V.U. ontzet MOBYLETTE de fiets die vanzelf gaat a „Er is géén Rommel-schat! Troepen sneller terug dan Clifford wenst uivering u Praag iaat door DROSTE ii ZONNIGE PERIODEN voor uw vakantie GEBR. HUISMAN alles Vlieland LUNS NOG STEEDS POPULAIRSTE Politie or rest eert tweeenzestig studen ten KANARIE 12.45 Medestrijder van Duitse veldmaarschalk: NImiw* Rijn 90 Tin 206M «MT10> ©ud Qlteuivb Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 20 JUNI 1969 LEIDSCH No. 32818 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck goofdredacteur; Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f4,70 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDEN Minister Luns is in Nederland nog steeds de meest bewonderde persoon. Dat blijkt uit de resultaten van een landelijke steekproef, die on langs werd uitgevoerd door het NIPO. Niet minder dan veertien procent van alle ondervraagden noemde de naam van deze „be snorde politicus. Toch heeft hij 't afgelopen jaar iets aan popula riteit ingeboet, want bij identie ke steekproeven in 1968 kreeg hij zestien procent van de stem men. Na Luns komen met een gelijk stemmenpercentage Mies Bouwman en dr. Drees. Daaruit blijkt dat de populariteit van Mies Bouwman het laatste jaar bijzonder sterk is gestegen. In mei '68 vergaardde zy namelijk nog geen één procent, terwijl nu één op de elf ondervraagden haar als meest bewonderde per soon in Nederland noemde. Ook dr. Drees blijkt door de Nederlanders steeds in ere te worden gehouden. Zyn popula riteit nam het afgelopen jaar zelfs nog iets toe. Verkoos In '68 een op de twintig onder vraagden hem tot meest ge waardeerd persoon, dit jaar was het evenals bij Mies Bouwman één op de elf. Meer dan een procent van de stemmen behaalde verder nog Toon Hermans en NVV-voorzit ter Kloos. De komiek uit Sit- tard die vorig jaar twee procent van de stemmen kreeg, kreeg er ditmaal drie van elke honderd. Kloos die vorig jaar tot de gro te groep met één procent behoor de steeg in achting bij het Ne derlandse publiek en kreeg dit maal de gunst van één op de vijftig ondervraagden. Vergelijken we even met de lijst van 1968 dan blijkt dat zo wel ex-president Johnson als prof. Zijlstra minder stemmen vergaarden. President Johnson vorig jaar nog aan het be wind kreeg toen 4 procent van de stemmen, ditmaal kreeg hij geen stem van de ondervraag den. De overige „populaire per sonen" die op het NIPO-lystje voorkomen zijn afkomstig uit vrijwel alle geledingen van de samenleving. Tot de personen die een procent van de stemmen kregen behoren bijvoorbeeld sportlieden als Tom Okker. Jo- han Cruyff en Kees Verkerk en artiesten als Dannv Kaye. Wim Sonneveld en de Zangeres zon der naam. Verder nog „la gran de' Christine Deutekom. dr. Vondeling, Oe Thant, Prof. Bar nard, Coretta King. Ethel Ken-> nedy, Pierre Jansen. Schmelzer, Verolme. kardinaal Alfrink, Ed ward Kennedy, generaal de Gaulle en minister Klompé. Op het lijstje van de onder vraagde mannen komen ook voor Mertens. ds. Abernathy, Doebtsek. Cals. dr. De Jong, Edward Kennedy en Gert Bals De ondervraagde vrouwen noemden onder meer mevr. Van Someren-Downer en zanger Heintje. RAAG (AI P, Reuter, AP) De ^choslowaakse autoriteiten heb- de afgelopen dagen weer enke- maatregelen genomen waardoor [Hingen van Doebtsek aan de worden gezet. hoofd van radio-Praag is be- Bohoeslaw Chnoupek. die on- Kowotni onder-minister van Cul- was. Voorts zyn enkele wijzi- n aangebracht in de diploma- dienst en veranderingen in de Hanen te vertegenwoordiging bij fomecon. Tsjechoslowaakse minister van aenlandse Zaken Jan Pelnar ft verklaard over plannen te be iken van Westerse geheime isten om Tsjecho-Slowakije los te ïen uit het communistische blok. drie leiders van de Tsjechische ling van de Tsjechoslowaakse fentenvereniging is aan het ver- d gebracht dat hun afdeling bin- tort zal worden ontbonden. Teplitse in Noord-Bohemen zul- negéntien jongelui terechtstaan deelneming aan relletjes na sjecho-slowaakse ijshockey-over. jng op de Sow jet-Unie. rident Swoboda. partijleider ik en premier Tsernik zullen tien dagen een officieel staatsie- i brengen aan Moskou. ADVERTENTIE Oud-president De Gaulle i? gistermiddag, na