reen ijsje op de pof Philip Morris introduces 25 for 1.75 Herv. synode verhoogt bijdrage generale kas Gezellig jeugdcentrum voor Leger des Heils SEZORGER burgemeester C. A. van der Hooft van Waddinxveen Caetano op de bres voor „grote offers" in Afrika SIGHT-SEEING HUISBEZOEK IJSPERIKELEN Twee politici uit Australisch deel Radiografische plaatsbepaling op zee mogelijk ten laste overheid West-Irian naar MET 100 Opleiding Zedenschandaal in Nancy Doopdiensten Reeds 57 doden Zaterdagelubs in EIDSCH DAGBLAD door instorting van restaurant nieuw seizoen py)AG 1» JUNI 1969 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 [pDINXVEEN „Eigenlijk'', vertelt burgemeester C. A. fr Hooft (58) van Waddinxveen, „had ik het hotel van rader moeten overnemen. Daarom ben ik als kok gaan Een goede hotelier moet weten wat er in de keuken ge- Wie veel geld had kon zijn studietijd in Parijs doorbren- jaar anders was er slechts een manier: varen. Spijt heb ir nooit van gehad. Ik ben in Afrika en Zuid-Amerika $t, geweldige reizen!" Door lenriëtte van der Hoeven (ADVERTENTIE) ben lk maar een paar jaar Mijn vader was erg vitaal bet werk niet licht uit han- Ik wilde gewoon zelfstan- De politie leek me toen heel krfijk. Na het behalen van i's kwam ik bij de am- dienst van de belastingen Na de oorlog werd ik officier yn het bijzondere gerechts- Hertogenbosch. Het is pro- de Quay geweest die mij ambt heeft geïnteresseerd", aeester Van der Hooft, kwam a Willemstad Noord-Bra- de burgemeesterskamer schilderij van de eerste die hij bestuurde. Toen •n, twee jongens en drie rat groter begonnen te wor dingen studeren, vond het rVan der Hooft het nood za nt dichter bij de randstad Na een bezoek aan ireen wendde de heer Van ft meteen pogingen aan, om pneestersambt in deze ge- t gaan bekleden. Dat is al- prachtig gelukt. Sinds 1958 eerste burger in deze snel gemeente (17.000 inwo- Sog zes en een half jaar fit het er voor burgemees- der Hooft op. „Een diing zegt hij, „dat ik mijn op- ondankbare taak kan be en nieuw gemeentehuis te louwen. Een gemeentehuis is niet leuk. Het geeft vee) Ifoening om huizen neer te ente leer je niet kennen ijemeesterskamer, meent de i der Hooft. Daarom stap- ln zyn donkerblauwe co rn een tocht door Waddinx- üken. naar het eerste doel Koningin Ju! ia naschool, beer Van dei- Hooft, vrien- aiend en knikkend naar al- nveners een definitie van ente. Waddinxveen is een t gemeente met een groot achterland, waar tuinbouw s groter plaats gaat inne- worden belangrijker dan land". Nog een kenmerk is aantal forensen dat zich igt. Deze forensen zijn de de gemeente bij het aan- i»n nieuwe bedrijven selec- rcrk gaat. Men wil vooral die veel kantoorpersoneel feen en weer reizen tussen ag resp. Rotterdam en reen is misschien een paar leuk, maar dan will je toch wat dichter bij huis gaan Voor deze mogelijkheid pro gemeentebestuur te zorgen, louding tussen de oorspron- swoners en de nieuwkomers goed. Nieuwe mensen i het verenigingsleven cd ftmteiten. „Hoewel", zegt de der Hooft. „de meeste feeën komen van de oud- reners". nismaking met de nieuwe verloopt ook erg vlot. Er igroetingscomissie gevormd be dames, brengen een ta nieuwe inwoonsters van Bte. Bij zo'n bezoek wordt fci informatie gegeven over winkels enz. Dat contact I* tot vrouw, vindt burge- ïan der Hooft bijzonder be- wordt veel gemakkelij- aat en gevraagd als tijdens fk aan officiële instanties school worden we ontvan- de hoofdonderwijzer, die veel plezier zijn school laat is vooral trots op de grote chapsruimte met televisie. Na even van de gelegenheid gemaakt te hebben wat ten" af te handelen, neemt burger joviaal afscheid. „Nu gaan we wat woningen bekij ken", zegt hij. .Eens kijken wie