leg met valse [parades gf Hoe ging het met het Wageningse bloot !g .s V"1 Tegenwichfs Oom Theo krijgt een uitnodiging van de Sal Henk is bij Veronica de Koning te rijk [MAAL IN DE PEN [N DE MESTHOOP ii VV I t M o n> s studenten»^ s/., WICHT - OUDERS IN ZiCH GELDEN Zisexzo komt weer GEDICHTEN jIDERDAG 19 JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 rerschynt voorlopig eenmaal in de lorden dagen op donderdag of rijdag. Jouw Wereld wil eer; com municatiemedium zyn voor jonge- ^nproblemei. ONDER REDACTIE VAN: HEIN ELBRINK, HENRIËTTE V/D HOEVEN, HENK DE KAT, BRAM VAN LEEUWEN, BERT PAAUW. MET DEZE KEER DANK AAN: UNCLE MEAT, WIL, ROB BRIEL, MAX VAN WEEZEL Kopij van iedereen is daarvoor vol kom Vorige week maandag (9 juni» heb ben enkele Wageningse studenten in hun blootje gedemonstreerd over hun onvre de met de gang van zaken rond de de- mokratiesering daar. Van de taferelen die zich ln de senaatskamer daar af speelden werden voorzover de redaksie van Jouw Wereld het kar; bekijken vyf foto's gemaakt <in de volgende rang orde van opseniteit) met de voorstel ling: 1. student geheel gekleed door hoog leraar beetgegrepen formaat zoals JW hem ontving (15 cm breed. 11 hoog" 2. studenten, hoogleraren die willen vluchten, tegenhoudend 14 x 11) 3. student met ontbloot bovenlijf en studente in onderkleding - bra slip 17 x 12»; 4. alleen maar blote mannelyke stu denten (niets te zien» (17x11); 5. student met ontbloot bovenlijf en studente met kompleet ontbloot bene- denlijf. Jouw Wereld verrichtte een onderzoek naar de plaatsing van deze foto's door zestien regionale dagbladen, drie lande lijke avondbladen, vijf ochtendbladen en drie plaatselijke dagbladen. Een on derzoek dat natuurlijk alleen maar geldt voor de bestudeerde edietsies De Friese Koerier van Nieuw Links hoofdredakteur Laurens ten Cate was de enige krant die de meest opcene „foto goed afdrukte er; wel op twee kolom. Het volgende staatje geeft een over zicht hoe ver de andere bladen konden en durfden te gaan: Helemaal geen foto hadden de vol gende regionale bladen Limburgs Dagblad. Zwolsche Courant. Gooi- en Eemlander, Alkmaarsche Courant; de Leidse dagbladen de Nieuwe Leidse Courant en de Leidse Courant; het lan delijk avondblad De Tijd; de ochtend bladen Algemeen Dagblad en Trouw. De foto van de student die geheel ge kleed door een hoogleraar wordt beet gegrepen werd geplaatst in de volgende dagbladenregionale Rotterdamsch Nieuwsblad. Utrechtsch Nieuwsblad. Zeeuwse Courant: plaatselijke Leidsch Dagblad; landelijk avondblad de Nieuwe Rotterdamse Courant; ochtend blad De Volkskrant. Foto nummer 2. van studenten, die hoogleraren die willen vluchten tegen houden: regionale bladen nul; landelijk avondblad Het Parool en de ochtend bladen De Telegraaf en Het Vrije Volk Een student met ontbloot bovenlijf en een vrouwelijke studente in onder kleding konden de lezers zien van: re gionale pers Tubantia 'pag. 15», Arn hemse Courant. Brabants Nieuwsblad (het meisje samengevoegt met een stuk van een andere foto) en van de lan delijke bladen Het Parool. Naakte mannelijke studenten ston den ir; de Leeuwarder Courant. Haagsche Courant (pagina 1), Haarlems Dagblad (pag. 1). Tubantia (pag. 1», Nieuwsblad van het Noorden (pag 1) en Brabants Nieuwsblad (samen met stuk van de derde foto) NAAKT IN ACTIE VO *fO/.e/ ISERING - - O 1 V^°V - - rt CS - J \\\e 'r 6 1 li. SeVi'.e 1 van studenten Wa'reiiin'P'ii era. V 1rv> nifte mil lip»t li if Ox De Friese Koerier zoals gezegd en de Amersfoortsche Courant durfden het aan, hun lezers de vijfde foto voor te schotelen. Van de Amersfoortsche Cou rant was dat niet zo moedig omdat in die courant van de foto een essentsieel stuk was afgeknipt. Aan de hand van het bovenstaande zou men kunnen konkluderen dat de regionale bladen dapperder zijn in het publiceren van naakt dan de landelijke bladen en dat één van de kleinste re gionale blader;, de Friese Koerier (opla ge per september '68 21.402 betalende abonnees» het vrijmoedigst