'IK BEN NIET BANG' Mulder denkt alleen aan zijn marktwaarde Ook Pietje Koerstips jos Coler bemiddelt Ton Vissers, debutant in Tour de France: Pellenaars schrijft in Leidsch Dagblad Verbolgen Go Ahead laat Bosveld gaan zeer gemteressc Tilly v. d. Made loopt snelle 800 ni CHRIS CRACK - sportstrip door Dick Bruynestein Rimlt snelste trainingstijd EATERDAG 21 JUNI 1969 PAGINA II LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD OISTERWIJK (GPD) Het zij voor iedereen hier te lande en daarbuiten duidelijk: Ton Vissers is niet bang om als ploegleider in de Tour de France te debuteren. Hij zegt dat nadruk kelijk in zijn luxueuze, naar eigen vakkundig inzicht gebouwde woning in het vennendorp Oisterwijk. De „sportbestuurder" van de Willem 2/Gazelle-ploeg weet zeer goed, dat er in de ze dagen, maar vooral in de dagen na 28 juni. als de Tour in Roubaix start, scherp op hem ge let wordt. Na de vroegere successen van Kees Pellenaars en zeker na de triomf van Jan Janssen in 1968, toen Ab Geldermans de chef d'équipe was, weet Vissers dat men klaar zal staan om hem een onbekwame ploegleider te noemen, als het ook maar even mis gaat. „Kees Pellenaars gaat als chauffeur en „schrijver" voor de GPD- bladen dus ook voor het Leidsch Dagblad mee naar de Tour. Dat is allemaal geregeld met de tour-organisatie, ook al scheen het onmogelijk, omdat de Pel een managerslicentie zou hebben en mana gers mogen niet met de karavaan mee. Pellenaars heeft in de laatste jaren Wout Wagtmans en Ab Geldermans afgekraakt als ploegleider, het even kan, zal dat zeker ook met Ton Vissers gebeuren, dacht aldus het dan lijdend voorwerp Vissers zelf. .Pellenaars gaat van het standpunt uit: al wie na mij komt deugt niet als ploegleider* Dat zal hij rondbazuinen. En er zijn altijd jour nalisten, die dat optekenen. Aldus". Springel) en Driessens (Merckx) zijn geslepen in het werk. Ik wapen me tegen hen. Ze maken mij niets. Er zijn betere ploegleiders bij dan ik. maar er zijn er ook veel onder de maat. Ik durf zelfs te zeggen, dat zestig procent van de huidige ploeg leiders niet geschikt zijn voor hun (internationale) ploegwerk. Ze gaan vaak niet goed om met het ma teriaal, het geld dat een firma er in steekt. En dat is meestal zo'n half miljoen gulden". Vissers wil wel enkele namen noe men: „Pezzi. de Italiaan, is volgens mij de beste ploegleider. Hij steekt ver boven de anderen uit. Hij gaat formidabel met zijn renners om. is altijd vriendelijk en correct. Kortom, een man van allure. Driessens. de Belg. is een hele andere. Hij ziet de renner niet als mens. Hij laat hem ook zo vallen, als dat in zijn kraam te pas komt. Hij neemt ook alle mo gelijke risico's". Veranderd Geneert Vissers zich eigenlijk voor het wielrennen? „Soms wel, ja, de structuurverandering in de wielren nerij gaat nog te langzaam. Dat is de verbetering van de image van de wielrennerij. Ik heb 23 jaar ge hockeyd in Rotterdam. Ik kan ver gelijken. Je hebt overal zwarte scha pen bij". Ton Vissers dus in de Tour de France 1969. „Je moet niet denken op voorhand verslagen te zijn. Dan kun je wel thuis bhjven. Ik blijf er bij, dat Wagtmans voor verrasin gen kan gaan zorgen. Iedereen gokt op een of twee man. Zo liggen de verhoudingen momenteel. De krach ten zijn wat verdeeld. Trouwens, als Jan Janssen vorig jaar de tour niet had gewonnen, was het voor spijtig. De wielrennerij van vóór de Nederland»' toch een enorme flop wereldoorlog en erna is toch enorm veranderd, ten goede. Een heleboel mensen zijn stom verbaasd als ze kennis maken met de renners en dan ontdekken, dat het vriendelijke, correcte mensen zijn. Dan geneer ik me, niet voor de renners, maar voor de wielersport. Dan denk ik: waar om doet de KNWU toch niets aan geworden. Dat is nu een