Agrarische structuur in Rijnstreek kan beter Meerderheid tegen areaalheffing jemeente-secretaris A. Friebel gaat weg Afscheid leerlingen Kon. Jnlianascliool Conclusie na onderzoek: Tulpenkwekers vergaderden in Haarlem N.S. investeren 2 miljoen in omroepinstallaties Raadsagenda Zoeterwoude Geen ophalen van grof vuil Nieuw-Vennepse overleden na aanrijding in Haarlemmermeer ITERDAG 21 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 [IJNSTREEK Er liggen tal van problemen in het agra- ;h gebied, dat de steden Leiden en Alphen aan den Rijn. de stedelij kenden gemeenten Alkemade, Leiderdorp, Voor aten, Hazerswoude, Nieuwkoop, Bodegraven en Woerden de plattelandsgemeenten Warmond, Zoeterwoude, Koude- fc,Woubrugge, Rijnsaterwoude, Leimuiden, Nieuwveen, Ter en Zevenhoven omvat en als Rijnstreek wordt aangeduid, moeilijkheden blijken uit een rapport over de agrarische aetuur, dat Cultuurtechnische Dienst en Rijkslandbouw- dichtingsdienst hebben opgesteld op verzoek van de com- sie agrarische ontwikkeling, die is samengesteld uit ver- inwoordigers van de drie landbouworganisaties. commissie acht de inhoud van üpport een belangrijk gegeven «et oplossen van knelpunten bij inbouwkundige ontwikkeling in [tbied en wil in het komend win- soen voorlichting aan belang den gaan geven, zodat bij het n naar oplossingen zoveel rao- betrokkenen inspraak krijgen. rapport stelt, dat voor een communicatie van de agrische jren met de verzorgingscentra celmatig wegennet onontbeerlijk m de afvoer van produkten en invoer van grondstoffen, waar- it buiktransport mettertijd meer voorgrond zal treden, zijn goe- igen met een breedte van vier Imeter noodzakelijk. externe ontsluiting schiet te- Toor bedrijven en dat komt ,-oor in dit gebied die via Zwemdiploma's voor leerlingen ihr. Havo-school DERDORP Leerlingen van r. Mavo te Leiderdorp hebben sn in het zwembad „De Does" Jende zwemdiploma's behaald: irjan v. Beyeren, Willie v. Ho- Koos Chaudron, Rinie v. Poel- Eddy de Munnik. Paul de Jan Koning. Marjan v. Beyeren, Gré Boer, nne Boekkooi, Erica Bonthond Maurits. Corrie Griffioen. Graaf, Nelleke v. Dam, Leo n, Eddy de Munnik, Henk v. k, Arnold v. Wijck, Rob Brou- ios Hilverda, Wilfred Wijnma- ieter v. d. Sluys. C: Irene v. d. Cora v. Waas, Herma Schel fhout, Anette Geerlof, Gerda v. ren, Wilma Volriet, Lonneke aihoven, Margriet v. d. Ouw, Quist, Frans Riemers, Paul Wilfred Wijnmalen, Henk v. d. Rob Brouwer. lorna D: Rob Arends, Leo Tis- Ronald v. Evert, Martin Loos. de Groot, Wim v. Hoorn, Bram nburg, Dick v. Dalen, Fred s, Tineke Schutte. Anja Schut- rda Kolderman, Wim Vergunst Hoogendoorn; diploma E: ïoops; diploma F: Mieke Hen een semi-verharde weg of een parti culiere bedrijfsweg met de verhar de weg zijn verbonden. Bovendien zijn er bedrijven, die alleen varende te bereiken zijn. De aantallen zyn resp. 72 en 56. Door de ontginningswijze in de Middeleeuwen wordt alom in het ge bied het slagenlandschap aangetrof fen. De graslandkavels strekken zich uit ter lengte van 1000 tot 3500 meter. Deze slechte, oneconomische verkaveling vraagt om ruilverkave ling, waarmee in het gebied van Zwammerdam is begonnen. Binnen kort komt de ruilverkaveling Riin- streek-zuid op gang. De boerderijen en bedryfsgebou- Kotter HD 72 gezonken vijf opvarenden gered HUSUM (DPA) Een Wetsduits reddingsvaartuig heeft vandaag vijf opvarenden van de Nederlandse vis- kotter HD 72 uit Den Helder bij het Sleeswijk-Holsteinse schiereiland Ei- derstedt uit de Noordzee gered. De kotter is donderdagavond gezonken. De schipbreukelingen hadden 18 uur lang in een rubberboot rondgedreven De geredden zijn naar Büsum in Sleeswijk-Holstein gebracht. Een van hen is wegens verwondingen aan een arm in een ziekenhuis opgenomen. De toestand van de anderen wordt betrekkelyk goed genoemd. Het reddingsvaartuig zag vrijdag ochtend de mast van de