Commissie Simons wil privébezit belasten NSR in actie Seven-Up Democratie zit midden in crisis Utrechtse aula nu discussiecentrum OPINIEONDERZOEK „MAAGDENHUIS" Hamsteren zonder te betalen Koninklijk Huis voor deel belastingvrij Klompé ivacht op nota kunstenaars Win met de 'n kwart miljoen aan prijzen! In vakantie studeren op eigen problemen Senatoren krijgen hogere vergoeding Wie maakt de beste Seven-Up slagzin van zeven woorden? de enige Burgemeester Thomassen Motie om universiteitsgebouwen te bezetten verworpen Paar slapers V erantwoording burgemeester tegenover gemeenteraad DONDERDAG 19 JUNI 1969 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 (Vervolg van pagina 1) De uitgaven tot steun van verwanten, bedoeld om hun staat als lid van de koninklijke familie te handhaven, wil de comis- sie-Simons niet belasten. Of onder deze verwanten ook Prinses Irene moet worden gerekend, die wordt geacht geen lid meer van het koninklijk huis te zijn, kon prof. Simons op zijn toe lichtende persconferentie niet zeggen. Hij wilde deze vraag ter beantwoording overlaten aan regering en parlement. De commissie beveelt verder aan de vrijdom van successiebelasting te handhaven voor zover het gaat om vererving op de troonopvolger. Aan gevoerd wordt dat dit vermogen mede dient om incidentele uitgaven te bestrijden die uitgaan boven de normale lasten welke aan het ko ningschap zjjn verbonden. Om vermogen dat publieke aspec ten heeft te belasten met een hef fing van bijna 17 procent, acht dc commissie onjuist. Rechtsgelijkheid De commissie van wijze mannen is anderhalf jaar geleden ingesteld, nadat een wetsvoorstel van het ka- binet-Cals om het inkomen van de Kroon drastisch te verhogen, or grote tegenstand stuitte en door het. kabinet-De Jong werd teruggenomen. Premier De Jong kwam met een nieuw voorstel, dat voorzag in eer, minder forse verhoging voor de Ko ningin (4.75 miljoen per jaar), maar dat tegelijk de kosten van personeel en paleizen ten laste van de rijks begroting bracht. Voorts besloot het kabinet-De Jong paleis Soestdyk door koop over te nemen. De commissie van wijze mannen heeft zich sindkdien gron dig in het vraagstuk van de belas tingvrijdom verdiept. Zij is tot de conclusie gekomen dat de rechtsge lijkheid, die aan ons belastingstelsel ten grondslag ligt, ook zoveel ais werpen. Wel geeft zij aan waarin de regeling ongeveer zou moeten voor zien. Vermogensbestanddelen, die een duidelijke publieke functie hebben (meubelen, auto's e.d.) zouden bui ten de vermogensheffing moeten blijven, terwijl vermogensbestandde len die dienen tot uitoefening van de koninklijke taak (juwelen, vaar tuigen, onroerende goederen) aftrek baar zouden moeten zijn. Bij de inkomstenbelasting dient de hum-waarde van de paleizen bui ten beschouwing te blijven, terwijl uitkeringen aan verwanten ter be strijding van hun representatieve verplichtingen aftrekbaar moeten zijn als persoonlijke verplichtingen dan wel als buitengewone lasten. Ook bij de personele belasting en de motorrijtuigenbelasting wil de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Bij de be handeling van de begroting van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk in' de Eerste Kamer is minister Klompé gistermiddag bij haar stand punt gebleven, dat de kunstenaars in het Rijksmuseum geprobeerd hebben haar te chanteren. De bewindsvrouwe hield vol dat ze de actiegroep op de bewuste dag had aangeboden' te praten in het naast het museum gelegen administratief I centrum. Eerst leek het erop dat dej kunstenaars positief zouden reageren, maar al gauw bleek dat men door1 wilde gaan. Minister Klompé blijft zich open stellen voor overleg. Ze verwacht zeer spoedig de komende dagen al voorstellen van de Federatie van ver enigingen van beroepskunstenaars en verantwoordelijkheid tegemoet kar. worden gekomen. De heer Cammelbeeck deelde nog commissie onderscheid maken tussen paleizen, auto's