)agbladzegel afgeschaft - de borrel duurder Vis boer-knech tjes 'óm er ACHT-er Kruiswoordraadsel-Kryptogram- londerd jaar geleden PROTEST Combinatie (met verborgen spreekwoord) LJ-lDsCa DAGBLAD PAGINA 19 gevuld en groot als de kranten nu zijn, slecht geïnformeerd en klein waren de putter- of miniatuurblaadjes van de vorige r. De oorzaak liet zich niet moeilijk ra- Twee grote stempels op de voorpagina Ireren de moeilijkheden, waarmee de ivers van die tijd te kampen hadden. Het ladzegel, dat in de twee stempels tot uit- jóng komt, had een enorme invloed op de rikkeling van de dagbladpers. De lasten, jet zegel met zich bracht, bedroegen circa rocent van de prijs van een krant. Deze tmatige prijsopdrijving bracht vele stem- in beroering. Met name het Anti-dag- segel Verbond heeft vanaf 1865 fel ge protesteerd tegen deze „vuile vingers van de fiscus", die in niet geringe mate de mondig heid van het volk in de weg stonden. Op 10 maart 1869 nam de Tweede Kamer met 41 tegen 31 stemmen het wetsontwerp tot afschaffing van het zegelrecht op de drukwer ken en de advertentiën aan. De weg naar een gezonde ontwikkeling van de dagbladpers was vrij, maar het zou nog tot 1880 duren voor het niveau enigszins vergelijkbaar zou zijn met het buitenland, waar het zegel al veel eerder was afgeschaft. Vanaf 30 mei jl. wordt er in het Historisch Museum in Rotterdam ter ge legenheid van de afschaffing van het dagblad zegel een speciale tentoonstelling gehouden. de weggebruiker nu protes ten de verhoging van de ben- js, zo protesteerde honderd eleden een andere „gebruiker" het leggen van accijns op je- De borrel was t haasje als van het feit, dat toen in 1869 gelrecht voor dagbladen werd It, voor deze staatsinkomsten - :dere bron moest worden aan- Zeer tot ongenoegen van de lief hebber koos de overheid daarvoor het in die tijd nog uit graan gestookte vocht. Een hard gelag. Maar deze borrel betaalde uiteindelijk de tol voor een persvrijheid, die heeft ge leid tot het opbloeien van de Ne derlandse pers, waarbij het publiek in de loop der jaren steeds uitvoeriger kon worden geïnformeerd over we reld- en sfcadsgebeuren, politiek en sport, mode en kunst. Hoe anders was dit een eeuw geleden. De krant bevatte toen nog slechts beurs- en handelsberichten. En diegenen die zich zo'n blad konden veroorloven, behoorden dan nog tot de wel gestel- den van ons land. Tot aan de afschaffing van het ze gel in juli 1869 telde Nederland 26 onregelmatig verschijnende krantjes, die over het algemeen een nood lijdend bestaan leidden. Het verplich te zegel betekende voor de uitgevers een zó hoge belasting, dat zij de blaadjes uiterst gering van omvang maakten omdat het zegelbedrag was gebaseerd op de oppervlakte. Men noemde deze kleine uitgaven dan ook wel miniatuur- of lilliputterkrantjes. Wat was de opzet van deze beknot ting van informatie, van deze „accijns" op de kennis van het volk? Om het geld ging het de staat niet alleen. De inkomsten uit het zegel haalden maar 700.000 gulden. Het was eerder een maatregel om het aantal kranten beperkt te houden. Conservatieve politici vreesden de oppositie van de pers, die zij als de vierde macht in de staat beschouw den naast de wetgevende, uitvoeren de en rechterlijke macht. Aan de vooravond van de afschaf fing zei het conservatieve Kamerlid Van Rheenen van Rheemenshuizen, dat de voerman (de burger) zich maar by de leidsels van zijn paar den moest houden. „Hij kan dat beter doen dan dat hy de wyze, waarop de teugels van het bewind worden gevoerd, aan zyn oordeel onderwerpt, wy geloven, dat er voor die man, als zyn ar beid afgelopen is, beter intellectueel voedsel te vinden is, dan de dagbla den", zo meende hy. „De kranten be horen tot de gegoede stand te biy- ven". Gelukkig voor hen, die noodgedwon gen onmondig bleven, begon de oppo sitie zich te roeren. Thorbecke sprak in 1858 reeds over de wenselijkheid van een afschaffing van het zegel. De cyfers van het Algemeen Han delsblad uit die jaren tonen aan hoe zwaar de kosten van het zegel op een krant drukten: de uitgaven wa ren: salarissen en kranten f9.135.81 papier f8.471.09, drukken f 14.068.99. zegel f3 0.456.8 0. diverse kosten f6.580. niet betaalde abonnementen f 275.60. Het zegel nam dus