vergeten zaak. Nogmaals, ik ben niet bang". AMSTERDAM (GPD) Go Ahead „gunt" Sparta de ontrouwe Charly Bosveld. Deventer manager Piet Bergström: „Wij stellen geen prijs meer op hem. Wij hebben morele bezwaren tegen hem". Go Ahead blijft echter uiterst verbolgen over de manoeuvre van Vitesse, dat Bosveld overdeed aan Sparta. Volgens Bergström ge beurde dat. nadat Go Ahead en Vitesse elkaar al de hand hadden gereikt over de transfer van de ex-Enschedeër. „Wij zullen de KNVB per brief inlichten over deze kwalijke gang van zaken", aldus Bergström. ADVERTENTIE En Vissers noemt nog een naam ran een wielerman, die hem liever aet afgaan in de tour dan triomfe- Piet Liebregts. Pietje, noemt Visser hem amicaal. „Overigens aardige jongen". „Kijk, Pietje amende als een veelpratende fi- jiur zal negatief over mij spreken", h nogmaals terugkomende op de iratende en nu ook in naam schil lende dreiging-Pellenaars .Als het niet zo goed gaat met ayn ploeg in de tour is het voor 1 iem: krak. dan ben je een lorre- 4 «al". Ondanks deze schaduwfigu- 2 en, die met de tour-karavaan mee- rekken (Liebregts gaat. als hij toe- temming krijgt, als chauffeur van !e tv-wagen van Barend Barendse nee), is dus Ton Vissers niet be- auwd, noch bang. Goedlachs De goedlachse man uit Oister- Ijk, die handen schuddend en raaiend door het bonte wielerrijk rekt. kan ook wel zeggen, waarom lil zijn eerste gang naar het tour- pektakel niet vreest. „Is de feur een nder soort wedstrijd dan welke tappekoers ook? Nee. zeg ik. Goed. uj is wat langer en kent aanmer- meer publiciteit. Maar dat gt niets. Voor mij is het allemaal etzelfde. Ik heb alle andere rondes leegemaakt, zoals die van Spanje, jjalié. Zwitserland en noem maar p, Het Zijn allemaal dezelfde ren- die je overal tegenkomt. Het jn ook allemaal dezelfde ploegiei- trs". Daarna komt hij met het volgen- t gezichtspunt: „Bekijk de ploe- m eens, die meedoen aan de tour. :jn die zo sterk? BIC wel natuur- lk met Aimer, Janssen, Wolfshohl, ellone en Vasseur, maar de ande- Peugeot heeft alleen maar Pin- en Bracke, Mann moet het al- van Van Springel hebben, ndria heeft misschien in De Vla- unck een echte ronde-renner-Go- !root en Leman zijn hoogstens rit- Mercier Heeft amper iten voor Poulidor, en Spaan- ploegen Kas en Fagor heb ik het werk gezien in Spanje, dat ook niks. Solenor-Lejeune en Fri ctie kunnen helemaal geen troe- ^tn aan de start brengen". Vissers iaat zo enthousiast in zijn afschrijf- rcedure op, dat je zou denken, d'at alleen BIC nog maar met enige ge- ist vertrouwen de strijd met de fillem twee-equipe zou kunnen a^n- inden. „De meeste ploegen zitten weilijk. Of ze hebben een kopman, naar geen knechten, of ze hebben Dechten, maar geen kopman". mee Valt Heeft Willem twee-Gazelle dan fel een sterke tourploeg, waarin de «houdingen uitgebalanceerd lig- Iffl? Vissers: „Gezien de samenstel ing van de andere ploegen valt het log wel mee met de zwakte van ujn ploeg. Ik zou, net zoals Pelle- «ars vroeger deed, kunnen spelen ip het winnen van een paar ritten, neer niet. Ik voel daar niets voor. wil me in het spel zitten, in et klassement. En ik dacht in ïagtmans goede kansen te hebben, lebben Poulidor, Van Springel en toigeon, om er een paar te noe- oen, immers ook niet gezegd: Wagt- tons hoort zo langzamerhand bij Ie top. Dat was na de Ronde van ipanje en de Vierdaagse van Duin- wken. Verder heb ik dan natuurlijk nog tonnen ails Haast, die tot nu toe oog altijd redelijke tours gereden leeft, Dolman, die in zijn goede da- gen geweldige dinken kan doen, Ot- tenbros, die niet zo'n goed voorsei- maakte als vorig jaar, maar to „op punt" begint te komen". weer negen overwinningen geboekt, waarmee hij toch weer onze meest winnende renner is. Van Looy gaat mee naar