kotter boven water uitstekend. Korte tijd later zag men een reddingsboei en twee zwem vesten drijven. Een politievaartuig en een helikopter van West-Duitsland hebben ook aan het zoeken deelgeno men. De geredden zijn de schipper S. Boer (29), K.K. Bais (22), O. Post (18), F. H. Pape (17) en J. Leut- gens <26). De laatste is gewond. Naar de Westduitse politie meedeelt, heeft de kotter waarschijnlijk een lek in de machinekamer opgelopen, waardoor hij in anderhalf uur volliep. De vis sers moesten in het water de rubber boot gebruiksklaar maken, wat ge- i ruime tijd vergde. Het schip zonk 30 mijl uit de kust van Husum. Gemeente-se - H. A. Friebel van Zoeterwou- juni officieel zijn functie De gemeente biedt de op d<e dag een receptie voor 26 juni vastgestelde voor de raad is in verband receptie, die na afloop wordt kort gehouden. Friebel. die in Nijmegen begon zijn loopbaan in de overheid in de ge in Gendt (Bra bant) in 1925. Met ingang van 27 december 1929 werd hij tweede amb tenaar ter secretarie der gemeente Hazerswoude, waai' hij in 1933 promoveerde tot eerste ambtenaar. Na de pensionering van burge meester-secretaris H. J. J. Smeets werd de heer Friebel bij raadsbesluit van 20 december 1960 benoemd tot gemeente-secretaris. De heer Friebel is jarenlang correspondent van het Leidsch Dagblad geweest. wen zijn oud en niet berekend op de grotere hoeveelheid vee, die de laat ste jaren uit economische overwe gingen moet worden gehouden. In verband met de lintbebouwing zal noodzakelijk zijn tot boerderijver plaatsing te komen. De mestafvoer geschiedt in het algemeen op vrij primitieve wyze en verbetering is noodzakelijk. Samenvoeging Wat de waterhuishouding betreft wordt in het rapport samenvoeging van polders noodzakelijk geacht. Het onderhoud van de hoofdwatergangen moet meer aandacht krijgen, even als de waterbeheersing van de lage delen van vele polders. De behoefte aan verlaging van het pölderpeil voor verbetering van de waterhuis houding is in de meeste veenpolders aanwezig. Kadeverbeteringen moeten op de meest verantwoorde technische en financiële wyze tot stand komen, j De kwalitieit van het water moet zo goed mogelyk wordien gehouden. Windaandrijving op vele plaatsen I moet worden vervangen of onder- j steund door mechanische aandrij ving. Het rapport, dat een doorlichting is van de Rijnstreek als agrarisch gebied, concludeert, dat er tal van verbeteringen noodzakelijk zijn, on- dunks het feit, dat de bedrijfsuitkom- sten in het gebied vrij gunstig af steken t.o.v. de overige weidegebie den in de provincie. De Voorschoteiise voetbal- dens een „plechtigheid" zie vereniging Rouwkoop heeft gis- j foto op het veld van deze af de- teravond officieel zijn nieuwe lingsclub. De naam Rouwkoop naam gekregen. Dat gebeurde tij- welke associaties opriep met de firmanaam van een begrafenis onderneming. is veranderd in 1 Randstad Sport- (Foto LD/Holvast) (Van onze bloembollenmedewerker) BOLLENSTREEK Een onverwacht groot aantal tulpen kwekers heeft donderdagmiddag in het Krelagehuis in Haar lem zich uitgesproken over een voorstel van het Produktschap voor Siergewassen om een areaalheffing in te stellen. De be zwaren van de kwekers kwamen zover met elkaar overeen, dat de laatsten niet eens behoefden te spreken. De eensgezind heid was zo mogelijk nog groter bij de visie op de toekomst. Men zal meer geld moeten uitgeven voor reclame, zodat een stijgende vraag niet alleen voor hogere prijzen zorgt, maar meer is aangepast bij de produktie. De tegenstemmers bleken in de meerderheid, 496 waren tegen en 431 voor. De heer Chr. Eggink uit Voorscho- middag vlak voor dat men ging ten heeft in zyn inleiding getracht stemmen van de heer W. Witteman, de aanwezigen er van te overtuigen, de geestelyke vader van het plan, dat men zal moeten proberen een had geen succes. Dat bleek toen de heer Sj. Bonkenburg