ons binnen zou willen laten". Puur toe vallig moeten we stoppen voor een fietser. „Dat is hem", denkt de heer Van der Hooft. „Zeg, mogen we mis schien jouw flat bekijken?" „Natuur lijk burgemeester", zegt de nieuw- Waddinxvener, toch wel wat ver baasd. „Maar denkt u er wel aan we zijn pas verhuisd en nog niet hele maal op orde". We komen in een rui me flat (235,- per maand). Alle flats die in dit plan Groens waard gebouwd worden gaan ongeveer deze huur doen. Dat is beslist niet veel, als je de ruime kamers, prachtige keuken en grote balkon ziet". Flats zijn niet ideaal, dat geef ik direct toe", zegt de heer van der Hooft, „maar we proberen ook de jonge gezinnen zo veel mogelijk in eengezinswoningen te huisvesten. We hebben in onze be stemmingsplannen Groenswaard I, n, IH totaal 1101 van derdëlyke woningen gepland. Het aantal flats gaat ongeveer 780 bedragen". In plan I en III 297 bejaarden woningen neergezet met volledige diensten centra. Na de baby van het vriendelijke echtpaar bewonderd te hebben nemen we snel de lift naar beneden. Woningen bouwen is na tuurlijk erg mooi maar er moeten ook scholen en speelgelegenheden ko men. In Waddinxveen is men dit be slist niet vergeten. Bij ieder flatge bouw worden grote grasvelden aan gelegd waar de jeugd naar hartelust kan spellen. Snel brengen we nog een bezoek aan een van de zeven inva lidewoningen. Hartelijk wordt de burgemeester begroet. Een bezoekster van het echtpaar, weet hem meteen LISSABON (Reuter) De Portu gese premier Marcello Caetano I heeft gisteren in een radio- en tele visierede herhaald dat Portugal zijn overzeese provincies in Afrika niet I zal opgeven. Caetano gaf toe dat ter bescher ming van personen en bezittingen in de overzeese provincies grote offers moeten worden gebracht, waardoor het vaak moeilijk wordt initiatieven in andere sectoren te ontplooien. Overgave van de gebieden zou vol gens hem echter geen oplossing brengen voor de economische -pro blemen. Integendeel, naast de zware morele slag van een dergelijke daad I zou de Portugese economie zwaar I belast worden door de honderddui zenden vluchtelingen uit de overzee se provincies, zo betoogde hij. Caetano merkte op. dat de Portu gese plannen voor multi-raciale ont wikkeling veel menswaardiger zijn dan de resoluties van de Verenigde Naties, waarin wordt opgeroepen tot zelfbeschikking voor de overzeese gebieden en terugtrekking van de Portugese troepen. Tijdens een re cent bezoek aan Angola, Mozam bique en Portugees Guinee was hem volgens zijn zeggen door de bevol king verzekerd dat zij Portugees wilde blijven. ADVERTENTIE Tent niet waterdicht? Doe 't zélf met Harmisol. Uw drogist heeft 't. weer ergens voor te strikken. (Nuer een vreemde bij is, gaat dit erg ge- makkelij). Nu nog even snel naar het zwem bad. Dat mogen we beslist niet vergeten. Dat „snel" duurde nog wel even, want de Ijsooman is „spreibreker". „Trek in een ijsje? Zeg maar wat je hebben wilt! Choco, dan voor mij het zelfde". Een meisje dat toevallig voorbij komt profiteert van dit in termezzo. Wat verbaasd staat ze twee tellen later ook met een choco ln de hand. Het wisseldgeld levert enige problemen op. Zelfs burgemees ter Van der Hooft kan niet „poffen" „Breng dan wat ik te goed heb, maar naar mijn vrouw", zegt hij. Burgemeester C. A. van der Hooft in actie. (Foto Leidsch Dagblad) Daarmee kon de jonge ijscaman wel akkoord gaan. Likkende aan ons ijsje stappen we weer in de auto. „Kijk dit is de Kerkweg", zegt de voortref felijke gids. „Hier gaan we een volle dig overdekt winkelcentrum bou wen en een overdekte markt. Na tuurlijk zijn in de nieuwe woonwij ken dagwinkels, maar voor de grote re aankopen moet men naar het cen trum. De