was. ware het niet dat het bovenstaande overzicht natuurlijk niets zegt over de motieven. Tot slot nog een seleksie uit de koppen bij de foto's: Haagsche Courant Protest-strip tease; Haarlems Dagblad: Naakt in ac tie voor democratisering; Tubantia: Bloot voor meer democratie; Nieuws blad van het Noorden: Faculteitsverga dering verstemd door bonte, blote de monstratie; Arnhemse Courant: Wage- nings Studentenprotest had „niets om het lijf"; Leeuwarder Courant: Profs wijken voor studentenbloot; Utrechtsch Nieuwsblad: Actie had niets om het lijf; Parool: Studenten storen met naaktshow overleg faculteiten; De Tijd: Naakttaferelen in Wageningen; De Te legraaf: Pornografisch toneelstuk oor zaak vechtpartij. noet maar eens uit wezen met ■itiekloze aanbidding waarmee tderland iedere week weer op- de hitparades volgt. In Engeland BBC onlangs overgegaan tot de lelling van een goede hitpara- een marktonderzoek-organisa- juist die hitparades kunnen rfelijke invloed hebben omdat schermen om deze cyferlijs- keiharde konkurrentiestrijd t. Slechts een minimaal per van de voorkeur van jong- komt. tot uitdrukking in de fc lijsten en op de achter - itten de platenbossen in hun lachen. War zij hun winsten voor een vandaan halen is van plugger; relations. Al eens eerder heeft tereld verteld hoe dat in zijn werk gaat: op allerlei manie ren de plaat bekendheid geven by het publiek. Zon platenmaatschappij heeft een stel agenten in dienst die met een stapel nieuwe platen in hun tasje iedere keer weer naar Hilversum en Bussum trekken. Dat is nog de legaalste manier maar er zyn ook andere metho des waar in 't radio- er. tv-wereldje ge noeg over gefluisterd wordt: omkope rijen en andere vorm van kuiperijen, je- weetwel. Een dergelijk verhaal stak een van de verkoopoffisieren van een redelijke gro te platenmaatschappij, zichzelf op de borst slaand tegenover Jouw Wereld af. Hij maakt ons er op attent dat de pla ten van zijn maatschappij zo frequent werden gedraaid. Een ander verhaal, by de samenstelling van 'n programma van eer; bekend radiostation is het in het verleden gebeurd dat er enkele plaatjes van andere maatschappijen werden inge stopt omdat het anders zou opvallen dat alle nummers van één maatschappy waren. Dat zijn de verhalen waaruit het dui delijk wordt dat de jonge platenkonsu- ment aan de haaien is overgeleverd. We zullen niet verder in de mest roe ren. De feiten zijn al zo weerzinwekkend dat we in ojxstand moeten komen tegen de huidige hitparades. Jouw Wereld nam een steekproef uit de hitlijsten van be gin juni: kocht daarvoor enkele popbla den en vergeleek die met de gratis ver kregen toplfjst van Veronica. Veronica's nummer één was van de Edwin Haw kins Singers, bij de andere kwam dat nummer helemaal niet voor. Dat komt omdat die popbladen hun hitparades lang van te voren maken en net doen of die nog geldig is op het moment waarop jij hem koopt, voel je het be drog? Hoe doet Veronica het dan? Die belt, zeggen ze, zo'n zestig platenhandelaren in het land op. die niet meer dan tien platen opgeven waaruit een top veertig wordt samengesteld. Theoretisch is het. mogelyk dat een plaat die door al die handelaren als elfde genoemd zou worden helemaal niet op die top veer tig komt. Afgezien nog van het feit dat niemand kan kontroleren of die zestig handelaren wel allemaal worden gebeld en of dat zij het wel juist opgeven. Het klimaat dat door deze maniepu-. laatsie met de hitlijsten ontstaat geeft de grammofoonplatenhandelaren ruim te om hun platen er door te drukken: zoveel mogelijk draaien geeft populari teit. De organisatie die zich in Neder land opwerpt voor de betere plaat Edi son) -CCGC zou daar eens een keer wat aan moeten doen. maar het ziet er niet naar uit dat dat zal gebeuren. Daarom JW-lezertjes en lezers: ontworstel je aan de diktatuur van de valse hitlijsten en schrijf een brief aan alle organisatsies die zeggen de ware hitparade te maken, waarin je betrouwbare informatsie eist. .verlichte" eeuw