Frans kabinet: geen erg hechte indruk Inbrekerstrio gearresteerd Londen: Rhodesië een verloren zaak Europeanen en gaullisten onder één dak buit één ton Suiker: 16 et goedkoper Judy Garland (47) overleden Veranderlijk Onbekende stunt terecht KALKENDE KASTELEIN KREEG KOUS OP KOP (§uc/ QUeuws Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 23 JUNI 1969 No. 32820 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur. Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Vanmorgen heeft de nieuwe premier, Jacques Chaban Delmas, de president der republiek, Georges Pompidou, de lange lijst van ministers en staatssecretarissen gepresenteerd, die de komende regering van Frankrijk zullen vormen. Een onthulling zijn die namen voor het eveneens nieuwe staatshoofd zeker niet geweest want, naar het voorbeeld van zijn voorganger, had president Pompidou de laatste dagen ook zelf actief aan de samenstelling van het kabinet meege werkt. Als voornaamste opmerkelijkheid van Frankrijks nieuwe regering mg wel worden gesignaleerd dat het ministerie van Buitenlandse laken van de handen van de stijle en nationalistische gaullist, Michel Debré. in die van de Europees gezinde Maurice Schumann is overgegaan. Schumann die overigens geen enkele familierelatie onderhield met wijlen de „vader van Europa", wiens naam dan ook met één n eindigde is vroeger op hetzelfde ministerie staats ecretaris geweest. Debré. wiens aanwezigheid in het nieuwe kabinet, naar in Parijs iverd gefluisterd, door De Gaulle zou zijn geëist, zal in de toekomst de portefeuille van Oorlog beheren, waar dus ook het atoomzwaard onder zijn bescherming is geplaatst. ben een aantal andere excellenties van zetel of stoeltje verwisseld De vroegere gaullistische fractieleider, Henri Rey, maakte zijn ministeriële debuut op het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen. De structuur van de regering on derging gelijktijdig ook een ingrijpen de verandering doordat niet minder dan 20 staatssecretarissen werden aangesteld, doorgaans jonge parle mentariërs, die zo het vak van be windsman nu mogen leren. Het aan tal volwaardige portefeuilles werd daarentegen tot 18 teruggebracht. ZWOLLE GPD Drie inwoners van Zwolle hebben gedu rende de afgelopen jaren een grote reeks van inbraken ge pleegd, waarbij de totale buit zo'n honderdduizend gulden moet hebben bedragen. Een inbraak in een confectiebedrijf in Kaalte, waarbij een van hen op heterdaad werd betrapt, is het drietal noodlottig geworden. Punten De nieuwe regering verschilt wat politieke tint betreft en structuur ook nog wel op enkele andere punten niet onaanzienlijk van het vorige kabinet- Couve de Murville. Zo zijn met de «-premier zelf ook nog enkele ande re belangrijke leden als de libera le Edgar Faure, de beroemde schry- ter-minister André Malraux. Pierre Hessmer van Oorlog en Jeanneney, rerdwenen. Tot de belangrijkste nieuwe leden «horen de conservatieve leider ïiscard d'Estaing, die de zware por- efeuille van Financiën in handen kreeg, die hy, in het tweede kabinet- Pompidou al eens eerder beheerde, en üe vrijdagavond definitief door de a-premier Antoine Pinay geweigerd nrd. Wisselen Een andere voormalige premier uit Vierde Republiek, René Pléven, üe tijdens de verkiezingscampagne wrliep naar het gaullistische kamp Pompidou en die, net als Gis- !ud en Schumann ook als „Euro- paan" staat aangeschreven, kreeg de portefeuille van Justitie. twee kopstukken van het De- nocratisch Centrum dat onder De Gaulle in de oppositie was, Jac- Wes Duhamel en Joseph Fontanet. kregen respectievelijk de portefeuil- van Landbouw en van Arbeid '«bedeeld. Het explosieve ministerie nn Onderwijs kwam in handen rin een persoonlijke vriend van pre ssent Pompidou, Olivier Guichard. te al deel uitmaakte van de vorige Kgering en die vroeger één der naas- 't medewerkers was