een verblijf van zes weken in Ierland, met zijn echtgenote in Parijs terugge keerd. Honderden Ieren waren naar het vliegveld van Dublin ge komen om de generaal, die in een vliegtuig van de Franse re gering vertrok, uitgeleide te doen. Onder hen was de Ierse minister van Buitenlandse Zaken, Aiken. I AMSTERDAM (GPD) Vijftig politiemannen hebben vanmor- gen om acht uur tweeënzestig i studenten gearresteerd, die sinds gisteravond twaalf uur het admi nistratieve centrum van de Vrije 1 Universiteit in Amsterdam bezet hebben gehouden. Zij moesten uit het gebouw worden gedragen of weggesleept. Tegen de arrestanten, die op het hoofdbureau van politie zijn verhoord, is proces-verbaal opge maakt wegens lokaalvredebreuk. Na eerst woensdag reeds een po ging te hebben ondernomen verza melden zich gisteravond een aantal studenten voor het z.g. provisorium van de V.U. in Amsterdam-Buiten- veldert met het doel het gebouw te bezetten. Daarmee wilden ze het college van directeuren en curatoren dwin gen deel te nemen aan de werkzaam heden van de door de universiteite vergadering ingestelde stuurgroep, die een nieuwe bestuursstructuur wil ontwerpen op basis van medebeslis singsrecht en openbaarheid. Tegen middernacht sloegen de stu denten een ruit in en klommen naar binnen. De president-directeur van de V.U., prof. dr. G. J. Sizoo belde daarop de politie omdat naar zijn oor deel deze inklimming „huisvrede breuk en inbraak betekende". Het aantal b~*etters was ruim honderd. Tijdens een vergadering in I de hal van het provisorium deed prof Sizoo het voorstel dat de studenten enige collegezalen zouden gebrui- I ken waar zij gedurende de nacht zouden kunnen discussiëren. Zij zouden dan echter niet het centrale bestuursgedeelte mogen be treden. Dit aanbod werd niet aan- vaard waarop de politie om twee uur het gebouw betrad en de gangen naar andere gedeelten van het pro- risorium afsloot, zodat de bezetters slechts een kleine ruimte tot hun be- l schikking hadden. I Tenslotte besloten de studenten on der wie zich ook de leden van de be- zettingsraad van het Maagdenhuis bevonden, de bezetting 24 uur te la ten duren. Prof. Sizoo wilde van de bezetters garanties dat het leven aan de universiteit vandaag normaal doorgang zou kunnen vinden. Het bleek echter niet mogelijk; tot goede „spelregels" te komen, zodat om kwart voor drie werd meegedeeld dat de bezetters een laatste kans kre gen vrijwillig het gebouw te verla ten. Daarna zouden zy kans hebben te worden gearresteerd. Om drie uur werd het gebouw af gesloten. Prof. Sizoo pleegde overleg met het college van directeuren en curatoren dat in de ochtend de po litie verzocht het gebouw te on trui* men. ADVERTENTIE WASHINGTON (GPD, Reuter, AP) President Nixon zal in augustus een beslissing nemen over verdere terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam, aldus deelde hij gisteren op een persconferentie mee. De omvang hangt af van de gevechtskracht van het Zuidvietnamese leger en van even tuele vooruitgang in het vredesoverleg in Parijs. De Amerikaanse president hoopt de terugtrekking van troepen sneller te i doen verlopen dan is voorgesteld door oud-minister van Defensie Clif ford, die nog voor het einde van dit jaar honderdduizend man wil te rugroepen en de rest van het Ame rikaanse contingent voor het einde van 1970. Nixon toonde zich teleur - ADVERTENTIE Bilt verwacht van heden tot ■gavond: zonnige perioden en t lokale buien. Overwegend ma- *ind uit richtingen tussen Zuid lidwest. Weinig verandering in natuur. (opgemaakt te 12.40 uur) strandverwachting het oceaanfront dat in de |R of avond met enige regen Wt, morgen, weer overwegend tot half bewolkt. Tijdelyk wind- K zes, later weer matig. Tem- nur achttien graden. Zeewater: o graden. ftzichten: frisse zeewind maar •»nig met opklaringen. 21 JUNI 'op: 4.19 uur; onder: 21.03 urn1, 'op: 10.49 uur; onder: 0.13 uur **ter te Katwyk te 7.05 en our, laagwater te 2.55 en 15.12 Neem een paar van die verrukkelijke tabletten mee. Koninklijke Droste kwaliteit, melk, puur of sinaasappelsmaak. Probeer mint-crunch, nieuwe smaak, heerlijk fris. j 100 gr tabletten, melk. puur. sinaasappel, mint-crunch 1.