sprak namens de afdeling Bennebroek Vogelenzang van de Kon Alg. vereen, voor Bloembollencultuur. Tegenover de pluspunten van de voorstanders stelde hij dat- men nu al een aantal jaren plantgoed in neemt en zo langzamerhand vol doende - gezond plantgoed heeft. Er zou dus weinig van dit goede plant goed ingeleverd worden. Te meer ook. daar veel kwekers voor een op timale benutting van hun bedrijven waardoor ze het goedkoopst konden telen, niet wensen „in te krimpen". Hij noemde de areaalheffing een verhoging van de produktiekosten. overproduktie te voorkomen. Te dien einde zou men een voorheffing op gelegd krijgen, die zou moeten die nen om overschotten over te nemen in 1970. Men kan aan die verplich ting tot betalen ontkomen door plantgoed in te leveren en wel tegen f 0,75 per kg in de maten 5 tot 8 cm of f 1,50 in de maten 8 tot 10 cm. Geen succes Op deze wijze-zou men dus niet eerst bloembollen één of twee jaar moeten telen om ze te laten vernie tigen. Een aantal variëteiten wordt al jaren in te grote hoeveelheden geteeld en om deze kwyt te raken had men deze regeling bedacht. Zeer veel is er gesproken en zelfs had men de raad ingeroepen van economen, aldus deze voorzitter, die zich bezighouden met het verzame len en verwerken van cijfers. De he ren van het PVS en het LEI kre gen de dank voor hun medewerking Dit beroep zo min als later in de UTRECHT (ANP» De Neder landse spoorwegen zal in het kader van „Spoorslag '7Q", de komende ja ren ruim f 2 miljoen uittrekken voor het aanbrengen van nieuwe omroep installaties op stations en in de trei nen De berichtgeving zal namelijk in de toekomst een steeds belangrijker plaats in de communicatie met de reizigers gaan innemen. Deze instal laties zullen vooral een rol gaan spe len op de stations die over enkele jaren nog slechts „bemand" zullen zijn door een centraal punt. De in stallatie krijgt dan tevens twee ne venfuncties, namelijk het bedienen van de treinaanwysbakken en de verlichting op de stations Binnenkort zal de bediening van de treinaanwysbakken met behulp van een omroepinstallatie de wer king geschiedt door middel van toon- frequentie voor het eerst worden toegepast op de stations Utrecht Overvecht, Bilthoven en Den Dolder. Deze drie stations zullen worden be diend vanuit de post Blauwkapel. ZOETERWOUDE De gemeen teraad van Zoeterwoude vergadert donderdag (aanvang 19.30 uur) in het gemeentehuis. De raadsagenda ziet er als volgt uit: 1. notulen: in gekomen stukken: afscheid van de gemeentesecretaris H. A. Friebel: beëdiging gemeente-secretaris H. J. M. Sieverding: benoeming plaats vervangend gemeente-secretaris G. R. M Hartog; rondvraag. De stuk ken liggen ter inzage van maandag t/m donderdag van 9-12 en van 15- 17 uur. LEIDEN In de komende weken zal geen grof vuil worden opge haald. De eerste grofvuilophaal- dienst rukt op 25 augustus weer uit. Volgens de laatste cijfers is de ge ringe rentabiliteit van de bedryven In 1967 iets verbeterd. Men is dus op de goede weg. Andere sprekers we zen er op dat men niet van iedere kweker hetzelfde geld van een op pervlakte mag verlangen. Onder toenemend applaus drongen de sprekers aan op een beter gebruik van de energie, opdat de afzet van de bolbloemen meer zou sty gen, met daaraan een stijgende vraag naar bloembollen gekoppeld. Dit is een positiever werk dan zich druk te maken over een verhindering van de produktie. Het bestuur en de voorstellers werd bovendien het verwijt ge maakt dat men de beplante opper vlakten ook wilde meten bij de bloemisterybedryven of snijbloemen producerende bloembollenbedrijven. Men begaf zich op een terrein, waar men niets te maken had, al leen omdat men anders geen vol doende controle zou kunnen uitoefe nen Nogmaals wees de voorzitter er op. dat men soorten die te veel ge teeld worden op die manier uit de markt wil halen, „Regel dan niets