e.d. die voor de uit oefening van de functie worden ge bruikt en die gebouwen en auto's die dfudideliyk voor privé-doeleinden wor den aangewend. Zo zal bijvoorbeeld Huis Ter. Bosch buiten de personele belasting vallen, maar niet bijvoorbeeld „De Ruige Hoek" in Scheveningen. Dat zelfde onderscheid wil de commissie t.a.v. de motorrijtuigenbelasting ma ken voor een hof au to en een sport auto voor persoonlijk gebruik. De commissie meent, dat de ad ministratieve verplichtingen, waar aan de Koningin en de betreffende leden van haar huis zouden moeten voldoen (aangifte d-oen, redres vra gen) geen beletsel beihoeft te vor men voor de voorgestelde uitbreiding van de belastingplicht. Zij tekent aan dat het staatshoofd niet is vrijgesteld van naleving van de wet. Als verweer moet worden gevoerd tegen de opgelegde aansla gen. kan volgens de wijze mannen gebruik worden gemaakt van des kundige gemachtigden. Bezwaren mee. dat hij de BBK, waarin de beel- van procedurele en administratieve dende kunstenaars zijn georganiseerd, aard zijn volgens de commissie te gevraagd heeft zelf een kunstnota op ondervangen door passende voor- te stellen. schriften. AMSTERDAM (ANP) Het on derzoekscentrum van het Sociolo- logiscli Seminarium in Amsterdam, dat een opinieonderzoek heeft inge steld naar aanleiding van de gebeur- mogelyk is, moet werden toegepast van Bond van beeldende kunste- tenissen rond het Maagdenhuis, is tot teerd. studenten uit de universiteitsadmi nistratie. Ruim vijfhonderd hebben de. vragenlijsten ingevuld terugge sfeuurd. In het najaar zal uitvoerig over dit onderzoek worden gerappor- op de leden van het Koninklijk Huis. j naars Qf de CRM-minister daarr.a Het zou naar het oordeel van de j ^omt me(; een speciale kunstnota, commissie echter weinig zin hebber. waar de socialist mr. Cammelbeeck de belastingvrij dam op te heffen voor de uitkeringen uit de schatkist, omdat dan met de ene hand wordi genomen, wat met de andere is ge- om gevraagd had, hangt af van de resultaten. „Ik voel my verwant met de kun- geven. Bovendien zouden de uitke- stenaars. Het gaat er riu alleen maar ringen zeker drie keer zo hoog moe-1 om de geschikte vorm te vinden", al- de voorlopige conclusie gekomen, dat De onderzoekers kwamen tot de de grote meerderheid onder de stu- slotsom, dat de participatie aan de denten vóór overleg is om tot ver- bezetting veel groter is geweest dar. anderingen in de universitaire struc- het aantal gearresteerden zou doen tuur te komen. Actie zonder overleg vermoeden. Ongeveer 16 procent van is voor hen onaanvaardbaar. de ondervraagden is voor kortere of langere tijd in het Maagdenhuis ge- Ofschoon uit het onderzoek is ge- weest. Met de bezetting van het bleken, dat de democratiserir.'gsbe- Maagdenhuis was minder dan d-. ten zijn om de functionele kosten dus de bewindsvrouwe, die verder in weoiug aan de Amsterdamse univer- helft (41 prooent) het eens. Met be- van de koningin en de betreffende het debat over haar begroting voor siteit weerklank vindt bij een aan- trekking tot het openbaarmaken van leden van haar hius te kunnen op- 1969 geen uitspraken wilde doen ten-zienUik deel van de Amsterdamse stukken is 43 procent het eens. Het vangen. i einde het overleg met de kunstenaars studenten, denkt de meerderheid inroepen van politiehulp vindt in ue j De wijze- mannen menen trouwens j zoveel mogelijk open te houden 1 vol&€ns het voorlopig rapport niet ogen van 63 procent geen genade. dat de belastingvrijdom historisch extreem wat betreft de middelen om Meer dan de helft van de onder-1 te verklaren is en uit hoofde van de Minister Klompé ziet niet veel in diit doel te bereiken. Onderhandeier vraagden (57 pet) was op het ogen- bijzondere positie die de koningin j een Kunstnota en een financiële opzet wordt als het aangewezen middel blik van ondervraging vóór de en haar" huis inneemt, ook aan- j voor ket Kunstbeleid voor de komen- j beschouwd. 