var; ht ind. bezorgde pedagogen, psychia- thologen, politieagenten en een lere p's. in casu pa's zich met haar bezighouden, het is nauwe- te gaan. bijzonder stond dat arme kind in 't zoeklicht behalve ir; de -Het is zo goed voor het kind" de veelzijdige, interessante ;ntaire over „Het geweld", „kindaspect" een belangrijk on- 'an vormde. Daarin werd o.a. de :end gemaakt van een enquete ouders, die hur; zegje zeiden handelen zouden als hun eigen verkeerds of een minne streek lehaald. Dat liep bijv. van her zusje of broertje treiteren tot maken op buurmans nieuwe «jze ïannen en vrouwen gaven uiteenlopend commentaar over leggen straffen, onder wie zich mevrouw professor Bladergroen ïn of moet je tegenwoor- mevrouw mevrouw Blader- zich met weldoordachte ant- onderscheidde. hemel", dacht ik bij dit alles. Wij indertijd na een „misdaad", zon. omliaal en zonder veel napraten t op or.ze broek (nooit op het maar dat is tegenwoordig vol- |flt de tyd of uit de mode. want Jöige en gecompliceerde kinder pat er aan kapot. En toch ge- - hoe verbazingwekkend in me- ook dat 't hielp. «ie kweekt adressie" zo heette mogelijk. Wnner me echter niet van een 'r.' derrière een complex te heb- ïgehouden. Het moet natuurlijk mishandeling ontaarden, maar °P z'n tyd. geeft je toch het ge- je staan moet. Het helpt in 1 méér dan eindeloos uitleggen ie iets verkeerds gedaar. hebt. moderne pedagogen dat zo graag tot weet ieder kind heus zélf wel. de hele kleintjes onder de zes t Die laat je dan ook voorlopig maar gaan. "nee ik zeggen wil, dat al te grote ^migheid mensen kweekt, die ook ^hen in alles hur; gang te kunnen toarvan zijn de laatste tijd on- De jeugdsoos Zisexzo gaat binnenkort weer van start. Zisexzo ging vorig jaar ter ziele na een aanvankelijk goede start in De Ruif, een mindere voortzet ting in De Kleine Burcht en verdween tenslotte tydens de Kreatief Sentrum- aksie van Leefbaar Leiden na enkele moeilijkheden met de eigenaar van De Kleine Burcht. Geruime tijd is toen nog gesproken over de belofte van de NVSH om (vol gens zegslieden) een ton beschikbaar te stellen voor een pand. Dat geld gaat er nu komen. Voorzitter van de afdeling Leiden van de NVSH Pier.a zei ons dat nu met de gemeente onderhandeld wordt over de aankoop van een pand. Dat komt ter beschikking van de hele afdeling Leiden van de NVSH. Naast Zi sexzo komt er waarschijnlijk een klub voor eenzamen, de bibliotheek van de NVSH etc. Voorzitter Plena hoopt nog in het na- Jaar te kunnen starten. Als de aankoop een feit is. zal er nog wat verbouwd moeten worden. Over de organisatievorm van wat opgezet werd als de open so- sieteit Zisexzo zyn nog geen konkrete plannen. Het pand zelf valt onder het beheer van de nieuw gevormde stichting Alletta Jacobs Huis (waar alle prakti sche aktiviteiter; van de NVSH in zyn ondergebracht». Deze stichting zal het beheer voeren, met een vinger in de pap van de Leidse afdeling van de NVSH. Er wordt een beheerder aangesteld. Voor Zisexzo zal het oude bestuur (dat zijn de weinigen die nog zijn overgebleven van de vroeger florissante klub» aange vuld met enkele nieuwe figuren zo lang de zaken bedisselen. Het ligt in de be doeling om als de soos weer goed gaat lopen een sociëteitsbestuur te kiezen. Van de oude Zisexzo-leden zijn er. zo doorgestroomd naar het afdelingsbestuur vertelde de heer Piena ons. heel wat van de NVSH Leiden. Zisexzo is dus verzekerd van inspraak tot op het aller hoogste nivo. Kommentaar JW: Vorige week kon den we berichten over het Kreatief Sen trum en nu over Zisexzo. Als alles zo loopt als het er op het genblik uit ziet. gaan beide ontmoetingssentra ge lijktijdig van start. Het merkwaardige van de zaak is eigenlijk dat het Krea tief Sentrum voorkomt uit Zisexzo. Eer; groep Leeibaar Leiden-aren die in de jeugdsoos van de NVSH werkzaam was. is later uitgetreden en heeft zelf een aksie gevoerd voor een ruimte. Natuur lijk is het prettig dat er binnenkort twee jeugdruimtes aan de Leidse sien- hemel