van De Gaulle. Een andere trouwe en links ge tenteerde gaullist. Edmond Mie he- K zag zich, in plaats van Malraux tot minister voor de Culturele Za ken gebombardeerd. Het ministerie ran Informatie, dat tydens de ver kiezingscampagne nogal in opsoraak <as gekomen, is opgeheven. Terwijl fe conservatieve minister van Bin nenlandse Zaken, Marcellin. zijn portefeuille mocht behouden, heb- De nieuwe Franse premier Chaban-Delmas maakt tijdens een informele persbijeenkomst zijn kabinetsplannen bekend. Rechts Wanneer de nieuwe Franse rege ring. volgens de verkiezingsbelofte van de huidige president met de toela ting van enkele voormalige conser vatieve opposanten inderdaad wat meer perspectieven in de Europese richting lijkt te openen, dan werd het politieke gewicht gelijktijdig iets van links naar rechts verschaven. De ge middelde leeftijd der regeringsleden is ook wat verlaagd. Een zeer eensgezinde indruk vermag het kabinet Chaban-Delmas op het eerste oog echter nog niet te maken en met name vroeg politiek Parijs zich vanmorgen al af hoe ver stokte gaullistische nationalisten als de ministers Debré en Rey en de staatssecretarissen Baumel en Fanton op den duur in wede zullen kunnen blijven samenleven onder eenzelfde dak met „Europeanen" als Pléven. Giscard, Duhamel. Schumann. of Fontanet. Dat laatste tweetal had ja- ren geleden het kabinet van Pompi dou al eens verlaten uit protest te gen de anti-Europese politiek van De Gaulle. Hogelijk benieuwd toont men zich in Parijs trouwens al eveneens over het oordeel dat De Gaulle zelf eventueel over deze eerste regering van het na-gaullisme zou kunnen vel len. AMSTERDAM (ANP) De prijs van een kilo suiker zal met ingang van 1 augustus a.s. met 16 cent wor den verlaagd. Tenminste wanneer de Tweede Kamer akkoord gaat met het voorstel van de minister en staatsse cretaris van Financiën om de suiker- accijns voor de tijd van IV< jaar te verlagen van f 19.naar f 4,50 per honderd kilo. De kosten van levens onderhoud zullen door deze verlaging dalen met 0,2 procent. De verminderde opbrengst als ge volg van deze accijnsveriaging voor het rijk ad. ca. 130 miljoen wordt ge dekt uit de opbrengst van de ver vroegde schorsing van de investe ringsaftrek. Toen de recherche van de geïnte resseerde Zwolse politie een van de verdachten ging verhoren, konden zo'n 60 a 70 inbraken tot ophel dering worden gebracht. Daarbij wa ren forse brandkastkraken, zoals bij van Gend en Loos te Zwolle, waarbij 30.000 gulden verdween. De Zwollenaar die in Raalte op heterdaad werd betrapt, een 22-ja- rige gehuwde lasser, is inmiddels al voor de officier van justitie te Zut- phen geleid en daar in het huis van bewaring ingesloten. Zyn 25-jarige broer, die eveneens gehuwd is en las ser van beroep, zal evenals een 19- jarige Zwollenaar morgen worden voorgeleid. De enorme reeks van inbraken werd vrijwel steeds in Zwolle ge pleegd. In meerdere bedrijven heeft het drietal zelfs vaker dan een maal ingebroken. Verder werden er ook enkele inbraken in Hattum, Kampen en Meppel gepleegd. Eenmaal werden de drie mannen by na door de politie van Zwolle gegrepen, namelyk toen zy het kantoor van de N V. Scado binnendrongen, maar op het laatste moment zagen zy kans nog uit het omsingelde kantoorgebouw te ont snappen. Van de buit konden de drie ver dachten luxueus leven. Een van de inbrekers kocht byv. een huis in Zwolle en kon zich eigenaar noemen van een fraaie auto en een speedboot, waarvan de buitenboordmotor overi gens ook was gestolen. LONDEN «Reuteri De Ameri kaanse actrice en zangeres Judy Garland is op 47-jarige leeftijd in Londen overleden. Haar echtgenoot trof haar gisterochtend levenloos aan in him woning in de Londense artiesten wijk Chelsea. Judy Garland trouwde op 15 maart jl. met de veei jongere Newyorkse discotheekhouder Mickey Deans, na vier mislukte hu welijken. De oorzaak van Judy Gar lands plotselinge overlijden is 'nog) niet bekend. Over het moeilijke leven van de filmster kunt U meer lezen op pagina 5. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De officiële reactie van de Britse regering op de overweldigende overwinning van het Rhodesisehe front bij het gehouden referendum zal pas vanavond be kend worden wanneer de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Mi chael Stewart, hierover in het La gerhuis een verklaring zal afleggen. Bij velen bestaat vanzelfsprekend de neiging om de stryd tegen het Smith-regime op te geven, vooral nu gebleken is dat de economische sancties een averechtse uitwerking hebben uitgeoefend en juist het re gime in plaats van de oppositie zo- Het jaarlijkse tennisfeest van Wimbledon is vandaag weer van start gegaan. Twee weken lang zullen profs en amateurs uit de hele wereld strijden om de hoogste tennis-eerVoor de bes ten zijn er grote bedragen te ver- dienen. De kansen van de Neder lander Tom Okker, als derde ge plaatst, lijken beter dan ooit. Voor de mode-ontwerpers zijn de officieuze wereldkampioen schappen altijd aanleiding voor nieuwe creaties. De Amerikaanse damesjunioren showen hier de laatste tennismode van de cou turier Teddy Tinling. Van links naar rechts: Peaches Barthowicz, Denise Carter, Mary- Ann Curtis, Tory Fretz, Carol Graebner, Stephanie Grant. Bet ty-Ann Grubb, Julie Heldman, Peggy Michel, Kristy Rigeon en Valerie Ziekenfuss Meer over Wimbledon op onze sportpagina's- als Londen had gehoopt, hebben ver sterkt. Omdat er. behalve een eventuele nieuwe verscherping van de VN- sax.'cties weinig anders kan worden gedaan, blijft de hoop van sommi gen dat op lange termyn. wanneer Smith zijn nog altijd magische greep op Rhodesië begint te verliezen, het regime misschien zal vallen. De Britse regering laat in elk geval de voorstellen op tafel liggen, opdat ze, vergeeld of niet, in de verre toe komst door een nieuwe regering kun nen worden opgepikt. Londen heeft reeds in de Verenigde Naties voor de zoveelste maal verklaard, dat het niet bereid is geweld tegen Smith toe te passen. Niet veroorloven Een politie-actie tegen het goed bewapende Rhodesië kan Engeland zich eenvoudig niet veroorloven. Bo vendien is militair optreden tegen blanke Britten in Engeland politiek nooit verkoopbaar geweest. Even min kan Londen niet aan sancties tegen de Unie van Zuid-Afrika den ken wegens de enorme Britse beleg gingen in dat land. Het zou tevens tot een oorlogssituatie kunnen lei den. Het is daarom de vraag of er iets zal kunnen komen van toepas sing van artikel 41 van het sanctie reglement, namelijk afsnijding van alle communicaties, wegtransport, spoorwegen, luchtvaart en ptt-ver- bindingen met Rhodesië. Het is ech ter zo goed als zeker dat de Britse gouverneur, Sir Humphrey Gibbs, zal worden teruggetrokken en mis schien zal dit ook het geval zyn met het schamele restant van de Britse diplomatieke missie in Salisbury. De Bilt verwacht van heden tot dinsdagavond: bewolking met tij de- Üjk regen en kans op onweer. Zwak- i tot matige wind uit uiteenlopen- lichtingen. Gematigde tempera- I turen. STRANDVERW ACHTING Een storing boven Frank ijk trekt toet enkele verspreide onweersbuien r-aar het noorden. Morgen een bui- |®kans, maar overigens vrij goed brandweer met een wisselende be- tolking en een zwakke wind. Tempe ruur ongeveer 20 gr. C. Zeewater 16 gr. C. Vooruitzichten: licht on- 'tabiel met een aangename tempera- tour en af en toe zon. 24 JUNI Z°n op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur Maan op. 14.40 uur; onder: 0.43 uur Hoogwater te Katwyk te 9.44 en 22.15 sur: laagwater te 5.15 en 17.47 uur. nummer bestaat uit 16 pagina's Mim Ian Smith, de Rhodesisehe premier. Engeland heeft Zuid-Afrika dat j Rhodesië economisch het hoofd bo- i