1 aanvang van het proces tegen de vaardbaar is. Van de leden van het de Jaren. Volgens haar gaat het er nu voor het onderzoek werd een Maagdenhuisbezetters tegen de Konimklyk Huiis mag immers worden j in de eers(;e Plaats om te bezien' in steekproef getrokken van duizend vervolging van de bezetters, verwacht, zo menen zij, dat zy in i hoeverre aan het verlangen van de hun levenswyze het bijzondere van die positie tot uitdrukking brengen. Zy moeten, ook buiten officiële gelegenheden, op ruime en waardige wijze bezoekers kunnen ontvangen, ook in de persoonlyke sfeer. Boven dien brengt het feit, dat zij voort durend in de publieke belangstelling staan, met zich dat zy grotere uit gaven moeten doen dan normaal. kunstenaars naar inspraak en mede- Juwelen De commissie heeft zich niet tot taak gerekend de wettelijke regeling die zy adviseert voor de belasting heffing op privé-iukomen en privé- vermogen, ook tot in details te ont- Planten in blik Een onderne mend Japans bedrijf biedt mensen, die geen ruimte voor een bloemen tuin hebben of die het te druk heb ben om te harken en te wieden, plan ten in blik aan. De koper opent het blik, plaats het met de juiste zyde naar boven in 't zonlicht en bespren kelt het met warm water. De plan ten in blik zyn het geesteskind van „Tokio Design". Het blik bevat tuin aarde en kunstmest om de zaden te doen uitgroeien tot fraaie bloemen. AMSTERDAM (ANP) Als het zelfbeheer in de Nederlandse univer siteiten in de herfst van dit jaar niet ls doorgevoerd, dan zo voorspelt de Nederlandse Studentenraad - zul len er nog fellere acties worden ge voerd dan voorheen het geval is ge weest. Men zal proberen om ook vakbe wegingen en andere organisaties by de protesten in te schakelen en tot samenwerking te komen by het af dwingen van maatschappeiyke ei sen. Het bestuur van de NSR, dat er van overtuigd is dat het democrati seringsproces in de universiteiten door de autoriteiten in Den Haag be wust wordt tegengehouden, kondig de gistermiddag in Amsterdam en kele activiteiten aan voor de vakan tieperiode tot en met september a.s. er zal een reeks van seminars wor den georganiseerd, gewyd aan be stuursvorm, zelfbeheer, positie cu ratoren, begroting etc. Er zullen ook werkgroepen uit fa culteiten worden gevormd om een onderwerp van diverse kanten te be lichten ter ondersteuning van actie. Ook de strategie van bepaalde ac ties, zoals het bezetten van gebouwen Wordt dan besproken. Tevens heeft de NSR gisteren een discussienota gepubliceerd over stu dentenvoorzieningen. Hierin wordt uitvoerig uiteengezet, dat studenten voorzieningen ingepast dienen te wor den in de algemene voorzieningen. Als argumentatie wordt aangevoerd, dat aparte voorzieningen voor stude renden het isolement van deze bevol kingsgroep bevorderen, waardoor een academische elite wordt gekweekt. En deze moet volgens de NSR op geheven worden. In september a.s. zal door de NSR een landelyke discussiemiddag wor den georganiseerd over deze nota. waarbij ook de betrokken ministeries van Volksgezondheid, Huisvesting, Cultuur en Recreatie worden uitge nodigd. DEN HAAG 'GPD) Zelfs door de wol geverfde rechercheurs ston den verbaasd te kijken toen het op heterdaad met tassen vol gestolen levensmiddelen betrapte paar win keldieven zich ontpopte als een hoge Haagse ambtenaar met zyn eerzame echtgenote. Nog groter was hun verbazing bij de vondst in de woning van het echtpaar van een verbysterend grote voorraad conserven, koffie, thee cho cola, jenever, wijn, japonnen, kos tuums, kousen, lakens, slopen en andere textielwaren. Het echtpaa; bekende deze voorraad sinds 1967 te hebben aangelegd door het onder nemen van regelmatige rooftochten langs talloze Haagse winkels en magazijnen. Even verbaasd als de recherche toonde zich gisteren de Haagse po litierechter mr. Van Lelyveld bij de constatering van het feit dat het stelende echtpaar gedurende al die