Leven in dienst van de partij, gemeenschap en vakbeweging val dood mug-1 Tv-promotie 'Leidse regio: niet op dubbeltje of ton kijken JAN SCHiiLLER WORDT MAANDAG TACHTIG JAAR Geslaagd voor mulo-examen JUWELIER v d. WATER Kerkelijk leven Koperdieven op heterdaad betrapt 'MAFU-STRIP Reacties op parkeernota VERTEGENWOORDIGER MINISTERIE OVER AANPASSING VAN WOONWAGENKAMP DONDERDAG 19 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE (Door S. Platteel) LEIDEN „Jan, mag ik je nu eens een goede raad geven?Doe het in het vervolg toch wat kalmer aan. Je bent nu bijna zeventig en om het in technische termen uit te druk- ken je draait nog altijd in de derde versnelling. Schakel eindelijk eens terug naar de twee- Deze voor Jan Schüller behartigenswaardige woorden sprak nu tien jaar geleden de heer N. Langezaal bij het afscheid, dat Jan nam van de Leidse moderne vakbeweging, na daarin ruim dertig jaar vele functies te hebben bekleed. Inmiddels zijn tien jaar verstre- ken. De heer Schüller wordt a.s. maandag tachtig jaar. een leeftijd die men hem ook nu nog niet aan- liet. Inderdaad schakelde Jan tien laar geleden terug op de tweede ver snelling. Met enthousiasme zette hij echter het werk voort, dat hem in 1955 in handen werd gelegd, het werk. dat zich concentreerde rond de bejaardensociëteit in „Ons Centrum" aan de Hooigracht, een 1 centrum, waartoe hij zelf zo vele bouwstenen heeft aangedragen. Emd 1963 zette de heer Schüller 1 motor af". Hy bedankte als voorzitter van de bejaardensocieteit en tevens als lid van de gemeente commissie sociale werkvoor- rieningsregeling voor hand- en hoofdarbeiders, welke laatste functie hij vanaf 1956 bekleedde en als lid nn de Huisvestings- en huuradvies commissie. De heer Schüller werd nu geheel vnj man. Eindelijk, zo vertelt hij ra, kreeg ik nu de gelegenheid om c» vele mij aangeboden en onge- boeken eens onder handen ie nemen. Mijn „thuiskomst" bete- Icnde ook voor mijn vrouw, die het rovaak en zo lang zonder mij moest «Hen, een hele vreugde. Praten met de heer Schüller, boudt in spreken over de partij, de ukbeweging en de gemeenschap. Dt Leidse gemeenschap, die hij van april 1925 tot september 1958 on gebroken als raadslid heeft ge diend. eerst voor de S.D.A.P. en la- Ier voor de P. v.d.A. Twee raadscommissies hadden zyn ipndere aandacht, die van Open- e Werken <30 jaar» en voor de 'ersoneelszaken <21 jaar). In de lateerste commissie liet hij mede zijn 11 undaoht gaan over de bouw van een nieuw Stadhuis, saneringsplan- ien en wegenschema, de bouw van en nieuwe veemarkt en een vuil- erbrandingsinstallatie. Plannen, die ver na Schüllers tijd zijn ver- ezenlijkt. Een plan waaraan lans nog steeds wordt gewerkt: de oordzuidverbinding, was reeds in ;n dagen actueel. Schüller leefde nog in een tijd, dat ruwel ieder voorstel, dat door de DAP. werd gedaan, schipbreuk ed. Gelukkig is daarin thans wel lts veranderd aldus de heer lüller, die „diende" onder de bur- ueesters De Gijselaar. Van de inde Bakhuyzen, de Ruyter van Steveninck en Van Kinschot en o.a. de wethouders Splinter. Tepe, Ro- myn, Sanders. Van Stralen. Wil brink en Verwey en zich nog de flit sende debatten herinnert tussen zijn fractievoorzitter, mr. Van Eek en de communist Knuttel. In de commissie voor Personeelszaken was het tel kens weer Schüller, die opkwam voor het recht van de werknemer en zich een tervent tegenstander toon de indien er z.i. onbillijkheden in ar beidsverhoudingen inslopen. Vakbeweging C C Behalve op het gemeentelijk ter rein nam de heer Schüller ook een vooraanstaande plaats in in het le ven van de vakbeweging Nu vijftig jaar geleden 25 juni 1919 werd hij benoemd tot bestuurslid van de afdeling Leiden van de toenmalige Centrale Nederlandse Ambtenaren bond. welke in 1928 overging in de Ned. Bond van Overheidspersoneel en waaruit later de Alg Bond van Ambtenaren is voortgekomen. Na een periode van veertig jaar, waar van 31 jaar als voorzitter, legde hij in april 1959 deze functie neer. In het bestuur van de Leidse Bestuur - dersbond had de heer Schüller zit ting van 1921 tot april 1959, waar van de laatste acht jaar als voor zitter. Het