ven' water houdt tot dusver be- 1 schouwd als het enige land dat op Smith een matigende invloed zou kunnen uitoefenen omdat het terecht vreest door Rhodesië in een rassen- oorlog te worden meegesleept. De jongste Rhodesisehe politieke ontwikkeling betekent een bedrei ging voor de Zuidafrikaanse politiek van toenadering tot zwart Afrika. In Johannesburg heerst dan ook erger nis en woede over de jongste door Smith ingeslagen koers. Student stuurt klacht AMSTERDAM (GPD) De Amster damse student Wouter N. de Boer heeft bij de procureur- generaal bij het gerechtshof in Amsterdam schriftelijk zijn beklag gedaan over zyn berechting als Maagdenhuis-be zetter voor de politierechter en de opsporing verzocht van de onbeken de die zich voor hem heeft uitge- I geven. Toen Wouter de Boer woensdag voor de politierechter verscheen kreeg hy te horen dat hij even te voren reeds tot een geldboete van f 300.en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 3 weken was ver oordeeld Toen hy kon bewijzen dat de vorige verdachte zich van zijn naam had bediend werd zijn zaak opnieuw berecht. Het vonnis is r,n bepaald op f 250 boete en twee weken voorwaarde- lijk. De student had daarop aangif- te gedaan van het feit dat een on- I bekende zich voor hem heeft uitge geven. In een brief aan de procureur- generaal schrijft hy verbaasd: „De vonnissen in de twee zaken liepen uiteen hoewel het dezelfde zaken waren en ik niets te mijner verde diging het aangevoerd. Tenslotte pro testeert hij tegen de uitlating die de officier mr. L. van den Berge hem heeft toegevoegd: .,25 jaar en dan nog aan zulke dingen mee- I doen". NIJMEGEN (GPD) Acht Nij meegse caféhouders zijn in dê afgelopen nacht op het oorlogs pad geweest om af te rekenen met een man die vorige iveek bij verscheidene horeca-bedrijven in de Nijmeegse binnenstad de ruiten had dichtgesmeerd met witkalk. De acht mannen zaten gister avond in wrokkige overpeinzing bijeen, toen de tip binnenkwam dat in de loop van de nacht ca fé „De Tunnel" bezoek zou krij gen van de kalksmeerders. Zon der zich verder te bedenken be trokken ze alle acht een hinder laag, om de loop van de gebeur tenissen af te wachten. Tegen half vijf vanochtend werd het wachten beloond. Bij ,J)e Tunnel" stopte een taxi, ivaar- uit twee mannen kwamen. De oudste van hen had een em mertje witkalk en een kwast in de hand en na een vluchtige verkenning van de omgeving begonnen ze aan de eerste spie gelruxt. Op dat moment stoven de acht naar voren. Onder een regen van wegspattende kalk werden zeer forse meppen uitgedeeld. De oudste van de twee, een 34- jarige Nijmeegse kastelein- bleek de ontmoeting met zijn vakgenoten niet aangenaam te vinden en sloeg op de vlucht. Zijn 20-jarige helper probeerde er eveneens vandoor te gaan maar werd achterhaald en ging nog eens over de knie, tot de politie hem van de verenigde kasteleins verloste. Iedereen toog naar het politiebu reau. waar zich later ook de 34- jarige vluchteling kwam mel den. Aangezien er veel bloed neuzen, blauwe plekken en an dere kleine ontsieringen te be handelen waren, kwam ook de GGD naar het bureau. Tegen de ochtend werden alle be trokkenen naar huis gestuurd om eerst in bed eens te rusten van de vermoeienissen. In de loop van vandaag zal het geha vende tiental elkaar opnieuw in het politiebureau ontmoeten. Vit het Leidsch Dagblad van 22 juni 1869 Rechtzaken. In de correc tionele zitting der Recht bank te Leiden van 21 juni 1869 zijn o.a. veroordeeld: A van M. en vier anderen al len te Leiden, wegens opste ken van vuurwerk zonder concent, ieder tot eene geld boete van f 2,50 of sübsid. gev. van 1 dag. Aan de kiezers. Ten ern stigste vermanen wij de kie zers om Dinsdag, getrouw ter stembus te komen en hunne stemmen uit te bren gen op mr. H. A. Neeb.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1