de tour. Hij kan twee andere Belgen aan wijzen als zijn helpers. Dat gaan we bepraten. In klassiekers mag hij zelfs de helft van de ploeg aanwijzen. Dat hebben we zo afgesproken. Voor de tour gaat hij helemaal akkoord met het feit, dat alles op Wagtmans ge bouwd wordt". Waaruit dan moge blijken en men kan ook moei lijk anders verwachten dat Van Looy weinig verwacht van zijn pres taties in de tour „Het is jammer, dat hij altijd zo tobt met de ber gen", zegt Vissers, zich behaaglijk uitstrekkend in een club. waarach ter een rij boeken met een intrige rende titel: „Stemmen over de hori zon". Er is geschreven, dat het spel al in elkaar gestoken is. Dat Visser met Faema (lees Merckx) in de slag zou gaan. Zyn dat soms stemmen over de horizon? „Een belachelijke bewe ring. Hoe kan ik dat trouwens nu al regelen? Bovendien start ik voor zijn eigen kans. voor mijn eigen ploeg. Ik hoop dus echt met Wagt mans iets te kunnen bereiken in de tour. Hij vertrekt als beschermde renner. Voordeel Ton Vissers vindt het eigenlijk een voordeel, dat hij afgeschilderd wordt als een man met een niet zo sterke tour-ploeg. „Ze verwachten dan weinig. Gaat het wel. dan zitten we in de goede hoek. Om allerlei praatjes te voorkomen heb ik er ook van afgezien Ab Geldermans als chauffeur mee te nemen naar de tour. Als het namelijk goed gaat, zeggen ze dan: kunst. Geldermans heeft alles geregeld". De ploegleider van Willem 2 heeft over bepaalde kanten van het ploeg leiderschap wel gefilosofeerd: „Hoe meer naam je maakt in de wieler sport hoe meer weerstand je ont moet. Niet alleen bij je tegenstan ders. maar ook bij. laten we zeggen de man in de straat. Je komt. lijkt wel. op een eiland te zitten". Nu ziet het er niet naar uit, dat Vissers op een onbewoond eiland is terecht ge komen. „Ik ben nog nooit echt ner veus geweest bij het wielrennen. Ik ben nogal gemakkelijk van nature, nogal vrij ook. Ik zit er niet mee als ik by vreemden ben. Ik zal nooit emotioneel handelen". Gangsters Ploegleiders zijn over het alge meen geen burgers, waarvoor ande ren de handen in het vuur durven steken. Spreken niet bepaalde ploeg leiders over hun collega's als over „die gangsters?" Wat vindt Vissers daarvan? „Om te beginnen is het woord gangster wel uit de tijd dacht ik, het is nu anders in de wieler sport. Toch zit er missdhien wel een kern van waarheid in. Iedere ploeg leider vecht voor zijn eigen ploegje. Hij moet keihard zijn. Geen schreeuwer, zoals vroeger. Mannen als Pezzi (Gimondi), Cools Ton Vissers niet bang MEREVELD, 22 JUNI - 1.30 uur Harderwijkprijs: Hanny Hollandia, Hazleton B. Holgapluto Gerda - Culemborgprijs: Higgins, Guido Six. Heatrix G - Tielprijs: Furie, Gay Rodney. Gamecock - Merevelds Mijl record: Captain Double K. rijder Wagenaar jr.. Chene Spencer Es- meraud - Edeprijs: Gunnar Dear. Firmin. Electric Kir.ley - Gelder- landprys: Gallant Way, Faola Hoi- landia. Feny Hollandia - De Twee Mijl van Mereveld: Elite Mac. Azuro Pluto. Fabiola Kitty, Don Faune. DEN HAAG (ANP» De tweede kamer-leden drs. W. Dusai - duijn en J. Jansen <KVP> hebben de minister van Defensie schriftelijk gevraagd te bevordereli dat het ver vullen van de dienstplicht door de wielrenner Rene Pynen te Woens drecht zodanig wordt geregeld dat betrokkene kan deelnemen aan de Van komende Ronde van Frankrijk. DUISBURG «ANP» Tilly van der Made »Sagitta» heeft gister avond tijdens internationale atle tiekwedstrijden in het Wedau-sta- dion in Duisburg een 800 meter voor dames gewonnen in 2 minuten en 6.1 sec. Zij verbeterde daarmee de snelste Nederlandse seizoenprestatic die zij vorige week zaterdag tijdens de wedstrijden om de Gouden Spike in Leiden op 2.06.8 had gebracht met 0.7 sec. Tilly van der Made ondervond in het koude Duisburg, waar