verenigingsleven had hem in die jaren zo te pakken, dat hij oa ook optrad als lid van de bondsraad van de A.B.V.A. en van de groeps raad Hoger Onderwijs, als secretaris van de Centrale Commissie voor Ar beidersontwikkeling. als lid van het bestuur van de Leidse Belasting Op- I haaldienst. waarvan hy ruim zeven jaar voorzitter was. en als lid van l de Gem. Commissie tot bestrijding van de werkloosheid Van 1948 tot eind december 1963 was hy boven dien gedelegeerde van de Leidse Be- stuurdersbond in het bestuur van de afdeling Leiden van de Vrouwen bond van het N.V.V. En alsof het nog niet genoeg was, werd hij in 1946 benoemd tot voorzitter van een commissie, welke tot taak had om te komen tot een eigen gebouw voor de moderne vakbeweging en de af deling Leiden van de P d.A. Onder Schüllers leiding kwam het gebouw Ons Centrum aan de Hooigracht tot stand. Partij LEIDEN Voor het examen Halo-A slaagden: D. J. A. v. d a Kerf, M. Hazenoot, A. J. Bloot, al- st Noordwijk; M. M. v. d. Blom. aden; *J. A. A. Bannink, Den Ittg; 'W. A. Remmelzwaal, Kat- »:jk aan Zee: *J. A. Hovingh, Rijns- rg; 'P. C. Baartman, Oegstgeest; C. C. Jonker, "J. W. Boter. "H Immink, allen Leiden; *C. J. de Hooij, Rynsburg; I. E. v. d. Lee en M. Meijer, Katwijk; G. H. Wij- ige, C G. v. d. Grijp, K. A. Hol I. G. Zomers, M. J. Zonneveld, J Winter, allen Voorschoten; J. J. v. leusden, Leiden; W. A. v. d. Meij, Hiswijk; *1. Apeldoorn, Leiden; Bovet, Rijswijk; *J. G. Heijmans. 3. J. v. Weeren, R. Kuijper, allen ten Haag; *A. R. Surguin, Rijns- wrg; J, den Hollander, *H. A. J. J. ce Klerk. *W. N. Blok, *H. M. van Hoort, *M. Lens, allen Leiden; *J. Zanten en A. Beekhuis, Rijns- burg. (ADVERTENTIE) En de Mafu-strip Hoeg toe. Onverbiddelijk. Mug dood. En vlieg. wesp. Mafu-strip verlost o van al dat Wriemelend, gon- and. stekend Itespuis. Een zomer lang. Mafu-strip, Groene Msektendoder to Plastic kool \t L80 FRIESE STAART. EN STIJLKLOKKEN, MODERNE STOELTJESKLOKKEN. ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN Diverse ANTIEKE SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN. In ruime keuze en de beste merken. Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Naast de gemeentelijke bemoeiin gen en het werken voor de vakbewe ging. lag ook de partij de heer Schüller nauw aan het hart. Ook nu nog..want tijdens ons ge sprek laat hij de opmerking vallen: „Die herrie met Nieuw Links zint mij niets. Daar kan nooit iets goeds voor de party uit voortkomen. La ten die Nieuw Linkers zich toch eens wat inbinden". Ook een samenwer king met de P.S.P., acht hij niet zo gelukkig. „Laat de P.v.d.A. toch de P.v.d.A. blijven." De here Schüller, die iedere avond nog de krant spelt ik heb er nu de tijd voor heeft ook zo zyn visie over de bezetting van het Maagden huis, waar laden werden opgebro ken en de inval in de senaatskamer van de Landbouwhogeschool in Wageningen. Hy moet dit sterk veroordelen en herinnert ons aan een strofe uit een socialistisch strijd lied: „Niet met de wapenen der bar baren. doch met 't geesteszwaard". „Laat men zich dat eens meer be wust worden Tenslotte de heer Schüller in het dagelijkse leven Van 1 december 1912 tot 30 juni 1954 was hij Ver bonden aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie, het laatst in de rang van technisch assistent A Bij zijn afscheid werd hem de ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau verleend. Jan Schüller is thans een man in ruste. Een welbesteed leven ligt achter hem. Een leven, dat hij in dienst heeft willen stellen van de medemens. Een leven ook, dat tal rijke herinneringen oproept uit de Jan Schüller, een geharnast strijder, in de tuin van zijn wo ning aan de Jan van Houtkade 2. (Foto LDJHolvast tijd. dat de strijd zwaar en de te genwerking groot was. Jan Schüller heeft ze echter weten te overwin nen. Maandag zal blijken, dat men Jan nog niet is vergeten. I LEIDEN Voor het eerst in de geschiedenis van de Leidse Univer- siteit zijn gisteren televisieopnamen gemaakt van een promotie. Dit ge schiedde by de promotie van de heer J. Th. Palm tot doctor in de letteren op een proefschrift over „Het Ne derlands op de Cura?aose