verschijnen. Het is alleen te ho pen dat de aktieviteiten elkaar niet te veel overlappen en dat er geen kon- kurrentie komt. Misschien kan er nu al gedacht worden aan een samenwer king? Jouw Wereld Verdwaald ben jij verdwaald op al te plat getreden paden je loopt stuk. maar verder, zonder om te zien. hand in hand loop jij, met oorlog en bedrog, het einde tegemoet. verdrietig nagekeken door liefde en geluk, die ook voor jou zyn weggelegd. Hoe een kind gelukkig kan zijn Al dromend van een grote, gouden toe komst want de vleugels van de kloek zyn net nog wat te zwaar geen licht is er om leugens te bedenken wel is er de bescherming voor gevaar. Lucas van L., Leiden 18 jaar i (Lucas wil zijn naam niet onder zijn verzen zetten, Lucas wil anoniem biy- IN HET LD van 23 mei doet. een, zich Oom Theo noemend, persoon een aan val op het democratiseringsproces in het onderwijs. Wij. leden van de Scholieren Aktiegroep Leiden (SAL), willen hier graag even op reageren en doen hierbij tevens de uitnodiging aan Oom Theo toekomen onze wekelijkse vergadering eens bij te wonen, zodat hij enigszins geïnformeerd is in dit soort zaken. Mis schien wordt het hem dan duidelyk dat het vernietigen van autoritaire struc turen en het daaraan verbonden „plichtsbesef" noodzakelijk is voor het creëeren van een democratische struc tuur. In deze structuur bestaat geen apart hokje „plichtsbesef". Dit hokje is zelfs niet mogelyk want een democra tische vorm wil zeggen: meeden ken, meebeslissen, medeverantwoording. In iedere vorm van democratisch func tioneren zit het plichtsbesef verrekend. Bij een autoritaire structuur is dat on mogelijk en wordt de norm „plichtsbe sef" gebruikt door de autoritaire een ling (schoolhoofd) om zyn eigen machtspositie te handhaven of te ver beteren. Hoezeer Oom Theo in deze auto ritaire structuur zit vastgeroest blijkt wel uit het feit dat hij het over de ge wone man heeft; waarschijnlijk bedoelt hij daarmee de arbeider, waarmee hy' dan weer bewijst in klassen te denken en niet van ideeën uit te gaan: van de mens en zijn persoonlijkheid. Hij sug gereert dat wij zijn belastingcenten d'r wel eens doorjagen. Misschien kan hij ook eens op de gedachte komen, dat demokratisering van het onderwijs juist in het belang is van de meest vertrap ten en onderdrukten: de gewone men sen. Omdat slechts vijf procent van hen die hoger of universitair onderwijs ge nieten uit de arbeidersklasse komt, is deze klasse ook in dit systeem gedoemd de laagstbetaalde en laagstent wikkelde te blijven. Immers de hoogstontwikkel- den 'een zeer dubieuze omschrijving) krijgen de hoogst betaalde en leidingge vende baantjes. Een vernieuwd onder wijssysteem waarbij een ieder de moge lijkheid heeft zich optimaal te ont wikkelen is Juist in het belang van d« gewone man omdat de belastingcenten voor het onderwijs dan ook ten goede komen aan die groep, die de grootste bijdrage levert in de belastingpot en niet dat het door hen opgebrachte geld gebruikt wordt, om een select groepje te ontwikkelen die dank zy dit geld (door de gewone man opgebracht) de best be taalde baantjes krijgt. Voor onze ideeën komen wy uit en voeren daarvoor aktie. Deze aktie (het organiseren van fora, discussie-avonden, het schrijven var; deze brief enz.) kost tyd en werk. Daar het huidige schoolsysteem voor deze vorm van ontwikkeling geen mogelijk heid biedt, doen we dit alles in onze eigen tijd. terwijl de meerderheid (want we zijn immers een minderheid) zich er met een Jantje van Leiden van afmaakt. Joanneke Quispel, Arie de Jong, Bob Zimmerman, Andries de Wilde, Jan Ver- wer, Klaartje Loeff. HEBBEN JULLIE OOK allemaal zo'n Ha die meester! gekregen over wat er op de scholen allemaal ontbreekt. Jouw Wereld wel. Er staan interessante din gen in. Lees maar: Welke student scholier wil er met va kantie? Allemaal! Dan gaan we ook allemaal! Welke student scholier heeft geld voor vakantie? Niet allemaal? Dan gaan we naar Stuib om het te ver dienen. Stuib heeft altijd werk. Stuib