Waddinxveense winkeliers gaan met him tijd mee. Zelfs mijn vrouw, hoeft niet naar Amsterdam of Den Haag om haar garderobe aan te vullen". Na een „bliksembe zoek" aan het zwembad, ryden we snel naar het station. Met een har telijk „tot ziens" nemen wij afscheid. Philip Morris Holland DEN HAAG De Stichting Plaatsbepaling op Zee werd in 1968 band met een komplot tegen de VN- in het leven geroepen om een voorvertegenwoordiger Ortiz Sans heb- de zeevisserij noodzakelijk geacht ben besloten een verblijfsvergunning plaatsbepalingssysteem te kunnenin Australisch Nieuw- Guinea te beheren en exploiteren. De mveste-aanvaarden, aldus meldt Radio-Au- ringskosten zijn volledig door hetjstralië. DEN HAAG (ANP) Twee voor malige leden van de Westirianese volksvertegenwoordiging wier namen door Indonesië zijn genoemd in ver- De twee politici, Roenameri en Konggamaoe zijn vorige maand naar het Australische deel van Nieuw- uitgeweken. Aanvankelijk wilden zij de Australische verblijfs vergunning niet aannemen, omdat zij naar New York of naar Neder land wilden gaan om daar 'n petitie tegen het Indonesische gezag over West-Irian te overhandigen. Zij ver anderden van gedachten over de ver blijfsvergunning toen zij te horen kregen dat zij anders als illegale im migranten zouden worden aangehou den. met de kans van deportatie naar West-Irian. ministerie van Landbouw en Visse rij gesubsidieerd. Ondanks het feit, dat de vissers konden weten, dac ook anderen van het systeem ge bruik zouden kunnen maken, waren j Guinea zij bereid de exploitatielasten voor hun rekening te nemen. Minister W. den Toom snapt dan ook niet waarom het nu niet meer billijk zou zijn. dat deze exploitatie lasten ten laste van de vissers ko men. Dit antwoordt de minister var- Defensie tevens namens zijn ambt genoten van Verkeer en Waterstaat] en van Landbouw en Visserij aan ir. Van Rossum naar aanleiding van vragen in de Tweede Kamer. NANCY (AFP) De politie van Ir .Van Rossum vroeg ook of het Nancy in het oosten van Frankrijk systeem een zodanig algemeen be- heeft vijftien personen gearresteerd lang dient dat de verantwoordelijk- wegens ontucht met minderjarige heid voor het beheei en de exploi- ^ongens Tegen 25 anderen zijn be- hA.-n.-t AI, Kii Ha .00 (ADVERTENTIE) Verstopte afvoer zegt zó weer 'slurp-slurp' met Fifax van de drogist! DRIEBERGEN (ANP) De hervormde synode heeft be- i sloten de jaarlijkse bijdragen van de lidmaten voor de „gene rale kas voor de geestelijke belangen", met ingang van 1970 te verhogen van 5,tot 10, Een deel van de hogere opbrengst is bestemd voor het landelijk werk, een ander deel zal via een restitutie regeling aan de plaatselijke her vormde gemeenten ten goede ko men. Over de bestemming van het lan delijk deel urgent is voor de Ned. Herv. Kerk om. het werk onder de Jonge generatie, terwijl ook de kerk- bouwreserves zijn uitgeput zal op korte termijn overleg worden ge pleegd tussen het breed moderamen van de herv. synode en de generale financiële raad. De synode heeft zich akkoord ver klaard met een nieuwe regeling voor de opleiding van predikanten met betrekking tot het seminarie en het bijstand in hot pastoraat ln een her- ,i-m I i-rtrmHa rramaar fa rvf tiat oorlonon 'leervicariaat. Tot op heden zijn de hervormde theologische studenten na het universitaire kerkelijk exa men verplicht een leervicariaat te vervullen' en vier maanden, prak tische vorming op het seminarie „Heydepark" te volgen, alvorens zij het examen kunnen afleggen, dat hen beroepbaar maakt in een ge meente. Deze regeling geeft aanlei ding tot onbehagen en allerlei kwa- nen voor interkerkelijke doopdiensten met de R.K. Kerk. Het hervormd beraad over de RK Kerk had deze richtlijnen