school". Promotor was prof. dr. C. F. R. Stut- terheim. De televisie-opnamen werden ge maakt voor Tele-Curapao en Tele- Aruba die beide een programma zul len uitzenden over het thema, dat dr. Palm in zijn proefschrift be handelde. De opnamen werden ge maakt door de Wereldomroep. In het verleden zyn wel reeds filmopnamen van promoties gemaakt voor bio scoop-gebruik, maar dit gold steeds byzondere gebeurtenissen als de ere promoties van Churchill en Smuts. De promotie van de heer Palm werd o.a. bijgewoond door de gevol machtigd minister van de Ned. An tillen in Nederland dr. E. Jonck- heere. Voorts promoveerde gisteren de heer W F Stevens tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld .X>e enzymologie en regulering van het metabolisme van atropine in pseu- domonas putida". Promotor was prof. dr. A. Rorsch Deze promotie geschiedde cum laude. De heer E. R. Reddingius promo veerde tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld "A stu dy of neutroncapture gamma-ray spectra from aligned noeddynium and samarium nuclei" Promotor was prof. dr. C. J. Gorter. NED. HERV. KERK Besroepen door de streekgemeente „De Overbetuwe" met als stand plaats Gendt-Bemmel M. T. Germs te Alsdorf «W-Dld» 'Evangelische Kirche in Rheinland» die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Hol- landscheveld C. Batenburg te Vrie- zenveen te Jutphaas J. van der Hoek te Nijmegen. Aangenomen naar Breskens Ph. J. Leenmans te Rijn- sa terwoude. GEREF. KERKEN Beroepen te Nijkerk M. Ros. gees telijke verzorger van het sanatorium Zonnevanck te Harderwijk. ZOETERWOUDE De politie van Zoeterwoude heeft een groep jongens tussen de 17 en 25 jaar op heterdaad betrapt by het stelen van koper en lood uit een boerdery. De knapen hadden reeds eerder een dergelijke diefstal gepleegd. een BAYER produkt erd achryoen LEIDEN By het overzien van de door verschillende groeperingen geuite bezwaren tegen de parkeerno ta van B. en W.. komt er nog eer. bezwaar naar voren: het in grote kring ontbreken van voldoende gege vens over alternatieve mogelijkheden'. Informatie en gedachtenvorming over deze alternatieven zou m.i. voor af moeten gaan aan de komende hea ring. zodat een individueel inzicht kan worden gevormd. Wanneer het ons gemeentebestuur in deze vakantie-periode niet moge- I lijk is 'n afgerond alternatief uit te werken, zou een noodoplossing kun- I nen zijn ons bestuur te verzoeken, de ir; de pers weergegeven reacties inte graal als „commentaar op de parkeer nota" eveneens verkrijgbaar te stel len. Het lykt wenselijk, de reeds be reikte resultaten van de K. en O - werkgroepen „Leven in de stad van de toekomst" eveneens te publiceren' vóór de hearing. In ieder geval is een zo ruim mo gelijke verspreiding van alle aanwe zige documentatie gewenst, wil de huidige meningsvorming tot een suc cesrijke hearing leiden. W. M. van Rooijen, Marislaan 11, Leiden. (.Lid comité Leefbaar Leiden) (Door Hans Melkerti LEIDEN „Dit te kleine ter rein wordt nooit een werkbaar geheel met de nieuwe woonwa- genwet in de hand. Om te ko men tot de door deze wet ge wenste verbetering van het leef- en woonmilieu van woonwagen bewoners zal de Leidse regio niet op een dubbeltje en zelfs niet op een ton moeten kyken". Aan het woord is de heer J Wondeigem, de eerste inspec teur woonwagenzaiken, gister middag n het centrumgebouw van het regionale woonwagen kamp aan de Haarlemmertrek vaart aanwezig als vertegen woordiger van de afdeling woon wagen- en woonschepen aange legenheden van het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. Daar zit je dan met deze en andere vaak geëmotioneerde uitspraken hy constateert dat zelf van een vertegenwoordi ger van de minister, die de spreker zelf steevast „mijn mi nister" noemt. Daar zitten ze dan, de vertegenwoordigers van de elf gemeentebesturen, die al een aantal jaren samnwerken in dit regionaal -woonwagen kamp. Daar zitten ze dan wat perplex en ook wel verontwaar digd. de burgemeesters en wet houders van het elftal, dat bin nenkort door toetreding van Wassenaar een dozijn wordt. De burgemeester van het na bije Oegstgeest heeft net tegen zyn collega van