het tij dens de weds try den voortdurend re gende. geen tegenstand van beteke nis. Na een eerste ronde van 62 sec. zakten haar Duitse tegenstandsters Tittel en Kloeth. die in 2.11.1 en 2.113 resp. tweede en derde werden, weg. De Nederlandse kreeg voor haar overwinning de prijs voor de beste prestatie. WINSCHOTEN (GPD) Een blauwe Fiat 124 sport coupé ver raadt in de Winsctoter Park- laan de aanwezigheid van Jan Mulder. In zijn ouderlijk huis. waar de voetbalster van Ander - lecht met vrouw en zoon van drie maanden een maandje va kantie doorbrengt, wijst de blootsvoets relaxende Jan Mul der naar de telefoon. „Ieder moment kan er vanuit Brussel gebeld worden". Jan Mulder doelt op de grote belangstelling die superclub Real Madrid (op nieuw» voor hem aan dedag heeft gelegd. Opnieuw, want de Spaanse in teresse voor Winschoter Jan da teert al van enkele jaren gele den. Hy trad destijds tijdens de Europacupwedstrijden tussen Anderlecht en Real Madrid sterk op de voorgrond en prompt nodigde Real-trainer Munoz hem uit voor een zake lijk onderhoud. Maar Jan Mul der ken toen onmogelijk met Anderlecht een contract verbre ken. waarvan de inkt nog nat was. Hernieuwde pogingen van de Madrilenen om Mulder naar Spanje te lokken („Munoz was steeds van mijn verrichtingen op de hoogte, hy wist zelfs pre cies alles van myn beenblessure waarvan ik nu gelukkig geen last meer heb"> werden geblok keerd door een verbod van de Spaanse voetbalbond. Voor bui tenlandse voetballers werden de grenzen gesloten. „Maar je hoort van ons zo dra het verbod wordt opgehe ven". meldde Real Madrid hem. Onlangs zocht de veelvoudige Europese kampioen weer con tact met Jan Mulder en Ander lecht. Verwacht wordt namelijk dat binnenkort de Spaanse clubs weer buitenlandse voetballers mogen aantrekken. Vandaar Jan Mulders belangstelling voor de telefoon. Maar toch zit hy niet popelend van ongeduld te wachten op een berichtje uit Madrid via Brussel. Jan Mulder: „Vroeger zag ik enorm tegen een club als Real Madrid op en leek het geweldig om daarvoor nog eens te mogen spelen. Nu je een paar jaar in het Europese top voetbal meespeelt is dat alle maal alweer gewoon geworden Ik verander alleen van club als ik er financieel beduidend beter van wordt. Als ik ergens anders maar een tienduizend gulden per jaar meer kan verdienen, ga ik heus niet weg uit Brussel" ..Het is een fyne stad om te wonen en we hebben er een lu xe flat. Aan zoiets hecht ik veel waarde. Daarom zou ik ook niet naai' een andere Belgische club willen, naai- Standard Luik bijvoorbeeld. Want Luik is een ongezellige smerige stad" Jan Mulder En dan is er nog de vraag of Anderlecht Jan Mulder, die of ficieel nog drie jaar aan de Brusselse club verbonden is, laat vertrekken. „Ze zullen dan wel eerst een vervanger voor my moeten hebben", zegt Jan Mulder zelf. Maar het lijkt niet onwaar schijnlijk dat Anderlecht toch zal bezwijken onder de vorste lijke opbrengst die het vertrek van Mulder garandeert. Te meer, daar de club, die jaren achtereen de voetbalhegemonie bezat in België best een paar centen kan gebruiken. Anderlecht is nu eens geen kampioen geworden, en mist daarom de lucratieve inkom sten die deelname aan een Europacuptoernooi waarborgt. Een drietal welgestelde heren (oa. de vroegere coach van het Belgische nationale elftal, bier brouwer Constant Vandenstock) is zelfs spoorslags in een tech nische commissie benoemd, die een bijdrage levert tot het in stand houden van Anderlechts dure spelersmateriaal Een verkoop van Jan Mulder zou daarom de clubkas aange naam kunnen versterken. Mul der: „Ik schat dat Anderlecht voor my 8 a 9 ton op tafel wil zien. Maar dat i6 iets dat bul ten my omgaat. Ik regel zelf mijn eigen verdiensten met mijn toekomstige