tyd de beschikking had over een spaarbanksaldo van niet minder dan twintigduizend gulden. De ambtenaar (49) en zijn vrouw (45) vertelden dat zij sinds de oor log in Korea waren gaan hamsteren uit vrees voor tekorten tydens een eventuele nieuwe wereldoorlog. „Ik ben zo ontzettend bang vooi de oorlog", riep de vrouw huilend voor het hekje. Officier van justitie mr. Hillen eiste tegen elk der verdachten dui zend gulden boete plus een geh.ee; voorwaardelyke gevangenisstraf van tien weken, met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter wees vonnis over eenkomstig de eis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer is gistermiddag zonder hoof- delyke stemming akkoord gegaan met het voorstel van de regering om de reiskostenvergoeding voor leden van de Eerste Kamer te verhogen tot 3500 gulden per jaar. Ter compensatie van verdere kos ten krijgen de senatoren nog een aanvullende vergoeding van 1750 gulden. Het presentiegeld gaat af- hankelyk van de afstand naar 42.50 tot 85 gulden. De Kamer stelde voorts de jaar- lyk.se toelage van de voorzitter op 10.000 gulden. Alleen de Boerenparty (Groep Koekoek) verklaarde zich te gen deze verhoging. Een overzicht van de verga dering in het Academiegebouw: een overvolle zaal. De studenten zouden even later naar de veel ruimere zaal in Tivoli gaan. ADVERTENTIE Haal nü een fles met deelnemers formulier en spaar de woorden onder de doppen, 't Is makkelijk, 't is spannend. En iedereen kan meedoen, iedereen kan winnen! 'n Koel glas Seven-Up brengt u allicht op bruisende Ideeën "Seven-Up" and "7UP" are the registered trademarks of the Seven-Up Company, St. Louie, Missouri, U.S.A MAASSLUIS (ANP) Burge meester Thomassen van Rotter dam zei gisteravond op een PvdA- vergadering in Maassluis dat de democratie in Nederland bezig is in een crisis te geraken. Hij noem de de gespletenheid in de partijen een teken van een ernstige ziekte van de democratie. „Er zijn heel wat partijen die de indruk maken dat zij twee partijen zijn". De versplintering noemde hij een „onstellende zaak". De burgemeester van Rotterdam betwyfelde of de PvdA over vier Van de ongeveer vierhon derd studenten die om een uur aan de discussie in de aula begonnen, waren er om vier uur vanmorgen nog der tig over. Toen werd de dis cussie gestaakt en werd een gitarist ingeschakeld om voor ivat verstrooiing te zorgen. Om zeven uur vanmorgen was de aula, op een paar sla pers na, geheel leeg. In het universiteitsgebouw is het goed te merken, dat de vaardige hand van de orde dienst van de studenten is beziggeweest. Boven de in gang prijkt een groot bord met daarop permanent dis cussiecentrum". In het ge bouw hangen links en rechts onmisbare aanwijzingen, die aangeven waar brood en kof fie gehaald en afval gedepo neerd kan ivorden. jaar als hy met pensioen gaat wel een burgemeester van Rotterdam zou kunnen opleveren. Twyfel uitte hy ook over de bezetting van andere plaatsen in het politieke leven. In heel Nederland bestaat twyfel of wy de mensen weten op te brengen, zo zei de heer Thomassen. In zyn toespraak merkte hy op dat de rol van de vakbeweging by de politieke versplintering van dit moment wel eens zou kunnen toe nemen. Een nationale progressieve vakbeweging zou zyns inziens een goede zaak zyn. Een grotere rol van een dergelyke vakbeweging op poli tieke terrein achtte de heer Thomas sen niet onmogeiyk. De SJ. door enkele leden op deze vergadering vertegenwoordigd, ageer de tegen de luchtvervuiling en sprak onder meer over Thomassen en zyn stankbaronnen. Ook eiste men het aftreden van de heer Thomassen als burgemeester van Rotterdam. Burgemeester Thomassen over de SJ: De socialistische jeugd heeft met socialisme niets te maken. Het is 'n splinterbeweging zonder omvang en zonder diepgang met een anar chistische en dictatoriale inslag. UTRECHT (GPD) Vanaf vannacht half een is de aula van de Rijksuniversiteit in Utrecht