dan zult u zien hoe snel u uit de na righeid bent" zei de woordvoerder van de kwekers in de Noord Oostpol der. de heer Y. Schagen. De heer W. Witteman deed een beetje aan ex- president denken toen hij een be roep deed op de vergaderden vertrouwen te stellen in de mensen, die deze regeling hadden ontworpen. Er bleken er niet genoeg te zyn. die dat vertrouwen opbrachten. Men is er niet in geslaagd een uitspraak te doen over een verlaging van de overname pryzen voor het volgend seizoen en het. uit de maatregelen verwijderen van de Fosterlana-tul- pen. NIEUW-VENNEP Bij een ver keersongeval in de Haarlemmer meer is gistermiddag de 30-jarige mevrouw A. Kanis-Hogendoorn uit Nieuw-Vennep om het leven geko- i men. Mevrouw Kanis zat naast haar man in de auto toen plots een tegemoet komende wagen, bestuurd I door de 25-jarige J. J. B. uit Alk maar door onbekende oorzaak op de linkerweghelft terecht kwam en I frontaal botste met de wagen van I het echtpaar. De vrouw was op slag i dood. De bestuurders van beide au- to's werden overgebracht naar de Mar ia-stichting in Haarlem. Luitenant-generaal A. B. Wolff heeft gistermiddag officieel een sportcomplex aangeboden aan de voorzitter van de afdeling Kinderrevalidatie van de St. Maartenskliniek, mr. Heeroink (l.). Het sportcomplex werd be kostigd met geld. dat bijeengeza meld was door onderofficieren NED. HERV. KERK. Beroepen te Nieuwpoort. J. Stel wagen kandidaat te Utrecht, te nieuw Lekkerland Tj. de Jong. kan didaat te Genderen (NB», te 's-Gre- velduin-Capelle D van Vliet te Zet ten-Andelst, te Avereest-Balkbrug H. Roest te Soest, te Vleuten en De Haar N. H. Kuiperi te Amsterdam, te Jutphaas J. van der Hoek te Nijme gen Aangenomen naar Vynaart C A. K A Cladder te Dongen <NB), die bedankte voor Schoonoord Bedankt voor Maassluis W. W. Verhoef te Hoenderloo. Geen beslotenheid meer LEIDEN Maandag om half acht komt het Senatus Praesidium van de Leidse Universiteit bijeen voor z(jn maandelijkse vergadering. Deze honderste vergadering is tevens de eerste openbare. Het besluit de verga deringen voortaan openbaar te doen zijn werd vorige maand genomen. van de Kon. Luchtmacht. Op de foto de symbolische overhandi ging. LEIDERDORP Op de feestelijk versierde zolder van de openbare Kon. Julianaschool in Leiderdorp werd gisteravond een afscheidsavond gehouden voor de leerlingen van de zesde klas. Als voorzitter van de oudercommissie verwelkomde drs. J. P. van Oostrom de aanwezigen. Hierna deelde het hoofd van ds school de heer J. Slegtenhorst met" dat het schoolvorderingenonderzoek, dat dit jaar voor het eerst op eigen school heeft plaatsgevonden, bijzon der gunstig is uitgevallen en dat hy dit een geweldig winstpunt vindt t.o. van de tot nu toe gebruikelijke toelatingsexamens. De kinderen heb ben nu in alle rust het htm opge geven werk kunnen maken. Men onderscheidt vier groepen1 is goed I tot uitmuntend, 2 is ruim goed. 3 is redelijk gunstig en groep 4 is zwak 28 van de 33 leerlingen van deze school zyn in de eerste groep te- rachtgekomen. een verheugend re sultaat. aldus de heer Slegtenhorst. De avond werd verder geheel door de kinderen verzorgd met muziek: blokfluit en guit aar, spel. voordracht van gedichten en een toneelstukje naar een sprookje: „De prinses en de zuurkool". Dit werd door de kin deren alleraardigst gebracht. Tot slot nam de heer Slegten horst met een persoonlijk woord af scheid van zyn leerlingen en bood hen als herinnering een boek aan. Ter gelegenheid van de ope ning van de Nationale Speelgoed- week werd in het Internationale Perscentrum Nieuwspoort door de Commisie Speelgoedweek spullen voor de speelkamer van zes kin- der (vakantie (huizen aangeboden. De zes tehuizen waren door de heer Egas flinksuitgezocht. Rechts de voorzitter van de con missie, de heer J. Th. Kamlag.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 9