club." Die toekomstige club zal in elk geval niet Ajax of FC Twen te heten, hoewel belde clubs geïnteresseerd naar hem infor meerden. „Toen Van Praag my opbelde heb ik hem verwezen naar het bestuur van Ander lecht. Daarna heb ik niets meer van Ajax vernomen. Voor Twente voel ik niet veel, want dat zou (hoewel ik de presta ties van Twente erg bewonder) internationaal gezien een ach teruitgang voor my betekenen Uit Ajax' voorkeur voor de inmiddels aangetrokken Van Dijk kan daarom worden ge concludeerd dat de Twentenaar simpelweg goedkoper was Nog een aspect waardoor een vroegtijdig vertrek voor Mul der zelf niet aanlokkelijk is. Mulder: „Toen ik met Ander lecht een contract sloot, werd bepaald dat men na vier jaar ten hoogste 125.000 gulden voor mij kon vragen. Voor mij zelf biedt een laag transfer bedrag namelyk betere mogelijkheden voor een hoog salaris. Want als een club eerst nog een half mil joen moet neertellen gaat het altijd ten koste van je eigen verdienste Jan Mulder is puur zakelijk. Hij stelt simpel: „Ik ben prof voetballer. Voor mij is het zaak om dat zoveel mogelijk uit te buiten. Nu heb ik de kans. Het ligt nog zo ver weg dat er hier aan een einde komt. maar ik denk er vaak aan." Vandaar dat Jan Mulder zijn inmiddels vergaarde kapitaal investeerde in een aantal ^badhuizen op Majorca en ook in Nederlandse onroerende goederen. Even zakelijk ziet hij ook een eventuele rentree in het Neder lands elftal. Bondstrainer Kess- ler heeft hem laten weten dat hy by een eventueel afsluiten van een contract met Real Ma drid graag wil dat Mulder be dingt steeds beschikbaar te wil len zijn voor de oranje-forma tie Mulder: „Ergens zie ik het toch echt nog wel als een eer om voor het Nederlands elftal te spelen. Zoiets brengt je tege lijk weer in de internationale belangstelling, hetgeen een ver hoging van je marktwaarde be tekent." Over een aantal jaren (een jaar of 6 misschien) als de nu 24-jarige Jan Mulder interna tionaal uitgevoetbald is. zal hij, naar hy zelf verwacht, weer naar zyn vroegere omgeving terugkeren. Jan Mulder hier over: „Mijn \touw heeft veel belangstelling voor een schoon heidssalon en ik zelf zou dan wel een discobar of zoiets wil len beginnen. Misschien in Groningen en dan een huis er gens buiten de stad. Dat lijkt me wel wat. En wie weet. mis schien speel ik dan nog wel een paar jaar by GVAV Van Looy Wat gebeurt er met Rik van Looy? •D'n Rik rijdt sterk. Hij heeft dit tor nog geen klassieker gewonnen dat 6teekt hem. Hy heeft al wel ZANDVOORT (ANP) De trai ning voor de Grand Prix van Ne derland. die vandaag op het circuit van Zand voort wordt gehouden, .s vrydagmiddag onder betrekkelijk slechte weersomstandigheden. er stond een felle zuidwesten wind en het regende geruime tyd, afgesloten. De snelste tijd werd gemaakt dooi de Oostenrijker Jochen Rindt met een Lotus Ford. Hy reed de 4193 m lange ronde in 1 minuut en 20.85 se conden hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 185.9 km per uur. De snelste trainings tijden zyn: 1. Jochen Rindt (Oost» Lotus Ford 1.20.85 (gem. 185.9 km per uur); 2. Jackie Stewart <GB> Matra Ford. tuurlyk niets. Ik heb alleen adviezen L21.41; 3 Graham Hill (GB) Lotus. 1.22.01: 4 Chris Amon »Nw-Zeeli Ferrari. 1.22.64 5. Jacky Ickx (Belg) Brabham Ford, 1.22.85, ROTTERDAM <GPD> Jos Co ler. de voorzitter sectie betaald voet bal van de KNVB. die als bemidde laar optreedt in „de zaak-van Beve- ren", is na het horen van de 3 par tijen Sparta, Ajax, en de doelman zelf gematigd optimistisch, zo als hij het zelf noemt. De heer Coler: „Ik heb de indruk dat het niet tot een proces zal ko men. Maar garanderen kan ik na gegeven. Van Beveren zelf moet ten slotte beslissen'1.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 11