ongeveer 50 procent van de totale kosten voor zijn rekening. Er was in die tyd géén tak van nyverheid die, zoals de krant, de helft van de bruto-op- brengst aan de fiscus moest afdra gen. Met zulk cyfermateriaal pro beerden de voorstanders van wat zy noemden „de vuile vingers van de fiscus" de regering te overtuigen. De aarzelende oppositie van de dagbladpers veranderde in een uit gesproken kritische houding, nadat de Arnhemsche Courant in 1851 een reeks scherpe artikelen had gewyd aan deze „verderfeiyke staatsmaat- regel". Naar aanleiding van deze pu- blikatie kwamen de reacties los en enige tyd later stond het dagblad zegel in het volle licht van de publi citeit. maw f) m «n «wi li« 4«v» fr*' «*w» 4 Spotprenten wa ren een geliefde me thode tn de strijd tegen het dagblad zegel. Hier een prent uit 1867. Courant: „Gij wilt verligting, wij verlichting". 't Rijks papierbe- zoedelaar: ,jZijt gij nu nog niet tevre den, ik zal de schroef maar zeer zacht doen druk ken". Courant: „Het doet toch pijn!" Initiatief In Rotterdam, een stad die toen reeds barstte van activiteit, werd in datzelfde jaar op initiatief van vyf Kom er ACHT-er uio3apnuq inu ^od '8 uio 3ujj tra® ijaaq pnuq 'L Mnoux do raeui daarjs ijoaq uioSapnuq 9 pnuq uba uooqoe g fijpiTt AnorA uba afpooq SBpiTI ^lUBq^JO^ "8 bjqoar muoja uba 3(-m( z a^fqeQsaaS uba snau 1 Pom. zegt Pim. als morgen on-ze ei-gen vrouw uit het huis zou lo-pen of ons niet meer wou? Walt zou jy dan doen. Pom? Pom. met-een al kwaad roept, wat dacht je. dat ze ons ver-hon-ge-ren laat? Ja, maar als ze zegt, Pom: al myn geld is op. ik kan niks meer ko-pen, nog geen vis-se-kop? Wat zou jy dan doen. Pom? Pom zegt: wat ik nou? nou, ik ging uit wer-ken voor die ar-me vrouw. Ik zocht 20 een baantje, knecht-je of zo iets. Vlug-ger dan zo'n knecht-Je op zo'n gro-te fiets ging ik langs de deu-ren. Van myn werk dan vlug met wel hon-derd cent-j es naar de vrouw te-rug. En wie was je baas, Pom? Raad eens, zegt Pom slim. bak-ker? sla-ger? melk-man? Nee, de vis-boer, Pim. Al zyn ver-se vis-jes bracht ik waar hy zei. Kop en staart-jes wa-ren 't spreekt van-zelf voor my. Pom, we doen het sa-men, kom, voor-uit. Met-een. Lek-ker met de vis-boer langs de hui-zen heen. Zul-ke goe-ie knecht-jea heeft hy nooit ge-had: Pim en Pom, de beste van de he-le stad. MIES BOUHUYS Rotterdammers het anti-dagbladze gel verbond ADZVopgericht. Het bracht een ommekeer teweeg in de strydmethode tegen het zegel. Men ging op een manier te werk, die ook in onze huidige tyd niet zou mis staan. Hoogleraren werden aange zocht him invloed op de universiteit aan te wenden en studenten, enthou siaste voorstanders van de afschaf fing, richtten actiecomité's op. Zelfs lysten met handtekeningen kwamen er aan te pas. Op alle mogelyke ma nieren probeerden zy het grote publiek er by te betrekken. Het nieuws uit binnen- en buiten land drong zich meer en meer op aan de kranten. Projecten als de spoorwegaanleg, het graven van de Nieuwe Waterweg en het Suez- kanaal, de ontwikkeling van de stoomvaart en het politieke gebeu ren in Duitsland maakten de kran ten dikker en spekten tegeiykertyd 's ryks schatkist. De krachtige impuls tot de afschaf fing gaf Maurits van Lee op 20 augustus 1867 tydens het negende taal- en letterkundig congres in Gent. In zyn rede zei deze Nederlandse, in Brussel wonende journalist niet te wanhopen, omdat de geschiedenis al zo vaak geleerd had, dat, waar de nood zyn hoogtepunt had bereikt, de uitkomst nabij was. Zeer, zeer veel verwachtte hy van het anti-dag- blad-zegelverbond. Lyrisch besloot hy: „Laat ons op het veld der let teren handelen zooals men ons, man nen van het platteland, vroeger heeft geleerd met onze akkers te doen. Als wy het graan welig willen zien opschieten, rukken wy de on- noodige, van doornen en distels om geven heggen omver, teneinde de grond terdege voor de werking van zon en licht open te stellen". Knoop doorgehakt De congresleden besloten een drin gend adres tot de Nederlandse rege ring te richten. Het uitzicht op een ware persvryheid werd gToter, toen mr. P. P. van Bosse tot minister van Financiën werd benoemd. Hy hakte tenslotte de knoop door in een posi tief adres aan de Koning. De vreugde in het perswereldje was dan ook