Noordwyker- hout gezegd, dat dit centrumge bouw met bloemen op de ta fels en platgedrukte nieuwsgieri ge kinderneusjes tegen de rui ten er toch zo keurig uitziet en zo'n fijn bezit is als school en centrum van maatschappe lijk werk. „Aardig dit gebouw". zegt dan de spreker, die de nieuwe wet in de schijnwerper zet. ..Maai' lang niet voldoende als je de eisen in de nieuwe wet han teert. Een regionaal kamp als dit moet dan een groot gebouw en voldoende ruimte hebben voor tachtig tot honderd steeds groter wordende wa gens" Nu staan er bijna zeventig en het kamp is vol. De gemeente lijke plannenmakers hebben al uitgerekend, dat met het terrein van Lugdunum maar de club moet eerst weg erby zo'n 4 xk hectare beschikbaar is. een vol gens de nieuwe wet, die per 1 januari a.s. van kracht wordt, aanvaardbare maat. Waterproblemen „Een gebouw als dit", ver volgt de spreker, „moet ruimte hebben om de kruisverenigin gen consultatiebureau te laten houden, om een dokter gelegen heid te geven spreekuur te hou den. Dat is een gerechtvaardig de wens van de woonwagenbe woners. evenals het aanbrengen van een douchegelegenheid. Het is toch te begriipen dat de bewo ners niet helemaal naar een badhuis willen om zich te was sen". De waterproblemen in het Leidse kamp zyn voorlopig van andere aard. Volgende maand wordt begonnen met de demping van de sloten rondom, waarmee aan alle kanten vyf meter ruim te wordt gewonnen. En waar mee een eind komt aan een vieze toestand „Daar staat uw stoel, edelachtbare", roept deze middag een jongetje tegen één van de leden van het gezelschap, wijzend op een in de sloot ver zonken fatueuü De vertegenwoordiger van het ministerie: „In ons land zijn 3500 vaste kampbewoners, bur gers dus, die de gemeentebestu ren aan een gewoon huis moe ten helpen. De andere 3500 zyn z.g. trekkers en daarvoor moe ten in de eerstkomende jaren goed geoutilleerde regionale centra ontstaan. Deze mensen kunnen niet in gewone huizen, omdat ae door hun levenswijze daaraan nog niet toe zyn". Het laatste lykt een antwoord op de gefluisterde opmerking: „Bouw 3500 woningen en je bent veel goedkoper uit dan nu". Het blyft niet by gefluisterde op merkingen. Eén van de burge meesters vraagt het woord na dat de heer Wondergem meer dan een uur lang heeft verteld over de nieuwe wet in vergelij king met de oude: toen (de wet van 1918) de maatschappij be schermen tegen overlast met een apartheidsgedachte op de voorgrond, nu (de wet van 1968» bevordering van het maatschap pelijk welzijn van een bevol kingsgroep. die niet minder is dan wij, maar anders, met de gedachte van inspraak van de groep op de voorgrond en het streven van onze kant de hand te reiken aan mensen, die vaak in de rottigheid zitten". Geïrriteerd De burgemeester uit de regio dan zegt geïrriteerd te zijn dooi de nieuwe aanpak van een pro bleem, dat een bevolkingsgroep aangaat, die z.i. veelal parasi teert. „Ook gewone burgers van steden en dorpen hebben het vaak beroerd. Kijk maar naar de bewoners van de krotten in de Leidse binnenstad. Alles wat voor de woonwagenbewoners wordt gedaan, komt uit onze be las tungpot". Waarmee het financiële pro bleem is aangeroerd, dat de ver tegenwoordiger van het ministe rie omzichtig uiteenzet, omdat nog een algemene maatregel van bestuur moet volgen. De Een beeld van het regional woonwagenkamp in Leiden. Foto LD/Holvast) conclusie kan zijn: door een nieuwe vorm van financiering wordt het voor de gemeenten niet slechter, omdat het rijk an ders gaat subsidiëren. Antwoord uit de burgemees terskring „Maar wy moeten de zaak dus als één van de eerste prioriteiten opvoeren. Lukt dat? Neemt byv de Leidse gemeen teraad dat?" Voorzitter S. Men ken. de Leidse wethouder van sociale zaken, spreekt er zijn be zorgdheid over uit. De bijeenkomst is achter de rug. de commissie van bystand voor 't regionale kamp gaat nog vergaderen. De nieuwe wet zal er wel voor zorgen, dat het niet de laatste vergadering is. Er zal nog heel wat water door de Trekvaart stromen voordat het Leidse kamp er één is zoals de wetgever het wil. Maar plannen zyn in de maak.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 3