opgesteld, hoewel er theologisch geen noodzaak bestaat om interkerkelijke doopdien sten met de R.K. Kerk te belegger; aangezien de Hervormde Kerk en de R. K. Kerk de geldigheid van de doop over en weer erkennen. Op pas torale gronden is er echter geen be zwaar tegen indien de ouders uit een kerkelijk gemengd huwelijk toch een doopdienst met een interkerkelijk ka rakter wensen. Daartoe kan uit een tweetal mo gelijkheden worden gekozen: de doop dienst vindt plaats in het kerkge bouw van een der beide kerken, on der verantwoordelijkheid van deze en met gebruikmaking van de doop liturgie der betrokken kerk. De an dere kerk laat zich vertegenwoordi gen door offioieel (door de kerke- raad of door de parochiegeestelijken) aangewezen vertegenwoordigers. Deze vertegenwoordigers treden in de diensten niet handelend op, maar onderstrepen door hun aanwezigheid het interkerkelijk karakter van de dienst. De doopdienst vindt plaats in het kerkgbouw van één der bedde ker ken, onder verantwoordelijkheid van deze en met gebruikmaking van de doopliturgie der betrokken kerk. Een officieel door de andere kerk naar deze dienst afgevaardigde ambtsdra- r» i ger kan aan de dienst meewerken De syn.de verklaarde xlch met 33 h„ lijke toestanden. Zeer vele studenten zijn reeds gehuwd als zij naar het seminarie moeten, studenten die als doctorandi een wetenschappelijke functie vervullen, komen zonder ver diensten te zitten. De kerkelijke hoogleraren en het rectorium van het seminarie stellen dat de praktische vorming van de a.s. predikanten veel meer orga nisch moet worden verbonden met de kerkelijke opleiding aan de uni versiteiten en dat dit niet nu maar voor het kerkelijk examen moet ge schieden. Voorts heeft de synode Ingestemd met het opnemen van een dispensa tiebepaling in de kerkorde, die be doeld ls om in bepaalde situaties re gelingen te treffen, die in feite afwij ken van de kerkorde. Bijvoorbeeld bij de inschakeling van een gereformeerde predikant als vormde gemeente, of het verlenen van bevoegdheden aan hulppredi kanten om de sacramenten te mo gen bedienen, nu er steeds meer predikantenvacatures ontstaan. stemmen akkoord met dooprichtlij- tatie behoort te berusten bij de overheidsdienst en dat de exploita tiekosten ten laste van de overheid dienen te komen. Als consequentie hiervan vroeg ir. Van Rossum voorts,, of de ministers bereid zijn met de I daarna naar Parys was gebracht om stichting te overleggen of het moge- homoseksuele prostitué op te tre- lijk is dat de rijksoverheid de ver- j den. aldus de politie van Nancy. Het antwoordelijkheid voor de radiozen- bleek dat in Nancy en omliggende «ril la 'c ianrranc iron rtmotvpalfc VPPr. schuldigingen ingediend. De zaak kwam aan het licht bij het verhoor van een 16-jarige jongen, die door een 50-jarige man was verleid en ders op zioh neemt In antwoord op deze twee vragen villa's jongens van omstreeks veer tien jaar door homoseksuelen wer- verklaarde minister Den Toom zich den „opgeleid". Verscheidene van de bereid, hierover zo snel mogelijk ouderen zijn vaders met een gezin. overleg te plegen. Advertentie Het, zyn onder meer een schilder een caféhouder, een ziekenverpleger, een i fabrieksdirecteur en zelfs een inspec- j teur van het onderwijs. Het onder zoek wordt voortgezet. door bepaalde onderdelen van de li turgie te leiden. De doophandeling wordt echter ten allen tijde verricht door de priester of predikant in wiens kerk de doop plaatsvindt. Voor het interkerkelijk karak ter van de doopdienst draagt van hervormde zijde de betrokken kerke- raad verantwoordelijkheid en niet slechts de predikant. De doop wordt geregistreerd in het doopboek van de gemeente (parochie i waar de doop plaatsvindt en