voor 24 uur als permanent dis cussiecentrum voor alle geledin gen van de universiteit. De secre taris van de universiteit, dr. H. A. Schamhardt, heeft hiervoor op verzoek van de Utrechtse studen tenfaculteiten (USF) toestem ming gegeven. Dit gebeurde nadat op een grote algemene vergadering in het con certgebouw Tivoli, die door de USF bijeen was geroepen, een motie was aangenomen, waarin de aula als permanent discussiecentrum werd voorgesteld. Een motie die de onge veer duizend aanwezigen opriep om tot bezetting van de universiteitsge bouwen over te gaan, kreeg geen meerderheid. De vergadering in Tivoli eiste verder van het bestuur van de uni versiteit, volledige openbaarheid van de vergaderingen die een beleidsbe palend karakter hebben. Ook de stukken die op deze vergaderingen behandeld worden, zullen openbaar moeten worden gemaakt. In een uitvoerige brief heeft de rector voor het komende cursusjaar, pi-of. mr. J. J. M. van der Ven, de USF meegedeeld dat hy niet op de vergadering aanwezig wilde zyn. Prof. Van der Ven beschuldigt in zyn brief de USF ervan op kunstma tige wyze conflicten te veroorzaken, waai-door de sfeer van overleg steeds meer vertroebeld raakt. De doelstellingen van de universi teit zullen niet bereikt kunnen wor den via radicale meningen en gedra gingen, maar alleen in toetsend be raad, aldus prof. Van der Ven. Ook curatoren van de universiteit wilden de door de USF uitgeschre ven vergadering niet bywonen. Cura toren keurden de by eenkomst ten sterkste af, omdat zy naar hun me ning getuigde van een ongerecht vaardigde en ondemocratische hou ding van de USF. Oorspronkelyk was het de bedoe ling dat de door de USF uitgeschre ven vergadering in de senaatzaal in het academiegebouw aan het Dom plein zou plaatsvinden. Hoewel de rector magnificus, prof. dr. J. Lan- jouw, op het laatste moment gister middag daar geen toestemming voor gaf, verzamelden zich al voor zeven uur vele studenten in het universi teitsgebouw, waar de deur van de senaatzaal niet gesloten bleek. De menigte belangstellenden bleek veel te groot voor de vry kleine senaatzaal. Daarop ging het naai de aula, eveneens gelegen in het complex aan het Domplein, die met toestemming van het universiteits bestuur gebruikt mocht worden. Ook hier was de toestand voor de duizendkoppige menigte bin nen korte tyd onhoudbaar, waarop de wyk werd genomen naar het c oncertgebouw Tivoli. 1 De directie stelde slechts twee voorwaarden: voor een uur 's nachts moest de zaal zyn ontruimd en er moest zeshonderd gulden op tafel komen. De hele avond is er aam de uitgang van Tivoli gecollecteerd om dit bedrag byeen te krijgen. De ver huizing verliep zeer ordehjk en de achter Tivoli gelegen politie behoef de in het geheel niet in actie te ko men. (Van onze parlementaire re dactie) DEIN HAAG (GPD) Met een ruime meerderheid heeft de Tweede Kamer gistermiddag de wyziging van de gemeentewet aangenomen waardoor aan burgemeesters een verantwoordingsplicht tegenover de gemeenteraad wordt opgelegd. Door de wetswyziging wordt bovendien de al bestaande verantwoordingsplicht van colleges van B en W tegenover de raad uitgebreid. De fracties van de SGP, de Boe renparty en het GPV stemden tegen het voorstel, omdat zy er een eerste stap in zien op de weg die tenslotte kan leiden tot het rechtstreeks ver kiezen van burgemeesters. De fractie van D'66 stemde eveneens tegen, maar in diit geval omdat het wets ontwerp naar de mening van deze fractie niet ver genoeg gaat in ver band met de ontsnappingsclausule, waardoor de verantwoordingsplicht beperkt wordt. Deze ontsnappingsclausule houdt in dat burgemeester en wethouders geen verantwoording hoeven af te leggen indien daarmee het openbaar belang benadeeld wordt. De woord- voerdster van D'66, mej. mr. Goud smit vond dat daardoor de verant woordingsplicht eerder beperkt dan uitgebreid wordt.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 7