- 200 gr en 500 gr tabletten, melk of puur. 1.95 en 4.75 gesteld over het uitblijven van een Noordvietnamese reactie op zyn be sluit 25.000 man terug te trekken. Binnen? twee tot drie maanden hoopt Nixon vooruitgang en concrete vredesbesprekingen in Parjjs te kun nen waarnemen. Op dit punt toonde hy zich niet pessimistisch. Nixon deed een beroep op Hanoi en de Vietcong een staakt-het-vuren ai te kondigen als inleiding voor ver kiezingen. beide onder internationaal toezicht. Hoewel de Ver. Staten „niet getrouwd zyn" met de regering van president Thioe in Zuid-Vietnam acht Nixon steun nodig, omdat Ame rika niet wil toegeven aan de com munistische druk om Thioe te ver wijderen. Daaraan toegeven zou ge lijk staan aan capitulatie. Amerika en Zuid-Vietnam hebben gasteren op de Parijse vredesbespre kingen de tegenpartü beschuldigd het overleg te ondermijnen door te pro beren de regering in Saigon met ge weid en terreur ten val te brengen. Het ontbreekt u aan goede trouw, welke noodzakelijk is voor „ernstige onderhandelingen", aldus de plaats vervanger van Cabot Lodge ambas sadeur Walsh, die daaraan toevoeg de: „Uw standpunt komt er op neer. dat u geen zanvolle onderhandelingen met ons wenst, tenzij wy ons bij voorbaat neerleggen by de uitkomst, waarnaar u streeft". ADVERTENTIE Kom de MOBYLETTE bekyken by: Hogewoerd 66—68 - Tel. 31292 Leiden le aanbetaling plm, f 100,— te financieren in 6 - 12 - 18 - 24 maanden. met 2 mnd garantie op de zang, by aankoop van ©en vogelkooi. Voordeel- aanbiedingen kooi, met roestvrije plas tic bak 15.95 kool, sierlyk, rond, met morsrand, 17.95 kool, met een mors- en roestvrye bak en lade 19.75 kooi, rond, 1 m. hoog, op standaard, in leuke kleuren, 26.85 VOLIERE-HOUDERS met vakantie Een fyne sortering drink en voederautomaten voor de vogels. EXTRA MINERALEN EN VITAMINES. U weet natuuriyk, dat vogels in gevangenschap niet alles vinden. Wy helpen u met raad en daad. weet heeft ADVERTENTIE nummer bestaat uit 34 pagina'6 (Van onze correspondent) BONN (GPD) De schat van veldmaarschalk Erwin Rommel, die wil men het nieuws uit Corsica ge loven, nu eindelijk voor de kust van het ondoorgrondelijk eiland zou zijn gevonden, heeft een even hardnek kig leven als het monster van Loch Ness en een even onwaarschijn- lyke waarheid. Uiteindelyk blykt men, volgens de laatste berichten, by Corsica slechts kisten met oude munitie te hebben opgevist. Nu heeft Rommels gewe zen mede-stryder, de cavalerie-ge- neraal B. D. Siegfried Westphal, ontkend dat er ooit een Rommel- schat heeft bestaan. De argumentatie van de tegen woordig als directeur van het Rheinstahl-concern in Bonn levende ex generaal klinkt aannemelijk. Rom mels Afrika-korps had slechts heel weinig gelegenheid om buit te ma ken. De Italianen oefenden in Ly- bië, Egypte en Tunesië de eigenlijke bezetting uit. De Duitsers waren zo arm als woestynratten. Het was zó erg, aldus Rheinstahldirecteur West phal, „dat wy niet eens de Italianen die by ons te gast kwamen behoor lijk konden bedienen. Zij moesten uit de veldkeuken eten. om van drank maar helemaal te zwygen". De insinuatie, dat Rommel „een appeltje voor de dorst achter de hand zou hebben gehouden", is dan ook volgens Westphal even absurd al6 het byna even hardnekkige ver haal, dat de maarschalk op kleine soireetjes 's avonds in de woestyn zou hebben gespeeld op een gouden piano die hy eens had meegenomen uit één der paleizen van de Italiaan se koning. ..Ten eerste was Rommel voor zoiets nimmer in de stemming ten tweede had hy ook nooit tyd. ten derde bezat hy geen piano en ten vierde kon hy helemaal niet piano spelen", aldus Siegfried Westphal. Overtuigender verdediging, zij het pothuum, is nauwelyks denkbaar. Vit het Leidsch Dagblad van 19 juni 1869: (Advertentie) Er ivordt j onmiddellijk gevraagd een bekwame Markeur, tevens j geschikt voor andere bezig- heden, bij J. Lindeman bui ten de voormalige Rijnsbur- j gerpoort. Er heerscht thans, zoo zegt een Amerikaansch mo- dejournaal, ~ulk eene manie onder de dames, om hare japonnen te ganxeeren, dat 18 meisjes 2 dagen nodig hebben om één japon klaar te krijgen. J

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 1