waar- iiuwt de schippers. De aard van et vergif, waarschijnlijk chemisch af- sl of een deel van de lading van m tankboot, is nog steeds niet ge- aaylseerd. Wel staat vast. dat het centrale zenuwstelsel aantast. Het vergiftigde water levert ge ar op, omdat in de Betuwe nog iele gemeenten hun drinkwater «trekken uit de Waal. In het wes- m van ons land (Amsterdam, Noord- olland, Dordrecht, Rotterdam en en Haag) hebben de drinkwaterbe- ■jven hun waterreservoirs afgeslo- n voor het giftige water. Men is ergegaan op de reserve voorraden Speurtocht Duitse politie te water heeft een verwoede speurtocht gezet naar een tanker, die waar- aijnlijk een lek heeft waardoor het etnisch produkt vrijelijk de Rijn rontreinigd. Zeer waarschijnlijk is de schipper et op de hoogte. Zelfs wordt veel de paling, een zeer sterke vis, aan- troffen. Bij Lobith werden gister- al grote scholen dode vis ge- i, terwijl vanochtend in de Rijn Arnhem en in de IJssel kleinere «veelheden dode vis werden ont- kt. In West-Duitsland is het ten rcngste verboden in de Rijn te :emmen. Deskundigen verwachten, dat de itervlek binnen enkele dagen in zee worden geloosd, omdat, grote «veelheden gletsjerwater een ster- stroom veroorzaken. Sportvissers treuren de vergiftiging, omdat de itste tijd veel vis op de Rijn werd rangen. Men meende, dat het lo- van afval enigszins aan banden gelegd. Een toename van de vis- uid as daarvoor het bewijs. Het at nu wel vast, dat het visseizoen, or wat betreft de Rijn, rustig ge iten kan worden. Geen paniek fr is geen paniekerige situatie bij drinkwaterbedrijven, die hun wa- betrekken van Rijn, Waal of as. Er is voldoende reserve, in elk ral voor enkele weken, soms zelfs or enkele maanden. In Rotterdam a men water betrekken uit het siwe wingebied, de Berenplaat, ft'tjl den Haag kan terugvallen op voorraden in het duingebied, 'oor het departement van Volks- zotidheid en Sociale Zaken is deze bmiteit niet als een verrassing ge nen, aldus een woordvoerder. „Dit «t rampen is te verwachten, zo- De Bilt verwacht van heden- tot irgenavondveel bewolking met satselijk een bui. maar morgen "dag ook nu en dan zon. Zwakke 'matige wind in hoofdzaak tussen 5t en noord. Dezelfde temperatu- 3 als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 12.40 uur). STRANDVERWACHTING Sen kleine depressie trekt vandaag 'i buien juist over ons land naar t noorden weg. Morgen half tot *ar bewolkt met nog een buien- Matige zuidwesten wind. Tem- tttuur 18 tot 20 graden C. Zeewa- 16 graden C. Vooruitzichten: In de tweede helft de week langzaam iets stabieler ttmeer zon. 25 JIINI. Son op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur ^laan op: 16.05 uur; onder: 0.55 u. Hoogwater te Katwijk te 10.47 en 17 uur, laagwater te 6.18 en 18.56 LEIDEN De vergiftiging van het Rynwater levert op het ogen blik geen gevaar op voor het boe zemwater van Rijnland. Dit deelde vanochtend de heer H. de Groot, in genieur-directeur technische dienst van het Hoogheemraadschap Rijn land ons mede. Onmiddellijk na het bekend worden van de vergiftiging is de inlaatsluis bij Gouda gesloten, zodat eventueel verontreinigd water van de Hollandse IJssel geen kans krijgt in het Rijnlands boezemwater te komen. Tegelijkertijd Is het spuien van boezemwater bij Katwyk gestopt om hel water op peil te houden. Daarmee is het doorspoelschema dat het hoogheemraadschap had op- gesteld in de war gebracht. Mocht de afsluiting van de sluis voor wat langere termijn noodzakelijk zijn dan zal de kwaliteit van het Rijn- landwater als gevolg van de slechte doorstroming daarvan nadeel onder- vinden. lang de R'ijn, ondanks alle voor schriften, het open riool van Europa is". TOIKIO (AP) In communisti- soh-China zijn de anti-Mao-bewe- gingen nog verre van geliquideerd, aldus het „Volksdagblad" in Peking. De strijd tussen de maoisten en de anti-maoisten, aldus dit officiële, blad. is nog accuut en de kwestie van de politieke macht staat nog steeds centraal. In het artikel van het Volksdagblad wordt een beroep op de maoisten gedaan om „een volksoorlog voor de openbare mening" te gaan voeren tegen die genen in het staats- en partijappa raat. die een boosaardig standpunt ten aanzien van de revolutie ver spreiden. „Er moet onmiddellijk een revolu tionaire openbare mening gevormd worden, willen de maoisten althans hun politieke macht behouden" schrijft het Volksdagblad. Het arti kel is geschreven door een zekere Hsoeeh-Tsjiang uit de provincie Han- whei in oostelijk China. Hij citeert uitvoerig Karl Marx, Friedrich En gels. Josef Stalin en Mao over de dictatuur van het proletariaat. Het artikel verschijnt precies twee maan den nadat de maoisten op 24 april aan het slot van het negende con gres der -Chinese communistische party hadden verklaard, dat zij do contra-revolutionaire elementen in partij en staat een nederlaag had den toegebracht. TEL AVIV (Reuter) Saboteurs hebben vanochtend een oliepijplei ding in het havengebied van Haifa opgeblazen, waardoor een grote brand ontstond. Weliswaar slaagde de Israëlische brandweer er met alle beschikbare middelen in de brand in te perken, maar door de geweldige hitte- en rookontwikkeling kon de haard van het vuur niet worden be naderd. De bewuste pijpleiding vormt een verbinding tussen de raffinaderij bij Haifa en de haven Kisjon. Direct na de ontploffing werd de olietoevoer afgesloten. Het betrokken gebied is afgezet. De analyse van de watermonsters die vanmorgen b'ij Gorkum zijn ge nomen, gaat een moeilijke zaak wor den. Door de verdunning, die waar schijnlijk over de grote afstand is opgetreden zal het niet eenvoudig zijn snel de aard van de verontrei nigende stof vast te stellen. Dit meent dr. J. Spaander, directeur-ge neraal van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid waar het toxoco- logisch onderzoek wordt verricht. Op het Rijksinstituut voor Visse rij-onderzoek in IJmuiden worden de gevolgen van de vergiftiging van het Rijnwater voor de geboortegronden (paaiplaatsen)de zogenoemde „kinderkamers" en het woongebied van volwassen vissoorten die van economisch belang zyn in het zuide lijk en noordelijk kustgebied van ons land met grote zorg tegemoet ge zien. Immers, het vergiftigde Rijnwa ter zal ook in deze wateren komen en mogelijk sterfte onder de zeevis sen veroorzaken. Vanaf morgen ligt het hartje van Parijs gedurende tien dagen in Emmeloord. De hoofdstad van de Noordoost Polder maakt zich gereed voor deze gedaanteverwisse- ling. In één van de winkel straten verrijst de Are de Triomphe, terioijl ook de Moulin Rouge niet in de Ne derlandse ville lumière" ontbreekt. Verder komt de Franse luchtmacht met een muziek korps naar Emmeloord even als de Franse politie. De Franse sfeer krijgt nog een extra authentiek tintje door het optreden van Franse ar tiesten als Sylvie Vartan, Les Compagnons de la Chanson en folkloristische dansgroe pen. Het had maar een haartje gescheeld of Brigitte Bardot was naar Emmeloord geko men. Ze is echter in Tunis voor filmopnamendie ze on mogelijk kan onderbreken. Nu komt de zangeres Dalida. ADVERTENTIE NIEUW-VENNEP (GPD) Meer dan zestig personen, be trokken bij het faillissement van Mulder-Vogem in Nieuw- Vennep, zijn op 23 september voor de Haagse rechtbank gedag vaard. Dat gebeurt namens de „Kuwait Foreign Trading Com pany". Deze maatschappij heeft zo'n zes miljoen te vorderen en