betaalt nog steeds het best. HTS'ers veel gevraagd. Nu bespreken. Straks verze kerd van vakantiegeld. Voor een enkele dag? Dat kar; by Stuib. Baan met kost en inwoning? Dat kan by Stuib. Geef je tijdig op bij Stuib etc En dan nog: Het hele jaar staat Stuib voor jullia klaar. Geen vers van Paul van Ostayen maar een advertentsie van Studenten- uitzendbureau Stuib lil Delft. Allemaal zo snel mogelijk zo'n Ha die meester! te pakken zien te krijgen al was het alleen maar voor de advertent- sies. telbare voorbeelden aan te wijzen. En als ze dan eens een tik te pakken krygen, krijsen ze moord en brand en geven iedereen behalve zichzelf de schuld. Daarom: een pak slaag, nog liever één binnen de grenzen gehouden „pakje" slaag is heus zo eig niet. al zullen de pacifisten, die zélf 't eerst tot de aanval overgaan als ze in de knel zitten, 't hier niet mee eens zijn. Mogen de vaders en moeders zich af en toe eens even laten gelden. Dat kan waarachtig geen kwaad. Té grote zachtzinnigheid kweekt de meest agressieve rebellen voor later. OOM THEO. Henk van Dorp van Veronica, de vroegere Henk Bongaarts var; Hilversum 3 had een intervjoew met twee Leidse scholieren dat, wy hierby afdrukken. Voor de goede orde nog even wat per sonalia van Henk van Dorp alias Bon gaarts. Begonnen by de VPRO als loopjon gen, zich opgewerkt in de re daksie van Uitlaat, tekstschryver van Mies met o.a, Henk Terlingen van Hul- lekiedulleki, winnaar var; de prijs van het beste programma in de prille dagen van Hilversum 3. schryver voor Hit week en het weekblad De Nieuwe Linie Deze snelle karjerre werd onlangs be kroond toen Henk via Joost de Draaier in het. gespreide Veronica bedje kwam. Henk vertelt Het is by Veronica fyner werken, omdat je veel vryer bent in Je doen en laten. Het enige wat je niet moet doen is praten over het koningshuis en over politiek. Dat zyn de ijzeren regels van de Verweys (de drie broers die eige naar zyn van Veronica). Met myn programma „Sportief zyn en beter worden" probeer ik de ernst waarmee mensen de sport bekyken te doorbreken. Als je hen zou vragen wat ze belangrijker vinden. Ajax of de oorlog in Vietnam, dan wint Ajax. Zo'n sport programma moet een humoristische In slag hebben. Zo vlak voordat de mensen naar het voetbalveld gaan moet je ze niet lastig vallen. Het is helemaal niet *o dat ik de mensen wil laten afgaan in myn pro gramma's. Ik wil hen juist meer by de radio betrekken. Het liefste zou ik daarom op straat gaan lopen met een bandrecorder en zo. Met een plaatselijke zender zou dat makkeiyker te verwezen- luken vallen. By Veronica wordt nu al een minuut uitgetrokken voor luis teraars die iets te vertellen hebben. Uit het succes van de drive-in shows blykt hoe leuk het publiek het vindt om de jongens in het wild te zien. (Jan van Veen komt binnen en vertelt dat de drive-in drie oktober in Leiden komt Het verschil tussen mijn programma Help, er zit 'n olifant in de tram en Hee van de VPRO zit hem in het feit voor welk publiek je zo'n programma maakt Hee richt zich op links Nederland. Ik ben juist weggegaan by byvoorbeeld De Nieuwe Linie omdat ik met langer wil de meewerken aan het instandhouden van een kloof tussen die linkse groep en de rest. Van VeenWe vinden het wel leuk om platen waar we zelf in geloven aan po pulariteit te helpen. (Grappend) Ja, we krygen voor iedere plaat die wy draaien honderd gulden vandaar al die sportwa gens voor de deur. Nee hoor. want als we dat van een disc-jockey zouden merken dan werd hy op staande voet ontslagen. Henk Bongaarts met de linkse jongens van het KRO Hilversum 3- team na hun succes op dit station en de prijs die ze daarvoor kregen, bij Mies Bouwman op bezoek. In het midden Henk Terlingen. Ja daar zitten ze allemaal op te azen. Natuuriyk moet je wel concessies doen aan je publiek, daarom doen we zoveel aan het Nederlandse repertoire. Toch staan de omroepers echt wel achter al les wat ze draaien.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 21