uitbundig toen op maandag 21 september 1868 Koning Willem III een „voorstel tot afschaffing van het zegelregt op de drukwerken en riJne vervanging door andere middelen" aan den lande bekendmaakte. Die „vervanging" bleek te bestaan uit een hoger accyns op gedistil leerd, hetgeen by de bekendmaking in de winter van 1868 hevige protes ten van distillateurs en wynhande- laren ontlokte. Maar voor hen mocht niets meer baten. Na een uitvoeri ge behandeling in de Tweede en Eer ste Kamer nam tenslotte ook de Se naat het voorstel aan: met 24 tegen 12 stemmen. Reeds op 10 april "69 stond de wet in het Staatsblad. Het ADZV, dat zoveel werk had verzet voor de opheffing, legde vol daan de handen op de buik. Jube lend verkondigde het zyn zelfvernie* tiging aan. Immers in de statuten stond vermeld, dat het verbond zich zelf zou opheffen, zodra zyn doelstel lingen bereikt waren. En zo was de Nederlandse krant in die jaren de goedkoopste van Europa geworden, maar de borrel duurder. II o de acht afwijkingen In de beide bovenstaande tekeningen i? De juiste oplossing vindt o elders op deze pagina. Nieuwe uitgaven De aanvaarde leugen. Achter de schermen van de reclame, door S. SINCLAIR Baker. Uitg.: Bosch en KeunLng, Baarn. Het djungel-boek. door Rudyard Kipling. 8e druk. Uitg.: Wereldbi bliotheek Amsterdam. Het raspaard, door Henriëtte van Eyk. Uitg. Nygh Van Ditmar. Den Haag. De deod op de korrel door Rose mary Gatenby. Uitg.: A. W. sythoff Leiden. Murphy's oorlog, door Max Catto (Sythoff) Als de morgenster blinkt, door Ruth Wolf. Uitg.: H. P. Leopold, Den Haag. Torenhoog en mijlen breed, door Tonke Dragt (Leopold) Behekst huis. door G. Lannlng. Zwarte Beertjes Uitg.: A. W. Bruna en Zn, Utrecht. De Weglopers, door W. F. Nolan en G. Clayton Johnson (Bruna) Mini zeer. Een bloemlezing afo rismen en citaten van Godfried Bo- mans, Louis Paul Boon. Remco Cam pert ea. (Bruna) Adoptie. Hoe kunnen wy een kind aannemen? door mr. J. A. Nota Uitg. De Toorts, Haarlem. Geroofde helm, door H. Treece. Kris Kras-jeugdboek. Uitg.: Wolters- Noordhoff, Groningen. Valko Vos en z*n vrienden, door A. D. Hildebrand. Kris Kras-jeugd boek. (Wolters-Noordhof f Decamerone zl en II, door G. Boc caccio Contactklassieken. Uitg.: Contact, Amsterdam. Omschryvingen Horizontaal 8. We dronken een glas op zyn sa larisverhoging 9. draak, by Delphi door Apollo ge dood 12. muziekinstrument 13. er ontstond verwydering door de spleet in de rots OPLOSSING VORIGE PUZZEL De prijzen werden toegekend als volgt: Eerste prys van f5 voor de heer P. J. Koenen. Hoge Morsweg 65 Leiden; de pryzen van f2.50 vielen ten deel aan mevrouw H. C. Ghy- sels. Parklaan 58A, Sassenheim en de heer G. F. Visser, Floralaan 37, Oegstgeest. De pryzen worden aan de win naars iee) toegezonden. 14. telwoord 19. met hoed en vriendeiykheid kunt U op deze manier Uw doel be reiken 22. Hy staat met zyn laars op het zonnescherm 24. tap vorm ig 25. als er koop- en verkooplust ls gaat dit vaak met het aanbod sa men in de uitdrukking 26. palmsoort 29. de Staat heeft er os. één. Of NIET soms? 30. taaleigen 31. als de neerslag zo is, heeft U aan een regenjas niet zo veel 2. eskimohut 3. vastslaan met een spyker 4. rol. waarvoor een toneelspeler is geëngageerd 5. Deze Schotse natuurkundige zag iets in een stoommachine 6. Er wordt flink aan getrokken by deze wielerwedstryd over korte af stand 7. kippenprodukt met wat boter zout en peper zacht gekookt 10. een borreltje voor het slapen gaan 11. het origineel is meestal geen Ne derlands. Vandaar deze overzet ting 15. Als U langs de Inn wandelt, bent U er. 27. Dit deel van de hals leek me op gezet 28. Zo heet de koning al tyd to sprookjes Oplossingen onder het motto kruis woordraadsel- kryptogram-combinatie dienen voor woensdag as. te 9 uur v.m. in het bezit te zyn van de re- Die van Delft ls zeer bekend, dactie. Witte Singel 1 te Leiden. On dank zy de televisie der de goede oplossingen stellen wy voorheen, vroeger een eerste prys van f 6, en twee deze door gebrande suiker om ge- tAveede P^zen van f 2,50 beschik - ven amandel dankt zyn naam baar, waarnaar alleen abonnees kun- aan een maarschalk 1675) nen mededingen. 16. krachtig, stoer 20

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 19