is van mening dat bij Mulder-Vogem in de publikatie van jaar verslagen en in het introduktiebericht een onjuiste voorstelling van zaken is gegeven. De maatschappij eist schadevergoeding. Zij heeft medio 1968 4.4 miljoen hypothecair krediet verstrekt aan Mulder-Vogem en er loopt nog een betwiste vordering van 6 ton en het aandeel in het aandelenkapitaal moet als verloren worden beschouwd. Eind 1968 heeft de maatschappij Mulder-Vogem nog eens 1.1 miljoen verstrekt, die niet in de schadever- goedingseis waren verdisconteerd. Voor de rechtbank moeten straks onder meer verschijnen leden van de vroegere raad van bestuur, van de raad van commissarissen en employé's van het accountantskan toor Klyngeld Kraayenhof en Co. Inmiddels heeft het Nederlands Instituut van Registeraccountants de Raad van tucht verzocht deze zaak te onderzoeken. Eerder heeft het ministerie afwijzend beschikt op een verzoek van enkele Tweede- Kamerleden een onderzoek naar de jaarstukken en publikaties van Mul der-Vogem te laten instellen. Het de partement zou wel diligent (attent) blijven. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Zowel in de Franse kranten als in de buitenlandse pers is de nieuwe regering die de oud-kamerpre sident Jacques Chaban-Delmas het afgelopen weekeinde heeft geformeerd, over het algemeen goed ontvangen. De Parijse dagbladen menen, dat de formateur in de samenstelling van zijn kabinet een subtiele vertaling heeft weten te vinden van de beide wachtwoorden, waarmee de nieuwe president, Geor ges Pompidou, de verkiezingen had gewonnen. De handhaving of benoeming van trouwe gaullisten van het eerste uur als Debré of Michelet ,aranderen. zo gelooft men, de voortzetting van het gaullistische bewind, terwijl de toe treding van vroegere leden van de oppositie als Duhamel en Pleven en de terugkeer van de liberale conser vatief Giscard d'Estaing op het mi nisterie van Financiën, de eveneens beloofde veranderingen zouden kun nen brengen. Het vertrek van Edgar Faure, aan wie de orthodoxe gaullisten en ook de president, als minister van On derwijs de Franse studerende jeugd niet langer wilde toevertrouwen, werd gisteravond door „Le Monde" wel ernstig betreurd. De buitenlandse, en speciaal de Westduitse en Engelse pers, consta teerde met voldoening de aanwezig heid van enkele Europees gezinde fi guren, waarbij aan de persoon van de nieuwe minister van Buitenland- nummer bestaat uit 16 pagina's se Zaken Maurice Schumann, die Debré op deze post vervangt, d» hoogste verwachtingen werden ge hecht. In Colombés-les-deux-Eglises, waar Frankrijk's vroegere staatshoofd zich opnieuw heeft opgesloten, circuleer de gisteren onder de vele journalis ten, die nog altijd de wacht houden voor de zware ijzeren nekken van zijn buitenverblijf, het gerucht dat De Gaulle voor een paar dagen naar Parijs zal komen. Ook is uitgelekt dat De Gaulle tijdens zyn vrijwillige ballingschap in Ierland de schrijvers- pen alweer had opgenomen. Hij is begonnen aan een politiek essay dat een programma voor Frankrijk zal heten. Het schijnt de bedoeling van het ex-staatshoofd te zyn een soort po litiek testament te maken, dat ge lijktijdig als handleiding kan dienen voor de huidige Franse machtheb bers en bewindslieden die zyn staats kundige lijnen zouden willen voort zetten. In dit geschrift, waarvan de Minister Maurice Schumann van Buitenlandse Zaken eerste hoofdstukken al klaar zou den zijn, wil de 76-jarige staatsman de inventaris opmaken van zyn denkbeelden, zowel op binnen- als op buitenlands gebied. Het programma voor Frankrijk dat in het najaar zal kunnen verschijnen, wordt een sa menvatting van de gaullistische doc trine, waarvan De