in iedpr geval ook aangetekend in het her vormde doopboek. Daar de liturgie gebruikt wordt I van de kerk waar de doop geschiedt is het niet nodig daarvoor overleg te plegen met bevoegde instanties van de RK Kerk, aldus de in de sy- I node vastgestelde richtlijnen. ADVERTENTIE Bartex is da fijnste snel- scheercréme 'die ik ken. En nog de voordeligste ook! Voor ons krantenbedrijf zoeken wij een van minstens 15 jaar. WIJ BIEDEN een goed loon. WIJ VRAGEN verantwoordelijk heidsgevoel. accuratesse en het bezit van een fiets. U kunt zich persoonlijk aanmelden op werkdagen van 8.30-17.30 uur bij de heer J. Breedeveld. •ttTE SINGEL 1 LEIDEN SEGOVIA (AP) Het aantal I slachtoffers van de instortingsramp in het restaurant in Los Angeles de San Rafael heeft thans in totaal j reeds aan 57 Spanjaarden het leven j gekost. In de ziekenhuizen liggen nog honderd gewonden, van wie sommigen nog in levensgevaar ver keren. In Madrid hebben 24 parle mentsleden de regering om een lan delijk onderzoek gevraagd naar de bepalingen voor woningbouw en con structie van de Ijuizen, die gebouwd zijn in het project, waarvan het in gestorte restaurant deel uitmaakte. De namen van de personen, die ver- I antwoordelijk zullen blijken te zijn J voor de ramp, dienen bekend te I worden gemaakt, aldus de Kamerle den. LEIDEN Het jeugdwerk van het Leidse korps van het Leger des Heils heeft gisteren een onderkomen ontvangen, waarmee het voor de dag kan komen. In één van de afdelingen van het voormalige Zaalbergcomplex in de Vestestraat (ir.'gang Uiterstegracht) opende gistermiddag wethouder S. Sannes een speel, en conversatiezaal welke in alle opzichten aan dit doel beantwoordt. Er ls ruimte, er is licht en alles ademt eer: sfeer van gezel- ligheidt. Alvorens het echter zover was moest er heel wat getimmerd geschilderd en gemeten worden. Ook de fleurige aankleding mijnheer De Uil is er zelfs met alle bewoners van het grote bos aanwezig draagt tot' de gezelligheid veel by. De korpschef, majoor Vons, had zeer veel waarde ring voor de restauratiewerkzaamhe den, die onder leiding van de heer en mevr. Van Tongeren (met een staf var: vrijwillige krachten) zijn uitge voerd. In totaal zaten er 500 man uren werk in. Wethouder Sannes vertelde iets van de omzwervingen eerst in een' oude school aan de Van der Werfstraat en later ln het Boerhaavecomplex die het jeugdwerk van het Leger des ★De ruime speel- en conversa tiezaal. (Foto LD/Holvast Heils heeft moeten maken om tot dit resultaat te komen. Ook hy had zeer veel waardering voor het werk van de „aannemers", die van een oud on derkomen zulk een aantrekkelijk ge heel wisten te maken. Na de offi ciële opening het doorknippen van een papieren slinger bezichtigden de genodigden, o.w. een deputatie van het Nederlands Padvindersgilde er: dr. P. J. Schoonheim, legervriend en wykpredikant van de Pniëlwijk, de wijk waarin dit jeugdcentrum ligt.l het nieuwe home. waarbij maar éér." j indruk overheerste: wat is met geza-1 men lijke inspanning hier veel bereikt.' 2e klasse A: ARC, DOTO. 's-Gravenzandse SV, Huizen, Kozakken Boys, NDSM, Q. Boys, Rijnsb. Boys, SIZO, Sprang, Spijkenisse, SSC '55. 2e klasse B: Arnemuiden. Barendrecht, CSVD. Ex celsior M. HBSS, de Meeuwen. Noord- wijk, RWH. Ter Leede, Zwaluwen, Zwart Wit '28, de Zwerver. 3e klasse B: ASWH, Capelle. Groote Lindt, JAC, Jodan Boys, PPSC, RCL, Schevenin- gen. Spirit, TOGR, Unicum. VVGZ. 4e klasse B: DSO, DUNO, Heinenoord, Herman dad Katwijk, Maasdam Orr:as, Rouw koop. Semper Altlus, SV Hoogvliet, de Zwervers. 4e klasse C: Be Fair, Floreant, Hazerswoudse B., Koudekerk. Oegstgeest. Piershil, Schoonhoven. Sportlust '46, SVOW, UVS, Woubrugge.

Leidsch Dagblad | 1969 | | pagina 17