Gaulle In rede voeringen en op persconferenties de laatste elf jaren de diverse aspecten al had belicht. Als hij met deze taak gereed is, zou de oude generaal ook zyn literaire levenswerk, zyn gedenkschriften, weer ter hand willen nemen In 1958, toen hij de macht opnieuw in han den nam, had De Gaulle iuist het derde deel voltooid. Tn het volgende deel zal hij, die een meester van het woord is, de periode van de Vijfde Republiek beschrijven, die voor hem op 27 april met het verloren referen- i dum werd afgesloten. DEN HAAG (GPD) Staatsse cretaris Grapperhaus (Financiën) heeft gisteren in een bespreking met vertegenwoordigers van de grafische vakbonden vrijstelling van belasting op spaarloon van de hand gewezen Wel kunnen werkgevers en werkne mers een spaarfonds vormen. Wan neer uit dat fonds niet direct indi viduele aanspraken worden toe gekend. behoeft geen belasting te worden betaald over de stortingen in dat fonds. Op basis van de tegenwoordige wetgeving moet steeds belasting wor den geheven zodra individuele aan spraken op spaarloon ontstaan. Een ambtelijke interdepartementa le commissie onderzoekt thans of vormen van besparingen kunnen worden bevorderd door een wetswij ziging waardoor niet langer belas ting behoeft te worden betaald over spaarloon. De staatssecretaris wil het rapport van deze commissie afwachten alvo rens nadere beslissingen te nemen. NEW YORK (Reuter) Secreta ris-generaal Thant van de Verenig de Naties heeft de waarschuwing la ten horen, dat „de toekomst van alle leven op aarde in gevaar gebracht zou kunnen worden door ongebrei delde wetenschappelijke en in dustriële technologie". Thant doet in een rapport van 66 bladzijden een beroep op de regerin gen terstond maatregelen te nemen om dit gevaar te bestrijden. De se cretaris-generaal der VN meent, dat alle landen van de wereld bloot staan aan gevaren die in sommige opzichten en in sommige gebieden reeds kritieke afmetingen heb ben aangenomen. In Thants rapport wordt de grondslag gelegd voor besprekingen door de Verenigde Naties van plan nen voor een internationale confe rentie over de omstandigheden voor het menselijke leefmilieu, die door de Algemene Vergadering der VN is bij eengeroepen en die naar verwachting in juni 1972 in Zweden zal wor den gehouden. Naar schatting 1200 geleerden en diplomaten uit 130 lan den zullen eraan deelnemen. De secretaris-generaal van da wereldorganisatie verklaart, dat alle nationale en internationale pro gramma's onvoldoende zijn. HU noemt als voorbeeld het falen van regeringen in het opvangen van de massale trek van het platteland naaf de steden. ,„In de grote steden wor den de ellendigste achterbuurten vaak de omgeving van mensen, die eens waardiger en in een betere ge zondheidstoestand op het platteland woonden", aldus het rapport. In de nieuwe hoofdstad van Brazilië, Bra silia, zo wordt opgemerkt, zijn nu al achterbuurten. Andere punten die worden aange roerd zijn de noodzakelijkheid van een goede observatie van de weers omstandigheden in de wereld, het klimaat en de dampkring. Opge merkt wordt, dat alleen reeds in de VS jaarlijks naar schatting 142 mil joen ton rook en schadelijke gassen de atmosfeer vergiftigen. Uit het Leidsch Dagblad van 23 juni 1869 Sedert eenigen tijd be vindt zich te Harderwijk een Chinees om het horlogema ken te leeren. Hij is 24 jaar oud. De orthodox gerefor meerde kerk heeft hem tot haar geloot overgehaald. Na een tweejarig verblijf keert hij naar zijn vaderland te>- rug. Binnenkort zal tc Londen eene tentoonstelling plaats hebben nan kinderen en zui gelingen. De hoogste prijs bedraagt 1000 pd sterling.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1